Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Cytrynkax3

Czy warto wrócić do Polski?

Polecane posty

Mieszkam za granicą już 5 lat, dokładniej w Irlandii.. Niedługo kończę szkołę i się zastanawiam nad studiami w Polsce. Poszukałam trochę informacji na ten temat w internecie i tylko znalazłam odpowiedzi typu 'nie ma po co wracać, w Polsce nic nie ma itp.' Piszą to osoby mieszkające w Polsce, i tak na prawdę nie wiedzą jak jest za granicą. Mam tu przyjaciół itp, ale mimo wszystko tęsknie za krajem. Jak sądzicie? Warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mieszkam w teczce
jak tesknisz to warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mzxmzx
Nie warto, tu jest coraz gorzej, też za jakiś czas stąd uciekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tylko jesli masz staly dochod
i nie musisz pracowac, a tesknisz za rodzina. W Polsce bieda, wszyscy smutni. Niedlugo bedzie protest by obalic rzad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość popoollolollll00
Nie wracaj na stałe, posiedzisz tu trochę to tęsknota zaraz Ci przejdzie. Sama zorientujesz się, że nie ma po co tu siedzieć, chyba, że chcesz pracować do 67 lat za marne grosze i nie będzie Cię na nic stać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wredniucha10
mam kilkoro znajomych, którzy wrócili do Polski, za pieniądze zarobione w Anglii pootwierali firmy, które popadały im po kilku miesiącach i z podkulonym ogonem, bez kasy, z długami zaczynali w Anglii od początku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ggg london
W Anglii też nie ma cudów, z pracą bardzo ciężko, a jak jest to za śmieszne pieniądze - za minimalną, a ta starcza tylko i wyłącznie na opłacenie małego pokoiku, jedzenie i bilet, bezrobocie rośnie itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ggg londyn właśnie, wy wszyscy myślicie że za granicą są cuda, a tak nie jest, nie jest wcale lepiej niż w Polsce. Przecież w Polsce też niektórzy kase mają, tu tak samo jest, niktorzy maja szczęście.. Lecz mimo wsyztsko boję się wrócić na studia do Polski bo mogę sobie nie poradzić, mimo wszytsko poziom nauki tu jest niższy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
heheheh poziom nizszy jasne, no chyba ze mowimy o medycynie czy prawie. Studiowalam w UK teraz robie magisterke w polsce. Wizja jaka mialam o polskim systemie edukacji wyzszej padla w momencie pierwszego egzaminu (gdzie wszyscy wyjeli zeszysty i zaczeli na legalu sciagac- prosze cie...). A ucze sie w dosc niezlej uczelni, gdzie wiekszosc wykladowcow jest z PANu albo UW. Mieszkalam za granica 7 lat w roznych krajach, powrot do PL to najwiekszy blad mojego zycia, tesknic sobie mozna ale proza zycia potrafi dobic niestety w naszym kraju (od razu mowie ze nie chodzi o dochody). Mam kolezanke taka jak ty, wyjechala za granice jak miala 8 lat,(kanada) cale zycie tesknila za polska. POnad rok temu ktos musial wrocic do kraju zajac sie dziadkiem. Kolezanka sie zglosila ze ona pojedzie, bo i tak chciala wracac, razem studiujemy. Pierwsze 3 miesiace cieszyla sie, teraz odlicza czas do obrony zeby jak najszybciej stad wyjechac. Nie rozumiem po co utrudniac sobie zycie w imie sentymentow...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do polski to mozna wpasc na dwa tygodnie objechac znajomych badz zrobic sobie wyciezke w gory ...na stale ? w imie tesknoty ? haha nie dziekuje - hejterstwo, przestepczosc , smutni ludzie, sponsoring, bezrobocie i glodowe pensje....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jezeli tylko mozesz to nie wracaj-PL byla,jest i bedzie biednym krajem.Dzis bylam u lekarza w przychodni po recepte [choroba przewlekla],aby dostac lek refundowany musze isc do specjalisty po pismo uprawniajace mnie do tego leku.Mam skierowanie,nie wiem w jakiej innej przychodni przyjmuje ten specjalista i czy w ogole bede przyjeta.Inna droga to lek pelnoplatny-roznica duza.Tak wielkiej biurokracji to nie bylo za komuny. Takich kwiatkow z dnia codziennego mozna przytoczyc tysiace ot dzis mialam wizyte zrozpaczonej pani ,chodzacej po domach i zebrzacej o kase na lek [5400zl miesiecznie] dla corki-studentki,noz sie w kieszeni otwiera. To jest kraj przegrany,smutnych,czesto zrozpaczonych ludzi.Nie mozna,jezeli sie ma serce,tu byc szczesliwym nawet majac pieniadze-przynajmniej ja nie moge spokojnie "jesc"jezeli widze ludzi grzebiacych w smietniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
za granicą też już nie jest już tak dobrze jak wy wszyscy tutaj myślicie. Mimo wszytsko mam zamiar wrócić do Polski..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cytrynko,mieszkalam w Dublinie i sie nie dziwie,wytrzymalam tam ok 2 lat i musialam wrocic ....po to,aby znow szybko wyjechac z PL-zycze powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wracałam 3 razy
Cytrynko w Polsce jest inna mentalność ludzi. Narzekają, a bo mają i na co, ale są tez i tacy co mają i żyje im się dobrze. Wszystko zależy od Twojego pomysłu na życie, charakteru, osobowości.Od tego ile potrzeba Ci do szczęścia. Jesteś bardzo młoda, nawet jeśli wrócisz, a potem zmienisz zdanie, to przecież zawsze możesz spakowac manatki i powrócić do Anglii. Będziesz mogła przerwac studia i zacząć inne gdzie chcesz.To nie jet wyścig, to Twoje życie i Ty musisz decydować. Zresztą myślę, że juz decyzję podjęłaś;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wracałam 3 razy
przepraszam nie Anglii a Irlandii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie czarujmy się
Nie oszukujmy się, bo w Anglii też nie jest cudownie, jeśli pracuje się na sprzątaniu, w fabryce, restauracji i tym podobnych za minimalną lub niewiele więcej. Wegetacja i tyle. Z pracą krucho, a jak jest to za śmiesznie niskie pieniądze...Koszty utrzymania wysokie, ciągle coś drożeje...Jedynie ludzie z dobrą pracą i zarobkami mogą tu normalnie żyć, lekarze, informatycy itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mmmm mmmm
jak masz w kogoś,aby pomógł ci załatwić pracę to jeszcze można wrócić,jak nie to tu z pracą też trudno.O za granicy się nie wypowiadam,bo nie byłam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jkokolo
Ale co mają tu do gadania ludzie? Co oni mogą? to nasz rząd nas załatwia i to oni powinni dać ludzią prace,a nie zabierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chyba macie racje ze ja juz zdanie podjelam, zawsze moge tu wrocic, ale skad jest pewnosc ze znajde tutaj tez prace po studiach!? nie ma, nie jest juz za granica tak kolorowo.. a Polacy lubieja narzekac, siedza w Polsce caly czas i mysla ze gdzie indziej jest lepiej.. a po 2 chcialabym w koncu byc z normalnym chlopakiem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iikjjkk
lubia jak juz panienko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jestem tu 10 lat i wracam
kazdy duzo mowi a malo wie...jestem w uk 10 lat mam stalo prace i maz dobrze zarabia jestem nawet w stanie odlozyc troche kasy ale tu teraz tez zaczyna byc coraz gorzej pracy coraz wiecej a placa ta sama i wiek emerytalny to 67lat,sorki 65 ale za 2 lata bedzi e67....mam syna ktorego marze zeby poslac do szkoly w pl.bo tu przy tych angielskich dzieciach to sie nauczy palic i cpac.......pieniadze to nie wszystko ,wiem ze bez nich ni eda sie zyc ale wszyscy mysla ze w angli to kazdy zarabi a20tys.....moje zdanie wracaj bo ja tez mam taki zamiar!zawsze mozesz tu wrucic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kazdy tak narzeka na ta Anglie, to po co Wy jeszcze tam siedzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Moim zdaniem warto jechac na studia do Polski, przynajmniej sa za darmo. Postudiuj, zobacz jak Ci sie podoba w Polsce i potem zdecyduj gdzie chcesz mieszkac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Post z 23:46 najlepiej obrazuje jaka elyta :D wyjechała do UK. Niektórych powinno się cofnąć do podstawówki, bo chyba przechodzili z klasy do klasy na litość albo po znajomościach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ona ma STALO PRACE-PADLAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość koko301
Tez się zastanawiam, od roku jestem w Austri (Wieden). U mnie to kwestia zawodu wyuczonego - tu nie mogę go wykonywać. Z drugiej strony poza pracą nie mam tam już nic i nikogo. Tutaj mam przyjaciół i spokojne życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Akurat Polske z Austria dzieli jeszcze wieksza przepasc niz z UK. Mam tam znajomych Polakow, w wieku moich rodzicow i zawsze jak sa w Polsce (kupili tutaj sobie male mieszkanko), to tylko sobie nerwy psuja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Koleś piszący o wyjęciu zeszytów na egzaminie.... hohoho. Ja skończyłam zaledwie uniwerek w Olsztynie, a przez 5 lat studiów nie zdarzyło się przyzwolenie na tego typu ściąganie. Poza tym myślę, że jak teraz nie wrócisz do Polski to wrócisz za rok, dwa czy pięć, bo ZAWSZE ta tęsknota będzie siedzieć ci w głowie. A czy warto wrócić? Z mojego punktu siedzenia nie warto było mi Polski nawet opuszczać, a miałam propozycję, ale nie poświęciłam wszystkiego co znam w imię wiecznej tęsknoty. Większość ludzi narzeka na raj, na rząd, na sytuację. Ja sadzę, że aktualnie jestem mało zarabiającym nikim, bo za mało sobą reprezentuję, a nie że to system jest zły i mnie nie docenia. Dlatego na razie próbuję coś z sobą zrobić i cieszę się na piwkowe spotkanie w następny weekend z kumplami, dobrze że mam na te kilka piw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×