Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość ciężarówka_23
chimera, ja właśnie też chcę wiedzieć KIEDY Zus mi zasilek wypłaci - znając ich lubią zwlekać i wymyślać jakieś powody aby go nie wypłacać (żądali masy dokumentów żeby w końcu wypłacić mi zasilek macierzyński spoźniony chyba z miesiąc lub dwa) Pracodawca ma obowiązek zgłosić do Zus-u L4 ale jak go sprawdzić to nie wiem. Za pierwszy miesiąc zwolnienia musi płacić 100 % wynagrodzenia pracodawca (ale jest zwolniony od płacenia za ten okres ubezpieczenia za pracownika więc i tak ma dobrze) a potem już płaci Zus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość natasza100
Ja mam takie pytanie. Prowadzę działalność, opłacam sobie zus. jak zajdę w ciąze to czy należy mi się zasiłek macieżyński. jak tak to na ile mogę liczyć. Dodam, że opłacam ten 30%, który obowiązuje od 24 sierpnia. Czy będąc na macieżyńskim muszę opłacać sobie zus? Bede wdzieczna za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pytanie za 100 punktów
Czy mam prawo domagać się od pracodawcy będąc na urlopie macierzyńskim premii ( za sprzedaż okreśłonej grupy produktów ) za okres w którym byłam już na urlopie macierzyńskim???Czy jestem pełnoprawnym pracownikiem przebywając na urlopie.Dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Maju - nie musisz miec alimentów, żeby otrzymać rodzinny z dodatkami. Dobrze by było gdybyś wyprosiła ten wychowawczy bo w tym okresie też możesz dostać dodatek z tytułu przebywania na tym urlopie w wysokości 400zł Ciociu - w tej chwili tj od 01-09-2005 " dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania "(400zł) został zlikwidowany. Natomiast wg mnie jest (trzeba by dopytać w gminie) dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (zastępujący świadczenia z funduszu alimentacujnego) - 170zł Ciężarówka - temin, na razie nie wiem, ale postaram się ustalić Anno 33 - nie bardzo jasne jest dla mnie Twoje pytanie, prowadzisz działalność? Z czym masz problem? Chmero - sprawdzić można udając się do swojego ZUS, do działu zasiłków Link dla Nataszy: http://www.zus.pl/ref_99/porad8/swiadpien.pdf Czy opłacasz składkę na ubezpieczenie chorbowe? Jeśli tak to trzeba dobrze pilnować wpłat, okres wyczekiwania jest 6 m-cy, wcześniej nie jesteś uprawniona do śwaidczeń. Nie wiem czy w tym linku będzie bo nie czytałam szczegółowo, ale jeśli płacisz mniejsze składki to zasiłki też będą niższe. Pytanie za 100 punktów - zależy od tego jaki jest regulamin w zakładzie pracy, tam trzeba szukać odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DO CIEŻARÓWY:;CO DO ZWOLNIENIA TO DOSTANIESZ PIENIADZE ODRAZU ZA 40 DNI PRZYNAJMNIEJ JA TAK Z KOLEZANKA MIALAM A NASTEPNE PIENIADZE BEDA CI WYSYLAC OSTATNIEGO DNIA ZWOLNIENIA.TO JEST NIBY 100% ALE OD TEGO ZUS ODEJMUJE SOBIE ZDROWOTNE (TAK MI POWIEDZIALA BABECZKA W ZUSIE ) JA DOSTALAM PIERWSZ PIENIADZE ZA ZWOLNIENIE PO 40 DNIACH . A CO DO TYCH 33 DNI KTORE PRACODAWCA MA WYPLACIC TO ZALEZY CZY W TYM ROKU BYLAS JUZ NA ZWOLNIENIU JEZELI BYLAS TO ODLICZA CI TE DNI OD 33.JA BYLAM 5 DNI NA ZWOLNIENIU I PRACODAWCA WYLACIL MI ZA 28 DNI A NIE 33.POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj Wioletto!! ja również mam pytanie, związane jest z Zus\'em, a mianowicie w czerwcu zaczęłam pracę w firmie - umowa o pracę, po ponad miesiacu pracy, okazało się, że jestem w ciąży i muszę iść na zwolnienie lekarskie, jestem więc na zwolnieniu od 19.07, a Zus chce mnie wyłączyć z prawa do ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę czyli nie chce mi wypłacić zasiłku chorobowego. wcześniej już pracowałam, a ostatnio jako osoba fizyczna na swój rachunek. dostałam teraz prawo do wypowiedzenia się w sprawie - i zastanawiam się na co się powołać, jakich użyć argumentów w tym odwołaniu - może masz jakiś pomysł???? bardzo proszę o radę dziękuje z góry za odpowiedź pozdrawiam i życzę miłego dnia Bożena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciężarówka_23
cikita76 wielkie dzięki jeśli jest tak jak mówisz to powinnam się spodziewać wpłaty około 5 grudnia? (zwolnienie mam od 25 października) 40 dni całości zwolnienia, tak? O to co płaci pracodawca się nie martwię, bo mamy firmę rodzinną:) jeszcz jedno mam pytanie, czy napewno pracodawca wysyła do zusu drugie zwolnienie ? (pierwsze było na 21 dni teraz drugie też) bo babka w biurze upiera się że dopiero trzecie z kolei... Violetta Tobie również serdecznie dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANNA****
Wioletto a ja mam taka prośbę. Jestem w ciązy, słyszałam, że po urodzeniu dziecka każdej kobiecie wypłacany jest jakis jednorazowy zasiłek. Czy to prawda, że nie otrzymam go jeśli teściowie przepisali na mojego męża gospodarstwo? Dodam, że my go nie prowadzimy tylko teściowie ale w papierach stoi na nas (nie wiem po jaka cholerę bo tylko z mężem masę kłopotów z tego powodu mamy ). Wiecie coś o tym ???Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANNA****
I jeszcze jedno, czy pracując na pół etatu jako nauczyciel przysługuje mi zasiłek macierzyński? W jaki sposób sie go nalicza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciężarówa mój pracodawca zanosil 2 zwolnienie .ja juz zanosze zwolnienia sama do zusu poniewaz mam zus pod przychodnią.a pieniążków możesz sie spodziewac sie tak jak piszesz.wiec ty mozesz sama zanosic .lub pracodawca tez ci moze zanosic.i tak musi byc zwolnienie najpierw podstemplowane przez niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja dostalam pieniadze jak skonczylo mi sie 2 zwolnienie.wiec u was tez tak jest.nie wiem kiedy tobie sie konczy 2 zwolnienie.mi minelo 40 dni niecale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość freeko
Freeko,dziękuję za ciepłe slowa! Ciągle wierzę, że będzie lepiej, ze może sytucja u mnie w firmie zmieni sie na tyle, iż będę mogła wrócić... Pozdrawiam bardzo serdecznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zwolniona _ bezpodstawnie
Droga Wiolletto Mój problem przedstawia sie tak : Zostałam zatrudnoiona w czerwcu na czas okreslony do 30.listopada 2005 jednsak pracodawcsa mnie zwolnił przed upływem tego czasu ....Po radach i namowach udałam sie do sadu pracy gdzie sklasyfikowali sprawe za jak najbardziej przewinienie pracodawcy....wekrotce czeka nas rozprawa...nie otrzymałam swiadectwa pracy jeszcze....Co takiego [chodzi mi o finanse]moge wywalczyć w sadzie po mojej wygranej???oprócz sprawiedliwosci oczywiscie ........ pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość natasza100
Dzięki Wioletto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niech mi ktoś
wyjaśni tak na chłopski rozum ;) kiedy wychowawcze jest płatne!! Jakie kryteria trzeba spełnić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ommmmmmmmmmmmm
odświeżam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mam pytanie ponizej opisze swoja sytuacje wiec po kolei.... podczas ostatniego roku studiow urzad pracy zapropoponowal mi staz trwal on od 01.02.05 do 31.07.2005 r. moj pracodawca zobowiazal sie zatrudnic mnie na czas okreslony i dostalam umowe mimo ze zaszlam w ciaze od 08.08.2005 a bylam juz w 3 m ciazy do 31.01.2006 wiec zauwaz ze byla przerwa...wiec umowa trwa niecale pol roku, poniewaz to jest moja pierwsza praca to bedzie mi sie nalezal macierzynski zasilek? a czy bedzie mi sie nalezal urlop macierzynski?....jesli nie dostane kolejnej umowy to kto bedzie mi wyplacal za zasilek? zus czy pracodawca? a jesli pracodawca zatrudni mnie dalej to on bedzie placil zasilek macierzynski tak? a jakiej wysokosci? a czy urlop wychowawczy bedzie mi sie nalezal? a co bedzie jak urodze w styczniu w trakcie jeszcze trwania umowy? bo jesli urodze w lutym to pracodawca bedzie musial mi przedluzyc obowiazkowo umowe do czasu porodu tak???? jesto to dla mnie wazne bo maz nie pracuje a ja sama wiec dzieki z gory za wyjasnienia pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta----
Pozdrawiam Was serdecznie, zaczynamy Bozina Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Osoba podlegająca temu ubezpieczeniu dobrowolnie, prawo do zasiłku nabywa po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej. http://www.zus.pl/swiadcze/zas008.htm Skoro jako pracownik, czyli obowiązkowo ubezpieczony, podlegałaś pod ubezpiecznie ponad 30 dni to nie widzę przeszkód jakie istaniałyby żaby zasiłek nie był wypłacony. Jak się wypowiedzieć, jestem pracownik, chroni mnie prawo. Ciekawi mnie jakie argumanty ma ZUS przeciw wypłacie? Ciężarówka Zwolnienie wysyła pracodawca, a przynajmniej powinien je mieć do wglądu, żeby usprawiedliwić nieobecność w pracy Anno to jest dodatek do zasiłku rdzinnego, więc obowiązują kryteria dochodowe, a gospodarstwo to dochód patrz tutaj Dochód z gospodarstwa rolnego Jeśli rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że miesięczny dochód z 1 ha przeliczeniowego wynosi 194 zł. Dochody z gospodarstwa rolnego i dochody pozarolnicze ulegają sumowaniu. Dokumenty potwierdzające wysokość dochodów rodziny to m.in.: * zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego - w przypadku dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, * oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodu uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Zał. 3) oraz zaświadczenie urzędu skarbowego o wysokości należnego zryczałtowanego podatku - w przypadku podatku płaconego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, albo decyzja urzędu skarbowego ustalająca wysokość karty podatkowej - w przypadku podatku płaconego w formie karty podatkowej, * oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodu uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy niepodlegającego opodatkowaniu (Zał. 4) oraz zaświadczenie płatnika dochodu, * zaświadczenie gminy o powierzchni gospodarstwa lub nakaz płatniczy za rok, z którego ustala się dochód - w razie posiadania gospodarstwa rolnego, * kopia odpisu wyroku sądu lub protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej - w razie otrzymywania alimentów. http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm Reasumując, zależy ile jest tego gospodarstwa, sprawdź na nakazie podatkowym - uwaga patrzymy na ha przeliczeniowe a nie rzeczywiste Nauczyciel to karta nauczyciela, ja na niej się niestety nie znam w cale i nie wiem co zawiera, dlatego trudno mi się wypowiedzieć na temat macierzyńskiego, nie wiem czy ma jakiś związek http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Zwolniona bezpodstawnie wg mnie wynagrodzenia za czas od rozwiązania stosunku pracy do końca listopada Umowa na czas okreslony do 6 m-cy jest w zasadzie "nie rozwiązywalna" dlatego żądanie tego wynagrodzenia wydaje mi się jak najbardziej podstawne niech mi ktoś kasa w czasie wychowawczego to dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, kryterium główne to: mieć urlop wychowawczy spełniać kryterium dochodowe do rodzinnego Zasiłek rodzinny (i wszystkie dodatki do niego) przysługuje uprawnionym osobom, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. Jeżeli jednak członkiem rodziny jest dziecko w wieku do 25 lat legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł. W przypadku gdy przeciętny miesięczny dochód rodziny albo dochód osoby uczącej się przekracza granicę odpowiednio 504 zł lub 583 zł, zwielokrotnioną stosownie do liczby członków rodziny, o kwotę niższą lub równą kwocie najniższego zasiłku rodzinnego przysługującego w okresie, na który jest przyznawany - zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta----
Kurcze ktoś odświaża temat, ciekawy dla Was? Donatka do zasilku macierzyńskiego musisz "być pracownikiem" przynajmniej 1 dzień, także spokojna głowa, w przypadku chorobowego jest 30 dni (jeśli 1-raz zatrudniony, a do wychowawczego 6 m-cy) http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Z tymi Twoim datami tak mie trochę nie jasno, jeśli nie urodzisz do końca umowy to umowa zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu, za 1-szy dzień macierzyńskiego wypłaca Ci wtedy pracodawca (zatrudniający powyżej 20 osób), za resztę ZUS. Jeśli pracodawca przedłuży Ci umowę tylko do dnia porodu, bo tak musi, a nie dłużej to wtedy wychowawczy nie bedzie Ci się należał, bo po skończeniu macierzyńskiego nie będziesz juz pracownikiem. Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i polecam się służyc pomocą. Nie zawsze mogę tutaj zajrzeć, prosze o wyrozumiałość, mam nadzieję, że zadający pytanie jesze zajrzą w sprawie odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość izaa__
Moja sytuacja jest taka: w sierpniu zrezygnowalam z pracy -przeprowadzka do innego miasta, we wrześniu zarejestrowałam się w PUP jako bezrobotna z prawem do zasiłku-przyznano mi to świadczenie na okres 6m-cy (niskie bezrobocie!), zasiłek wypłacany od 23.10 do 22.03.2006r., a termin porodu mam na 20.05.2006r. Moje pytanie dotyczy świadczeń z PUP. Wyjaśniono mi,że jeśli urodzę do 22.03 lub w ciągu kolejnego miesiąca po ustaniu wypłaty zasiłku, to należy mi się urlop macierzyński wypłacany przez PUP - jeśli urodze po tym czasie, nie należy mi się zasiłek. Co ważne ubezpieczenie mam z PUP. Chciałabym również skorzystać z możliwych świadczeń,jeśli ustawa takie przewiduje:D Proszę też o wyjaśnienie,czy gdybym teraz powróciła na miejsce zameldowania(Gdańsk-tam zasiłki przyznawane są na okres 12 m-cy),czy ta decyzja,którą wydał tutejszy PUP byłaby ważna,czy musiałabym zarejestrować się po raz 2 licząc na przyznanie mi zasiłku na okres 12m-cy? Rozumiem,że jeśli skończy się czas zasiłkowy,to i tak korzystam z ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zarejestrowania w PUP? pozdrawiam Iza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Przykro mi bardzo ale nie znam się na tematach związanych z urzędami pracy, nie potrafie odpowiedzieć na to pytanie, proszę dopytać się w urzędzie pracy, tym z większym bezrobociem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Z tego co mi się wydaje to ubezpieczenie zdrowotne jest nie jest zależne od zasiłku. A druga sprawa to macierzyński - on nie podlega pod ubezpieczenie zdrowotne, ale pod chorobowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość joan80
A tak wogóle to jeśli umowa o pracę zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu to należy się urlop macierzyński i kto go wypłaca? potem już tylko ZUS?? , bo rozumiem że wychowawczy sie nie należy....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Za pierwszy dzień macierzyńskiego wypłaca pracodawca, jeśli jest do tego uprawniony, jesli nie to również pracodawca przesyła odpowiednie dokumenty do ZUS, kolejne dni ZUS. Powyższe ma miejsce oczywiście wtedy gdy pierwszy dzień macierzyńskiego = dzień porodu, należy uwzględnić, że pracownica może wcześniej złożyć wniosek o macierzyński.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
A wychowawczy się nie należy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość joan80
A czy na podstawie obecnie otrzymywanej wypłaty można sobie samemu obliczyć ile się będzie dostawało na dzidzię??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Tak, podstawą do zasiłku macierzyńskiego (tak w skrócie) jest wynagrodzenie z 12 m-cy, za jeden dzień jest to 1/30 średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość joan80
a jak to jest z chorobowym podczas ciąży, bo słyszałam że na 100%płatnym chorobowym w okresie ciąży można w tej chwili być tylko 6 miesięcy, więc jeżeli któraś z kobitek ma problem z donoszeniem ciąży, szwy itp. i musi leżeć np. 8 mies. to 2 mies. jest bez kasy.... a poza tym szerzy się straszna nagonka ZUS-owska na takie panie...że niby się im robić nie chce itp. Jak to więc jest? Kto płaci to chorobowe, przez jaki czas i ile płaci?? Dzięki za wszystkie odpowiedzi!! Serdecznie pozdrawiam!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maja76
hej!tak tak Wilou,odpowiedz na to pytanko.ja również siedze na zwolnieniu od początku ciąży.i w grudniu minie 6 miesięcy.czy nadal bede miala to 100% czy mi to skrócą???na te 1.5 miesiąca. kiedy trzeba składac papiery o macieżynski??juz przed porodem czy po. dzieki za odpowiedz!!pozdrawiam:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×