Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

tymianek111

Przyszłe mamy - planujące dziecko Z ROCZNIKA 2014

Polecane posty

Gość aldonka881
Czesc dziewczyny:) Ja staram się leżakować jak najwiecej, chociaz dzisiaj jeszcze mialam lekarza i musialam troche pojezdzic:/ zmeczona26 jak sie trzymasz? ja tez boje sie zapeszyc nic nikomu nie mowie tym bardziej ze to wczesna ciaza i jeszcze te bole brzucha... modle sie zeby wszystko bylo w porzadku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja za test pepino placilam ok 5 zl tan paskowy. Te na allegro po 1 zl niczym sie nie roznia od tych z pepino wyglad ten sam czulosc 10 ta sama. Siadam psychicznie przez to lezenie zwlaszcza w takie pogody gdzie jest tak strasznie duszno. Caly czas brudzenia mam czasem takie skrzepy w formie nitek. Koloru ciemnego brazu. Martwi mnie to bardzo. I zzera ciekawosc co z tym krwiakiem. Chcialabym zeby juz ten najgorszy czas minal. Marzy mi sie wstanie i normalne funkcjonowanie chocby krotki spacer czy normalna kapiel a nie tylko szybki prysznic. Czuje sie taka hmm zaniedbana bo ani sie nabalsamowac nie moge dobrze ani wydepilowac super czy paznokci zrobic bo jak wstaje i troche dluzej nie leze to zaczyna mnie bolec brzuch i leci bardziej. Dlatego ograniczam wszystko do minimum. Nawet herbaty sobie nie wstaje sama zrobic tylko maz robi mi jedzenie obiady mama przynosi itp. Ciezko byc takim zaleznym eh. Zmeczona26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aldonka881
zmeczona26 wszystko bedzie dobrze musi byc!!!!! A u Ciebie który to tydzien? Najgorszy jest ten strach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
U mnie w poniedzialek 8 tydzien sie zaczal. Zmeczona26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Livia... To nie cierpliwość tylko widzę, że nic z tego. Znam swój organizm i widzę, że z każdym cyklem mniej się nakrecam choć tak samo mocno mi zależy a może i mocniej. Nie będę już bez sensu testować... Mam nadzieję że przy kolejnych cyklach nie złamie tej zasady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziewczyny u was tez tak duszno? My okno otwarte na szerokosc mamy a oddychac nie ma czym normalnie pot sie leje. Z kim nie rozmawialam to wszyscy mowili ze w ciazy sie super wyglada piekniej. U mnie wrecz odwrotnie. Wlosy mi wychodza garsciami dlatego jak tylko bede mogla chodzic to do fryzjera pojde mocno skrocic, ciagle sa oklapniete bez zycia wisza prostuja sie znow strasznie, przetluszczaja sie szybciej. Cery nigdy idealnej nie mialam ale teraz to porazka. Na brodzie wysyp syfow i cala twarz w czarnych kropkach pelno zaskornikow mi powylazilo choc nigdy az tak nie mialam. Skora jakas taka szara. Ogolnie wyglad tragiczny od razu widac ze cos ze mna nie tak. Teraz zaczynaja sie lekkie zaparcia i boje sie zebym sie hemoroidow przez to nie nabawila. Slodyczy nie jem prawie wogole jedyne ze slodkiego co moge to bulka z nutella a tak na batony cukierki patrzec nie moge. Za to mam ochote na rzeczy typu pomidory, zupy warzywne, klopsiki, frytki, pizza, zapiekanka, jablka brzoskwinie. Mam strasznie wyczulony wech. Dzis pol dnia czulam budyn smietankowy. Dziewczyny od kiedy wy zaczelyscie sie smarowac zeby uniknac rozstepow? Bo ja narazie nie mam jak bo mam zakaz masowania i glaskania brzucha zeby skurczy macicy nie wywolac. Jak wygladala wasza dieta? Bo ja narazie mam odrzut od nabialu i slodyczy. Na sam widok serka sera mam odruch wymiotny. Ale np wciagnelabym bulke z parowka berlinka z pikantnym ketchupem choc potem zgaga mnie pali. Co myslicie o radach typu jedz wiecej bo dziecko nie ma z czego brac? Albo nie podnos rak do gory bo cos tam, nie wiaz czegos bo dziecko owinie sie w pepowine potem bo slysze takie zabobony i mnie wkurzaja. Jak wyglada/ wygladala wasza dieta na poczatku bo ja dzis np zjadlam sniadanie bulka z wedlina i pomidorem, bulka z pomidorem i rodkiewka i szczypiorkiem, potem 1 jabko i 2 brzoskwinie, na obiad zupe pomidorowa, i pol naleznika z dzemem bo mi jakos nie podchodzil, potem 2 jabka i na kolacje 2 kromki z nutella a moj maz ze malo jem. A ja pelna sie czuje. I do tego niegazowanej wody mineralnej butelke 1,7 l plus dwie herbatki wypilam. Ale sie rozpisalam. Zmeczona26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Klasyka86
To ja Klasyka. Byłam dzisiaj u lekarza. Owulacja przebiegła prawidłowo, endometrium prawie 9 mm. Jeśli w tym cyklu się nie uda to mąż musi się przebadać... Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby. Do testowania pozostało minimum 11 dni. Za 13 dni nasza rocznica ślubu... dziecko byłoby pięknym prezentem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Klasyka i takiego prezentu ci zycze. Obys dostala te dwie kreseczki. Makatka mam przeczucie ze po clo uda ci sie szybciutko bo wtedy owulacja jest mocniejsza(bolesna bardziej)i jajniki dostaja takiego kopa do pracy. Moze blizniaki sie od razu trafia :) daj znac jak sie bedziesz czula bo clo. Dobrze jest robic przy clo i monitoringu testy owu bo wtedy potwierdzaja ze pik lh nastepuje i z tym hormonem jest ok. Niulek jak tam samopoczucie jakie objawy masz? Ktory to juz tydzien? Bo przyznaje bez bicia ze niedokladnie czytalam przez te ostatnie wydarzenia u mnie. Czarna gratuluje jak sie czujesz? Czarna kawa bez mleka pamietam cie z poczatkow tematu fajnie ze sie odezwalas. Tymianku co tam u ciebie? Zmeczona26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wystraszona super ze tak na calego bedzie cie podchodzic do staran :) Kicia anula2500 widze ze na dniach testujecie oby byly pozytywne testy :) Livia aleksandra natalia ana87 aldonka witajcie nie mialam sie nawet kiedy z wami przywitac ( mam nadzieje ze nikogo nie pominelam). Dziki dzik oby juz nie dlugo dwie kreseczki u ciebie sie pojawily. Westa i hestia jak tam u ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
* Zmęczona - wiem, że po CLO wzrasta prawdopodobieństwo ciąży mnogiej...ale byłyby "jaja" :P nie wiem jak bym to ogarnęła :) * Klasyka - gdyby nam się udało w tym następnym cyklu, to ja też miałabym prezent na rocznicę ślubu, ale w postaci porodu :) * Efie - where are you?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmęczona... Niestety duszno. Najlepiej jest o tej porze:-) Co do smarowania to mi itak nie pomogło bo brzuch miałam przeogromny! Nie tylko takie piłeczki jak dziewczyny mają. W 7 miesiącu wygladalam na 9 ale trudno, z tym da się żyć;-) Co do diety to wydaje mi się że zjadła akurat, i owoce i warzywa. Może jeszcze z nabiału jakiś jogurcik? Ja diety wcale nie zmienialam, organizm sam podpowiada czego potrzebuje. Kwestia umiaru:-) A co do wyglądu to mówią, że dziewczynka odbiera urodę a chłopiec dodaje, u mnie się sprawdziło bo wygladalam dobrze:-) a na resztę przesądów nie zwracaj uwagi bi zwariujesz:-) Klasyka... No to dobre wiadomości;-) dobrze, że wszystko przebiega normalnie! U mnie też miał być teraz prezent na rocznicę ślubu bo mamy teraz 15 ubrodowicach tego czasu chciałam czekać z testowaniem:-) ale cuz... Tak samo planowalam poród na luty jak z moim synkiem. Oby Wam się udało! Makatka... Ogarnęła byś:-) jak my wszystkie:-) ciąża mnoga to dla większości z nas,, chciała bym a boję się'' hehe Ale tak na serio to bym chyba nie chciała tzn. Cieszyła bym się w jakimś sensie ale świadomie bym się na to nie zdecydowała. A ja wczoraj byłam z małym pierwszy raz w cyrku i mu się podobało:-) sama nie byłam 15 lat:-) i powoli zaczynam myśleć o długim weekendzie:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Livia323232
hej dziewczyny, z dzisiejszego testowania nici, nie ma sensu, bo tem. spadła do 36.67 więc teraz czekam tylko na @..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ana87
Zmeczona26- u mnie także przeokropnie duszno, jakaś masakra:( ja zaczęłam się smarować oliwką dla dziecka na rozstępy i powiem że jestem zadowolona z efektu. zaczęłam smarować jak brzuszek się powiększał i napinał, w 8/9 miesiącu jak brzuszek był ogromny:) pojawiło się kilka rozstępów na brzuszku ale bardzo malutko. ja od początku ciąży bardzo dobrze się czułam, zero wymiotów, cera super, ciągnęło mnie bardzoooooo na kwaśne :) pomidorowa to było moje wybawienie, wyglądałam w ciąży ładnie - nawet mówili że bardzo ładnie:) no i wyszedł ,MALOWANY CHŁOPAK:):):) co do jedzenia to nie miałam jakichś rozgraiczeń- wiadomo że nie jadłam za dwoje bo to jakiś absurd, bardzo dużo piłam- jak smok, jadłam po prostu tak jak zawsze tylko odrobinę więcej wszystkiego:) pozdrawiam Klasyka- życzę prezentu w postaci upragnionych dwóch kreseczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ana87
Dziewczyny ja @ nadal nie mam, chyba dziś wybiorę się po kolejny test, już sama nie wiem co jest ze mną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ana87
Dziewczyny a jakby tak nasikać w pojemniczek - będzie ranny mocz:) i pojechać po test i wtedy go wykonać ? można tak zrobić ? przepraszam za głupie pytanie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ana - wcale nie głupie, myślę, ze bez problemu można tak zrobić :) Kiccia - ja też świadomie bym się nie zdecydowała na bliźniaki, ale z drugiej strony, to byłaby szansa, żeby mieć 2 dzieci, bo normalnie o 2 ciążę chyba nie będę się już starać. Jak byłam młodsza, to naturalne było dla mnie, że będe miala dwójkę, ale z wiekiem stopniowo mi przechodziło i teraz raczej jestem pewna, że będzie 1...no chyba, że CLO zadecyduje za mnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć dziewczyny! Dawno mnie tu nie było :) Zmęczona - wszystkiego dobrego Ci życzę, wiem że czujesz się bezradnie i chciałabyś coś sama zrobić choćby pozmywać naczynia, ale jak trzeba leżeć to trzeba. Dobro dziecka jest dla ciebie najważniejsze i dasz radę :) Ja leżałam całą ciążę i przeżyłam :) Livia jeszcze nic straconego, mimo że temp, spadła, to @ jeszcze nie ma. Nie łam się już z góry. Klasyka - oby wszystko się udało i żebyście mieli wspaniały prezent na rocznicę ślubu :) Makatka - powodzenia :) Ana87 - pewnie że możesz nasiusiać w pojemnik do moczu, tylko że za długo też on nie może być. Życzę dwóch kresek :) U mnie od dwóch dni pojawiły się bóle nóg, częściej lewej niż prawej. Raczej nie ma to nic wspólnego z ciążą, ale od czego to to nie wiem. Ból przypomina ból reumatyczny, tak ciągnie mnie cała noga :( Chodź dziś nie boli :) Poza tym brzuch raczej mnie nie bolał do tej pory, może lekko. A dziś w nocy rozbolał mnie jak na okres, może zasługa też w tym moja bo nie chcialo mi się iść siusiu do łazienki i przetrzymałam. Po jakimś czasie przeszło. Do lekarza idę dopiero w poniedziałek, ale boje się czy dam radę wytrzymać :) W pierwszej ciąży leciałam od razu jak ujrzałam 2 kreski, a teraz od niedzieli nie poszłam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Klasyka a wiec trzymamy kciuki:-) Ana uwazam ze to swietny pomysl. W koncu hormonki z pojemniczka nie uciekna:-) Livia przykro mi mam nadzieję ze sie w nastepnym cyklu uda. Zmeczona jak tam samopoczucie? Oj jak mi sie dzisiaj pracować nie chce. Juz tylko urlopem zyje. Jeszcze tylko dzis I jutro pol dnia I lecimy na wakacje:-) Co do smarowania sie specifikami to ja zaczelam w pierwszej ciąży od 3 mc. Smarowalam sie 2 razy dziennie super oliwka dla kobiet w ciąży marki rossman. Tania a superasta I musze sie pochwalić nawet 1 rozstep mi nie wylazl:-). Caluski I milego dzionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć dziewczyny, na teście jedna kreska:-( @ dalej brak, juz smama nie wiem co myśleć, boję się że coś mi się poprzestawiało;/;/;/ Ana bardzo dobry pomysł, sama miałam tak zrobić, ale wczoraj jednak poleciałam po test. ja smarowałam sie od początku bo bardzo miałam suchą skórę na brzuchu. Od początku wybrałam specjalny krem fissa, neistety brzydko pachnie ale świetnie natłuszcza. Wieczorem po kąpieli używałam zwykłej oliwki bambino i na brzuchu nei miałąm żadnego roztępu. Gorzej z udami i pupą, bo tak sie skupiłam na brzuchu, ze tam nie smarowałam i mam za swoję. Ale mówi sie trudno. Rozstępy na brzuchu (z trzy) pojawiły mi się już długo po ciąży, bo cały czas mi się waha waga o 2-3 kg i zawsze to idzie w brzuch. Ale sa małe przy pępku i prawie nie widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość LIVIA323232
zmeczona26 nie wiem w jakiej części PL mieszkasz ale na pomorzu było bardzo gorąco i nie było czym oddychać, w właśnie w tym upale wracałam z zakupów z pełnymi siatami :)Okna otwarte ale to nic nie dawało .. Napisz co robisz? czytasz może coś czy oglądasz tv? Klasyka byłoby cudownie zrobić sobie taki prezent na rocznicę, wprost idealnie:)Trzymam mocno kciuki:) Makatka mam pytanie dotyczące CLO, wcześniej lekarz Ci nie zaproponował takiego leczenia?Kidy pierwszy raz byłaś u gina, w którym cyklu starań?Coś mnie mną jest nie tak, bo starania były przez 10dni w okresie płodnym i nic, temperatura dziś spadła 36,6,7 czuję że zbliża się @ Ana87 zrobiłaś test? mierzysz może temperaturę? Natalia86 dzięki za to co napisałaś :) alexandra2p miłego urlopu, wypoczywaj :) anula2500 ile to już opóźnienia?czytałam że wiele dziewczyn miało pozytywny wynik testu po 2tyg od dnia spodziewanej@, najważniejsze, że nadal nasz szansę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wystraszona27
witamy nową koleżankę :)) Ja niestety z uwagi na pogodę i zmianę stylu życia, trochę zaniedabałam forum, mam ćwiczyć 30 min dziennie minimum 5 razy w tygodniu- koszmar :), zmaina diety też mi nie służy, nie mogę już patrzeć na warzywa i łososia. Zmęczona, będzie dobrze, moja dobra koleżanka, nawet bardzo dobra w 7 tygodniu miała krwiaka większego od maleństwa, leżała brała odpowiednie środki i wszystko ładnie się wchłonęło, ona też długo krwawiła, ale wszytsko dobrze się skończyło. Od jutra mam kolejny urlop, więc będę cześciej zaglądać- jestem już po poważnej romowie z małżonkiem,w końcu lody zostały przełamane, staramy się i będziemy trochę barzdiej celować w dni płodne i owulacje- nadal się jednak boję, wcozraj spać nie mogłam przez natłok myśli ... co to będzie jak już w sierpniu się uda.. :) anula2500- jak cżłowiek czeka na @ to ona nie przychodzi w terminie, tak juz jesteśmy skonstruowane. Musisz poczekać tydzień, może faktcyznie wyjdzie pozytywny za pare dni, który obecnie dzień cyklu masz? Ja miałam zawsze max 28 dni, a jak czekłam na @ to 34 się zrobiły :) A teraz właśnie pytanie o rozstępy czym można się smarować od początku ciąży oprócz oliwki, żeby nie zaszkodzić rozwojowi dziecka i chronić się przez roszstępami? Ja zamówiłam sobie balsam pharamceris- profilaktycznie, od 2 tygodni zauważam rozsępy z boku ud i na nich, choć w ciąży nie jestem, także ogarneło mnie przerażenie, skąd się to wzięło, fakt, że dużo parcuję, stersu też sporo, ale jestem chuda jak patyk. .ech swoją dorgą jakby ktoś chciał kiedyś zakupić mustelle, to w aptece w którekj robiłam zakupy była za 60 zł :D,a le to jeszcze nie ten etap ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej zazwyczaj mam 28 dni cykle, dwa miesiące temu był 29 dniowy. dziś jest 30 dzień, więc może dostanę @. Muszę się chyba troszkę odciąć od tematu i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Livia więc tak...:) ostatniego kwietnia 2012 odstawiłam anty, 3 miesiące dałam sobie na oczyszczenie organizmu, w tym czasie zrobiłam podstawowe badania krwi i cytologię, toxoplazmozę, cytomegalię, przeciwciała różyczki, zaczęłam brać kwas foliowy z witaminami. Pierwszy cykl starań zaczęliśmy z początkiem sierpnia. Od razu po antykoncepcji dostałam normalnie @ i cykle były 30-32 dniowe aż do stycznia czyli 5 miesięcy. W tym czasie nie byłam u lekarza, bo to jeszcze nie był powód do paniki. W styczniu @ już nie dostałam i koło 54 dc już w lutym byłam w końcu u lekarza, zrobiam badania hormonów, wyszedł niski progesteron, dostałam luteinę i chyba w 76 dc dostałam @. Od lutego do czerwca brałam luteinę, ale jako chyba jedyna na świecie brałam ją codziennie przez zały cykl (1xpodjęzykowo). Pytałam lekarza dlaczego tak, bo wszyscy biorą w 2 połowie cyklu mniej więcej 16-25dc. Powiedział, że w tym celu jak ja biorę, tak jest dobrze i powinno pomóc. No OK, okresy przez te 4 mies dostawałam regularnie 27-29 dni, ale nic z tego nie wynikało, lekarz nic nie robił a ja już mimo, że cierpliwa, to się wkurzyłam, że tak bardzo bagatelizuje temat, a tu już się zbliża rok starań, no i ja już po 30-tce :) To był lekarz na NFZ, do którego od zawsze chodziłam, ale tylko w celu przepisania antykoncepcji i raz w roku na cytologię kontrolną. I w tym się sprawdził, a ja nie wydawałam kasy na prywatne wizyty. Ale niestety on chyba się nadaje właśnie do takiego leczenia jak wszystko jest OK, a jak się pojawił problem, to się chaotycznie miotał i nie wiedział co robić, od czego zacząć. Poszukałam innego lekarza prywatnego, z dobrymi opiniami w necie w temacie pomocy w zachodzeniu w ciążę, znajomy lekarz też potwierdził te opinie i poszłam w czerwcu. Lekarz fajny, miły, wszystko wyjaśnia, pokazuje na monitorze. Od razu na pierwszej wizycie skierował męża na badanie nasienia i mnie na hormony. Z mężem OK. Mnie na drugiej wizycie teraz 31.07 wyszło, że progesteron niski i raczej cykle bezowulacyjne (mimo, że co miesiac odczuwam bóle i myślałam, że owu jest). Na dwóch USG, które u niego miałam w okolicy owu wyszło to samo - że endometrium cienkie i dużo małych pęcherzyków. Oprócz tego prawy jajowód przyrośnięty do ściany macicy i najprawdopodobniej zrosty po skomplikowanej operacji w wieku 15 lat. Teraz dostałam CLO na następne 4 cykle, a jak nie poskutkuje, to w grudniu jeszcze przed świętami pośle mnie na laparoskopię. To tyle... :) czekam na @, objawy mam i mam nadzieję, że przyjdzie planowo w weekend. Potem zacznę z CLO 4-8 dc i koło 13-15 dc na USG zobaczyć co się dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ana87
zakupiłam test Amil płytkowy- wyszła jedna kreska :( jedynym plusem tego wszystkiego jest to że pani w aptece dała mi dwa testy amil płytkowe za 6 zł:) chyba jej się coś pomyliło:) jednak trzeba sobie to wszystko odpuścić bo można w paranoje popaść. co ma być to będzie. tylko obawiam się o miesiączke , chciałabym żeby już była a tu nic:( dziewczyny jak można wywołać miesiączkę jak nie ma ciąży? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość LIVIA323232
Makatka, sporo przeszłaś..mam nadzieję, że teraz z CLO Ci się uda:)Może twoje starania przyniosą podwójne szczęście :))Bardzo dużo zależy od lekarza, dobrze że w końcu trafiłaś w odpowiednie ręce. Widzisz ja też jestem po 30-tce i nie chcę spędzić całego roku na próbach uda się a może nie..Od kolejnego cyklu zaczynam skrupulatnie wszystko zapisywać tzn temp oraz śluz, i zapisuję do do lekarza, zrobię wszystkie badania i zobaczymy co ze mną jest nie tak. Z drugiej strony przykre jest to, że trzeba tyle starań, obliczeń, kalkulacji..Myślałam, że będzie to wszystko inaczej wyglądało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Livia - samoobserwację też robilam od września zeszłego roku, prowadziłam wykres na ovufriend.pl.Właściwie jedyny czas który uważam za zmarnowany to luty-czerwiec 2013, bo wcześniejsze 5 mies. poprostu uznałam, że trzeba dać sobie czas bez panikowania, a potem miałam generalny remont w domu, więc też głowa zajęta czym innym, no i na początku myślałam, ze ten pierwszy lekarz coś zaradzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i przyszła @. Punktualna małpa! Ach już 4 cykl:-( i z prezentu na rocznicę nici. Do lekarza mam na 19.08 ale jakoś nie wierzę by ta lekarka coś poradziła, jak nic mądrego nie powie to pójdę do innego lekarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy zmianie tabelki pamiętajcie o mnie... Na 4 cykl z terminem na 5.09 chyba, że wcześniej dorwe się do komputera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×