Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość namiętna_pani
Wioletta--- mam pytanko w marcu skończyłam studia mgr. pracuję 4 lata. dyplom dostarczyłam do pracy w listopadzie. do tej pory miałam 20 dni urlopu. a po 10 latach pracy jest 26. więc u mnie: 4 + 8 (za studia) = 12 lat. czy przysługuje mi jeszcze w tym roku dodatkowe 6 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Sylwia26 – Do wynagrodzenia chorobowego bierze się średnią z ostatnich 12 m-cy, następnie należy odjąć od tego 18,71% składki społeczne płacone przez pracownika, a potem podatek, w który wchodzi jeszcze składka na ubezpieczenie zdrowotne. ((908-18,71%)-19%)=597zł Różnica może wynikać albo z mniejszej podstawy (średnia z 12 m-cy), albo z tego, że zwolnienie było za niepełne 30 dni. 1 dzień = 1/30 podstawy To, że wypowiedzenie zostało wycofane nie ma wpływu na zasiłek/wynagrodzenie chorobowe. Zakład pracy ze swojej kasy płaci za 33 dni, resztę z ZUS. Jeśli zakład pracy zatrudnia do 20 osób tą resztę płaci ZUS, jeśli więcej zakład pracy z pieniędzy ZUS. Namiętna Pani: Do stażu urlopowego bierze się albo zatrudnienie albo wykształcenie – taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy dana osoba jest zatrudniona i w tym samym czasie uczy się. Wymiera się opcję bardziej korzystną dla pracownika. Jeśli masz poza okresem nauki jeszcze 2 lata pracy, to wtedy należy Ci się jeszcze te 6 dni w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
>Wioletta--- Dziekuje za odpowiedz.:) Ja caly rok pracowalam na najnizszej krajowej . od 22 wrzesnia pracuje w supermarkecie do 2 pazdziernika Byla to umowa o dzielo a od 3 pazdziernika na umowe o prace 3/4 etat stawka 908 zl brutto.Dostalam 2 tygodniowe wypowiedzenie,ktore mi cofnieto z powodu ciazy. I moje pytanie: Czy to,ze bylam od 1 listopada do 9 listopada na wypowiedzeniu a 10 bylam w pracy i od 11 listopada jestem na zwolnieniu lekarskim ciazowym mialo wplyw,ze dostalam niecale 570zl wynagrodzenia? Caly rok pracowalam na pelen etat z tym,ze w roznych sklepach.Czy to oznacza,ze co miesiac bede dostawac 570zl ? Bo gdy bylam na najnizszej krajowej to mialam te 620 na reke,a tu mam wieksza stawke a dostaje mniej. Jak to mozliwe? Prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Pracowałaś w różnych sklepach, ale na podstawie jednej umowy czy kilku, bo wydaje mi się, że kilku? Czy umowy były podpisane z tym samym pracodawcą (nazwa firmy)? Czy w okresie wypowiedzenia przychodziłaś do pracy czy nie? Jaki masz obecnie rodzaj umowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz mam umowe na 3/4 etatu od 3 pazdziernika 2005 do 3 stycznia 2006,pozniej mam miec umowe do dnia porodu. W okresie wypowiedzenia nie przychodzialm do pracy,bylam zwolniona z obowiazkow pracownika. W ciagu tego roku pracowalam w 4 sklepach ,rozne sklepy i wszystkie na pelen etat i na najniszej krajowej 849zl brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!! COŚ JESZCZE DO NAMIĘTNEJ PANI, TO BYŁO JUŻ NA STRONIE 6 KONIECZNIE PRZECZYTAJ, BO W TWOIM PRZYPADKU ZAPEWNE MA ZNACZENIE Dokumnetem stwierdzającym posiadanie wyższego wykształcenia jest dyplom a nie absoluoirium. Absolwentem wyższej uczleni jest osoba, która legitymuje się dyplomem jej ukończenia, na co wskazuje art.149 ust1 ustawy z 12-09-1990 o szkolnictwie wyższym (Dz.U.65 poz 385 z późniejszymi zmianami) Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach (sygn.aktIII AUa 1410/00 Pr.Pracy 2001/10/43) "za datę ukończenia nauki na wyższej uczelni przyjmuje się dzień odebrania dyplomu ukończenia studiów, a nie dzień obroby pracy magisterskiej (dyplomowaj). Ukończenie studiów wiąże się nie tylko z obroną pracy, lecz również z odbiorem dyplomu" I jeszcze: Ukończenie nauki tytułem licencjata, który został nadany absolwentowi studiów zawodowych na kierunkach humanistycznych, przyrodniczych, matematyczno-fozyczno-chemicznych, wychowania fizycznego, ekonomicznych, społecznych, artystycznych, medycznych ( z wyjątkiem kierunków: pielęgniarstwo i połoznictwo), oraz na kierunku administracja, pozwala na zaliczenie do stażu urlopowogo 8 lat. DO SYLWII26: To chyba masz troche za mało tej kasy naliczone. Za okres wypowiedzenia, bez konieczności świadczenia pracy, ale z prawem do wynagrodzenia powinnaś mieć (908:30)*9 dni = netto około 186 +zasiłek/wynagrodzenie chorobowe ((908-18,71%):30)*21 dni choroby = 516 -19%podatek=418,51 Może nie wstawiono Ci w wyliczenie ulgi podatkowej, a masz jakiś pasek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jeszcze do Sylwii, uwaga na paragraf 3, jeśli pracodawca zażąda od Ciebie zaświadczenia o ciąży, musi ono spełniać warunek Art. 177. [Ochrona szczególna pracownicy w ciąży] § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. § 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. § 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANNA****
Wioletto ogromnie Ci dziękuję za odpowiedź!!! Pozdrawiam serdecznie!!!🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
>Wioletko Wiem o tym wszystkim chodzi mi o prawo pracy.Ja w momencie wygasniecia umowy tj.3 stycznia 2006r bede w 13 tygodniu ciazy czyli 3 pelne miesiace,bo liczy sie miesiace ksiezycowe czyli na miesiac przypadaja 4 tygodnie. Wiem,ze prawo jest po mojej stronie,bo mam szwagra prawnika i mnie poinformowal i wszystkie pisma mi pamaga pisac. Paska jeszcze nie dostalam,poczta zawsze przesylaja i jak dostane to zaraz bede dzwonic do dzialu personalnego. Mi tez wydaje sie ,ze malo mi zaplacili. To Twoim zdaniem ile powinnam dostac??? Chcialam isc do ZUS zeby mi wyliczyli,ale widze ze sie znasz na tym to mi pomozesz.:):) :) Prosze napisz mi ile powinni mi zaplacic i jak to bedzie w nastepnych miesiacach.Ile tak srednio(nie co do grosza) powinni mi placic tego wynagrodzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
brutto 908 zł czyli tak: (908-18,71%uburuttowienie czyli składki zus pracownika, nie bierze się do podstawy):30 = 24,60 za dzień 24,60*31(grudzień ma tyle)=762,60-19% podatku=617,70 Z tym, że pracownikowi przysługuje ulga podatkowa, jesli nie jest ona odejmowana od podatku z innego tytułu np renta 44,17zł/miesięcznie, zakład pracy powienien to uwzględnić, ale ZUS chyba się w to nie bawi jak wypłaca i ulgę tę wyrównuje się prz rocznym zeznaniu Przy uwzględnieniu ulgi za grudzień 661,71 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teraz w grudniu zus ma mi wysłać L4 za miesiąc grudzień. L4 mam wypisane do 30. Czy 30 dostanę już pieniądze, czy dopiero ZUS będzie je wysyłał pozdrowionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kirrriiiii
Wioletto, jestem studentka studiów dziennych , mąz równiez . Jestesmy mlodym małzenstwem i żadnez nas nie zarabia. Utrzymujemy sie z tego co zarobie na czarno itp. Azebym byla ubezpieczona rodzice zatrudnili mnie u siebie w gospodarstwie choc jestem studentką... Mąż teoretycznie powinien dostawac alimenty od panstwa ale z racji bajzlu w sądzie ich nie dostaje. Moje pytanie brzmi : na jaka pomoc socjalną mogę liczyc ...bo nie wiem czy na jakąkolwiek oprócztej z KRUSU .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zasiłek rodzinny
moze otrzymac wdowa nawet jezeli pracuje??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kirrriiiii
a swoją drogą...jestem pełna podziwu ile Ty o tym wszystkim wiesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zasiłek rodzinny
rente rodzinna oczywiscie a nie zasilek-wiec moze to nie Twoja działka ale kto pyta nie błądzi;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Chimero - nie bardzo rozumiem, o co pytasz. Kirrriiiii - niestety trafiłaś na słaby grunt w mojej wiedzy. Wg mnie powinnaś udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej i tam dopytać, może też cos dowiesz się w Urzędzie Pracy. "zasiłek rodzinny moze otrzymac wdowa nawet jezeli pracuje??" - na dziecko, jesli spełnia kryteria dochodowe, tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
>Wioletko Wlasnie dostalam ten moj wydruk z zakladu pracy jak pisalam wyzej na temat mojego wynagrodzenia. Ten okres co bylam na wypowiedzeniu to mi za niego nie zaplacili. Czyli od 1.11.05rdo 09.11.05r Nastepnie 10 listopada bylam w pracy to tez mi za niego nie zaplacili. Tylko chorobowe ciazowe 100% od 11.11 do 30.11 Jestem zla,bo mysle,ze mimo ze bylam na wypowiedzeniu i musieli mi cofnac wypowiedzenie z powodu ciazy to powinni mi zaplacic. Tak mysle,jak sie myle to prosze napisz cos. I ogolem za ten okres od 11.11.do 30.11 dostalam 569,30zl przypomne,ze stawke brutto mam 908zl Prosze odpisz jak najszybciej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jeśli pracodawca zwalnia pracownika ze swiadczenia pracy w okresie wypowiedzenia to musi mu za ten okres zapłacić normalną pensję, nie ma mozliwości zwolnić ze świadczenia i pozbawić wynagrodzenia. Musisz domagać się, najlepiej pisemnie, natychmiastowego wyrównania wynagrodzenia za te dni. Kasa Ci się należy! Pozdrawiam Cię!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
>Wioletko Dziekuje ci bardzo i jutro zaczynam dzialac. Najpierw zadzwonie do dzialu personalnego,bo to ww innym miescie a jak to nie pomoze to wyslam pismo zaraz po swietach. Zycze Tobie Wioletko Radosnych i zdrowych Świąt Bożego Oraz Szczęśliwego Nowego 2006 Roku Święta Bożego Narodzenia są zawsze Dla nas Świętami szczególnymi. Przy stole wigilijnym dzielimy się opłatkiem Jak chlebem i wspólnym losem, Składając sobie nawzajem serdeczne życzenia. Przyłączam się do tych wszystkich Bożonarodzeniowych, dobrych życzeń. W Nowym 2006 Roku życzę Wam wszelkiej Nadziei i wszelkiego dobra. Oby przyszły rok każdej z Was Przyniósł wiele spokoju, zdrowia i radości. Oby był rokiem osobistych sukcesów Dla każdej z Was i Waszych Najbliższych. Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sytuacja: Mam małe dziecko, od roku jestem na wychowawczym. Wracam do pracy, a dziecko oddaję np. do żłobka. Niestety, muszę wrócić do zajmowania się dzieckiem, np. ciągle choruje, czy mogę skorzystać z reszty urlopu wychowawczego? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Art. 186 [Prawo do urlopu wychowawczego] § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. § 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. § 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. § 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. § 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach. Tak, oczywiście możesz wykorzystać resztę wychowawczego przy zachowaniu paragrafu 5 (4 części, nie więcej) i par.2 czyli wieku dziecka. Dodatkowa sprawa to zasiłek opiekuńczy, wynosi 80% wynagrodzenia, płacony jest z pieniędzy ZUS-u, podstawą do otrzymania jest zwolnienie (takie jak przy chorobie) lekarskie z oznaczeniem, że jest to opieka nad dzieckiem. W roku może byc takich dni do 60. A, i jeszcze warunek, w gospodarstwie domowym nie może byc w tym czasie nikogo, kto mógłby sie zająć chorym dzieckiem. Jesteś również uprawniona do 2 dniw roku płatnych (z kasy pracodawcy) na opiekę nad dzieckiem do lat 14. (Uprawniony jest tylko jeden z rodziców, jeśli jeden wykorzysta to już drugi nie może). Pozdrawiam, dzękuję za życzenia i Wszystkim życzę WESOŁYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT, ABY NARODZONE DZIECIĄTKO PRZYNIOSŁO DO WASZYCH DOMÓW DUZO RADOŚCI Z CODZIENNEGO ŻYCIA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
podnoszę temat bo widzę, że pojawiają się pytania w innych tematach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość brie
Moje pytanie dotyczy zasiłku macierzyńskiego w przypadku prowadzenia działalnośći gospodarczej. Jestem nauczycielem zatrudnionym na umowę zlecenie od 1 X 2005 do 30 IX 2006, przy czym w miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień nie wystawiam żadnych rachunków i nie wykazuję żadnych dochodów, a co za tym idzie zawieszam okresowo działalność gospodarczą i nie płacę składek ZUS. Termin porodu mam wyznaczony na 10 sierpnia 2006 roku. Potem, od października 2006 roku planuję wrócić do pracy czyli podpisać kolejną umowę zlecenie na warunkach podobnych do tych opisanych powyżej. Czy po porodzie należy mi się zasiłek macierzyński i w jakiej wysokości? Czy ewentualnie mąż, który jest ubezpieczony w KRUSie, a który nie jest nigdzie zatrudniony, mógłby pobierać ten zasiłek za mnie (nie wiem czy jest to jednorazowa wypłata czy też "raty" przez cały okres urlopu macierzyńskiego). Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego: * urodziła dziecko, http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Zasadnicza sprawa, czy z tytułu prowadzonej działalności odprowadzasz składki na ubezpieczenie chorobowe? Jeśli zawieszasz działalność gospodarczą to w okresie tym nie jesteś ubezpieczona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moni271
Hej Jestem na L4 od lipca tego roku (ciąża zagrożona), poród wypada na marzec 2006 rok. Za 2005 rok nie wykorzystałam pełnego wymiaru urlopu czy wobec tego będę mogła -po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (lub przed) -wykorzystać zaległy urlop za 2005r? (po macierzyńskim chcę wrócić do pracy). Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Oczywiście, tak, po urlopie macierzyńskim zgodnie z prawem możesz złożyć wniosek o wypoczynkowy, pracodawca zgodnie z Kodeksem Pracy musi Ci go udzielić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tez skorzystam:) W pazdzierniku skonczyla mi sie umowa o prace( na czas okreslony), ktorej mi niestety nie przedluzyli. W zwiazku z czym skonczyl mi sie tez urlop wych.:( Siedze teraz z corcia w domciu i zastanawiam sie, czy przysluguje mi zasilek dla bezrobotnych? Musze cos pokombinowac, bo w tym momencie ani Ja a nni moja cora, nie mamy ubezpieczenia :( Maz niestety nie moze nas ubezp. gdyz pracuje za granica, a jak narazie na czarno;) jeszcze nie dostal umowy:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tez skorzystam:) W pazdzierniku skonczyla mi sie umowa o prace( na czas okreslony), ktorej mi niestety nie przedluzyli. W zwiazku z czym skonczyl mi sie tez urlop wych.:( Siedze teraz z corcia w domciu i zastanawiam sie, czy przysluguje mi zasilek dla bezrobotnych? Musze cos pokombinowac, bo w tym momencie ani Ja a nni moja cora, nie mamy ubezpieczenia :( Maz niestety nie moze nas ubezp. gdyz pracuje za granica, a jak narazie na czarno;) jeszcze nie dostal umowy:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Kurcze, nie wiem. Jeśli jednak nie bedziesz miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych to przynajmniej uzyskasz ubezpieczenie zdrowotne. Art. 71. 1. Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, z zastrzeżeniem art. 75, jeżeli: 2) w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni: a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z wyjątkiem obowiązku opłacania składek za niepełnosprawnych, o których mowa w art. 104; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni, Uwaga: Na podstawie ustawy z dnia 28.07.2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. nr 164, poz. 1366), z dniem 1.11.2005 r. lit. a otrzymuje brzmienie: "a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art. 105; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni," Jeśli byłaś zatrudniona w wymiarze 1 ETAT, to nie ma wątpliwości - zasiłek się należy. Ustawa nie mówi o kwocie wynagrodzenia min. tylko o wynagrodzeniu minimalnym. Jeśli byłaś zatrudniona na mniej niż 1 ETAT, to sprawdź w swoich RMUA z okresu zatrudnienia lub z paska płacowego podstawy naliczeń składek na Fundusz Pracy, w zasadzie podstawy składek emerytalno-rentowych. Te kwoty nie mogą być niższe niż wynagrodzenie minimalne. Wynagrodzenie chorobowe , zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński dla zatrudnionych na 1 ETAT nie mogą być ustalane i wypłacane od podstawy mniejszej niż minimalne wynagrodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×