Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

Gość hu hu ho hop
Moze jeszcze dodam,ze Bog zna kazde pojecie,takze pojecie zla,jednak jesli chodzi o swoje stworzenia z pewnoscia nie On stworzyl w nich zlo.Kazde stworzenie Boskie posiada zdolnosc stworzenia niejako w sobie zla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który karę grzech ojców synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące . to drugie przykazanie. to wychlastał. a ostatnie podzielił na 2 części ( ani żony...i ani rzeczy) przecież wiadomo dlaczego....przecież widać że nie można by było pokłonić sięprzed obrazem Maryi Jasnogórskiej Marii Piekarskiej. Marii Ostrobramskiej. Świętego Józefa, Świetego Kogośtam , klęknąć i oddawac chołd np. samemu papieżowi i nie można by było jej ukoronować i przyozdobić złotem Że pełno figur obnoszonych na procesjach z drewna z marmuru...itd. Bóg nazywa to bałwochwalstwem i odstępstwem od Niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podzielił ostatnie na 2 częsci żeby sie ilość (10 ) zgadzała. no smutne to ,ale prawdziwe :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--> Kamelia Dokładnie o to mi chodziło. Idąc dalej myślę że chodziło mu o to by nie prubować go sobie wyobrażac w jakikolweik sposób. Z prostej przyczyny. Gdyz nie jest to możliwe i zawsze posłuży do manipulacji drugim czlowiekiem. No i oczywiście mogę sie mylić. Jako człowik jestem istotą ułomną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hu hu ho hop
dzieki merevin za fajne linki ,ktore podales. Zachecam wszystkich do przeczytania ciekawego komentarza dotyczacego dekalogu,a szczegolnie tych,ktorzy wczesniej oskarzali Boga biblii o barbazynstwo i okrucienstwo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hu hu ho hop
zapomnialam o linku http//www.dekalog.pl//alter/czytel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak, Myrevin , myslę ze innych bogów obok mnie to najważniejsze. A wyobrazenie to sprawa trudna. Ale skoro Dekalog pochodzi z Biblii i ją cytujemy to jest w niej też napisane, ze Bóg nazywa sie Ja jestem , Jahwe, Ojciec, Syn, Duch świety. To wszystko w połczeniu jest nie do uzyskania na obrazie i w figurze. ale przede wszystkim to Bóg jest Duchem. I tylko w duchu mamy Go czcić, modlić sie do Niego i oddawać mu cześć. Nie przez obrazy figury.Ale jest też Ojcem i Synem. Myśle ze te postacie odzwierciedlają Jego cechy charakteru. I nie mamy Go sobie wyobrazać i przedstwiać, bo Bóg jest NIEPOJETY teraz lecz daje wskazówki jak Go szukać i dlatego rodzi sie Jezus, \"który przyszedł na swiat objawić Ojca. \'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hu hu ho hop
oj ja zaraz zjade,nic mi nie wychodzi,a wszytko dlatego,ze kozystam z miniaturowego komputrka i Nie moge nic wklejac. Wiec chodzilo mi o ten link wyzej,pod haslem czytelnia kliknijcie"r.Kramsztyk:10 przykazan Sorki za wprowadzanie w blad:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jest istotą duchową. \"Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.\" (Jan. 4:24)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bóg w Biblii (w ST) jest wszechmocny, jest osobą, duchowym bytem, którego nie potrafimy objąć naszym umysłem, ale który ukazał nam się w swym dziele stworzenia i w swej działalności w historii. On stworzył wszystko, co żyje i stworzenie swe podtrzymuje. W Starym Testamencie widzimy Go też, jak pomaga swemu narodowi Izraelowi. Nowy Testament przedstawia Go przede wszystkim przez pryzmat życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, ale także działającego w życiu wyznawców Jezusa. Biblia mówi, jaki jest Bóg opisując to, co On robi. Nie daje nam abstrakcyjnych, filozoficznych opisów natury Boga. Jasne jest jednak, że jest On wszechwidzący, wszechwiedzący i wszechobecny. Jest święty i sprawiedliwy, kochający i przebaczający. Biblia przyjmuje istnienie Boga za fakt, który nie wymaga dowodzenia. \"Na początku Bóg stworzył...\" Ludzie zawsze mieli wiele wyobrażeń związanych z boskimi istotami. Jednym z zadań Starego Testamentu jest wykazanie, że Jahwe (hebrajskie imię Boga) jest jedynym prawdziwym Bogiem. Jest on Stwórcą i Królem nad wszystkim, co jest; \"światłem\" świętym bez granic i jednocześnie miłością bez granic. Słowo Jahwe, imię Boga, a w wielu wersjach Starego Testamentu zastąpiono je słowem \"Pan\". Zwykłe hebrajskie słowo oznaczające Boga to \"Elohim\". Słowo Jahwe oznacza: \"Ten, który istnieje zawsze\"; Żydzi przeważnie zwracali się do Niego używając hebrajskiego słowa Adonai, które oznacza \"mój Pan\". W Starym Testamencie o Bogu mówi się czasem jako \"ojcu\" narodu Izraela. Jezus nadał temu słowu nową wagę. Bóg stworzył nas po to, byśmy byli Jego dziećmi, co stało się możliwe dzięki wierze w Jezusa. Bóg z radością działa w świecie poprzez ludzi, których stworzył, by żyli z Nim w przyjaźni. Bóg chce, aby ta przyjaźń objęła wszystkich ludzi, aby wszyscy Go poznali .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hu hu ho hop
Kamelio sory,ale czy Ty widzisz co Ty czytasz?przeczytaj jeszcze raz dekalog i jeszcze raz,i jeszcze raz az w koncu ci zaswita. Gdzie tam jest mowa o Bogu trojjedynym w jednym? TAM PISZE TYLKO O JEDNYM BOGU! Nie mozna go namalowac,nie mozna go wyrzezbic,bo Nie mozna go do niczego porownac Jak sama mowisz jest duchem i ogromna energia,niewyobrazalna energia! tak potezna, ze gdy Mojrzesz chcial Go zobaczyc,to Bog mu odpowiedzial,ze w tym samym Momencie, w ktorym mnie ujrzysz padniesz martwy! Jezus przyblizyl nam swego Ojca,jednak On nie jest synem siebie samego! ponadto Jezusa widzialy tysiace ludzi,a Jak wiesz Boga zobaczyc nie mozna! Jezus jest posrednikiem ,droga miedzy nami a Bogiem wiec nie moze byc jednoczesnie tym Bogiem bo po co mialby by byc posrednikiem do siebie samego. Kamelio proSze zastanow sie i czytaj uwaznie ten dekalog.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oczywiście że wiem co czytam.Matko kolejny świadekJehowy nie pojmie tego co Bóg mówi sam o sobie. Czy mam raz jeszcze podać cytaty dowodzące tego ze nic co mówię nie jest sprzeczne. \"Aby wszelki Język wyznawał ze Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca\" Filip. 2.11 Panem nazywa się też Boga Jahwe w Izraelu. Natura Boga “O głębokości bogactwa i mądrości, i poznania Boga! Jakże niezbadane są wyroki Jego! Bo któż poznał myśl Pana? Albo któż był doradcą Jego? Albo któż wpierw dał Mu coś, aby za to otrzymać odpłatę? Albowiem z Niego i przez Niego i ku Niemu jest wszystko; Jemu niech będzie chwała na wieki. Amen.” Rzymian 11,33-36 1. Jest tylko JEDEN prawdziwy Bóg – 5 Moj. 6,4 2. Ojciec nigdy nie stworzył innego Boga - Iz 43,10. 3. Jezus Chrystus Jest Bogiem - Jan 1,1; 20,28 4. Jezus Chrystus Był, Jest i Będzie czczony na wieki – Mat. 28,9.17; Hebr. 1,6; Obj. 5,6-12 5. Wszyscy muszą oddawać cześć Synowi tak, jak Ojcu - Jan 5,23; Obj 5,13.14 6. Jezus Jest tym “JESTEM” z 2 Mojż 3,14 - Jan 8,58 7. Jezus Jest Pierwszym i Ostatnim - Iz 44,6; Obj 22,13 8. Syn Boży Jest wieczny - Iz 9,6; Mich 5,1 9. Poddanie Jezusa jest ograniczeniem, które On Sam Sobie wybrał - Łk 2,51; I Kor 15,28; Flp 2,7.8 10. Duch Święty Jest Osobą Boską - Jan 14,26; DzAp 5,3.4; Ef 4,30 mam zacytowac te wszystkie fragmenty dla ułatwienia? Bóg w Jezusie pokazał Siebie ludziom....czy to takie trudne...... Ale nie sprzeczajmy sie, bo już była taka dysputa. I nie mów mi ze coś ma mi zaświtać....bo mi już dawno zaświtało.... zabrzmiało...bez szacunku. Ja mogłabym powiedzieć niech tobie zaswita.....wreszcie...ale po co.......to nie miejsce na spory ale na przedstawienie swoim poglądów. Ja jużnie zamierzam sie spierać. Bóg tego zabrania. \"Nie wdawajcie się w spory, które nie prowadzą do niczego\" Mam zwiastować i zasiewać ziarna dobrej nowiny o Chrystusie, i to czynię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię Aby pokazać wielość osób w samym Bogu, Mojżesz natchniony przez Boga posługuje się hebrajskim słowem Elohim napisanym w liczbie mnogiej[ liczba pojedyncza od Eloh] .Liczbę mnogą Elohim należy rozumieć jako zróżnicowanie w jedności. Z reguły stoi się na stanowisku, że Elohim - to pluralis maiestatis, jednakże w starożytnych tekstach hebrajskich między innymi do których zalicza się ta Księga królowie Izraela i Judy byli opisywani w liczbie pojedynczej . Formuła: My Król ..................! jest to koncepcja późniejsza. q Księga Rodzaju 1,26 26.„Potem rzekł Bóg [liczba pojedyncza]: Uczyńmy [ liczba mnoga] człowieka na obraz nasz[ liczba mnoga], podobnego do nas [ liczba mnoga]...” Jest to bardzo ciekawy tekst, Jedna z osób Bóstwa zaczyna przedstawiać się od liczby pojedynczej po to by zakończyć na liczbie mnogiej . Czyli jedna z osób Bóstwa mówi: myśmy uczynili człowieka na obraz nasz, podobnego do nas. Niektórzy twierdzą , że Bóg zwraca się do aniołów, lecz zgodnie z nauką biblijną nie oni czynnie brali udziału w stwarzaniu człowieka q Księga Rodzaju 2,24 ; 11,7 24.” Dlatego opuści mąż ojca swego i matkę swoją i złączy się z żoną swoją i staną się jednym ciałem”. Mężczyzna i kobieta mają stać się „ jednym [ echad ] ciałem. Mają stać się jednością dwóch odrębnych osób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
q Księga Rodzaju 3, 24 ; Po upadku człowieka powiedział: 24.” I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my :......” q Księga Rodzaju11,7 Przerwana budowa wieży Babel: 7.Przeto wstąpmy tam i pomieszajmy ich języki, ...............”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co na ten temat mówi Nowy Testament? q Mt 3,16 – 17 Przy chrzcie Jezusa spotykamy trzy osoby Bóstwa współdziałające jednocześnie Podczas chrztu Ojciec nazwał go „ umiłowanym Synem” . Przy czym synostwo i nazwa Syn przypisana Jezusowi wynika z jego funkcji jaką ma w planie uwolnienia ludzkości od grzechu i grzeszenia. W tym planie każda z osób Trójcy ma do spełnienia jakieś zadanie i w wykonaniu tych ról Bóstwo ma osiągnąć określone cele. A zatem mamy tutaj do czynienia z podziałem funkcji każdej z osób Bóstwa, ich status jako Boga nie zmienił się. Jezus podczas wykonania swoich zadań na Ziemi nie stał się mniejszym od Ojca, ale podporządkował się funkcjonalnie woli Ojca. Podobnie Duch Święty jest obecnie podporządkowany woli Ojca, ale nie oznacza to ,że jest mniejszym od nich. Dlaczego Chrystus przyjmuje nazwę Syn Boży, w naszej kulturze określenie „ojciec” i „syn” oznacza pochodzenie i zależność syna od ojca, gdy tym czasem w semickim sposobie myślenia zwrot „ojciec” i „syn” używa się po to aby podkreślić tylko podobieństwo tych dwóch osób. q Mateusz 29,19 Użyty tu zwrot „chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” jest podany w liczbie pojedynczej ,a to oznacza ,że przyjmując chrzest utożsamiam się z każdą z osób Bóstwa. Związek tych trzech imion wskazuje , że te osoby są sobie równe. q 1 Kor 13, 4 – 6; 2 Kor 13,13 Paweł zazwyczaj posługuje się słowem ”Bóg” w odniesieniu do Ojca, .”Pan w stosunku „Syna „ i „ Ducha Świętego Boskość Chrystusa - Nowy Testament q Ewangelia Jana 1,1 – 3. 14 Wers 1 nie mówi, kim konkretnie jest Słowo, ale wers 14 identyfikuje go z Chrystusem. q Ewangelia Jana 20,28 Jest to jedyny przypadek, kiedy ktoś powiedział o Jezusie „ Bóg mój” – gr. ho Theos mou.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
q List do Filipian 2,5 – 7 Jego boskość i równość z Bogiem była czymś co posiadał z natury. q List do Kolosan 2,9 Chrystus zachował cechy boskości chodź nimi się nie posługiwał. Jego człowieczeństwo nie zmieniało i jego boskość nie ulegały zmianie. q List do Tytusa 2,13 Dwa rzeczowniki „ Bóg i Zbawiciel są połączone jednym rodzajnikiem , co wskazuje ,że oba człony odnoszą się do jednej osoby. Ponadto Nowy Testament zapowiada paruzję Jezusa , kontekst wersu 14 mówi wyłącznie o Jezusie. Ta interpretacja jest zgodna z J 20,28; Rz. 9,5; Hbr. 1,8; 1 P1,1 Boskość Chrystusa - cytaty starotestamentowe q Ewangelia Mateusza 3,3 Ten tekst odnosi się do Jan Chrzciciela , który poprzedzał Jezusa , w Iż. 40,3 słowem przetłumaczonym jako Pan jest słowo Jahwe. q List do Rzymian 10, 13 Kontekst z wersami 6 – 12 , wskazuje ,że Paweł ma na myśli Chrystusa , kiedy mówi o „ imieniu Pańskim” Tekst ten jest zacytowany z Joela gdzie użyte jest słowo Jahwe. q List do Rzymian 14,10 Tym który przemawia w Izajaszu 45,22 – 23 jest Jahwe, zaś w Liście do Rzymian odnoszą się do Chrystusa.’ q List do Hebrajczyków 1, 8 – 9 Jest tu nawiązanie do Ps.45, 7 – 8 Jezus w Nowym Testamencie sam utożsamia się z Jahwe ze Starego Testamentu: Wj 20,10 = Mk 2,28 Pwt 32,3–4 = 1 Kor 10,4 Ps 23,1 = Hbr 13,20–21; J 10,11 Ps 68,18,19 = Ef 4,7–8 Iz 33,22 = J 5,22; Ap 19,11–16 Iz 40,1–3 = Mt 3,1–3 Iz 43,1.15 = Kol 1,15–17 Iz 43,10–11 = Dz 4,10–12; 10,42–43 Iz 44,6 = Ap 1,12.13.17.18 Iz 45,21–25 = Flp 2,5–11 Jl 3,5 = Rz 10,9–13; 1 Kor 1,2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Biblii Jezus nazwany jest również Bogiem: Iz 9,5–6; Mt 1,21–23; J 1,1; 5,18; 20,28; Rz 9,5; Tt 2,13; Hbr 1,8; 1 J 5,20. Na kartach Pisma Świętego Jezus podaje dalsze szczegóły planu zbawienia człowieka: Łk 3,22; Rz 9,5; 16,25; Ef 3,8–9; Flp 2,5–11; 1 Tm 3,16; 2 Tm 1,9; Hbr 1,5–6; 1 P 1,20; 1 J 5,20. Jezusowa samoświadomość q Zgodnie z hebrajską koncepcją , tzn. kimkolwiek jest ojciec tym także jest syn, Jezus twierdził ,że jest Synem Bożym : Mt 9,27; 24,36; Łk 10, 22 ; Jn 9,35 – 37; 11, 4 q Żydzi dobrze zrozumieli, że podając się za Syna Bożego , Jezus twierdził ,że jest równy Bogu, Jn 5, 18; 10, 33. q Jezus mówił im o aniołach Bożych , Łk 12, 8 – 9 ; 15,10 jako o swoich aniołach Mt 13,41. q Królestwo Boże Mt 12,28; 19, 14.24; 21, 31.34 i wybranych Bożych Mk 13,20 uważał za swoją własność. q Łk 5,20 , Żydzi na podstawie Iż 43,25 stwierdzili ,że grzechy może odpuszczać tylko Bóg . Jezus odpuszczając grzechy uważał się za Boga . q Jn 8,58 podkreśla swoje wieczne istnienie Jn 8,59 , chcieli go zabić bo powiedział jak Jahwe 2 M 3,14 q Ponadto sam przyjmował boską cześć Mt 14,33, Jn 9,38 ,Mt 28,17 Trudne teksty q Objawienie 3,14 Istnieje pogląd, że Jezus to pierwsze dzieło Boga . Greckie słowo „ arche” można przetłumaczyć jako – początek, punkt wyjścia , praprzyczyna. Jednakże arche ma swój sens bierny , i wtedy faktycznie oznacza , iż Jezus jest pierwszą stworzona istotą .Lecz w sensie czynnym , to słowo wskazuje na kogoś kto jest praprzyczyną, pierwotnym sprawcą, stwórcą. Szereg tekstów z Nowego Testamentu świadczy o tym ,że Jezus jest samym Stwórcą, J 1,3 ; Kol, 1,16; Hbr 1,2 ; Obj. 21,6 q Przypowieści Salomona 8,22 - 31 W tym tekście została dokonana personifikacja mądrości, którą jak każdą alegorię nie wolno brać dosłownie. Przypomnę, że personifikacja jest tym i takim środkiem literackim i poetyckim który służy wytworzeniu atmosfery oraz ożywieniu abstrakcyjnych idei przedmiotów martwych za pomocą przedstawienia ich tak , jakby były ludźmi. np. Ps. 85,11 – 14 ; Ps. 96,12 – 13 ; 1Krn. 16,33; Iz. 52,9; Obj. 20,13 – 14 Personifikacja mądrości zaczyna się już w Przyp. 1,20, później znajdujemy ją w Przyp. 3,15,17; 7,4 ;8,12; Przyp. 9,1 – 5 . Fragment Przyp. 8,22 – 31 , pierwsza część wersu 22 mówi Pan mnie miał [ BG], lub Pan mnie stworzył [ BT], Pan stworzył mnie Podstawowa myśl w tym fragmencie , to jest to, że mądrość była z Bogiem , zanim zaczął sie proces stwarzania, jej istnienie poprzedza dzieło tworzenia. q List do Kolosan 1,1 5 Jezus jako pierworodny, a zatem musiał mieć początek od kogoś. Jezus Chrystus przedstawia siebie jako „ ...pierworodnego spośród umarłych,... \'\' Termin „ pierworodny \'\' w Starym Testamencie pojawia się 117 razy, a w Nowym Testamencie tylko 9 razy , lecz bez względu na miejsce i wielokrotność użycia tego słowa ,ma dwa podstawowe znaczenia: - dosłowne[biologiczne , literalne ], - metaforyczne. Oprócz tego mogą w różnych kontekstach pojawiać się jego synonimy, np. pierworodna z kobiet - starsza Rdz 19,31 BT , pierwociny z płodów ziemi Wj 23,19 BT, błogosławiona wśród niewiast Sdz 5,24 , Łk. 1,42 BT STARY TESTAMENT dosłowne znaczenie terminu „ pierworodny \'’ Definicja tego słowa znajduje się w dwóch tekstach „ Są oni Mnie oddani na własność spośród Izraelitów . Biorę ich spośród Izraela w miejsce tego, co otwiera łono matki - to znaczy [ w miejsce] wszystkich pierworodnych .’’ Lb 8,16 BT „ Rubenie , tyś syn mój pierworodny , tyś moją mocą i pierwszym owocem mojej męskiej siły ,górujący dumą i górujący siłą .‘’ Rdz 49,3 BT Ten, który był biologicznie pierwszy ,miał prawo do przywilejów pierworództwa, mogło ono jednak wolą ojca być przeniesione na inną osobę lub stać się przedmiotem umowy aktu najmu , kupna - sprzedaży ,zrzeczenia się swoich praw bądź zmienione na skutek Bożej ingerencji. Stary Testament podaje wiele przykładów dominacji młodszego nad starszym: Izaaka nad Ismaelem , Jakuba nad Ezawem, Efraima nad Manassesem, Mojżesza nad Aaronem. metaforyczne znaczenie terminu „ pierworodny \'\' tytuł sługi Bożego [ dosłowne znaczenie ulega przekształceniu i przyjmuje następujące znaczenia metaforyczne „ wybitny \'\' , „ najlepszy \'\' , „wyjątkowy \'\'] tytuł Ludu Bożego Izrael ,mimo że był najmłodszym narodem, wolą Boga posiadał przywilej pierworództwa nad innymi społecznościami międzynarodowymi. Wj 4 , 22 BT Izraelici mieli być królestwem kapłanów , głoszących chwałę prawdziwego Boga Wj 19, 5 - 6 BT tytuł Króla który stawał się pierworodnym przedstawicielem Izraela [narodu pierworodnych ] , postawionego ponad wszystkie narody . „ On będzie wołał do Mnie : Ty jesteś moim Ojcem , Bogiem moim i opoką mojego ocalenia. A Ja go ustanowię pierworodnym , największym wśród królów ziemi.’’ Ps. 89,27.28 BT Nowy Testament dosłowne znaczenie terminu „ pierworodny \'\' Jezus pierworodny Marii „Powiła swego pierworodnego Syna , owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie , gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.\'\' Łk 2, 7 BT Jezus , jako pierworodny zostaje poświęcony Panu. „Tak , bowiem jest napisane w Prawie Pańskim : Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu .\'\' Łk 2,23 BT Jezus , jako pierworodny z braci \'\'Albowiem tych, których przedtem poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna ,aby On był pierworodnym między wielu braćmi.\'’ Rz. 8, 29 BT Pierworodni z Egiptu „Dzięki wierze zgotował Paschę i pokropienie krwią , aby nie dotknął się ich ten , który zabijał to , co pierworodne .\'\' Hbr 11,28 BT metaforyczne znaczenie terminu „pierworodny \'\' Pierworodny z umarłych „ I On jest Głową Ciała - Kościoła. On jest Początkiem, Pierworodnym spośród umarłych, aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim\'\' . Kol 1,18 BT . Ap. 1,5 BT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tytuł Króla Tytuł pierworodny odnoszący się do króla hebrajskiego, typologicznie wskazuje na Mesjasza i przeszły na Jezusa zasiadającego w niebie . Ps 89 , 28 BT Tytuł Ludu Bożego Nowego Testamentu „Wy natomiast przyszliście do góry Syjon ,do miasta Boga żywego - - Jeruzalem niebieskiego , do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zgromadzenie, i do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach , do Boga , który sądzi wszystkich , do duchów[ ludzi] sprawiedliwych , którzy już doszli do celu . ‘’ Hbr 12,22 - 23 BT Lud Boży nazywany jest Kościołem pierworodnych jako kontynuator Ludu Bożego ze Starego Testamentu. Tytuł Mesjasza - pierworodny stworzenia „A skoro ponownie wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży !’’ Hbr 1, 6 ; oraz Kol 1, 15 BT Chrystus wypełnia Boży plan , dany Izraelowi jako pierworodnemu wśród narodów , jednakże Izrael nie zrealizował Bożego zamiaru , w związku z tym wszystkie tytuły i zadania związane z tym pomysłem przeszły na Jezusa . Jako Bóg jest nie tylko pierworodny z Izraela , jest tak samo pierworodny wobec każdego stworzenia . Wyjątkowość misji Jezusa daje mu prawo do posiadania każdego tytułu . q Ewangelia Jana 1,1 – 3 Greckie słowo oznaczające Boga [ Theos] występuje z rodzajnikiem ho , wtedy zawsze odnosi się do prawdziwego Boga , gdy bez rodzajnika ho , to wtedy może się odnosić do prawdziwego Boga , jak i do tzw. bogów. Gdy tymczasem Theos bez rodzajnika jest często używanie w odniesieniu do Ojca , J 1,6,13; Łk 2,14; Dz 5,39; 1 Tes. 2,5; 1J 4,12; 2J 1,9. Z kolei Jezus gdzie indziej jest nazywany ho Theos Hbr. 1, 8 – 9 ; J 20, 28 q Ewangelia Jana 1,14.18; 3,16.18; 1J 4,9 Jednorodzony [ monogenes] występuje 9 krotnie w NT § Łk 7,12; 8,42; 9,38, odnosi się do jedynego dziecka § J 1,14.18; 3,16.18; 1J 4,9 opisuje związek Jezusa z Bogiem § Hbr 11, 7 Izaak to monogenes, nacisk położony jest na jego wyjątkowość, jedyność a nie zrodzenie Normalnym greckim słowem wyrażającym zrodzenie jest gennao, Hbr 1,5 gdzie wskazuje na zmartwychwstanie lub inkarnację Jezusa. q Ewangelia Mateusza 14, 33 Ty jesteś Syn Boży, czy ten tytuł należy rozumieć dosłownie. § Tytuł ten jest tytułem mesjańskim Ps 2,7; Dz 13,33; Hbr 1,5 , podkreśla boskość Jezusa J 10,29 – 36 . Poparty jest twierdzeniem ,że Syn jest dokładnym odbiciem Boga , ponieważ jest równy Bogu Kol. 1, 15: Hbr 1,3 ; Flp 2,6. Jezus używał tego tytułu bardzo rzadko J11,4 . § Syn w języku hebrajskim ma szeroki zakres znaczeniowy , aniżeli w języku polskim. Synostwo jest potwierdzone w związku z Jego narodzinami Łk 1,35, chrztem Łk 3,22, przemienieniem Łk 9,35 , zmartwychwstaniem Dz 13, 32 - 33. Biblia milczy na temat czy tytuł ten oddaje wieczną zależność między Ojcem i Synem . Pismo Święte przypisuje Jezusowi wieczne istnienie Iz 9,6; Obj. 1, 17 – 18 . § W czasie swej inkarnacji Jezus dobrowolnie podporządkował się Ojcu, stając się Synem Bożym. Chrystus w ten sposób złożył swoje uprawnienia , ale nie pozbył się boskiej natury. Nadal jest Bogiem jako współistniejąca i równorzędna osoba Bóstwa. Duch Święty jako trzecia osoba Trójcy o Istota osobowa równa Ojcu i Synowi Mt 28,19; 1Kor 12,4 – 6; 2kor 13,14 o Wobec Ducha użyty jest rodzajnik określony męski, mimo że greckie słowo oznaczające Ducha jest rodzajem nijakiego, a nie męskiego J 14,26; 15,26; 16, 13 – 14 o Parakletos niezmiennie odnosi się do osoby , a nie do bezosobowej siły o Duch Święty przemawia Dz. 8,29, naucza Jan 14,26, składa świadectwa Jan 15,26, wstawia się za ludźmi Rz 8,26 – 27, rozdaje dary 1 Kor 12,11, zakazuje coś lub pozwala na coś Dz. 16,6 – 7 Duch święty jest Bogiem Mt 28,19 , ten tekst umieszcza Ducha Świętego na równi z Ojcem i Synem ; Dz. 5,3 – 4 , Ananiasz skłamał Bogu 1 Kor 12,11 rozdziela dary Jan 14, 16 pozostanie z Ludem Ps. 139, 7 – 10 , nikt nie może uciec od jego wpływu 1 Kor 2, 10.11 , jest wszechwiedzący Równocześnie na kartach Starego i Nowego Testamentu dowiadujemy się, że Duch Święty jest Bogiem: Hi 33,4; Iz 63,10; Za 4,6; Mt 12,31; Dz 5,3–4; 7,51; 10,38; 2 Kor 3,15– –18; Hbr 3,7–11; Wj 17,7; Ps 95,8.9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiem ze dużo tego, ale nie chcę by myslano, ze nie wiem o czym mówię i w Kogo wierzę :):):) dogłebny i wnikliwy pojmie Kim jest Ojciec Syn i Duch świety. Amen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asjjaaaa
Kamelio jak kogos to nie przekona to ja juz nie wiem jak z nimirozmawiac ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przeanalizujcie WSZYSTKIE CYTATY i pojmijcie KIM JEST Ojciec Jezus Duch święty. Nie przekreślajcie z gór y tego ale przeanalizujcie i POMYSLCIE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kola89
Widzę, ze zMadralka juz dawno sie nie odezwala:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kola89
A teraz na poważnie. Czy w Biblii są treści mowiace wprost o istnieniu nieba? Czy tylko takie, z ktorych to wnioskujemy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kola89
A teraz pytanie do Dreamera, jezeli w ogole tu jeszcze zaglada. Czy byles w seminarium duchownym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asjjaaaa
moze dlateo ze zobaczyla ze coraz wiecej osob zgadza sie z biblia a nie z nauczaneim SJ. Kto pytal czy jest doslownie o niebie. Pewnie ze jest chocby objawienie jana 21:1 ;) albo 19:1, albo 20:1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asjjaaaa
Kola skoluj sobire bilbie dwujezyczna grecko polska. W niej jest slowo po slowie dokladnei przetlumaczone. Wtedy zobaczysz czy to co w przekladach jest nazwanie neibiem po grecku tez to znaczylo. Ja cie zapewniam ze tak bo mam taka biblie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kola89
O jak fajnie ktos jest na foruM:) ile masz lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kola89
Ale biblia w orginale nie byla chyba pisana po grecku:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asjjaaaa
Jak nie byla ;) Byla w trzech jezykach, grecku, hebrajsku i aramejsku :) Mam lat 16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×