Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zadaniazmatematyki

dzisiaj znowu rozwiążę zadania z matematyki

Polecane posty

c) (sin.alfa + cos.alfa)^2 + (sin.alfa - cos.alfa) = 2 zrobiłam ale musiałabys mnie sprawdzić bo ja tam sobie nie wierze rozwiazanie: sin^2alfa + 2sin.alfa cos.alfa + cos^2alfa + sin^2alfa - 2sin.alfa cos.alfa + cos^2alfa= sin^2alfa + cos^2alfa + sin^2alfa + cos^2alfa = 2(sin^2alfa + cos^2alfa) = 2*1 = 2 L=P zrobiłaś zadanie jakby drugi nawias był do potęgi drugiej :P a sama przed chwilą potwierdzałaś, że potęgi nie ma :) więc albo źle przepisujesz (pominęłaś kwadrat za drugim nawiasem) albo to po prostu nie jest tożsamość (gdy rzeczywiście tego kwadratu nie ma) (sin alfa + cos alfa)^2 + (sin alfa - cos alfa) = sin^2 alfa + 2sin alfa cos alfa + cos^2 alfa + sin alfa - cos alfa = 1 + 2 sin alfa cos alfa + sin alfa - cos alfa = i teraz można to sprawdzić np dla alfa = 30 1 + 2 sin30 cos30 + sin30 - cos30= 1 + 2 * 1/2 * pierw3/2 + 1/2 - pierw3/2= 1 + pierw3/2 + 1/2 - pierw3/2= 1,5 różne od 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sin^2(15)+cos^2(15)+ctg45=1+1=2 dobrze nastepne 12cos30-6tg30/4sin60 gdzie /kreska ułamkowa= 2 pierwiastek z 3 (nie wiem jak pierwiastek robic sorki) tu wpisuje juz wynik jesli bedzie zly to bede nadal kombinowac (12cos30 - 6tg30)/(4sin60)= (12 * pierw3/2 - 6 * pierw3/3)/ (4 * pierw3/2)= (6pierw3 - 2pierw3)/(2pierw3)= (4pierw3)/(2pierw3)=2 nastepne 2(sin^2(25)+cos^(25)/12tg25ctg25= tu w liczniku bedzie dwa ale co z mianownikiem czy tam bedzie 12 razy jeden? i wwczas wznik 1/6? dokłądnie tak nastepne nie wiem wogole jak zrobic 3tg20ctg70 podstawic nie ma jak jedynka trygonometryczna tez to nie jest tego nie rozumiem pozdrawiam są takie wzory : sin(alfa) = cos(90-alfa) cos(alfa)=sin(90-alfa) tg(alfa)=ctg(90-alfa) ctg(alfa)=tg(90-alfa) 3tg20 ctg70= 3tg20 tg(90-70)= 3 tg20 ctg20= 3 * 1 =3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wielkie dzieki za pomoc co do ostatniego zadania to wybacz i tak nie chwytam nie rozumiem dlaczego 90-70 ale mam jeszcze jedno i postaram sie je teraz zrobic moze sie uda 2-tg^2(60)/sin30cos60=2-pierw3^2/1/2*1/2=2-2pierw3/1/4=pierw3/1/4 i to tak zostawic to juz koniec?czy jeszcze nalezy mnozyc przez odwrotnosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adnotacja do tego pryzkadu
2. 3/4x - 4x+1 / 2 > - x - 3/8 3/4 x - (4x+1)/2 > -x - 3/8 /* 8 2 * 3 x - 4(4x+1)/2 > - 8x - 3 6x - 16x - 4 > -8x - 3 -10x - 4 > - 8x - 3 -10x + 8x > -3 + 4 -2x > 1 /: (-2) x < -1/2 mam odpowiedzi i tutaj powinno wyjsc przedzial zamkniety ostry od 6 do plus nieskonczonosci otwarty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bardzo prosze matmaaaaaaaaaaa
Skróć ułamki i podaj konieczne założenia a)x^2- 4 / 3x+6 b)4x^2 9 / 3-2x c)x^2 2x +1 / x-1 d)25 x^2 / 5+x e)4- 81x^2 / -9x -2 f)9-12x+4^2 / 2x-3 g)4x^2-100 / x^2-10x+25 h)x^3 1 / 2x^2 -2 i)2x^3 16 / x^2 +2x+4 j)X^2+5x+25 / x^3 125 Wykonaj działania : a)x-1 / 4 + 2x-3/ 4 b)(x-1) (x+1) / 3 + (2x-3) ^2 / 3 c)2(x-3) / 5 3(x+2) / 5 d) x-7 / 5 x^2 +2 / 3 + 2x^2 3x +7 / 15 e) (x+3) (x-2) / 2 (x-1)(x+4) / 5 x f) x^2 6x +1 / 3 x+8 / 2 x^2-2x+1 / 6 nie umiem tego rozwiazac , prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam 2 pytania jeszcze odnoscie funkcji trygonometrycznych jesli mam rozwiazac rownanie sin(alfa)/3+2=1/6+4sin(alfa) to poprosty podstawiam np 30 stopni tam gdzie alfa i sprawdzam czy zeczywiscie jedno rowna sie drugiemu tak? nastepne pytanko odnosnie sprawdzania tozsamosci trzeba sprawdzic czy lewa strona równa sie stronie prawej i np (1+cosalfa)(1-cosalfa)=sin^alfa jak wtedy sie to robi? czy tez wystarczy popodstawiac np 30 stopni pod cos i sin alfy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość CzyToWazne
A czy mi ktos pomoze? Mam to na jutro na zaliczenie :( 1. Powierzchnia boczna walca po rozwinieciu jest kwadratem p przekatnej 3 pierwiastki z 2. Wysokosc tego walca jest...? 2. Przekroj osiowy walca jest kwadratem o boku dl. 12. Pole powierzchni bocznej tego walca jest rowne...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Powierzchnia boczna walca po rozwinieciu jest kwadratem p przekatnej 3 pierwiastki z 2. Wysokosc tego walca jest...? d=3pierw2 d=apierw2 apierw2=3pierw2 a=3 H=a H=3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2. Przekroj osiowy walca jest kwadratem o boku dl. 12. Pole powierzchni bocznej tego walca jest rowne...? a=12 H=a H=12 2r=a 2r=12 r=6 Pb=2 pi r H Pb=2 pi * 6 * 12= 144pi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam 2 pytania jeszcze odnoscie funkcji trygonometrycznych jesli mam rozwiazac rownanie sin(alfa)/3+2=1/6+4sin(alfa) to poprosty podstawiam np 30 stopni tam gdzie alfa i sprawdzam czy zeczywiscie jedno rowna sie drugiemu tak? nastepne pytanko odnosnie sprawdzania tozsamosci trzeba sprawdzic czy lewa strona równa sie stronie prawej i np (1+cosalfa)(1-cosalfa)=sin^alfa jak wtedy sie to robi? czy tez wystarczy popodstawiac np 30 stopni pod cos i sin alfy ? jeśli chodzi o równania to nie możemy nic podstawiać, tylko rozwiązywać tak jak rozwiązuje się zwykłe równania z x sin(alfa)/3 + 2 = 1/6 + 4sin(alfa) 1/3 sin(alfa) - 4 sin(alfa) = 1/6 - 2 -3 i 2/3 sin(alfa) = - 1 i 5/6 -11/3 sin(alfa) = -11/6 sin(alfa) = 11/6 * 3/11 sin(alfa)=1/2 alfa=30 mam nadzieję, że ten przykład pokaże Ci o co chodzi jeśli chodzi o tożsamości to w tym przypadku wybieramy jedną ze stron i przekształcamy ją by otrzymać prawą stronę, wykorzystują wzory ( jedynka trygonometryczna, wzór na tangens i cotangens), wzory skróconego mnożenia, sprowadzanie do wspólnego mianownika, dodawanie ułamków, mnożenie itd po prostu patrzymy na przykład i on nam podpowiada co robić - tu każdy przykład może być z wykorzystaniem czegoś innego (1+cosalfa)(1-cosalfa)=sin^alfa L = (1 + cos alfa)(1 - cos alfa)= tu dobrze jest zauważyć że mamy wzór skróconego mnożenia (a+b)(a-b) = 1^2 - cos^2 alfa = 1 - cos^2 alfa= teraz można wykorzystać jedynkę trygonometryczną = sin^2 alfa + cos^2 alfa - cos^2 alfa= skrócić = sin^2 alfa =P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wielkie dzięki za pomoc co do ostatniego zadania to wybacz i tak nie chwytam nie rozumiem dlaczego 90-70 3tg20 ctg70= masy tutaj stopnie których nie ma w podstawowej tablicy (a wartości przybliżonej nie będziemy podawać) ale jest taki wzór który pozwala zamienić funkcje ctg(alfa) = tg(90-alfa) w naszym przypadku alfa=70 czyli ctg(70) zamieniamy tg(90-70) 3tg20 tg(90-70)= 3 tg20 ctg20= 3 * 1 =3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o nie to zawiele jak dla mnie nic nie rozumiem heh ale ok poprzepisuje te rozwiazania i bede tak dlugo dedukowac az dojde o co chodzi. jak to zrozumie to zostana mi tylko jakies dziwne trojkaty i inne figury geometryczne gdzie albo mam obliczyc dlugosc odcina x albo sprawdzic czy trojkaty sa podobneale to potem teraz sie biore dalej za te dziwactwa )))pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2-tg^2(60)/sin30cos60=2-pierw3^2/1/2*1/2=2-2pierw3/1/4=pierw 3/1/4 i to tak zostawic to juz koniec?czy jeszcze nalezy mnozyc przez odwrotnosc? popełniłaś jeden podstawowy błąd!!!! (pierw3)^2 = 3 !!!! ( 2 - tg^2(60) )/( sin30cos60) = (2 - pierw3^2) /( 1/2 * 1/2 )= (2 - 3)/( 1/4) = -1/(1/4) = -1 : 1/4 = -1 * 4 = -4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ankatorunianka po prostu zapamietaj te dodatkowe wzory : sin(alfa) = cos(90-alfa) cos(alfa) = sin(90-alfa) tg(alfa)=ctg(90-alfa) ctg(alfa)=tg(90-alfa) one pozwalają zamieniać funkcje i od razu stopnie w nich właśnie gdy masz takie przypadki że 20 i 70, albo 35 i 65, 15 i 75 itd żeby właśnie mieć tylko jedną z tych liczb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2. 3/4x - 4x+1 / 2 > - x - 3/8 3/4 x - (4x+1)/2 > -x - 3/8 /* 8 2 * 3 x - 4(4x+1)/2 > - 8x - 3 6x - 16x - 4 > -8x - 3 -10x - 4 > - 8x - 3 -10x + 8x > -3 + 4 -2x > 1 /: (-2) x < -1/2 mam odpowiedzi i tutaj powinno wyjsc przedzial zamkniety ostry od 6 do plus nieskonczonosci otwarty to chyba przepisujesz odpowiedź nie z tego przykładu!! albo źle przepisany został przykład po pierwsze żeby w odpowiedzi otrzymać przedział zamknięty (prawidłowa nazwa domknięty) to musi być w znaku "bądź równa się" a tu takiego nie ma po drugie podstaw sobie tą 6 i zobacz co otrzymasz: 3/4 x - (4x+1)/2 > -x - 3/8 3/4 * 6 - (4 * 6+1)/2 > -6 - 3/8 4,5 - 25/2 > - 6 i 3/8 4,5 - 12,5 > - 6 i 3/8 -8 > - 6 i 3/8 jak widać to prawdą nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobra sprawdz czy zrozumialam i dobrze obliczylam to rownanie 3tg(alfa)+5=8tg(alfa) 8tg(alfa)-3tg(alfa)=5 5tg(alfa)=5 tg=1 alfa =45

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skróć ułamki i podaj konieczne założenia a)x^2- 4 / 3x+6 = = /3 założenie : 3x+6 różne 0 3x różne -6 x różne -2 x należy do R \ {-2} b)4x^2 9 / 3-2x popraw przykład brak znaków c)x^2 2x +1 / x-1 popraw przykład d)25 x^2 / 5+x popraw przykład e)4- 81x^2 / -9x -2 [4 - 81x^2]/= = = -2+9x założenie -9x-2 różne 0 -9x różne 2 x różne -2/9 x należy R \{-2/9} f)9-12x+4^2 / 2x-3 popraw przykład g)4x^2-100 / x^2-10x+25 [4x^2 - 100]/= = = = założenie x^2 - 10x + 25 różne 0 (x-5)^2 różne 0 x różne 5 x należy R \ {5} h)x^3 1 / 2x^2 -2 popraw przykład i)2x^3 16 / x^2 +2x+4 popraw przykład j)X^2+5x+25 / x^3 125 popraw przykład

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a)x-1 / 4 + 2x-3/ 4 b)(x-1) (x+1) / 3 + (2x-3) ^2 / 3 c)2(x-3) / 5 3(x+2) / 5 d) x-7 / 5 x^2 +2 / 3 + 2x^2 3x +7 / 15 e) (x+3) (x-2) / 2 (x-1)(x+4) / 5 x f) x^2 6x +1 / 3 x+8 / 2 x^2-2x+1 / 6 nie bawi mnie dochodzenie do tego co jest licznikiem dokładnie a co mianownikiem popraw przykłady (brakuje w niektórych miejscach znaków) i ich zapis jako żebym wiedziała dokładnie co jest czym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam takie zadanie.
Graniastosłup prosty. Podstawą jest kwadrat o boku długości 12 cm. Wysokość graniastosłupa to 24 cm. Oblicz długość przekątnej tego graniastosłupa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ojcze nasz, walnij go w twarz!
Piszę tutaj bo widze, że gdzie indziej nikt się niczym nie interesuje. No szkoda. W sensie tekstów, które wklejam. No tu bo to mój wątek autorski. Dziś sobota. Zaraz idę na zakupy i zażyć trochę świeżego, WIEJSKIEGO, powietrza. Od wczoraj mam kiepski humor. Ciągle myślę jak miałam zostać tym pisarzem O ZDROWIU, ale pojęcia nie mam. Musiałabym jednak na studiach jeździć do Anglii. A cały czas kombinowałam,że miałam jeździć na studiach do Niemiec, żeby po studiach dostać mieszkanie tam i JAKĄŚ pracę - w razie gdyby nie wypaliło w Polsce. No i nie wypaliło. Tyle. Oczywiście jest to wszystko dziś nierealne zupełnie, ale pomarzyć można. Doktoratu nie miałam w żadnych planach to go skreślam, co prawda samotnego życia raczej też (no to kariera) ale wyszło co wyszło. Jednak czemu szkoły nie skończyłam to już tragedia i tyle. Muszę to spisać na starty przez bandę niekompetentnych zboczeńców bo co mam robić? Nie mam pojęcia - zaczęłam, chciałam skończyć. Co znowu źle myślałam? Kasa - to mieli się wyrażać. Wiecie - największy mój błąd tam to taki, że... ktokolwiek był tam szczery w tym zboczeństwie jednym wielkim. Miałam iść gdzie indziej dalej - bardzo wyraźnie to widzę. Niestety jaoś tak u mnie w domu wszyscy uważali, że należy być szczerym i uczciwym. A po co? Same zera wszędzie. Dziś uważam, że jedyne co mogłam zrobić to BYĆ PRZEWROTNĄ i np. będąc nauczycielką pieprzyć , że pracuję na codzień w Zinbabwe i nie mam czasu tam chodzić. Tak, taka miałam być bo wiecie 35 lat i NAWET MIESZKANIA przez głupią uczelnię. No bo to pasowało, a reszta nie. Więc w razie co jakby ktoś mnie pytał co ja robiłam w sumie w tej Polsce, że tego doktoratu nie skończyłam to powiem, że przez 10 lat pracowałam w ZINBABWE fizycznie, każdy wie jak tam ciężko i jak dużo kosztuje SAMOLOT i tak się stało, że doktoratu za 10 lat nie obroniłam. Bo co mam mówić, nie? ZINBABWE - zaraz sobie poczytam coś więcej, żeby nie było, że tam 10 lat pracowałam i nic o tym państwe nie wiem. No - a jakby ktoś chciał jakieś świadectwa pracy czy papiery to wiecie jak jest - ZINBABWE - sami rozumiecie, że tam niczego nie ma. A zwłaszcza papieru bo papier trzeba sprowadzać Z CHIN, a na to ludzi w Zinbabwe nie stać. Stać ich tylko na komputer i jedyne co mogę tam dostać obecnie to KOMPUTEROWY WYDRUK GODZIN, które tam miałam w czasie ostatnich 10 lat. I tyle. Czy to się komuś na coś przyda? A czemu tak? Bo w Polsce jest bezrobocie, nikt mnie do pracy nie chciał i tak wyszło i koniec, że przez komputer znalazłam sobie pracę w Zinbabwe w roku 2000. No wiecie - później miałam co prawda jechać do Anglii ale było tak fajnie, że nikt mi nie dał wyjechał. Znaczy mogłam ale wiecie. Co Zinbabwe to Zinbabwe. I dalej chciałam pojechać do USA czy coś tam, no ale nic nie wyszło. A czemu ja nie wracałam za często? Bo powiem bałam się latać samolotami. I tyle. No i koszty - ale najgorszy ten strach. Poza tym wiecie - tam zawsze ciepło, a gdzie indziej. I powiem wam, że też nie wyjechałam do tej Anglii bo mam niemiecki paszport i czułam, że skrzywdzę tej Anglię a sama niczego tam za bardzo nie osiągnę bez odwiedzenia mojej HISTORYCZNEJ ojczyzny choć no nie wiem czy miałam rację do końca. Ale no takie życie. I wiecie - zarobiłam , przyjechałam do Polski bo wiecie 10 lat - kawał czasu, no i już nie mam kasy bo wiecie Zinbabwe - fajnie jest, ale ciężko , nie za dużo zarobisz w tej pracy fizycznej. I tyle. Myślałam, że zostanę jakąś pilotką czy coś w tym stylu. Oczywiście REZYDENTEM ale kto to jeździ do Zinbabwe. I tyle. Nie mają tam za dobrego zaplecza i to takie wszystko wiecie było. Teraz nie mam już szans na taką karierę. Ale tak sobie myślałam. I dlatego jestem w takim punkcie zycia w jakim jestem. No co ja mam mówić? Że nie obroniłam się bo zawsze był popsuty samolot w tym Zinbabwe - jak stamtąd samochodem. Pociągu nie ma. Autobus? Wycieczki nie jeździły. I tak minęlo 10 lat. I w końcu jakiś samolot naprawili i przyleciał ...do Polski. Na Śląsk. I tyle z całości. Co sadzicie o moim opowiadaniu pt. dlaczego nie ma pani doktoratu w Polsce? BO WAŻNIEJSZA JEST PRACA. Taki powód. I tyle. I pieniądze. No w sumie pojechałam zbierać na ten doktorat, ale że wszystko rozwaliłam. Ale powiem wam w 2005 w Zinbabwe była reforma walutowa i w sumie mogłam zbierać wszystko od nowa. No taka prawda. A poza tym co miałam robić? I tyle. No i w sumie w tym 2005 wszystko co miałam to przepadło bo już bym miała na ten doktorat w Polsce, ale wszystko przepadło słuchajcie czyli co - zyli w sumie pracowałam w tym Zinbabwe 5 lat plus jeszcze pensja tam - ile to tam zarobisz - jedynie, że przygoda życia 10 letnia i tyle. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ankatorunianka dobra sprawdz czy zrozumialam i dobrze obliczylam to rownanie 3tg(alfa)+5=8tg(alfa) 8tg(alfa)-3tg(alfa)=5 5tg(alfa)=5 tg=1 alfa =45 a jeszcze jedno pytanie -jesteś na podstawie matematyki, czyli alfa jest kątem ostrym (masz w treści zadania coś takiego napisanego) bo jeśli jesteś na rozszerzeniu to ostateczne rozwiązanie będzie w troszkę innym stylu (tzn bardziej skomplikowane)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ankatorunianka (pierw3)^2 to (pierw3)x(pierw3) czyli pierw9 wiec 3 to byl moj blad prawda? dokładnie tak poza tym nie warto tego przemnażać, bo jak kiedyś dostaniesz przykład pierw(87)^2 to przecież nie będzie mnożyć 87 * 87 i później wyliczać z wyniku pierwiastek czyli 87 jest taki wzór (pierw a)^2 = a (pierw a)^3 = a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Graniastosłup prosty. Podstawą jest kwadrat o boku długości 12 cm. Wysokość graniastosłupa to 24 cm. Oblicz długość przekątnej tego graniastosłupa. d - przekątna podstawy D - przekątna graniastosłupa a=12 H=24 d=a pierw2 d=12pierw2 d^2 + H^2 = D^2 (12pierw2)^2 + 24^2 = D^2 D^2 = 288 + 576 D^2 = 864 D=pierw(864) D=12pierw6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
powiedz mi a jesli mam rysunek trojkata o bokach 6,4,pierw5 i mam obliczyc funkce trygonometryczna kata alfa to wystarczy tylko skorzystac ze wzorów i popodstawiac np 6/4 4/5 itd oczywiscie wiedzac ktory z ulamkow jest czym sinusem czy cosinusem itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mam takie zadanie.
Dzięki. :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość saaaaaaaaaaaaaaaaa
Proszę o rozwiązanie (0,8 * 7+0,64)(1,25 * 7 - 4/5 * 1,25)+31,64 Zadanie 2 Oblicz 60% liczby (2,5+3i 1/3)* 1i 1/5 / pod kreska ułamkowa czyli w mianowniku- pierw2i1/4 - 0,5 zad 3 pierw25/16 : pierw16/9 zad4 pierw3(2pierw3 - pierw27 + 2) Zad Jak z wykresu funkcji f(x) otrzymać wykres f (x-5) ? Bardzo dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poprawka przykładówwwww
b)[4x^2 - 9] / o to chodzi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×