Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dobre rady Noir

odpowiem na Wasze pytania

Polecane posty

Gość dobre rady Noir

Drogie Kobietki pytajcie o co chcecie. Bardzo chętnie Wam pomogę. Uważam, że jest to bardzo sympatyczna foma zadawania pytań, mozecie zadawać pytania których wstydziłybyście się zadać komuś. A ja postaram się pomóc na tyle ile będę znać odpowiedź. Chętnie pomogę. Pozdrawiam i całuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytajkaaa
:D yyyyyyyy co sie jutro (wlasciwie juz dzisiaj) wydarzy :D dobre pytanie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytajkaaa
no wiec jaka jest odpowiedz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość con
Chcę zadać pytanie ale nie wiem czy jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobre rady Noir
Jestem, ale odpowiem za każdym razem jak odwiedze tą strone, nie jestem żadnym jasnowidzem, chcę pomóc dziewczynom, które nie są doświadczone w tych sprawach albo chcą się poradzić, spodziewałam się też takich odpowiedzi na mój post.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jozinek z Bazinek
a jakie to są "te sprawy"???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ...ona...
wiec ja mam do ciebie pytanko...czy po 7 dniach od wspołzycia mozna stwierdzic ciąze?i czy mogą juz wystepowac objawy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! ja mam pytanie o to kiedy i czy w ogóle powinnam robić badania hormonalne. Chodzi o to, że po tabletkach ( Gravistat, Logest, Yasmin, plastry ) tyję i puchnę. Na poziom których hormonów jest najlepiej zrobić badania i w którym dniu, tak, żeby dobrać prawidłowe dla sibie tabletki, nie powodujące tycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...Ona... nie nie można :) można stwierdzić 7 dni po zagnieżdzeniu jajeczka w macicy.. a pamiętaj że plemniki zyją jakiś czas i lepiej robić testy po terminie spodziewanej @. Objawów po 7 dniach nie ma. Może wystąpić nabrzmienie i nadwrażliwość piersi, które występuje też przed @. Agnesse Powinnaś to skonsultować z lekarzem ginekologiem, który najlepiej skieruje Ciebie na badania w odpowiednim dniu cyklu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PREGNYL
a czy po tym zastrzyku PREGNYL duza jest szansa ze zajde w ciaze i moze to głupie pytanie ale czy jak dostane ten zastrzyk to czy mamy sie w tym dniu kochac z mezem????? naszym problemen jest chromatyna i czy cos mi mozesz poradzic na temat chromatyny bo u nas jest 36 % i czy z taka chromatyna mamy szanse na dziecko za odpowiedz bardzo dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A.N.N.A
witam! mam 29 lat jestem mamą 3,5 letniego Oliwiera ,jakiś czas temu odezwał się we mnie ponownie instynkt macierzyński,od lata zeszłego roku próbuję zajść w ciążę ale przy moich "dziwnych" 30-60 dniowych cyklach trudno było się wstrzelić.W końcu wybrałam się do ginekologa, zbadaliśmy prolaktynę i faktycznie wyszła zawyżona 51.31 ng/ml to ponoć jest powodem być może bezowulacyjnych cykli,tuż przed miesiączką miewam okropne bóle piersi co niejednokrotnie było podejrzeniem przeze mnie ciąży. No cóż lekarz przepisał bromergon i mierzenie temperatury,twierdz że powinniśmi dość szybko poradzić sobie z tym problemmem.Biorę bromergon już 1,5 tygodnia a temp.skacze od 35.0 do 37.5 ta była jedniodniowym skokiem i znowu spadek do 35.0.Mam pytanie odnośnie tego bromergonu jak szybko zacznie działać czy ten cykl będę miała już normaqlny czyli 28-32 dni? dodam że przed ciążą @ przychodziła regularnie co 32 dni. Po porodzie siępokręciło. Czekam na odp. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a jakie masz kompetencje
i jakie doświadczenie, wiedzę? Ile lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobre rady Noir
Witam ona - 7 dni od współżycia nie można stwierdzić ciąży, to zależy w którym dniu Twojego cylku sie kochaliście. Gdyby to było w czasie owulacji do zapłodnienia doszło by bardzo szybko biorąc pod uwagę żywotność plemników i inne czynniki niezbędne do zapłodnienia. Często zdarza się tak, ze kobieta współżyje z chłopakiem kilka dni przed owulacją, plemniki przeżywają w drogach rodnych kobiety np 4 dni i do zaplodnienia dochodzi 4 dni po stosunku. Wtedy pomimo tego ze kochalismy sie w zeszlym tyg nasza rzekoma ciąża nie ma tygodnia tylko 3 dni. W różnych publikacjach napisane jest, że pierwsze objawy ciąży najwcześniejsze można zaobserwować już w 2 tyg, najpewniejszym okresem dla mnie jest miesiąc. Niektóre kobiety wogóle nie czują żadnych zmian, a czasa,mi zdarza się tak że już po ym tyg od zaplodnienia nie od stsounku kobieta czuje zmiany wystepuje to zwlaszcza wtedy gdy kobieta jej oganizm jest bardzo mozno zwiazana z przyroda, tzn reaguje na zmiany pogodowe, takie kobiety sa bardzo czule na wszelkie zmiany poziomu hormonalnego. Nasz uklad humoralny wiaze sie bardzo z ukladem nerwowym i sroowiskiem. Agnesse- nie napsałaś nic o swoich cyklach, o pms o swoim usposobieniu, nie wiem jakim typem jesteś estrogennym czy gestagennym, dla kobiet o typie estrogennym zalecane są tabl z przewagą progesteronu, natomiast dla typu gestagennego zalecane są o przewadze estrogenów. Tabletki, które brałaś czyli logest, gravistat nie wiem który, yasmin o następującym skladzie Logest Zawartość hormonów: - Estrogen - etynyloestradiol - 0,02 mg/tabl. - Progestagen - gestoden - 0,075 mg/tabl. Gravistat 125 Zawartość hormonów: - Estrogen - etynyloestradiol - 0,05 mg/tabl. - Progestagen - lewonorgestrel - 0,125 mg/tabl. Gravistat 250 Zawartość hormonów: - Estrogen - etynyloestradiol - 0,05 mg/tabl. - Progestagen - lewonorgestrel - 0,25 mg/tabl. Yasmin Zawartość hormonów: - Estrogen - etynyloestradiol - 0,03 mg/tabl. - Progestagen - drospirenon - 3 mg/tabl. Brałaś tabletki dla typu estrogennego czyli gestagenne, być może powinnaś zacząć brać tabletki estrogenne dla typu gestagennego, o przewadze estrogenów nad progesteronem, np. Mercilon Zawartość hormonów: - Estrogen - etynyloestradiol - 0,02 mg/tabl. - Progestagen - dezogestrel - 0,15 mg/tabl. Jest to mala dawka hormonów zalecana młodym kobietom, kobietom po 30 zalecane większe dawki hormonów. Może się okazać, że nie możesz brać tabletek skoro po yasmin też tyłaś a one sa jedynymi tabletkami nie powodującmi tycia, aczkolwiek dobrze, że je odstawiłaś są paskudne właściwości drospineronu nie sa jeszcze do końca poznane, w krajach zachodnich zostały wycofane u Nas też mają niedługo je wycofać. Na dobranie tabletek sklada się wiele czynników typ estrogenny i gestagenny istnieje ównież zrównoważony. Wiek, czyli dawka hormonów, organizmy związane z przyrodą nie zaakceptują wprowadzania sztucznych hormonów do organizmu. Każda tabletka hormonalan wywołuje spustoszenie w naszym orgnizmie. Możesz zrobić badnia homonalne najlepiej jakbyś poszła do lekarza ginekologa lun rodzinnego poprosić o skierowanie ja nie wiem jakim typem jesteś mogę tylko wnioskoważ, lekarz obejrzy Cie zada Tobie kilka pytań i na podstawie tego powie Tobie jakie hormony powinnaś wyznaczyć. Badanie poziomu hormonu kosztuje 70 zł od jednego hormonu. Hormony jakie należy robić prolaktyna progesteron LH FSH estradiol testosteron estrogen Ale nie wiem czy lekarz pewnie będzie chciał ograniczyć koszty więc wszystkich nie zaleci. Jeśli chodzi o czas wykoywania LH, FSH i estradiol na początku cyklu, prolaktyna i progesteron w drugiej połowie, testosteron nie ma zanaczenia. Pregnyl - Podanie pregnylu zapoczatkowuje ostatnie stadium dojrzewania komórki jajowej i prowadzi do pęknięcia pęcherzyka.Powinno się współżyc od 36 do 48 godz po podaniu pregnylu. Sprawdź czy doszło do owulacji (choćby robiąc wykres temperatury, lepiej sprawdzając poziom progesteronu w 8-9 dni po pregnylu. Jeśli chodzi o chromatynę 36 %, nieważne ile procent ważne są powody takiego uszkodzenia. Można leczyć z sukcesem, ale trzeba znać przyczynę na podstawie tych informacji nie jestem w stanie powiedziec czym to jest spowodowane. Uszkodzen chromatyny spowodowanych TRWALYM uposledzeniem funkcji jader nie leczy się. Uszkodzonego plemnika oczywiscie nie da sie "wyleczyc". Obojetnie czy to beda uszkodzenia chromatyny, witki, wstawki, akrosomu czy blony komorkowej i obojetnie na jakim tle zaszly te uszkodzenia. Taki plemnik musi byc po prostu usuniety z najadrzy (bo tam sa one "magazynowane") w drodze ejakulacji. Powodzenia w leczeniu trzymam kciuki za Was. A.N.N.A - tak prolaktyna jest powodem bezowulacujnych cykli, bromergon jest syntetycznym progesteronem pomagającym usprawnić owulację, na uregulowanie potrzeba 2 miesięcy, zdarza sie też że rok musi minąć, czasami zwiększa sie dawke. Czasem jest lepiej tolerowany przez podwanie dopochwowe. Cykl się ureguluje już może nawet od pierwszego, ale nie gwarantuje ale może być nadal bezowulacyjny. a jakie masz kompetencje - moje hobby buziaki Pozdrawiam, Noir

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aga 86
kochalam sie z chlopakiem kilka dni po rozpoczeciu brania tabletek zle sie zaczelam czuc wiec pomyslalam ze jestem w ciazy zrobilam test negatywny wiec pozniej znow zaczelismy sie kochac dostalam okres ze straszym bólem brzucha w wieczorem gdy rano wstałam i wyciagnełam roztrzesłąm sie nie był na nim skrzep krwi tylko jakby kawał skóry biały troche z jednej strony czerwony. to jakby byla skóra ktora łatwo sie dawała urywac. czy to znaczy ze bylam w ciazy a ten bol brzucha to poronienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki!!! Wyczerpująca odpowiedź. Nie wiem jakim jestem typem... Cykle od zarania dziejów mam beznadziejne, tzn. nieregularne, długie ok. 35 - 38 dni, czasem się w ogóle zatrzymuje. Rodziłam zawsze długo po wyznaczonym terminie. Usposobienie...no nie wiem, nie jestem jakimś strasznym cholerykiem, ale absolutnie nie melancholikiem, ani nie flegmatykiem. W pracy wytrzymuję, jakbu\\y nigdy nic, w domu potrafię wybuchnąć. Psm wcale. Jetsem bardzo płodna, być może mam podwójne jajeczkowania. Rodziłam 4 razy, gravistat to był b.dawno, chyba 250. Pozdrawiam! Jeśli możesz napisz co z tym moim typem i czy ten mercilon bylby:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aha, faktycznie, jak za młodu miałam wywoływane okresy progesteronem w iniekcjach, albo tabletkach i ethisteronem, to bardzo tyłam.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A.N.N.A
a kiedy podaje się pregnyl tzn, przy jakich dolegliwościach? takich jak moje ? czy po bromku się tyje? chciałabym jak najszybciej zajść w ciążę ,regulować cykl bromkiem czy robić sobie jeszcze badania na inne hormony, bo gdzieś na innym forum ktoś mi odpowiedział że tak długie cykle nie muszą być bezowulacyjne że może być coś innego, żebym zrobiła USG jajników. sama nie wiem co robić? tak bardzo pragnę dziecka!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobre rady Noir
Aga86 nie wiem jakie bralaś tabletki-mówi się, że tabletki zabezpieczają już od pierwszego dnia, ale zazwyczaj tabletki 3 generacji mają takie działanie a tabletki 2 generacji należy brac chociaz 2 tygodnie. Natomiast takie tabletki jak cerazette zawierające tylko jeden hormon należy brac caly miesiąc i dopiero po drugim jest pozadany efekt. Jeśli zle się zaczęłaś czuc oznacza to ze tabletki sa dla Ciebie zle dobrane chcociaz mogą objawy ustąpić po pierwszym miesiącu. Agnieszko nie byłaś w ciąży. Z tego co mówisz wynika, ze od zapolonienia niby minelo malo czasu, a wiec zygota bylaby tak mala, ze nie byloby jej widać To wszystko co opowiadasz to eekt dzialania tabletek. Ale ostrzegam jeśli zle się czujesz oznacza ze organizm walczy z nimi i mogą nie spełniać swojego zadania. Poczekaj miesiąc ale mogę Cie tez uspokoic ze to nie było poronienie. Agnesse- po Twoim krótkim opisie nie można Cie zakwalifikowac do zadnego z typu. Możesz być typem zrównoważonym ale ja obstawiam tez ze raczej gestagennym . A jaka masz sylwetke? Czasami jest tak, ze nie można na oko powiedziec jakim jest się typem, ale pomagaja wtedy badania hormonalne. Przejdz się do lekarza on zleci badanie odpowiednich hormonow-to może ukroci Twoje poszukiwania tabletek odpowiednich. Mam nadzieje, ze znjdziesz. A.N.N.A – Żeby sprawdzic czy cykle sa owulacyjne lekarz powinien Tobie zlecic badanie hormonow Jeżeli stwierdzi się brak owulacji, można rozpocząć diagnostykę endokrynologiczną (hormonalną). Bezpośrednią przyczyną niewystępowania jajeczkowania jest nieprawidłowe dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego, zależne od stymulacji hormonami podwzgórza i przysadki. Dlatego też w początkowej fazie cyklu miesiączkowego (fazie folikularnej) ocenia się stężenia gonadotropin przysadkowych (hormonów produkowanych przez przysadkę): • FSH - folikulostymuliny, odpowiedzialnej m. in. za wzrost i dojrzewanie komórki jajowej, • LH - lutropiny, powodującej również dojrzewanie oraz (w uproszczeniu) uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu owulacji ma również hormon produkowany przez przysadkę - prolaktyna (PRL). Nieprawidłowe jest zarówno podwyższone stężenie tych hormonów, jak również zbyt niskie poziomy FSH i LH we krwi oraz ich nieprawidłowy stosunek ilościowy (powinien być bliski 1). Pregnyl to hormone Lek na receptę Producent Organon OSS: Holandia. Forma leku: iniekcje 500 j.m.; iniekcje 1500 j.m.; iniekcje 5000 j.m. Zawartość substancja czynna - chorionic gonadotropin. Sposób działania Pregnyl zawiera hormon gonadotropinę. Hormon ten znajduje się w moczu kobiet ciężarnych. Gonadotropina powoduje rozwój ciałka żółtego w jajniku oraz stymuluje wydzielanie androgenu - hormonu męskiego. Zastosowanie U kobiet leczenie bezpłodności spowodowanej brakiem jajeczkowania lub zakłóceniami w jajeczkowaniu. Gonadotropinę podaje się wtedy łącznie z innym hormonem gonadotropowym - menotropiną. U mężczyzn - w niedostatecznym wydzielaniu gonadotropin oraz opóęnionym dojrzewaniu, a także we wnętrowstwie, tj. wadliwym umiejscowieniu jąder (kryptorchizm). Bromergon nie hormon • Działa na ośrodkowy układ nerwowy, hamuje wydzielanie hormonu produkowanego w przednim płacie przysadki mózgowej. Wykazuje również działanie rozkurczające na naczynia krwionośne. Lek znalazł zastosowanie w leczeniu choroby Parkinsona, w hamowaniu nadmiernej produkcji mleka przez gruczoły piersiowe, w leczeniu zapalenia gruczołu piersiowego, zespołu przedmiesiączkowego, bezpłodności. W leczeniu gigantyzmu, guzach przysadki produkujących prolaktynę. • Clostilbegyt może być pomocny w leczeniu cykli bezowulacyjnych Syntetyczny hormon działający na mózg (podwzgórze) powodujący wzrost uwalniania hormonów płciowych. • Pobudza dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego, owulację. Hamuje wzrost błony śluzowej w macicy. • U mężczyzn wzmaga produkcję nasienia. Zaburzenia miesiączkowania i niepłodność spowodowana brakiem owulacji. • U mężczyzn zbyt mała ilość nasienia. Jasne ze długość cykli nie oznacza ze sa one bezowulacyjne. Niektóre kobiety wiedza kiedy Komorka jajowa jest uwalniana. Jest to silne uklucie jajnika, poboleanie brzucha i ciągnący się sluz. Wypisałam Tobie kilka pryczyn barku owulacj: W hiperprolaktynemii W przypadku stwierdzenia wysokich stężeń prolaktyny we krwi u kobiet z niepłodnością - w hiperprolaktynemii - leczeniem z wyboru jest zastosowanie leków hamujących jej wydzielanie z przedniego płata przysadki mózgowej, takich jak bromokryptyna (bromergon, bromocorn, parlodel) czy quingolidyna (norprolac), kabergolina i lizuryd. W hipogonadyzmie hipogonadotropowym Częstą przyczyną braku owulacji jest obniżone stężenie gonadotropin przysadkowych, zwane hipogonadyzmem hipogonadotropowym. Skutecznym leczeniem u tych pacjentek jest stosowanie gonadotropin egzogennych uzyskiwanych z moczu kobiet pomenopauzalnych (które produkują duże ilości tych hormonów), tzw. HMG (human menopausal gonadotropins). Zastosowanie tych preparatów (takich jak humegon, metrodin, pergonal) powoduje wzrost i dojrzewanie komórki jajowej, natomiast po uzyskaniu optymalnej wielkości pęcherzyka Graafa (około 18-20 mm) podaje się preparaty gonadotropiny kosmówkowej (HCG - human chorion gonadotropin), np. biogonadyl, pregnyl, profasi, zawierające duże ilości LH. Uruchamiają one mechanizmy jajeczkowania i następnie wspomagają funkcję ciałka żółtego. W hipogonadyzmie normogonadotropowym U niektórych pacjentek mimo prawidłowych lub nieznacznie obniżonych wartości FSH i LH nie występują owulacje (hipogonadyzm normogonadotropowy). W tych przypadkach sukces przynosi stymulacja jajeczkowania cytrynianem klomifenu (clomid, clostilbegyt) - lekiem o działaniu antyestrogennym - który w wyniku hamowania sprzężenia ujemnego osi podwzgórze-przysadka-jajnik wywołuje uruchomienie rezerw czynnościowych przysadki i wyrzut dodatkowej ilości gonadotropin wywołujących jajeczkowanie. W hipogonadyzmie hipergonadotropowym U kobiet, u których stwierdzano wysokie poziomy FSH i LH we krwi, jeszcze do niedawna nie było możliwości leczenia niepłodności. Zaburzenie to, zwane hipogonadyzmem hipergonadotropowym, przypomina zmiany występujące w układzie endokrynnym w okresie przekwitania. Leki wywołujące owulację powodowały wzrost i tak już wysokich stężeń tych hormonów. Nadzieję przyniosło odkrycie analogów GnRH - gonadoliberyny, hormonu wydzielanego przez podwzgórze, regulującego funkcję przysadki i produkcję gonadotropin. Podawanie tego leku w odpowiednich odstępach czasowych powoduje powrót cyklicznego wydzielania FSH i LH w prawidłowych ilościach, takich jak u kobiet zdrowych. Prawidłowe dawkowanie GnRH (lutrelef) umożliwia pompa infuzyjna odmierzająca dawki i czas ich podania (Zyclomat). Niestety, zarówno lek, jak i aparatura umożliwiająca jego zastosowanie są drogie i dostępne tylko w wysoko specjalistycznych ośrodkach. W niewydolności ciałka żółtego Często spotykamy się również z sytuacją, gdy owulacje występują w większości cykli miesiączkowych, jednak ze względu na zbyt małą produkcję progesteronu przez ciałko żółte (niewydolność ciałka żółtego) kobieta nie zachodzi w ciążę. U kobiet tych obserwujemy obniżenie stosunku LH do FSH poniżej 1. Leczeniem jest wtedy suplementacja gestagenowa, najlepiej przy użyciu pochodnych czystego progesteronu (progesteron, duphaston). Przy zaburzeniu stosunku LH do FSH U niektórych kobiet stwierdzamy podwyższone stężenie LH w porównaniu z FSH - stosunek LH/FSH wynosi wtedy 1,5-2. Często u tych pacjentek obserwujemy wtórny brak miesiączki, nadmierne owłosienie i otyłość. Sugeruje to możliwość występowania zespołu wielotorbielowatych jajników (PCOS). U tych kobiet leczeniem z wyboru jest cytrynian klomifenu lub stosowanie samego FSH (metrodin) w celu wywołania jajeczkowania. Dobre efekty daje również leczenie operacyjne (laparoskopowe), u nich bowiem jajniki są pokryte grubą otoczką uniemożliwiającą komórce jajowej "przebicie się". Metod wywoływania jajeczkowania jest wiele. Wybór metody należy do lekarza, który na podstawie wywiadu, badania ogólnego, ginekologicznego i badań dodatkowych, analizując współistnienie wielu czynników i zaburzeń wybierze optymalny sposób leczenia dla konkretnej pacjentki. Jeżeli jednak próby leczenia farmakologicznego zawiodą, postępowaniem z wyboru pozostają techniki wspomaganego rozrodu, popularnie zwane sztucznym zapłodnieniem. A jeśli chodzi o tycie może to być związane z niedoczynnością tarczycy-często towarzyszy temu hiperprolaktynemia. . Ponieważ to nie jest hormon tylko syntetyczny tylko jest to substancja ktora działą bezpośrednio na komórki produkujące prl jak też na receptory wytważające dopaminę. A może masz zespół ? Niżej wklejam artykuł Zespół policystycznych jajników W artykule omówiono szereg objawów składających się na zespół policystycznych jajników (PCO) będący częstą przyczyną niepłodności u kobiet. Zespół policystycznych jajników (PCO) to schorzenie określane również jako zespół wielotorbielowatych jajników lub też zespół Steina-Leventhala. Dotyczy on kobiet w wieku rozrodczym i stanowi częstą przyczynę niepłodności u kobiet. Szacuje się, iż choroba ta występuje u około 5% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Pomimo tego, iż schorzenie to wiąże się z występowaniem wielu charakterystycznych objawów, rozpoznanie nie zawsze jest jednoznaczne i nastręcza wiele trudności. Większość objawów zespołu policystycznych jajników wywołana jest zaburzeniami równowagi hormonalnej. Nadmierne wytwarzanie męskich hormonów płciowych tzw. androgenów przez jajniki, będące podstawową przyczyną występowania tego zespołu, wywołuje zachwianie prawidłowego funkcjonowania całego układu hormonalnego kobiety. Obserwuje się podwyższony poziom LH oraz obniżony poziom FSH we krwi co powoduje zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Do najbardziej charakterystycznych objawów PCO należą zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz hirsutyzm. Stwierdzenie któregoś z tych objawów może nasuwać przypuszczenia o ewentualnym istnieniu tego schorzenia. W przypadku PCO najczęściej występują skąpe krwawienia miesiączkowe bądź też nie pojawiają się one wcale i możemy wówczas mówić o wtórnym braku miesiączki. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą stać się przyczyną wielu chorób związanych z nadmiernym oddziaływaniem hormonów na błonę śluzową macicy, powodując jej przerost. Większość cykli w PCO to tzw. cykle bezowulacyjne, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Cykle bezowulacyjne spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany hormonalne powodują, że w cyklu miesiączkowym dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graffa, w którym mieści się komórka jajowa lecz nie dochodzi do jej uwolnienia. Pod wpływem androgenów pęcherzyk obumiera w wyniku czego tworzy się maleńka cystka. Powtarzająca się sytuacja w kolejnych cyklach powoduje powstawanie licznych torbielek w jajniku co w rezultacie doprowadza do jego znacznego powiększenia. Torbielki te najczęściej umiejscawiają się blisko zewnętrznej powierzchni jajników. Cykle bezowulacyjne stanowią główną przyczynę niepłodności kobiecej. Brak owulacji uniemożliwia bowiem zajście w ciążę. Występowanie wielotorbielakowatych jajników najłatwiej rozpoznać w badaniu ultrasonograficznym. Jeżeli stanowią one jedyny objaw PCO schorzenie to najczęściej rozpoznawane jest w trakcie kontrolnych badań ginekologicznych. Bardzo często występującym objawem PCO jest nadmierne owłosienie u kobiet pojawiające się w miejscach typowych dla mężczyzn. Takie zaburzenie nosi nazwę hirsutyzmu i związane jest z nadmiarem androgenów w organizmie. Owłosienie pojawia się na klatce piersiowej, twarzy, ramionach, brzuchu oraz innych częściach ciała. Często zauważa się jednocześnie nadmierne wypadanie włosów lub też łysienie typu męskiego. Czasami dołączają się zaburzenia polegające na występowaniu różnego rodzaju zmian skórnych. Może pojawić się trądzik, łojotok jak również zmiany barwnikowe na skórze w postaci ciemnych plam tzw. rogowacenie ciemne. W szczególności występują one na karku ale mogą pojawić się również w innych częściach ciała. Niezmiernie rzadko mogą występować takie objawy nadmiernego wytwarzania androgenów jak obniżenie tonu głosu, przerost łechtaczki czy też zmiana sylwetki ciała. U kobiet z PCO bardzo często spotykaną dolegliwością jest nadmierna skłonność do tycia. Jednym z objawów branym pod uwagę przy rozpoznawaniu zespołu policystycznych jajników jest właśnie otyłość. Jak wiadomo nadwaga w znacznym stopniu zmniejsza szanse na prawidłową owulację i tym samym może wpływać na nasilenie objawów PCO. Poza tym otyłość bardzo często wiąże się również z występowaniem wielu innych chorób jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, dlatego też trudno jest określić czy zmiany sugerujące PCO nie są wywołane właśnie otyłością. Większość kobiet z zespołem policystycznych jajników wykazuje znaczną oporność na insulinę. W organizmie wykrywa się większe stężenie insuliny aniżeli jest on w stanie wykorzystać. Insulina ta stymuluje jajniki do wytwarzania androgenów. Prócz zaburzeń wytwarzania insuliny można również zauważyć nieprawidłowy profil lipidowy. Najczęściej występuje podwyższony poziom cholesterolu całkowitego oraz obniżone stężenie frakcji HDL. W celu ustalenia prawidłowego rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie wielu badań. Niewątpliwie podstawowym badaniem jest badanie ginekologiczne. Dokładnie zebrany wywiad może mieć bardzo duży wpływ na dalszą diagnostykę chorej. W wywiadzie należy szczególną uwagę zwrócić na przebieg cyklów miesiączkowych oraz na zaburzenia związane z płodnością. Bardzo przydatnym badaniem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono na ocenę struktury oraz wielkości jajników. W obrazie USG w przypadku PCO uwidocznione są jajniki z dużą liczbą niepękniętych pęcherzyków jajnikowych umiejscowionych tuż pod zewnętrzną powierzchnią jajników oraz z pogrubiałą osłonką białawą. Niejednokrotnie jajniki te są znacznie powiększone. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma wykonanie badań hormonalnych pozwalających na dokładną ocenę stężeń poszczególnych hormonów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości badania hormonalne przeprowadza się kilkakrotnie w celu określenia ich poziomu w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Ze względu na różnorodny obraz kliniczny tego schorzenia rozpoznanie zespołu policystycznych jajników nie jest sprawą łatwą. Lekarze stawiają diagnozę na podstawie występowania różnych objawów. Dla niektórych do postawienia diagnozy wystarczy występowanie nieregularnych miesiączek, brak owulacji oraz androgenizm bez względu na obraz USG, dla innych wystarczy jedynie stwierdzenie wielotorbielakowatych jajników w badaniu ultrasonograficznym nie biorąc pod uwagę innych objawów. Leczenie zespołu policystycznych jajników uzależnione jest od objawów jakie wywołuje to schorzenie. Ze względu na fakt, iż objawy są bardzo różnorodne zastosowane leczenie powinno być dostosowane indywidualnie do każdej pacjentki. W zależności od tego jaki efekt terapeutyczny chce się osiągnąć stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne jak również chirurgiczne. Niewątpliwie najczęściej występującym zaburzeniem związanym z PCO jest występowanie nieregularnych cykli miesiączkowych. W celu uregulowania cyklu najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne polegające na stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Wpływają one korzystnie nie tylko na regulację cyklu ale również na błonę śluzową macicy zapobiegając wielu niebezpiecznym chorobom związanym z przerostem błony śluzowej. Poza tym pozwalają również, poprzez zmniejszenie wydzielania androgenów, na znaczne ograniczenie innych objawów spotykanych w PCO jak np. nadmierne owłosienie czy też trądzik. W przypadku, gdy do nieregularnego miesiączkowania dołącza się brak owulacji a tym samym problemy z zajściem w ciążę można podjąć zarówno leczenie farmakologiczne podając leki hormonalne indukujące owulację jak również leczenie chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne jest leczeniem długotrwałym, kosztownym i obarczonym dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęściej spotykanych powikłań farmakologicznej indukcji owulacji należą hiperstymulacja jajnika oraz ciąże mnogie. Najczęściej w przypadku, gdy terapia hormonalna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów przystępuje się do interwencji chirurgicznej. Dobre rezultaty daje znana od wielu lat, choć obecnie coraz rzadziej stosowana metoda polegająca na klinowej resekcji jajników. Ze względu na konieczność otwarcia jamy brzusznej w celu wykonania tego zabiegu istnieje wiele zagrożeń jak np. zrosty, stanowiących w przyszłości kolejną przyczynę trudności z zajściem w ciążę. Obecnie stosuje się mniej inwazyjną metodę leczenia policystycznych jajników, laparoskopię. Nie wymaga ona otwarcia jamy brzusznej tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu powikłań. W czasie laparoskopii często wykonuje się elektrokauteryzację polegającą na wypalaniu powstałych na jajniku torbiele celem osłabienia otoczki jajnika. Metoda ta jest równie skuteczna jak leczenie farmakologiczne. Pytałaś o robienie usg, najpierw zrób te bdania hormonalne a póżniej można stymulować owulacje i obserwować jak to się wszystko zachowuje za pomoca usg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobre rady Noir
W artykule omówiono szereg objawów składających się na zespół policystycznych jajników (PCO) będący częstą przyczyną niepłodności u kobiet. Zespół policystycznych jajników (PCO) to schorzenie określane również jako zespół wielotorbielowatych jajników lub też zespół Steina-Leventhala. Dotyczy on kobiet w wieku rozrodczym i stanowi częstą przyczynę niepłodności u kobiet. Szacuje się, iż choroba ta występuje u około 5% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Pomimo tego, iż schorzenie to wiąże się z występowaniem wielu charakterystycznych objawów, rozpoznanie nie zawsze jest jednoznaczne i nastręcza wiele trudności. Większość objawów zespołu policystycznych jajników wywołana jest zaburzeniami równowagi hormonalnej. Nadmierne wytwarzanie męskich hormonów płciowych tzw. androgenów przez jajniki, będące podstawową przyczyną występowania tego zespołu, wywołuje zachwianie prawidłowego funkcjonowania całego układu hormonalnego kobiety. Obserwuje się podwyższony poziom LH oraz obniżony poziom FSH we krwi co powoduje zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Do najbardziej charakterystycznych objawów PCO należą zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz hirsutyzm. Stwierdzenie któregoś z tych objawów może nasuwać przypuszczenia o ewentualnym istnieniu tego schorzenia. W przypadku PCO najczęściej występują skąpe krwawienia miesiączkowe bądź też nie pojawiają się one wcale i możemy wówczas mówić o wtórnym braku miesiączki. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą stać się przyczyną wielu chorób związanych z nadmiernym oddziaływaniem hormonów na błonę śluzową macicy, powodując jej przerost. Większość cykli w PCO to tzw. cykle bezowulacyjne, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Cykle bezowulacyjne spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany hormonalne powodują, że w cyklu miesiączkowym dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graffa, w którym mieści się komórka jajowa lecz nie dochodzi do jej uwolnienia. Pod wpływem androgenów pęcherzyk obumiera w wyniku czego tworzy się maleńka cystka. Powtarzająca się sytuacja w kolejnych cyklach powoduje powstawanie licznych torbielek w jajniku co w rezultacie doprowadza do jego znacznego powiększenia. Torbielki te najczęściej umiejscawiają się blisko zewnętrznej powierzchni jajników. Cykle bezowulacyjne stanowią główną przyczynę niepłodności kobiecej. Brak owulacji uniemożliwia bowiem zajście w ciążę. Występowanie wielotorbielakowatych jajników najłatwiej rozpoznać w badaniu ultrasonograficznym. Jeżeli stanowią one jedyny objaw PCO schorzenie to najczęściej rozpoznawane jest w trakcie kontrolnych badań ginekologicznych. Bardzo często występującym objawem PCO jest nadmierne owłosienie u kobiet pojawiające się w miejscach typowych dla mężczyzn. Takie zaburzenie nosi nazwę hirsutyzmu i związane jest z nadmiarem androgenów w organizmie. Owłosienie pojawia się na klatce piersiowej, twarzy, ramionach, brzuchu oraz innych częściach ciała. Często zauważa się jednocześnie nadmierne wypadanie włosów lub też łysienie typu męskiego. Czasami dołączają się zaburzenia polegające na występowaniu różnego rodzaju zmian skórnych. Może pojawić się trądzik, łojotok jak również zmiany barwnikowe na skórze w postaci ciemnych plam tzw. rogowacenie ciemne. W szczególności występują one na karku ale mogą pojawić się również w innych częściach ciała. Niezmiernie rzadko mogą występować takie objawy nadmiernego wytwarzania androgenów jak obniżenie tonu głosu, przerost łechtaczki czy też zmiana sylwetki ciała. U kobiet z PCO bardzo często spotykaną dolegliwością jest nadmierna skłonność do tycia. Jednym z objawów branym pod uwagę przy rozpoznawaniu zespołu policystycznych jajników jest właśnie otyłość. Jak wiadomo nadwaga w znacznym stopniu zmniejsza szanse na prawidłową owulację i tym samym może wpływać na nasilenie objawów PCO. Poza tym otyłość bardzo często wiąże się również z występowaniem wielu innych chorób jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, dlatego też trudno jest określić czy zmiany sugerujące PCO nie są wywołane właśnie otyłością. Większość kobiet z zespołem policystycznych jajników wykazuje znaczną oporność na insulinę. W organizmie wykrywa się większe stężenie insuliny aniżeli jest on w stanie wykorzystać. Insulina ta stymuluje jajniki do wytwarzania androgenów. Prócz zaburzeń wytwarzania insuliny można również zauważyć nieprawidłowy profil lipidowy. Najczęściej występuje podwyższony poziom cholesterolu całkowitego oraz obniżone stężenie frakcji HDL. W celu ustalenia prawidłowego rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie wielu badań. Niewątpliwie podstawowym badaniem jest badanie ginekologiczne. Dokładnie zebrany wywiad może mieć bardzo duży wpływ na dalszą diagnostykę chorej. W wywiadzie należy szczególną uwagę zwrócić na przebieg cyklów miesiączkowych oraz na zaburzenia związane z płodnością. Bardzo przydatnym badaniem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono na ocenę struktury oraz wielkości jajników. W obrazie USG w przypadku PCO uwidocznione są jajniki z dużą liczbą niepękniętych pęcherzyków jajnikowych umiejscowionych tuż pod zewnętrzną powierzchnią jajników oraz z pogrubiałą osłonką białawą. Niejednokrotnie jajniki te są znacznie powiększone. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma wykonanie badań hormonalnych pozwalających na dokładną ocenę stężeń poszczególnych hormonów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości badania hormonalne przeprowadza się kilkakrotnie w celu określenia ich poziomu w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Ze względu na różnorodny obraz kliniczny tego schorzenia rozpoznanie zespołu policystycznych jajników nie jest sprawą łatwą. Lekarze stawiają diagnozę na podstawie występowania różnych objawów. Dla niektórych do postawienia diagnozy wystarczy występowanie nieregularnych miesiączek, brak owulacji oraz androgenizm bez względu na obraz USG, dla innych wystarczy jedynie stwierdzenie wielotorbielakowatych jajników w badaniu ultrasonograficznym nie biorąc pod uwagę innych objawów. Leczenie zespołu policystycznych jajników uzależnione jest od objawów jakie wywołuje to schorzenie. Ze względu na fakt, iż objawy są bardzo różnorodne zastosowane leczenie powinno być dostosowane indywidualnie do każdej pacjentki. W zależności od tego jaki efekt terapeutyczny chce się osiągnąć stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne jak również chirurgiczne. Niewątpliwie najczęściej występującym zaburzeniem związanym z PCO jest występowanie nieregularnych cykli miesiączkowych. W celu uregulowania cyklu najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne polegające na stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Wpływają one korzystnie nie tylko na regulację cyklu ale również na błonę śluzową macicy zapobiegając wielu niebezpiecznym chorobom związanym z przerostem błony śluzowej. Poza tym pozwalają również, poprzez zmniejszenie wydzielania androgenów, na znaczne ograniczenie innych objawów spotykanych w PCO jak np. nadmierne owłosienie czy też trądzik. W przypadku, gdy do nieregularnego miesiączkowania dołącza się brak owulacji a tym samym problemy z zajściem w ciążę można podjąć zarówno leczenie farmakologiczne podając leki hormonalne indukujące owulację jak również leczenie chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne jest leczeniem długotrwałym, kosztownym i obarczonym dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęściej spotykanych powikłań farmakologicznej indukcji owulacji należą hiperstymulacja jajnika oraz ciąże mnogie. Najczęściej w przypadku, gdy terapia hormonalna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów przystępuje się do interwencji chirurgicznej. Dobre rezultaty daje znana od wielu lat, choć obecnie coraz rzadziej stosowana metoda polegająca na klinowej resekcji jajników. Ze względu na konieczność otwarcia jamy brzusznej w celu wykonania tego zabiegu istnieje wiele zagrożeń jak np. zrosty, stanowiących w przyszłości kolejną przyczynę trudności z zajściem w ciążę. Obecnie stosuje się mniej inwazyjną metodę leczenia policystycznych jajników, laparoskopię. Nie wymaga ona otwarcia jamy brzusznej tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu powikłań. W czasie laparoskopii często wykonuje się elektrokauteryzację polegającą na wypalaniu powstałych na jajniku torbiele celem osłabienia otoczki jajnika. Metoda ta jest równie skuteczna jak leczenie farmakologiczne. Pytałaś o robienie usg, najpierw zrób te bdania hormonalne a póżniej można stymulować owulacje i obserwować jak to się wszystko zachowuje za pomoca usg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Madeleina19
czy mogę uzywając plastrów evra pic herbatki odchudzające??? i drugie pyt.. co moze oznaczac kucie w piersiach?:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobre rady Noir
Madeleina19 - jeśli tyjesz po tabletakch zmień je. tzn z herbatkami jest tak, nie wiem jaka pijasz. Gdy wpływa ona przeczyszczająco to odradzam, wiesz że to osłabia działanie tabletek. kłucie w piersiach - pobolewanie w czasie ciąży przygotowanie się do laktacji, przed miesiączką podrażnione regują bólem przez burzą hormonalną a czasem różne zmiany w piersiach powstwnie włókniaków i innych, jeśli nie jest to spowodowane miesiączką lub ciążą radzę idż do ginekologa. Pozdrawiam, Noir

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość talaa
A ja mam pytanie apropos depilacji. Zamierzam się wybrać do ginekologa po raz pierwszy i... nie wiem jak najlepiej się wydepilować(czym), no i czy w ogóle się depilować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Madeleina19
ale ja używam plastrów nie tyje po nich ale chce troche schudnac i lubie te herbatki moge pic? wiem,ze to osłabia dzialanie tabletek ale czy plastrow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jakas see
bylam ostatnio zrobic sobie posiew z pochwy i wyszlo mi,ze wychodowano ESCHERICHIA COLI ++ co to jest i czy mozna sie tego szybko pozbyc chcialam wiedziec bo nie wiem czego sie spodziewac na wizycie u gina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jakas see
talaa powiem ci,ze gin ma w sumie w nosie czy jestes zapuszczona czy wygolona ale dla estetyki mozesz troche skrocic ten gąszcz;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość talaa
A czy przy pierwszej wizycie(po badaniu na samolocie itd:P) dostanę już receptę na tabletki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jakas see
talaa jesli o nie prosisz to napewno ci je przypisz pd warunkiem,ze uprawiasz sex:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość talaa
A jeśli zamierzam zacząć ?:P :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobre rady Noir
Madeleina19 - przepraszam, mozesz ze spokojem pic przy plastrach. Dzialanie tabletek jest oslabione przez herbatki odchudzajace bo moga powodowac biegunki i przez to wchlanianie z ukladu pokarmowego jest slabsze, ale w wypadku plastrowhormony omijaja uklad pokarmowy wiec nie ma przeciwwskazan. talaa - to zalezy od Ciebie, jak sie lepiej bedziesz czula, nie musiosz cala sie depilowac, najlepiej bikini, a zeby nie miec dyskomfortu psychicznego i nie tylko przed wizytaale zawsze radze depilowac bikini i przycinac, zeby wlosy lonowe nie byly za dlugie. Tabletki - to zalezy od ginekologa, jesli ginekolog jest godny polecnia nie zapisuje na pierwszej wizycie, najpierw robi wymaz z pochwy, zeby wykluczyc choroby. Wiec najszybciej na drugiej wizycie Tobie je zapisze, ale jesli trafisz na innego to zapisze Tobie od razu, dla Twojego wlasnego bezpieczenstwa radze poczekac na wyniki. taka jakas see - Pałeczka okrężnicy, znana też pod łacińską nazwą Escherichia coli lub jej skrótem E. coli, a także potocznie nazywana bakterią koli to fakultatywnie tlenowa, Gram-ujemna bakteria należąca do rodziny Enterobacteriaceae. Wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta symbiotyczna bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także przyczyniając się do produkcji witamin z grupy B, witaminy C oraz K. Nazwa bakterii pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, austriackiego pediatry i bakteriologa Theodora Eschericha. Przyczyny - Przyczyną może być wybicie naturalnej flory bakteryjnej w pochwie, zmniejszona higiena lub też nadmierna higiena (nadmierne płukanie wnętrza pochwy oraz leżenie w wannie) Leczenie - sa to bakterie, leczymy antybiotykoterapią nie zawsze za pierwszym razem się je wyleczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość INCO
Noir jesteś niemożliwa, czytam niektóre Twoje odpowiedzi, fajnie, że jest ktoś kogo można zapytać w trudnej sprawie, czasami wstydliwej ;) No i ja też taką mam,niedawno jestem w polowie pierwszego opakowania Yasmin, dwa miesiace wczesniej bralam yasminelle, ale lekarz mi zmienil. No i po okresie mialam jeszcze troche plamienia, wtedy też kochalam sie ze swoim chlopakiem i po stosunku wiadomo...byla sperma, ale takze razem z tymi plamieniami. Czy jest w tym cos niepokojacego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×