Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
AgsAgsAgs

Co sądzicie o pomyśle Bierdronia, żeby wprowadzić zakaz spowiedzi usznej dla dzieci?

Polecane posty

Temat wypłynął już jakiś czas wcześniej, pamiętam, że w necie zbierano nawet podpisy by skierować do sejmu projekt zakazu spowiedzi dla dzieci. W kwestii tej obiektywna być nie moge bo zaliczam się  w najlepszym razie do agnostyków, a w najgorszym do ateistów ( choć może jednak w najlepszym razie?). 

Jakiś czas temu mój mąż który w przeciwieństwie do mnie jest wierzący, spytał czy słyszałam o pomyśle by zakazać spowiedz dzicii. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że on ten pomysł w pełni popiera. Co więcej oświadczył, że nie chce posyć dzieci na religie jak już pójdą do szkoły. W zerówce córka na religie nie poszła bo ja tak zadecydowam, uważając, że jest na to zbyt mała, ale spodziewam sie protestów które jednak nie nastąpiły. 

A co Wy uważacie? Spowiedz to gwałt na psychice dzieci i zaspokajanie chorych fantazji zboczeńców w sutannach, czy jednak tradycja która powinna pozostać. Przypominam, że spowiedz uszna jest wymysłem kk bez jakichkolwiek umocowań w samej religii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zbierać podpisy do sejmu, to sobie można, a potem można sobie nimi tyłek tak naprawdę podetrzeć. Kościół od zawsze wpierdzielał, wpierdziela i wpierdzielac się będzie w politykę, ale władcom, państwu, rządom się wpierdzielać do swoich zasad nie da. Nie ten adres. To by trzeba było pisać do Watykanu, a Watykan oczywiście się nie zgodzi. 

Sam pomysł jest ok. Spokojnie można spowiedź uszną wprowadzić do bierzmowania. Bierzmowanie, jak wiemy to sakrament zaświadczający dojrzałość w wierze. A ogólnie to tej spowiedzi usznej w ogóle nie powinno być. Sakrament wprowadzony po to, żeby jak najwięcej wiedzieć paskudnych rzeczy o swoich parafianach, a potem to perfidnie wykorzystywać. 

A czy twój mąż wie, że jak nie puści dzieci na religię w szkole, to dzieci nie będą dopuszczone do komunii? Chyba, że mu na tym nie zależy. 

Co do religii w zerówce.  Jeśli rodzice są wierzący i chodzą do kościoła, to chodzą do tego kościoła razem z małymi dziećmi. 6letnie dziecko jest obyte z kościołem i w jakim stopniu z wiarą. Bo jednak oprócz tej mszy są jeszcze święta, które się w domu celebruje. Do tego religia w zerówce wygląda tak, że dzieci słuchają opowieści o przypowieściach, uczą się piosenek i kolorują obrazki. Więc nie, nie jest córka za mała. 

Osobiście uważam, że nie powinno być takiego przedmiotu w szkole jak religia. Jeśli już, to powinno być religioznawstwo i etyka dla wszystkich. A przygotowanie do komunii powinno polegać na egzaminie z kilku modlitw, zaliczeniu rorat, różańca itp, bo prawda jest taka, że dziecko do tej komunii przygotowuje się od małego i religii też uczy się w domu i kościele od małego. Nie potrzeba do tego dodatkowych lekcji. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie uznaje spowiedzi indywidualnej. Wymysł kościoła z czasów średniowiecza po to by inwigilować ludzi. Co do dzieci to jak najbardziej powinni dać im spokój 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Żaba Monika napisał:

A jaka to jest spowiedz nie-uszna?

Zbiorowa. Na mszy. 

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry i bla bla bla. Kojarzysz? No to to jest to. 

Tylko wyznanie rzymskokatolickie ma spowiedź uszną. Żadne z wyznań protestanckich tego nie ma. Prawosławie chyba też nie ma. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Żaba Monika napisał:

Ale przeciez w zbiorowej tez biora udzial uszy.

Po pierwsze chodzi o uszy księdza, a po drugie w zbiorowej nie mówisz ukradłam siostrze szminkę, tylko zgrzeszyłam uczynkiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde, dziewczyny. Jednak jest w nowym testamencie spowiedź. Patrzcie co znalazłam 

"

W Nowym Testamencie czytamy, iż Chrystus żyjąc na ziemi sam odpuszczał grzechy przychodzących ku niemu ludziom (Mat. 9,2 i Łuk. 7,47), by po swym Zmartwychwstaniu przekazać moc odpuszczania grzechów Apostołom i ich następcom, rzekł Chrystus do swoich uczniów „Przyjmijcie Ducha Świętego. Komu odpuścicie grzechy, będą odpuszczone, a którym zatrzymacie, będą zatrzymane” (J. 20, 22-23; Mt. 18,18).

Pierwsi chrześcijanie wyznawali swoje grzechy Apostołom „Ci, którzy uwierzyli w Chrystusa, przychodzili (do Apostołów) spowiadali się, wyznając uczynki swoje”

Ale to nie zmienia faktu, że jest to wykorzystywane do zbierania informacji o wiernych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Żaba Monika napisał:

Rozumiem na czym polega zbiorowa spowiedz, jednak nadal biora w niej udzial uszy, takze ksiedza, wiec nazwa "uszna" wydaje mi sie nietrafiona.

Ale to nie jest nasze nazewnictwo, tylko kościelne i chodzi o wyznanie grzechów szczegółowo, czego nie robisz do innych ludzi. 

Edytowano przez Unlan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Żaba Monika napisał:

Spoko, nie winie Cie o to.

A ja ci też tego nie zarzucam 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Unlan napisał:

Zbiorowa. Na mszy. 

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry i bla bla bla. Kojarzysz? No to to jest to. 

Tylko wyznanie rzymskokatolickie ma spowiedź uszną. Żadne z wyznań protestanckich tego nie ma. Prawosławie chyba też nie ma. 

W prawosławiu stosuje sie głównie spowiedź ogólna, chociaż jest dopuszczalna  też spowiedz bezposrednio przed popem. Nie jest jednak stosowana czesto. Tylko na bezposrednia prosbe spowiadanego. Tak mi przynajmniej tlumaczyl kolega ktory jest prawoslawny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AgsAgsAgs napisał:

W prawosławiu stosuje sie głównie spowiedź ogólna, chociaż jest dopuszczalna  też spowiedz bezposrednio przed popem. Nie jest jednak stosowana czesto. Tylko na bezposrednia prosbe spowiadanego. Tak mi przynajmniej tlumaczyl kolega ktory jest prawoslawny.

Chyba masz rację. Jakoś tak to tam jest. I czy każdy pop może spowiadać, to jest chyba zależne od regionu. Z resztą, mam koleżankę prawosławną to dopytam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, AgsAgsAgs napisał:

W prawosławiu stosuje sie głównie spowiedź ogólna, chociaż jest dopuszczalna  też spowiedz bezposrednio przed popem. Nie jest jednak stosowana czesto. Tylko na bezposrednia prosbe spowiadanego. Tak mi przynajmniej tlumaczyl kolega ktory jest prawoslawny.

Już wiem. Nie chyba masz rację, a na pewno masz rację. Jest tak jak piszesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, stara_wredna_baba napisał:

Nie wiem czy wiecie, że nie trzeba chodzić do kościoła. Nie trzeba chodzić do spowiedzi, serio nikt tego nie sprawdza. 😊

Nie chodzę do kościoła, moje dzieci nie chodzą na religię w szkole i naprawdę nikt nic nam nie zrobił nie ukamienował, niczym nie obrzucał, nawet nic nie powiedział.

 

Nie trzeba, jednak sa ludzie wierzacy ktorzy jednak nie zgadzaja sie z pewnymi rzeczami ktorych wymaga kk. W tym wypadku rozmawiamy o spowiedzi dzieci. O ile dorosly sam decyduje co mu pasuje  a co nie, o tyle xziecko jest bezbronne. Spowiedz to wielki stres, i jak jeszcze jakis obcy facet zaczyna zadawac dziecku dziwne pytania to juz jest odrazajace. Widzialam kiedys taka ksiazeczke dla dzieci przygotowujacych sie do pierwszej komuni i to co tam bylo powypisywane do rachunku sumienia, powinno isc do prokuratury jako molestowanie. Dlatego uwazam, ze dla dzieci powinna byc spowiedz ogolna. Jakie one moga miec grzechy? Ze nie odrobily lekcji i pokazaly mamie jezyk? Z tego maja sie spowiadac? Jezeli nie byly na mszy to tez nie ich wina tylko rodzicow. Spowiedz uszna to paskudny wynalazek, stosowana wobec dzieci ma znamiona znecania sie nad nimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest spowiedź w Bibli 😛 ba, nie tylko ten podany fragment, ale wielokrotnie jest opisywana spowiedź 1 na 1, kiedy ludzie przychodzili do Jezusa i opisywali mu swoje życie.

A jak ktoś się z danymi praktykami nie zgadza, to nie zbiera podpisów, żeby je zmienic, tylko się wypisuje z danej instytucji i ma wyrąbane. Im mniej osób zapisanych, tym mniejszy wpływ KK na życie tych, którzy nie wierzą.

A tak czy inaczej takie podpisy nic nie dadzą, bo zasady KK są międzynarodowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Żaba Monika napisał:

Rozumiem na czym polega zbiorowa spowiedz, jednak nadal biora w niej udzial uszy, takze ksiedza, wiec nazwa "uszna" wydaje mi sie nietrafiona.

Na ucho do księdza! Czego jeszcze nie rozumiesz?! Czy czepiasz się dla zasady? Księdzu spowiadasz się bardziej szczegółowo a przy wspólnej ogólnikowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Żaba Monika napisał:

Zalezy, cale prawo jest oparte na zakazach i nakazach, a jednak musi istniec bysmy jakos koegzystowali we wzglednym spokoju. 

Abastrach/ujac od tematu, wiecznym problemem jest to, jak daleko powinnismy ingerowac w zakazach. Rodzice zapewne w wiekszosci chca dobrze dla swoich dzieci, co nie znaczy, ze ich nie krzywdza.

A wracajac do tematu to projekt oczywiscie nie przejdzie, osobiscie wydaje mi sie nieco dziwny i jest naprawianiem klamki w walacym sie domu.

Taaa tylko spowiedź w tej formie jest jednolita dla calego KK. Nie ma szans na to, żeby zakaz prawny jednego państwa cokolwiek zmienił. Po prostu ta spowiedź dzieci będzie poza kościołami robiona, żeby nikt się nie dowalił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Żaba Monika napisał:

Zeby projekt w ogole przeszedl to Lewica musialaby miec wiekszosc w Sejmie, juz widze jak poslowie PiSu albo PO glosuja na tak.

Nie zmieni z jednego prostego powodu. Prawo kościelne jest niezależne od prawa świeckiego. A jeśli państwo robi kościołowi pod górkę, kościół i tak zrobi swoje i jeszcze powie, że jest prześladowany. A "prześladowany" kościół się cieszy, bo berety i reszta katoli bedzie stawać w jego obronie i księża wtedy się mają jak pączki w maśle.

Pamiętam czasy komuny, a jakoś nie pamiętam, żeby kościół miał jakieś problemy, bo system był jaki był. Może jeden, czy drugi ksiądz był inwigilowany itp, ale raczej na tej samej zasadzie co studenci walczący z komuną, a nie dlatego, że to ksiądz. 

O ile można zabronić ludziom noszenia symboli religijnych, to wewnętrznych ustaleń kościoła się raczej nie zmieni. 

 

14 minut temu, Foko Loko napisał:

Taaa tylko spowiedź w tej formie jest jednolita dla calego KK. Nie ma szans na to, żeby zakaz prawny jednego państwa cokolwiek zmienił. Po prostu ta spowiedź dzieci będzie poza kościołami robiona, żeby nikt się nie dowalił.

Oczywiście. Na lekcjach religii np. I zrobią to w formie nauki czym jest grzech. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×