Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość ekstern

Egzaminy eksternistyczne LO

Polecane posty

Gość gość
Egzaminowany, a dałbyś radę jeszcze napisać o wykrywaniu białek, skrobi o roztworach właściwych, zawiesinach i rozpuszczalności substancji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roztwory właściwe to: woda + cukier woda + sól stopy metali np. powietrze - mieszanina rożnych gazów oraz pyłów. woda + atrament krew mgła dym woda + sacharoza itd. ------------ Zawiesiny: woda + błoto woda + mąka woda + piasek ----------- Wykrywanie białek: Reakcja biuretowa CuCl2 Chlorek miedzi(II) + NaOH lub KOH CuSO4 Siarczan miedzi(II) + NaOH lub KOH [obojętnie, której substancji użyjemy, zawartość probówki zmienia kolor na intensywnie filetowy kolor] -------- 2 reakcja na wykrywanie białek: Reakcja ksantoproteinowa to reakcja białka z kwasem azotowym stężony HNO3 - kwas azotowy (V). --------------- wykrywanie glukozy: próba Trommera na wykrycie grupy aldehydowej w glukozie Cu(OH)2 - Wodorotlenek miedzi(II) ----------- Próba Tollensa wykrywanie cukrów Ag(NH3)2]+. - diaminosrebra(I) Jednym z niewielu cukrów, które nie dają pozytywnego wyniku próby Tollensa jest sacharoza. -------------------- reakcja na wykrycie skrobi. Płyn Lugola I2 w wodnym roztworze KI --------------------- Produkty, w których występuje: Skrobia: Znajdujemy ją w ziemniakach, pieczywie, ciastkach, makaronach, ryżu i innych produktach zbożowych. ------ Sacharoza: Sacharoza w trzcinie cukrowej i burakach cukrowych. Po obróbce stanowi cukier spożywczy. ----------------- Glukoza: Cukier biały. – winogrona. --------------- Fruktoza: Owoce Białko: Mięso, jajka, kasza, orzechy, ser itd. ---------------------------- reakcja endotermiczna trzeba dostarczać ciepło aby zachodziła ------------ reakcja egzotermiczna wydziela się podczas niej energia (ciepło) ---------- Szybkość reakcji zależy od : - rozdrobnienia substancji - temperatury(czytałem, że w temperaturze większej o 10oC rozpuszczalność wzrasta 4 krotnie ) - katalizatorów - ciśnienia lub stężenia substratów - mieszania substancji. Taki przykład szybciej się rozpuści cukier puder niż cukier w kostkach. Temperatura też zwiększa rozpuszczalność substancji. --------- Mam nadzieję, że to coś pomoże. Ale to są tylko moje prowadzone zapiski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziękuję :) Życzę jutro wszystkim powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ani mgła ani dym to nie są "roztwory właściwe". http://pl.wikipedia.org/wiki/Mgła_(chemia_fizyczna), a krew roztworem w ogóle nie jest ( to jest płyn ustrojowy, a nie "mieszanina związków chemicznych" ). To miłe, że pomagasz, ale przynajmniej "get your facts straight".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, witam, witam po długiej przerwie. :) Widzę, że dziś macie chemię, sam zdawałem ją w 2012 roku, i jak pamiętam była lekkostrawna, było dużo pytań 'łatwych', na dobieranie, podkreślenie, wnioskowanie itp.. @gość z tikiem nerwowym Lepiej jakoś to ogarnij, bo: "18. W przypadku stwierdzenia (...) zakłócania przez zdającego prawidłowego  przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym, przewodniczący zespołu nadzorującego przerywa i unieważnia egzamin tego zdającego." Osobiście też miałem podobną sytuację na egzaminie na prawo jazdy - noga latała mi jak ręka dyrygenta. Co najlepsze, żadne techniki uspokajania(spokojne i długie oddechy, powtarzanie w myślach że to tylko egzamin, a nie np. noc poślubna) nie pomagały. Na kolejnym egzaminie wspomogłem się ziołowymi tabletkami uspokajającymi "L......m"(nie wiem czy mogę reklamować), efekt był kapitalny, byłem spokojny i wyluzowany jakbym już jeździł wiele lat. Co ważne, nie zauważyłem u siebie żadnego 'zamulenia' po tych tabletkach, tak więc proponuję wybrać się dziś do apteki przed egzaminem. :) @Wiolkaaa9393 Kompletnie się za to nie brałem, ani przy uczeniu się, ani tym bardziej na egzaminie. Mimo to, wpadła mi mocna trójka. PS. Jakiś ładny już czas temu, ktoś zapowiadał stworzenie strony internetowej na temat egzaminów eksternistycznych, jednak do dziś nic chyba nie powstało, tak więc jak tylko wytrzasnę chwilkę wolnego czasu, sam wezmę się za redagowanie takiej strony, bo po postach widzę, że przydałby się obszerny zbiór informacji w jednym miejscu. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przecież napisałem, że są to moje zapiski. Niekoniecznie muszą być w 100% poprawne. I w książkach też zdarzają się błędy. ------------ @Przemuś Faktycznie dawno ciebie już tutaj nie było. Jesteś już dziś pewnie studentem? A, co do tej strony internetowej to planuję napisać ją w listopadzie. Faktyczne przydała by się, zbiór informacji w jednym miejscu i o każdym egzaminie oraz opisane wszystkie procedury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sante33
Chemia nadspodziewanie łatwa, myślałem że będzie o wiele trudniejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarna182
jakie wyszly wam wyniki w tych zadaniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co zaznaczyliście w tych odpowiedziach o żółtym ciele stałym i materiale wykorzystywanym w medycynie, rzeźbiarstwie. Ja zaznaczyłem siarka i gips.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cmt1
Ja także zaznaczyłem siarkę i gips chociaż na początku z rozpędu dałem wapń. Ogólnie było dość łatwo uzyskać 15 pkt . W Bytomiu po 30-40 minutach już ludzie wychodzili, chociaż nie wiadomo w sumie czy ktoś skończył czy nie podołał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U nas w Częstochowie też szybko wychodzili. A ja zostałem i wyszedłem jako ostatni, po 80 minutach. Ale nie żałuję, może udało się zdobyć te 15p. ------------- Teraz przedstawię moje odpowiedzi: [nie gwarantuje, że dobre] #1. grupa 15 , okres 2 #2. 7- protonów, 8 - neutronów ,7 - neutronów #3. azot jest niemetalem #4. azot jest gazem #5. K2L5 - konfiguracje elektronowa #6. 5 elektronów walencyjnych #7. wiązanie kowalencyjne spolaryzowane #8. 17 g/mol #9. węgiel brunatny, to ten I - (siarka 3% węgiel 70%) #10. siarka #11. gips #12. C6H14(jak napisałem takimi samymi literam i cyframi, mogłem napisać z indeksem 6 i 14) #13. gaz to heksan #14. głównym źródłem metanu jest gaz ziemny. #15. szybkość wydzielania gazu, dałem odp III - temperatura 80 stopni HCl 1 mol. #16. na ostatniej stronie dałem jest izomerem ma taki sam wzór(nie pamiętam dokładnie), i inną budowę. #17. odczyn zasadowy #18. reakcja egzotermiczna(wydziela ciepło) ------------ Jak coś jeszcze pamiętacie, to piszcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a w tej budowie zapachowego to jaki rysunek dales ja trzeci ten w takim rombie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
sory aromatycznych ale dobrze chyba zaznaczyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja dałem I III i II. I - to był chyba etan. II - mógł to być jakiś węglowodór nienasycony. III - w ogóle nie kojarzyłem. ----------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
sprawdzałem w ksiazce i aromatyczne maja wlasnie taka budowe rombu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a jaki miales wynik w ty stezeniu to było to drugie z zadan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chodzi Ci o zadanie otwarte? Tam napisałem 2 mol*dm3. Ale chyba źle. Bo zamieniłem 250 cm3 na 0,25dm3. ------- A w przedostatnim zadaniu na podkreślanie zaznaczyłem, to pierwsze, karboksylowa(nie pamiętam). Chodziło o izometrię. ----------- Tam było zadanie o rozpuszczalności i dałem NaCl --------------------------- A może udało się zdobyć te 15p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarna182
Też mam nadzieje na 15 punkttow naliczyłam narazie 14 :) ale chyba sie uda oby.... eraz pisalam 6 ostatnich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarna182
ez dalam rozpuszczalnosc a sama takze 15 punktow mam dzieki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiolkaaa9393
Chemia ogolnie nie byla taka trudna jak myslalam. A dzis j. obcy. Jak sie czujecie przed dzisiejszym egzaminem? Bo ja jestem spokojna :) . . Powodzenia wszystkim na dzisiejszym egzaminie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesteś lepsza niż ja. Wstałaś przed piątą. Ale jak egzamin na 9:00 a droga daleka, to tak należy wstać aby zdążyć. ------ Przypomniało mi się jeszcze, że był wykres zależności rozpuszczalności amoniaku od temperatury. Ja zaznaczyłem, że rozpuszczalność malej wraz ze wzrostem temperatury. I zrobiłem wykres, ale było ciężko z tym wykresem, bardzo małe tabelki. -------------- Dziś język obcy, dla mnie, to już jedenasty egzamin z LO. Czyli teoretycznie ostatni. Jak wszystko dobrze pójdzie, to zostanie już tylko matura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co zaznaczyliście w pytaniu do tekstu kapitana o czym jest ten tekst? butelka z listem czy tajemnicza przygoda (coś w tym stylu) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Angielskiego, za dobrze nie pamiętam ale dałem chyba B. Butelka na pewno nie, i odpowiedź A też nie. ------- Do tego muzyka, to dwa pierwsze False(pierwsza kolumna była ture a druga false.). ------- Z aktorkami, to pierwsze C, drugie B, trzecie C. Dalej nie pamiętam. ----- Z kapitanem, to na pierwsze pytanie dałem A - że kapitan jest silny (strong) -------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie angielski dla mnie był łatwy spodziewam się 4 a nawet 5, Z tekstem kapitana odnośnie przygody dałem z mystery, z kapitanem że jest silny(strong). Z ta kobieta że do męża do Portugalii(chyba, nie pamiętam już jakie państwo było), prawda fałsz to 2 fałsz reszta prawda, tylko nie pamiętam co dałem przy 1 podpunkcie. z aktorkami też nie bardzo pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ostanie pytanie prawda fałsz, dałem fałsz, bo "written by" napisany przez a o sobie książki nie napisałem ten muzyk, tylko jakiś profesor. ---------------- Z tym kapitanem dałem, że ze statu i nazwa statku nie, że płyną do Portugalii, bo płynęli do Londynu. --------- A co do tych zadań na dopasowanie odpowiedzi. Dałem tak, na pytanie o zatrudnienie i wiek dałem,że wiek się nie liczy. Może coś podpowiecie, bo zapomniałem. ---------- Na pytanie o jak się czuje matka dałem C ---------------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Z tego co pamietam to nie chodzilo gdzie plynie statek ale gdzie ta kobieta plynela jak jej statek splonal. A z ta matka dalem A, bo z tym feel (c) moim zdaniem chodzilo "Co czuje matka"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A z tymi zadaniami na poprawność gramatyczną ja dałem A,B,B.C. -------- Ja z tym statkiem dałem z jakiego statku przybyła ta kobieta. I na końcu była nazwa. ----- A z tymi komputerami, jaki komputer używa kolega? Dałem chyba B ale raczej źle. ------- A ostatnie pytanie z kapitanem, tam było chyba o czym jest tekst. Ja dałem B, to było ostatnie podpunkt. C, to było chyba o liście w butelce. --------- Oraz B dałem, tam chodziło o kapitana, fergusona i jeszcze jeden. Dałem B, Ferguson. ---------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarna 182
I nastała cisza na stronie...... teraz tylko wyniki!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×