Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

witajcie! teraz inny temat, nie samochodowy: dobre wychowanie. Jeszcze do niedawna mieszkalam na bawarii, juz tam mnie zdziwilo, ze mezczyzni, jezeli chodzi o taka \"podstawowa gentelmenskosc\", to czesto zaslugiwali na dwoje: przepuscic w drzwiach, otworzyc drzwi, pomoc z plaszczem itp. Od czasu jak mieszkam w BW, to jest jeszcze gorzej :( tym bardziej to zauwazalam, jak przyjechal praktykant z polski do mnie do pracy: co za roznica! i to nie tylko w stosunku do mnie, rodaczki tylko do wszystkich kobiet :) . Jak przyjezdzam w odwiedziny do Polski to zawsze jestem przyjemnie zdziwiona. Nie wiem co to tutaj jest: uwazane za anachronizm? nie nauczone w domu? a moze tylko lenistwo ze strony mezczyzn? szkoda, szkoda... Jakie wy macie doswiadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podsumowanie:::: malutka_de---Bad Urach---4 lata w RFN---24 lata maremarie---bei Stuttgart( Steinenbronn)---29 lat micka---bei Pforzheim---9,5 roku w RFN--31lat limes-inferior --bei Brocken---4,5 roku w RFN---34 lata rodaczka cludi_alb---Münsingen--2,5 roku--- Tin---Hamburg---16,5 roku w RFN--34 lata usmieszka---bei Tübingen---3 lata---25 lat falomanka---Berlin Mo.nika--- Carlaa---bei Essen ( NRW) Augsburg26---Augsburg--3 lata---26 lat ciepla-bei Hamburg jamaja- Fulda--4 lata Dopisujcie sie --to tak dla nowych osob pomocne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maremarie-no i oczywiscie musze poruszyc twoj temat-mezczyzni i kultura--to byl dla mnie na poczatku wielki szok , jak gosciu wrecz perfidnie wepchal sie przede mna przez dzwi-stalam jak wryta---no , bo przeciez w Polsce przepuszczaja panie pierwsze , wstaja robiac miejsce , caluja w raczki itd. Ale tu twierdza , ze skoro walczylismy o rownouprawnienie , to je mamy!!! A ja juz po urodzinkach-16 ludzi!!! Reszta pojechala dzisiaj rano , bo mieszkaja 200, 300 km od nas. Bylo wesolo . Poszlismy spac o 4ej , no a mala wstala juz o 7.30. Za tydzien nastepne urodzinki. No i jak ??? Sniegu mnostwo??? Moji goscie byli w szoku , bo w ich regionach to wyjatek tyle sniegu ( Mainz, Koblenz) , a u nas to pestka! Przezywali wczoraj w nocy i robili zdjecia jak dzieci!HA!HA! Co do prawka , to faktycznie przerozne informacje-ja tylko wiem , ze jak Szwagier przyjechal tu 4 lata temu , to poszedl i mu bez problemu przepisali -nie musial nic z Polski pokazywac ani udowadniac, jednak on poszedl od razu po przyjezdzie! No to zycze jeszcze milej niedzieli! PA! malutka_de--kolezanka bilet juz kupila tam u siebie , bo nie miala nerwow juz szukac. Ale przyjezdza 13 maja i juz sie ciesze!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej dziewczyny, to mnie zmartwilyscie, w de zameldowana jestem jakos od czerwca 2004 (wczesniej bylam aupair, wiec to sie nie liczy, chyba...) nigdy nikt nie mowil mi o koniecznosci zmiany prawka, w zadnym urzedzie!!! zero informacji!!! po wyjsciu za maz wyrobilam sobie nowe dokumenty, tzn. paszport dowod osobisty i prawko, ale nie wymeldowywalam sie z polski, nadal jestem zameldowana w moim urzedzie, wiec na moim dowodzie osob jest adres polski, czy w takiej sytuacji musze zmieniac prawko i czy wieceie cos o termiach?? -Maremarie - zgadza sie z ta gentelmenskoscia w bw... :( niestety.... Pozdrawiam goraco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziewczyny przeciez
jesli chcecie sie dowiedziec informacji to musicie zadzwonic do odpowiedniego urzedu i popytac,ja bym wam radzila isc osobiscie i dobrze popytac bo przy telefonie ci moga powiedziec calkiem cos innego niz jak przyjdziesz osobiscie tak bylo u mnie.. a wiec zanim pododtajecie jakies kary (jesli do tego czasu nie dostalyscie to moze to tylko Glückssache ?) czego wam nie zycze,a przeciez zapytac sie nic nie kosztuje ?! ja tez sie kiedys tak pytalam na forum i kazdy mi cos innego mowil bo tak naprawde nikt nie mial 100 pojecia !bierzcie pod uwage ze przepisy to sie tutaj zmieniaja non stop .. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
lec do urzedu i nei trac czasu na wpisy tu.. jak zalatwisz napisz nam jak to zalatwilas.. powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziewczyny przeciez
ja nie musze leciec do urzedu ! to co chcialam wiedziec to sie dowiedzialam :P o prawku nie wiem dokladnie bo robilam juz dawno tutaj ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość limes_inferior
jak ja przyjechalam do niemiec w polowie lipca 2001 to musialam w ciagu pol roku zmienic prawo jazdy na niemieckie bez utrudniania poszlam oddalam a za 3 dni bylo nowe do odebrania. Teraz przepisy sie zmienily i z tego co slyszalam - ale nie wiem na 100% - pytalam znajomej ktorej maz jest policjantem o podobna sytuacje moeje polskiej kolezanki i dowiedzialam sie ze jezeli ma sie prawo jazdy dluzej niz 2 lata to nie trzeba go wymieniac. Nie wiem co ma jedno z drugim wspolnego ale .... te niemole maja czasem glupie przepisy. Jezeli chodzi o dobre wychowanie to gdyby nie podroze do Polski to pewniebym zapomniala co to takiego !!!! Malo tego ze to narod arogancki i zle wychowany to do na dodatke wrogo nastawiony do dzieci !!!! Ile razy zarzylo mi sie slyszec jakies glupie uwagi, ze pcham sie z wozkiem albo ze przed winda moge poczekac z tym przedszkolem albo ze dzieci za glosno w sklepie gadaja. A juz szczytem bylo jak bylam na zakupach w plusie i malemu zachcialo sie siusiu no i pytam pani w kasie o toalete a ona mi na to ze tylko dla personelu, wiec jej mowie ze to nie dla mnie tylko dla malego dziecka a ona ze nie ma toalety dla klientow wiec sie wydarlam na caly sklep ze jezeli w tej chwili nie pusci mojego dziecka do toalety to mu kaze sciagnac majtki i nasikac przy tej chromolonej kasie !!!! Pomoglo. A potem dowiedzialam sie ze w niemcach jest przepis mowiacy o obowiazku udostepnienia WC w punktach publicznych. Niby na nas Polakow pokazuja palcem jakc to my prosci jestesmy a sami swojego nie widza ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ta ktora nic nie wie
Dziewczyny ,jakznalezc polaczenie autobusem z Wiesbaden do Londynu??? HEEELP!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziekuje z calego serca
❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Limes-imferior, jezeli byloby tak jak mowisz to bym byla super happy bo od 4 lat jezdze tu autem i uzywam mojego polskiego prawo jazdy. A jezeli nie to i tak nie zamierzam zmieniac na niemieckie ;). Co do kultury osobistej Niemcow, ich zachowania i stosunku do dzieci... to mam calkiem odmienne zdanie. Jestem strasznie na tym punkcie uczulona ale na szczescie nie spotykam na swojej drodze zadnych gburow. Wprost przeciwnie, jestem zachwycona stosunkiem sprzedawcow do klientow, urzednikow do petentow, lekarzy do pacjentow. Kazdy mily, usmiechniety i zadowolony. Moze to tez i po troszce i moja zasluga poniewaz tez staram sie do kazdego podchodzic grzecznie i z usmiechem i oni mi sie tym samym odplacaja. A co do traktowania dzieci.... to tez mam same dobre doswiadczenia. Po kazdej wizycie u lekarza corka dostaje drobny upominek, w sklepie przy zakupach u rzeznika kawal kielbachy do reki. W restauracjach od razu kelner przynosi kredki i malowanki.... takich przykladow moglabym mnozyc. I nie mozna oceniac calej nacji niemieckiej po zachowaniu ich poszczegolnych czlonkow. Sa tu tez wspaniali ludzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jamaja-popierwm cie z tym , ze nie mozna wsypywac wszystkich do jednego worka! Troche wlasciwie temat rozszerzylismy , bo zaczelo sie od tego , ze Niemcy( mezczyzni) nie sa gentelmenami tak jak Polacy -a doszlismy do tego jak tu traktuja dzieci . Tak wiec odnosnie dzieci tez nie mam przykrych zdarzen , ale jesli chodzi o gentelmenow to naprawde nie zdarzylo mi sie zeby ktos mi otworzyl dzwi i przepuscil pierwsza -bo jestem kobieta--jak to robia w Polsce. No i nie ma tych przywilejow dla kobiet w ciazy--bynajmniej mi sie to nie przydazylo!#

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tin
uff...musialam was nadgonic co nie co w czytaniu .. ZAsypalo mnie i moje podworko :P . Jestem heppy bo w koncu posmigalam z familia na snowbordziku i nartach .. teraz czeka mnie dalszy remont mojego mieszkania :(.. (buu) Co do prawka to ja mam i polskie i niemieckie .... , kiedys dawno temu nie moglam wymienic (niepamietam dokladnie dlaczego) potem poszlam i zrobilam tylko egzaminy i dostalam niemieckie.... na lato ide robic prawko na motor ...i zastanawiam sie czy nie byloby taniej w PL .... a tak wogole co slychac u was oprocz SNIEGU ;) ... ja sie mecze jeszcze z moimi chlopakami bo maja (jeszcze )tydzien ferii i wciaz cos kombinuja : jak nie bumel po ciuchach ( gorzej niz baby mowie wam ;) !!!) to basen, to spacery , to pieczenie ciast itd... RATUNKU!!!! no to narka bo jade do ikei ;) aha 15 w srode mam 16 roczice slobu :P zapraszam na internetowa gadulcowa keffke :P pa pa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
W ciazy ustapiono mi miejsca w kolejce dwa razy. Z czego raz nie bo bylam w ciazy tylko podobno calkiem blada. Reszte czasu nikt chyba nawet nie podejrzewal, ze jestem w ciazy, bo wczesniej bylam bardzo szczupla 56 kg/ 178 cm i nawet wpiatym m-cu ciazy wygladalam jakby po prostu wiecej zjadla.Gby Laura sie urodzila to i tak duza czesc sasiadow byla w lekkim szoku, bo nawet nie sadzili ;P Osobiscie ustepuje miejsca kobietom w ciazy, ale one przyjmuja to zdziwione.. no tak jak sie nie walczy o prawa to sie ich nie ma..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny mam pytanko: moja rodzinka w Polsce telefonuje za darmo z onet.pl ze Skype. Chcialam to dzisiaj sciagnac ale tam pisze , ze musze miec Windows 2000 lub XP , a ja mam windows 98`. czy ktoras to ma i sciagala na W 98??? Tin-a gdzie bylas na narciorkach? No to poszalalas! Woww! 16 lat -a ja dopiero 9 . no to medal ci sie nalezy!HA!HA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Werkaaa
witam,zeby rozmawiac przez skypa musisz miec xp lub w.2000. W.98 jest stary i nie bedzie dzialac.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzieki za odpowiedz-tak myslalam , wiec nawet nie probowalam sciagac. No szkoda! Cludi-serce , a ty gdzie sie podzialas? czy masz urlop? U nas pogoda jakas chora-rano -10°C, a teraz +3°C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja dzwonie do Polski za darmo na kazdy stacjonarny telefon, zreszta nie tylko do Polski bo do innych 40 krajow takze, miedzy innymi do Francji, Stanow, do Stanow to nawet na komorke dzwonie za darmo. Polecam Wam ten program do sciagniecia z netu za darmo, jakosc polaczenia lepsza niz przez telefon. Nazywa sie SparVoip. Dzwonie do Polski kilka razy dziennie wiec pewnie bym nie zdazyla z placeniem rachunkow :) jesli ktos bedzie mial jakies pytania na ten temat to sluze pomoca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moze wytlumaczysz nam
troche wiecej na ten temat ?? daj linka zeby sciagnac ten program,jak on funkcionuje ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Werkaaa
Witam! jamaja ja bylam na stronie,ktora polecalas ale ona nie jest calkowicie gratis-masz tam tylko 30 sek.gratis,pozniej rozmowe rozlacza i musisz cos zaplacic-w sumie dalej nie wchodzilam-napisz jakie sa to koszty ( ja normalnie dzwoniac place 1,7 centa za min.czasem mniej)chcialabym wiedziec jak to wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Juz Wam mowie, po zainstalowaniu tego programu do telefonii internetowej (bardzo prosty w obsludze i maly programik) wplaca sie na swoje konto 10 euro i juz mozna do woli rozmawiac np. z Polska i wieloma innymi krajami ZA DARMO. Rozmowy na telefona komorkowe sa platne ale tez w granicach przyzwoitosci. Na przyklad na niemiecka komorke placi sie 14 centow. To 10 euro trzeba jednak wykorzystac przez 4 miesiace (czyli 2,5 euro miesiecznie. Dla mnie nie jest to problemem bo wiele telefonuje takze na polskie komorki i na angielskie. Telefony stacjonarne w Anglii takze sa za darmo :). Dla kogos kto w ogole nie dzwoni na komorki jedynym problemem moze byc wydzwonienie tych 10 euro. Ja mam tylu znajomych, ze w ciagu 4 miesiecy jakos sie tych 8-10 euro pozbede ;) a wydatek 2,5 euro miesiecznie i telefonowanie do woli bez limitu czasu z rodzina w Polsce, Anglii i w Stanach to jest proporcjonalinie znikly wydatek. Uzywam tego sposobu juz prawie od roku i jestem tym zafascynowana i kiedys musialam uwazac na moje rachunki ;) a terez gdy w Polsce nie zdaze sie spotkac z wszystkimi znajomymi to wracam do Niemiec i po prostu do nich dzwonie...... za darmo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pobudkaaaa!! pustki tutaj, ferie? Micka z pewnoscia znowu jakies pychotki piecze :) a u mnie, nie zgadniecie ;) : zima :( , odpowiednio tez nastroj, no ale ciesze sie na wielkanoc, jeszcze kupa czasu, ale bardzo lubie te swieta, takie sa pogodne :) ach, nie mam poza tym nic ciekawego do napisania, tak po prostu chcialam wam zyczyc milego dnia! paaa 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maremarie-dziekujemy za zyczenie milego dnia i ze nas odwiedzilas! Nie ciasta nie pieke , bo w sobote to ja bede jadla pieczone przez innych ciasto-jedziemy 80 km na urodziny. W srode zaliczylam narciorki-Kaltenbronn--nawet fajne bylo, bo pojechalam z 3 kolezankami o 7ej wieczorem i jezdzilysmy do 22ej-malo ludzi , to nie trzeba bylo stac godzinami do wyciagu. Wczoraj dobilam jeszcze aerobikiem i dzisiaj mam zakwasy. Dzisiaj wybieram sie po stuletniej przerwie na solarium---kiedys bylam uzalezniona( nawet 3 razy w tygodniu) i po 2 latach udalo mi sie wyjsc z tego nalogu. Obecnie wszyscy trabia , ze nie sa przyzwyczajeni , ze jestem taka blada wiec sie skusilam---tylko boje sie zeby to nie zamienilo sie znow w nalog! No ale kiedys mailam solarium 200 m od domu , a od kiedy sie przeprowadzilam , to moze nie bede jezdzic co drugi dzien 15 km , no i tym bardziej z mala! No to laseczki--milego Wochenende!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malutka_de
Oooooooo.... jaka ladna pogoda dzis sie zrobila ;) musze leciec z mala na spacer popoludniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micka - zakwasy przeszly? ;) solarium jest od czasu do czasu fajne, ale nie lubie tego solariowego zapachu, blee. Raz weszlam do pewnego lokalu a tam przywital mnie POTWOR! jeny, jaki spalony...taki brudny braz.. brrrr odwrocilam sie na piecie i poszlam bo nie chcialam zeby mnie czasami wpakowal pod taka zarowe, jakie on uzywal ... malutka- pogoda naprawde przecudowna :D przelecialam dzisiaj pol lasu, wprawdzie jeszcze nic nie kwitnie, ale juz cudownie pachnie wiosna, i w koncu nic nie mrozi! mala to pewnie kwiczala z radosci, co? ;) achhh, zafundowalam sobie wczoraj masaz :) ganzkörpermassage! cuuuudownie, chyba sie uzaleznie ;) no, a w tygodniu ide sie pluskac do BB-Therme :D, bledzioch jestem okropny, ale co tam, do pieknosci i tak mi daleko ;) Kolega z pracy juz dawno mnie tam wyciaga, ale sie caly czas ociagalam ;) A wczoraj krotko zanim sklepy zamkneli, kupilam stroj kapielowy! piekny! ledwo troszke slonka a ja tu juz kapac sie chce, hehe .. w sumie weekend sie zaczal kijowo: w piatek dostalam w koncu moja wymarzona pralke...no ale...zepsuta (taka rozkwaszona jakby im spadla w czasie transportu...od razu zabrali z powrotem 😠 wkurzona bylam na maksa... no ale coz robic, pomyslam sobie , ze lepiej ze pralka spadla na \"pysk\" niz ja ;) to mykam czytac maile, trzymajcie sie cieplo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maremarie-co za piekny dlugi wpis!HI!HI Tak zakwasy juz przeszly. No chyba juz narciorki musze pozegnac , bo slonko przyswieca. Co do masazy--woow! Pewnie sie czulas wspaniale! Ja tak czesto nie bylam w zyciu ale w Turcji bylam w Dampfbad i tam robili tez super masaze z piana--super sprawa i zeszlo kilo starej skory. polecane sa takie masaze na poczatku urlopu , to potem ta opalenizna dlugo trzyma , bo to swieza skora. Co do strojow kompielowych-mam chyba sto (HA!HA!) wiec dam sobie na razie spokoj z zakupem. W sobote zaliczylismy te urodziny -powrot o 3ej rano-a co tam! Solarium nie odwiedzilam-zabraklo mi czasu! Do tych co pracuja w biurze-jakie programy najeczesciej uzywacie? Przez to , ze nie moge isc do pracy , bo nie ma przedszkola to postanowilam sie dalej cos podszkolic. U mnie w firmie sa 3 programy potrzebe ale pewnei w kazdej jest inaczej. Mimo to ide w piatek do IHK popytac o Weiterbildung lub Kursy. Nie moge juz bezczynnie siedziec w domu. No to pa! Czy wie ktos co jest z Cludi? Nie pisala , ze ma urlop?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×