Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Magda**25

JAK TO JEST Z NADAWANIEM IMION,SA JAKIES KRYTERIA?

Polecane posty

Gość Magda**25

kiedys wysiadajac z taksowki z moim narzeczonym zobaczylysmy sliczna dziewczynke.....widac bylo,ze jest mulatka..jej mama polka..krzyczala cos do niej"chantal(Szantal) pospiesz sie) tak nam sie spodobalo to imie..chcemy w przyszlosci nazwac tak nasza corke... w zwiazku z tym mam pytanie czy w urzedzie mozna nadac imie dowolne,czy musi byc ono typowo polskie? (slyszalam,ze imiona dziewczynek musza konczyc sie na litere-a.wiec chyba nasze marzenie o Chantal sie nie spelni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wszystkie imiona można nadać dziecku... Moja kuzynka chciała dać córeczce Martynika,ale nie wyrażono zgody...... Niewiem od czego to zależy,bo np.dzieci znanych ludzi mają niespotykane imiona,np Vesna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kumpela chciala nazwac
corke Adriana. w urzedzie nie wyrazili zgody i powiedzieli ze moze byc jedynie ADA. no i z adriany wyszla ada:/wiec podejrzewam, ze nie bedziesz mogla nazwac tak dziecka. poza tym to brzydkie imie ;p odradzam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magda**25
wiecie co hehhe..przy tym imieniu upiera sie najbardziej moj facet..jak ja mu mam to wybic z glowy? ja przemyslalam...mnie sie mniej podoba..on mowi,niby zartobliwie--' i tak ja pojde zarejestrowac :D" wariat kochany:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ola boga
strasznie głupie to imię zrobicie dziecku krzywde a jak sie urodzi chłopiec to jak go nazwiecie? Szantal'o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magda**25
hmm no nie,dla chlopca bedzie inne..mowilam tylko i wylacznie o dziewczynce....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mnie sie wydaje
ze imie Szantal to francuskie Chantall, Chantell, albo cos w tym stylu. Na pewno nie moglo zostac nadane w Polsce, wiec moze rodzice tego dziecka na stale mieszkaja za granica, a do Polski przyjechali w odwiedziny. Mnie sie to imie podoba, ale nie w polskiej wersji Szantal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mam pomysł
... i to niegłupi! Po Prostu dajcie dziecku polski odpowiednik tego imienia Chantal czyli... Szantrapa ! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poszukaj na internecie, sa specjalne strony o tym jakie mozna nadac w urzedzie imie a jakie nie, polskie prawo jest bardzo restrykcjyne, duzo jest nakazow i zakazow (wyjatek jesli jedno z rodzicow lub obydwoje sa obcokrajowcami z pochodzenia). Na tych stronach jest duzo tlumaczen czemu tak jest, a ogolnie to to ze promuje sie imiona typowo polskie. Ostsateczna decyzja nalzey do pracownika urzedu, mozna sie tez odwolywac. Co do imienia Szantal, to spotkalam sie z nim ale wsrod czarnoskorych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co pamiętam wszystkie polskie imiona źeńskie kończą sie na a i taki jest też wymóg odnośnie nadawanego imienia. Ma być polskie:) Chyba że masz męża obcokrajowca to wtedy inna sprawa. Zasadnośc takich przepisów to już inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magda**25
cos czuje,ze chyba z tym imieniem jednak wyjdzie na moje hehe........ dzieki za wypowiedzi.......ale moj facet sie tak uparl....jak go odwiesc od tego imienia,no jak?? jedynym sposobem bedzie chyba odmowa w urzedzie,ktorej ja zaczynam byc juz pewna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nudze sie troche wiec postanowilam pomoc i poszperac w internecie, mam nadzieje ze ci pomoge. Ja nie bede niczego potepiac, prawda jest taka, ze wszystkie nowo wchodzace imiona spotykaly sie roznymi opiniami a po czasie emocje slably. W Polsce wiele jest imion ktore nie budza juz negatywnych emocji a nie sa \"polskie\" dlugo np swojska Monika, typowo polskie to przeciez slowianskie a tych juz malo sie slyszy. Zasady nadawania imion w Polsce: http://www.nowakowska.piwko.pl/materialy/teoria/imiona.htm http://www.mirnal.neostrada.pl/RJPoiczer.htm - duzo przykladow imion i interpretacja dlaczego moga byc odrzucone http://www.mirnal.neostrada.pl/bwRJP(5).html wedlug zasad http://weber.is.uw.edu.pl/lewiatan/nr2/imiona.html trendy nadawania imion http://sport.onet.pl/1,16,11,7192234,21497361,893122,0,forum.html dyskusja na ten kontrowersyjny temat nadawania imion obcych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://pl.wikipedia.org/wiki/Imiona_sÅ?owiaÅ?skie imiona typowo slowianskie przed pojawienie sie z obcych jezykow http://www.bajbus.pl/index.phtml?ids=ciaza&kat=imie&tmt=naj2000 najpopularniejsze nadawane imiona w roku 2000 http://www.imiona.net.pl/ imiona i ich patronowie http://www.madzia.olp.pl/imiona/abc_slow.htm tlumaczenie imion http://www.bazy.hoga.pl/imiona.asp lista polskich imion i zupelnie nie na temat ale dla wielbicieli zwierzat, lista kocich imion http://www.cats.alpha.pl/imiona.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość na waszym miejscu to
spróbowałam bym jedank,może akurat się uda. Przecvzytałam trochę tych zasad nadawanie imion i np. jest ta napisane ,że nie mozna dawać włóskich odpwiedników polskich imion ,czyli nie Margareta ale Małgorzata i akurat znam taką jedną Margaretę (jej rodzice są Polakami).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magda**25
amberangelic: dziekuje za linki,bardzo mi pomoglas..dzieki za rady...a co do imienia ja mam juz kompletyny metlik ;D hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A przeczytalas te zasady i ich wyjasnienie? Lepiej wiedziec wczesniej niz potem po nastawieniu sie na sile szukac czegos innego. Ja osobiscie bardzo usmialam sie ze znaczenia imion na sprosno i wesolo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czy juz cos wybralas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Natalia_18
Ja to się tymi imionami kiedyś interesowałam, jakie można nadawać, w jakim przypadku , nawet zaczęłam spisywać do zeszytu wszystkie imiona (mam ich prawie 4 000 ;) ), które mogą dać rodzice Polacy bez pozwoleń , dziecku. Z tego co wiem to to jest tak: -że wymyślne imię , zagraniczne , udziwnione jakieś może być nadane wtedy i tylko wtedy , kiedy jedno z rodziców ma obywatelstwo zagraniczne , bez polskiego , bo jak ma polskie to już ta opcja nie wchodzi w grę, -nieraz można sobie "wymyśleć" tzn. spróbować dać dziecku jakieś dziwne imię , niespotykane , zagraniczne itd. , niekiedy gdzieś tam wyżej godzą się na to i zarajestrują ,tylko właśnie trzeba uzyskać ich zgodę, bo jak nie to koniec. Tylko właśnie jak wyjaśnić ,to ,że dzieci różnych słynnych osób , które formalnie nie powinny mieć zgody na danie dziecku dziwnego imienia , takie mają. Np. nie można dać dziecku imienia na literę V czy X , a pan Wiśniewski ma syna Xawiera , a inny Pan córkę Vesnę itd. Pewnie zgodę "uzyskali". :P Co do imion dla dziewczynek , to wcale nie muszą one się kończyć na a. Można dać dziewczynkom różne imiona bez żadnych utrudnień , bez tego końcowego a. Np. Dagny ( bo jest też Dagna) , Nelly( to od Heleny pochodzi), Dolores , Doris.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bo wisniewski ma obywatelswto
niemieckie, a ten od Vesny tez ma polaczenia z krajem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość raczej musza sie konczy na a
bop to w polskim znak ze osoba jest plci zenskiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adaem
wiśniewski ma też i polskie obywatelstwo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem jak to jest bo niby powinny się kończyć na \"a\" a znam np. Noemi, powinny tez być spolszczone a spotkałam się z Vanessą czy Nicolą dodam że nie są to dzieci sławnych osób, mam wrażenie, że to czsem zależy od urzędnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aga333
Imiona dziewczynek nie muszą się kończyć na a.Córka mojej kuzynki ma na imię Astrid [rodzice są Polakami].Dość znane jest też Inez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Anna_SSS
Magda, ja do Ciebie jeszcze w sprawie imienia:) Jestem antropologiem kultury i podchodzę do tej całej sprawy na spokojnie i nieco inaczej, niż ogólnie ludzie nie zastanawiający się nad skutkami pewnych własnych poczynań. Zasady i przepisy generalnie utrudniają życie, to fakt, ale ktoś je wymyśla w jakimś celu - co więcej, to my, sami ludzie, wymyślamy je w celu, by - mówiąc górnolotnie - dbać o gatunek ludzki, o naszą kulturę i o przetrwanie jego i jej :). Wprowadzamy sankcje, żeby dostosować jednostki do ogółu, po to, aby - tym razem mówiąc ogólnie i dość płytko - łatwiej żyło się w grupie. Rzecz z imieniem ma się tak, że w danej chwili nadawania go dziecku, w danym konkretnym przypadku, myśli się głównie o jednostce, dlatego czyni się to czasem dość spontanicznie - każdy ma do tego prawo. Jednak w szerszej skali jest to sprawa wysokiej wagi, serio:) Chodzi o to, że na podstawie imion okresla się trwanie danej kultury i danego narodu. Za 1000lat nastanie prawdopodobnie sytuacja, w której trudno będzie zidentyfikować przodków na bazie ich imion, co czyni się standardowo obecnie, gdy przepisy regulują nazewnictwo. Nasze przepisy nie wynikają z chęcia utrudniania życia, ale tak naprawdę z dbałości o identyfikację naszego narodu. Wiem, że to brzmi strrrrrasznie poważnie, ale tak jest. W innych częściach świata - także w społecznościach plemiennych - imiona nadaje się wg określonych zasad, dzięki czemu trwa jedność narodowościowa. Po imieniu mianowicie rzpoznaje się odmienność jednostki, np. przynależność do grupy społecznej, do plemienia, do kantonu, do stanu itd. I to jest moim zdaniem dobre, bo w każdej dziedzinie życa potrzebna jest różnorodność (polecam doskonałą książkę Wilsona "Różnorodność życia", także o mrówkach). Ale z drugiej strony - na przeciwnym biegunie w stosunku do tej identyfikacji - jest coś takiego, jak kosmopolityzm alb globalizacja. Jeżeli zatem - w myśl kosmopolityzmu - czujecie się obywatelami świata, nadajecie córce imię Chantal (w Polsce spolszczą to najpewniej na Szantal). Ale potem powinniści ebyć konsekwentni i nadal tkwić w zasadzie kosmopolityzmu: zastanowić się, jakie jest lub będzie miejsce Waszej córki w świecie. Czy zatem chcecie ją uczyć tradycji słowiańskiej czy nie, czy może wolicie zostawić ją "czystą" bez skojarzeń, aby sama wytworzyła sobie korzenie, znalazła swoich przodków? Czy będziecie ją uczyć wierszyka "Kto ty jesteś? Plak mały."? czy nie? Skoro ma imię obce, to czy jest w pełni Polką? Wierz mi, są tacy, którzy determinują część narodowości imieniem. Jednak podobno każda jednostka potrzebuje i to dość silnie poczucia ciągłości, przynależenia do społeczności, narodowości, grup itpd. Zdarzyć się jednak może, że nadając imię obce, przerywacie tę ciągłość. Nie chcę stwierdzać, co jest właściwsze, bo nikt nie może tego zawyrokować, ale ważne jest to: bądźcie świadomi swoich decyzji i podejmujcie je odpowiedzialnie wiedząc, że nadanie imienia to nie tylko sprawa techniczna i emocjonalna, bo "ładnie będzie sie wołało na dziewuszkę". Nie. To naprawdę ważna decyzja, na całe jej życie. A opinie typu "nie krzywdźcie dziecka" wsadźcie do kubła - nie słuchajcie masowych dość płaskich intelektualnie opinii, bo ludzie po prostu piszą często coś tylko po to, żeby podokuczać albo wywalić z siebie swoje złe emocje. No i na koniec: są ludzie, którzy wierzą, że charakter dziecku nadawany jest M.IN. poprzez imię. Zatem Wasza córka będzie miała życie częściowo zdeterminowane poprzez Wasz wybór. To tak jak z religią - rodzice najczęściej narzucają ją dziecku i determinują w ten sposób jego życie. Zastanówcie się więc, co wybierzecie. Chantall to piękne imię, niewątpliwie. Mnie osobiście zupełnie nie obchodzą twierdzenia typu "bez sensu, Polka, to polskie" jeżeli nie mają konkretnego i mądrego uzasadnienia. Jeżeli takie opinie wynikają po prostu z konformizmu, a nie z głebokiej filozofii narodowosciowej, to mam je gdzieś. Mam je w rzyci. Czyli mówiąc po staropolsku - w dupie:) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×