Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lonia 25

Z BIEGIEM LAT - Z BIEGIEM DNI dla 50-60 -siątek.

Polecane posty

A tak przy okazji,przypomniała mi się jedna z naszych nauk przedmałżeńskich u miejscowego proboszcza. Ile on mógł mieć lat ? - pewnie młodszy był niż my obecnie. znał od lat rodzinę mojego MM, ja tam bylam w tym środowisku "obca"-poniekąd w jego oczach widziałam politowanie nade mnaą. Chciał mojemu przyszłemu MM,dac przykład - jak należy byc dobrym mężem i troszczyć się o żonę i powiedział. Bierz przykład ze mnie.Ja mojej gosposi od czasu do czasu wsuwam pod poduszkę czekoladę - wiem,że to dla niej duża radość. no musze sprawdzić - może pod tą poduszką leży czekolada i się roztapia.Będzie nowe pranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
DROGA LIVIO Do guza przykładam nóż, znam takie praktyki , zaraz zniknie. Livio - pomyśl - przeżyłam z Tobą tyle lat, choć czasem włosy targał wiatr - bardzo różnie w życiu bywa. Z tej okazji składam Ci serdeczne życzenia na każdy dalszy dzień. Obopólnej miłości, wyrozumiałości ,serdeczności i tolerancji. Widocznie tak nam zapisano i trzeba trwać. 🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DROGI GLOBUSIE Bardzo dziekuję - za ten noż. no,za pozostłe zyczenia tyyyyż ! Dziwna ta miłość na stare lata,oparta na czym? - Chyba na mocnej miotle,przywiazanej łańcuchem do kamiennego słupa. mimo wszystko - niech tak trwa jak najdłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ostatnio nie lubię jakoś szybko wstawać, ale Bąbel mnie zmusza :) Zimniasto dzisiaj i pogoda nie zachęca - może się dzień \"rozkręci\" . Anulko - z wczorajszych planów, tylko prasowanie pozostało nie tknięte. Toteż, śmiało możesz mi podrzucić :D Globusiku - szykuj się , szykuj. Wszak musisz pięknie wyglądać i super się bawić. Na obiadek się piszę. Całkowicie zestaw w moim guście :D Livio - czy Ty myślisz, że coś zmienisz? Nie udało się to chyba nikomu, toteż wiadomo - szkoda Twoich nerwów. Łatwo powiedzieć, gorzej w praktyce :D Piszę do Was już czwarty raz, bo - ktoś wyłącza prąd. Co napiszę, to idzie w chmurki :O No w mordę jeża - wyślę, bo ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LIVIO - Gratuluję wspólnych lat ! Co do ich jakości, a nie ilości dużo by można powiedzieć. Jednak kiedy byłyśmy młode, pełne zapału zdawało się nam, że wszystko i wszystkich da się zmienić. Życie jednak weryfikuje nasze pragnienia i marzenia , sprowadza do prozy a My mając swoje lata akceptujemy prawie wszystko. I tylko od czasu do czasu szlak nas trafia. Każdy ma - co ma. Samotnym, też jest bardzo źle. Czasami łza się kręci w oku, bo chciałoby się inaczej. Samo życie... Pozdrawiam Was gorąco. Dobrego Dnia. Do potem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
Witajcie Dziewczyny. Jestem po drzemce poobiedniej.Rano byłam na mszy z okazji Pierwszej Komunii Tomcia. Wróciłam zmarznięta.Z trudem poszłam po małe zakupy i do domu. Dopięłam swego i kwiatki na balkonie posadzone.Zrobiło się kolorowo. Otrzymaliśmy SMSa od wnuka , napisał tylko tyle - ale fajnie buja. Na koniec dnia się rozpadało. Do potem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zimnym popołudniem - Witam. Jestem dzisiaj całkowicie \"rozlazła\". Zapewne , to sprawka pogody. Teraz pada drobny deszczy i dodatkowo wieje wiatr. Lecz to wszystko NIC :) Jutro będzie fajny dzień i tego się trzymam. Do jutra. Jakoś nie mam nastroju na pisanie i głowa ciężka . Muszę przeczekać i przespać. Pa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dora1950
Witam serdecznie!! Zapraszam na pyszne ciasto.Miam,miam.Ostatnio coś mnie wzieło i piekę co tydzień.Jestem łakomczuch.Mój małżonek też. Globusiku,trzymam kciuki za Twojego wnuka.Będzie dobrze i chłopak będzie zadowolony.Miesiąc szybko minie. Livio,głowa do góry,raz na wozie,raz pod wozem.Zmieniamy się z wiekiem,mamy coraz mniej cierpliwości.Panowie tak jakby dziecinnieli.My się wkurzamy.Takie życie.Najprawdopodobnie większość z nas to ma.Globusik dobrze radzi---wyluzuj. Powiedzenie,które przytoczyła Anulka też mi się podoba. Livio,może herbatka z prądem.Dobra i na zimno i na stresa. Wskoczmy do Globusika,to nas poczęstuje.A tak naprawdę to gratulacje dla Was. Loniu,jutro będzie lepiej.Pogoda będzie fajna to i nastrój się poprawi na bardziej kolorowy. Loniu,nas dzisiaj nasza Dorunia obudziła o 6 rano.Jak wstaliśmy to ona artystka poszła na swoje wyrko spać.Wrednotka straszna. Anulko,dziękuję za wiersze.Lubię je czytać. Andziu,co u Ciebie?Pozdrawiam. Livio,to dla ciebie i Twojego małżonka: Ufajcie sobie,szanujcie poglądy, nawet te ,które Was dzielą, umiejcie wybaczać,nawet te sytuacje, które Was zraniły, miejcie wiarę ,nawet wówczas, kiedy rzeczywistość jest bezlitosna, rozmawiajcie,nawet w milczeniu... Kochajcie się-za wszystko i mimo wszystko. Pozdrowionka dla Was wszystkich. Słoneczko u mnie zaczeło świecić.BĘDZIE DOBRZE!!! .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kochane dziewczyny- dziękuję za Zyczenia ,za piękny wiersz od Dorki. Złość i nerwy odłożyłam do kufra.Na zaś. Po parogodzinnym deszczyku,wyzlo słońce - jakoś cieplej na dworze i duszy. U mnie bez już przekwita - co za strata, moja jedna z sióstr skończyła 70-tkę. W formiejest doskonałej,skacze na skakance,marzszobiegi kilometrowe,rowerki itd. Pogadałam dzisiaj znią - co z tego wszystkiego,kiedy w głosie wyczuwa się przerażenie? Na brak kasy nie narzeka - wybierają się ze swoim MM na jakieś dalekie wycieczki - Tylko ten STRACH. Moje drogie - tą refleksją konczę - na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
Dołączam do was i życzę dobrej nocy. Wyspałam się po południu i teraz jestem chętna do pisania. Na nic moje chęci , zbliża się czas na warcaby. Niech tam , przecież jestem baaaaaardzo ustępliwą ;):) Do jutra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam moje kumpele. Niedziela - dziń bez pracy. globus to ma dobrze,nawet obiadu dzisiaj nie musi gotować. W koło mgła a wokół mnie porozbierane na kawałki meble. Dylemat - czekam cierpliwie. Jest kilka możliwości - albo tak już zostanie, -albo mój MM nabierze sił, - albo mój MM nabierze rozumu i pozwoli sobie pomóc, Niestety,chyba z tych pierwszych jest najbardziej prawdopodobna. Duma - jakaś śmieszno-męska - nikt tu za mnie nie będzie robił,ja ,ja,ja, sam sobie dam radę. Tylko zdrowie nie to. A te kawalki mebli ciężkie jak cholera. Powyrzucałabym przez balkon - O TO JEST MYŚL. dzisiaj zaparzyłabym chyba najchętniej cykuty. nara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
jak zawsze witajcie z rana Nie wiem co mam dzisiaj leczyć.Do diabła boli mnie wszystko: kości łamią, czacha dymi,oczy zaspane, włosy potargane:):) jakaś "nerwowość" mnie ogarnęła. No to zapowiada się miły dzień:) Nie poddam się lekkie śniadanie,kawa jeśli nie pomoże to herbata z prądem i do wyrka. Tak tez może być miło. Wiecie jaka jestem brzydka wiedźma kiedy mam wymuszony uśmiech:):) Pokażę się dopiero później aby Was nie straszyć!!!!!!!!! Życzę Wam miłego dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
LIVIO ponieważ zimno wyciągnęłam berecik moherowy. Nie wiem dlaczego nie spotkałyśmy się w drzwiach czy ufarbowałaś berecik na inny kolor? aha i to mnie zdezorientowało:) Zobaczysz,że dzisiaj wieczorem cała robótka w domu będzie zakończona. Twój MEN odzyska siły,chęci i zrobi Ci tę przyjemność. A jeśli nie to, masz czas Livio.Jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy. My kobiety chciały byśmy rozpoczęte sprawy doprowadzać do końca. U mnie drobna naprawa aparatu telefonicznego zaplanowana została ze dwa tygodnie temu.Coś tam w nim przerywa. Wycwaniłam się i jeśli ktoś dzwoni ja nie podnoszę słuchawki. Robi to MM.Mam nadzieję,że się zmobilizuje, zaczyna go poruszać jak powtarza - halo powtórz nie słyszałem. A ja słucham i się śmieję:):) Idę po drugą kawę.👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Globusik - dzięki Tobiejestem ładną wiedżmą z nie wymuszonym uśmiechem. Stukam się z Tobą - no i oczywiście z pozostalymi babkami - SZKALNICĄ HERBATKI POD NAPIĘCIEM. Ile to może mieć \"obrotów\" - może jakieć 40%. A co tam,że niedziela i rano - byle było ciepło i wesoło. Ja mój moher mam zakonserwowany naftaliną,nie daję rady tak szybko przewietrzyć. Na głowie mam chustę w kratę.Ta skrzywiona babina z chustą,którą mijałaś w drzwiach - to byłam ja !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie kumpele Nadal jakaś oklapła jestem :( Zastanawiam się , ki diabeł - bo walczę sama ze sobą i na razie przegrywam :O Nawet magnez nie skutkuje. Globusiku - wygrzej się w łóżeczku, pośpij. Obie nas dopadło, ale się nie damy :) Livio - jak na huśtawce, plany sobie - a życie sobie. Fatk, - chłopy uparte są i przez całe życie udowadniają swój dominat. Ino po co ? Ot chyba taką mają naturę :) Szkoda, bo gdyby spuścili trochę tej \"bufonady\" łatwiej byłoby wszystkim. Andzia - Dorcia - Mimo wszystko miłej Niedzieli. Do potem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dora1950
Pozdrowionka!! U mnie pogoda letnia.Słoneczko świeci,cieplutko.Dorunia leży na balkonie i się wygrzewa.Powoli przyzwyczaja się do niego.Jeszcze niedawno miała swój domek,podwórko i była szczęśliwa.Teraz widzę,że się w końcu już tak naprawdę zadomowiła.Zresztą ja chyba też. Livio,my to byśmy chciały żeby wszystko było zrobione przez naszych panów od razu.Wściekamy się na nich ale chyba niepotrzebnie.Panowie mają czas,są uparci i dobrze im z tym.Gorzej z nami.Nami trzęsie.Ciśnienie nam skacze,głowa boli,itd. Globusiku,jak samopoczucie?Myślę,że już dobrze.Może herbatka pomogła?Może i u Ciebie się ciepło zrobiło? Loniu,czy nadal jesteś nie w formie?Trzymaj się,myślę o Tobie cieplutko.Trzymaj się. Anulko odezwij się,może uracz nas jakimś wierszem.Tęskno bez Ciebie. Andziu,też się nie odzywasz,mam nadzieję że wszystko okej.Jak tam w pracy?Ściskam. Ato dla nas wszystkich: TRZEBA MIEĆ DUŻO CIERPLIWOŚCI,BY SIĘ JEJ NAUCZYĆ.... Pozdrowienia dla wszystkich,wszystkich czytających,no i oczywiście dla Alicji.Alicjo odezwij się. Pa,pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
Hej Hej Ponieważ wychodzi słoneczko postanowiłam wybudzać się z letargu. Moje miejsce na łóżku zajęło uparte kocisko. Mam jeden sposób na posłuszeństwo - odkurzanie - gdzieś znika na ten czas. LIVIO cierpliwości, cierpliwości, a wszystko znajdzie swoje miejsce:) Musimy brać poprawkę,że nasi Panowie też są zmęczeni.Chyba potrzebują więcej czasu na regenerację sił:) My sobie pogadamy,pogadamy i jest lżej. My gadamy, a Panowie myślą - ale głupie baby :):):) ANDZIU co słychać u Ciebie.Mam nadzieję,że jesteś zdrowa i często kosztujesz obiadku zrobionego przez Twojego Pana. ANULA nie wiem czy otrzymałaś , ale pocztą kurierską przesłałam klopsiki i kaszę gryczaną. Tyle co wiem to znowu przed nami prasowanie brrrrrr:) LONIU chodząca energio:) oby nie zaglądaj do dołu!!! Wszystkie są zasypane:) DORCIA :) "herbatki we dwoje" nie piłam, więc sięgnęłam po herbatkę z prądem. Jest mi co raz cieplej , znaczy to ,że działa:) Jak przestanie robię drugą !!!!!!!! A na koniec do wszystkich wysyłam serdeczności ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Już podwieczorek. niedziela mija,jutro od poniedziałku wchodzi w człowieka nowa nadzieja. Dziekuję za wpisy na temat MM, przecież ja to wszystko wiem i rozumiem,po prostu powkurzajcie się ze mną. Dziewczyny - przed chwilą dostałam joby - bo zauważył,że jeden mebel po mału sama zniosłam.Przecież on jest o mnie bardzo troskliwy.he he..,jeszcze czasami się podżwignę. Sama siebie nie cierpię. Ale co tam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wieczorkiem... Gdzieś tak koło 14:00 zaświeciło słoneczko, zaraz na duszy radośniej :) Parę minut temu wróciłam z ogrodu, cieszy wszystko - bo pięknie rośnie. Owoce zapowiadają sie również obfite, będzie co w słoiczki napychać :D i odstawiać na zimę. Wiadomo, co własne , to własne. Fakt - roboty jest, ale ten smak i aromat, niebo w gębie ! Do doła nawet nie zaglądam, tylko taki jakiś smuteczek mnie dopadł. Nie lubię dołów, kiedyś często w nich siedziałam i ryczałam - aż sobie powiedziałam : no chyba już wszystkie łzy wylałaś, to bierz się babo w garść i przestań. Bąbla wywaliłam na podwórko, to mogę swobodnie popisać. Jak jest ze mną, to wskakuje mi na kolana i czeka na mizianie :O Cwaniak jeden, ale bardzo kochany. Myślę, że już waruje pod drzwiami pokoiku :D Labę miałam dzisiaj cały dzień, ale po tym deszczu cudnie by było zacząć pikować już moje sadzonki kwiatów. Troszkę tego jest, to i roboty będzie, oj będzie. Nieraz , słyszę takie stwierdzenie: tyle roboty masz przy tych kwiatach, a pożytku żadnego. Po co ci to ? No cóż. Ja bardzo lubię jak one kwitną i pachną. Daje mi dużo radości. No to popisałam.... Jak się rozpędzę, to końca nie widać :D Do jutra kumpele - Dobrej nocy dla Was wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogladałam dzisiaj \"Szansę na sukces\" - przepięknie dwie małolaty zaśpiewały ta piosenkę. http://www.youtube.com/watch?v=kEqI3ApajFA może oglądałyście? U mnie nerwowa atmosfera nadal ha..ha,, mam ubaw,pies zmusza MM do zabawy,przynosi mu zabawkę aby mu rzucał - a co rzuci,to gdzieś toto ląduje za jakimis częściami mebli no i n e r w y, bo trzeba d... ruszyć i wyciągać - bo pies nie rozumie po polsku i domaga się dalszej zabawy.hej.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
Mój budzik w postaci kotka zadzwonił dziś o 5,30. Nie wiedziałam o co chodzi, a to trzeba było podrapać za uszkiem. Piękne słoneczko słoneczko zagląda w okna.Przypomina - do roboty czas się zabrać. Miłego, spokojnego dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Globus - Ty kotka za uszkiem, ja mojego pieska na wybieg. No widzisz - zawsze znajdzie się jakiś cel i powód do wstania. dzisiaj wybieramy się na targ.Sadzonki czas powsadzać,\"Zośki\" już za nami,parę krzaków pomidorów,por i seler no i może jeszcze jakieś kwiatki. Już się cieszę.........tylko,nie wiem jak nastrój MM. Pogodnego tygodnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej-ho, hej-ho do pracy by się szło... Witam poniedziałkowym rankiem. Słońce świeci, czas ruszać :D Ciekawe ile z moich planów zrealizuję, a że ruszam się nadal jak ślimak - to może temat potrwać. Samo się jednak nie zrobi :D Cudnego i owocnego dnia życzę Wam i Do potem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam po weekendzie 👄 Szybko mija taki weekend jak jest sie poza domem. Zajecia mamy wspolne---jak nie kotek to piesek :D moj tez juz na mnie patrzy i zaprasza do wyjscia na spacerek. Nie bede\" wiedzma\" ide z nim. Od przyszlego tygodnia bede juz na porannej kawce z Wami mam dosc lekarzy i robie strajk! Jestem silna \"baba\" i bede rehabilitacje w domu sama robic. Po co mam placic tyle forsy za kazda gimnastyke, ktora mozna w domu samemu robic. Gdy biegasz szybko, ¸¸.• °żeby gdzieś zdążyć, ¸¸.• °tracisz połowę przyjemności ¸¸.• °bycia tam dokąd biegniesz. ¸¸.• °Gdy zawracasz sobie głowę ¸¸.I zbyt się codziennie przejmujesz, ¸¸.• °to tak jakbyś wyrzucała prezent ¸¸.• °którego nawet nie otworzyłaś. ¸¸.• °Życie to nie wyścig, powinnaś ¸¸.• °zwolnić tempo, znajdź chwilę ¸¸.• °na wysłuchanie muzyki zanim ¸¸.• °się skończy piosenka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przez życie trzeba iść ostrożnie nie depcząc kwiatów ludzkich serc. W oczy wpatrywać sie nabożnie, wyznawać miłość w blaskach świec. Przez życie trzeba iść też godnie, rąk nie odtracać wyciągniętych. Usta i dusze karmić głodne, nie bać sie choćby i przeklętych. Przez życie trzeba iść z uśmiechem, odbitym w każdym ciepłym słowie, i tak po prostu być człowiekiem, w szarego życia każdej dobie. Przez zycie trzeba iść serdecznie, niosąc w otwartych dłoniach światło, bo tylko tacy żyja wiecznie, którzy z miłościa w sercach gasną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobieta ma tyle siły, że zadziwia mężczyzn... Dźwiga ciężary losu, rozwiązuje problemy, jest pełna miłości, radości i mądrości. Uśmiecha się, gdy chce krzyczeć. Śpiewa, gdy chce się jej płakać. Płacze, gdy się cieszy i śmieje,gdy się boi. Jej miłość jest potężna. Jedyna... Niesłuszna w Niej rzecz to to, że często zapomina ile jest warta. A teraz juz uciekam z psinka i zycze Wam milego popoludnia i wieczorku👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anulko - co za uczta duchowa i mądrości życiowe nam przesłałaś. Dzisiaj ja pracowicie - na ryneczku byłam sadzonki kupiłam w ogrodzie posadziłam. I tak juz prawie po poniedziałku. Czy też wierzycie w kukanie kukułeczki? - co do bogactwa wielkiego. Chodzi o to,że jak pirwszy raz w roku usłyszy się kukułkę i ma się przy sobie jakiekolwiek pieniądze - cały rok będzie finansowo dobry. Mnie w tym roku okukała - nie miałam przy sobie złamanego grosza, za to dzisiaj odwiedzila z rana mój dziki odród. Chyba to był samiec - nigdy nie myślałam,że to taki piękny ptak. Piękne kolory,niestety płochliwy i szybko uciekł. mogę tylko z Wami radością się podzielić. nara Lonia - oszczędzaj się,bierz przykła z Globusa - właśnie ucina drzemkę.Anula - nie przećwicz się,powoli a do celu za darmo dojdziesz. Pozostałe - też odpoczywajcie. ale dzisiaj duchota i ukrop były - potem trochę popadało,powietrze już lżejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robota lubi głupiego, a głupi robotę.... :D Może nie do końca wykonałam plan \" Pięcioletni \" :D :D ale prawie ! Szalejąc , tak się walnęłam kamieniem w palec - że aż siadłam. Teraz jakiś siny. Bolało jak cholera. Znacie - paluszek i główka.... :D Się zagoi . Zapowiadają deszcz, oby tylko nie zaczęło lać i lać. Wszak u nas wiadomo, susza a potem potop. Smęcę,- no tak. Wiem :D Anulko - buziole za wpisy i cudną ucztę . A i rację masz. Po kiego płacić, fikać sama umiesz - szkolenie już masz za sobą. Powodzenia i porankiem czekamy. Livio - mnie też okukała :) I tak szmalu nie mam , to się nie martwię. W moim rejonie, tych kukaczy mnogo - co parę minut kuka. Pisałam wam o gniazdach w tujach. Ptaszki już się wykluły - rosną strasznie szybko. W jednym jest cztery, a w drugim trzy. Jeden wypadł, ale tak długo szukałam aż go zdybałam i wylądował w gniazdku. Jakiś kamikadze :D Kochane, ja się nie przemęczam - ja tylko tak z nudów zasuwam :D Spadam - do jutra. http://pl.youtube.com/watch?v=HF_7Hyumva8&feature=related Dla Was na dobranoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość globus
Miło się czyta Wasze wpisy. - śpiewa,gdy chce się jej płakać.Płacze,gdy się cieszy i śmieje,gdy się boi - to jestem ja. Kiedy mam "mokre oczy" nucę coś pod nosem, z radości również płaczę. Myślę,że wszystkie w klubie jesteśmy do siebie podobne - kruche jak muszelki - mocniej ścisnąć dwoma palcami i muszelka się rozkruszy. Zarazem jest w nas dużo sił do codziennego pokonywania trudności. Mimo bólu fizycznego ,udajemy ,że jest wszystko w najlepszym porządku.Pisząc wyrażamy radość, która choć głęboko ale w nas jest. Kukułka również mnie okukała:) Dobrej nocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×