Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gryzzelda

perełki językowe

Polecane posty

Target! Nóż mi się w kieszeni otwiera, kiedyś był cel, a teraz mamy target, kiedyś eliminacje, teraz casting, itd, itd. Czuje się stara :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze to co się mówi, w sensie - jakie dźwięki się wydaje ;) jest bardzo osobnicze. zalezy m. in. od ściśle technicznej możliwosci wypowiadania np głosek świszczących itd. więc jesli ktoś powie "chrzest" a zabrzmi to jak "krzest" to już pal sześć. natomiast jesli ktoś tak napisze to ja przepraszam bardzo... chociaż zdaje się że "krzest" jest tez gwarowe, nie wiem czy śląskie czy kaszubskie?... kto wie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama malego Danielka
"Mojemu synu to sie niepodoba" Cytat z jednego tematu... Aisza - gwara gwara, ale "czecia" zamiast "trzecia", czy "przeczkole" zamiast "przedszkole" to ewidentne byki! Nawet, jesli nie wymawiasz tego "-trz-" czy "-drz-", a wielu ludzi tego nie robi bez wzgledu na rejon, z ktorego pochodza, to jednak w jezyku pisanym sa to bledy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soczku drogi, ja myślę, że to takie powiedzenie regionalne jak pole na południu Polski i dwór na zachodzie ( i gdzie jeszcze tak się mówi, nie wiecie?) Profesor Miodek usprawiedliwia bardzo często takie zwroty. Uwielbiałam jego programy, mimo że w cyferkach siedzę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do fiu fiu fiu fiu fiu
nie umieć się z zakresie podstawowym posługiwac ojczystym językiem to obciach na maksa. nikt Ci nie każe pisać wierszy heksametrem, ale poprawna konstrukcja zdania to doprawdy podstawa.. cytat z dziewczyny, która tutaj poucza o poprawnym konstruowaniu zdan. Po co kogoś krytykować jak samemu się jest debilem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lanta34
Jakiś czas temu [przesiadywalam sporo na róznego rodzaju forach towarzyskich i zawsze sie zastanawialam , ile mozna naliczyć form słowa "skąd" w znaczeniu , np skad jestes?Ja naliczyłam zkond , z kont , zkund nawet:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w Gdańsku normą było że ktoś się żenił. on się żenił, ona się żeniła, oni się ożenili. nikt nie wychodził za mąż, nikt się nei pobierał :) wszyscy się żenili :) podobno też element "gwarowy"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zmieniam zdanie
hanka40 Dzisiaj przeczytałam " kusz na podlodze "... Kusz - tak ma na nazwisko mój sąsiad :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale sie rozpisałam, zamiast księgować ;P Marchewko, nie uważam za błąd zwrotu: "ubierać bluzkę". Może sie mylę, nie wiem, ale wydaje mi się to tak samo prawidłowe, jak zakładać. W końcu to ubranie, więc je ubieramy? Nie czepiałabym się. Rychło w czas jest tak samo prawidłowe jak raz kozie śmierć (spróbuję, najwyżej zrobię źle) czy kubek w kubek (podobny) A remament mnie rozbraja co roku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ubierać bluzke to źle
? i sztandardowe czy standardowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do frufru
fru fru do ciebie było to o pouczaniu i cytat był z ciebie, gdybys nie zauważyła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Elciczekk
A mój teść mówi: lnianny, drewnianny, miedzianny, glinianny. Podkreśla przy tym mocno to podwójne n. I to nie dla żartu! On jest przekonany, ze tak się elegancko mówi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hihi przypomniałam sobie jak mój szanowny prawie były małżonek mówił na zlewozmywak: LEWOZMYWAK! Pamiętam, jak pytałam go, czy ma też prawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szanowny prawie były małżonek
?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domyśliłam sie że o mnie chodzi, czekam na uściślenie co Ci się konkretnie w tej wypowiedzi nie podoba :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hehe-moja tesciowa
dialektuje sie jedzeniem :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziewczyny proszę
dziewczyny nie macie wrazenia ze atmosfera na kaffe staje się chora? Śledzicie kolejne topiki, wywlekacie pomyłki. A przecież nawet wam, krytyującym, błąd może się przytrafić - tak jak frufru ;) Nikt nie jest idealny, a wy robicie jakies polowanie na czarownice. Troche luzu co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ło matko, tylko dzieci nakarmiłam i przebrałam, a wyście już tyle napisały!!!! teraz zmykam na spacerek, ale jak wrócę to sobie poczytam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama malego Danielka
Moja sp. babcia mowila "elementy" zamiast "alimenty". Zawsze mnie to bardzo smieszylo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"hehe-moja tesciowa dialektuje sie jedzeniem " jakos mi sie skojarzyło z Dulską która miała secesję z konduktorem :d dobre :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcellina u nas na zlewozmywak w kuchni mowi sie ausgus :) ale to juz taka prawdziwa gwara starsi ludzie tak zwykle mowia "musza isc pomyc krom w ausgusie" albo "wciepnij ta szolka do ausgusa"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość letko zamiast lekko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do fru fru
frufru twoim zdaniem nie umiec się posługiwac....... jest formą poprawna i wogóle wszystko jest ok w tym zdaniu :):):):):) dobre dobre :):):):

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×