Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość zocha33

maj 2013??

Polecane posty

Agrataka dzięki za wyjaśnienie :-) niby teorię znam ale nie chce też za szybko jechać do szpitala jak skurcze będą jeszcze nieregularne. Jak leżałam w szpitalu to przyjechała dziewczyna ze skurczami co pół godz to odesłali ja do domu i kazali czekać na te bardziej regularne i częstsze. A co do rozstepow to u mnie pojawiły się na pośladkach. Najpierw na jednym a teraz już na obu. Na brzuszku i piersiach narazie nie zauważyłam. Myślę, że ciężko będzie się ich pozbyć. Ja jutro mam wizytę to dowiem się ile mały waży i czy dalej jest główką do dołu ułożony jak tak to nie będzie żadnych przeciwwskazań do porodu sn :-) już tyle się naczytałam o porodzie sn jak i cc i doszłam do wniosku że jeden i drugi poród ma tyle samo plusów co minusow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szyszka - dzieki za update o stanikach, jutro ide sobie jakis dokupic, to zwroce uwage na t co Ty wybralas. Xx Co do porodu, to moj M w ramach dowcipu ostatnio pania doktor zapytal jak rozpoznac, ze to jednak porod I potwierdzila, ze skurcze maja sie powtarzac co 5 minut I trwac 1 minute. Podobno pierworodki czesto panikuja I za wczesnie niepotrzebnie do szpitala przyjezdzaja, wiec my bedziemy chyba z zegarkiem w reku I z polozna na telefonie ustalac czy juz jechac czy jeszcze nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@Lilith: ogólnie Cake Lingerie ma super biustonosze karmnikowe i tak jak mówiłaś Panache. Hot Milk są też zarombiste, ale w tym sklepie gdzie byłam ich nie mieli. W sumie miałam iść do Triumpha w ten weekend na szaleństwo zakupów, mają wtedy zniżki a widziałam, że wyszły ostatnio nowe karmniki. Ale jakoś się do nich zraziłam, mają za mało haftek z tylu do regulacji, szwy są za masywne, a większe cycki to ciężkie cycki i komfort podtrzymania musi być ;) ;) Mam nadzieję, że aż tak szybko nie zmaleją przy karmieniu piersią :) Nacieszę się trochę rozmiarem, a w sumie wskoczyłam w miskę G :) Małż się cieszy hihihihi... U mnie na brzuchu brak rozstępów, za to żyłki pajączki pokrywają już po trochu każdą część ciała, łącznie z plecam, brzuchem, piersiami, a najgorzej jest z nogami :( :( Sama nie wiem co gorsze, pajączki czy rozstępy. Dobranoc dziewczynki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z wrazenia po wczorajszym usg zapomnialam sie z Wami podzielic ciekawostka - mlody nie chcial zabrac rak z twarzy, ale lekarz powiedzial, ze w sumie to prawidlowe zachowanie, bo oznacza prawidlowe napiecie miesniowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny a kupujecie jakieś majtki obciskające do noszenia później po porodzie żeby ładnie brzuszek się wchłonął?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej:) wlasnie sie zmierzylam i moje wymiary wynosza: brzuch 97 a jak sie najem to dochodzi do 100 a waga prawie 21 kg na plusie OMG:d dobrze ze az tak tego nie widac:) ja juz w pelni przygotowana jeszcze jade tylko w niedziele do Tesco kupic mate do przewijania i chyba jeszcze pieluszki dokupie zeby byly na zapas:) 37 tydzien juz leci:) nie moge sie juz USG doczekac:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć Dziewczyny:) "Dawno" mnie nie było, ale nadrobiłam czytanie :) - ubranka prałam w 60 stopniach - też mam czkającego bobasa - ok. 4 razy dziennie raz mała dostała mocnej czkawki jak akurat próbowała sobie zrobić miejsce w brzuchu intensywnym prężeniem się i szamotaniem czkawka ją tak zaskoczyła, że nagle się uspokoiła, po chwili znów zaczęła się wiercić czkawkę może mieć po mnie, mnie męczy dość często, mąż z gatunku nieczkających za to ostatnio mówiłam mu, że nasza mała ma ciągle czkawkę, akurat wtedy też czkała i mówiąc to, sama czkawki dostałam mąż się śmiał cały wieczór - mam już pas poporodowy - rozstępów jeszcze nie mam, ale za to mój cellulit szaleje - małą ma już mało miejsca, co sama czuję, ale próbuje się jakoś ruszać, najczęściej wypycha kolana i dupkę III Dziewczyny, czy macie skurcze? Bo ja swoich wyglądam już od dawna i nie zaobserwowałam jeszcze ani jednego. Lekarz już miesiąc temu się mnie pytał o skurcze i zdziwił się, że u mnie nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny, wybrałam się dzisiaj rano do dentysty i nie spodziewałam się takiego rozboju w brzuchu. Malutka, podobnie jak dzieciaczki u Was w brzuchach, ma bardzo mało miejsca i wypina rączki, nóżki, zazwyczaj po prawej stronie brzucha, co już mocno boli. Jak usiadłam dzisiaj na fotelu dentsytycznym zaczęła wierzgać. Pani położyła krzesło na poziomo, mała zsunęła się wtedy w okolice żeber, nie mogłam w ogóle oddychać, zeszłam cała zgrzana i spocona, robiło mi się słabo. Tylko wstałam i już był spokój i tak siedzi cicho do teraz ;) Coś jej się bardzo nie spodobało. Co do wymiarów, to w brzuchu - 110, cycki - 105. Mała na każdym usg zasłania twarz rączkami, wtedy kiedy mamy zrobić 3d ;) Nie ma szans na podejrzenie :) Zobaczymy co będzie w przyszły czwartek. Na plusie jestem jakieś 16, 17 kg i mam nadzieję, że waga już więcej nie poleci w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikola kiedy masz usg? Dzisiaj ma chyba Juwelka. xx kamelia majowa - niektore z nas użerają się ze skurczami od miesięcy :/ Nie masz pojęcia co bym dala za 2 dni spokoju od nich. Czasami jak sie budze i mam miekki brzuch, nic mnie nie boli (zdarzylo sie tak kilka razy przez cala ciaze) to na chwile zapominam ze jestem w ciazy po czym sie rozmarzam jak by bylo pieknie tak sie czuj caly czas. To ze ich jeszcze nie odczuwasz to nic niepokojacego. Sa dziewczyny co miesiacami maja skurcze a jak co do czego to potem urodzic nie moga bo nie ma postepu w rozwieraniu szyjki i trzeba wywoływać poród. Są też dziewczyny ktore przez cala ciaze nie wiedza co to skurcze, potem je nagle lapie i sprawnie rodza. xx A ja nie czuje sie najlepiej. Wczoraj ciśnienie momentami dochodzilo do 150/100 Obawiam sie ze lekarze nie zechca dluzej czekac i rozwiaza mi ciaze. Juz mi wszystko jedno. Jestem tak zmeczona. Wykanczaja mnie te skurcze (z dnia na dzien coraz wredniejsze) i bole glowy, ze malo lba mi nie rozsadzi. Maly wazy ok 3300 (skonczony 36tc). Dzisiaj zdjeli mi pessar. Nie bolalo ale lekko krwawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja jutro u lekarza sie dowiem ile waze i jutro tez sie pomierze;) ja wlasnie oddzielam ubranka biale od kolorowych i bede powoli prala i prasowala zeby do konca kwietnia miec juz gotowe wszystko,jeszcze kilka rzeczy musze do wyprawki dokupic i sobie. Nie wiem czy nie mam jakiejs pokrzywki ciazowej,z dnia na dzien jestem coraz bardziej wysypana po ciele. U mnie tetno przewaznie powyzej 100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć dziewczynki :) ja akurat czytam na bieżąco ale chyba pierwszy raz nie miałam weny żeby pisać , maz mnie " Porzucił " tzn musiał pojechać na 3 dni do pl i jakoś nie mogłam sie najpierw pogodzić z tym ze nie mogę jechać a pózniej rzuciłam sie w wir pracy i już dla niuni wszystko gotowe poprane i wyprasowane :) Przez 4 dni przytylam 1,5 kg i już wiecej nie chce bo nawet w ciazowych spodniach robi mi sie ciasno :) Ja nie mam nadal żadnych bóli , aż sie pytałam ostatnio lekarza czy to normalne ze mnie nie bolą małej kopniaczki :) zaczął sie śmiać :) Czekam na wiosne trzymam kciuki za ciebie żeby wszystko gładko poszło :) i bardzo mnie uspokoilas z tymi skurczami bo ja właśnie nie mam żadnych . Olejek migdalowy jest super , przed nim stosowalam jakiś krem od mojego gina, drogi , specjalistyczny i tak gesty ze nie nadawał sie do smarowania brzuszka, do zapachu tez sie przyzwyczaiłam :) Nie wiem co jeszcze miałam napisać , ale to tez niestety normalne ostatnio - moje zaniki pamięci :) Tez mam jutro usg i aż sie boje ile to moje malenstwo waży :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czekam na wiosne usg mam 16-go Kamelia chodzi ci o te skurcze przepowiadajace? Ja je mam juz od kilku tygodni ale teraz robią się coraz bardziej nie przyjemne ale nie są jakies regularne wystepuja kilka razy dziennie...a moj maly czesto wypina sie po lewej stronie tzn podejrzewam ze wypina łokiec:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej w ten sloneczny dzien;-) Czekam na wiosne no to juz tylko czekac az maluszek bedzie z Toba. ;-) xx No wlasnie uspokoilam sie troche z tymi skuczami bo ja tez nie odczuwam nic takiego. Jedyne bole to jak leze na plasko i mala wlazi mi pod zebra. xx Ja ez kupilam pas poporodowy, a raczej taki gorset ala body od razu na boczki i biodra. xx wczoraj moj m wzial sie za skrecanie komody z przewijakiem... Porazka, myslalam ze za 630 zl bedzie to cos naprawde konkretnego a to przy mocniejszym puknieciu zaraz sie rozpadnie. :-\ xx Ja juz wszystko mam poprane, koncowka prasowania, wyprawka gotowa i chyba biore sie za pakowanie torby. xx Bylam na sklepach i nie moge znalezc zadnych karmnikow:-\ Chyba bede zmuszona kupic cos online a to mi sie wcale nie umiecha. Milego dnia i duzo sloneczka :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny, u nas po wtorkowym usg - 33t5d ciazy - maly ma ok 1900g, czyli na kolosa sie nie zanosi, ale jest w normie:) Ja dla odmiany spadam na wadze teraz, ale chyba dlatego że jem generalnie malutko - zgaga mi dokucza, a po najedzeniu ciezko mi oddychac:) apetyt tez jakos odszedl wiec jem glownie owoce i nabial. Co dziwne, nie moge patrzeć na warzywa sklepowe - jakos smierdza mi plastikiem... moze to taki instynkt - bo wiadomo co w tych wiosennych warzywach jest, glownie chemia:/ Pas poporodowy bede zamawiać, myślę ze może mi sie przydać nawet nie na brzuch, tylko dla stabilizacji kręgoslupa - a czuję coś ze może mi dawac popalić po porodzie też (przy takiej naglej zmianie wagi, srodka ciezkosci itp:) mam tez pas neoprenowy i w miare mozliwosci mlodej matki, chce sobie jakas porzadna witaminowa maskę czy serum nakladac na brzuch, na to pas i mozna chodzic po domciu:) Rozstepow poki co nie widzę na brzuchu (przynajmniej z gory, dol w ogole ciezko mi dojrzec:D) Jak sie pojawia, zamowię jakis specyfik mocny plus ampulki gabinetowe do mezoterapii, na rozstepy. Na razie wykanczam na przemian olejek migdalowy/babydream fur mama/biooil. Olejek z apteki doz, ktory polecila Klaudynka mnie akurat pasuje, zapachowo tez;) Aaaaa no i pytanie do Was jeszcze, bo dzisiaj mnie tak natchnęlo - chce wziac do szpitala na wszelki wypadek mleko modyfikowane, zeby nie byc na lasce poloznych gdyby laktacja sie nie pojawila. Polecacie jakies konkretne czy wszystko jedno? W tym temacie akurat jestem kompletnie zielona:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny pijecie herbatkę laktacyjną? Lekarz mi powiedział, że od 36tc nawet wskazana raz dziennie. Nie stosowałam ale mąż na moją prośbę zakupił mi herbatkę z Hipp-a i chyba zacznę. U mnie szusza laktacyjna. Kilka razy pokazaly sie małe plamki na staniku to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny, po tym stomatologu dzisiaj i u mnie jakaś niemoc i totalne lenistwo. Siedzę na kanapie i za nic nie mogę się zabrać. @czekam na wiosnę: nie zwróciłam uwagi czy mała wierciła się na odgłos wiertła. Chyba raczej na moje osłabienie, które wynikało z jej wiercenia i uciskania na płuca itp. więc raczej obieg zakmnięty ;) Dzisiaj ogólnie jest strasznie aktywna i cały czas się rusza i wierzga. Nie piję herbatki laktacyjnej, ale też słyszałam o tej z Hippa, że jest dobra. U mnie raz pojawiła się siara, teraz też cisza, ale moja mama nie miała przed porodem ani kropli niczego, a przy karmieniu nadmiar, więc się nie martwię. Spytam się w czwartek mojego gina co myśli na temat tego typu herbatek. @majowamamusia: Nie kupuj karmników online :/ Rozmiary są tak różne, że jeden drugiemu nierówny. Poza tym ciężej dobrać karmnik niż biustonosz zwykły. Przy karmieniu biust gwałtownie zmienia swoje rozmiary (w zależności od stopnia napełnienia mlekiem) i raz będzie nabrzmiały a raz sflaczały. Babeczka dobierająca mi biustonosze powiedziała, że trzeba dobrać taki który ma w miseczce troszkę luzu, ale troszkę... Tylko ja sama bez jej pomocy nie byłabym w stanie ocenić ile to jest to "troszkę". Kupiłam takie cyckonosze, które w razie czego, nie wiem czego, ale braku pokarmu itp. będą z powodzeniem służyć jako takie do użytku codziennego. Majowamamusia, nie wiem ile chcesz wydać na takie biustonosze...? Moje koleżanki narzekały na wszystkie tańsze canpolowe itp. aż w końcu kończyły na droższych Triumphach i innych karmnikowych firmach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja taki pas poporodowy dostalam i na szczescie nie musze kupowac. Dziewczyny bylam dzis doslownie na 10min w kauflandzie(chcialam kupic wkladki laktacyje-nie znalazlam ich) i chwycil mnie taki bol podbrzusza z prawej strony ze nie moglam chodzic i nie mialam sily szukac tych wkladek,nie wiem co to bylo ale kazdy krok to byl taki bol ze hej:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość family_lover
hello:) Ja tez mam termin na maj a dokladniej na Dzien Matki-26.05.13. Data piękna,ale czy będzie strzał w termin to się okaże,bo niestety miałam przed ciążą nieregularne miesiączki i nie zapisałam akurat tej najbardziej istotnej-termin wyliczany był z USG :) Już nie mogę się doczekać,jest coraz cieżej,ale damy rade. Jak samopoczucie przyszłych mam z naszego terminu?Coś Wam dolega?Zadeklarowałyscie juz plan porodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szyszka dzieki wielkie ze rade!! No wlasnie nie bylam zbytnio za zakupem online. Z doborem zwyklych w sklepie mam problem a co dopiero z karmnikami i to online :-\ . Bylam tu (belgia)w triumph ale nie bylo, nie wiem czy one tu nie uzywaja tego typu bielizny,bo znalezc cos takiego to nielada wyczyn. Musze poswiecic wiecej czasu na poszukiwania albo kupie zwykly bawelniany a miesiac po porodzie bede w Polsce to wtedy zakupie u nas. Jakos sie przemecze te pare tyg. xx dziewczyny a macie cos na kolki dla maluchow??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kataranka ja swoja core karmila Bebilonem i u mnie sie sprawdzil:) teraz tez zamierzam kupic tak awaryjnie go. Na wystpach nazywa sie Aptimil czy cos takiego ale jeden grzyb;) Powiedzcie mi drogie dziewczyny czy wy tez masz duzo bialego lepkiego,leisatego sie troche sluzu?? Bo mi sie wydaje ze mam go co raz wiecej tzn na wkladcce tak tego nie widac ale jak sobie ost podejrzalam to cala białą tam byłąm:/ na czop mi to nie wyglada bo pamietam z poprzedniej ciazy jaki jest, wody tez nie bo to sam sluz...jakas infekcja?? ale nic mnie nie piecze nie swedzi ani i ten sluz jakiegos zapachu nie ma... A ja do szpitala w polowie spakowana juz jestem ale i tak nie wiem czy nie bede sie przepakowywac i zastanawiam sie czy brac laktator w razie wu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majowamamusia ja na kolki zakupilam infacol bo juz mam go sprawdzonego:) mojej malej przynosil ulge bardziej niz espumisan zobaczymy teraz jak bedzie a co do zgagi jeszcze to mam tez ten problem i to czesto:o i mam tez tak ze odbija mi i czuje jak mi sie cofa wszystko i to takie nie przyjemnbe uczucie nawet nie wiem jak to opisac masakra:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikola - ja mam ze śluzem dokładnie tak samo:) podobno to norma - to taka warstwa dodatkowa ochronna przed czynnikami zewnętrznymi. Też się zdziwiłam jak zobaczyłam się w lusterku przy okazji golenia;) Witamy nowa majówkową mamę:) dolegliwości każda z nas ma inne, ale w sumie typowe jak na ten okres ciązy, bóle krzyża, bioder, spojenia, puchnięcie itp Plan porodu olewam, z moim szczesciem i tak nic nie pójdzie zgodnie z planem i cały misterny plan pójdzie w...:) zamierzam tylko dopilnowac żeby nie nacinali mnie, jak nie będzie trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
*anilla ja nie wiem czy kupować coś obciążającego, bo jedni mówią że nie wolno, inni że można. Mam niby takie modelujące majtki wiec zdecyduję po porodzie chyba. *kamelia majowa ja mam tylko te twardnienia brzucha od czasu do czasu, więc tylko takie skurcze. Bezbolesne. Raz tylko lekko bolał mnie brzuch jak na @, rano z 5 minut i przeszło, więc nie wiem co to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i powiedzcie dziewczyny co macie zapakowane do TORBY, bo ja cały czas o tym myślę i chyba nic w niej nie zmieszczę! Acha i chciałam Was zapytać ile macie i jakie podpaski/wklady poporodowe. Kupiłam 2 paczki Bella Mamma, 2 zwykłych podpasek na czas po szpitalu i tu mnie straszą zer mało, bo krwawienie może trwać nawet do 6tyg! Wiadomo, że przez pierwszy tydzień raczej się z domu nie rusze, a jakoś nie wyobrażam sobie pędzić męża żeby gonił za moimi podpaskami :) więc chciałabym zrobić zapasy juz teraz ;) A może kupić jeszcze Seni albo Tena? Ale jakie i ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
*agrataka Bo parafina jest emolientem sztucznym, pochodną ropy naftowej. Tworzy na skórze film, który nie pozwala uciekać wodzie ale poza tym, nie daje żadnego nawilżenia. Silnie zapycha pory w skórze przez to i przez ten film jest zaburzony proces "oddychania" skóry czyli pobieranie tlenu, regulacji wodnej itp. Na dodatek u takiego Malucha nie ma w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacji (dziecko łatwo się przegrzewa) to dodatkowo parafina obciąża. Dlatego jeśli dziecko nie ma żadnych chorób skóry to powinno się sięgać po emolienty naturalne (oleje). *Szyszka85 ja tak samo mam pajączki po lewej stronie brzucha na razie dwa nie wielkie. Szczerze mówiąc pajączki chyba lepsze bo pójdzie się na IPL (laser) i się pozamyka, a rozstępy też trwale usunąć można tylko laserem ale to już są insze i droższe niż IPL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikola2008 ja tez ma ten sluz i jak bylam we wtorek u lekarza to powiedzial ze to drozdzaki i zapilsal mi czopki. Nie wiem jak on to rozpoznal bo w pierwszej ciazy tez pamietam ze lalo sie ze mnie pod koniec, ale lekarz (inny niz teraz) mowil ze to normalne. Lepiej wspomnij o tym na nastepnej wizycie, niech cie zbada. Ja mam takiego lenia ze hoho. Robie wszystko w domu, ale chodze jak slimak i co jakis czas musze sie klasc bo mnie kluje spojenie. Juz bym sie nie odwazyla wyjsc sama z domu. Leci mi teraz 36 tc i chce min te 2 tyg dociagnac jeszcze. Ze tez w pierwszej ciazy do 42 tc nic mnie nie bolalo i smigalam jak pszczolka...Dzis dwa razy sprawdzalam czy wszystko jest zapakowane w torbie...skleroza albo glowka mi swiruje. Ja biustonosz do karmienia kupilam w atlanticu za cale 39zl! Na prawde wygodny. Uroki wyprzedazy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mnie doradzono żeby nie kupować żadnych oliwek ani balsamów do ciała niemowlaczka bo dzidzia nie potrzebuje natłuszczania całego ciałka, chyba że pojawią się jakies problemy skórne to dopiero wtedy, a tak to w ogóle jestem ostrożna z kosmetykami, do pupci bede używać mąki ziemniaczanej i co podobno warto mieć pod ręką to krem do buzi, bo nasze maluchy przyjdą na świat na wiosne, więc na spacerach trzeba chronić buźkę przez słońcem a jaki zapas pampersów do szpitala bierzecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej majówki:) Napiszę skrótem -śluz jasno -kremowy taki rzadki budyń bez swędzenia itp-fizjologiczny, utrzymywać tylko odpowiednią higienę -torba prawie spakowana-brak laczków szpitalnych :P -podpaski wielkie szpitalne mam jedną pakę,chyba jeszcze dołożę -pampersy ok 20 szt mają być jako zapas +chusteczki Jaki macie pas poporodowy. Nie miałam po pierwszym porodzie i nie wiem czy działa, ale teraz planuję bo brzuch mam od zawsze duży. A nóż pomoże:) Nie wiem jak Wy, ale ja już na dłuższe podróże się nie nadaję. Nie wiem jak mam siedzieć. Jeszcze mam zjazdy na uczelni z których nie bardzo mogę się wymigać. Nie wiem jak wysiedzę. Ps. Jest jakaś mama z Wlkp? Planu porodu nie robię.Szpital ma gotowe druki do wypełnienia. Plan planem a życie wszystko weryfikuje. Miłego wieczoru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×