Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

witam serdecznie mam pyt jesli kogos zatrudnimy na 1/4 etatu a po 6 mieisacach okaze sie ciaza to tej osobie bedzie nalezal sie wychowawczy i macierzynskie? ile bede musiala odprowadzac skladek na taka osobe? i czy bedzie mogla isc na l4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
abc-xyz Ustawa zasiłkowa mówi tak: Pojęcie rodziny: „oznacza to nastepujących czlonków rodziny: małżonków, rodziców ....” czyli chyba moja teoria byłaby logiczna, ja bym się upierała, że możecie złożyć zaświadczenia o swoich dochodach, tym bardziej, że prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe. donna leng Na macierzyński i wychowawczy a także zwolnienie lekarskie, nie ma wpływu na jaką część etatu pracownik jest zatrudniony. Ile składek? Tak na prawdę to ile chcesz, ale przynajmniej ¼ z minimum czyli z 899,10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tamcik
Mam troszkę nietypowe pytanie dotyczące mojej sytuacji, obecnie jestem w 13 tygodniu ciąży, zostałam zatrudniona w 9 tygodniu ciąży o czym pracodawca został poinformowany.Dodam, że jest to praca państwowa.Pracowałam tylko przez tydzień i poszłam na zwolnienie- ciąża jest zagrożona.Nie przysługuje mi zasiłek chorobowy ponieważ nie mam 30 dni składkowych.Umowe mam próbną na 3 miesiąca ale o ile mi wiadomo powinna ulec przedłużeniu do dnia porodu- prosze o potwierdzenie.Pytanie jest takie czy w takiej sytuacji będzie mi się należał urlop macierzyński? Płatny czy nie? Co z kwestiami finansowymi gdyby jednak udało mi się wrócić do pracy na miesiąc lub dwa? Nie ukrywam,że słucham sie lekarza i jak karze iść na zwolnbienie to idę - jedną ciąże już straciłam! Aktualnie nie otrzymuje wynagrodzenia ale nie ukrywam , że to jeszcze 6 miesięcy ciąży i prawdopodobnie zwolnienia a pieniążki by się przydały. Proszę o odpowiedź czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
A to mnie zaskoczyłaś pytaniem. Wg mnie (ale nie dam sobie ręki obciąć) to w okres wyczekiwania na prawo do zasiłku wlicza się okres zwolnienia chorobowego, jednak nie jestem pewna na 100%. Co do przedłużenia umowy na okres próbny to zależy, jeśli umowa rozwiązywałaby się przed upływem 3 m-ca ciąży to niesety umowa nie zostaje przedłużona. Jeśli jednak z dat wynika, że zostanie przedłużona to macierzyński będzie Ci się należał, 1 dzień płaci pracodawca, nastepnie umowa się rozwiązuje i resztę płaci ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziękuję Wiolettko!!!!! martwi mnie to co ja zrobię jak umowa skończy mi się 30 wrzesnia2007!!!!!to dopiero będzie 1.5roczne dziecko!!! a do zlobka nie oplaca mi sie dac gdyz koszt wynosi ok 400 zl. a moj zarobek wynosi 700 zl. odjac jeszcze bilety!! marne grosze zostaja!!!!a ile dostane na bezrobociu!!!!pierwszą pracę podjęłam pazdziernik 2002!! wielkie dzięki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziękuję Wiolettko!!!!! martwi mnie to co ja zrobię jak umowa skończy mi się 30 wrzesnia2007!!!!!to dopiero będzie 1.5roczne dziecko!!! a do zlobka nie oplaca mi sie dac gdyz koszt wynosi ok 400 zl. a moj zarobek wynosi 700 zl. odjac jeszcze bilety!! marne grosze zostaja!!!!a ile dostane na bezrobociu!!!!pierwszą pracę podjęłam pazdziernik 2002!! wielkie dzięki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Pewnie, że nie jest warto, wiem ile czasami trzeba się nagimnastykować, żeby jakoś pogodzić pracę z obowiązkami rodzicielskimi. Moim osobistym zdaniem taka głupia sytuacja w kwestii ochrony rodziców i niechęci pracodawców wynika z naszego ustawodawstwa, wszelkie obowiązku na siłę przerzucane są na pracodawców, co szczególnie w tych małych zakładach jest tragedią. Gdyby pracodawcy zamiast obowiązków dostali jakieś ulgi za zatudnianie młodych rodziców, nam rodzicom byłoby sporo łatwiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Amelia***
Wioletto dlaczego dostaję zasiłek macierzyński mniejszy od pnsji o ponad 100zł? Może dla kogos to śmieszna kwota ale dla mnie sporo.Pracowałam na pół etatu w szkole , otrzymywałam najmniej brutto 571 zł i więcej, plus różne dodatki więc wychodziło na rękę 500 z różnym haczykiem (20,30) a zasiłku mam 476 brutto więc na rękę 376 zł!!!Czuję się pokrzywdzona....Myslałam, że będąc na macierzyńskim nie tacę a jednak...miesięcznie jakies 130, 140 zł. :( Jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość abc-xyz
Amelia Ja pracując dostawałam 850zl brutto a w drugim miesiącu mojej ciąży 950zl brutto ( szef podwyższył ). Będąc na macierzyńskim dostawałam różnie 682zl-755zl brutto /na rękę 552zl-612zl ponieważ liczy się z ostatnich 12 miesięcy! ZOBACZ JAKA RÓŻNICA !!! Bez sensu dwa podatki mi zabierali-nie znam się na tym ale podobno dobrze policzyli.Zwrotu podatku dostaam marne 90zl !!! TO JEST NASZA POLSKA ZAKICHANA! A teraz jestem na bezpłatnym wychowawczym-i z czego mam żyć ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Przede wszystkim to w czasie macierzyńskiego nie masz kosztów uzyskania przychodu, czyli kwoty, od której nie jest liczony podatek. Druga sprawa to macierzyński jest brany z podstawy z 12 m-cy. To na razie 2 przyczyny jakie przychodzą mi do głowy, jeśli płacony jest przez ZUS to najprawdopodobniej nie jest odliczana ulga podatkowa, ale rozliczysz ją na koniec roku. Trzeba by przeanalizowac wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tamcik
Bardzo dziękuję za odpowiedź powracam do pytania żeby dobrze zrozumieć-czyli po przepracowanych przeze mnie 7 dniach i 23 dniach zwolnienia to prawo do zasiłku chorobowego nabęde? Umowa faktycznie kończy mi się dopiero za dwa miesiące więc będzie to piąty,szósty miesiąc.Mam jeszcze pytanie dotyczące macierzyńskiego jeżeli przez całą ciążę będę na zwolnieniu to też będzie on płatny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jula*****
Witam wszystkich:-)) zastanawiam się co zrobic:-)) jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna, firma jest na męża,planujemy wkrótce dzidziusia:-)) i teściowie zaproponowali by mnie u siebie ztrudnić:-))poradzcie proszę jak to zrobic, na jaki okres? na jaką część etatu? by w razie zwolnienia i po ciąży otrzymywać jakieś pieniążki na dziecko:-)) dziękuje pozdrawiam:-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Tamcik Wydaje mi się, że chorobowe się wlicza, nie jestem pewna na 100%, jesli jednak tak, to tak jak piszesz. Macierzyński tak czy siak się należy, nie ma okresu wyczekiwania. jula***** Zależy o co pytasz, może na początek poczytaj wcześniejsze wypowiedzi, a jeśli będziesz miała konkretne pytanie to napisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jula*****
Wioletta--- :-)) dzięki za odp. poczytałam i zbaraniałam:-))nie mam zielonego pojęcia o tych wsztystkich składkach, terminach, procentach itd... nigdy nie pracowałam w Polsce i nie miałam z tym do czynienia:-)0podziwiam takich ludzi jak ty, ktorzy potrafia to jakoś ogarnąć w tym kraju:-)) tak jak pisałam jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie pobieram żadnych pieniazków...mąż prowadzi firmę jednoosobową, od ponad roku regularnie płaci pełen ZUS, a z kaską na życie rożnie bywa,wkrótce planuje zajść w ciąże i chcielibysmy skorzystać z jakiś świadczeń przysługującym kobietom w ciąży i młodym matkom:-))nie wim na jak długo przed ciążą muszę być zatrudniona?na ile etatu?cyz skożystać z możliwosci zatrudnienia u tesciow czy w fimie męża? prosze o podpowiedz pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Większość z zasiłków jest śwciśle związanych z zatrudnieniem. Najwięcej się należy zatrudnionym pracownikom. Prawo do zasiłku chorobowego pracownikowi przysługuje po 30 dniach zatrudnienia, jeśli nie pracował nigdzie. Macierzyński w zasadzie należy się od pierwszego dnia zatrudnienia. Powyższe zasiłki, a raczej ich wysokość są ściśle związane kwotą wynagrodzenia z ostatich 12 m-cy, jesli nie ma 12 m-cy, to z tego co jest. Jesli mowa o teściach to mam nadzieję, że nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego, bo wtedy nie jesteś pracownikiem ale osobą wspólpracującą (w sensie ubezpieczeniowym). Wychowawczy zgodnie z Kodeksem Pracy należy się osobie, która jest zatrudniona 6 m-cy. Jeśli spełniasz kryteria dochodowe w czasie wychowawczego możesz się starać o dodatek do rodzinnego z tytułu przbywania na urlopie wychowawczym. Jesli cos nie jasne, albo więcej pytań pytaj. Siemka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jula*****
Wioletta--- dziękuję pjęknie za te informacje:-)) jeśli dobrze zrozumiałam to lepiej jest zatrudnić się u tesciów (mieszkamy osobno,więc nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa) niż u męża:-) i może nastąpić to juz w trakcie trwania ciąży(powiedzmy na samym początku), a nie koniecznie przed. i chyba najlepjej będzie odrazu na cały etat z umową na czas nuieokreślony? jeśli coś żle zinterpretowałam to proszę popraw mnie:-)) ja niestety nie potrafię odnaleść się w tym wszystkim:-)zajmuję się sztuką a więc żyję w świecie barw i ksztatów:-) a teraz przynajmniej wiem o co pytać bo panie w Zusie nie sa zbyt chętne do udzielania info:-(( a i jeszcze jedno pytanko:-) jak to jest z tym "becikowym"?czy przysługuje ono każdemu czy jest od czegoś uzależnione? pozrawiam i jeszcze raz dziękuję 🌻dla Ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AniamamaZuzi
Mam pytanie, bardzo będę wdzieczna za odpowiedź. Pracuję ponad rok w dużej zachodniej firmie, mam stałą umowę o pracę. Moje zarobki przez ostatnie pół roku to 1680, 2180, 1680, 3080, 1680, 3880. 1680 to podstawa, reszta to premia przyznawana co dwa miesiące za wykonanie planu sprzedaży. Wcześniejsze pół roku to okres bez premii. Obecnie jestem w drugim miesącu nieplanowanej :) ciąży. Kiedy mogę powiadomić pracodawcę o ciąży bez ryzyka zwolnienia z pracy? Od początku jej trwania, czy po trzech miesiącach? Czy obecnie idąc na zwolnienie lekarskie, moje wynagrodzenie to byłaby średnia z ostatnich 6 czy 12 miesięcy przed zwolnieniem? Czy uwzględnionoby w wyliczeniu moje premie? Czy będąc na zwolnieniu w ciąży, do końca jej trwania, macierzyński oblicza sie wg podstawy z umowy o pracę, czy wg średnich zarobków sprzed zwolnienia lekarskiego? Ile obecnie trwa urlop macierzyński, to moje drugie dziecko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 Jula A mówisz, że nic nie rozumiesz, wszystko właśnie tak. Zatrudnić się możesz kiedy chcesz, to ryzyko pracodawcy jeśli zatrudnia Cię w ciąży, ale to jego sprawa, jest to zgodne z prawem. Becikowe 1000 bez względu na dochód, 1000 przy dochodzie poniżej 504zł netto na osobę i coś tam podobno można uzyskać z urzędu miasta/gminy, ale to już zależy właśnie od danego miejsca, mogą cos dać, ale nie muszą, jeśli uchwalili, że dają a spełniasz warunki to powinni dać. 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 AniamamaZuzi W związku, z tym, że umowa stała nie ma znaczenia kiedy powiadomisz, i tak jesteś pod ochroną - fajnie brzmi co? Średnia z 12 m-cy. Jeśli nie masz prawa do premii w czasie zwolnienia to liczy Ci się średnia z tych kwot. Macierzyński podstawa - jeśli w ciągu ostatnich 12 m-cy nie było żadnego miesiąca, z którego można by bylo policzyć macierzyński to wtedy wylicza się z umowy. Pierwszeństwo ma 12 m-cy wstecz rzeczywiste wynagrodzenie. Urlop macierzyński 18 tygodni czyli 126 dni 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jula*****
Wioletta--- DZIEKUJĘ 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AniamamaZuzi
Barrrdzo dziękuję Wiolu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AniamamaZuzi
Barrrdzo dziękuję Wiolu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krateczka111
Wiolu, jeśli mam umowę na czas okreslony to czy mogą mnie zwolnić w ciąży przed 3 miesiącem? Czy muszę ukrywać ciaże do 3 miesiaca? To moje początki ciąży, a właśnie za 3 miesiace ko\ńczy mi się umowa na czas okreslony, nie wiem co zrobić żeby udało się ją przedłużyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jesli
masz umowe na czas okreslony to jesli powiesz o ciazy to napewno Ci jej nie przedluza. Najlepiej bedzie poczekac i podpisac umowe kolejna. Nawet jesli bedzie tylko na pare miesiecy to ulega przedluzeniu do dnia porodu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aaania
Cześć Wioletto! Ja mam pytanie dotyczące zasiłku opiekuńczego-może będziesz widziała.U mojej dziewięcioletniej córki stwierdzono dość duży niedosłuch (będzie nosiła aparaty słuchowe).Podobno powinnam starać się o zasiłek pielęgnacyjny.Może orientujesz na jakich zasadach jest on przyznawany,w jakiej wysokości i od czego mam wogóle zacząć. Ania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
krateczka111 Zwolnić, nie, z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego. Jeśli umowa na czas określony kończy się po upływie 3-m-ca ciąży z mocy prawa zostaje przedłużona do dnia porodu, wystarczy przedstawić pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży. aaania Musisz na początek zwrócić się do lekarza córki, należałoby ustalić stopień niepełnosprawności, nie wiem jaka dokładnie jest procedura, ale jej efektem jest otrzymanie orzeczenia o niepełnosprawności, zazwyczaj jest na czas określony. Z tym zaświadczeniem idziesz albo do pracodawcy, albo do gminy, od września wszystko przejmują gminy i składasz wniosek o pielęgnacyjny. http://www.zus.pl/swiadcze/zas006.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Aaaaniu jeśli będziesz juz miała takie orzeczenie możesz się starać o dodatek do rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnegohttp://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krateczka111
Do Wioletty: czyli jeśli umowa na czas okreslony kończy sie przed upłwyem 3 miesiaca ciąży to nie muszą jej przedłużac do dnia porodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tamcik
Dziękuję bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do krateczki
po prostu nie mow ze jestes w ciazy. Powiedz dopiero jak podpiszesz kolejna umowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aaania
Droga Wioletto! Bardzo ci dziekuje za radę...Właśnie przejrzałam stronę której adres mi przesłałaś,tak na marginesie to "strasznie" dużo wypłacają tego zasiłku... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×