Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Harry Silver

Płaskie lub wklęsłe brodawki sutkowe

Polecane posty

No proszę...tyle się naprodukowałam i nikt mi nie odpisał :( Chyba nasze formum się wypaliło ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No proszę...tyle się naprodukowałam i nikt mi nie odpisał :( Chyba nasze formum się wypaliło ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JEWONKA
DO ELIZA27: JA NOSZE SWOJE NIPLETKI PO 10 GODZIN DZIENNIE OD 4 MIESSIECY.I NADAL JAK SIE BUDZE SA WCIAGNIETE.ALE JESTEM DOBREJ MYSL,NA ZIMNO I PODNIECENIE REAGUJA OD RAZU,KIEDYS BYLO TO NIEMOZLIWE.WIEC MA NADZIEJE,ZE OSIAGNE KIEDYS EFEKT STALY.NIE MUSZA BYC STRCZACE,GRUNT,ZEBY PYLY NA WIERZCHU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do:JEWONKA Dzieki za odpowiedź!!! Trochę mnie uspokoiłaś, myślałam, ze coś ze mną \"nie tak\". Jednak nadal martwi mnie kształt sutków wtedy gdy są na wierzchu - są stożkowate, wyglądają jak piramida egipska. Nie odznaczają się tak jak zaraz po zdjęciu nipletek (albo tak jak u tych dziewczyn z kolorowych pism :( )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziubek2001
witam dziewczynki po długiej nieobecności. no wiec może zacznę od tego, ze gdzies od konca lutego noszę bardzo regularnie nipletki, co uważam za mój sukces, bo jestem obowiązkowa:) efekty są, a jakże! brodawka nie wciąga się juz do srodka, a jak się spłaszcza to bez problemów ją wyciągam. kiedyś bolała mnie ta pierś z tą wciągnięta brodawką, szczególnie jak na plecach leżałam-widocznie za krótkie pzrerowdy mlekowe ciągnęły ten sutek i stąd mnie to bolało. teraz mogę spać na plecach i wszystko jest okej. wreszcie pozwoliłam mojemu facetowi na dotykanie tej "dziwnej" piersi, bo wczesniej, gdy chciał ją pogłaskać, to mu nie pozwalałam, mówiłam, że mnie boli itd..teraz mój facet zapomina, która to brodawka była wciągnięta! Dziewczyny-wiara w sukces, pozytywne nastawienie i pzrede wszystkim: obowiązkowość w noszeniu - na pewno będzię wszystko okej. jeszcze kilka miesięcy temu moj wciągnięty sutek spędzał mi sen z powiek, a teraz jestem naprawdę zadowolona! buziaki dla was wszystkich!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do dziubek2001: gratuluję wytrwałości, no i efektów :D czyli mamy pierwszy głos zdecydowanie na \"+\" co słychać u pozostałych forumowiczek?? Dziewczyny wpisujcie się!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do SPRZEDAM NIPLETKI !!!! Oferta bardzo atrakcyjna. Chciałabym mieć nipletki ale cena w sklepie...no po prostu nie mam tyle kasy. Masz moze nr gg??? Chętnie bym z Tobą pogadała na tem temat :) Odezwij się!!! Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w p i s u j c i e
sie... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kobietka30
do dziewczyn mających problem z prolaktyną. zasysanie mogło spowodować, że organizm rozpoznał to jako ssanie, i jak to organizm ssaka, zaczął produkować prolaktynę, która odpowiedzialna jest za produkcję mleka - choć mleko wcale nie musi się pojawić. za jedną z przyczyn podwyższonej prolaktyny może być narażenie brodawek sutkowych na ciągłe ich ocieranie się. jeśli to jest przyczyna, to należy się cieszyć, że jest ona błaha i odwracalna i nie oznacza większych problemów, jakimi może być na przykład guz przysadki. ale do czego zmierzam. do tego wlaśnie, że zasysanie brodawki organizm może zinterpretować jako ssanie i uaktywniać hormony związane z karmieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kobietka30
na poczatku nosiłam je regularnie, non stop zakładając odpadające ciągle niepletki, do czasu, aż musiałam je wymienić je na opatrunki. powstały rany, krwiaki i strupy. po wygojeniu były płaskie jak przed stosowaniem nipletek. ponieważ już nie dało się ich nosić regularnie bo kaleczyły brodawki, musiałam ograniczyć się do stosowania doraźnego. regularnie ale na krótki okres czasu. po ściągnięciu są efekty, które szybko znikają. używam nipletek 8 miesiący i nie widzę szans na utrwalenie efektu. dopatruję się moich problemów w bardzo wrażliwych piersiach, choćby dlatego tak twierdzę, że są u mnie znaczącą strefą erogenną, co przemawia za dużą wrażliwością skóry i generalnie brodawek. dlatego szybko podchodzą krwią tworząc krwiaki, dlatego szybko rozrywa się cieniutka skóra. ale przypuszczałam, że ten problem dotyczy piersi generalnie, dlatego okrzyknełam nipletki niemożliwymi do stosowania. jak widać, ten problem dotyczy tylko moich, pomimo stosowania oliwki i kremów, bo żadnej nie przytrafiło się podchodzenie krwi i rozrywanie skóry. a ciekawskim mogę powiedzieć, że w seksshopach sprzedają urządzenia, które działają na zasadzie nipletek - zasysania - i mają one na celu powiększenie całych piersi. osobiście w efekt nie wierzę, bo zapewne jak z nipletkami, działają chwilowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Dzis odkrylam forum po dlugich poszukiwaniach!!! wlasciwie bylam pewna,ze jestem jedyna osoba z tak dziwacznym problemem! od razu zamowilam nipletki,(bylam juz gotowa na zabieg,ale-->) bo planuje ciaze, a ponadto moje wciagniete sutki sa zrodlem MEGA kompleksow!!! mam pytanie! Czytalam tu duzo o cwiczeniach- chwytaniu palcem brodawek i wyciaganiu- ale zaczynam sie martwic- ja nie bardzo mam za co chwycic! moje brodawki sa zupelnie wciagniete,a przy tym podejrzewam plaskie! I jeszcze pytanie- skad wiedziec jaki mam stopien wciagniecia?Gdzie uzyskac info.na ten temat? Moje nipletki mam nadzieje dojda szybciutko,wiec bede w kontakcie a propos ewentualnych efektow! Pozdrawiam!!! iris

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Do iris77
Właśnie o to chodzi ze jak nie masz za co chwycic.....to żeby je wycwiczyc (ja tez nie miałam za co chwyci) ,ale mimo wszystko ćwiczyłam moje brodawki-i prosze , po roku jedna brodawkę mam wyciągniętą do góry :) ..ale tu trzeba na prawde duzo samokontroli i cierpliwości.W moim przypadku jest to powodem ogromnych kompleksów i ogólnego złego samopoczucia,ale wzielam sie za siebie,a efekty w idać. Teraz chce kupic jedną Nipletke (mam juz sprzedawce,ale musze wysłać kase na konto:)) ..Pozdrawiam wszystkich forumowiczów,a juz szczególnie dziewczyny z kompleksem -3majcie sie!! Little

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Little! Dzieki! W takim razie bede cwiczyc i chwytac za co tam sie tylko uda:) A w ogole- wczoraj dostalam poczta nipletki! Po calym dniu i nocy w nipletkach--> moje sutki reaguja calkiem ok, sa tylko bardzo wrazliwe po zdjeciu nipletek. Pierwszy raz widzialam prawie normalnie wygladajace wlasne sutki zaraz po sciagnieciu i stalam przed lustrem tak dlugo az znow schowaly sie do srodka:)!! To niesamowite wyobrazilam sobie,ze moze uda mi sie trwale zachowac ten wyglad i pomyslalam ze to byloby cudownym rowiazaniem moich odwiecznych wielkich kompleksow!! Oby tylko faktycznie zmiana byla trwala! Pozdrawiam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SPRZEDAM NIPLETKI
Do Mala_ : z gg nei korzystam ,ale mozesz pisac na maila :mymyszkaka@o2.pl -odpowiem na pewno szybko. Pozdrawiam i przepraszam ,ze dopiero teraz odpowiadama,le nie zagladalam na forum ,bo moj komputer byl chwilowo w naprawie,ale juz wszytsko OK. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkie forumowiczki!! Dziewczyny!! Minęło juz dostatecznie dużo czasu aby podzielić się efektami kuracji. Co z Wami!! Czekamy wszyscy na opinie! POZDRAWIAM!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rybka26
ja napisze tylko tyle: zmobilizowalam sie i rewalka! szczegoly pozniej, bo jutro ciezki egzamin ehhh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość korebka
czesc!!!!!!! ja mialam zawsze bardzo wklesle brodawki wlasciwie wcale ich nie bylo widac!!!i co ? i karmilam piersia 18 miasiecy!!! nie mialam zadnych problemów!!!i pierwsze slysze o jakis bzdurnych urzadzeniach na brodawki.dziewczyny nie dajcie sobie wmawiac ze z wkleslymi brodawkami nie mozna karmic BO MOZNA!!!!!!!!!!!!! I jak zwykle ktos chce zarobic na naiwnosci ludzi pozdrawiam!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do korebka, choć powinno być chyba korbka: czytaj tekst ze zrozumieniem!! czy ktoś pisze, że karmic nie można?! jest wzmianka, że mogą być z tym problemy a temu nie możesz zaprzeczyć czy Ty jesteś jedna na świecie?? każdy z nas jest inny i są kobiety którym to urządzenie pomogło. Być może Twoje brodawki nie są wciągnięte w dużym stopni ale dlaczego chcesz pozbawić szansy na normalnośc inne dziewczyny? o tym jakie były przesłanki do założenia tego wątku też już było napisane wszystko NA PEWNO NIKT NIE CHCE TU NA NIKIM ZARABIAĆ!!! I KROPKA!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rybka 27
no i trzeba bylo zmienic nick, bo wiek nieaktualny :) wszyscy wiedza, ze nie bylam systematyczna w noszeniu, bo niejednokrotnie o tym pisalam, ale stwierdzilam, ze czas przestac sie zamartwiac i na powaznie powalczyc z komplexami. Nosze jakis miesiac bez przerwy - tzn codziennie, a nie caly dzien. i efekty sa naprawde super. wczesniej nosilam kilka miesiecy, ale w kratke i z utrzymywaniem sie brodawek na wierzchu roznie bywalo. co do tego karmienia piersia, to - byc moze nieslusznie- nie jest to moje najwazniejsze wyzwanie. chodzi mi raczej o sam wyglad, bo bardzo cierpialam z tego powodu - pewnie zaraz ktos napisze, ze jestem prozna. i do tych wszystkich, ktorzy porownuja nieplette do wielkosci statku kosmicznego - jaka jest pogoda kazdy widzi, a ja paraduje w bluzkach z gleboko wycietymi dekoltami i ukrywam to cudne urzadzenie w zbrojeniowych biustonoszach :) jak sie czegos bardzo chce, to nie widzi sie przeszkod. i jeszcze jedno - nie ma nic bardziej podniecajacego niz wasz facet podniecajacy sie takimi sterczacymi brodawkami! szkoda, ze dla niektorych to rzecz niegodna uwagi i nawet sie nad tym nie zastanawiaja,a my przez to nie spimy po nocach. to tyle teraz biegne uczcic kolejna wiosne wiecej buzka sorry ze pisze niechlujnie, ale sie spiesze, a zreszta to chyba nie jest forum literackie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki Rybko za twój wpis i gratulacje za wytrwałość!! zostajesz dopisanana do listy zadowolonych :D czekamy na kolejne głosy!! pzdr!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kapturki sutkowe w klinicznej praktyce: Przegląd problemu Barbara Wilson-Clay, BSED, IBCLC Artykuł opublikowany w „Breastfeeding Abstracts”, Feb 2003, 22 (2):11-12 przedrukowany dla www.karmienie-piersia.win.pl za uprzejmym pozwoleniem La Leche League International Kapturki chroniące brodawki sutkowe mają historię pełną kontrowersji i obciążenie powikłaniami. Kapturki nowej generacji są bezpieczniejsze w stosowaniu, ale często są zalecane bez wyraźnego klinicznego uzasadnienia lub sprawdzenia skuteczności. Jest to bardzo niekorzystne, ponieważ cienkie silikonowe kapturki mogą pomóc rozwiązać pewne kliniczne problemy. Najlepsze wyniki stosowania kapturków uzyskuje się dzięki zrozumieniu, w jaki sposób, dlaczego i kiedy kapturek sutkowy działa. Historia kapturków sutkowych Wzmianki o kapturkach sutkowych pojawiały się w medycznych podręcznikach już w XVII wieku, zwykle kapturki uważano za pomocne przy płaskich brodawkach. Podstawowa konstrukcja zmieniła się niewiele przez wieki. Początkowo kapturki wykonywano ze srebra, drewna, kości, cyny, szkła i nawet ołowiu. Ołowiane kapturki szeroko stosowano przez ponad cały wiek, nawet po odkryciu, że ołów może być jedną z przyczyn uszkodzenia mózgu u niemowląt (1). Laktacja nie utrzyma się długo, gdy zastosuje się taką sztywną barierę pomiędzy dzieckiem i piersia. Ponadto, takie urządzenia były (i nadal są) trudne do czyszczenia. Pisma kobiece zaczęły zamieszczać reklamy kapturków sutkowych XIX wieku, obiecujące ulgę w przypadku uszkodzeń brodawek (2). W tych czasach kapturki składały się z gumowych smoczków nakładanych na wąską szklaną podstawę (później wykonywaną z plastiku), przykładaną do piersi. Godne uwagi, że apteki w wielu krajach nadal sprzedają kapturki o takiej konstrukcji. W XX wieku gumowe wersje starych sztywnych kapturków pojawiły się na rynku. Nazywano je „meksykańskimi kapeluszami”. Ich grubość powodowała, że przepływ mleka zmniejszał się o 58% (3), i były przyczyną niepowodzenia karmienia piersią u niektórych dzieci. W połowie lat 80-tych XX wieku badania naukowe doprowadziły do wynalezienia cieńszych, silikonowych kapturków sutkowych. Ówczesne badania naukowe wykazały, że tego rodzaju kapturki zmniejszały uzyskiwanie mleka do pewnego stopnia, ale nie zmieniały w sposób znaczący niemowlęcego wzorca ssania (4) i nie zmniejszały wydzielania protaktyny (5). Rozważania w dalszym ciągu niniejszego artykułu będą dotyczyły wyłącznie cienkich silikonowych kapturków. Cienkie silikonowe kapturki dla płaskich lub wciągniętych brodawek Historyczne zapisy jasno wykazują, że kobiety z płaskimi lub wciągniętymi brodawkami zawsze poszukiwały sposobu na rozwiązanie tego problemu karmienia piersią. Chociaż jest prawdą, że niemowlęta ssą pierś, a nie brodawkę, to jednak brodawka pełni ważną rolę w zapoczątkowaniu karmienia piersią. Dzieci wydają się potrzebować pobudzania w miejscu złączenia twardego i miękkiego podniebienia, aby rozpoczęły ssanie. Jeśli brodawce matki brakuje elastyczności lub gdy słaby albo mały noworodek nie potrafi wciągnąć brodawki dość głęboko do jamy ustnej, to odruch ssania nie zostanie uruchomiony. Jeśli to się zdarzy, to dziecko staje się sfrustrowane lub apatyczne (6). Smoczek butelki, z drugiej strony, dostarcza obfitego pobudzania wnętrzu jamy ustnej. W rezultacie, dziecko karmione butelką może bardzo szybko wybrać intensywność pobudzania i szybki wypływ mleka podczas karmienia butelką. Cienki kapturek silikonowy można zastosować, aby sztucznie wydłużyć płaską lub wciągniętą brodawkę i zwielokrotnić intensywność pobudzania odruchu ssania.. To pomaga dziecku w zaakceptowaniu piersi z brodawką o słabej wyciągalności. Ponieważ materiał silikonowy kapturka jest cienki i giętki, to dziecko może wciągnąć brodawkę do kapturka i w rezultacie może uciskać dziąsłami otoczkę sutkową uzyskując odpowiednią ilość mleka.. Częste ważenie dziecka może potwierdzić efektywność takiego ssania. Ponieważ silikonowy kapturek daje podobne wrażenia dotykowe jak smoczek butelki, to jest bardzo użyteczny przy powrocie dzieci z zaburzonym wzorcem ssania (ang. „nipple-confused babies”) do karmienia piersią. Ssanie wytwarza ujemne ciśnienie wewnątrz przestrzeni kapturka . To ujemne ciśnienie utrzymuje brodawkę w bardziej wyciągniętej pozycji nawet po zaprzestaniu ssania. Częste wyciąganie brodawki pod kapturkiem poprawia elastyczność i wyciągliwość brodawki. Z czasem, gdy brodawki staną się bardziej wyciągliwe, dziecko może już nie będzie potrzebować kapturka w celu efektywnego ssania. Płaskie i wciągnięte brodawki, chociaż zwykle podatne do wyciągnięcia, są czynnikiem ryzyka wczesnego odstawienia od piersi (7). Stosowanie kapturka sutkowego może być skuteczną interwencją w celu utrzymania karmienia piersią w danej populacji (8). Wcześniaki: Zmniejszenie pracy podczas karmień Ujemne ciśnienie we wnętrzu kapturka utrzymuje brodawkę w wydłużonej pozycji i w ten sposób zmniejsza pracę, jaką wcześniak wykonuje w celu wyciągnięcia i utrzymania brodawki sutkowej głęboko w jamie ustnej. Ujemne ciśnienie także pobudza sutek i utrzymuje powolny wypływ („kapanie”) mleka. Mleko często zbiera się w jamie kapturka, a dziecko łatwo może uzyskać pokarm z tego zbiornika. Oba czynniki, wydłużenie brodawki i zbiornik mleka, sprzyjają karmieniu wcześniaków, którym często brakuje siły do sprawnego ssania piersi. Te dzieci poddają się szybko, jeśli muszą za bardzo się napracować, aby utrzymać sutek we właściwej pozycji, lub gdy uwalnianie mleka jest zbyt powolne. Jedno badanie w populacji wcześniaków wykazało, że ilość uzyskanego mleka zwiększyła się znacząco, gdy stosowano kapturki (9). To badanie wykazało także, że stosowanie kapturków nie skróciło czasu karmienia piersią w badanej populacji. Zmniejszenie pracy podczas karmienia przy zastosowaniu kapturka może mieć także pozytywne znaczenie u innych chorych niemowląt, którym brakuje energii dla utrzymania efektywnego karmienia piersią. Efektywne stosowanie kapturków Jeden rozmiar kapturka nie jest odpowiedni dla wszystkich piersi i niemowląt. Niemowlęta i brodawki sutkowe występują przecież w różnych rozmiarach. Jeśli wskazane jest zastosowanie kapturka, to ważny jest wybór kapturka o odpowiednim rozmiarze oraz nauczenie matki, w jaki sposób ma ten kapturek prawidłowo stosować. Kapturki są produkowane na całym świecie i ich wymiary są zadziwiająco różne (10). W rezultacie matka może posiadać kapturek o nieodpowiednim kształcie, który gdzieś zakupiła lub otrzymała w podarunku. Konsultanci laktacyjni, którzy zalecają kapturki, muszą być tego świadomi i powinni nadzorować wybór kapturka oraz obserwować, czy kapturek jest dopasowany do warunków matki i dziecka. Wymiary brodawek sutkowych mają szeroki zakres normy. Jednakże wielkość brodawek sutkowych może odgrywać nierozpoznaną rolę w pewnych problemach karmienia piersią. Niektóre małe lub słabe niemowlęta nie potrafią szczelnie uchwycić lub uciskać brodawki o dużej średnicy. Wybranie dużego kapturka, który pasowałby matce, zwiększy średnicę brodawki i bardziej utrudni dziecku karmienie. W takich przypadkach kapturek może być złym narzędziem do usunięcia problemu. Zamiast tego, ta matka może skorzystać z zalecenia utrzymania wydzielania mleka przez odciąganie (pompką o szerokim kielichu) do czasu, aż dziecko nieco podrośnie. Przede wszystkim kapturki powinny być dopasowane do ust dziecka. Nie powinny być więc na tyle długie, by doprowadzać do krztuszenia, lub na tyle duże, że dziecko nie może szczelnie uchwycić podstawy kapturka. Wielu praktyków woli stosować najkrótsze i najmniejsze dostępne kapturki, nawet jeśli je trzeba nieco rozciągnąć wokół brodawki. Sporadycznie, nadmiernie dużą lub długą brodawkę można „upakować” w kapturku i w ten sposób zmniejszyć jej wymiary do wielkości, z którą niemowlę może sobie poradzić. W takich przypadkach należy matkę obserwować co do wystąpienia uszkodzeń brodawek. Matka zakłada kapturek uchylając brzegi kapturka ku górze, niczym ustawione ku górze brzegi meksykańskiego sombrero. Kapturek należy przyłożyć bezpośrednio nad brodawką i wygładzić brzegi. Niewielkie zwilżenie wewnętrznej powierzchni brzegów podstawy kapturka może przyczynić się do lepszego przylegania do skóry. Niektóre matki wkładają palce w 4 „rogach” podstawy kapturka i nieco wywracają wnętrze kapturka na zewnątrz, jednocześnie rozciągając go nad brodawką. Następnie szybko wyciągają palce pozwalając na uchwycenie brodawki przez rozciągnięty kapturek i wciągnięcie brodawki do wnętrza kapturka, jeszcze zanim dziecko rozpocznie ssanie (11). Dziecko musi być prawidłowo przystawione do piersi. Dziecko, które nie zostało dobrze przystawione, może uszkodzić brodawki pomimo zastosowanego kapturka, gdyż cienki silikonowy materiał nie ma dostatecznych właściwości chroniących przed urazem mechanicznym. Takie postępowanie, jak odciąganie mleka lub właściwe uniesienie sutków, pozostaje ważne. Monitorowanie ilości przyjętego pokarmu i przyrostu masy ciała upewnia, że dziecko rozwija się prawidłowo przy zastosowaniu kapturka. Odstawienie kapturka Matki, które stosują kapturki, powinny otrzymać poradę, w jaki sposób zakończyć jego stosowanie. Niektóre matki czują się zobowiązane do odstawienia kapturka niemal wkrótce po rozpoczęciu jego stosowania. Jeśli kapturek działa, po co się martwić? Z czasem, gdy problem karmienia się rozwiązuje, odstawienie kapturka na ogół przebiega bez trudności. Matka może próbować odłączyć kapturek w różnych momentach karmienia, aby zobaczyć, czy dziecko da sobie radę bez niego. Niektóre noworodki potrzebują kapturka tylko na jedno lub dwa karmienia, aby wrócić na pierś. Inne dzieci wymagają kapturka tylko na początku karmienia w celu wyciągnięcia brodawki. Mało reaktywne niemowlęta mogą potrzebować pobudzania kapturkiem przez cały czas karmienia. Słabym niemowlętom można pomóc przez włożenie końcówki cewnika do karmienia do wnętrza kapturka i jednoczesne karmienie przez ten cewnik pokarmem odciągniętym aż do czasu, gdy dziecko stanie się większe i silniejsze. Matki z wciągniętymi brodawkami stosują kapturki przez wiele tygodni do czasu ewentualnej poprawy wyciągliwości brodawek. Stałe stosowanie kapturka nie jest problemem, jeśli dziecko przybiera na wadze i wydzielanie mleka jest ustabilizowane. We wszystkich tych sytuacjach, kapturki są tanim sposobem interwencji, który ma na celu utrzymanie karmienia bezpośrednio z piersi. Barbara Wilson-Clay jest pisarką, wykładowcą i konsultantem laktacyjnym w prywatnej praktyce. Autorka od 20 lat jest liderem LLL w Teksasie, pomogła założyć Bank Mleka Kobiecego w Austin, jest też współautorką „Atlasu Karmienia Piersią”. Piśmiennictwo 1. Riordan J., K. Auerbach. Breastfeeding and Human Lactation, 2 wyd., Boston, MA: Jones & Bartlett, 1999, 427-32. 2. Minchin, M. Breastfeeding Matters, 4 wyd., East Geelong, Vic., Australia: Alma Publications, 1998, 142-49. 3. Woolridge, M. i wsp. Effects of a traditional and of a new nipple shield on sucking patterns and milk flow. Early Hum Dev 1980; 4:357-64. 4. Jackson, D. i wsp. The automatic sampling shield: Device for sampling suckled breast milk. Early Hum Dev 1987; 15:295-306. 5. Amatayakul, K. i wsp. Serum prolactin and cortisol levels after suckling for varying periods of time and the effect of a nipple shield. Acta Obstet Gynecol Scand 1987; 66:47-51. 6. Gunther, M. Instinct and the nursing couple. Lancet 1955; 1:575-78. 7. Alexander, J. i wsp. Randomized controlled trial of breast shells and Hoffman’s exercises for inverted and non-protractile nipples. Br Med J 1992; 304:1030-32. 8. Wilson-Clay, B. Clinical use of silicone nipple shields. J Human Lact 1996; 12(4):279-85. 9. Meier, P. i wsp. Nipple shields for preterm infants: Effect on milk transfer and duration of breastfeeding. J Hum Lact 2000; 16(2):106-114. 10. Frantz, K. Breastfeeding Products Guide. Sunland, CA: Geddes Productions, 1994, 45-46. 11. Wilson-Clay, B., K. Hoover. The Breastfeeding Atlas, 2 wyd., Austin, TX: LactNews Press, 2002.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciąg dalszy... Wcześniaki: Zmniejszenie pracy podczas karmień Ujemne ciśnienie we wnętrzu kapturka utrzymuje brodawkę w wydłużonej pozycji i w ten sposób zmniejsza pracę, jaką wcześniak wykonuje w celu wyciągnięcia i utrzymania brodawki sutkowej głęboko w jamie ustnej. Ujemne ciśnienie także pobudza sutek i utrzymuje powolny wypływ („kapanie”) mleka. Mleko często zbiera się w jamie kapturka, a dziecko łatwo może uzyskać pokarm z tego zbiornika. Oba czynniki, wydłużenie brodawki i zbiornik mleka, sprzyjają karmieniu wcześniaków, którym często brakuje siły do sprawnego ssania piersi. Te dzieci poddają się szybko, jeśli muszą za bardzo się napracować, aby utrzymać sutek we właściwej pozycji, lub gdy uwalnianie mleka jest zbyt powolne. Jedno badanie w populacji wcześniaków wykazało, że ilość uzyskanego mleka zwiększyła się znacząco, gdy stosowano kapturki (9). To badanie wykazało także, że stosowanie kapturków nie skróciło czasu karmienia piersią w badanej populacji. Zmniejszenie pracy podczas karmienia przy zastosowaniu kapturka może mieć także pozytywne znaczenie u innych chorych niemowląt, którym brakuje energii dla utrzymania efektywnego karmienia piersią. Efektywne stosowanie kapturków Jeden rozmiar kapturka nie jest odpowiedni dla wszystkich piersi i niemowląt. Niemowlęta i brodawki sutkowe występują przecież w różnych rozmiarach. Jeśli wskazane jest zastosowanie kapturka, to ważny jest wybór kapturka o odpowiednim rozmiarze oraz nauczenie matki, w jaki sposób ma ten kapturek prawidłowo stosować. Kapturki są produkowane na całym świecie i ich wymiary są zadziwiająco różne (10). W rezultacie matka może posiadać kapturek o nieodpowiednim kształcie, który gdzieś zakupiła lub otrzymała w podarunku. Konsultanci laktacyjni, którzy zalecają kapturki, muszą być tego świadomi i powinni nadzorować wybór kapturka oraz obserwować, czy kapturek jest dopasowany do warunków matki i dziecka. Wymiary brodawek sutkowych mają szeroki zakres normy. Jednakże wielkość brodawek sutkowych może odgrywać nierozpoznaną rolę w pewnych problemach karmienia piersią. Niektóre małe lub słabe niemowlęta nie potrafią szczelnie uchwycić lub uciskać brodawki o dużej średnicy. Wybranie dużego kapturka, który pasowałby matce, zwiększy średnicę brodawki i bardziej utrudni dziecku karmienie. W takich przypadkach kapturek może być złym narzędziem do usunięcia problemu. Zamiast tego, ta matka może skorzystać z zalecenia utrzymania wydzielania mleka przez odciąganie (pompką o szerokim kielichu) do czasu, aż dziecko nieco podrośnie. Przede wszystkim kapturki powinny być dopasowane do ust dziecka. Nie powinny być więc na tyle długie, by doprowadzać do krztuszenia, lub na tyle duże, że dziecko nie może szczelnie uchwycić podstawy kapturka. Wielu praktyków woli stosować najkrótsze i najmniejsze dostępne kapturki, nawet jeśli je trzeba nieco rozciągnąć wokół brodawki. Sporadycznie, nadmiernie dużą lub długą brodawkę można „upakować” w kapturku i w ten sposób zmniejszyć jej wymiary do wielkości, z którą niemowlę może sobie poradzić. W takich przypadkach należy matkę obserwować co do wystąpienia uszkodzeń brodawek. Matka zakłada kapturek uchylając brzegi kapturka ku górze, niczym ustawione ku górze brzegi meksykańskiego sombrero. Kapturek należy przyłożyć bezpośrednio nad brodawką i wygładzić brzegi. Niewielkie zwilżenie wewnętrznej powierzchni brzegów podstawy kapturka może przyczynić się do lepszego przylegania do skóry. Niektóre matki wkładają palce w 4 „rogach” podstawy kapturka i nieco wywracają wnętrze kapturka na zewnątrz, jednocześnie rozciągając go nad brodawką. Następnie szybko wyciągają palce pozwalając na uchwycenie brodawki przez rozciągnięty kapturek i wciągnięcie brodawki do wnętrza kapturka, jeszcze zanim dziecko rozpocznie ssanie (11). Dziecko musi być prawidłowo przystawione do piersi. Dziecko, które nie zostało dobrze przystawione, może uszkodzić brodawki pomimo zastosowanego kapturka, gdyż cienki silikonowy materiał nie ma dostatecznych właściwości chroniących przed urazem mechanicznym. Takie postępowanie, jak odciąganie mleka lub właściwe uniesienie sutków, pozostaje ważne. Monitorowanie ilości przyjętego pokarmu i przyrostu masy ciała upewnia, że dziecko rozwija się prawidłowo przy zastosowaniu kapturka. Odstawienie kapturka Matki, które stosują kapturki, powinny otrzymać poradę, w jaki sposób zakończyć jego stosowanie. Niektóre matki czują się zobowiązane do odstawienia kapturka niemal wkrótce po rozpoczęciu jego stosowania. Jeśli kapturek działa, po co się martwić? Z czasem, gdy problem karmienia się rozwiązuje, odstawienie kapturka na ogół przebiega bez trudności. Matka może próbować odłączyć kapturek w różnych momentach karmienia, aby zobaczyć, czy dziecko da sobie radę bez niego. Niektóre noworodki potrzebują kapturka tylko na jedno lub dwa karmienia, aby wrócić na pierś. Inne dzieci wymagają kapturka tylko na początku karmienia w celu wyciągnięcia brodawki. Mało reaktywne niemowlęta mogą potrzebować pobudzania kapturkiem przez cały czas karmienia. Słabym niemowlętom można pomóc przez włożenie końcówki cewnika do karmienia do wnętrza kapturka i jednoczesne karmienie przez ten cewnik pokarmem odciągniętym aż do czasu, gdy dziecko stanie się większe i silniejsze. Matki z wciągniętymi brodawkami stosują kapturki przez wiele tygodni do czasu ewentualnej poprawy wyciągliwości brodawek. Stałe stosowanie kapturka nie jest problemem, jeśli dziecko przybiera na wadze i wydzielanie mleka jest ustabilizowane. We wszystkich tych sytuacjach, kapturki są tanim sposobem interwencji, który ma na celu utrzymanie karmienia bezpośrednio z piersi. Barbara Wilson-Clay jest pisarką, wykładowcą i konsultantem laktacyjnym w prywatnej praktyce. Autorka od 20 lat jest liderem LLL w Teksasie, pomogła założyć Bank Mleka Kobiecego w Austin, jest też współautorką „Atlasu Karmienia Piersią”. Piśmiennictwo 1. Riordan J., K. Auerbach. Breastfeeding and Human Lactation, 2 wyd., Boston, MA: Jones & Bartlett, 1999, 427-32. 2. Minchin, M. Breastfeeding Matters, 4 wyd., East Geelong, Vic., Australia: Alma Publications, 1998, 142-49. 3. Woolridge, M. i wsp. Effects of a traditional and of a new nipple shield on sucking patterns and milk flow. Early Hum Dev 1980; 4:357-64. 4. Jackson, D. i wsp. The automatic sampling shield: Device for sampling suckled breast milk. Early Hum Dev 1987; 15:295-306. 5. Amatayakul, K. i wsp. Serum prolactin and cortisol levels after suckling for varying periods of time and the effect of a nipple shield. Acta Obstet Gynecol Scand 1987; 66:47-51. 6. Gunther, M. Instinct and the nursing couple. Lancet 1955; 1:575-78. 7. Alexander, J. i wsp. Randomized controlled trial of breast shells and Hoffman’s exercises for inverted and non-protractile nipples. Br Med J 1992; 304:1030-32. 8. Wilson-Clay, B. Clinical use of silicone nipple shields. J Human Lact 1996; 12(4):279-85. 9. Meier, P. i wsp. Nipple shields for preterm infants: Effect on milk transfer and duration of breastfeeding. J Hum Lact 2000; 16(2):106-114. 10. Frantz, K. Breastfeeding Products Guide. Sunland, CA: Geddes Productions, 1994, 45-46. 11. Wilson-Clay, B., K. Hoover. The Breastfeeding Atlas, 2 wyd., Austin, TX: LactNews Press, 2002.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stałe stosowanie kapturka nie jest problemem, jeśli dziecko przybiera na wadze i wydzielanie mleka jest ustabilizowane. We wszystkich tych sytuacjach, kapturki są tanim sposobem interwencji, który ma na celu utrzymanie karmienia bezpośrednio z piersi. Barbara Wilson-Clay jest pisarką, wykładowcą i konsultantem laktacyjnym w prywatnej praktyce. Autorka od 20 lat jest liderem LLL w Teksasie, pomogła założyć Bank Mleka Kobiecego w Austin, jest też współautorką „Atlasu Karmienia Piersią”. Piśmiennictwo 1. Riordan J., K. Auerbach. Breastfeeding and Human Lactation, 2 wyd., Boston, MA: Jones & Bartlett, 1999, 427-32. 2. Minchin, M. Breastfeeding Matters, 4 wyd., East Geelong, Vic., Australia: Alma Publications, 1998, 142-49. 3. Woolridge, M. i wsp. Effects of a traditional and of a new nipple shield on sucking patterns and milk flow. Early Hum Dev 1980; 4:357-64. 4. Jackson, D. i wsp. The automatic sampling shield: Device for sampling suckled breast milk. Early Hum Dev 1987; 15:295-306. 5. Amatayakul, K. i wsp. Serum prolactin and cortisol levels after suckling for varying periods of time and the effect of a nipple shield. Acta Obstet Gynecol Scand 1987; 66:47-51. 6. Gunther, M. Instinct and the nursing couple. Lancet 1955; 1:575-78. 7. Alexander, J. i wsp. Randomized controlled trial of breast shells and Hoffman’s exercises for inverted and non-protractile nipples. Br Med J 1992; 304:1030-32. 8. Wilson-Clay, B. Clinical use of silicone nipple shields. J Human Lact 1996; 12(4):279-85. 9. Meier, P. i wsp. Nipple shields for preterm infants: Effect on milk transfer and duration of breastfeeding. J Hum Lact 2000; 16(2):106-114. 10. Frantz, K. Breastfeeding Products Guide. Sunland, CA: Geddes Productions, 1994, 45-46. 11. Wilson-Clay, B., K. Hoover. The Breastfeeding Atlas, 2 wyd., Austin, TX: LactNews Press, 2002.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Jak wszyscy pozostali trafiłam tu przypadkiem i też jak większość ucieszyłam się że nie jestem sama. Co prawda z racji zawodu widziałam nieraz płaskie brodawki, jednak nigdy nie widziałam wciągniętych (oczywiście oprócz mojej). Szukam jakiejś strony po polsku gdzie mogłabym znaleźć te stopnie wciągnięcia brodawek, żeby można było zrobić jakieś rozeznanie czy u kogoś z podobnym stopniem przyniosło rezultaty. Oczywiście na początku bardzo się \"napaliłam\" na Niplette, ale w miarę czytania tego forum (przeczytałam całe) mój entuzjazm trochę opadał (szczególnie po opinii jednej z dziewczyn która używała ich ponad rok). Tak więc mam mieszane uczucia (i chciałabym i się boję hahahaha). Dla mnie to dosyć duży wydatek więc muszę to dobrze przemyśleć. Jeśli się zdecyduję to napewno się tu jeszcze spotkamy. A jeśli się nie zdecyduję to i tak będę zaglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×