Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kasiaszatanistka1994

Język irlandzki brzmi niesamowicie

Polecane posty

"Jeżeli chodzi o północną irlandię to tam był mocny nacisk na narzucanie brytyjskiej kultury przez długą historię wojen i powstań" Nie wiem, czy wiesz, ale od średniowiecza do 1922 roku cała Irlandia była pod władzą brytyjską - nie tylko północna. Dlaczego mówisz o jakiejś "Irlandii północnej", skoro to twór XX wieczny? Ja mówie o czasach gdy cała irlandia była pod wladzą brytyjską, a katolickich Irlandczyków postrzegano jako obywateli drugiej kategorii i aktywnie ich prześladowano na różne sposoby. Wtedy nie było żadnej Irlandii Północnej. Wyczuwam braki historyczne :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Tak więc nie są do końca "martwe". Choć nie będę się kłócił, bo nie pamiętam, jaki procent posługuje się teraz irlandzkim." Polecam serial dokumentalny "No Béarla"- opowiada on o Irlandczyku udającym że nie zna angielskiego i próbującym się porozumieć po Irlandzku w różnych miejscach i sytuacjach w Irlandii. :P Powiem tylko, że niestety próba porozumienia się kiepsko mu idzie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak więc krótko mówiąc kiepsko jest :P Poza tym język jest żywy, jeśli ludzie mówią nim na codzień, a wielu Irlandczyków zna go ze szkoły ale na codzień nim nie mówi. http://pl.wikipedia.org/wiki/Gaeltacht#/media/File:Gaeltachtai_le_hainmneacha2.svg To mapa obszarów, zaznaczonych na zielono, gdzie wciąż ludzie mówią po Irlandzku na codzień. Niedobitki :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
szatanku, polecisz coś z fantastyki? bo wiem, że czytasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
eee tylko tyle? ponoć to twoja działka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A twoją działką jest pisanie nie na temat? Gdybyś założył/ła odrębny temat z takim pytaniem to może napisałabym coś więcej. :) Tutaj porozmawiać możemy o języku irlandzkim. Odpisuje ci tylko dlatego, żeby podnosić temat bo cały czas mam nadzieje na kontynuacje dyskusji o języku irlandzkim, która się urwała. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Autorka to ty lubisz tramwaje czy może się myle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość z nerwami
Zapomnieli języka w gębie, bo zostali zmieleni przez okupanta. Fakty historyczne są ogólnie znane. Kilkaset lat okupacji, wyniszczania, wynaradawiania zrobiło swoje. Ten naród jest już tylko bladym cieniem, swojej przeszłości. Gdyby nie popisy IRA, szczególnie tej już historycznej, to szkoda gadać, to byłby moralny trup. Jakoś śmieszne jest to, że teraz ktoś z kręgu kultury anglosaskiej, zajmuje się ich wymarłym w zasadzie językiem, gdy jego przodkowie, nawet niedawno to było, robili wszystko, by wyniszczyć Irlandię i jej kulturę. Ja bym już tego nie reanimował. Swoją drogą, nie rozumiem tej fascynacji Irlandią, bo Polska jest dużo bardziej interesująca historycznie, jako, nazwijmy opowieść. Więcej tu potęgi i gwałtownych zwrotów akcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość z nerwami
Ten film też jest dobry smiech.gif Opowiada o chińczyku, który postanowił wyjechać do Irlandii nic nie wiedząc o tym kraju i uczy się w tym celu języka Irlandzkiego smiech.gif Gdy przyjezdża na miejsce ku jego zdumieniu nikt go nie rozumie x :D trochę idiota :D Nie doczytał :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie znam tego języka i nic na jego temat nie wiem chciałam tylko zauważyć że masz oryginalne poglądy lubisz tramwaje i podoba ci się język irlandzki. cha cha cha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam nadzieję że pisząc o historycznej IRA masz na myśli ta, która wywalczyła niepodległość dla Irlandii a nie tej od bezsensownych krwawych zamachów takich jak w Omagh :P "Swoją drogą, nie rozumiem tej fascynacji Irlandią, bo Polska jest dużo bardziej interesująca historycznie, jako, nazwijmy opowieść. Więcej tu potęgi i gwałtownych zwrotów akcji. " Historia Irlandii i Polski są do siebie podobne :) Przede wszystkim utrata niepodległości, zabory i uparta walka o niepodległośc - ale mają też odpowiednik naszego Powstania Warszawskiego - jest to Powstanie Wielkanocne :) Nie mieli za to nigdy okresu potęgi, jaki przeżywała Polska, ale za to ich historia jest dłuższa i bardziej tajemnicza :) Moja fascynacja Irlandią zaczeła się od tego, że polubiłam muzykę irlandzką, celtyckie klimaty muzyczne. I chyba przyznasz, że język brzmi w przedziwny , fascynujący sposób :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Nie znam tego języka i nic na jego temat nie wiem chciałam tylko zauważyć że masz oryginalne poglądy lubisz tramwaje i podoba ci się język irlandzki" To tylko wąski wycinek z wielu rzeczy jakie mnie interesują, a jestem dosyć wszechstronna :P Uroki bycia nerdem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość z nerwami
Muzykę mają niezwykłą. Twoje streszczenie podobieństw i różnic - zgoda, tak to mniej więcej wygląda. Ale brak mi w ich historii właśnie tej chwały i triumfu, której w historii Polski jest sporo. Oni zupełnie przegrali swoją przyszłość. Być może, my już teraz też. Irlandia to strasznie udręczona ziemia. To co robili Brytyjczycy, bo przecież nie tylko Anglicy, ale i Szkoci, to de facto ludobójstwo. Natomiast nie tylko tę historyczną IRA, miałem na myśli. Postawa protestantów w Ulsterze była bardzo prowokacyjna przez całe dziesięciolecia. Mam za złe IRA nie sam terroryzm, ale pewne jego formy. Przekroczeniem granicy, którą uważam za do przyjęcia, był choćby wspomniany przez ciebie zamach. Uważam, że ataki na policję, wojsko oczywiście, wybranych przedstawicieli władz cywilnych, są w pełni w pewnych sytuacjach zasadne i do przyjęcia. Uderzamy we wroga, ale nie bezpośrednio we wrogich cywili. Oczywiście IRA już dawno temu, tę granicę przekroczyła, niestety, ale poniekąd rozumiem motywacje. Bo widzisz, patrząc historycznie, nie byłoby do kogo strzelać, gdyby przodkowie obecnych protestanckich mieszkańców Ulsteru, nie zajęli tej ziemi. Czy to jest argument do stosowania przemocy? Dla mnie częściowo tak. Czy zastanawiałaś się, skąd tak wielka popularność kultury irlandzkiej na świecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Czy zastanawiałaś się, skąd tak wielka popularność kultury irlandzkiej na świecie? " Może z powodu tego, że wielu amerykanów ma pochodzenie irlandzkie a amerykańska kultura dominuje w dzisiejszych czasach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×