Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zlota jesien

Magia czterech por roku dojrzalych kobiet

Polecane posty

Nikt na całym świecie, żaden najmędrszy filozof nie poradzi tak młodej osobie jak roztropna matka, bo żaden nie może tak jej znać i życzyć. Klementyna Hoffmanowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matka, to nie ktoś, na kim można się oprzeć, ale ktoś, kto uczy, jak się obchodzić bez oparcia. Dorothy Fisher

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WESOLOWSKI
Konstanty Ildefons Gałczyński "SPOTKANIE Z MATKĄ" Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz. Byłem wtedy mały jak muszelka, A czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne. Noc.Dopala się nafta w lampce. Lamentuje nad uchem komar. Może to ty, matko, na niebie jesteś tymi gwiazdami kilkoma? Albo na jeziorze żaglem białym?Albo falą w brzegi pochyłe? Może twoje dłonie posypały mój manuskrypt gwiaździstym pyłem? A możeś jest południowa godzina, mazur pszczół w złotych sierpnia pokojach? Wczoraj szpilkę znalazłem w trzcinach- od włosów. Czy to nie twoja? Ciemne olchy stoją na moczarze, rozsypuje się w mokradłach próchno. Ej, rozświstał się wiatr na rujarze, małe gwiazdki nad olchami zdmuchnął. Mała myszka przez ścieżkę przebiegła. Drogę mleczną nietoperz wymierzył. I wiatr ucichł nagle. I zza węgła z fajką srebrną w zębach wyszedł księżyc. Rozświeciły się świeceniem wielkim chmury, dziuple, żołędzie i sęki- jakby cały świat był srebrnym świerkiem, srebrnym bąkiem grającym piosenki. Listki drżeć zaczynają, słońce wschodzi nad knieję, serce jak śnieg topnieje. Listkom rosnąć, opadać, ptakom też wiecznie nie żyć, Słońcu wschodzić, zachodzić, sercu gwiazdy i skrzypce. Jak pudełko świeczek choinkowych, nagle, w ręku, gdzieś od dna kredensu, myśli nagle tak wchodzą do głowy, serce trącą i sercem zatrzęsą. Świeczki takie kupowała mama. One drzemią. W nich śpi piękny zamiar. Tylko rozwiń je i tylko zapal, a zobaczysz, co z tego wyniknie: w świeczkach błyśnie drogiej twarzy owal. Matka palec wzniesie. Wiatr ucichnie. Matkę w ręce ucałuj i włosy, potem śniegu po uliczkach rozsyp, żeby błyskał się i żeby chrzęścił. Potem wszystkie światła, co migocą, do walizki zamknij. Otwórz nocą, jeśli w drodze spotka cię nieszczęście. Lato w lesie. Ciemność zielona w świerkach. Szałwia. Zajęczy szczaw. Niebo obłoki zdejmuje. Ptak zerka. Trzmiele brzęczą wśród traw. Motyle żółte i białe jak latające listy. Cisza i światło. A tam dalej i dalej, za tym pagórkiem piaszczystym, też jest lato. Niebo to jest małe miasteczko w niedzielę, gwiazdy gapią się na ziemię z okien, a wiadomo, że gwiazd jest wiele i że wszystkie są niebieskookie. A tam w rogu, w mieszkaniu z balkonem, w jednym oknie, gdzie kwiat czerwony, a to drugie okno z drugim kwiatem... tam ty mieszkasz. I pogrzebaczem fajerki przesuwasz. I płaczesz. Bo tak długo czekasz mnie z obiadem. Idę do ciebie. W twoją zieleń. I w twoje śniegi. I w twój wiatr. W twój niezmierzony idę świat, gdzie pory roku na twej dłoni trojaka jak Siązaczki tańczą i kurz się wzbija, skrzypi wóz, odyniec biegnie przez mokradła i jeleń rośnie pośród światła, co, dzwoniąc, bębniąc, tarabaniąc, zaspane gwiazdy strząsa z brzóz. Jesień to skrzypce potłuczone, bezradna myśl nad ćwiercią smyczka, zima to plecy twoje białe, lato ? jak złota rękawiczka, którą porzucił w sadzie Jan, ten Kochanowski, co mu łyżką wystarczy stuknąć, a już wszystko tańcuje, niebo się otwiera, niebo niebieskich pełne piór, truchleje wilk, basuje bór głosem Szekspira i Homera. Ze srebrnych, księżycowych jezior delfin wysuwa ucho, jesiotr słuchaniem skraca sobie pobyt. A z lasu truchcik sarnich kopyt. Z rybackich ognisk bucha dym, skwierczy na sadle płotka żółta ? to w wierszach Jana tak. I w nim zakotwiczona moja nuta; i wszystkie, wszystkie, wszystkie muzy, bemole wszystkie, rytm i rym, i księżyc, mój ubogi kuzyn, co na telegraficznych drutach nocą nabija sobie guzy. But zgubił. Choć jest cały światłem, we łbie rozumu ani szczypty. I nieskończonym sznurowadłem wplątał się w moje manuskrypty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WESOLOWSKI
DOBRANOC🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak się zamyśliłam i zaczytałam ... Wesolski pamiętam ten wiersz:) bo nie sposób go nie znać , ale bardzo dziękuje z jego przypomnienie ... CUDOWNY... Dobranoc 👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiecie, ze w Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zamyśliłam się i zaczytałam wiecie , ze w Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Net nie chciał mnie wpuścić i tak się narobiło Hi hi !👄 Bez składu i ładu te moje wpisy... sorki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kawiarenkowa kolezanka
Dobranoc👄👄👄👄👄👄👄👄 Cudownie tu dzisiaj było jestescie WBW naprawdę :classic_cool: może ja wyręczę starsza i pogaszę wszystkie światła:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lamaa
Dobranoc👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jasiek 64
Ojojoj !jakie piękne wiersze ... tak DZIEŃ MATKI TO PIĘKNY DZIEŃ... I o tym nie da się zapomnieć, ale ze to już tyle lat:) to Granatku nie wiedziałem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość XL
Zrobiłam pomylke ! I mój wpis wysłałam na inny topik... Dobranoc 👄:classic_cool:❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Starsza 65
O jak milo światła pogaszone:) Dobranoc Kochana oazo i Kochani oazowicze:)]usta]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Starsza 65
👄👄👄👄👄👄👄👄👄👄👄👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wesolowski
DLA WSZYSTKICH MAM OAZOWYCH:-D http://www.sloneczko.1k.pl/ 🌼 Nie ma takiego bukietu I słów mi takich brakuje, Aby powiedzieć mej Matce, Co w dniu dzisiejszym czuję. Może bukiecik stokrotek, Spojrzenie w oczy Nic więcej. Powiem, Że Twoim imieniem Dziś moje serce bije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WSZYSTKIE TAKIE NAM DROGIE❤️ MAMY ! MAMUSIE! MATULKI! MAMUSIEŃKI I MATKI ! Bądźcie wszystkie zawsze tylko szczęśliwe i uśmiechnięte, płaczcie wyłącznie ze szczęścia swoich bliskich i swojego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kochane dziewczyny! Nie ma nic lepszego od porannej kawki w miłym towarzystwie... Wiec zapraszam wszystkich bez wyjątku na kawkę rozpuszczalna i torta kawowego.:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zostawiam wszystko na stoliku i zabieram się za swoja urodę ... DZIŚ szczególnie musimy wyglądać wszystkie pięknie i młodo:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mamuśki pije z wami kawkę zajadam torta i czuje się jak mała dziewczynka:-D dzięki sabinko👄 Wesolski 👄 Kawo rozpuszczalna 👄 Halszkoi 👄 I WBWi 👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja was lubie
Jest jedna miłość, która nie liczy na Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze i przebacza, odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska. Droga Mamo, niech się spełnią wszystkie twoje marzenia. Czas, jak koło szybko krąży, rok za rokiem szybko mija, z życzeniami synek dąży, niech nam tylko szczęście sprzyja. Za Twe Mamo, dobre czyny zdrowia szczęścia, siły, chwały dzisiaj Ci na imieniny szczerze życzy synek mały! Za to, Mamo, że noc w noc czujnie strzeżesz kolorowych i spokojnych mych snów. Za to, Mamo, że Ci zawsze mogę wierzyć, że rozumiesz mnie nawet bez słów, cóż Ci dzisiaj mogę za to dać, najdroższa Mamo!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla mojej Mamy❤️ Dziękuję za to wszystko, Czym dobroć jest na ziemi, Że Jesteś najważniejsza, Że tego nikt nie zmieni, Że jeden dzień najpiękniej W mym sercu jaśnieć musi: Dla jednych to Dzień Matki, A dla mnie Dzień Mamusi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja was lubie
Sarko[👄 WBW👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja was lubie
Postawie wam babkę z kakaem ... pycha!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×