Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

Tak to Jego mam na mysli \" Moje Imię poprzez wieki jest Aberamentho. Jeśli chcecie znać pierwszą tajemnicę - wołajcie do Mnie imie-niem, nadanym Mi przez Ojca.\" Kamelia cokolwiek by tam umiescili tak byś ja traktowała;) http://biblijna.strona.pl/teksty/kanon.htm To ludzkie opowieści, mogą być jednym z drogowskazów ale NIGDY DROGĄ. Nie zastanawialo CIę nigdy dlaczego nie umieslili w kanononie ew. Tomasza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przeczytaj i sama sobie odpowiedz na to pytanie:) Wiem ze instytucja która wybrała teksty nigdy nie miała nie ma i będzie miała monopolu na wiedzę o wszechświecie( teria heliocentryczna upadła mimo palenia na stosach) i o Bogu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja pytam o twoja odpowiedz moją znam.to orum wymiany mysli o opinii, w końcu to dyskusja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoro pytasz:) Koscioły moglyby iść paść się na łaczkę, takie by były konsekwencje umieszczenia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Kilka rozdziałów dalej, w tej samej trzeciej księdze, św. Ireneusz podaje interesujący argument, dlaczego są właśnie cztery Ewangelie: \"Jest jasne, że nie ma więcej ani mniej, tylko te cztery Ewangelie. Ponieważ istnieją cztery strony świata, w którym żyjemy, i cztery główne wiatry, a Kościół jest rozsiany po całym świecie. A dalej, filarem i utwierdzeniem Kościoła jest Ewangelia i Duch życia, wobec tego Kościół ma cztery filary, które ze wszystkich stron tchną nieskazitelnością i ludzi darzą życiem\" Wiem, że jestem czepliwy i denerwujący,i tylko tyle pojąłem z tamtego tekstu - od nadmiaru piwa (jedno ;) ). Ale ten argument jest niesamowicie zabawny - na tej zasadzie można uzasadnić każdą ilość. Dlaczego 24? - bo 24 godziny w ciągu doby. Dlaczego 3? Bo 3 osoby boskie. Dlaczego 7?..... To przypomina trochę takie apriorycznie tłumaczenie - dlaczego tak jest? - Bo tak ma być!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hmm, może być i św. Trójca (zresztą czym to się różni? to nie to samo? ) Ale w ten sposób jak ktoś chce, to może wszystko uzasadnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Frytki_z_octem
Mi sie wydaje ze Kosciol wybral te 4 Ewangelie bo sa najlatwiejsze w odbiorze. I tak wiele osob ma problemy z interpretacja tych 4 (np swiadkowie Jehowy) i wydaje mi sie ze nie ma sensu zamacac jeszcze bardziej. Przeciez i tak chodzi o to ze albo sie wierzy w Boga i Jezusa albo nie. To takie proste-a dla wielu zbyt skomplikowane. Co do jakis tajemnic i tego ze Kosciol niby ukrywal te teksty to wiekszej bzdury nie slyszalam. Moja mama skonczyla teologie i miala przedmiot " Apokryfy" gdzie " przerabiali" tez owe " ukrywane ewangelie. Ja mam w domu ksiazke wydana przez wydawnictwo katolickie ktora jest dokladnym przedrukiem owych " tajnych " pism. Sama nie jestem jakas wielka katoliczka i tak sobie z ta moja wiara jest niestety :-( ale uwazam ze jak ktos wierzy to wystrcza mu te 4 Ewangelie - i oby stosowal sie do tego czego one ucza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Nie ma sensu zamącać jeszcze bardziej? \" Własnie trzeba, prawda sama się obroni. Gdyby było tak oczywiste jak twierdzą nie było czego zamącać:) Cokolwiek by tam nie napisano, czyjes wizje prowadzą donikąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Frytki_z_octem
mialam na mysli to ze np aby dobrze zrozumiec symbolike i kontekst niektorych tekstow biblijnych (zwl starego testamentu) trzeba zbac bardzo dobrze historie, kulture, owczesna sytacje polityczna itp itd. nie mowic juz o trudnej formie literackiej. Trudno zeby kazdy wierzacy chrzescijanin stal sie tez bieglym biblista. Owszem- dobrze by bylo gdyby kazdy poglebial swoja wiedze w tym temacie ,ale wiadomo ze i tak nie bedzie specjalista, ktory moze sie wypowiadac w pelni profesjonalnie. Co do Gnostyckich apokryfow- przeciez Kosciol ich nie ukrywa i kazdy moze sobie czytac ile mu sie podoba. Nie budza one wcale zametu w umyslach wyksztalconych i bieglych biblistow ale w lasnie w niedoinformowanych umyslach laikow. Dla tego uwazam ze dla szrego zjadacza chlebawystarczy to co jest. A rola Kosciola polega miedzy innymi na tym by tym zwyklym nie-specjalistom pomoc zrozumiec niektore miuanse. Biblie interpretuja profesorowie, teologowie, bibisci, filozofowie, historycy- i z tej ich wiedzy powstaje interpretacja taka jaka podaje Kosciol. Nikt Ci nie broni szukac prawdy samemu-ale wez pod uwage ze to lata nauki i studiowania roznych obszarow wiedzy. Zawsze jednak mozesz... Ja w kwestiach, na ktorych sie nie znam ufam madrzejszym odemnie specjalista z danej dziedziny bo maja podstawy by mowic to co mowia. Tak jak nie wypowidam sie na temat istnienia badz nie czarnych dziur ani najmniejszych czastek materii - bo nie jestem astronomem ani fizykiem kwantowym. Oczywiscie moge zaczac sama badania nad kwestia czy aby napewno ziemia krazy wokol slonca i moze w koncy dojde do jakis odkryc. Ale wole przyjac wiedze poprzednich pokolen naukowcow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Frytki \"Co do jakis tajemnic i tego ze Kosciol niby ukrywal te teksty to wiekszej bzdury nie slyszalam.\" naprawdę? :) a ew. Judasza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Frytki_z_octem
prosze Cie bardzo: http://www.kosciol.pl/article.php/ewangelia_judasza a to cytat z tego artykulu dotyczacy bezposrednio Twojego pytania: " Pierwsze historyczne wzmianki o "Ewangelii Judasza" pochodzą od biskupa Ireneusza z Lyonu, który (ok. 180 r.) omawiał wczesnochrześcijańskie herezje w dziele "Adversus Haereses". Zachowały się tylko trzy fragmenty z tego apokryfu w cytatach Ojców Kościoła, toteż niewiele można było o nim powiedzieć do tej pory. Przez późniejsze wieki tekst uważano za zaginiony do czasu odkrycia w drugiej połowie XX wieku kilkudziesięciostronicowego koptyjskiego kodeksu." Fakt ze biskup Ireneusz i Kosciol uznal je za heretyckie nie zmienia innego faktu: nigdy nie negowano ich istnienia. Ba- pierwsze wzmianki historyczne o tej Ewangelii sa w lasnie w pismach chrzescijanskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Frytki_z_octem
jeszcze cos dodam w ramach senscji zwiazanych z watkiem ewangelii Judasza i jej niedawnych publikacji : "Kilka gazet obwieściło natychmiast sensację, jakoby papież Benedykt XVI zamierzał rehabilitować Judasza (choć Kościół nigdy oficjalnie go nie potępił, bo o ile ogłasza się, że ktoś jest świętym, o tyle nigdy nie ogłoszono nikogo potępionym)"... Tak wiec jak widzisz moze Judasz- cokolwiek sie znim stalo (powiesil sie lub zmarl ze starosci) moze tez zostal zbawiony i jest gdzies tam w "niebie" i smieje sie z tego calego zametu ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może i negowano co jednak nie przeszkodziło okrzyknac Judasza zdrajcą.A nikt nie wie jak było, może zdradzony miał świadomość i jak Sokrates dobrze „wykorzystał” swoją śmierć?? może gdyby nie to nikt by o nim dzisiaj nie pamiętał??A wiesz jak to jest, łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Nie budza one wcale zametu w umyslach wyksztalconych i bieglych biblistow ale wlasnie w niedoinformowanych umyslach laikow.\" tak frytko (I) :):):) ale z octem:) matko jedyna, skąd ten pomysł:):):) hi hi hi myślę że dla kogoś kto ma mocne podstwy swojej wiary i stoi na \"mocnym fundamencie\", niczym są jakieś mierne sensacyjki i baśnie. A maleńka czy ty trwasz w Jezusie? należysz do Boga? dziesz jego śladami ? bo jakoś nie zdażyłam się zorientować....marzyciel ateista zdeklarowany...a ty? przepraszam że tak bezpośredio..ale zawsze interesuje mnie status rozmówcy:) witam was wszystkich nowego pięknego dnia darowanego nam przez Stwórcę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no a moje zycie
odrzucenie sexu to nie wymysl Boga tylko ludzi ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no a moje zycie
Kamelio, ale sliczne podejscie do zycia 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szkoda ze nie słychać ale bym wam zaśpiewała dziś, (to tak po niedzielnym nabozeństwie lalallalallal): a słowa są takie: Przyjdz do Jezusa, oddaj Mu dziś życie swe przyjdz do Jezusa, On poprowadzi Cię nnie myśl już jak poteżny jest grzech, który przytłacza cię, do niego przyjdz , On przytuli Cię, i powie Ci jak żyć Przyjdz do Jezusa, oddaj Mu dziś życie swe przyjdz do Jezusa, On poprowadzi Cię już nie zwlekaj dłużej nie, to jest właściwy dzień skorzystaj z szansy tej, bo możesz spóźnić się. lal lalalalallallal lalalalal ( tak sobie spiewam )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze jednąwam zaśpiewam: \" oooo przyjdz w przedsiaonkach Króla Pana swego stań, niech z wdzięczności serca Twego płynie pieśń że Jezusa Syna swego Bóg darował nam , chwała Mu i cześć!!! i niech płyną pieśni chwały z naszych ust, niech na nowo Święty Duch wypełnia nas aby każdy coś od Pana dziś otrzymać mógł, by nie odszedł taki sam\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chcesz przykleić etykietkę? nie ma sprawy, należę tak jak wszyscy należymy, ale nie zamierzam nikogo naśladować:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×