Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
31190

Rozwój 14miesiecznwgo dziecka.

Polecane posty

Zastanawia mnie czy mój syn rozwija się prawidłowo. Niepewność zasiała pediatra ponieważ syn nie zareagował na imię gdy go wolała. Dziecko nie pokazuje palcem, albo bardzo rzadko w niewiadomym kierunku. Nie mówi tata mama. Cos guga po swojemu ale nieświadomie. Rzadko odwraca głowę jak go wołam. Wydaje się byc zainteresowany czym innym niż moim wołaniem. Tak po za tym jest normalny:) zaczyna chodzic. Nie posiedzi ani chwili. Czy wasze dzieci w tym wieku robiły wyżej wymienione rzeczy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja córka ma rok i 9 miesięcy. Nie mówi tata w ogóle tylko mama. Mówi tam coś po swojemu i z takich normalnych słów to oko i buty. 

To że dziecko nie zareagowało to naprawdę nie powód do obaw. Dziecko w tym wieku jest zainteresowane wszystko. Moja córka tylko jeśli nie jest czymś zajęta to się odwraca na swoje imię a tak to ignoruje lub nie słucha. 

Poza tym pamiętaj że każde dziecko rozwija się w innym tempie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pediatra uzna za zasadne, to wystawi skierowanie do odpowiedniej poradni. Na razie nie martw się na zapas i chodź na bilanse w odpowiednich terminach 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

robi papa,przybija piatke,nasladuje zwierzatka,bawi sie w nasladownie np gotuje w garnuszkach,albo przystawia telefon do ucha jakby chcial dzwonic?

Twoj syn ma cechy autystyczne , poczytaj co to. Warto byc czujnym. Nie sluchaj nikogo kto mowi ze "kazde dziecko rozwija sie w innym tepie" sprawdzaj kiedy masz watpliwosci co co jego rozwoju. To nie prawda ze chlopcy zaczynaja mowic pozniej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2021 o 16:44, 31190 napisał:

Zastanawia mnie czy mój syn rozwija się prawidłowo. Niepewność zasiała pediatra ponieważ syn nie zareagował na imię gdy go wolała. Dziecko nie pokazuje palcem, albo bardzo rzadko w niewiadomym kierunku. Nie mówi tata mama. Cos guga po swojemu ale nieświadomie. Rzadko odwraca głowę jak go wołam. Wydaje się byc zainteresowany czym innym niż moim wołaniem. Tak po za tym jest normalny:) zaczyna chodzic. Nie posiedzi ani chwili. Czy wasze dzieci w tym wieku robiły wyżej wymienione rzeczy? 

Mój syn (podobny typ jak Twój podejrzewam), do 15 miesiąca mówił tylko nieświadome mamamamma tata. Na imię reagował tylko, gdy nie był czymś zajęty. Nie pokazywał palcem, nie udawał zwierzątek. Bałam się bardzo i planowałam zacząć od konsultacji u logopedy. Oraz od zbadania, czy przypadkiem nie ma ubytków w słuchu. Po 15 miesiącu zaczął pokazywać cała ręką, że chce chrupka itp. zaczął mówić świadomie mama, tata, baba. Teraz ma 19 miesięcy i rozwija się ładnie, duzo słówek mówi (większość przeinacza po swojemu). W sumie to buzia mi się nie zamyka. Wiem, że są dzieci, które w wieku 9 miesięcy ogarnialy tyle co on na 15 miesięcy, ale skoro mój rozwija się poprawnie, tylko z kilkumiesięcznym opóźnieniem, to ja problemu nie widzę. 

Nie chce Cię uspakajac i usypiac Twoja czujność, ale chcę żebyś wiedziała, że jeśli dziecko jest ruchliwe to na etapie rozwoju motoryki skupia się na ruchu. Dopiero jak ustabilizuje nowa umiejętność to rusza rozwój mowy. Dla pewności możesz skonsultować się z logopeda, on pokieruje Cię dalej albo zaleci ćwiczenia. Ważne, żebyś była spokojna 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moj kuzyn tak robil, mysleli ze jest niegrzeczny i ze ich nie slucha, a sie okazalo, ze jest gluchy. obowiazkowo wizyta u laryngologa, pediatra wam za duzo nie pomoze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje dziecko w tym wieku też nie robiło takich rzeczy jak wskazywanie palcem, świadome i celowe wypowiadanie słów mama, tata, raczej przydakowe. Na imię chyba też reagował sporadycznie, i podobnie jak z twoim maluchem wszędzie go było pełno i wszystko go interesowało. Nie jestem lekarzem ale wydaje mi się, że przesądzanie o tym, czy np dziecko jest głuche, na podstawie regowanie czy nieregowania na imię nie jest miarodajne. Spróbuj zwracać się do dziecka intonując, tak by wiedziało że warto zaregowac na imię bo chcesz mu Np pokazać coś cieka

go. Może to głupie porównanie ale przecież nawet pies nie będzie regowac na swoje imię jeśli będzie się go wołać w kółko bezcelowo. 

U mojego syna mowa rozwijala się wolno i też miałam z tego tytułu pewne obawy. Nawet zapisywałam miesiąc po miesiącu nowe słowa, co i Tobie polecam, przy równoczesnym poczytaniu o tym jaka jest szeroko rozumiana "norma" w rozwoju mowy. Moje dziecko jest zdrowe. Ma dwa i pół roku i pewnie mógłby mówić już wszystko, ale różnie mu to wychodzi. Składa cała zdanie, ale krótkie. Często jeszcze mówi "po swojemu". 

Nie panikuj, ale bądź też czujna. Jeśli czujesz taka potrzebę skonsultuj malca ze specjalista. Może to cię uspokoi. 

Dla mnie osobiście najbardziej niepokojącym byłoby nie utrzymywanie kontaktu wzrokowego, niechęć do kontaktu fizycznego, wspólnej zabawy polegające chocby na gilaniu, turlaniu się po podłodze, częste "odcinanie się" i pozostawanie w swoim świecie, ale to chyba takie zupełnie podstawowe które trudno przeoczyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×