Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

spoko belaiza mi sie wczoraj oberwalo za to ze puscilam kawaly o niemcach. moze to jakies wiosenne przesilenie wczoraj bylo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belaiza - nie ma się czym przejmować a co do gwary, ja nie znam żadnej, a babka z kursy niem, jak chce nam coś dokładniej wytłumaczyć, szczególnie gramatykę i zdania złożone, to gada po kaszubsku, to u nas taki regionalny język

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anulak26 np ja jestem jeszcze trochę, póki mi mała mieszkania na inny kolor nie pomaluje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oj Anulka nie chciałabyś, ja jestem po generalnym remoncie 6 m-cy a i znowu przydałoby sie malowanie :classic_cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no po kaszubsku to juz calkiem nie lapie. Ja sie przyznaje tylko, ze wiem co to pyry :P bylam raz w szpitalu w Poznaniu, no moze wiecej niz raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam wczesnym wieczorkiem :) juppi! wszystko mam juz wyprasowane :D teraz zabieram sie za przebranie szafy Madleen- znowu sie tych rzeczy nazbieralo-dzieci rosna tak szybko! a co do kapitalnych remontow.my mieszkamy w teraznejszym mieszkaniu od pazdziernika...a byscie zobaczyly te sciany, te rysunki! no co tam, mama obrazki ala picasso maluje to corcia tez ;) tyle, ze moje wisza, i w kazdej chwili mopge je sciagnac... a po mojej Madleen musiym znowu malowanie mieszkania robic :D:D:D:D chmurzy sie w Bremen..... ale ponoc jutro ma byc znowu pieknie :) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale wiecie te gwary to ciekawe, uczysz sie jezyka kilka lat a potem nie rozumiesz rodzonego meza. No nie mowiac juz o wycieczce w inny region twojej wlasnej ojczyzny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale wiecie te gwary to ciekawe, uczysz sie jezyka kilka lat a potem nie rozumiesz rodzonego meza. No nie mowiac juz o wycieczce w inny region twojej wlasnej ojczyzny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nalesniki z jajkiem? a mozna tak? ups apropos jajka to przepis mialam napisac lece go szukac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no ja czasami nie rozumiem ludzi. Ale to juz powazniejsza dyskusja. Jajka faszerowane 3 duze pory (z duza iloscia bialej czesci) 25 dkg pieczarek, majonez, 10 jaj jajka ugotowac na twardo, przeciac na pol i wydrazyc zoltka. Pieczarki obrac, zetrzec na tarce o grubych oczkach. Biala czesc pora pokroic w talarki. Udusic na oleju, jak bedzie miekki i przyrumieniony dodac pieczarki i smazyc poczatkowo na wieszym a potem na mniejszym ogniu (ja mam elektryczna kuchenke :P) tak by woda odparowala. Dodac pieprzu, i maggi. Do rozdiamdziolonych widelcem zoltek dodac lekko cieply farsz i wymieszac dodajac jeszcze 2 lyzki majonezu. Nadziewac jajka. To moje ulubione danie, niestety rzadko robie, bo kto u nas zje 10 jajek. Ale w niedziele zrobie do kosciola dwie porcje a zaniose poltora :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziunia o to chodzi, że ja ni wząb kaszubskiego, a mieszkam w Lęborku, a Kaszuby to przecież wszystko od Wejherowa w dół, czyli Kościerzyna, Kartuzy i wszystko po drodze belaiza a pyry to nie po kaszubsk tylko chyba po poznańsku - chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie napisalam ze w Poznaiu bylam w tym szpitalu :P oj nieuwaznie czytamy kolezanko zolta kartka :P no koniec zartow lece troche ze scierka polatac po domu, by sobie pajaki nie myslaly, ze wlascicieli nie ma w domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o Bytów, mój ojciec to zawodowy kierowca, swoją drogą jest dzisiaj w Luksemburgu, i jak mówi wszystki drogi nie ważne gdzie zawsze prowadzą przez Bytów, no cóz możemy sobie wybierać, lecę małej zupki mlecznej z kluseczkami ugotować, bo właśnie mi powiedziała, że ja głodzę, a niespełna godz temu zjadła jednego naleśnika ktoś by pomyślał, że jej jeść nie daje, ale ta mała flądra tyle zjada, że i tak nic nie widać, przemianę ma po tatusiu, lepiej ubierać niż karmić!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja bym powiedziala ze tak na ziemniaki mowia na kujawach ;) bo ja z tamtad pochodze i u nas sa pyry .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam ponownie, ale tu cisza nastala! :) ja dzisiaj bardzo aktywna jestem ;) wyprasowalam sterte prania, upieklam nawet ciasto! a teraz pojde sobie chyba polezec w wannie :) do pozniej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wow jakie sliczne pisanki a na zamku to bylam w ubiegle wakacje. Bardzo sie podobal mojemu mezowi :D no ale jemu sie podoba wszystko co Polskie a najbardziej ja :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam ja tylko na chwilkę bo wiecie rozumiecie PAKUJE SIĘ !!! godzina zero się zbliża ;-) mały był chory no i przygotowania z nim w domu graniczyły ze sztukami cyrkowymi, no ale dziś to już odstawiłam do przedszkola bo nie wyrobię! muszę wszystko zrobić sama bo moja męża jak zwykle przed wyjazdem nieobecna :-( . A wicie co jst najlepsze ? jak on się potem na wyjeździe pyta : czy zabrali_ŚMY ? oczywiście ŚMY ,nie żeby: czy zabrałaś ? tylko ŚMY :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marienchen--->>>> a co ty w aptece pracujesz że ci po nocy dzwonią ;-) ja administracyjnie ze śląska 🌻 do tej pory wyzywano nas na topiku od ślązaczek :-D a tu proszę północ się przyłączyła ! Śłąsk pozdrawia północną Polskę 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×