Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Happy_27

Termin kwiecien 2006!!

Polecane posty

Witam! Dopiero pisałam o rozchodzeniu się kości łonowej, a już ta dolegliwość dopadła i mnie:( Ja nie mam problemu ze zwolnieniami bo wzięłam sobie urlop dziekański. Idę sprzątać Buziaki Ciekawe co tam u Mo.niki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mój ginek jest hiper delikatny, ale ostatnio tak strasznie mnie badanie bolało... kurde, przecież pochwa ma się rozszeżać, nie zwężać!!! ;) żartuję. w pon. mam wizytę, zobaczymy jak to będzie. ale chyba się jakieś zapalenie przyplątało - straszne upławy mam, ale bez żadnego swędzenia czy pieczenia... a śpię tak dobrze, jak przed ciążą... nocki nieprzespane policzę na palcach jednej ręki. mam nadzieję, że nic się nie zmieni :) a z humorystycznych rzecz - zaczęłam strasznie chrapać, ale tylko śpiąc na lewym boku. niemąż musi mnie aż budzić hihihh i straszy wyniesieniem się na kanapę :D mam nadzieję, ze to tylko przez zapchany nochal, a potem samo przejdzie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej!Przestraszyłam się już po wypowiedziach RRR i Miny, że mam lekarza sadystę ;) ale skoro grazie przechodziła przez to samo no to może faktycznie coś tam się \"skurczyło\"? ;) Pomyślałam,że brak seksu może wpłynąć na takie zaciskanie ścianek no i dzisiaj od rana skutecznie je rozciągaliśmy z mężem :D ! Lekarz powiedział,że nie widzi najmniejszych przeciwskazań żeby rezygnować z sexu, no to stosujemy się do zaleceń doktorka! :D Mina nie martw się!Ja też mam pranie i prasowanie dopiero w planach!Wczoraj przeglądałam w supermarkecie środki czystości do prania i nie nastroiło mnie to optymistycznie! RRR ale duża ta Twoja dzidzia już!Ja nie miałam wczoraj USG więc nie wiem ile od ostatniej wizyty malutka przybrała na wadze. Zazdroszczę Ci, że Ty wiesz już jak to jest...Mogę wiedzieć ile latek ma Twoje starsze dziecko? Wydaje mi się,że Ty nie musisz się martwić o kontrolę z ZUSu. Oni raczej sprawdzają kobiety, które długo przebywaja na chorobowym, np. od początku ciąży. A z tego co pamietam to Ty dopiero około stycznia przeszłaś na zwolnienie. Pozdrawiam cieplutko!!!Miłej sobotki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tabelka uzupełniona
❤️ Nick.....termin porodu.....kg. nabyte......cm w pasie....płeć...miasto ************************************************************************************** RRR.............30.03.06.....10kg........98cm.......synek..... Madeline.......01.04.06.....10kg........??...........córcia...Szczecin.. witch 3.........01.04.06....8 kg ...101cm......córcia.... Ania26..........02.04.06....14kg.....108cm..córeńka......Rzeszów kizia............02.04.06....4kg........89cm.......córcia..... Elizabetaa.....02.04.06....5kg........95cm.......córcia.......Bytom MEGI73.........04.04.06....2kg........89cm.......??....... Mo.nika.........04.04.06....2,5kg.....101cm......synek...... Przyszła Mama...05.04.06...2kg.......63cm........??...... gosik 28........05.04.06....????........???...........??...... Joasia79........06.04.06....6kg......???........córeczka.......Łódź wera66..........07.04.06.....13kg....???........synek..........Ostrowiec Czekolada_29....08.04.06....0,5kg...82cm......??....... macieja8........09.04.06....15kg...???..........córcia........Gdynia ANNA80........10.04.06......6kg.....???..........??...... Mina29.........10.04.06.....20kg......???........synek.......mazowieckie dowa...........10.04.06.....8kg......104.........córeczka....Łódź Pysia77.........10.04.06....9 kg........???.........synek.......Poznań asiak27........11.04.06.....????.......???..........??....... Gabrysia*......11.04.06....17kg......???..........synek.....Wrocław. KASIUNIA10009....13.04.06...1kg......91 cm......??....... georginia.....15.04.06......2kg......???..........??......... Słonko80......15.04.06......-2kg.....???..........??......... 100krotka.....15.04.06......??.......??...........?? ............Opole Renola.........15.04.06.....9kg.......??...........córeczka....śląskie ona27.........16.04,06.......????......???..........??............... grazie........16.04.06......10 kg......103cm.......synek....... Aga_ś.........16.04.06......???........???...........??......... aga_krz......16.04.06.....10kg.....97cm.......córcia.....Szamotuły anette1111..16.04.06.....12kg.....110cm.....córeczka.....Mielec dorota275....17.04.06.....3kg.....70cm.........córcia......... krystyna_100 18.04.06...22kg 116cm ....córcia....Warszawa rybka25...19.04.06.......10kg......103cm.......synek......Rakoniewice renatajn......20.04.06.....???.....???..............??............. eryba..........20.04.06...8kg......100............synek.....okolice Łodzi Silvia27........21.04.06......-2 kg......??........synek .....Wrocław Agnes78_Bdg..21.04.06.....12 kg......??.........córeczka...Bydgoszcz iwka chicago..21.04.06.....????.......??.............??.......... słoneczko27...21.04.06......7kg......104cm....córeczka...Gdańsk Irlandia....21.04.06....12kg....108cm....synuś.....Aleksandrów Łódzki EVI_1985......22.04.2006.....2kg.....70cm.........synek......... Lolcia..........23.04.06.........9kg.....94cm.........synek......... Monikaa_......25.04.06......9 kg........89cm..........córeczka..... magdek........26.04.06.....???.......??..............??........... Viki2...........26.04.06.....12kg. ....99cm.....córeczka??.......Krosno asiulak.........27.04.06.....0,5kg...??...............??............. Kasika1.......27.04.06......10kg....114cm..........synek......Rzeszów Roza...........29.04.06.....8kg....90cm.......córeczka......Olsztyn serek..........28.04.06.....5 kg .....95 cm.......córeczka........Łódź Kasia27........29.04.06.....9kg.......??...........córeczka........ sissi...........30.04.06.....4 kg......85 cm.......??............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja jestem na zwolnieniu od początku ciąży. od 5 tygodnia praktycznie... a 2 lutego skończyło mi się pół roku zwolnienia i jestem teraz na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym bez żadnej komisji.. druki o świadczenie złożyłam jeszcze w grudniu... a krocze to mnie boli, że nie mam mowy o przekręceniu się na drugi bok bez bólu, i ten kręgosłup... czuję że go mam.... ja już chcę urodzić.. a tu jeszcze ponad miesiąc..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mina Mozesz mi odpowiedziec jak to jest z tym swiadczeniem rehabilitacyjnym?Ja jestem rowniez na zwolnieniu od samego poczatku jak sie dowiedzialam o ciazy i slyszalam cos ,ze mozna chorowac 182 dni pozniej ..... No wlasnie co poznie? Czy mam czekac na jakies pismo z zakladu pracy czy sama mam cos zalatwiac? I czy w tych 182 dniach pierwsze 3 3 dni placi pracodawca a pozniej ZUS dobrze slyszalam?Mi przypadaloby te 182 dzien 11 maja to kiedy cokolwiek zalatwiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anna 80- moja córka w tym roku skończy 10 lat. Nie zazdrość mi, zapewniam Cię że przedtem mniej się bałam, bo nie wiedziałam za bardzo, co mnie czeka. A teraz wiem... Na pociechę powiem, że o bólu szybko się zapomina, ja już przy szyciu nie myślałam, że boli, tylko nie mogłam się nadziwić, że to naprawdę moje własne dziecko! A u nas sprawdzają nie tylko osoby będące na dłuższym zwolnieniu, moja koleżanka w 3 miesiącu poszła na L-4, w 5 wróciła do pracy i panie zdążyły ją odwiedzić. Pozdrawiam, miłego wieczorku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grazie -> gratuluję miłych sennych nocy! Ale ja ci zazdroszczę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość er
RRR ja też mam córcię w wieku 10 lat i teraz bardzo mi pomag póżniej może być trochę gorzej bo narazie mamy jeden wspulny pokój ,a w tym wieku dzieci chcą się już usamodzielniać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nata 🌻 czyli około 30 marca (minimum)... ale lepiej wcześniej-już w połowie marca założyc dokumenty do ZUSu:(min 6 tygodni przed końcem 182dni) ***druk np-7 :wniosek o świadsczenie rehabilitacyjne. stronę 1 wypełniasz ty, strone 2 pracodawca ***druk N-9: Zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego wydawane przez lekarza prowadzącego leczenie -wypełnia to lekarz ***druk N-10 wywiad zawodowy wypełnia kadrowa Załączniki: jak byłaś w trakcie tego zwolnienia w szpitalu to ksero kart informacyjnych, ksero badań USG jeżeli było coś nie tak (ja np. miałam krwiaka) ale wszystko zależy od tego co napisze lekarz w zaświadczeniu o stanie zdrowia. I wcale nie musi być na zwolnieniu że musiadsz leżeć... patrzą na opis stanowiska pracy.. czy ciężka, stojąca, wymagająca chodzenia... U mnie obyło się bez komisji.. po prostu przysłali orzeczenie o przyznanu świadczenia.. i co fajne że po tych 182 dniach już zwolnień do pracy nie nosisz.. czyli w twoim przypadku tylko do 11 maja. Ważne ile osób zatrudnia twoja firma... jak więcej jak 50 to płatnikiem świadczenia jest pracodawca, jak mniej to ZUS i wtedy trzeba jeszcze druk ZUS Z-3. tu są linki do formularzy http://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm http://www.zus.pl/formul/default.asp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aha i jeszcze jedno Nata: pierwsze 33 dni płaci pracodawca... i nieważne że to było jeszcze w tamtym roku. liczy sie 182dni jednym ciągiem... Nie czekaj na pismo z zakładu tylko sama się tym zajmij bo jak za późno złożysz dokumenty to będziesz miała wstrzymaną wypłatę świadczenia... co prawda to nie przepada, wyrównuja to ale po co byc bez kasy a kiedyś można było pisać o przedłużenie zwolnienia... od 5 września zmieniła się ustawa i teraz jest tylko 182 dni zwolnienia a potem świadczenie rehabilitacyjne które w przypadku ciąży wynosi 100% pensji tak samo jak zwolnienie więc nic nie tracimy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziekuje Mina za szczegolowa odpowiedz,wezme sie sama za to nie bede czekac.😘😘😘😘😘😘 Buzka dla ciebie i kwiatki :D:D🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej mamusie!!!!Ciekawe co tam z Monia???? Dziewczynki jesli ktoras z was brala antybiotyk to bardzo bym sie chciala dowiedziec jak dlugo bo nie wiem kiedy przerwac dzisiaj jest piaty dzien a gardlo przestalo mnie bolec po dwoch tabletkach. Ja prawie nigdy nie bralam antybiotykow dlatego tak szybko zadzialal nawet ten najslabszy. Nie wiem dziewczynki dlaczego ta zgaga tak was meczy, z tego co czytam to jestem chyba jedyna z was co nigdy w zyciu nie miala zgagi. Przyczyna moze byc ucisk dzidzi na zoladek i przez to nadmiar kwasow cofa sie do przelyku, ale moze byc tez przyczyna w diecie, wiem ze na pewno w ciazy zdrowo sie odzywiacie ale moze warto sie zastanowic czy to cos z jedzenia nie powoduje zgagi.Jesli chcecie to wam wypisze jakie potrawy ja powoduja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość witch3
VIKI-ja właśnie przechodzę infekcję gardła,lekarz gin nie przepisał mi antybiotyku ponieważ nie miałam dużej temperatury.Mówił,że jak dojdzie do 38 to wtedy mam zjechać na pogotowie i przepiszą mi antybiotyk a tak to kurować się domowymi sposobami i leżeć.Także na twoim miejscu chyba bym odstawiła antybiotyk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Renola
Viki - napisz prosze o tych potrawach powodujących zgage. Nomnie własnie teraz na koniec lutego mija te 182 dni pobytu na zwolnieniu, papiery o rehabilit. złożone ale jeszcze bez odpowiedzi. MINA 29 piszesz ze nie trzeba juz L-4 do zakładu pracy - czy to znaczy ze nie trzeba już pobierac w ogóle zwolnien lekarskich po tych 182 dniach? Czy po otrzymaniu decyzji dopiero?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renola 🌻 nie wiem jak to jest jak ktoś za późno złoży papiery i skończą się te 182 dni przed decyzją... po to jest termin 6-ciu tygodni przed końcem tych dni na złożenie dokumentów żeby nie było tego problemu... zwolnień nie trzeba dopiero po 182 dniach.... mi sie kończyły 2.II i tylko do tej daty miałam zwolnienia.. teraz jestem na świadczeniu... na decyzję o przyznaniu czekałam 3 tygodnie.. Ustawa mówi że na rozpatrzenie mają 30 dni... wydaje mi się że jeżeli ktoś spóźni się z papierami to nawet jak będzie zanosił zwolnienia to nie będa one płatne... płacone jest tylko za 182 dni... a świadczenie nawet jak zostanie przyznane z opóźnieniem to od następnego dnia po 182 dniach.. .ale lepiej się dokładniej w ZUSie zapytać.. a najlepiej to złożyć papiery odpowiednio wcześniej i nie bedzie problemu.. ja złożyłam 1.XII a jak pisałam kończyły mi się 182 dni dopiero 2 .II ale wzięłam poprawkę na czas świąteczno-noworoczny... tak więc jak któraś musi składać to lepiej wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Renola
MINA29 bardzo Ci dziękuję za odpowiedz. No i widac kto późno pzychodzi sam sobie szkodzi.... no i moje późne złożenie papierów spowodowało że teraz w nerwach oczekuje kiedy i jak bedzie decyzja, nie wiec ile opóźniona bedzie kasa a i w dodatku latac do gina musze co dwa tygodnie z powodu kolejnych L4 no i kazda wizyta 90zł. A nie wiecie dziewczyny czy to prawda ze ostatni miesiąc to trzeba cześciej gina odwiedzac - jak czesto chodzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witch ja nie mialam wysokiej tem. tylko dostalam antybiotyk bo moja infekcja trwala ponad miesiadz i lekarz stwierdzil ze to za dlugo trwa ale pewnie juz odstawie antybiotyk bo mi przeszlo.Ja tez leczylam sie przez ten miesiadz domowymi sposobami ale niestety nie pomoglo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ER, a jaka była reakcja Twojej córki na wieść o dziecku? U mnie taka umiarkowana, teraz chyba jest lepiej, ale entuzjazmu wielkiego nie widać... My na szczęście mamy spore mieszkanie, więc przynajmniej z tym nie bedzie problemu. Między mną a bratem jest 7 lat i pamiętam, że bardzo przeżywałam jego urodziny, na początku nie bardzo się cieszyłam. Renola, wszystko zależy od sytuacji, ja dpoiero teraz dostałam termin za 2 tyg, przedtem co 3, ale jak coś było nie tak, to chodziłam i co tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renola wyczytalam w moich ksiazkach medycznych ze w ciazy glowna przyczyna zgagi jest progesteron ktory rozluznia scianki zwieraczy i powoduje cofanie sie kwasu do przelyku. Ale zywienie ma tez swoj udzial w tworzeniu sie zgagi. Nalezy unikac napojow gazowanych i farbowanych, tłustych potraw zwlaszcza smazonych, slodyczy zwlaszcza czekolady, a takze owocow cytrusowych i sokow z cytrusow, a takze kawy alkoholu i papierosow, ale to nas ciezarnych nie dotyczy!!!!!!!Wazne jest zeby sie zdrowo odzywiac nie tylko w ciazy a przez cale zycie wtedy takie problemy jak zgaga nigdy nie wystapia. Moj maz mial przed slubem bardzo czesto zgage odkad jestesmy malzenstwem i ja gotuje to jej nie mial ani razu wystarczylo ze zmienil sposob odzywiania. Sory dziewczynki ze was zanudzam takimi rzeczami , jestem konsultantka zdrowego zywienia i uwielbiam pisac o odzywianiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej :) ja tez przed ciążą nie wiedziałam co to jest zgaga, a teraz... najgorsze są wieczory:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzień Dobry Mamusie! Róża ja przed ciążą w życiu zgagi nie miałam, a teraz to praktycznie po wszystkim. Viki podaje ci jeszcze raz nr GG 3967681, dziś mnie raczej nie będzie ale czekam na Wasze zdjęcia😘 Ciekawa jestem co się dzieje u Mo.niki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość er
RRR moja córka od początku dużo mi pomaga nosi za mnie zakupy no i czyta teraz razem ze mną gazetki o dzieciach.A czy się cieszy?chyba tak bo chwali się wszkole wszystkim no i jest bardzo towarzyska. Zobaczymy co będzie jak się urodzi braciszek. Mój brzuszk coraz bardziej zaczyna mi się stawiać więc w tym tygodniu zamierzam skompletować już wszystko no i cierpliwie czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Renola
No ja też wyczekuje na wiesci od Moniki - czy już cieszy się dzieckiem czy może były to te skurcze przepowiadające po których można jeszcze troche odczekac do porodu. No ale zrobiło się gorąco i wyczekujaco - a pomyślcie co bedzie za ok. miesiąc- zapewne zaczną się częstsze akcje, wielkie wyczekiwanie z dnia na dzień, która następna, no i przesyłanie fotek! Mam nadzieje ze wszystkie znajdziemy czas żeby skrobnąc conieco i po porodzie aby podzielic sie doswiadczeniami. VIKI dziękuję za te info o odżyw.- no ja akurat za cytrusami przepadam i nigdy nie pomyslałabym ze mogą przyczyniac sie do powstawania zgagi. RRR oraz ER - ja też mam dziesięcioletnią córke no i pierwsza reakcja na wiesc o nowym członku rodziny ją przeraziła - płakała nawet. ale dośc szybko zaakceptowała ten fakt że nie będzie jedynaczką, uświadomiliśmy jej pozytywy posiadania rodzeństwa i wyczekuje razem z nami, dba o mnie, czyta literature o życiu płodowym i orientuje sie lepiej od swego taty w rozwoju dziecka w poszczególnych m-cach ciąży. Słyszałam że pojawienie się maleństwa powoduje, że starsze dzieci dziecinnieją - ciekawe czy takie dziesięciolatki też to dopadnie. Pozdrawiam serdecznie wszystkie oczekujące mamuśki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Mamuśki :) byliśmy w sobotę na zakupach i jestem już trochę spokojniejsza bo co nie co już mam :) Powiem Wam że mam dylemat jakie ciuszki kupować bo ostatnio tak straszą w TV że wiosna i lato mają być zimne ... Pojechaliśmy też oglądać wózki bo zastanawiamy się cały czas nad Implastem Driver 4XL i nad X-Landerem. Mieliśmy nadzieję z mężem że w sobotę już ostatecznie zdecydujemy ale niestety... pytania i wątpliwości jak były tak są nadal :( To gorsze niż kupoiwanie nowego auta :( Vera66 piszesz że wybraliście już wózek \"full wypas\" możesz powiedzieć na co się zdecydowaliście ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naprawdę \"ucieszyłam się\" podczas porannego prysznica - juz nie tylko są pojedyncze kreski na zew. stronie ud, wysoko, ale i na biodrach, w tym jeden rekordzista :( o piersiach nie wspominam, bo tam od razu się pojawiły... wiem, że najważniejsze jest donoszenie dzieciątka i aby było zdrowe, moje ciało nigdy nie było dla mnie świątynią, ale... cholera by to wzięła!!!! zrestą coraz częściej łapię doły, jest mi ciężko, źle na ciele i duszy, znów przytyłam ogromną ilość kg, ćwicząc i zdrowo się odżywiając (staram się bardzo, choć grzeszków parę się znajdzie...) z jednej stronyy chcę już, by maluch był już z nami, żebym mogła jakoś zapanować nad sobą, z drugiej strony im bliżej tym bardziej się boję, czy sobie dam radę... przepraszam za marudzenie, ale od wczoraj mam iście minorowy nastrój i wszystko mnie denerwuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grazi nie przejmuj się, z tymi humorami to naprawde norma w ciąży, ja mam tak samo. Rozstępami też nie warto się martwić, przecież i tak nic na to nie poradzimy, a jakbyś zobaczyła moje \"cyce\", to już swoimi byś się nie przejmowała. Na brzuchu narazie nie mam ale TO może się pojawić w każdej chwili. Byłam dziś u mojej koleżanki, mamy 7-miesięcznego Kubusia. Dostałam cały karton ubranek, tak gdzieś do 5 miesiąca, także świetnie się złożyło, bo na ubranka nie wydałam prawie nic. A jakie są śliczne, z przyjemnością będę je prała:) Wczoraj miałam znowu skurcze (bolesne). Jak poleżałam to przeszły, w tym tygodniu wizyta do gina i mam nadzieję że wszystko się wyjaśni. Niech mnie wyśle na KTG i zobaczymy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grazie mnie też dopadają takie nastroje. Zwłaszcza gdy jestem zmęczona.Czasami mam dość. Czuję się gruba, ciężka, niezgrabna a o rozstępach to już nie wspomnę... :( Piersi wyglądają przerażająco! Wszyscy mnie wtedy drażnią, nie rozumieją i jest mi źle! Też nie mogę doczekać się chwili kiedy będę mogła tulić maleństwo w ramionach!Pozdrawiam wszystkie mamusie i życzę dobrych humorków!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno pytanko. Od kilku tygodni jestem ciągle głodna, mam dosłownie wilczy apetyt. Całą ciążę jadłam raczej tak samo jak wcześniej a teraz nie mogę dospać do 8 bo o 6 rano burczy mi w brzuchu... Też macie taki zwiększony apetyt? Ja najchętniej to cały czas bym pojadała...A to jabłuszko, to banan, to budyniek godzina przerwy, kanapka, mandarynka, jogurt itd.... :( Dobrze, że do końca ciąży juz niedaleko!;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ania80 ja tak jem od grudnia, wstaje o 6.30 robie mężulkowi kanapki do pracy a sama zjadam śniadanie i ide spowrotem spać;);)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×