Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kotwicka anna

on Turek, ja Polaka

Polecane posty

Gość adila
widze,ze cie zainteresowało temat. Seks jest ale wieczorem. W dzień nie. Moze starsi pokolenie to oni wcale nie korzystali z seksu, w ramazan tylko modlili sie i poscili. Ale teraz moje pokolenie to inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
Gratuluje saurfana. Ja tez wasze swienta spedzam w Polsce. I jem rybe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
ale ja tu duzo czasu spedzam, mało ludzi teraz, mozna korzystać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
saurfana gratulije , ja jade dopiero do wawy załątwiać zaproszenie w poniedziałek , mam całośc papierów mam nadzieje że sie uda , właśnie skonczyłam rozmawiać z Aykutem on te zna to liczy ze jak pujdzie do konsula w Akarze z moim aproszeniam dostanie je od reki , i kupi bilet i przyleci tu , hmm czekam z wielkim utesknieniem ty masz juz ta pewnośc , ja czekać musze , on załątwiał na włsana reke tam i nie udało sie , teraz ja załatwiam na siebie , ale co wymogi mja to szok , mieszkanie swoje , praca , konto na koncie 100zł na 1 dzien dla cudzoziemca , bozeeeeee zajeło mi troche spełnienie tych warunków .... Adila mój Aykut nie pości mimo że ramadam , wielu tez tego nie robi , albo robia na poczatku tylko , wszystko sie zmienia z czasem to fakt , podziwiać tylko ciebie że jesteś tu a pościsz , twoja religijnosć jest głęboka wowww no i prawie ci sie udało już końcówka ramadamu wiec dasz rade , a potem swięto wasze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
sussu - jedza po zmroku i przed świtem , ten kto pości , dawnej ludzie tez nie palili nie uprawiali sexu , nie rozmawiali zbyt dużo , tylko obowiazkowo , ramadam to post dla ciala i duszy , refleksja nad życiem czynami itp. , teraz młode pokolenie robi jak chce , zacyna post przerywa nie daja rady , poszcza w dzien reszte robia noca , nie poszcza wogle , za granica nie poszcza bo ich religia mówi ze jak sa dalego w wedrówce nie obowiazuje ich ale po powrocie musze to odrobić tak jakby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość carmela.soprano
tak, nie moge sie doczekać. Ja nie jestem taki mocny w religijny. Ale ja post musze robić i wtedy ja czesto z rodzinom wyjezdzałem do turcji, bo tam łatwiej to znieść. A w tym roku ja pracuje na swoim i nie mogłem jechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
spraszam ten podpis ale mnie tu siedzi tez nasza kelnerka i ciągle pisze na innej stronie i mnie tu przeszkodzi bo ja musze ciagle zamieniać podpis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
juz 17, za trzy godziny zjem zsupe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
Adila smacznego , w Turcji już zamykją szyko aby muc lecieć do domów i zjeś posiłek tak bardzo tam celebrowany z rodziną , w sumie ejst to miłe nawet - życze smacznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
Dziękuję za smacznego. My też potem jemy razem. Ale my do 1 w nocy siedzimy w knajpie, tu gdzie pracujemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
mi się podoba ta tradycja w turcji jak juz poszcza , zbliza sie zmrok wszystko zamykaja każdy idzie do domu , wiadomo najpierw trzeba sie odswierzyc , i ten celebrowany posiłek z całą rodzina , relax itp , haha a potem normalnie wracja jak musza do pracy i wszystko jest pootwierane , w Hakkari tam gdzie mój mężczyzna obecnie gra w swoja piłkę , zamykane nawet są kafejki internetowe , jak pisałam on nie pości i się złości jak zamykaja i musi iść , ale nastepnie mówi że to zwyczaj kultura religia i trzeba ja szanować któś ma taka potrzebe wiec ok , ale znowu sie denerwuje jak na ulicy lub w kafejce je coś w ciagu dnia , pije lub pali i ludzie patrza sie an niego jakby go chcieli zabić , jest bardzo zły z tego powodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
oj to on chyba nie robi dobrze, to on nie musulmanin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pismaniye
Dziewczyny napiszcie mi jakies tureckie zyczenia na bayram proszę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
Adila on muzułmanin muzułmanin ale hmmm mało praktukujący , robi tak jak uważa , wiesz ja też katoliczka a nie stosuje się do wszystkiego - też nie praktykująca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
Adila ty najlepiej umiesz napisać takie życzenie- poradz dziewczynie co ma napisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sussu
bayram? a kiedy jest? co to jest? musicie mnie trochę doinformować Tematem zainteresowana bo nie zawsze potrafiłam sobie wytłumaczyć zachowanie tureckiego znajomego. Oczywiście nie mam na myśli sexu :). Nie wiedziałam, że jest ramazan i teraz już wiem dlaczego o 23.00 dostaje esemesy, że za dużo zjadł ;). Adila nie napisałeś gdzie mieszkasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
Święto Przerwania Postu (tur. Ramasan Bayrami), obchodzone na koniec ramadanu i związane ze składaniem sobie życzeń i prezentów, zajmuje w świadomości wielu muzułmanów pierwsze miejsce pośród świąt. Tureckie określenie tego święta, Szeker Bayram, oznaczało początkowo zapewne „Święto Dziękczynienia" (od arab. szukr -„podziękowanie”), dziś jednak wiąże się przede wszystkim ze słodyczami (tur. szeker - cukier), którymi się wierni nawzajem obdarowują. Typowymi tureckimi słodyczami, przyrządzanymi m.in. z tej okazji, jest baklawa (legumina z ciasta francuskiego, migdałów i pistacji) oraz lokum, mrożony syrop z cukru i owoców cytrusowych posypany cukrem pudrem. Id al-Fitr jest czasem dziękczynienia Bogu za umożliwienie przetrwania czasu postu i przebaczenie wszystkich grzechów. Ważnym elementem tego święta jest wspólna modlitwa oraz odwiedziny przyjaciół i krewnych. Każdy muzułmanin, który nie cierpi niedostatku, powinien odpowiednim datkiem wesprzeć potrzebującego, aby i on miał udział w radości tego święta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sussu
a dziękuje Mam teraz jeszcze jedno pytanko turczy noszą coś co przypomina różaniec. Co to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
Modlitwę podobną do różańca, ale tylko w zewnętrznej formie, mają też wyznawcy islamu. Teoretycznie "muzułmański różaniec" powinien być zrobiony z 99 paciorków. Aby jednak był lekki i wygodny w użyciu zredukowano jego długość do jednej trzeciej, czyli do 33 koralików, które modlący się powtarza trzy razy. Przesuwając paciorki muzułmanie przywołują imiona Jedynego Boga. "Zaprawdę, jest 99 imion Boga - mówi hadis czyli opowieść o życiu proroka Mahometa - a ten, kto je recytuje wejdzie do raju". Według tradycji muzułmańskiej Bóg posiada 99 imion i atrybutów (sto zna tylko Allah), choć w rzeczywistości w Koranie możemy znaleźć ich dużo więcej. Niektóre wyrażone są przez jedno tylko słowo, inne są bardziej opisowe. Muzułmanie określają Boga między innymi takimi imionami: Jedyny, Stwórca, Wszystkowiedzący, Obrońca, Przebaczający, Litościwy, Miłosierny, Znawca wszystkiego, co jest poznawalne, Nieskory w karceniu, Stróż czuwający, Ten, któremu należy zdać sprawę ze wszystkiego, itd. Wierni muzułmanie uczą się tych imion na pamięć i recytują je w wolnym czasie przesuwając w palcach kolejne paciorki. Niektóre z nich wykonywane są z kosztownych materiałów. Najczęściej jednak zrobione są z drzewa oliwnego, z wyszlifowanych kamieni, ze szkła lub plastyku. Paciorki, podobnie jak w naszym różańcu, okrągłe lub owalne, nawleczone są luźno, aby można je było swobodnie przesuwać, wymawiając przy tym "najpiękniejsze imiona Boga". Muzułmański różaniec zakończony jest ozdobnymi frędzlami z trzema lub czterema paciorkami. Wymawianie 99 imion Boga nie jest obowiązkowe, jednak cieszy się dużym uznaniem w religijności muzułmańskiej. Stwarza bowiem okazję, aby przez wymienianie przymiotów Boga, umocnić i pogłębić swoją wiarę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
nie mylić przypadkiem z czymś podobnym------ obracanym w palcach paciorki różańca, czarne z połyskiem. Wygląda to jak typowy muzułmański różaniec. Dlatego, gdy opowiada, że nie wolno się obnosić z symbolami religijnymi, pytam: a ten różaniec to co? To nie jest różaniec religijny, tespih, nie ma 33 paciorków, lecz 13 (czego z daleka nie widać). - Służy rozluźnieniu, rozładowaniu napięcia, zabawie. Zresztą dla Turków jest jasne, co jest, a co nie jest symbolem religijnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
pismaniye oni życza sobie tego samego co my na każde nasze święta - wystarczy to spisać po turecku - no ja tego jeszcze nie potrafie hmmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktoś z kądś bądż
hmm mże to będzie dobrze , choć nie mam takiej klawiat... RAMAZANDA KAZANDIKLANMIZI KAYBEIMEMEK DILEGIYLE NICE BAYRAMLARA --- niech ktoś poprwi ewentualnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
Bin damla serilsin yüreğine, bin mutluluk dolsun gönlüne, bütün hayallerin gerçek olsun, duaların kabul olsun bu bayramda... Ramazan Bayramın mübarek olsun! to taki niby sympatyczny wierszyk, nie napuszony religijnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pismaniye
Adila a z jakiego rejonu Turcji pochodzisz? Ja byłam w wielu miejscach może i zachaczyłam o Twoją miejscowość. Pozdrawiam z nad filiżanki adacayi i lokum z pistacjami. A w knajpie gdzie pracujesz robicie moze baklavę??? Kupiłam sobie ostatnio caydanlik i serwuję wszystkim turkish cay w małych szklaneczkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
Ramazan Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı, yuvanız bereketli olsun... to takie tam zdrowia, szczescia.pomyslności w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
Ramazan Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı, yuvanız bereketli olsun... to takie tam zdrowia, szczescia.pomyslności w tym temacie. Ja już jestem najedzony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pismaniye
Dzieki bardzo 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
eee, nie chce tam o sobie opowiadać takie duzo. Ja nie urodziłem sie w kurorcie, taka miejscowośc średnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adila
jak napiszesz do niego literki bez znaków to on i tak bedzie wiedział co tam pisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pismaniye
wiem ze zrozumie :) ja nie bylam tylko w kurortach :p Od Alanii aż po Antakię na przykład :) Istambuł, Ankara, Kapadocja 2 razy czyli Ortahisar i Urgup, i wiele wiele innych miejsc. Seni seviyorum Turkiye!!!! :D Iyi geceler ja ide spac powoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×