Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

tessa/

mieć jedynaka czy więcej dzieci ? - za i przeciw

Polecane posty

jestem mamą jedynaka,wiecej dzieci swiadomie nie planuje,moje dziecko jest rowinietr ponad normę,grzeczne,nie ma problemów z nauka,ma super kontakt z innymi dziecmi,nie sadze aby rodzeństwo było niezbędne:)sama też jestem jedynaczką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prawda jest taka ze to sprawa
Jedno dziecko wymaga mniej nakładów finansowych i czasowych. Nie znam jednak jedynaka ( a jest ich sporo w moim otoczeniu), który nie byłby egoistą ( czasem nawet egocentrykiem). choć większość z nich twierdzi, że tej "cechy" nie posiada;):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No tak jeżeli jedynak to oczywiście egoista. Jest to cecha przypisana z góry każdemu jedynakowi a czy słusznie to już mniej istotne:O Prawda jest taka, że egoiści to zarówno mogą być jedynacy jak i osoby posiadające rodzeństwo. Znam rodzeństwo 3 chłopców w wieku szkolnym i większych egoistów od nich nie znam. Każdemu zawsze trzeba kupować to samo bo gotowi są dosłownie pobić się o rzecz którą dostał jeden z nich. Każdy jest sobie i nie ma mowy o dzieleniu się . No ale po co szukać egoistów wśród rodzeństwa jak tak łatwo przypiąć łatkę jedynakowi:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no właśnie - krzywdzące uogólnienie...znam fantastycznych i altruistycznych jedynaków i egoistów mających rodzeństwo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poiu
A ja mam troje dzieci i jestem z tego powodu przeszczesliwa.Nigdy nie chcialabym aby moje dziecko bylo jedynakiem.Znam takie z otoczenia...tragedia.Dla tych dzieci oczywiscie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miaaa...23
Ja mam córeczkę i jestem pewna, że chcę mieć jeszcze jedno dziecko (najlepiej chłopca :) ). Sama jestem jedynaczką i w pewnym sensie mam żal do rodziców, że nie chcieli drugiego dziecka :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krzywdzace niekrzywdzace
Mialam kontakt z jedynakami i z reguly sa to egoisci i ludzie rozpieszczeni !!! Piszę w wiekszosci bo oczywiscie sa wyjatki ... ktore teraz sie rozpisuja w tym temacie :P To dobrze, ze Was tak rodzice wychowali :) Ale niestety wiekszosc rodzicow nie daje sobie z tym rady i traktuje jedynakow jako jedyne oczo w glowie. No i pozniej rodza sie takie stereotypy jedynaka ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam dwie przyjaciółki
jedynaczki. Pochodzą z domów, w których nigdy niczego nie brakowało. Obie mówią, że jedyne, czego im brakowało w dzieciństwie i brakuje w dorosłym życiu, to rodzeństwo. Fakt, że obie są świetnymi kobietkami, ale zauważyłam , że maja tendencję do dominowania;). Ja mam dwoje rodzeństwa i....tendencję do dominowania:P:D. Tak naprawdę to wszystko zależy od wychowania, charakteru itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam dwie przyjaciółki
Chociaż....przypomnialam sobie rozmowę z pewną panią. Opowiadała mi o swoim syneczku. Wyrażała się o nim tak, jakby mówiła o dziecku kilkuletnim, okazało się, że syneczek ma 16 lat;):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chyba wiele zależy od wychowania i postawy rodziców, którzy mogą jedynaka wychować prospołecznie lub pod kloszem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chyba wiele zależy od wychowania i postawy rodziców, którzy mogą jedynaka wychować prospołecznie lub pod kloszem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krzywdzace niekrzywdzace
Dokladnie wszystko zalezy od postepowania rodzicow i dziadkow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja mam 18 lat
i w przyszlosci marzy mi sie 4 dzieci;p nie wiem czemu tak duzo moze dlatego ze sama jestem jedynaczka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość roksaaaaanaaa
Myślę że rodzeństwo to bardzo dobra rzecz. Sama byłam jedynaczką przez 13 lat a potem urodzil mi sie brat. Bylam zalamana i nie chcialam miec rodzenstwa ale teraz nie wyobrazam sobie jak to bylo bez niego i nie chcialabym zmienic tego ze sie urodzil !:) ale oczywiscie jak kto uważa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krzywdzace niekrzywdzace
Z moich znajomosci z jedynakami (grupa nierozpieszonych) moge stwierdzic jedno ... zawsze marzyli o rodzenstwie :) Przyklad moja ciotka ... rodzice jej umarli, z kuzynakami nie utzrymuje kontaktow :( Czesto powtarza mojemu wujkowi, ze zazdrosci mu rodzenstwa (2 sztuki) ... w glebi serca czuje zal ze na stare lata, nie moze sie komus tak prawdziwie zwierzyc :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poiu
JA mam tez podobna sytuacje.Kiedy jest Wigilia z mojego meza rodziny sa tylko trzy osoby.On i jego rodzice.Jest jedynakiem.Zas z mojej strony jestem ja moja siostra moj brat no i oczywiscie nasza trojka dzieci.Maz wiele razy mowil mi ze jest mu przykro ze nie ma rodzenstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzywdzace niekrzywdzace > no właśnie stereotypy.... często rodziny wielodzietne nazywane są patologicznymi jest to również krzywdzący stereotyp więc za nim przypniemy komuś łatkę i z góry ocenimy to lepiej poznajmy konkretną osobę , rodzinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co kieruje osobami planującymi mieć jedynie 1 dziecko ?? jakie są powody ? finansowe ? medyczne ? wygoda ...? :P;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gfbhjiothieiowghigo4qwhgiuh
u nas finanse perspektywa przyszłosci przekonania meza do posiadania jednego dziecka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość blanka 78
Ja mam jedno dziecko i wiecej nie planuję mieć.Lepiej mieć jedno dziecko i mu wszystko zapewnić. Wychowywać w przyjaźni z kuzynostwem, dziećmi znajomych itp. Rodzeństwo itak nie daje gwarancji, że dzieci bedą miały ze sobą dobry kontakt.Z jednym dzieckiem jest w życiu dużo łatwiej, można mu więcej zapewnić (różne zajęcia dodatkowe, rozwój zainteresowań, wykształcenie), z jednym zawsze prędzej gdzieś się pojedzie, zwiedzi jakieś ciekawe miejsca, pozna kraj, świat. Jak jest jedno to nie ma w domu kłótni między rodzeństwem, jest spokój (wesoło też jest jak przyjdą koleżanki, koledzy, kuzynostwo). Z jednym dzieckiem łatwiej jest też pod względem organizacyjnym (pomóc odrobić lekcje, bo jak dopilnować wszystkich jak ma się np. 3 dzieci???, jak odbierać ze szkoły dzieci, jak konczą lekcje o różnych godzinach??? Dziadkowie też nie zawsze są dyspozycyjni, poza tym łatwiej im popilnować jedno dziecko, niż kiloro wnucząt naraz... Ja nie widzę wad w posiadaniu jednego dziecka, a same zalety. Oczywiscie trzeba odpowiednio wychować dziecko, by umiało sie dzielić, bawić z innymi itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość frottka
Piszecie tutaj stereotypy o jedynakach-egoistach, ale prawda jest taka, ze ogolnie mlodzi ludzie sa w dzisiejszych czasach egoistami, a to za sprawa porabanych rodzicow, ktorzy wmawiaja im od malego, ze sa lepsi od innych i wszystko im sie nalezy. Takze to nie kwestia braku rodzenstwa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszystko zalezy od wychowania. Moj syn tez mial byc jedynakiem lecz po 10 latach dostal braciszka i bardzo go kocha,codziennie mu powtarza jak on to go bardzo kocha.Caluje go,przytula.Widok super :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co sadzicie o urodzeniu jednego dziecka i adopcji drugiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiecie, tu przede wszystkim jest wazne czy ma sie dosc kasy na drugie dziecko, duze mieszkanie bo dzieci rosna itp. zyc w bidzie nie chce nikt, dziecko tez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×