Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Fawiena

Polskie Muzulmanki

Polecane posty

Gość No sory ale obie
Uo Jezu, ale się spinasz. Meksykanie posługują się językiem hiszpańskim, są Katolikami i ich kultura jest oparta na kulturze Hiszpanii. Co nie zmienia faktu, że Meksykanie - Hiszpanami nie są. Rozumiesz, o co mi chodzi? Tak samo jest w przypadku Egipcjan i Arabów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak się składa, że Meksykanie są spokrewnieni z Hiszpanami. Ponad 50 % ludności to Metysi. Mieszanka z białymi w dużej mierze pochodzi od Hiszpanów. Nie są Hiszpanami bo Hiszpanie to jeden naród a Meksykanie to drugi. Arabowie to nie naród a grupa ludów. Pojęcie szerze, posiadające podgrupy. Źródełka proszę co do pochodzenia genetycznego Egipcjan oraz klasyfikacji języków semicko-chamyckich . Czekam :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I co mają wspólnego Meksykanie z Arabami? Egipcjanie i Marokańczycy to też dwa oddzielne narody (tak jak Hiszpanie i Meksykanie czy Polacy albo dajmy na to Indonezyjczycy), a należą do tej samej grupy ludów- Arabów. Bycie oddzielnym narodem nie oznacza braku przynależności do pewnej grupy ludów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość No sory ale obie
Posługujesz się suchymi definicjami, wkutymi podczas studiów akademickich i w ten sposób próbujesz sklasyfikować pewną grupę społeczną. Arabów masz w chociażby Arabii Saudyjskiej. Ignorancją jest nazywanie Egipcjan Arabami. Egipcjan, których tożsamość kulturowa była oparta na innych wartościach i religii. Marokańczycy, Egipcjanie czy Irańczycy nie są Arabami. Ponieważ Ty postrzegasz Arabów jako ogół, jak pewną grupę społeczną, a ja jako Naród.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość No sory ale obie
I również proponuje poczytać o Federacji Republik Arabskich, dowiesz się dlaczego Egipcjan nazywa się Arabami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Myślałam, że
Równie dobrze, można powiedzieć że Polacy nie istnieją, bo ziemie polskie były podbijane przez Rosję, Austrię, Niemcy. Polacy mieszali sie na pzełomie wieków z Czechami i Litwinami, nawet z Turkami. To co, Polaacy to grupa ludzi, którzy po prostu czują się polakami? Głupie myślenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taaaaaaaaaa
No i oczywiscie ochrzcisz je, te arabskie dzieciatka. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Stary człowiek i morze
Oczywiście, że istnieje naród arabski. Rozproszony na wiele państw, co nie ma do tych rozważań większego znaczenia. Co innego język, co innego poczucie lojalności politycznej. Korea dzieli się na dwa wrogie państwa, ale jest to jeden naród. Ale na pewno Egipcjanie Arabami nie są;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Podróżnik.
Witam Z ciekawości zapoznałem się z całym wątkiem. Chciałbym dorzucić swoje 3grosze. Pracowałem w Arabii Saudyjskiej przez 3 lata na kontrakcie, jako inżynier budowy. Saudyjczycy są pod względem fizycznym, po prostu ludźmi białymi. Rysy twarzy, budowa ciała, wzrost są niemalże identyczne jak w przypadku Europejczyków. Saudyjczycy i Emiratczycy różnią się od Europejczyków, takimi detalami, jak: ciemniejszy kolor skóry i włosów. Wiele razy słyszałem od Saudyjczyków (Arabów), że ich plemię arabskie żyje w Arabii Saudyjskiej oraz w Jordanii, Bahrainie i Emiratach Arabskich. Egipcjanie są niczym mieszanka rasy białej z czarną negroidalną. Mają ciemniejszy kolor skóry, inne rysy twarzy - bardziej indyjskie. Rozumiem, że większość krajów muzułmańskich nazywa się arabskimi, ze względu na tzw. Umme, czyli wspólnotę religijna muzułmanów i Ligę Pańtw Arabskich. Niegdyś chciano utworzyć tzw. Wspólnotę Narodów Słowianskich, do której zaliczaliby się Czesi, Polacy, Słowacy, Serbowie i Rosjanie. Mimo to, nie sposób byłoby nazwać (gdyby taka wspólnota powstała) Serba - Polakiem, albo Rosjanina - Czechem. Reasumując: Egipcjan nazywa się Arabami, jednak różnice fizyczne i kulturowe są między nimi tak ogromne, że nie powinno się mówić iż należą do tego samego plemienia. Dlatego mnie osobiście drażni, nazywanie Arabami - Egipcjan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Podróżnik.
Smiem watpic, czy dzisiejsi Egipcjanie to ludnosc pochodzenia glownie arabskiego. Uwazam raczej, ze w ogromnej wiekszosci sa to zarabizowani autochtoni. Chyba nie bylo masowego wymordowywania Egipcjan po przybyciu Arabow? Byla raczej islamizacja i arabizacja tubylcow. I watpie, zeby Arabow bylo na tyle, zeby samemu zaludnic to wielkie panstwo. Oczywiscie nie neguje, ze mieli oni wplyw na strukture etniczna tego obszaru, jednak uwazam, ze nie byl on zbyt duzy. Zostawili religie, jezyk i kulture. Genow raczej niewiele. Aby pokazac analogie, spojrzmy na Brytyjczykow. Wiemy, ze wyspy byly kolonizowane przez Celtow, Rzymian, Anglow, Sasow, Wikingow, Normanow... Jednak 3/4 Brytyjczykow to po lini meskiej potomkowie przedceltyckiej, nieindoeuropejskiej ludnosci. Te wszystkie fale, najazdy i kolonizacje bardzo malo zmienily strukture etniczna obszaru, Bytyjczykom genetycznie znacznie blizej do Baskow niz do Indoeuropejczykow. Dlaczego wiec w Egipcie mialaby zniknac ludnosc autochtoniczna, a pozostac Arabowie, Grecy i i inni? Całkowity Absurd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Umarłam. Podróżnik jesteś prawdziwym internautą-kretynem. Widać jak się znasz skoro uważasz, że ludność negroidalna a "rysy indyjskie" to jest to samo. Większych bzdur dawno nie czytałam. A najlepsze jest to o Brytyjczykach. Moje pytanie: skąd to wziąłeś? Domniemam że z dupy, jak reszta tych kafeteryjnych wypocin. Najlepsze jest to że ja wam podałam konkretne źródła na potwierdzenie moich słów :D. Od reszty zero źródeł skąd to wzięli. Robiłeś sama badania genetyczne, że wiesz tak wszystko? No napisz mi skąd to wziąłeś... Jak widać mój cały zakład Antropologii się myli, a to czego mnie uczyli na wykładach to ich "widzi mi się". Tak samo jak moje zaliczenie z pracy na temat ludów Afryki północnej :D. Wszystko to upada w obliczu kretyna, który śmie się nazywać Podróżnikiem, bo przecież jemu "coś się wydaje" i on "domniema". Tłumaczyłam już że grupa etniczna nie musi być tym samym czym jest pochodzenie genetyczne. Nie ma w 100% czystej rasowo grupy. Zawsze ludy są trochę wymieszane. "W 63941 podbity przez Arabów, został prowincją kalifatu zarządzaną przez emira. Chrześcijańska ludność Egiptu (Koptowie), niechętna panowaniu Bizancjum, nie stawiała oporu najeźdźcom i w ciągu następnych wieków uległa w większości arabizacji i islamizacji. Pozostając formalnie pod zwierzchnictwem kalifów umajjadzkich, następnie abbasydzkich" Źródło: encyklopedia PWN" Na ile są "czystymi arabami" to trudno powiedzieć. Ja te wiedzy akurat nie posiadam.Nie jestem genetykiem. Wiadomo natomiast, iż Koptowie uważają siebie za potomków Egipcjan. Nie zmieni to jednak faktu, że w ujęciu antropologii kulturowej Egipcjanie współcześni są Arabami. Chcesz zmienić klasyfikacje? Proszę bardzo, czekam na twoją pracę naukową. Chętnie przeczytam :). Do wcześniejszych wypowiedzi: Liga Państw Arabskich: "Liga Państw Arabskich, Liga Arabska, ang. League of Arab States, arab. Dżamiat ad-Duwal al-Arabijja, organizacja międzynarodowa, utworzona 1945 z siedzibą w Kairze; należą do niej 22 państwa arabskie oraz OWP; głównym celem jest zacieśnienie współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej państw członkowskich; działalność tę hamują w dużym stopniu różnice w kwestiach polityczno-społecznych w poszczególnych krajach arabskich; liczne instytucje i organizacje wyspecjalizowane." "Członkiem Ligi Państw Arabskich może stać się każde niepodległe państwo arabskie, które podpisze Pakt." Do tej ligi należy Egipt. Czyli według was sami sobie wymyślili że są państwem arabskim. A przyjdziemy, powiemy że jesteśmy Arabami, to może nas przyjmą. :D Trzeba być NAJPIERW państwem arabskim żeby wstąpić to takowej ligii, a nie że się staje nim dopiero po wstąpieniu. Nawet w oficjalnej nazwie Egiptu widnieje ARABSKA REPUBLIKA EGIPTU Ale wy i tak wiecie lepiej niż wykładowcy antro i encyklopedia PWN, na którą się akurat tutaj powołuję. Internet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Podróżnik.
Nie potrafisz grzecznie i kulturalnie dyskutować. Nawet jeżeli masz inne zdanie na dany temat, nie musisz mnie wyzywać, od kretynów. "Widać jak się znasz skoro uważasz, że ludność negroidalna a "rysy indyjskie" to jest to samo" Przepraszam bardzo, ale ja niczego takiego NIE stwierdziłem. Wyraźnie napisałem, że Egipcjanie są NICZYM mieszanka rasy białej i negroidalnej. Chodziło mi o kolor skóry. NIE napisałem, że Egipcjanie "SĄ"mieszanką rasy białek i negroidalnej. Nigdzie też nie stwierdziłem, że ludność negroidalna a rysy indyjskie to to samo. Czytaj proszę ze zrozumieniem. Gdybym stweirdził, że Egipcjanie byli Murzynami/negroidami, to zaprzeczyłbym genetyce. "w ujęciu antropologii kulturowej Egipcjanie współcześni są Arabami." Ty piszesz o antropologii kulturowej, a mnie interesuje pochodzenie genetyczne. Nie rozumiem też, po co skopiowałaś z Encyklopedii informację o arabizacji Egipcjan? Przecież dokładnie to samo napisałem, co jest zwarte w wklejonym, przez Ciebie tekście. Napisałem, cytuję: " Uwazam raczej, ze w ogromnej wiekszosci sa to zarabizowani autochtoni. Chyba nie bylo masowego wymordowywania Egipcjan po przybyciu Arabow? Byla raczej islamizacja i arabizacja tubylcow. " Koptowie są potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu, zamieszkujących ten kraj jeszcze przed muzułmańskim podbojem, jakim więc prawem można odmawiać im pokrewieństwa ze starożytnymi Egipcjanami? Oczywiście, należy tutaj zwrócić uwagę, iż doszło zapewne do przemieszania się choć części ludności koptyjskiej z obcym elementem etnicznym, jednakże Koptowie, bedący chrześcijanami wśród morza islamu, strzegli zazdrośnie swej odrębności religijnej, kulturowej i etnicznej. Co więcej, 60% ludnosci Egiptu stanowia Fellahowie, ktorzy sa potomkami starozytnych Egipcjan (z niewielka arabska domieszka), ktorzy przeszli na Islam. Koptowie natomiast, sa potomkami tych niezislaizowanych starozytnych Egipcjan. Nie slyszalem o zadnych roznicach genetycznych miedzy Koptami a reszta Egipcjan. Kulturowych, owszem. Zrodlo: http://en.wikipedia.org/wiki/Fellah, książka The Fellahin of Upper Egypt Proponuję Ci również poczytać dzieła, jednego z wybitniejszych antropologów Winifreda Blackmana. Sklad rasowy tamtejszej spoleczności nie uległ zmianie od czasow starozytnych. Różne najazdy pozostawiły niewiele śladów W ogromnej wiekszosci sa to zarabizowani autochtoni, czyli po prostu Egipcjanie. "Trzeba być NAJPIERW państwem arabskim żeby wstąpić to takowej ligii, a nie że się staje nim dopiero po wstąpieniu." Tak, są krajem arabskim ponieważ zostali zarabizowani, tak samo jak my Polacy byliśmy poddawani germanizacji w zaborze pruskim, jednak w przypadku Polaków germanizacja się nie udała. I proszę poczytaj publikacje Antropologa Winifreda Blackmana o jego badaniach etnograficznych w Egipcie. Jeśli twierdzisz, że nie piszę prawdy. To odeślij mnie do odpowiednich publikacji naukowych, które zaprzeczyłyby temu, co napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wybacz za tego kretyna. Poniosło mnie. Co do reszty. Napisałeś coś takiego: "Egipcjanie są niczym mieszanka rasy białej z czarną negroidalną. Mają ciemniejszy kolor skóry, inne rysy twarzy - bardziej indyjskie." Myślałam że rysy twarzy to rysy twarzy a nie kolor :).W jaki sposób Egipcjanie mają indyjskie rysy twarzy? Wytłumaczysz mi? Co do genów. Cóż, powiem szczerze że nigdy nie robiłam wnikliwej analizy ich "czystości i pochodzenia genetycznego", więc nie będę na ten temat pisać, bo po prostu nie wiem. Badania genetyczne różnych ludów to dość obszerny i zagmatwany temat. Każdy mówi coś innego. My się kłóciliśmy tutaj o pojęcia antropologiczne kulturowe na które podałam źródła. Genetycznie czy nie Egipcjanie są Arabami, bo się nimi czują i tak sami siebie określają. Każda mapa zróżnicowania etnicznego ci powie, że Egipcjanie to Arabowie. Nie odmówiłam Koptom pochodzenia od starożytnych Egipcjan.Wyraźnie napisałam w poprzedniej wypowiedzi, że Koptowie od nich pochodzą, więc po co o tym piszesz. Fellahowie natomiast nie mają "lekkiej domieszki arabskiej". Są po prostu mieszanką Arabów i starożytnych Egipcjan. Samych Koptów jest nie więcej niż 10 %. "I proszę poczytaj publikacje Antropologa Winifreda Blackmana o jego badaniach etnograficznych w Egipcie." To w końcu są to badania etnograficzne czy genetyczne? Zdecyduj się. Etnografia kompletnie nie zajmuje się genetyką. Z tego co czytałam przeprowadzono badania genetyczne na mumiach faraonów i okazało się, że Egipcjanie nie są w żaden sposób z nimi spokrewnieni. Niestety nie jestem w stanie podać źródła, gdyż wyczytałam to w artykule w czasopiśmie bibliotecznym w czasach studenckich. Ale jak mówiłam: nie będę się wykłócać o tę genetykę, w ilu procentach są Arabami czy też nie, bo mam znikomą wiedzę na temat najnowszych badań. Wszystko co pisałam było z punktu widzenia antropologa społecznego i tejże klasyfikacji. Tak samo klasyfikuje się niektóre narody na Bałkanach jako Słowiańskie, mimo że mają domieszkę krwi tureckiej. Mimo tego, że nie są w 100% Słowianami to jednak dzięki ich kulturze, mentalności, językowi oraz poczucia przynależności zalicza się ich do Słowian południowych. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taaaaaaaaaa
aha mamy i taty zapytaj :) szczesliwi z takiego ziecia ::)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fhjdhfjdfhdjhdjdjd
tak, szczesliwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fhjdhfjdfhdjhdjdjd
gratulowali,ale to nie bylo w kosciele,bo ja nie wierze w zabobony panbuka czy jak tam na bozie mowicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wredniucha101
no na pewno nie wierzysz w panbuka allaha z czasem pokochasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama3013@@!!!!!
http://pokazywarka.pl/qyq5cd/ hehe http://youtu.be/1PQ670sfFXU http://www.msfera.pl/gdzie-wypoczywa-twoja-zona.html Darling.I Lowe.Ju... http://youtu.be/Ah8dhqQvZ8E . Obca / Die Fremde (2010) http://youtu.be/WPzYmxz6Ga0 "Jezdza do Turcji szkaradne Polki Przezyc milosna przygode z ksiazki. Prosza "klam mi" jak Eurythmics I dostaja niedrogo farmazon szybki. "exodus na wyspy moze jestem niekumaty dlaczego Polki tam daja d**y tym ciapatym"??????????? chodze w worku. worek to wielka chusta, ktora sie owijam przekraczajac prog domku w ktorym zamieszkalismy. nie znosze jej, ale zakladam, bo jeszcze bardziej nie znosze pozbawionych szacunku lepkich, bezmyslnych spojrzen. bo mimo, ze ja sie staram respektowac ich swiat, oni mnie nie szanuja. biala kobieta to kurwa. jestem workiem miesa, cyckow, posladkow, dziur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fhjdhfjdfhdjhdjdjd
skoro nie wierze w jedna bzdure to z jakiej racji mialabym nagle uwierzyc w druga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wredniucha101
j juz cie wybierzmowal i wyruchal ile dzieci planujesz ? 8, 9 , im wiecej tym lepiej, powiem ci na ucho ze urodz cala druzyne, socjal zajebisty :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fhjdhfjdfhdjhdjdjd
a skad taka wiedza? z doswiadczenia? na socjalu siedzisz? dzieci wiecej nie planuje bo jestem za stara i mi sie nie chce pozdrow ksiedza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konra
he..egipcjanie maja jasniejsza skore?...chyba od czarnych, bo jasni jak europejczycy nie sa...wiem z autopsji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Podróżnik.
"Z tego co czytałam przeprowadzono badania genetyczne na mumiach faraonów i okazało się, że Egipcjanie nie są w żaden sposób z nimi spokrewnieni." Zapewne chodzi Ci o badania próbki DNA pozyskanej z mumii Tutenchamona. Na podstawie badań próbki, wykazano że Tutenchamon posiadał haplogrupe R1b1, która jest charakterystyczna dla np. germanów. Haplogrupa R1b1 jest powszechna wśród ludzi w Europie, a nie spotykana wśród dzisiejszych Egipcjan. Tutenchamon, był genetycznie Europejczykiem i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ około 200lat przed rządami Tutenchamona Egipt został zawładnięty przez Hyksosów, przybyłych z Anatolii. Najazd Hyksosów na Egipt, spowodował „obsadzeniem swojego Faraona. Zatem oczywiste jest, że kolejni faraonowie w Egipcie byli z linii prostej Hyksosami, . Przykładowo RamzesI II posiadał typowo "aryjskie" cechy fizyczne jak: kręcone, rudo-blond włosy. Co nie zmienia faktu, że mieszkańcy Egiptu - Ariami nigdy nie byli, jedynie ich władcy. „Arystokracja posiadała inne geny niż warstwy niższe bo pochodziła z zupełnie innych grup etnicznych niż ludność, którą po prostu rządziła. Źródła i publikacje naukowe: E. Oren (ed.), The Hyksos: New Historical and Archaeological Perspectives ,Philadelphia 1997 Manfred Bietak, Avaris: the capital of the Hyksos: recent excavations at Tell el-Daba, London 1996 http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramzes_II "Myślałam że rysy twarzy to rysy twarzy a nie kolor .W jaki sposób Egipcjanie mają indyjskie rysy twarzy? Wytłumaczysz mi?" Napisałem wyraźnie, że chodzi mi o kolor skóry cytuję :" Mają ciemniejszy kolor skóry" i po przecinku "rysy twarzy bardziej indyjskie" Są to moje prywatne spostrzeżenia wizualne. W mojej osobistej opinii mieszkańcy Egiptu, różnią się od Saudyjczyków, którzy (Saudyjczycy) nota bene uważają się za „prawdziwych Arabów, potomków jednych z trzech pierwszych rodów i plemion arabskich, zamieszkujących Pólwysep Arabski. To moja prywatna opinia, która nie ma nic do rzeczy. "To w końcu są to badania etnograficzne czy genetyczne? Zdecyduj się. Etnografia kompletnie nie zajmuje się genetyką." Chcę zwrócić Twoją uwagę, iż wielu antropologów, na podstawie badań etnograficznych -potwierdza ciągłość kulturową dzisiejszych Fellahów ze starożytnymi Egipcjanami, o czym pisała antropolog Winifred Blackman, iż Starożytny Egipt wciąż "żyje". "Nie odmówiłam Koptom pochodzenia od starożytnych Egipcjan.Wyraźnie napisałam w poprzedniej wypowiedzi, że Koptowie od nich pochodzą, więc po co o tym piszesz. Fellahowie natomiast nie mają "lekkiej domieszki arabskiej". Są po prostu mieszanką Arabów i starożytnych Egipcjan." Arabów nie było aż tylu, aby sami mogli zaludnić Egipt, nie istnieją również żadne publikacje, na temat wygnania Egipcjan przez Arabów. Tak samo nie ma żadnych publikacj naukowych, mówiących o genetycznych różnicach między Koptami a Fellahami. Koptowie to po prostu ci sami ludzie, co Fellahowie tylko że w przeciwieństwie do Fellahów nie poddali się islamizacji. Obie te grupy, jak podaje Encyklopedia PWN są potomkami Starożytnych Egipcjan. Co więcej, zdecydowana większość egiptologów, (np. prof. Andrzej Nawiński) jest zgodnych co do tego, że mieszkańcy Egiptu, to rdzenni potomkowie starożytnych, a domieszka genów arabskich nie jest dominująca, po prostu Arabów było zbyt mało aby genetycznie zdominować Egipcjan . Arabowie podbijając Egipt nie wprowadzili tam ludnosci tylko armię , a rdzenna ludnośc ( wtedy już wyznania koptyjskiego )przeszła na islam , bo tak było łatwiej żyć ( niższe podatki, przywileje, dostęp do stanowisk ). Źródła: „Mity i Symbole dawnego Egiptu prof. Andrzej Nawiński UW „Egipt Faraonów, mity a rzeczywistość Wykłady, prof. Andrzej Nawiński UW „Wielka Encyklopedia PWN Tom 8, Warszawa 2002 " Każda mapa zróżnicowania etnicznego ci powie, że Egipcjanie to Arabowie." Tak, ponieważ pojęcie „kraju arabskiego nie jest ściśle zdefiniowane. Współczesne kraje arabskie, to kraje wyodrębnione ze względu na istnienie i dominację kultury arabskiej oraz językowej wspólnoty. Znaczną część ludności w dzisiejszym kraju arabskim, nie muszą stanowić Arabowie, wystarczy że są w pewnym sensie powiązani z Arabami. Przykładowo: W krajach Mghrebu, znaczną część ludności stanowią Berberowie, którzy są na tyle zarabizowani, że kraje te zalicza się do grupy krajów arabskich. Np. Nazywanie Marokańczyków- Arabami, jest bardzo dużym uogólnieniem i nie jest to do końca poprawne, a mimo to Maroko znajduje się wśród Ligii Państw Arabskich. To samo dotyczy Egiptu i nie są to bynajmniej moje "bajania", lecz stwierdzenia naukowców, egiptologów, antropologów i archeologów, iż większość mieszkańców Egiptu to potomkowie starożytnych Egipcjan, co więcej nie ma żadnych genetycznych różnic między Koptami a Fellahami. Jedni są muzułmanami, inni chrześcijanami ale nadal są Egipcjanami. Muzułmanie egipscy chcą być nazywani Arabami, bo przez to są w pewien sposób pełnoprawnymi obywatelami świata Arabsko-muzułmańskiego, ale to wciąż Egipcjanie. Dlatego stwierdzenie, iż Egipcjanie to Arabowie, jest po prostu uogólnieniem, zw względu na większość Egipcjan, którzy ulegli arabizacji i islamizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Podróżnik.
Wnoszę poprawkę do mojej wypowiedzi. Nie chodziło mi o to, że Hyksosi byli Aryjczykami, a że najprawdopodobniej należeli do haplogrupy R1b1. Obecnosc markerow danej haplogrupy u wspolczesnych mieszkancow Europy i u Tutanchamona, świadczy o tym że Hyksosi i Europejczycy mieli wspólnego przodka. Aktualnie udział haplogrupy R1b1 u poszczególnych narodów, jest największy wśród ludów germańskich. E. Oren (ed.), The Hyksos: New Historical and Archaeological Perspectives

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qywtyqteyet90
Nawojka, niezłe mamy doktorantki i ekspertki od ludów Afryki, co nie wiedzą, że "widzimisię", to rzeczownik, a nie 3 oddzielne słowa. chyba , ze jakies misie zobaczyłaś :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Musiałabym się bardziej wgłębić w temat antropologii fizycznej żeby odnieść się do tych badań genetycznych. Podałeś źródła. Chętnie do nich sięgnę, ale z tego co piszesz to nie ma dowodów aby Egipcjanie byli Arabami (genetycznie oczywiście) ale i nie ma dowodów żeby byli potomkami starożytnych Egipcjan. Wszystko jest tylko domniemaniem. "Tak samo nie ma żadnych publikacji naukowych, mówiących o genetycznych różnicach między Koptami a Fellahami. " No właśnie. Nie ma też żadnych, które by twierdziły iż są podobieństwa genetyczne. Nie można więc wyciągać tak pochopnych wniosków. Gdybyśmy się kierowali taką klasyfikacją, którą chcesz tutaj przedstawić to można dojść do wniosku, że żadne lud nie jest "czysty" i każdy naród czy też lud zacząłby tworzyć odrębną grupę etniczną. Śmieszy mnie coś takiego, bo jakąś klasyfikację trzeba zrobić, a według mnie klasyfikacja głównie kulturowa jest jak najbardziej trafna, bo tak to musielibyśmy przebadać genetycznie każdego Polaka czy też Egipcjanina i stwierdzić czy jest to prawdziwy Słowianin/Arab. "Arabów nie było aż tylu, aby sami mogli zaludnić Egipt" Nie wiemy tego. To tylko znowu twoje domniemania. "Tak, ponieważ pojęcie „kraju arabskiego nie jest ściśle zdefiniowane. Współczesne kraje arabskie, to kraje wyodrębnione ze względu na istnienie i dominację kultury arabskiej oraz językowej wspólnoty. Znaczną część ludności w dzisiejszym kraju arabskim, nie muszą stanowić Arabowie, wystarczy że są w pewnym sensie powiązani z Arabami. " No właśnie o tym mówię! Napisałam, że definicja grupy etnicznej w pojęciu atro kulturowej nie odnosi się głównie do genów. Oczywiście może się z nimi pokrywać, ale grupę etno definiuje się przez pryzmat kulturowo-językowy. Według mnie wszystko jest twoim domniemaniem i prywatnym spostrzeżeniem. Oficjalna klasyfikacja jest inna :). Być może jest ziarno prawdy w tym co mówisz, kto wie. Nie ma jednakowoż przeprowadzonych i zaakceptowanych w świecie naukowym badań na ten temat. Prowadzone wykłady i opublikowane książki są raczej "wstępem do tematu". Jeśli chcesz zrewolucjonizować atro to życzę udanych badań, bo temat jest otwarty i masz duże pole do popisu. Pozdro :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja np uważam, że Indusi nie należą do rasy białej i taka klasyfikacja jest przestarzała. Jest to jednak moja prywatna opinia. Nie piszę na forach wszem że tak nie jest, bo mam takie widzimisię (już poprawnie?) i wpadła mi do głowy inna klasyfikacja. Do wprowadzenia pewnych idei potrzeba argumentów i opisów. Bo inaczej każdy może być wtedy samozwańczym naukowcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lalilllllla
Indusi naleza do rasy bialej, mimo brazowego koloru skory. Sa przodkami Aryjczykow, dawnych mieszkancow Euroazji (okolice Polski, Slowacji i Czech). Migracje Aryjczykow do Azji nastąpiły nieco pozniej i osiedlili sie wlasnie w Indiach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Podróżnik.
""Arabów nie było aż tylu, aby sami mogli zaludnić Egipt" Nie wiemy tego. To tylko znowu twoje domniemania." Jesteś antropologiem, ale wybacz że napiszę wprost - nie znasz historii. Arabów było niewielu w stosunku do Egipcjan. Egipt był krajem ogromnym, ludnym i bogatym. Jeszcze w VIII wieku ilośc wyznawców islamu w Egipcie określa się na zaledwie 10% populacj. Widzisz skalę różnicy? Islam jest religią wyjątkowo asymilującą. Już w X wieku zdecydowana większość populacji, przeszła islamizację i arabizację. Ponadto określenie Islamizacja nie oznaczało wytępienia/wypędzenia Egipcjan z danego regionu, ale raczej zmiany cywilizacyjne. Polecam Ci tą książkę, w której znajdziesz informacje o różnicy "ilościowej" między Egipcjanami a wojowniczymi Arabami: "Arabowie" prof. Janusz Danięcki "Gdybyśmy się kierowali taką klasyfikacją, .. to można dojść do wniosku, że żadne lud nie jest "czysty" i każdy naród czy też lud zacząłby tworzyć odrębn" Otóż, każda społeczność, każde plemię i każdy naród niezależnie od rasy posiada komplet genów społecznych w różnych stopniach ekspresji. Migracje genów odbywały się stale od najdawniejszych czasów, jak i do dzisiaj. Jednak mimo to, "domieszka" nie burzy pewnych określonych cech - danego społeczeństwa. Np. Romowie w Rumunii, którzy mimo "mieszania" się z Rumunami - nadal są Romami. O tym możesz przeczytać niemalże w większości publikacji naukowych, genet. "Według mnie wszystko jest twoim domniemaniem i prywatnym spostrzeżeniem. Oficjalna klasyfikacja jest inna" Nie jest to moje domniemanie, lecz swoją wiedzę czerpie z publikacji naukowych i historycznych. Jeden z wybitniejszych współczesnych archeologów prof Andrzej Niwński, który jest założycielem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR, twierdzi iż dzisiejsi mieszkańcy Egiptu, są potomkami starożytnych, o czym mogą świadczyć choćby liczne nazwiska oraz zdecydowanie (jak podają źródła historyczne) mniejsza liczebność Arabów w stosunku do Egipcjan. Tak samo twierdzi - antropolog, prof. Maria Kaczmarek. Zresztą nie są ci państwo "wyjątkami", wielu antropologów i archeologów jest podobnego zdania. Uważasz, że sobie od tak gdybają? "Oczywiście może się z nimi pokrywać, ale grupę etno definiuje się przez pryzmat kulturowo-językowy" Określenie Egipcjan - Arabami jest poprawne, ale mimo wszystko w mojej prywatnej opnii - jest to spłycenie i uogólnienie kwestii społeczności Egipskiej. Podobnie jak nazywanie Berberów w Maroko - Arabami. " Nie ma też żadnych, które by twierdziły iż są podobieństwa genetyczne" Oczywiście, że genetycznie - Koptowie i Fellahowie są praktycznie tymi samymi ludźmi. Zapewne nie ma publikacji naukowych w j. polskim, ale jak znajdę na ten temat, to jutro wkleję odnośnik do źródla. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Podróżnik.
Prof. Janusz Danecki*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×