Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zlota jesien

Magia czterech por roku dojrzalych kobiet

Polecane posty

Niebo i dłonie Gdyby to niebo miało dłonie Które zabrałyby nas w błękit Gdyby na ziemi można było Schować gdzieś żale i udręki Gdyby tęsknota miała skrzydła I odtruwała z lękiem ptaka Gdyby, ach gdyby można było Z żalu już nigdy nie zapłakać Jaki wtedy byłby ten nasz świat Może lepszy, może gorszy - kto to wie Czy byś kochał, kochał mocno tak Czy by coś zmieniło się Czy by było więcej uśmiechniętych ust Więcej szczęścia dla samotnych serc Czy byś nie bał się, że w tłumie ludzkich słów Zgubisz własne tak Zgubisz własne nie Gdybyś uwierzył, że na ziemi Istnieje szczęście takie wielkie Że można wierzyć, można kochać Że będzie ktoś, kto tego zechce Gdybyś uwierzył, że ty możesz Możesz dać komuś gwiazdkę z nieba A razem z gwiazdką podarować Szczęście którego mu potrzeba Jaki wtedy byłby ten nasz świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Samotny 60
Halloween, Dziady czy Zaduszki? listopada. W Polsce pojawiło się pod koniec lat 90. Bardzo popularne jest w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Ma ono symbolizować czas, kiedy zmarli opuszczają zaświaty i kontaktują się z żywymi. Podobnie jak święto Dziadów czy Zaduszek. Tego rodzaju święta mają głębokie korzenie i pojawiają się w wielu kulturach. Samhain to najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza koniec lata (sam e fuin). Związane było z zakończeniem żniw i roku wg kalendarza celtyckiego (31 października). Wierzono, że w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępowały na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Święta typu Dziady, Zaduszki czy Halloween mają prawdopodobnie to samo podłoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Samotny 60
W naszym kraju święto to jest coraz bardziej popularne, choć wielu je krytykuje. Zapewne wiąże się to z tradycją obchodzenia u nas dnia Wszystkich Świętych 1 listopada, który ma poważny nastrój, w przeciwieństwie do Halloween. Historia Halloween ma ponad 2000 lat, a jej początek tkwi w w religijnych obrzędach Celtów. Rokrocznie wieczorem 31 października druidzi - kapłani celtyccy - wyruszali w odwiedziny do okolicznych domostw, domagając się poczęstunku. Jeżeli ofiara zadowoliła kapłanów, zapalali przed domem świecę i wkładali ją do wyrzeźbionej w rzepie "głowy Jacka O-Lanterna", co miało chronić mieszkańców przed atakami złośliwych demonów. Jeśli poczęstunek był zbyt skromny, druidzi rzucali na dom klątwę. Symbolem Halloween jest dziś wydrążona dynia ze światełkiem w środku, która ma przedstawiać dusze zmarłych. Obchody tego święta zaczynają się wieczorem i polegają na przebieraniu się za straszne postacie, zjawy, duchy. Przebrane dzieci odwiedzają domy sąsiadów i wypowiadają hasło TRICK OR TREAT - „Psikus albo poczęstunek”. Dostają wtedy słodycze, a tym, którzy wybierają „psikusa”, robią złośliwe żarty, na przykład smarują klamki pastą do zębów. Popularne są też „Halloween party”, czyli imprezy spod znaku horroru. Od kilku lat organizowane są one również w Polsce. Młodzież w Stanach Zjednoczonych może też bawić się na tzw. Strasznych Farmach – specjalnie zaadaptowanych większych przestrzeniach, na których tworzy się odpowiednio groźne scenerie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzień dobry!:-D A dobry naprawdę bo pogodny i słoneczny... Pozdrawiam wszystkie dziewczynki i chłopczyka, który już od rana nas straszy Dyniami:-D A ja się duchów nie boje i tak naprawdę to te\" Halloween party\" mi nie lezą... Wole nasze tradycyjne święto Zmarłych... Tak jutro będziemy odwiedzać naszych bliskich i będą korki i przepełnienia autobusów... Tak to naszych zmarłych Święto i zrozumiale, ze wszyscy będziemy tam podążać,,, Pa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość XL
🖐️ Święto Wszystkich Świętych przypada na dzień pierwszego listopada. Jest to uroczystość ku czci wszystkich świętych i męczenników, którzy są w niebie. W Polsce jest ono mylone z drugim dniem - Zaduszkami. Początkowo święto to przypadało na dzień 1 maja i było związane z męczennikami, jednak papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł datę na 1 listopada i tak zostało do dzisiaj. Drugiego listopada obchodzony jest tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu powinno modlić się za duszę wszystkich zmarłych, którzy są w czyściu, aby dostąpili łaski boskiej i mogli znaleźć się w niebie. Jako, iż tylko 1 listopad jest dniem wolnym od pracy, ludzie w tym dniu idą na groby bliskich, by zapalić znicze i pomodlić się za dusze zmarłych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
👄 : Dzień Wszystkich Świętych.. » Od zawsze słyszymy-kochajmy ludzi.. Mieliśmy kiedyś bliskich i kochanych nie zdążyli za pędem doczesnym zapomnieliśmy o nich w wielkiej próżności chciwością zajęci nie słysząc skarg tych co konali. Czy musi być tylko jeden dzień , kiedy święci dzielą się na wszystkich przecież oni wolą ciszę wieczną jodłowe warkocze z chryzantemą zimne nad zniczem ogrzać ręce żywych modlitwy zanieść do nieba . W wilgotnej szarości listopada pochylone kamienie, smutne anioły wiatr gasi płomienie, strąca liście zaś jutro- mróz zetnie kwiaty ulecą dusze do sennej krainy wyswobodzone z własnego cienia. Warto się czasem zasłuchać, w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć. Autor: bicie-serca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tez piękne wiersze znalazłam:) Ogrodowa listopadowa Listopad zawsze jest późny nawet gdy wcześniej się zacznie W okna zaglądają wielkie oczy samotne uliczne latarnie I chodzą po ścianach cienie liczne duchy naszych przodków a domy jak trumny zamknięte Ogrodowa ma święty spokój ***************************************************************** Przesłanie Wybaczcie mej śmiałości Wielcy Poprzednicy Dzisiaj przed Wami klęczę Odtąd niech zawsze Trzeci listopada Będzie Waszym Świętem Dla Wszystkich Świętych Poetów Bo przecież nie znam innych Zapalam na mym skromnym stole ZNICZ POETYCKI Adam Ziemianin http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Znicze,_Zielona_G%C3%B3ra.jpg/300px-Znicze,_Zielona_G%C3%B3ra.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajciei u mnie też słonko świeci - chociaż te ciągłe zmiany pogody żle na mnie wplywają niestety. Jakieś rozdrażnienie poddenerwowanie i smutek ogromny. jutro odwiedziny na cmentarzach i ten niesamowity, podniosły nastroj. Tez jestem za tym zeby nie \"amerykanizowac\" tego świeta i żeby pozostało ono naszym tradycyjnym świetem. http://th.interia.pl/51,b76d53387694484/Cmentarz.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 60 siatka
Kasiu! Ja tez jestem za tym co napisałaś❤️ Ale przyznasz , ze ta tłuściutka pupa wykazała się pomysłowym Halloweenem...Hi hi !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkie dziewczyny i chłopaków ! Zycze miłego dnia i spadam do obowiązków:) \"Listopad\" - Brzechwa Jan Złote, żółte i czerwone opadają liście z drzew, zwiędłe liście w obcą stronę pozanosił wiatru wiew. Nasza chata niebogata, wiatr przewiewa ją na wskroś, i przelata i kołata, jakby do drzwi pukał ktoś. W mokrych cieniach listopada może ktoś zabłąkał się? Nie, to tylko pies ujada. Pomyśl także i o psie. Strach na wróble wiatru słucha, sam się boi biedny strach, dmucha plucha-zawierucha, całe szyby stoją w łzach. Jakiś wątły wóz na szosie ugrzązł w błocie aż po oś, skrzypią, jęczą w deszczu osie, jakby właśnie płakał ktoś. Mgły na polach, ciemność w lesie, drga jesieni smutny ton, przyjdzie wieczór i przyniesie sny i mgły, i stada wron. Wyjść się nie chce spod kożucha, blady promyk światła zgasł, dmucha plucha-zawierucha, zimno, ciemno, spać już czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja też nie wyobrażam sobie innego przeżywania tego Święta.Niesamowity nastrój ,zapach,klimat wieczornego spaceru to wszystko skłania do zadumy .Czas pędzi ,życie tak szybko ucieka a ten dzień sprawia,że jest czas na to żeby przystanąć.Powspominać tych kochanych ...Zapalić znicz-symbol pamięci. http://foto.zhp.mielec.pl/serw061/op1235.jpg http://foto.zhp.mielec.pl/serw061/op1255.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niesmiala
Pozdrawiam i życzę miłego dnia👄 http://www.ploiech.internetdsl.pl/lustro/listopad/chryzantema.jpg 1 Listopada " 1 L I S T O P A D A " Jest taki jeden dzień w roku kiedy myślimy o bliskich , tych , którzy odeszli w pół kroku , nie zdążyli spakować walizki . "Spieszmy się kochać ludzi , tak szybko odchodzą "- te mądre słowa księdza Twardowskiego, często na myśl mi przychodzą . Mówmy bliskim nam osobom , że je kochamy ,szanujemy i cenimy . Nie odkładajmy niczego na później , bo może nigdy nie zdążymy . Żyjmy uczciwie na co dzień, jakby to był dzień nasz ostatni , żeby żaden mroczny cień , nie zaplątał się w sumienia matni . Kochajmy ludzi , kochajmy świat , pozostawmy po sobie coś dobrego , żeby ktoś , kiedyś położył kwiat , na miejscu naszego spoczynku wiecznego. Autor: Margarit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niesmiala
To bardzo smutny wiersz... CMENTARZ..... Cmentarz..... Tu jest tak cicho,szczególnie nocą.... Przechadzać się jak zmora przy pełni księżyca.... To jest dopiero uczucie.... Poczuć starość przez dotyk, zapach mchu.... Śmiertelną wręcz ciszę... Jest tak spokojnie, że chciałoby się położyć na trawie, pomiędzy grobowcami.... Zasnąc i nigdy nie ujrzeć już tego zakłamanego chorego świata.... Wszystkich to czeka - już niedługo.... Czasie, prędzej, bo trudno jest mi wytrzymać..... Autor: Złośnicaaaaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ALIISS
świeto zmarłych I wyobraźić sobie... W ten właśnie dzień ide alejką gdzie groby po bokach otaczaja mnie... drzewa krzaki... Naraz wsłuchuje sie w odglosy z zewnatrz szeleszczace torby, słyszę jak koła wozkow omijaja mnie... dzieci placzace... ludzi mowiacych... lecz nic nie rozumiem... zamyslona w swojej ciszy... slysze wszystko... wiatr slysze jak muzyka gra w oddali... podnosze lekko wzrok... gdzies po boku,,, jakis czlowiek na skrzypcach gra... melodia jest piekna lecz omijam go bez zatrzymywania sie... doszlam do grobu mijajac tlum ludzi... usiadlam na ławce obok... i pomyślalam co jest po smierci.... nicość?? czy niebo... czy zyja nasze dusze... popatrzylam przed siebie i przeczytalam napis na nagrobku.. "Śmierć - Miłość ocali przed śmiercią... zgineli tragicznie..." nie pamietam imienia ani nazwiska jakie bylo tam napisane.... gdy przeczytalam napis wstalam i dalej myslalam idac... szlam nie zatrzymywalam sie...az w moich oczach pojawily sie lzy... Łzy smutku... Bo właśnie dziś zapragnełam żyć... Pomyślałam o tym że nie spotkam już mojego kochanego chłopaka...ktorego bardzo kocham... Nie spotkam przyjaciół i skończy sie to wszystko... to fantastyczne że własnie w taki dzień jak dziś... wszyscy idą w jedno miejsce na calym śwecie,,, w ruznych krajach panstwach... i wspominaja tych,,,ktorzy kiedys odeszli... podeszlam do nastepnego grobu... dążąc do nikat... i zobaczylam grób... który nie miał ani jednego znicza... był zaniedbany brudny... o tej osobie ktos zapomniał...a jesli o nas ktos tak poprostu zapomni...? być znow samotnym?? nie zniosła bym tego... dzis dopiero wiem jak bardzo chce zyc.. wiem ze kocham i chce byc kochana... i nie zamienie tego na nic innego,,, teraz wiem jak to jest,,, śmierc niczego nie wyjasnia...bo "samotnym na ziemi jest tak samo jak w niebie..." takie własnie jest świeto zmarłych... Że wszyscy trafimy na cmętarz... Autor: Bagienna Rusalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 50+5 =55
"Listopad" Przyszedł sobie do ogrodu stary, siwy pan Listopad. Grube palto wziął od chłodu i kalosze ma na stopach. Deszcz zacina, wiatr dokucza. Pustka, smutek dziś w ogrodzie. Pan Listopad cicho mruczy: nic nie szkodzi, nic nie szkodzi. Po listowiu kroczy sypkim na ławeczce sobie siada. Chłód i zimno. Mam dziś chrypkę. Trudna rada, trudna rada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 50+5 =55
Różyczko! Pewnie jutro W oazie będzie pusto:) To nadrobię czytanie❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×