Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Sasetka

Obejrzałam wczoraj Wołyń i nie mogę się pozbierać.

Polecane posty

Gość Gość
1 minutę temu, Gość gość 4 napisał:

Może cię to obchodzić, historię trzeba pamiętać, by się nie powtórzyła. Tylko po pierwsze nic nie zmienisz, dumą dziecka nie nakarmisz, historią wycierają sobie buzie właśnie narody, które na innym polu nie potrafią się wykazać, nie mają wielkich osiągnięć tu i teraz (ilu Polska ma noblistów i dlaczego tak mało?) w nauce, sporcie, nie mają znanych na świecie marek. Wiem skąd się bierze bogactwo Anglii, wiem że dorabiali się na cudzej krzywdzie, ale tu i teraz fakty są takie, że to z Anglią świat się liczy i to do Anglii ludzie emigrują. My zawsze tacy niby wspaniali tylko koniec końców niewiele z tego wynika i wychodzimy na ostatnich frajerów o których losie decydują inni. Ale co tam, ważne że mamy godność i dumę, dumnie podcieramy tyłki Helmutom. I nie jestem trollem, po prostu daleko mi do ochów i ahów.

Dlaczego nic nie zmienisz?  Uwazasz, ze Polska przez ostatnie 100 lat nie zmieniala sie?  Mozna zmienic, ale trzeba wlasnie miec godnosc, troche dumy, nadziei i wiele checi, zeby cos zrobic.  Ty uwazasz, ze tylko przez podcieranie tylkow mozna cos osiagnac wiec trzymaj sie tego i nie wyglaszaj opini, ze nic innego sie nie da zrobic.  Duma dziecka nie nakarmisz, ale mozesz je dobrze wychowac tak, zeby moglo nie tylko siebie, ale i innych nakarmic.  

Powtorze po tobie, a co mnie jakas szwedzka nagorda obchodzi?  A kim dla mnie jest Nobel?  Mam go tam gdzie ty masz Polske.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

A tu i teraz kazdy sie z Anglia liczy poniewaz nikt nie jest wstanie rozwinac propagandy na temat zrodel ich bogactwa.  Gdyby to sie udalo i musieli zaczac splacac wszystkie kraje, ktore obrabowali to Anglicy do nas by sie przeprowadzali.  A wiesz dlaczego nie da sie?  Przez takich ludzi jak ty, ktorzy godza sie na status quo i jak ktos chce sobie nawet na ten temat porozmawiac to wciska sie ktos taki jak ty i zaczyna o szambie wpis za wpisem walic jakby to cos wnosilo do rozmowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 4

Tak, tak, nauka nieważna, ale szwedzki Potop już tak. Dlatego Polska to montownia śrubek dla Europy i właśnie podcieracze tyłków, bo duma i rozkminianie tego co było ważniejsze od osiągnięć w dziedzinie ekonomii, fizyki czy nawet literatury, a Nobel to "jakaś szwedzka nagroda". Umiejętności językowe Kowalskiego to "pakupit vodku", książki żadnej Kowalski nie przeczytał, ale najważniejsze, że babcia Kowalskiego doświadczyła traumy podczas wojny, a dziadek został wysłany na "leczenie klimatyczne" i tyle Kowalskiego obchodzi. Kowalski nie wstydzi się swojej indolencji językowej, nie wstydzi się, że podpisuje umowy, których nie przeczytał i nie rozumie, a potem płacz, ale najważniejsze, że dumny z historii, ale w razie czego to pierwszy by uciekł przed wojną wpław do tej właśnie Szwecji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 4
6 minut temu, Gość Gość napisał:

A tu i teraz kazdy sie z Anglia liczy poniewaz nikt nie jest wstanie rozwinac propagandy na temat zrodel ich bogactwa.  Gdyby to sie udalo i musieli zaczac splacac wszystkie kraje, ktore obrabowali to Anglicy do nas by sie przeprowadzali.  A wiesz dlaczego nie da sie?  Przez takich ludzi jak ty, ktorzy godza sie na status quo i jak ktos chce sobie nawet na ten temat porozmawiac to wciska sie ktos taki jak ty i zaczyna o szambie wpis za wpisem walic jakby to cos wnosilo do rozmowy.

Gdyby babcia miała wąsy to by była dziedkiem. Właśnie to mnie śmieszy, takie polskie: "gdyby nie to, siamto owamto to bylibyśmy potęgą". Ale nie jesteśmy, możesz sobie tylko w klawiaturę walić o dumie narodowej i tyle twojego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
1 minutę temu, Gość gość 4 napisał:

Tak, tak, nauka nieważna, ale szwedzki Potop już tak. Dlatego Polska to montownia śrubek dla Europy i właśnie podcieracze tyłków, bo duma i rozkminianie tego co było ważniejsze od osiągnięć w dziedzinie ekonomii, fizyki czy nawet literatury, a Nobel to "jakaś szwedzka nagroda". Umiejętności językowe Kowalskiego to "pakupit vodku", książki żadnej Kowalski nie przeczytał, ale najważniejsze, że babcia Kowalskiego doświadczyła traumy podczas wojny, a dziadek został wysłany na "leczenie klimatyczne" i tyle Kowalskiego obchodzi. Kowalski nie wstydzi się swojej indolencji językowej, nie wstydzi się, że podpisuje umowy, których nie przeczytał i nie rozumie, a potem płacz, ale najważniejsze, że dumny z historii, ale w razie czego to pierwszy by uciekł przed wojną wpław do tej właśnie Szwecji.

Przykre, że trolling uprawia się w takim temacie. Ciekawe tylko, czy etatowo, czy w ramach hobby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Historia uczy jak być nie powinno,.

Mam wrażenie, że Polacy muszą kogoś nienawidzieć, nawet za grzechy sprzed 80, 200 lat. Rozumiem, że osoby, które to pamietają maja do tego prawo, ale są też obcokrajowcy, którym Polak 2 lata temu potrącił dziecko albo zgwałcił córkę. Teraz, kiedy Polaków w Niemczech jest bardzo dużo, na Niemców psioczą tylko ci rodacy siedzący w kraju, a z ust ludzi mieszkających w DE nie słychać słów nienawiści. Pewnie kiedy Janusz biznesu zatrudnia Ukrainców za 10zł/h i nie płaci im składek to też zapomina o Wołyniu.
Sama mieszkam w Kijowie drugi rok, mam męża Ukraińca z polskimi korzeniami i wiem, że oni o Wołyniu mało co słyszeli. Czy po ostatnim zdarzeniu, czyli wyrzuceniu zwłok (a może jeszcze żył) Ukraińca do lasu przez naszą rodaczkę, mają mnie tu spalić na stosie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
1 minutę temu, Gość gość 4 napisał:

Tak, tak, nauka nieważna, ale szwedzki Potop już tak. Dlatego Polska to montownia śrubek dla Europy i właśnie podcieracze tyłków, bo duma i rozkminianie tego co było ważniejsze od osiągnięć w dziedzinie ekonomii, fizyki czy nawet literatury, a Nobel to "jakaś szwedzka nagroda". Umiejętności językowe Kowalskiego to "pakupit vodku", książki żadnej Kowalski nie przeczytał, ale najważniejsze, że babcia Kowalskiego doświadczyła traumy podczas wojny, a dziadek został wysłany na "leczenie klimatyczne" i tyle Kowalskiego obchodzi. Kowalski nie wstydzi się swojej indolencji językowej, nie wstydzi się, że podpisuje umowy, których nie przeczytał i nie rozumie, a potem płacz, ale najważniejsze, że dumny z historii, ale w razie czego to pierwszy by uciekł przed wojną wpław do tej właśnie Szwecji.

Nauka wazna- poczytaj ostatnia strone to zobaczysz, chyba, ze nic nie czytasz tylko piszesz swoje opinie.  Dlaczego malo nobilistow- wyrzneli nam profesorow i reszte inteligencji, niedobitki uciekly, zeby ratowac zycie przekomunistami.  Wiesz juz dlaczego?

A Nobel to jest jakas szwedzka nagroda, ktora jest kierowana polityka i pieniazkami, a nie osiagnieciami- switny przyklad: Obama.  Dlaczego mam sie ta nagroda przejmowac jezeli w ogole nie szanuje ich skorumpowanej selekcji?

Mow sam za siebie.  Ja po angielsku swietnie czytam, piszze i mowie.  Umowy bez czytania podpisuje wiecej osob, nie tylko Polacy.  A dla nas jest najwazniejsze, ze nasza rodzina przezyla traume poniewaz jej efekty sa odczuwalne przez kilka pokolen (najprostsza psychologia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
10 godzin temu, Gość gosc napisał:

chyba sie nie dogadamy, bo widzisz co chcesz zobaczyc. Ja juz tu któryś raz widze temat o wołyniu, a o stanie wojennym to nie widziałam nigdy.  O wołyniu jest w podręcznikach, kazdy to miał w szkole, moze nie byliscie za pilni jak pierwsze słyszycie. Jest to efekt działania ruskiej propagandy, która do znudzenia w kazdym temacie o ukrainie na róznych forach pisze o Banderowcach, itp.  Rzyg juz od tego bierze, i jest to celowe złosliwe działanie, zeby nas skłócic, zeby Putinowi było łatwiej się rozprawic z Ukraina. 

to niech się rozprawia, weźmiemy Lwów, Łuck, Stanisławów i na wschód aż do Tarnopola a on resztę i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 4
2 minuty temu, Gość Gość napisał:

Przykre, że trolling uprawia się w takim temacie. Ciekawe tylko, czy etatowo, czy w ramach hobby. 

Trolling bo co? Bo nie przyklaskuję? Bo mam inne zdanie? To nie hobby ani od posta mi nie płacą. Tak myślę, i mam prawo to napisać, a teraz spadam, bo naprawdę mam jeszcze inne zajęcia w życiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
7 minut temu, Gość gość 4 napisał:

Gdyby babcia miała wąsy to by była dziedkiem. Właśnie to mnie śmieszy, takie polskie: "gdyby nie to, siamto owamto to bylibyśmy potęgą". Ale nie jesteśmy, możesz sobie tylko w klawiaturę walić o dumie narodowej i tyle twojego.

Nikt nie musi miec wasow.  Zapominasz, ze jestes w wiekoszosci i Polacy nie maja dumy narodowej tak jak ty.  Nikt nie mowi tutaj o potedze tylko o czynnikach jakie wplynely na nasza i innych narodow historie.  Sam sobie cos dopowiadzasz.  Ciesze sie tylko, ze przynajmniej z szambem chwilowo skonczyles.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
4 minuty temu, Gość gość 4 napisał:

Trolling bo co? Bo nie przyklaskuję? Bo mam inne zdanie? To nie hobby ani od posta mi nie płacą. Tak myślę, i mam prawo to napisać, a teraz spadam, bo naprawdę mam jeszcze inne zajęcia w życiu.

Trolling poniewaz caly czas powtarzasz to samo i nie ma to zadnego wkladu w rozmowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
9 godzin temu, Gość gosc1 napisał:

To by się nie opłacało Polsce. Te rejony są bardziej zacofane niż polskie Podlasie/Lubelszczyzna. Nie ma tam przemysłu i niczego, co przyniosło by Polsce zysk.  Ludzie z tych polskich rejonów przyjeżdzają do Wwy czy innych miast za pracą. Jakby Lwów czy Tarnopol włączyli do "Korony", to oni by sie wszyscy tu przesiedlili za pracą i kasą.

pituś bajduś

ciekawe więc dlaczego Polska dotuje tam rolnictwo? mają żyzne czarnoziemy, wystarczy aby zostali spichlerzem dla całego kraju. a w polskich metropoliach jak Warszawa, Wrocław, Trójmiasto wprowadzi się obowiązek meldunkowy i nie będą mieli wyboru: albo emigracja poza granice PL albo uprawa ziem opcjonalnie przystosowanie miast do polityki ekonomicznej PL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jhhjkoo

Nie ogladalam ale czytalam książkę "Nienawiść" o mordach upa i to mi wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
19 godzin temu, Karteczka napisał:

Ja psychicznie rozsypałam się na milion kawałków

W twoim przypadku medycyna jest bezradna atencjuszko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a_mi_me_gusta
5 godzin temu, Gość gosc napisał:

To dziwne poniewaz ziemia wolynska nalezala do Polski juz w 1366.  Bili sie o niego z Litwinami.  To Ukraincy od 700 lat byli w okupacji?

Ta ziemia zostala wynarodowiona po powstaniu styczniowym i wczesniej listopadowym. Nie bylo tam prawie Polakow ani polskich instytucji. Polacy probowali to nadrobic kolonizacja po 1918.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a_mi_me_gusta
5 godzin temu, Gość gosc napisał:

Z Wołynia wywodziły się polskie rody magnackie: Ostrogscy, Zasławscy, Zbarascy, Czartoryscy, Wiśniowieccy, Koreccy, Wielhorscy, Czetwertyńscy, Woronieccy, Sanguszkowie, Poryccy. Na Wołyniu część dzieciństwa spędził król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki. Łuck, Kowel, Krzemieniec i Włodzimierz Wołyński były miastami królewskimi Korony Królestwa Polskiego[2], a prywatnymi miastami szlacheckimi były m.in. Równe, Ostróg, Zbaraż, Zasław i Zwiahel.

 

Ja bym byla ostrożna z nazywaniem niektorych polskimi rodami magnackimi szczegolnie Michała Korybuta ktory byl krolem Polski ale narodowosc jego byla ruska (byl Rusinem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś czytałam że na oczach matek obcinano dzieciom rączki i wydłubywano oczy. Nie byłabym w stanie tego obejrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a_mi_me_gusta
5 godzin temu, Gość gość napisał:

pituś bajduś

ciekawe więc dlaczego Polska dotuje tam rolnictwo? mają żyzne czarnoziemy, wystarczy aby zostali spichlerzem dla całego kraju. a w polskich metropoliach jak Warszawa, Wrocław, Trójmiasto wprowadzi się obowiązek meldunkowy i nie będą mieli wyboru: albo emigracja poza granice PL albo uprawa ziem opcjonalnie przystosowanie miast do polityki ekonomicznej PL

Polska nie dotuje tam rolnictwa a jedynie UE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a_mi_me_gusta
8 godzin temu, Gość Gość napisał:

Taki epizod, że Bandera jest do teraz tam bohaterem. 

 

Po pierwsze Bandera w czasie wolynskich wydarzeń siedzial w niemieckim więzieniu. 

Po drugie, bohaterem jest dlatego ze walczyl o niepodległość Ukrainy walczac z  okupantem rosyjskim, niemieckim i polskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a_mi_me_gusta

Pamietajcie ze RP od 1918 roku prowadziła ostrą politykę reżimową wobec Ukraincow. Ukraincy nie mogli uczyc sie na uniwerystetach we Lwowie, z gimnazjów i szkol usuwano jezyk rosyjski. Ukraincom odbierano ziemie zeby dac ja Polakom przyjezdzajacym z Polski -w dodatku weteranom wojny polsko-ukrainskiej 1918/1919, ktora Ukraincy przegrali.

To jest wlasnie tlo wydarzen wolynskich..Nic nie jest takie proste jak sie wydaje. To nie by lotak ze ktos wstal rano i postanowil zabijac. Ta sytuacja rozwijała sie latami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
39 minut temu, Gość a_mi_me_gusta napisał:

Po pierwsze Bandera w czasie wolynskich wydarzeń siedzial w niemieckim więzieniu. 

Po drugie, bohaterem jest dlatego ze walczyl o niepodległość Ukrainy walczac z  okupantem rosyjskim, niemieckim i polskim.

dlatego obok nazwiska Bandery powinno się wymieniać wykonawcę jego scenariusza dot. ludobójstwa na Wołyniu czyli Szuchewycza, który pośmiertnie odznaczony został przez Juszczenkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
22 minuty temu, Gość a_mi_me_gusta napisał:

Pamietajcie ze RP od 1918 roku prowadziła ostrą politykę reżimową wobec Ukraincow. Ukraincy nie mogli uczyc sie na uniwerystetach we Lwowie, z gimnazjów i szkol usuwano jezyk rosyjski. Ukraincom odbierano ziemie zeby dac ja Polakom przyjezdzajacym z Polski -w dodatku weteranom wojny polsko-ukrainskiej 1918/1919, ktora Ukraincy przegrali.

To jest wlasnie tlo wydarzen wolynskich..Nic nie jest takie proste jak sie wydaje. To nie by lotak ze ktos wstal rano i postanowil zabijac. Ta sytuacja rozwijała sie latami.

dodałabym jeszcze akcje wysadzania cerkwi prawosławnych, zainicjowaną w roku 1938, którą państwo polskie przerwało dopiero w obliczu agresji Niemiec. niemniej Szuchewycz, Bandera - jaki "naród" tacy i bohaterowie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
Dnia 11.07.2019 o 12:51, Gość Gość napisał:

Mój dziadek zawsze mówił że dostać się do niewoli to tylko do austriakow, bo oni z szacunkiem traktowali, u Niemców to jak się trafi, jak na żołnierzy abwery to krzywdy nie zrobią, gorzej z ss, ale u ruskich czy Ukraińców to lepiej było sobie w łeb strzelić niż zostać schwytanym. Dziadek ma 99 lat, teraz już jest w słabym stanie. Ale kiedyś wiele opowiadał. W trakcie wojny był w AK i po lasach walczyli. Widzieli "efekty" ataków na ludność cywilną. Niemcy święci nie byli, ale oni na ogół po prostu zabijali strzelając z broni a ruscy czy Ukraińcy pastwili się, obdzierali ze skóry, rozrywali końmi. Coś okropnego. Potem dziadek dostał się do niewoli,  był w Niemczech na robotach przymusowych i w ucieczce pomogli mu tacy zwykli Niemcy 

To prawda. A już słynni własowcy do dopiero były hieny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
3 godziny temu, Lampka napisał:

Ja kiedyś czytałam że na oczach matek obcinano dzieciom rączki i wydłubywano oczy. Nie byłabym w stanie tego obejrzeć.

Tak było. Dziadkowie opowiadali, dopóki żyli. Oprawcy łapali za nóżki a główką o belki chałupy, aż mózg bryzgał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
21 godzin temu, Gość gość napisał:

dodałabym jeszcze akcje wysadzania cerkwi prawosławnych, zainicjowaną w roku 1938, którą państwo polskie przerwało dopiero w obliczu agresji Niemiec. niemniej Szuchewycz, Bandera - jaki "naród" tacy i bohaterowie...

Przeczytaj dziewczyny z Wołynia. To nie jest książka stricte o rzezi. To jest książka mówiąca wiele o zwykłym życiu na kresach przed tymi wydarzeniami. W większości historii przewija się motyw życia w zgodzie, pomaganis w codziennych obowiązkach, wspolnego chodzenia do kościoła(każdy do swojego), wspólnego uszanowania świat. Ci ludzie zyli razem w zgodzie. Czemu zaczeli zabijać? Bo polskie gospodarstwa były lepiej utrzymane A Ukraińcy to taki naród co się nie chce narobić a chce mieć, to lenie i brudasy. Mam pensjonat, swego czasu zatrudnilam kilkoro Ukraińców-a to do remontu a to do sprzątania czy pomocy na kuchni. Jak szybko ich zatrudnialam tak szybko zwalnialam. Oni po prostu nie potrafią zrobić nic porządnie. To dzikusy i brudasy. Nie wynajmuje też ukraincom bo to co zostawiali w pokojach to była okropnosc. Od nich najlepiej z daleka. Tak jak nie ufam cyganom tak i im.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc

Obejrzalam wspomnienia ludzi z wywozki na Sybir.  W tym byli czlonkowie mojej rodziny.  Ludzie zaczeli juz glodowac i zamarzac na smierc w wagonach.  Eugeniusz Bodo zginal w Syberi z glodu i wyniszczenia.  Z tego co czytalam to juz po roku zmarlo okolo miliona Polakow w wiekszosci dzieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
6 minut temu, Gość gosc napisał:

Obejrzalam wspomnienia ludzi z wywozki na Sybir.  W tym byli czlonkowie mojej rodziny.  Ludzie zaczeli juz glodowac i zamarzac na smierc w wagonach.  Eugeniusz Bodo zginal w Syberi z glodu i wyniszczenia.  Z tego co czytalam to juz po roku zmarlo okolo miliona Polakow w wiekszosci dzieci.

Matki czesto umieraly poniewaz oddawaly swoje jedzenie dzieciom.  Jezeli dziecko nadawalo sie do rusyfikacji to szly do ruskich sierocincow.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dnia 11.07.2019 o 20:48, Gość gosc napisał:

A z kolei moja babcia, która została wdowa bo Niemcy zabili dziadka, mówiła ze nigdy przenigdy nie pozwoli zeby jakis niemiec wszedł do jej domu. Ja ja w pełni rozumiem, i moim zdaniem w takich wypadkach trzeba sie zastanowic i nei robic przykrosci rodzinie. Moze wyjazd za granice to pół biedy, ale wychodzenie za mąz za potomków hitlerowców to jest faktycznie jak wbicie noża. Potem wspólne dzieci, babcia sie bedzie w grobie przewracac a za zycia dostanie mega traumy. Rozumiem to. Tak samo znałam jedna osobe, co była w obozie koncentracyjnym. miałam uraz nie tylko do Niemców, ale i owczarków niemieckich, jak była u nas musiała schowac tego psa, hitlerowcy je tresowali ze były agresywne

pewnie, ktoś ma rezygnować z własnego szczęścia i odrzucić dobrego kandydata, bo babusia ma nieprzepracowaną traumę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dnia 12.07.2019 o 14:52, Gość a_mi_me_gusta napisał:

Polska nie dotuje tam rolnictwa a jedynie UE.

a Polska to zalega ze składkami członkowskimi czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
Przed chwilą, Gość gość napisał:

pewnie, ktoś ma rezygnować z własnego szczęścia i odrzucić dobrego kandydata, bo babusia ma nieprzepracowaną traumę

Obyś nigdy nie musiał (-ła),takiej traumy przepracowywać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×