Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość 44444444444444444444

grozi mi usunięcie macicy, czy ktoś przez to przechodził?

Polecane posty

Gość Trea77
do anki1002,czy możesz podzielić się tym problemem i jaki czas po operacji się zaczął?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anka1002
Po operacji od razu miałam takie zaburzenia moczowe (jak z podręcznika) i tak już zostało. Co po kilku latach doszło (może dlatego że po roku już nosiłam czasem i 4 kg...), to po wypróżnieniu mam nietrzymanie moczu, i wtedy samoistnie leci mocz chociaż wcześniej jestem "wysikana". Ale w ciągu godziny muszę być kilka razy w toalecie. Wyleczenie infekcji bakteryjnej pęcherza nie zawsze wystarcza. U mnie nie pomogło, więc musiałam się dowiedzieć więcej na ten temat, i od urologa. Ostatnio zaczęto liczyć się w chirurgii gin. z tymi urologicznymi skutkami usuwaniu macicy i opracowano nową technikę operacyjną (HOUW, histerektomia oszczędzająca układ nerwowy wegetatywny). Najważniejszy jest ten splot miedniczny /hypogastric plexus/ ale to zawsze "leci" przy wycinaniu macicy. Do tego dochodzi też cewnikowanie. Podczas "zwykłej" klasycznej histerektomii jak dotąd, przecina się większość splotów nerwowych centralnego układu autonomicznego w miednicy i okolicy pęcherza. Pęcherz jest bardzo delikatny, unerwiony i z macicą ma wiele wspólnego pod względem neurologicznym i anatomicznym, tak obrazowo i w skrócie. Gdzieniegdzie wykonuje się już te oszczędzające nerwy operacje i porównuje efekty:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anka1002
u pacjentek po klasycznej histerektomi stwierdza się szeroki wachlarz zaburzeń mikcji (oddawania moczu): niemożność spontanicznego oddania moczu, retencję (zatrzymanie) moczu, zmniejszoną siłę strumienia, brak strumienia, parcie, przerywane oddawanie moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji, częstomocz, nagłomocz, wielomocz, nietrzymanie moczu, nokturię. " Porównanie mikcji u pacjentek po operacji klasycznej i oszczędzającej: w czasie 1 roku obserwacji pooperacyjnej, nietrzymanie moczu i obniżenie czucia w pęcherzu NIE wystąpiło w grupie po operacji oszczędzającej unerwienie, a wystąpiło u 100% pacjentek po klasycznej histerektomii. W badaniu urodynamicznym pacjentek po klasycznej H stwierdzono obniżenie maksymalnego cewkowego ciśnienia zamknięcia. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwu podbrzusznego biegnącego w więzadle krzyżowo-macicznym." Tyle medycyna. Przy czym nie chodzi o uszkodzenie w sensie że się chirurgowi skalpel "omsknął" ale o samą operacje, żeby usunąć macicę przecina się nerwy i wszystkie więzadła podtrzymujące macicę. Ja mam szyjkę ale to nie ma żadnego znaczenia pod tym względem. Po wycięciu trzonu macicy mogą być takie same skutki bo operacja polega na tym samym, tyle że nie mam "na ślepo" zszytej pochwy u góry a kikut szyjki umocowany od wewnątrz. Dla powikłań układu moczowego nie ma to znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anka1002
urolog: na tym etapie nie ma już co tam "grzebać" tylko się cieszyć że nie sikam po nogach, a jakbym kiedyś zaczęła całkiem sikać po nogach, to wtedy operacja i wszycie taśmy podtrzymującej pęcherz. Pęcherz bez macicy i tych struktur podtrzymujących razem ten cały układ moczowo-płciowy może się obniżyć, nie ma żadnego oparcia, dlatego nie wolno dzwigać !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Trea77
No dzięki za tak wyczerpującą wypowiedź tylko jak sobie radzisz z tym w pracy? Ja mam coś takiego że jak siedzę nawet przy kompie to muszę się bardziej odchylać do tyłu bo czuję taki ucisk w wewnątrz ,też nie wiem czy to mi przejdzie,no i od samego początku rano jeszcze się dobrze nie wybudzę a samoczynnie mam odruch przeciągania się aż nie wiem czy może co ponadciągałam ale nie mogę zapanować nad tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anka1002
to przeciąganie się staram się opanowywać bo wtedy mi w łydce za bardzo naciągają się jakieś ścięgna chyba i boli jak nie wiem co, tak jak przy jakim skurczu. Mam to zaraz po wybudzeniu, a do pracy poprzedniej nie wróciłam bo z tym sikaniem nie dało się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Trea
trzeba też unikać obstrukcji, zaparć , nie wolno też za bardzo "pchać" przy wypróżnianiu z powyższych względów żeby odbyt się nie obniżył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny, cieszymy się z waszych dyskusji i wymiany informacji o problemie mięśniaków macicy. Pamietajcie - jeśłi macie jakieś wątpliwości, zajrzyjcie na stronę i zapytajcie eksperta. pozdrowienia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Między nami
to dobrze że jest już jakaś pomoc i informacje na bieżąco na problem mięśniaków. PTG i w innych krajach podają że mniej więcej 70-80% histerektomi jest wykonywanych niepotrzebnie bo albo pacjentki nie wiedzą o innym leczeniu albo ich lekarze nie wiedzą lub nie stosują, albo szpital dysponuje badaniami "pi razy oko", np tylko MRI który nie jest w stanie precyzyjnie rozróżnić leyomioma od leiomyosarcoma, czyli łagodnych zmian od nowotworowych i jest wskazanie do operacji radykalnej profilaktycznie ze względu na "podejrzane komórki" i na podstawie wielkości guza. Żeby nie być gołosłowna podaje link: "....Brak specjalist. precyzyjnego diagnozowania doprowadził do sytuacji gdzie 80 % wykonywanych histerektomii z powodu podejrzanych zmian w macicy są ewaluowane jako operacje niekonieczne, z niewłaściwych wskazań, ponieważ " było podejrzenie zmiany nowotworowej i w oparciu o wielkość guza. Zastosowanie badania MRI (Magnetic Resonance) i F-FDG PET w ginekologii onkologicznej pozwoli na zredukowanie operacji radykalnych niekoniecznych "profilaktycznych". Nie wiem na czym dokładnie polega to badanie F-FDG PET, i przecież przed operacją robi się czasem biopsję i bada wycinek laboratoryjnie i chyba dokładnie wiadomo (?) o jakie komórki chodzi? Koleżanka była u gina teraz i powiedział jej że "od jakichś 10 lat już się pochopnie macic nie usuwa"? http://jnm.snmjournals.org/content/49/5/708.full

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Między nami
Jakie informacje można przeczytać o histerektomi? " Kobiety często wzdragają się przed usunięciem całej macicy. Patrzą na ten narząd z perspektywy ciąży, wyobrażają sobie macicę jako duży narząd wypełniający co najmniej połowę jamy brzusznej. Obawiają się, że po jej usunięciu w brzuchu pozostanie niejako dziura. Tymczasem macica ma jedynie 68 cm długości i może być obrazowo porównana do niewielkiej gruszki. Poza okresem ciąży jest całkowicie nieprzydatna w organizmie, zaś jej usunięcie nie powoduje żadnego ubytku zdrowia. Sam zabieg histerekomii jest stosunkowo prosty, a u kobiet bez dodatkowych chorób i obciążeń wymaga jedynie kilkukilkunastodniowego okresu pobytu w szpitalu i rekonwalescencji. Proste usunięcie macicy bez przydatków nie powoduje przedwczesnego wystąpienia okresu przekwitania i nie stanowi wskazania do rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej. Histerektomia nie zmienia także stosunków anatomicznych w narządach płciowych, nie wpływa na odczucia seksualne w czasie życia płciowego. U części kobiet jednak utrata macicy godzi w ich poczucie kobiecości, co w następstwie może prowadzić do obniżonej samooceny oraz problemów w życiu seksualnym. Również część mężczyzn uważa, że kobieta bez macicy jest niepełnowartościowa. Znane są przypadki komplikacji małżeńskich, aż do rozwodów, gdy kobieta przyznała się partnerowi do usunięcia macicy..."(koniec cyt). Bez komentarza.............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Między nami
oczywiście.....6-8 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moni43
Przeszłam już operacje 14 dni temu i już nic nie bolało jak zaczęłam więcej podnosić prania to zaczęło boleć i muszę ketanol wziasc nie da się szaleć bo później napiszcie co wy to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Trea77
Moni43;Dwa tygodnie po operacji to nie rozsądne żeby cokolwiek dźwigać ten pierwszy miesiąc jest najważniejszy żeby się oszczędzać na maxa,później będą problemy z pęcherzem,bo się obsunie mnie lekarz nawet przychylać się nie kazał,dziewczyny bądźcie ostrożniejsze bo jak same o siebie nie zadbamy to same będziemy cierpieć.Ja jestem2,5m-c po operacji i jak coś więcej wezmę to od razu czuję ból brzucha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moni43
dzieki Teri za odpisanie bo tak naprawde znajoma z pracy mi otym mowiła bo jest 5 lat po usunieciu tylko taka jestem ze jak lepiej to mysle ze juz nic nie bedzie ale wiem ze trzeba uwarzac pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość drzazga70
witajcie jestem 2 miesiące po usunięciu trzonu macicy zostawiono mi jajniki do pracy wrócilam juz po 3 tyg niestety trochę dzigam tak do 10 kg no i praca stojąca 12 g dziennie ogólnie wszystko jest dobrze ,ale zaczeły mnie bolec jajniki mam pytanie czy może to byc spowodowane jajeczkowaniem lekarz stwierdził ze sa zdrowe ...ale wybieram sie na wizyte kontrolną i troche sie martwie ...czy moze mi któraś z pań napisac czy ma podobne objawy a może to juz tak ma być dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Trea77
Do drzazgi70,to nie do pomyślenia jaki lekarz dał zezwolenie na pracę po trzech tygodniach,ja też pracę mam fizyczną ale 3m-c to każdej się należy,dlaczego nie walczyłaś o więcej wolnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moni43
nieraz do pracy trzeba isc bo strasza zwolnieniem ja jestem 3 tyg po operaci i dostałam krwawienie bo to te dni kiedy okres miał byc myslałam ze juz sie skonczy z podpaskami napiszcie czy tak bedzie bo mam jajniki zostawione i szyjke byłam po zw 19 i dała mi 30 dni bez zadnego problemui i po roku cyt i usg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do drzazgi
i monia, nie wolno dzwigać po operacji, a do 10 kg nie powinno się już nigdy! 5 kg "w porywach" to wszystko.Po co się narażać na jakieś problemy potem? przecież po to się idzie na operacje żeby ich już nie było. Rozumię że obowiązki czasem wzywają ale bez przesady. Mnie operacja zmieniła charakter pracy, trudno. anka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość noka
witam was wszystkie, ja po operacji mam zostawione jajniki i szyjkę i miesiączek nie mam, tylko bardzo niewielkie plamienie. Lekarz zapewaniał że tak będzie i tak jest, dlatego ze zdziwieniem czytam, że niektóre z was mają miesiączki, od czego to zależy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość noka
dodam jeszcze ,że przed operacją bardzo bolały mnie jajniki w czasie owulacji , a teraz w zasadzie ich nie czuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anka1002
nie wiem od czego to zależy, u mnie po usunięciu trzonu nic, ani plamienia nie mówiąc o jakiejś mini miesiączce, a poziom hormonów miałam duży przed operacją i daleko do menopauzy. I też mnie bardzo dziwi jak piszą dziewczyny że nie mają suchości pochwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Magnoli
te bóle jajników możesz mieć, one jeszcze pracują, tzn próbują pracować oderwane od macicy, u mnie aż dwa lata po operacji. Ale nie martw się tymi bólami jajników, to normalne, anka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magnolia czarnabiała:)
dzięki Aniu wiesz mam też takie bóle w obrębie szwu takie szczypanie a potem ostry ból najczęściej jak wciskam sprzęgło to duży samochodzik a ja ledwo sięgam nóżkami pedałów i boli coś się ciągnie chyba w powłokach mam nadzieję że nie pęknie w tym tygodniu będę miała 1500 km na liczniku dużo jeżdżę i boję się czy będzie wszystko dobrze:)czy nie za wcześnie ale cóż nie było wyjścia sama wiesz rachunki życie ej jakoś będzie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny! poruszany przez Was wątek jest stale komentowany i cieszy się dużym zainteresowaniem. Mówicie o wielu interesujących sprawach, o wiele rzeczy też pytacie, dlatego zachęcamy Was do odwiedzenia strony www.miesniakimacicy.pl i zadawania pytań ekspertowi. pozdrawiamy,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moni43
niby jusz wszystko jest ok z przodu ale krzyze i nogi ztyłu bola ze cos okropnego ani schylac sie nie moge tak mnie boli z tyłuodp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Magnoli
jak pamiętam to jesteś, M, krótko po operacji, każdy ruch możesz odczuwać jako ból jeszcze, jak wciskasz pedały.....to może naciągasz mięśnie brzucha, w środku też jest wszystko jeszcze w trakcie gojenia, anka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Magnoli
M, widać że dziewczyny często nie zdają sobie sprawy jak poważna to jest operacja, sama też nie wiedziałam wcześniej. Za szybko wracają do różnych wysiłków, dziwią się że ich boli jeszcze to i owo, ale taka ogólna tendencja panuje że się histerektomie traktuje niemal jak zabieg, i stanowczo za krótkie zwolnienia lekarskie dają, itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magnolia czarnabiała:)
Macie rację ale ja musiałam przerwać zwolnienie i wrócic do pracy w innym wypadku byłoby tragicznie finansowo. Pracy mam teraz tyle że nie wiem w co ręce włożyć Pamietam że po cesarce też szybko wróciłam do obowiązków no ale teraz trochę boli I JESZCZE PIECZE W ŚRODKU NIERAZ co prawda nie dźwigam zbytnio ale caly czas cos robię MASAKRA :) ake wreszcie nie mam tych strasznych omdleń i krwotoków mam nadzieję że ta miesiączka będzie też lekka :) pozdrawiam M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×