Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Oluuusia

MAJÓWKI 2010

Polecane posty

Gość tez majóweczka
19tc, termin się przesunął po usg z 10 na 6maja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tez majóweczka
wpisałam w googlach bodo sukienka i niby sugerują bordo ale pod spodem są linki z tym czego poszukujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tez majóweczka: ja jestem w 18 . I to moja pierwsza ciąża . Też się martwie ... i do tego anemia . Ale jestem dobrych myśli ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tez majóweczka
Na pewno będzie dobrze, musi być! Poprzednie ciąże traciłam w 1trymestrze, nigdy nie dotarłam aż tak daleko jak teraz więc wierzę że w końcu się uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześc dziewczynki widzę i nie nadążam czytac waszej produkcji:)), ale super, Estera Ty nie martw się tą anemią, bo ja z synkiem i teraz też brałam żelazo, chociaż mięska jem sporo , ale to ciąża zwiększona produkcja krwi dla nas i dzidzi, trzeba uzupełniac bo nie nadrobisz dietą, ja nabawiłam się przykrej babskiej dolegliwości w ""siedzeniu:O", że zwykłe mazidła nie pomagały, moja pani dr lekarz domowy przepisała mi maśc z kortyzolem by obkurczyc bo badziewie, mogę ją tylko brac przez tydzień i potem zaś ten nic nie dający rady posterisan:O, hyba wiecie o co chodzi, mam nadzieję że nie zaszkodzę dzidzi, jestem troszkę zestresowana po tym co przeczytałąm na ulotce info...., ale z bólu już nie mogłąm siedziec a ni spac, masakra, Zieloneszkiełko trzym sie dzielnie to nie młodośc to czasy i chemia w jedzeniu, Everlast ja jak zasnę jak kamień to już pozycji nie skontroluję, dziś np o 3 w nocy pobudka młody nadaje radio:D i stan podgorączkowy wiec leżę i mierzę czy nie rośnie , na szczeście nie, zasypiamy oboje nareszcie, i budzę się nad ranem na prawym boku, ledwo idę, bo to w śrrodku mały klocek❤️ odgniotło mi flaki, i wszystko boli jak jasna ch.....i tak padam co wieczór, z synem że się wyleżałam w dzień więc w nocy spanie nijakie miałąm to co chwilę zmieniałam pozycję chocby dla wygody, miśka czuję nad spojeniem czyli też tak nad linia włosków:P:D, ale to już w różnych miejscach, lewa czy prawa, gdy się mości, a najpelsze jest uczucie gdy np położę się na płąsko z synem na podłodze i chce nagle wstac to śmieję się że maleństwo też sie rozprostowało, bo przyblokuje mnie nóżkami, dosłownie przy odruchu wstania mam takie coś jakbym miałą kij w brzuchu, czyli rapyta wyprostowana:D:D:D:D, ąż mnie odbija:D:D Wiwas ja nie chcę Quinny bo spacerówki w jednym modelu nie idzie dac przodem do ciebie tylko do kierunku jazdy, a wdrugim modelu w spacerówce jest buda na pół gwizdka a będzie nam potrzebna w zimie przy małym dziecku wolę bardziej zabudowaną:):):) takie jest moje zdanie:):):) na razie👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Dziewczyny :) Ale sie rozpisalyscie dzis :) Ja dzis rano mała załamka weszłam na wage a tam od soboty 1,5 kg wiecej.. chyba nie mozna tyc w tempie 1,5 kg na tydzien bo jak sobie policze tygodnie do konca ciazy to bede wielorybem na samym koncu :/ Ja staram sie spac na lewym ale przyzwyczajenie ciagnie mnie na prawy bok, a czesto tez na plecy, na brzuchu jakos szybko odzwyczailam sie spac.. tez juz chcialabym czuc takie wyrazne ruchy Dzidzi zeby byc pewnym na 100% ze to Ona/On, na razie to wszystko niewyrazne :D no i bardzo bym chciala znac plec ale z tym musze poczekac do 4 stycznia na połówkowe:) zaraz wchodze na nasza poczte poogladac nowe brzuchole :) buziaki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kirsten2 nie martw się.. posterisan działa ale trzeba trochę cierpliwości i wytrwałości.. Miałam tę samą dolegliwość po stracie pierwszej ciąży.. i szczerze mówiąc aż się przeraziłam. Ale głowa do góry.. mnie pomógł tylko posterisan, a już mialam -jak to powiedziec - paskudne paskudztwo. Tylko się nie zrażaj, bo ja na efekt czekałam dokładnie 5 tygodni.. a po 5 tygodniach jak ręką odjął.. w ciągu tygodnia się wszystko "wchłonęło". Na szczęście problem (jak narazie) się nie powtórzył. Ja dziś jestem po kolejnej wizycie.. i z kolejnym zdjęciem USG (już chyba 15 ich mam - po 3 z każdej wizyty - album będę robić :P) Nareszcie mogę "wstać" z łóżka... Maleństwo rośnie zdrowo - JUPI!! Mimo to, mam być na L4 już do rozwiązania. Swoją drogą.. miło tak sobie pospać dłużej i nie wstawać do pracy ;) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hey Dziewczyny, ja tez jestem po wizycie u gin choc troche nadprogramowo. Wczoraj strasznie źle się czułam, a dziś wyszło że jakiś grzyb się przyplątał. Już nie mam do tego sił, jak przed ciążą nigdy nic nie łapałam, tak teraz koniec 16tc a ja mam 3 raz to świństwo :-/ dziewczyny, jak to jest z badaniem połówkowym? czy to tylko usg czy jest coś jeszcze? a moze wiecie czy na takim zwyklym usg mozna poznac płec czy tylko na takim usg 3d? bo jak dzis bylam u gin to powiedziala ze dobrzeby bylo isc do innego lekarza ktory ma usg 3d (moj gin ma tylko takie zwykłe usg czarno-białe) na bad połówkowe i ze koszt bedzie ok, 200 zł. i tak sie zastanawiam za co mam placic czy wizyta jt taka droga czy za usg 3d czy jest cos jeszcze. p.s. wy tez robicie bad połówkowe u kogos innego a nie u prowadzacego gin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gandzik21 fajnie ze wszystko OK i mozesz "wstac" z lozka :D ja tez chyba sie zbiore na L4 od przyszlego miesiaca ale bardziej ze wzgledu na stres i atmosfere w pracy :/ Nika ja chodze do lekarza prowadzacego i on rowniez bedzie mi robil polowkowe; usg ma z tego co widze normalne czarno-biale, ale na ostatnim usg bardzo fajnie mi porobil zdjecia w roznych ujeciach dzieciątka no i jak najbardziej mozna poznac plec na zwyklym usg :) na razie o 3d nic nie mowil, no chyba ze ma gdzies je jeszcze ukryte ;) ale ja ufam mojemu lekarzowi i sadze ze to starczy :) ale skoro lekarz prowadzacy Tobie tak mowi to nie wiem moze warto :) na pewno radocha zobaczyc swojego Maluszka 3D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agnes3d, dzieki za odp, w ogóle to uwielbiam oglądać dzidziusia na usg, ale o cos innego mi chodzi... Chodzi mi o sens takich badan. a zastanawiam sie tez dlatego, ze moja pani gin np. polecila mi test prisca, ktory kosztowal 200 zł, a potem okazalo sie, ze ani nie jestem w grupie kobiet zagrozonych(czy nie wiem jak to sie dokladnie nazywa) a inny lekarz z ktorym rozmawialam, to powiedzial wprost ze on poleca takie bad. kobieta po 35 roku zycia i tym ktore maja do tego wskazania. Ja na marginesie mam 24 lata, a jak pokazalam wyniki badan gin, to tylko spojrzała i powiedziala ok... tak troche sie sie czulam olana. a drugie obawa tycza sie samego poleconego pana dr ktory jak przeczytalam na forum, nie zawsze poswieca duzo czasu kobiecie, ktora iidzie do niego jednorazowo. Owszem, moze to nie byc prawda (opinia). I dlatego pytam Was o rade. Jak to jest a tym usg 3d, jakie ceny płacicie i czy robicie u prowadzacych gin czy u innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć mamuśki:) ale tu u Was miło i wesoło, fajnie się Was czyta, śliczne łóżeczka i fajne wózki, a teraz jeszcze ubranka:) piszcie jak najwięcej, a..i pozdrawiam nowe majóweczki z tego co widzę to chyba jestem jedyną majówką, która mimo 18tyg nadal ma mdłości i zero energii, do tego doszły problemy z zasypianiem, usypiam w dzień a potem nie mogę spac w nocy :( , ale nie ma tego dobrego..już odliczam dni do świąt..to będą nasze pierwsze święta w Polsce od 4 lat, aż mi się łezka w oku kręci jak pomyślę...a u nas w domku dzisiaj ubrałam choinkę i wyciągnęłam wszystkie ozdoby, od razu tak miło się zrobiło i świątecznie:) kochane, macie cudowne brzusie, ja z moim balonikiem mieszczę się "po środku" między wami, muszę męża namówić żeby mi w końcu pstryknął fotę, jak zrobię to się pochwalę:) u mnie waga szaleje w górę, mimo , że nie jem dużo to prawie 5 kilo do przodu, ale nie ma co się martwić, przecież dzidzia najważniejsza, niech zdrowo rośnie a nadmiar kilogramów zrzucimy po ciąży:) czuję malucha bardzo leciutko na razie, przeważnie po tym jak napije się czegoś ciepłego, tak jakby to wyczuwał.. a dzisiaj rano tatuś przyłożył ucho do brzuszka i maluch pierwszy raz dał o sobie znac, kopnął tatusia w ucho..hihi, tatko oczywiście zachwycony i dostało mi sie za to pyszne śniadanko do łóżeczka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nika ja się zapisałam na usg 4D i będę płacić za nie 100zł, plus 30zł za nagranie filmu video z tego, co wiem, to usg jest bez żadnych dodatkowych badań my idziemy z mężem tak"rekreacyjnie" żeby sobie malucha w trójwymiarze pooglądać a połówkowe będę miała jeszcze w anglii tydzień wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broneczka25 => mnie by chyba mąż zamordował, gdybym go w środku nocy zbudziła, zeby szedł do łazienki zamordować pająka :D masz dzielnego męża :):) i gratuluję synka :) dressmaker-84 => no nieźle, wy czekaliście na lekarza, a on już dawno był w domu :o niektóre jednostki w służbie zdrowia to naprawdę wybitne są... Justysia125 => ja na zgagę piję mleko i przechodzi :) nataR => ja też mam problemy z zasypianiem i nie mam innej rady, leżę sobie w łóżku z laptopem dopóki nie padnę :D Ja mam wizytę u lekarza w czwartek, może się dowiem jaką płeć ma dzidziuś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć majówki Nika --->ja poznałam płeć na normalnym usg co prawda nie jest jeszcze na 100% pewne ale lekarka nie kazała mi iść na 3d ... na 3d byłam w 12 tyg.ciaży sprawdzić przezierność karkową i sprawdzał wszystkie narządy czy są i jakich rozmiarów ,wtedy musiałam iśc do innego lekarza bo moja nie ma 3d ale w tej samej klinice i płaciłam 150 zł A gdzie chodzisz do lekarza? Ja natomiast zastanawiam się dlaczego tak rzadko mam robione badania i chyba nie wszystkie, w listopadzie nie miałam w ogóle żadnych i teraz dopiero mam iść przed świętami ,standardowo morfologie ,toxo i mocz. A wy dziewczynki jak często robicie badania? i jakie jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam skierowanie tylko na mocz i morfologię, zagadywałam o badanie na toksoplazmozę, bo mam kota, ale lekarz powiedział, że jeżeli bardzo chcę, to muszę na swój koszt :( wszystkie inne badania, łącznie z grupą krwi miałam na ubezpieczenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja za wszystkie musze płacić bo prywatnie chodzę do lekarza ale to juz mniejszy problem bo tez nie jest to jakiś duży koszt ale o toxo słyszałam że robią tylko odpłatnie ,nie wiem może jestem przewrażliwiona i wydaje mi sie ze powinnam częściej mieć robione badania ale np cukier miałam mierzony tylko raz ...a czy nie powinno się częsciej? jak sama sobie mierzyłam to wyszedł mi bardzo wysoki ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie majowki, odnosnie 3d. Ja mialam zwykle usg u mojego lekarza w prawie 18tc. Powiedzial, ze przelaczy mi na 3d jesli chce popatrzec, ale ze wzgledow diagnostycznych i poznania plci wystarcza w zupelnosci normalne czarno-biale. Powiedzial tez, ze odradza pacjentkom 3d w tym etapie ciazy, bo dziecko jeszcze nie jest zbyt ladne, ze najlepiej robic 3d kolo 28tc jesli juz, ale to jest bardziej dla przyjemnosci rodzicow. DVD mi wtedy tez nagral (maz nie mogl ze mna isc) i mialam dowod dla meza, ze chlopak. Takze trzeba podejsc do wszystkiego ze zdrowym rozsadkiem, beda lekarze, ktorzy beda namawiac, zeby robic 3D, zeby zarobic... Odnosnie polowkowych - to jest to tylko usg, ale mierzy sie tam wszystko - obdwod glowki, brzuszka, chyba zolodek, serducho, kosc udowa, itp. Na podstawie tych wymiarow mozna okreslic, ktory to tydzien ciazy i czasami wychodzi, ze np kosc udowa jest 3 tygodnie jakby starsza... Takie ponoc sa anomalie i nie nalezy sie tym jakos specjalnie przejmowac... Ale srawdza sie tez na pdstawie tych wymiarow ewentualne wady rozwojowe tez. Lekarz na pewno wytlumaczy podczas badan. Pozdrawiam majowki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a jak tam u majówek palaczek ,udalo sie całkowicie rzucić czy popalacie ,ja jak widzę papierosy to mam ochotę je zjeść tak mi brakuje nikotyny:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
znam to uczucie, nie pale od września, ale zazdroszczę tym dziewczyną które przy ciąży odrzuciło od papierosów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość NIKAM1313
Tak to ja należę do tej grupy kobiet, wcześniej dużo paliłam a od zrobienia testu od razu potrafiłam odstawić nikotynke :) A i jeszcze przeżywałam okropny koszmar jak ten mój palił na balkonie a potem do mnie wracał - kibelek był grany od razu. W końcu podjął decyzje ( niestety nie jest jeszcze w stanie rzucić nałogu) i zaczął palić e -papierosa - dla mnie rewelka .Nic a nic mi nie śmierdzi i nie przeszkadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pije trampki ==> chodzę do 4med, mam stałą oplatę za miesiąc i wszystkich specjalistów (tylko za niektóre badania muszę dodatkowo płacić). Ogólnie pani gin, która mnie prowadzi jest bardzo fajną babeczką, tylko czasem mam takie wrażenie że zamiast mówić mi o wszystkim to podchodzi do mnie jakbym miała za sobą kilka ciąży i już wszystko wiedziała (a przecież to moja pierwsza ciąża). W sumie teraz mam dopiero drugie badania - jedne w pierwszysm trymestrze, a teraz mam zrobić po nowym roku (mocz, morfologie i toksoplazmoze). Pije trampki, a Ty gdzie chodzisz? i gdzie byłaś na usg 3d? polecasz ? w sumie mam mieć usg połówkowe dopiero na przełom stycznia / lutego, wieć troche czasu mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nika ----chodzę do Corfamedu ,nie wiem czy słyszałaś to jest centrum zdrowia kobiet na Kluczborskiej ,w sumie jestem zadowolona z opieki choć czytałam o mojej lekarce różne rzeczy ale już przed ciążą do niej chodziłam i nie mogę jej nic zarzucić co do 3d to mogę Ci polecić też w corfamedzie ja byłam u dr Barcikowskiego ,wszystko mi dokładnie pokazał pomierzył i nawet sie pośmialiśmy że dziecko ma adhd ...takie ruchliwe jest ;) i o ile sie nie mylę jest teraz trochę taniej bo nie płaci sie za płytę ... Mi nic moja lekarka nie mówiła o usg połówkowym co mnie też zastanawia ,chyba że powie mi przy następnej wizycie A ile kosztuję taka stała opłata za miesiąc w 4med?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
50 zł kosztuje, więc myśle żę cena bardzo ok :) minus jest taki że płacisz co miesiąc bez względu na to czy chodzisz do lekarzy czy nie, ale w przypadku prowadzenia ciąży i tak wychodzi na plus. Hmmm musze pomyśleć nad tym połówkowym i chyba na następnej wizycie zapytam dlaczego ona sądzi że lepiej będzie robić u kogoś innego. I już :) p.s. dzieki za namiary na tą klinikę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dziewczynki, mam mtakie pytanko bo nie wiem czy ja sama tak mam czy to normalne? Jak czesto czujecie ruchy? Bo ja naprzyklad wczoraj przez caly dzien nie czulam nic, przedwczoraj czulam caly dzien i dzis tez nie czuje w ogole.... a wy jak czujecie? Bo ja przez te 2 dni to zaczynam sie martwic....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OlciaCk: Nie martw się . Ja też tak mam . Np. wczoraj i przedwczoraj nie czułam nic i dopiero dzisiaj czuje ale takie delikatne dośc. Mamy jeszcze czas na regularne i częste ruchy ... musimy czekac .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pije tramki
Nika----cena na prawdę super ja pytałam się w Promedisie na Pilczycach o taki abonament i wyniosło ponad 200 zł ...:O Olcia---dziewczyny chyba wcześniej pisały żeby się tym nie martwić za wcześnie żeby czuc cały czas itd Ja sie nie wypowiadam bo mam dopiero "bulgocze ";) Miłego popołudnia i miłej niedzieli 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzieki, niestety nie mialam czasu czytac calego forum bo tak sie rozpisalyscie ze musialabym siedziec chyba ze dwie godziny i nadrabiac :) a duzo pracy w domu, zaczynam sprzatac powoli, sama kuchnia mi zajela 2 dni... dobrze ze male mieszkanko to do swiat zdarze wszystko ogarnac, na szczescie duzo energii w drugim trymestrze mamy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dziewczyny :) Wlasnie wrocilam z zajec bo jeszcze zanim wiedzialam ze jestem w ciazy zachcialo mi sie zapisac na podyplomowke i teraz cierpie w sobote i niedziele jak trzeba wczesnie wstawac :/ Mi sie wydaje ze to odsylanie do innego na 3d to takie troche nakrecanie kasy, moze lekarze maja taki uklad, ze odsylaja do siebie.. tak samo jak zapisuja takie a nie inne leki..podobno do połowkowego 2d w zupelnosci starczy :) co do badan ja tez jak na razie mialam tylko raz i w tym byla morfologia, mocz, cukier, tsh czyli tarczyca, Antygen HBS to jest cos z zoltaczka, VDRL to jest kiła hyhy no i grupe krwi (tu oczywiscie mam konflikt z mezem bo mam rh-) za to nie mialam np toxo.. ale te badania mialam gdzies 1,5 miesiaca temu i na razie nic mi nie mowil zeby znow cos robic.. moze przy polowkowym powie.. no to buziaki! miłej reszty dzionka! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej z wieczorka ja na chwilę a was wcięło:P, gandzik, ten zwykły posterisan używam cały czas i z synkiem też , wtedy mi pomagał, teraz lekarz domowy przepisała mi posterisan corte z cortyzolem , leczniczy na receptę, który można używac tylko 10dni, a mi powiedziałą że tydzień, ale to co przeczytałąm na ulotce napełniło mnie obawami, a bez tego paracetamol mnie nie wyleczy, tylko przestanie bolec, mam nadzieję że ten 20tc ma już większe znaczenie, w stosowaniu włąśnie medykamentów, a tak przygotowania do świąt idą pełną parą, oczyszczanie szafek przez męża:P;), jak i portfela w sklepach:D też, ciasteczka napieczone i przetestowane:), Olcia ja czuję mojego wierciocha jak tylko siądę dł€ższą chwilę spokojnie, albo oprę sie brzuchem o kredens w kuchni to fajnie sie odpycha, w pierwszej ciąży w tym czasie czułam zazwyczaj po jedzeniu, i wieczorami, w dalszych tygodniach nie było reguły czy chodziłąm czy siedziałam, ale wiecej siedziałam i odpoczywałam a teraz mam szwendaczkę przedświąteczną mąż już nie nadąża zrób to zrób tamto :D:D:D ma grrrrr:D:D:D piję trampki z innej beczki gdzie Ty mieszkasz:):) bo ja w kluczborku;) ja kiedyś też paliłam rzuciłąm a może fajki przestały mi smakowac, 5 lat temu, sam detoks trwał długo, nie czułam potrzeby papierocha jak samo odtruwanie organizmu, normalnie ten rok był koszmarny, a;le każdy inaczej reaguje, moja chrzestna rzuciła ze względów zdrowotnych ok 40stki po kilkunastu latach kopcenia, i tylko utyła 7kg:P:P, mój luba pali na balkonie i ścigam go bo mi fuuuuj, dziś wietrzyłąm 3 razy sypialnie, siada na kompie i mi fuuuuj i okno na roścież a na dworze 2st:P:D:D na szcie skarbek śpi więc tylko mamuska kicha:O, ale czego się nie robi dla świerzego powietrza, zresztą zaś mam tą fazę co z synkiem w ciąży że mogłąbym wietrzyc chatę non stop bo mi tlenu brakuje a grzac trzeba, normalnie co h otwierałabym okno:D:D:D biedroneczka dlatego to nazywa się połówkowe w mojej książęczce widnieją też specjalne rubryki na te pomiary co wymieniłąs, ale dr nie nazwał badania połówkowym, jedynie tyle że będzie bardziej dokłądne, a długością kości uduwej nie należy się przejmowac, bo ludzie też są wysocy i niscy, i dzieci nasze coś tam dziedziczą, długie nogi, np :):) piję trampki ja miałam robione wszystkie badania na początku, teraz tylko mocz i krew na żelazo, cukier będzie ok 27tc na tą cukrzycę ciążową, a pod koniec lekarz może zlecic dodatkowe szczegółowe badania krwi by wykluczyc ewentualne powikłania związane z końcówką ciąży, ja bynajmniej takie miałąm, były w porządku, zależy to od dr:):):) nic się nie martw ja w poprzedniej ciązy nie robiłąm 3D, a dr miał starsze usg, teraz wypasł się co prawda w lepszy sprzęt wiec juz wogóle, pamietaj że niektore mają usg tylko 3razy, i jest wszystko dobrze, wiec babeczko spokojnie:):) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×