Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość zazuziza

jakie pieczecie ciasta na święta?

Polecane posty

Cisto jest najlepsze na 3 dzien ,musi wszystko zmieknac.Przechowujemy je w lodówce. Bita smietane dodac dopiero na 3 dzien ,wtedy wiem ,ze bedzie swieza.Ja tak robie :) SMACZNEGO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A sprawdzony przepis na pierniczki (takie, które można wykrawać świątecznymi foremkami) ma ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BEZOWIEC -2 paczki bezów -szczerze to nie nie wiem jaka jest gramatura.To od Ciebie zależy ile chcesz ich mieć.Ale im więcej tym lepiej :D -8 jaj -1 i 1/2 szklanka cukru -2 szklanki mąki -margaryna -3 łyżki kakao -małe opakowanie proszku do pieczenia Białka ubić na sztywno.Dodać żółtka,dodać mąkę z proszkiem do pieczenia i gorący tłuszcz.Piec ok 30 min.w temp 180-200 stopni masa: -2 kostki masła roślinnego -3 łyżki kawy rozpuszczalnej -2 łyżki kakao -szklanka cukru -3/4 szklanki wody Z kawy+kakao+cukier+wody gotujemy syrop.Kiedy będzie zimny ucieram z masłem roślinnym.Dodawaj masło małymi porcjami by się nie zważyło. Wystudzony placek przekroić na pół.Wyłożyć cześć masy.Na masie ułożyć pokruszone bezy i pokryć resztą masy.Ułożyć drugą połowę ciasta.Polać polewa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIERNICZKI(te będą miały fajny posmak miodu) 75 g margaryny 250 g miodu 125 cukru 1 op.przyprawy do piernika 500 g mąki 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 jajko W rondelku stopić margarynę,miód i cukier.Przestudzoną masę wlać do miski.Mąkę z proszkiem do pieczenia oraz przyprawę do pierników wraz z jajkiem dodać do masy miodowej.Zagnieść ciasto i pozostawić pod przykryciem 1-2 godziny.Rozwałkować na 0,5 cm (takie są najlepsze )I wycinać pierniczki.Piec 15-20 minut w temperaturze do 200stopni Moje małe spostrzeżenia -Jeśli chcecie mieć bardziej ciemne pierniczki to możecie śmiało dać trochę kakao -Nie zawsze odczekiwałam te 1-2 godziny i szczerze jakoś nie zauważyłam różnicy smakowych.Owszem lpeiej jest wałkować i wykrawać jak się odczeka ale wtedy ew.można podsypać mąką. -Najlepiej jak ta masa miodowa jest letniawa bo jak będzie zimna całkowicie to cholernie cięzko jest połączyć z mąką. -Mi pieczenie zajmuje 10-12 minut i są złotawego koloru -Nie obawiajcie się że pierniki będa za słodkie! Mimo że mają sporo cukru i miodu to wszystko jest ok -Jeśli chcecie by były z posmakiem orzechowym to możecie zmniejszyć mąką i dodać mielone orzechy.Ja wtedy daje 400 g mąki i 100 g orzechów -te pierniczki lepiej zrobić teraz bo im dłużej leżą to będa lepsze.One po upieczeniu są miękkie,ale szybko robią się twarde by za ok2 tygodnie znów być miękkimi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam przepis na ,,szybkie pierniczki" 40 dag mąki pszennej 15 dag cukru pudru 15 dag miodu 2jaja 2óżłtka paczka przypraw do piernika łyżeczka sody 1jajko do smarowania Mąkę dokładnie wymieszać z podgrzanym miodem,cukrem,przyprawami,jajkiem i sodą.Ciasto powinno być lekko klejące.Wyłożyć ciasto na stolnicę,dosypać mąki w razie potrzeby,rozwałkować na gruboć 1 cm..Wykrawać foremkami pierniczki i układać na blaszce.Pędzelkiem posmarować pierniczki rozmąconym jajkiem,posypać cukrem lub dekoracjami.Piec w temp 170 stopni ok 10 min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madelinne
ja też upiekę te pierniczki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A proszę bardzo :D Ja już upiekłam i stoją wielkim słoi wtedy będą bardziej świeże :D W tym roku piekę makowiec na kruchym spodzie.Macie jakieś sprawdzone przepisy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnlaPP
widzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widze ze Wy to tak tradycjnie bardzo :D pierniki serniki makowce. U mnie są zawsze różne ciasta, jakie obie wymysle. Mak odpada bo nie lubie :P pewnie bedzie jakis sernik bo mama uwielbia, moze keks bo dawno nie było - moja siostra ma super przepis, no i na pewno coś mega słodkiego w stylu 3bit, albo z masa - to lubi tata i mój chłopak :) w sumie mam sporo przepisów niewypróbowanych, ale to jest jednak ryzylo, ze moze nie smakowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a może chcecie przepis na taki inny jabłecznik? wczoraj zrobiłam z przepisu podanego na kafeterii w innym temacie, wszystkim bardzo smakuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salamandrrrra
dziękuję za przepis na piernik princpolo :) A ja wam zapodam przepis na pierniczki smakowo podobne do pierniczków z IKEA. Piekę co roku i wszystkim smakują. Tylko przypraw dodaję więcej niż w przepisie, sa wyrazistsze... a właściwie to macie linka do tematu - tam wiele dziewczyn zamieszcza swoje uwagi o tych pierniczkach i sposobie przygotowania http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3361476

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zapytam siem
a przepis na keksa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja zrobie cytrynowca,sernik z rosą,rolade orzechową z bananem i....właśnie nie wiem jeszcze co;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salamandrrrra
widze, że link nie wchodzi, to przekopijuje: Keks znakomity Autor: Iza Frycz 2005-12-12, ostatnia aktualizacja 2005-12-09 13:41 To jedno z tych ciast, które nieco onieśmielają młode gospodynie. A przecież keks to zwykły placek, tyle że hojnie wzbogacony orzechami i suszonymi lub kandyzowanymi owocami. Wierz mi, nieraz radziłaś już sobie ze znacznie trudniejszymi zadaniami kulinarnymi. Przygotuj 50 dag mąki + 1,5 łyżki do posypania bakalii, 25 dag + łyżka miękkiego masła (lub dobrej margaryny), 25-30 dag drobnego cukru kryształu, 4 jaja, cukier waniliowy, małą torebkę proszku do pieczenia, ćwierć szklanki mleka, 2 łyżki tartej bułki, kieliszek (50 ml) rumu lub koniaku, bakalie: 15 dag łuskanych orzechów włoskich, po 10 dag rodzynek, fig, daktyli i suszonych moreli lub smażonej skórki pomarańczowej. Będą ci też potrzebne: sito do mąki, sitko, pojemnik plastikowy lub garnek średniej wielkości, mikser, mała miseczka, salaterka na bakalie, deska, nóż, tasaczek, talerz, 2 keksówki długości około 30 cm. Dawniej, kiedy bakalie trzeba było zdobywać i słono za nie płacić, keksy piekło się głównie na Boże Narodzenie i na sylwestrowe przyjęcia. Dziś wprawdzie nadal są związane są z tradycją okresu świąt i karnawału, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby raczyć się nimi także przy innych okazjach. Wszak keks to pyszne ciasto. Przygotuj bakalie Na początek kilka słów teorii. Keks to ciasto, które jest najlepsze po kilku dniach, więc upiecz je 4-5 dni wcześniej, żeby miało czas dojrzeć. Musisz też pamiętać, że w tym cieście bakalie są czymś więcej niż dodatkiem, bo to one decydują o jego wyjątkowym smaku. Dlatego bardzo ważny jest ich dobór i odpowiednia proporcja do innych składników. Niech ci zatem nie przyjdzie do głowy zmniejszenie ilości daktyli albo rodzynek czy też zastępowanie figi kandyzowaną gruszką, a orzechów - migdałami, bo nie będzie to już ten keks, o który mi chodzi. Kup więc dokładnie te bakalie, które wymieniłam. Według własnego gustu możesz wybierać między suszonymi morelami a skórką pomarańczową. Zakładam, że wszystko masz już przygotowane. Zacznij od rodzynek: wysyp je na sitko, przelej wrzątkiem, osącz, włóż do garnuszka lub miseczki i zalej rumem. W czasie, kiedy będą nasiąkać alkoholem, zajmij się resztą bakalii. Wrzuć do sitka i przelej gorącą wodą figi, daktyle i morele, zostaw do obcieknięcia. Orzechy lekko zrumień na suchej patelni na średnim ogniu (uprażone mają więcej smaku), cały czas (2-3 min) mieszając, a potem przełóż na deskę. Jak tylko przestygną, posiekaj je na dość grube kawałki tasaczkiem lub nożem o szerokim ostrzu, wsyp do salaterki. Teraz pokrój figi i daktyle w kosteczkę o boku 4-5 mm. Skórkę pomarańczową, jeśli to ją wybrałaś, kupiłaś zapewne już pokrojoną. Rodzynki osącz z rumu, pozostawiając je w sitku opartym na filiżance. Pewno zdziwisz się, ale najgorszą robotę masz już za sobą. Utrzyj ciasto Najpierw włącz piekarnik, bo przygotowanie ciasta zabierze ci zaledwie 20 min. Termostat ustaw na 180 st. C. Przesiej mąkę do miski, dodaj proszek do pieczenia i wymieszaj. Do sporego pojemnika lub garnka włóż pokrojone na kawałki miękkie masło lub margarynę i ucieraj je mikserem, wsypując po trochu cukier. Po 3-4 min, kiedy nabierze puszystości, dodaj cukier waniliowy, jajko i nadal ucieraj. Każde następne jajo wbijaj do masy, gdy poprzednie zostanie całkowicie wchłonięte. Teraz wlej zimne mleko, rum z filiżanki i wymieszaj łyżką lub mikserem na wolnych obrotach. Mąkę dodawaj do masy w 3-4 porcjach. Za każdym razem najpierw delikatnie mieszaj łyżką (żeby nie dopuścić do powstawania chmury białego pyłu), a dopiero potem ucieraj mikserem po półtorej minuty. No i już. Szybko, prawda? Zanim dodasz bakalie, starannie je wymieszaj i oprósz mąką. Warstewka mąki zapobiegnie ich opadnięciu podczas pieczenia. Teraz wsyp bakalie do ciasta i wymieszaj łyżką, żeby równomiernie się rozłożyły. Wstaw keks do piekarnika Wysmaruj foremki masłem lub margaryną i oprósz tartą bułką. Nie musisz tego robić, jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką blaszek pokrytych teflonem lub silikonem. Napełnij je do 2/3 wysokości, bo w czasie pieczenia ciasto urośnie. Powinnaś też wiedzieć, że jego powierzchnia wybrzuszy się pośrodku i pęknie na samym szczycie, bo ciasta ucierane wyrastają właśnie w ten sposób. Wstaw blaszki z keksem do nagrzanego piekarnika na środkowy poziom. Będzie się piekł mniej więcej godzinę. Nie mogę określić czasu dokładniej, bo nie znam właściwości twojego piekarnika. U mnie piecze się na przykład 70 min, a u mojej siostry - tylko 55 min. Swojego ciasta musisz zatem dopilnować sama, ale nie powinnaś mieć z tym problemu. Po 50 min sprawdź keks patyczkiem, wbijając go w najwyższym miejscu "grzbietu". Jeśli patyczek będzie wilgotny, ciasto musi się jeszcze podpiec. Sprawdź ponownie za 10 min. Wiesz też zapewne, że boki dobrze upieczonego placka powinny odstawać od ścianek formy. Kiedy uznasz, że keksy mają już dość, wyjmij je z piekarnika, odstaw do ostygnięcia, wyjmij z foremek, owiń w ściereczki, włóż do plastikowych torebek i odłóż w chłodne miejsce, aby dojrzały. Trudno, na te kilka dni domownicy muszą uzbroić się w cierpliwość. kreska - wrzuć przepis na tę roladę z bananem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Salamandraaa proszę bardzo,to przepis z innego topiku ale mam go juz z rok i robiłam tą rolade jakieś 4 razy mnie bardzo smakuje ROLADA BANANOWA biszkopt 6 jajek 3 łyżki cukru 3 łyżki maki krupczatki1 łyzka kakao 0,5 łyżeczki proszku do pieczania Krem: 1 szklanka + 10 łyzek mleka 10 dek posiekanych orzechow wloskich 3 plaskie lyzki maki krupczatki 20 dag masła 3 lyzki cukru pudru 2 banany NA biszkopt:białka ubic z cukrem,ubijając dodawac pokolei pozostałe skladniki biszkoptu.Piec 20 min,w tem 170 stopni. Krem:zagotowac 2/3 szkl. mleka,a w 1/3 rozpuscic mąkę i wlac to do gotujacego się mleka.Ugotować ten"budyń",przykryć folią (zeby sie nie zasechl) i ostudzic. Osobno zagotowac te 10 lyzek mleka,sparzyć nim orzechy. Masło utrzec z cukrem i cukrem waniliowym.Ucierając dodawać "budyń" po łyżeczce i orzechy. Ostudzone ciasto rozwinąć,posmarowac masą,a na brzegu ułożyć banany pociete w pionowe paski,i zwinąć w roladę.Ciasto polać polewą czekoladową i posypać dużą ilością ozrechów włoskich...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salamandrrrra
dzięki kreska :) zrobię w sobotę i wypróbuję Anula - jasne, dawaj przepis na ten jabłecznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jabłecznik z nugattem Ciasto kruche: 50 dag mąki 30 dag margaryny 1/2 szklanki cukru pudru 4 żółtka cukier waniliowy 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia Mus z jabłek: 1 1/2 kg kwaśnych jabłek 1 galaretka brzoskwiniowa 2-3 łyżki cukru (w zależności od smaku, może być więcej lub mniej) Masa I: 1 kostka masła 3 duże kopiate łyżki nutelli 3 łyżki spirytusu Masa II: 1/2 l śmietany kremówki 30 % 2 łyżki cukru pudru 2 galaretki cytrynowe Przygotowanie: Ciasto kruche: Z podanych składników wyrobić ciasto, podzielić na dwie części. Upiec. Mus z jabłek: Jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach, rozgotować dodać cukier i suchą galaretkę. Mieszać na ogniu do rozpuszczenia. Wystudzić. Masa I: Masło utrzeć, dodać nutellę i spirytus. Masa II: Śmietanę ubić, dodać cukier. Galaretki rozpuścić w 1 1/2 szklanki gorącej wody, wystudzić, tężejące wlewać stopniowo do śmietany ubijać. Przełożenie: Ciasto kruche - jabłka - ciasto kruche - masa I - masa II, posypać tartą czekoladą. proszę :) ze swojej strony dodam ze nie dawałabym całego masła do nutelli, wtedy by miało bardziej smak nutelli niz masla. Nastepnym razem bede juz wiedziała;) a jadłyscie ciasto z kubusiem? pycha tez jest ( przypomnialo mi sie bo podawalam tez ten przepis juz na forum)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja poprosze przepis na placek szampanski. ja pieke na swieta piernik z jablkami,piernik z herbata,bananowca i kwitnacy tulipan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość magiczna noc
a ja bede piekła tak :sernik z brzoskwiniami milki wey obowiazkowo makowiec i babke :):):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do mnie przemawiaja proporcje na szkalnki, łyzki kieliszki, a skąd mam wiedizec ile to jest 35 gdk mąki(troche więcej niz szklanka?) , lepiej podawajcie na opakowania szkalne ilosci.....plisssss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fajny przepis mi sie rzucił na oczy, pół kilo tego(niewazne czego, pół kilo to pół torby z kila, iles sztuk np. jajek, 2 lub 3 szklanki tamtego...a te wagowe ilości to jak je wyważyć, kupić wage kuchenną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sggsg
A ja dzisiaj pieklam na probe przedswiateczna drozdzowy przekladaniec... Prosty aletak pyszny, ze musialam sie sila od niego oderwac.. Skladniki: Maka - 3 szklanki Mleko - 1 szklanka Cukier puder - 1/2 szklanki Maslo (margaryna) - 1/2 kostki Zoltka - 6 szt Drozdze (7 g suchych) Sol - szczypta Jajko - 1 szt Cukier krysztal - 1/5 szklanki Dzem truskawkowy Dzem z czarnej porzeczki Masa marcepanowa - 250 g Szklanke mleka podgrzewam (tak zeby nie bylo za gorace), odlewam 1/3. Lacze z drozdzami i lyzka maki. Odstawiam w cieple miejesce do wyrosniecia. Zoltka ucieram z cukrem pudrem. Maslo topie. Mleko jeszcze raz podgrzewam. Zoltka ubite z cukrem lacze z rozczynem, dolewam cieple mleko i powoli dodaje make. Na koncy dolewam roztopione maslo i wyrabiam ciasto. Odstawiam do wyrosiecia (40 min) Dziele na 4 czesci. Na blaszce wysmarowanej maslem i opruszonej maka rozkladam i rozciagam mokrymi palcami 1/4 czesc ciasta. Nakladam dzem truskawkowy, potem kolejna warstwa ciasta i masa marcepanowa (rozwalkowana), potem kolejna porcja ciasta i dzem z porzeczek i na wierzch ostatnia porcja ciasta. Smaruje rozmaconym jajkiem i posypuje cukrem krysztalem. Odstawiam do wyrosniecia na 1 godz. Pieke w temp. 180 stopni przez okolo 45 min. Podawac po wystygnieciu... Pychotka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sggsg
Mozna kupic, a jesli nie znajdziesz to mozna zrobic samemu... tylko nie wiem jak niestety... wyjdzie na pewno tylko musisz wlozyc w to troche cierpliwosci... aha... i proponuje zakup 100 butelek wody mineralnej... bo slodkie jak diabli... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tradycja rzecz święta, więc będę piekła na Święta...:-) miodownik piernik strucle z makiem snikersa jojo sernik z rosą (zamiennie zastanawiam się nad seromakiem) i standardowo mnóstwo różnistych pierniczków i ciasteczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Muza300
NIC. Mama piecze makowca, a ja kupuje piernika ze sprawdzonej piekarni. W swieta zrobie Tiramisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×