Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość Wioletta---
Powyżej pisałam, nie ma w tej chwili dłuższych zasiłków niż 182dni (6 m-cy), jesli jesteś nadal niezdolna do pracy po tych 182 dniach możesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Zobacz linki powyżej mpja wypowiedż, tam znajdziesz szczegółowe wytłumaczenie. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, w KodeksiePracy nie ma jako takiego terminu z jakim należy złożyć wniosek o urlop macierzyński. Jeśli pracownica nie zloży wniosku o wykorzystanie macierzyńskiego przed porodem, macierzyński zaczyna się z dniem porodu - dostarczamy wtedy do pracodawcy albo zaświadczenie od lekarza o porodzie albo akt urodzenia dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MALGORZATA30
JA MAM PYTANKO.uRODZILAM DZIECKO POL ROKU TEMU,DZIECKO MA NAZWISKO OJCA ALE WYCHOWUJE JE SAMOTNIE ,PANIE Z URZEDY POWIEDZIALY ZE DOPIERO JAKBYM ZALOZYLA SPRAWE O ALIMENTY OJCU TO DOSTALABYM JAKIS ZASILEK,A JA NIE MOGE TEGO ZROBIC,CZY W TAKIM RAZIE ZOSTANE BEZ ZADNYCH SRODKOW MATERIALNYCH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Wg mnie nalezy Ci się dodatek do rodzinnego z tyułu samotnego wychowywania dziecka (zastepujący świadczenia z funduszu alimentacyjnego) - wypłacany przez gminy Dodatek ten należy się osobie samotnej (panna, kawaler, osoba w separacji, rozwiadziona, wdowa, wdowiec, jeżeli nie wychowuje dziecka wspólnie z drugim rodziców) Kwota dodatku 170zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Przy pomocy innych uzyskałam odpowiedź na pytanie dotyczące terminu wypłaty zasiłku Zasiłek chorobowy powinien być płacony przez ZUS na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, w każdym przypadku nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Niedotrzymanie powyższych terminów zobowiązuje do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego, chyba że opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które podmiot ten nie ponosi odpowiedzialności (art. 85 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.). Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeżeli jednak niewypłacenie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu pracodawcy albo ZUS, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat (art. 67 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jezeli przysługuje mi 20 dni urlopu a umowe w pracy mam do dnia porodu to pracodawca musi mi wypłacic ekwiwalent za niewykorzystany urlop.rozumiem ze jest to 20 dni czyli tyle co jest dni w miesiacu pracujacych czyli dostane tyle ile wynosi moja pensja ????? czy jest to liczone w jakis inny sposob???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość słońk
Czy studentkom jako młodym mamom jest przyznawany jakiś zasiłek. Z racji studjowania badz np jezeli nie jest zamężna to dostanie, bo jest samotna matką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Endzi204 Jeśli u danego pracodawcy umowa rozwiązuje się/ zostaje rozwiązana w trakcie roku to urlop należy się proporcjonalnie do zatrudnienia. Czyli jeśli np. umowa rozwiązuje się 15 marca 2006 to wtedy należy Ci się 3/12 z 20 lub 26 dni, czyli 5 lub 7 dni. Jeśli stosunek pracy rozwiązuje się a urlop jest niewykorzystany to wtedy wypłacany jest ekwiwalent. Wynagrodzenie za urlop jest liczone ze średniej z 3 m-cy, albo, jeśli jest to wynagrodzenie stałe, za 1 dzień = 1/20 wynagrodzenia. 20 – to przykładowa ilość dni pracujących, każdy m-c ma inaczej. Słońk Nie znam odpowiedzi dotyczące świadczeń w czasie studiowania. Wg mnie należy Ci się zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – patrz moja wypowiedź z 23-11 godz 9,05 Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzi204 - to nie takie proste. Przypuszczam że przysługuje Ci 20 dni urlopu w roku. Jeśli tak to pracodawca wypłaci Ci ekwiwalent ale tylko proporcjonalnie do przepracowanych w danym roku miesięcy. Załóżmy że umowę masz do marca. Czyli przepracujesz 3 m-ce roku. 20 dni dzieli się przez 12 m-cy i wychodzi ile sredni przysługuje na 1m-c urlopu czyli u Ciebie 1,7 dnia. To się mnoży przez liczbe przepracowanych m-cy np. tu x3 i wychodzi że gdybyś przepracowała 3 m-ce roku to należy Ci się ekwiwalent za 5 dni urlopu. Pozostały urlop pozostaje do wykorzystania przez resztę roku u innego pracodawcy, a jeśli idziesz na wychowawczy to poprostu przepada. Gdybtyś przepracowała 10m-cy (od stycznia do października) to ekwiwalent za 17 dni itd... Zawsze proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
umowę mam od początku stycznia do dnia porodu czyli ok.2 grudnia,z tym ze jestem na zwolnieniu lekarskim od konca kwietnia.zwolnienie mam płacone ze sredniej gdyz pierwsza umowa była na 1100 zł a druga od kwietnia na 849 zł,z tego powodu ze calego kwietnia nie przepracowałam dostaje srednia czyli zus wypłaca mi cos ok.740 zł.jestem po licencjacie i dlatego wydaje mi sie ze przysługuje mi 20 dni urlopu ktorego nie wykorzystalam. w zwiazku z tym moje pytanie za ile dni bede miala wypłacony ekwiwalent i ile on wyniesie orientacyjnie. dziekuje za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeśli masz umowę od stycznia do grudnia tzn. cały rok to faktycznie ekwiwalent za cały urlop Ci się należy. Liczy się go tak jak urlop z 3 m-cy ale w twoim przypadku była zmiana stawki w umowie więc ja bym wzięła stawkę z ostatniej umowy. 849 zł dzieli się przez wskaźnik ( na ten rok = 21) i potem mnoży przez liczbę dni urlopu (20). Mi wychodzi 808,57 brutto, ale jeszcze wolałabym o tym poczytać bo takiego przypadku przyznam że nie miałam. U nas w firmie prawie wszyscy pracownicy maja umowę na czas nieokreślony i po prostu dziewczyny po macierzyńskim wykorzystują jeszcze wypoczynkowy i dopiero wracają do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta----
Jesli zahaczysz o grudzień to bedziesz miała prawo do 20 dni. Ekwiwalent w 2005 jest liczony: 1dzień=1/21wynagrodzenia miesięcznego, wg mnie będzie liczone od tych 849zł czyli aktualnej stawki na umowie o pracę, jeśli 849 to jest brutto to netto otrzymasz ekwiwalentu około 500zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość słońk
Dziekuje za odpowiedz, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy zameżnym studenkom nalezy sei jakis zasiłek bo niepracuja tylko studjuja a nie sa zarejestrowane w bezrobociu(no bo jeszcze studjują i nie rejestruja sie w bezrobociu)??Czy zeby dostac taki zasiłek mozna sie tam zarejestrowac?Co zrobic gdy sie studjuje,nie ma sie dochodow a jest sie meżatką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak dobrze to jeszcze nie jest żeby płacili tylko ze to że się jest mężatką. Gdybyś miała dziecko to dostałabyś 43 zł zasiłku rodzinnego i tyle, bo skoro nie pracujesz to nie masz ubezpieczenia i ani macierzyńskiego ani wychowawczego nikt ci nie wypłaci. Praktycznie nie masz na nic szans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość słońk
no i jak maja sobie studentki radzic jak sa poklocone z rodzicami i nie maja wsparcia?/a na zaden zasilek nie maja szans??:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta----
Możesz sie dowiedzieć o jakieś świadczenia z pomocy społecznej, ale to jest już osobny temat na którym się nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jestem nauczycielka. pracuje w szkole. ze względu na bezpieczeństwo dzidzi jestem na zwolnieniu od połowy wrzesnia tego roku - termin mam na 1 marca. pyt. 1. : bodaj 1 połowa lutego to ferie zimowe, czy na ten okres mam brać zwolnienie, czy nie? pyt. 2. ile czasu po urodzeniu dziecka przysługuje mi urlop macierzyński , i czy będzie on tak samo płatny jak do dnia urodzenia- czyli w czasie w którym jestem na zwolnieniu. pyt.3: czy przysługuje mi 13 - stka? za odpowiedzi bardzo dziekuje 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja chciałam zapytać jak to wygląda z wychowawczym.Jestem teraz na macierzyńskim który kończy mi sie w lutym.Co potem-chciałą bym nas wychcowaczy ale jakie papiery muszę złożyć i gdzie żeby go dostać i ile wynosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Amadzia – przykro mi ale na sprawach „nauczycieli” się nie znam i trudno mi odpowiedzieć. Wg mnie jednak zwolnienie należy wziąć na luty, a zasiłek macierzyński jest 100% płatny podobnie jak w zasiłek w czasie ciąży okresie. Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Okres ten od 13 stycznia 2002 r. wynosi: • 16 tygodni - przy pierwszym porodzie, • 18 tygodni - przy każdym następnym porodzie, • 26 tygodni - w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka, • 16 tygodni - w razie przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 m-cy; okres urlopu nie może być krótszy niż 8 tygodni. Ewunia, rozumiem, że jesteś pracownikiem, jesteś gdzieś zatrudniona, bo tego nie piszesz. Urlop wychowawczy należy się osobie, która jest zatrudniona przynajmniej 6 m-cy. Zacząć trzeba od wniosku o urlop wychowawczy, w którym należy określić, od kiedy do kiedy (maksymalny wymiar urlopu to 3 lata, drugie ograniczenie to te 3 lata muszą się zmieścić w wieku dziecka tzn do ukończenia przez dziecko 4 lat), we wniosku należy wskazać dane dziecko, na które wnioskuje się urlop. Zaznaczam, że po urlopie macierzyńskim, zgodnie z Kodeksem Pracy masz prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (pracodawca nie może Ci odmówić). Jak już złożysz wniosek o urlop wychowawczy, pracodawca na Twój wniosek, wystawia Ci zaświadczenie o udzielonym urlopie, który wraz z zaświadczeniem o dochodzie z urzędu skarbowego, dowodem osobistym, aktem urodzenia dziecka i wnioskiem o rodzinny składasz do urzędu gminy/miasta. We wniosku należy zaznaczyć zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj Wioletto!!! bardzo cię dziękuję za odpowiedź, bardzo przepraszam, że dopiero dzisiaj odpisuję, ale wcześniej miałam problem z komputerem. pozdrawiam i życzę ci wszystkiego dobrego :-) Bożena p.s podziwiam Cię, że poświęcasz nam wszytkim czas!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Ostatnio mój brat starał się o świadczenia z ZUS-u i przekonałam się, że jak ludzie sami się nie dowiedzą to strasznie trudno żeby im w ZUS-ie coś podpowiedzieli, uznają, że wszyscy wszystko wiedzą i nie trzeba ich o niczym informować. Pozdrawiam Was serdecznie, jak ktoś ma jeszcze jakieś pytania to proszę pytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Cię Wioleto. Mam dwuletnie dziecko.Urodziło się 21.10.2003r.teraz jestem w 7tyg ciąży.Mam zamiar napisać podanie do pracy(jestem na wychowawczym)o powrót na dotychczasowe stanowisko i w momencie rozpoczęcia pracy przedłożyć zwolnienie L4.Podobno wtedy za pierwsze 35dni zapłaci mi pracodawca,a za resztę ZUS? A i jeszcze jedno...czy po macierzyńskim(na drugie dziecko)będę mogła prosić o urlop wypoczynkowy?Jeżeli tak to ile dni mi będzie przysługiwała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Przede wszystkim gratulacje, i życzenia dużo zdrowia i spokoju! Zgadza się za pierwsze (nie 35) 33 dni płaci pracodawca, resztę ZUS, albo pracodawca z pieniędzy ZUS (zależy jakiej wielkości jest pracodawca). Co do urlopu to w roku, w którym wraca się z wychowawczego należy się proporcjonalnie, w roku, w którym idzie się na wychowawczy należy się pełny urlop. Zależy kiedy wrócisz do pracy, kiedy macierzyński, kiedy zaczyna się wychowawczy - wtedy można dokładnie policzyć, na razie za mało danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z wychowawczego chcę zrezygnować tak około 15stycznia.A termin porodu to koniec lipca. Nie dziękuje za gratulacje-bo nie chcę zapeszać.Ale mam nadzieję ze wszystko jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pracodawca jest mały.Ma dwie firmy w których zatrudnia nie więcej niż 20osób.Penase mamy oczywiście dzielona na stałe i zlecenie.Do tego są mu potrzebne te dwie firmy,ale to już inna kwestia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wprawdzie napisałaś, że na sprawach nauczycieli sie nie znasz, to jednak zaryzykuję. Pracuję w 2 szkołach: na cały etat - umowa na czas nieokreślony i w 2 szkole na umowę o pracę do 31 sierpnia 2006r. W lipcu 2006 r. urodżę dziecko. Nie chcę stracić kontaktu ze szkołą w której pracuję na umowę. Czy urlop macierzyński muszę wziąć w obu miejscach pracy? Czy mogę w szkole gdzie mam cały etat wziąć macierzyński a wdrugiej pracować normalnie, jak poprzednio? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Ktośka z W-wy Czyli za 2006 rok pełny wymiar urlopu. Co do wynagrodzenia za chorobowe to za 33 dni płaci pracodawca, kolejne zwolnienia należy też składać do pracodawcy, ale on (w związku z tym, że zatrudnia do 20 osób) przekaże je wraz ze stosowną dokumentacją do ZUS, pieniądze będą wypłacane z ZUS, podobnie jak i zasiłek macierzyński. Gocha35 Wg mnie w obu miejscach pracy należałoby wziąć macierzyński, macierzyński należałoby traktować wg mnie na równi z niezdolnością do pracy. Więcej na temat macierzyńskiego jest tutaj: http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Nie ma sprawy, polecam się na przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Prośba o porade
Mój pracodawca chce ogłosić upadłosć firmy, jestem w ciąży,4 tydz.wiem, że t takiej sytuacji nic mi się nie należy po upadku firmy,ale jeśli bym poszła na zwolnienie lekarskie przed ogłoszeniem upadłości, czy zus bedzie mi płacił chorobowe do końca ciąży? bardzo prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Prośba o porade
firma zatrudnia nie więcej niż 20 osób bo to chyba ma znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×