Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Justyśka799

Egzamin zawodowy opiekun medyczny

Polecane posty

Gość gość
jeżeli pacjentka ma zalecone mierzenie ciśnienia co 4 godz. czy mam zabrać ciśnieniomierz chociaż nie ma polecenia zmierzenia ciśnienia? Myślę ,że nie ale teraz to już nie wiem bo jeżeli w indywidualnej karcie pacjenta będzie taka pozycja? Ciśnienie zaznacza się na karcie gorączkowej, której tu nie ma a do tego na karcie gorączkowej zapisuje się ciśnienie tylko dwa razy dziennie a tu ma być co 4 godz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maarakujaa
Robisz tylko to co musisz i tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klan29
jak bedzie indywidualna karta pacjentki w w niej wpiszesz z zadania co przy pacjentce zrobiłes godz i parafke przy zmianie koszuli ,myciu kl.piers, konczyn górnych,pleców i posladków ,przy olkepywaniu i nacieraniu a jesli czynnosci nie ma wypisanej to dopisujes bo sa tam wolne rubryki. a co do planu dzialania to wypisujesz ;problemy pacjentki z opisu np; osłabiona lezaca goraczkujaca ico wymaga np;wymaga zmiany koszuli,wymaga toalet ciała ,wymaga mierzenia temp i cisnienia wymaga odpowiedz mikroklimatu,oklepywania itp w wykazie czynnosci niezbednych to;przygoyowanie zestawu ,pacjentki uzyskanie zgody od pacjentki na wykon zabiegu ,zmiana koszuli mycie kl,pier,konczyn gornych,pleców posladków ,oklepywaniw nacieranie pleców spir ,uporzadkowanie sprzetu ,otoczenia sprawdzenie wygody pacjentki,odnotowanie zabiegu w dokument. potem wypisujesz materiały i przybory i nastepnie czynnosci własciwe to co wszystko po kolei robiłas przy pacjentce od umycia rak do dezynfekci sprzetu po zabiegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czy może być tak: Problem1: pacjentka ma spocone ciało i przepoconą koszulę; jest osłabiona nie może sama zadbać o higienę Cel1: zapewnienie czystości,poprawienie samopoczucia i estetyki zapobieganie odleżynom poprzez poprawienie funkcji skóry. Działanie1: Wykonanie toalety piersi, kończyn górnych,pleców i pośladków; zmiana koszuli; obserwacja pacjenta Problem2: pacjentka ma gorączkę, obficie się poci, traci dużo płynów Cel2: nie dopuścić do odwodnienia Działanie2: podawać pacjentce płyny do picia, dbać o mikroklimat sali, wykonywać pomiar temp. co 4 godz. obserwacja pacjenta Problem 3: pacjentka ma zapalenie płuc, pluje gęstą wydzieliną ropną Cel3: wywołanie drgań i wibracji tkanki płucnej, ułatwienie odksztuszenia zalegającej wydzieliny; pobudzenie krążenia, zmniejszenie napięcia mięśniowego; usprawnienie procesu oddychania Działanie3: oklepywanie pleców, nacieranie, zmniejszenie napięcia mięśniowego; obserwacja pacjenta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Słuchajcie a co podlega ocenie w egzaminie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Koleżanki które już zdawały : Czy pacjentka moze siadac czy musi lezec? Czy oklepywanie wykonuje na siedzaco czy pacjentka lezy na boku? Jaka jest polecenia z wypisaniem celi...itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wytycznych do oceniania możemy się domyślać tylko. Egzaminator ma klucz odpowiedzi z OKE według których ocenia. Zwracajcie uwagę na szczegóły i estetykę wykonania zadania poza głównymi czynnościami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A co robimy z miską nerkową na której są ropne plwociny. Po prostu myjemy w tym kranie w którym myjemy miskę szczoteczkę i nożyczki i wszystko dezynfekujemy czy też postępujemy tak jak z kaczką, którą u nas należy wynieść do ubikacji i tam zostawić bez mycia. A może położyć na miskę nerkową płatek ręcznika papierowego i po prostu wrzucić go do czerwonego worka. Wtedy należałoby zabrać na tacę czerwony worek, żeby po zabraniu tego z zakażonym materiałem zawiesić przy łóżku czysty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może to stres ale ja się pogubilam. Wczoraj aga23034 pisała, że same problemy tylko jak ma na blogu. Dziś klan29 potwierdza, że możns rozpisać plan, cel, realizacja. Gdzie to zmieścić? Przecież tu problemów do rozpisania mnostwo. Jedna mi powiedzieli w szkole, że jak macie kartevpielegnacji ind. i jest dodatkowa rubryka na dole podpisana np. dodatkowe inf. to musicie wpisać wszystkie parametry podane w opisie czyli temp.,ciśnienie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@klan29 napisała : osłabiona lezaca gorączkujaca co wymaga np;wymaga zmiany koszuli,wymaga toalet ciała - ja bym napisała jako problem: brak samoopieki z powodu gorączki i osłabienia, celem jest poprawa samopoczucia pacjentki , zapobieganie odparzeniom i odleżynom przez wykonanie toalety ciała i zmianę bielizny osobistej, działanie: wykonanie toalety ciała, zmiana koszuli, oklepywanie problem : zapalenie płuc, cel: wywołanie drgań i wibracji tkanki płucnej, ułatwienie odkrztuszenia zalegającej wydzieliny, pobudzenie krążenia, zmniejszenie napięcia mięśniowego, usprawnienie procesu oddychania działania: oklepywanie pleców, nacieranie, zmniejszenie napięcia mięśniowego; obserwacja pacjenta Ładnie to jest opisane przez @gość z godz. 9:57

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maecin234
Witam miał już ktoś egzamin praktyczny z opiekuna medycznego styczeń 2016 proszę o info dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie chodzi mi o konkrety tylko właśnie o ten sposób opisu. Aga23034 Ty masz w punktach bez rozpisywać na cel i realizację. Oba sposoby opisu są dobre? Ja mam egz. jutro wiec może nie kontaktuje juz logicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do kolezanek ktore teraz zdawały: pod opisem przypadku jakie są rezultaty do oceny tzn: cytuję Ocenie podlegać bedą rezultaty: np - zmiana koszuli nocnej - oklepanie pleców - itp: Pomóżcie.ja wiem że kryteria ma egzaminator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dziewczynki dajcie znać co trzeba napisać oprócz karty pielęgnacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do Kasiuleczka84 Zwróć uwagę co podlega ocenie, tzn jakie rezultaty. Wypisane są pod opisem przypadku oraz co jest do wypełnienia, czy tylko karta pielęgnacyjna czy też trzeba wypisać problemy lub cele, czy może skład zestawu. Życzę powodzenia na egzaminie, trzymam kciuki. Ja zdaję 22. Będę wdzięczna za wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plan działania jako taki zrozumiałam i jest OK a czy do tego rozpisywania nie powinna być oddzielna tabelka z problemem pielęgnacyjnym, celem, realizacją i oceną działania czyli np. problem: dyskomfort spowodowany zalegającą wydzieliną, nieumiejętność odkrztuszania, cel: swobotne odkrztuszanie, działanie: inhalacje, oklepywanie, zwiększona podaż płynów, kontrola podst. funkcji życiowych, szczególnie oddechów, edukacja pacjenta nt. efektywnego kaszlu, ćwiczenia oddechowe, drenaż ułożeniowy, częsta higiena jamy ustnej, ocena: pacjent swobodnie i efektywnie odkrztusza wydzielinę. I w taki sposób reszta: temp, pocenie, ból głowy, nadciśnienie.... Dzięki gość dziś będę pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wydaje mi się, że jeżeli będą do wypisania: - problemy- to wypisujesz tylko to co jest w opisie przypadku!!!tak było w tamtym roku - czynności- to piszesz: mycie pleców, klp, kończyn górnych itp, oklepywanie klp, zmiana koszuli nocne- bez opisywania( do oceny ilość miejsca na pisanie) - cele- to trzeba napisać co chcemy osiągnąć wykonując dane czynności. - sprzęt- to możemy to zrobić na podstawie zestawu który zmontujemy do wykonania zadania - i karta pielęgnacji W tamtym roku jak koleżanki pisały jakieś dodatkowe problemy to było źle. chodziło tylko o te które wynikały z opisu przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W tamtym roku koleżanki na wypisanie problemów z opisu przypadku miały tylko 1/2 strony, także nie za wiele. Myślę, że ilością miejsca do pisania też musimy się sugerować. Tabelka jest prosta: jak zdajesz o 8 to zaznaczaszprzy np: - 8 - zdjęcie koszuli nocnej - 8:20- mycie klp+kończyn+pleców - 8:30-oklepywanie klp - 8: 40- założenie koszuli nocnej Ocenie podlega kolejność wykonanych czynności. Trzeba patrzeć na zegar. Nie możesz wpisać np 8:20 oklepywanie a o 8:30 mycie - bo będzie źle. czekam na twoje wskazówki po egzaminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja mam egzamin w poniedziałek i mam pytanie czy myjemy w kolejności jak w myciu całego ciała czyli najpierw ręce potem klatka a na końcu plecy i pośladki? Co przygotowali do skomponowania sprzętu do mycia? Ile razy można chodzić po akcesoria?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@gość dziś Kolejność: zdjęcie koszuli, kończyny górne, klatka piersiowa, plecy, oklepanie, założenie nowej koszuli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dzięki kasiuleczka84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytanie za 100 pkt. mamy wenflon na prawym przedramieniu, koszulę zdejmujemy od lewej, zakładamy od prawej. A jak z myciem ta sama zasada czy wg bliższa, dalsza. Już mi się wszystko miesza :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
JA ZADANIE WYKONAŁABYM TAK: 1. Myję i dezynfekuję ręce 2. Biorę wózek, na którym szykuję wszystko co mi będzie potrzebne 3.Podjeżdżam do pacjenta • Pytam o zgodę • Zamykam okno • Stawiam parawan • Zakładam rękawiczki i fartuch 3. …. Miskę z wodą można przynieść za chwilę ??? 4. Odstawiam szafkę 5. Odstawiam krzesło w nogach 6. Opuszczam barierki 7. Zdejmuję koc w nogach i kładę na krześle 8. Obluźniam kołdrę 9. Wyjmuję poduszki i odkładam na krzesło 10. Obluzowuję kołdrę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
11. ZDJĘCIE KOSZULI: • rozłóż kołdrę (strona dalsza – bliższa) • odwiń górny brzeg kołdry • zegnij kończyny dolne pacjenta w stawach kolanowych • poproś pacjenta o uniesienie pośladków • wysuń koszulę pacjenta spod pośladków • posadź pacjenta i unieś koszulę aż do wysokości barków • ułóż pacjenta w pozycji leżącej, wyprostuj kończyny dolne • zdejmij rękaw koszuli z kończyny górnej dalszej • zdejmij koszulę przez głowę pacjenta • Zdejmij rękaw koszuli z kończyny górnej z wenflonem • wrzuć koszulę do pojemnika na brudną bieliznę 12. Opuszczam wezgłowie łóżka jeśli jest podniesione 13. MYCIE KLATKI PIERSIOWEJ- Pamiętaj o zachowaniu intymności i zmierzeniu temperatury wody • wsuń ręcznik pod wierzchnie przykrycie na klatkę piersiową, wywiń mankiet z ręcznika na zewnątrz od góry • unosząc wierzchnie przykrycie myj klatkę piersiową • sprawdź u kobiety stan skóry pod biustem • osusz skórę 14. MYCIE KOŃCZYN GÓRNYCH • odsłoń dalszą kończynę, podłóż pod nią ręcznik, osłaniając bieliznę pościelową • postaw miskę na ręczniku, zanurz w misce dłoń • umyj kończynę – zaczynając od dłoni do pachy ( najpierw zewnętrzna część, potem wewnętrzna) • wyczyść paznokcie • odstaw miskę • wytrzyj kończynę • w ten sam sposób umyj kończynę po stronie bliższej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
15. ZMIEŃ WODĘ W MISCE I MYJKĘ. Pamiętaj o zachowaniu intymności i zmierzeniu temperatury wody 16. MYCIE PLECÓW i POŚLADKÓW • unieś wierzchnie przykrycie i poproś chorego o ułożenie się na lewym boku • ułóż ręcznik wzdłuż pleców i pośladków • umyj plecy i pośladki chorego • wytrzyj starannie skórę • nasmaruj spirytusem i oklep- zwróć uwagę na miejsca narażone na odleżyny 17. OKLEPYWANIE • ułóż pacjenta w jednej z wybranych pozycji (na boku) • ułóż dłoń w „łódkę”, nalej spirytusu salicylowego i nasmaruj plecy • poproś pacjenta, aby wykonał głęboki wdech, • ułóż dłonie w „łódkę”, • rozpocznij oklepywanie od podstawy klatki piersiowej do szczytu płuc • stopniowo zwiększaj siłę oklepywania • oklepuj przez około 10 minut • zachęć pacjenta do odkasływania ( do miski nerkowatej) • ułóż pacjenta w wygodnej pozycji 18. ZMIEŃ RĘKAWICZKI 19. ZAKŁADANIE KOSZULI • nałóż koszulę na kończynę górną z wenflonem • zmarszcz koszulę po stronie pleców • załóż koszulę przez głowę chorego – przez jej lekkie uniesienie • nałóż koszulę na kończynę górną dalszą • ugnij kończyny dolne pacjenta w stawach kolanowych • usadź pacjenta w pozycji półwysokiej- regulacja łóżka • zsuń koszulę do dołu i wyrównaj ją na plecach • poproś pacjenta o uniesienie pośladków i wyrównaj koszulę • wyprostuj kończyny dolne pacjenta 20. Wyrównaj i podwiń kołdrę 21. UNIEŚ WEZGŁOWIE ŁÓŻKA DO POZYCJI PÓŁSIEDZĄCEJ 22. Załóż koc 23. Zamknij barierki 24. Przystaw szafkę i krzesło 25. ZDEJMIJ RĘKAWICZKI I 26. POINFORMUJ PACJENTA ŻE SKOŃCZYŁĘŚ 27. PRZEJEDŹ DO BRUDOWNIKA 28. POSEGREGUJ ŚMIECI 29. Umyj i zdezynfekuj sprzęty na wózku 30. Zdejmij fartuch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dlaczego potrzebne są dwa ręczniki? Tym drugim wycieramy brzuch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jeden podkładasz pod plecy a drugim wycierasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×