Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
bagatelka

*Polacy za granica - gdzie mieszkacie?*

Polecane posty

Gość 1mooonn
Bagatelka: Moj synek /ktory oczywiscie nie spi/ twierdzi ze byl tylko tata Muminek, mama Muminek itd. pozdrawiam!!!! Jade: Coz za zbieg okolicznosci. Wlasnie tez sie poklocilam z jeszcze nie mezem. siedze i pale papieroska....nie odzywam sie oczywiscie a jak juz to po polsku, i tak nie zrozumie...Przynajmniej moge sobie powyzywac. Nic sie nie martw, jutro bedzie dobrze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bagatelka - mama muminka,tato muminka, wloczykij, mala mi, migotka i muminek.. :P pamietam , bo bylam w tym roku na Fokloramie w Scandinavia Pavilion i mieli wszedzie postacie muminkow.. :P wspomnienia wrocily:P mooon :) hehe witam w klubie :) tezjak sie wkurze go gadam po polsku a on nic nie kuma hehehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 1mooonn
Jade: Niech sie ucza polskiego gamonie!!!! moj chlopak rozumie tylko ''swinia'". widocznie naduzywam,haha. co do papieroskow chetnie bym rzucila...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To chyba ten Ernesto ma taki wplyw na nas, bo u mnie tez z mezem nie za dobrze:( Ostatnio nerwy i krzyki, oczywiscie moje, bo ten to jest taki,ze nic go chyba nie ruszy (tylko raz go widzialam w ,,akcji\'\' i nie chce wiecej, bo nie mzna nad nim zapanowac hihi) U nas to raczej spowodowane trudna sytuacja, ciaza itp... Dzis mnie do tego doprowadzili do szalu w DMV, bo sie okazalo,ze jednak nie moge dostac tutejszego prawa jazdy. 2 dni temu bylam, wzieli wszystkie papiery i moj alien number, powiedzieli,ze ok, zdalam przepisy komputerowe i chcialam jechac ale zapomnialam dowodu ubezepieczenia samochodu wiec umowilam sie na dzis. Dzis poszlam a oni mi mowia,ze jednak nie, bo moje nazwisko na papierach imigracyjnych i na moim socialu musi pasowac! A wiadomo,ze SSN mi zmienia dopiero jak bede miala przynajmniej pozwolenie na prace lub GC. Zreszta pojechalam sie upewnic. Tylko mnie dziwi, ze we wtorek jakos nikt mi o tym nie powiedzial i wszystkie papiery byly ok?!i gdybym miala to pieprzone ubezpieczenie (i tu moj maz byl biedny bo to jego wina,ze nie ma na biezaco tych karteczek z ubezpieczalni) to pewnie bym juz miala prawo jazdy.A jeszcze mi powiedzieli,ze to bedzie pernament tylko na 2 lata do momentu uzyskania GC (ktora pewnie bede miala za pol roku) i nagle inny facet , inne przepisy? Ide tam jutro raz jeszcze, a co! Szkoda tylko,ze w tej wiosce 3 osoby siedza w DMV wiec jest spore prawdopodobienstwo , ze trafie znow na niego, no ale moze trafie na innego...buraki jedne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kinek
> 1mooonn, siema! :D moze nie mieszkam w NL no ale.. w ktorym miejscu mieszkasz? od strony morza czy od Rotterdamu? mi sie tam w Scheveningen strasznie podobalo :D wogole mi sie strasznie podobalo w Holandii :D na wakacjach bylem u znajomych w R'damie i w 's-Hertogenbosch.. i w Amster pare razy bylismy :D no i w den Haag tez w sumie, kumpel tam pracuje. A no i jeszcze na grillu w Spijkenisse :D aaaaaa wogole ja chce jeszcze raaaz :D conajmniej :D ale to za rok! :D pozdrowki dla wszystkich.. czytam wszystko ale nie mam sie co mieszac czasem :)... zwykle.. :P kinek :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki za informacje muminkowe :) :) No teraz to sobie faktycznie przypomnialam te imiona :) Teraz bede je musiala przypasowac do angielskich ... Snork Maiden np. wystepuje ... Wharfin (czy cos takiego) ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze byla Mimbla i jej przerozna rodzina, Buka, ten zimny stwor i czy ktos wspomnial Panne Migotke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej! Hej! Witam wszystkich uczestnikow tego forum. Od 10 miesiecy mieszkam w Naples, stan Floryda. Po hasle \"Ernesto\" wnioskuje, ze zamieszkujacych ten stan, na tym forum jest wiecej. Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak moglam zapomniec o Paszczaku i Filifionce!!! I o Hatifnatach!!! ja tez uwielbialam muminki. Jak bylam mala obejrzalam w kinie film muminkowy o Buce i potem sie balam ciemnych katow we wlasnym imeszkaniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja wole Dzieci z Bullerbyn;-) jedno z moich zadan do odrobienia jest przeczytanie ksiazki dla dzieci i ulozenie odpowiednich cwiczen, mam sobie wybrac grupe wiekowa;-) i jestem rozdarta hehe w srode bylam na obserwacjach w daycare i 3-latki po prostu skradly mi serducho, dzisiaj pol dnia czytalam wiec ksiazki dla dzieci;-) Jutro bede testowac dzieci w szkole pod katem ich umiejetnosci jezykowych, za tydzien bede testowac ich sluch; przytargalam audiometer do domu i stwierdzilam ze nie slysze niskich dzwiekow.. coz starosc nie radosc hihih No Squirley, ten Ernest to tam blizej Ciebie teraz. Mam nadzieje, ze jest spokojnie i oprocz deszczu nic wielkiego nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieci z Bullerbyn tez uwielbiam!!! Zawsze im zazdroscilam tych wszystkich fajowych przygod, miesc do zabawy i chowania, piknikow z zimnymi pierozkami (czy to byl Olaf co sie tak przejadl? Lasse Bosse Anna i ??? plus Olaf, sluzada Agda...) jay; u naz z tego Ernesta bylo tylko wczoraj wieczorem troche deszczu. Nawet nie tak duzo. Gorzej bylo we srode jak nam jakis ziny front z polnocy sie zderzyl z cieplym powietrzem lokalnym. A ubieglej nocy Ernest szalal troszke w okolicach Myrtle Beach i tyle. Teraz jedzie do Virginii. dzis mam wolen od 3pm. Firma nas wypuszcza do chaty. Cool.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam wszystkich...🌼 muminkow nie lubilam nigdy, natomiast za dziecmi z bulerbyn przepadalam, a kto czytal wszystkie ksiazki z serii o Anii z Zielonego Wzgorza??? ja chyba po dziesiec razy kazda plus filmy w TV, no i pana Samochodzika...jejeje...ale to byla radocha... :-)))) u mnie tez srednio z mezem...od powrotu z Polski ciagle cos sie \"chrzani\"...ehh..na weekend wybieram sie do Londynu, zeby spotkac sie z moja przyjaciolka i chyba tez sama pojade, bo dla niego wstanie o 10 - 10.30 jest zbyt wczesne. no coz..jego strata.a my bedziemy szalec niekontrolowanie....juz sie nie moge doczekac.hehhe...a wlasnie ogladam Keeping up Apperances czyli co ludzie powiedza w polskim tlumaczeniu...kocham Hiacynte... Nie dajcie sie Ernestowi i mezom. pozdrowionka 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja nigdy nie lubilam muminkow, bo mi sie zawsze takie mroczne wydawaly i smutne, ta bajka byla taka ,,martwa''. Ale DZIECI... to owszem i ta z rudymi wlosami Pipi i Emil z Lonebergii (czy jakos tak), nie wiem czy to pamietacie, mi jakos utkwilo w pamieci. Pana Samochodzika oczywiscie, w kazde wakacje i byl jeszcze Poldek i Dudus, ksiazka miala tytul ,,podroz za jeden usmiech\'\' - pamietam do dzis, czytalam kilka razy jak to chlopaki podrozowali, bo niby zgubili pieniadze haha... Ach, kiedy to bylo. I az strach pomyslec,ze moje dziecko pewnie nie bedzie tego czytac:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kocham Muminki i Dzieci z Bullerbyn!:) Jay - da sie tu w Stanikach dostac ksiazki Astrid Lindgren? Bo pytalam meza i dzieciakow jego siostry i oni nigdy o niej nie slyszeli... A nie wiecie przypadkiem, czy Charlotte\'s Web bylo przetlumaczone na polski? Podobno swietna ksiazka dla dzieci, a ja nigdy wczesniej o niej nie slyszalam.. widac dzieci w Europie i dzieci w Stanach czytaja kompletnie inne ksiazki.. Jak tam u Was z pogoda w Karolinkach? W TV wyglada to niefajnie.. choc chba bardziej dotyka Virginie. W kazdym razie, trzymajcie sie cieplo i uwazajcie na latajace drzewa:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja sie zachwycalam \'Karolcia\', to ksiazka o dziewczynce, ktora znalazla niebieski koralik spelniajacy zyczenia:) Lektura 3 klasy chyba. Moja siostrzenica ma cale stado fajnych ksiazek dla dzieci - glownie dla dziewczynek, wiecie, Ania z Zielonego Wzgorza i kolejne czesci, mnostwo ksiazek Astrid, Pollyanna, Sloneczko i takie tam. Chybna sobie od niej kiedys pozycze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oh, co za mile wspomnienia :) Ja wlasnie odswiezam sobie dziecinstwo z moimi malcami. Obaj uwielbiaja Muminki, chociaz na razie czytamy te \"uproszczona\" wersje bo Straszak jeszcze za mlody na oryginal ;) W kazdym razie obywdwaj uwielbiaja :) Ja tez kochalam Dzieci z Bullerbyn i takie inne dzieciece historyjki. GNU - tutaj rzeczywiscie czytaja inna ksiazki ale mi to nie przeszkadza i kupuje im takie jakie ja lubilam. Sprawdz na Amazonie, mysle ze beda mieli, jak nie tutaj to w Anglii. Ja tez bardzo lubie powracac do ksiazek z dziecinstwa. Pollyanna to jedna z moich bardziej ulubionych :) A czy moze kiedys czytalas \"Girl of the Limberlost\" napisanej przez Gene Stratton Porter. Ja ja odkrylam juz jako stara baba i uwielbiam. Aggaa - zycze zeby z mezem wszystko doszlo do normy jak najszybciej :) A tymczasem dobrz sie baw. Ja mam cala serie Ani zarowno po polsku jak i po angielsku. Musze jednak przyznac ze preferuje po angielsku. Polska wersje lubilam ta taka bardzo stara, oprawiona w zielonkawe plotno - po dwie ksiazki w jednej. Tlumaczenie bylo takie subtelne. Nie wiem czy czytalas Anne of the Ingleside w najnowszym tlumaczeniu? Po prostu fatalne - ewidentnie robione na czas, dla pieniedzy, i bez uczucia. Natkos - nie martw sie - a moze wlasnie beda czytac te ksiazki? Moje maluchy na razie czytaja glownie moje propozycje - chociaz ich amerykanska babcia kupuje im \"tutejsze\" ksiazki. Musze przyznac, ze Straszak zdecydowanie lubi moje propozycje (Muminki, Bolek i Lolek, Reksio, Filemon i Bonifacy) :D Wiem ze to sie troche zmieni w zwiazku ze szkola, ale ja zamierzam czuwac nad nim ;) Pan Samochodzik juz czeka (tzn. jest podczytywany przez ich mame w wolnych chwilach ;) ) Dziewczyny z Karolinek i Florydy - trzymajcie sie cieplo i nie dajcie Ernestowi!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
>>reign...powaznie? jeju co ja bym dala teraz za takie ksiazki! >>GNU- jasne! zapomnialam o Karolci kompletnie, tez ja \"przewalkowalam\" kilka razy... :-D co tam jeszcze bylo fajnego? ktos smurfy ogladal? a gumisie, wilka i zajaca? dzis chyba sobie \"zapodam\" jakis polski klasyk w stylu alternatyw...mam dosc brytyjskiej tv, nic tu nie ma ciekawego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
>>reign...byloby cudownie!! moj email jest pod moim imieniem (chyba) a jak nie to wysylaj na auriolroad@wp.pl Ja czytam wszystko co mi w rece wpadnie, ale niestety obecnie nie za wiele wpada poza jakimis artykulami internetowymi. A wlasnie...mozna wejsc na www.sparknotes.com i na www.pinkmonkey.com - tam tez mozna troche poczytac fajnych rzeczy, ale to sa strony gdzie sa analizy ksiazek itd. >>funkia...dzieki za slowa otuchy...jakos mam nadzieje bedzie dobrze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hahahah... faktycznie Olle.... ale dalam plame. Ale Anny tam nie bylo??? Hmmm... to skad mi sie ta Anna wziela???? Britta faktycznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mary Poppins tez uwielbiajam. A Anie z Zielonego (cala serio) przerobilamw 4 klasie podstawowki. Ostatnio wlasnie kupilam cala serie po ang i bede sie zabierac za czytanie. A czy ktos z was czytal Malgorzate Musierowicz o tej rodzinie z milionem corek? Nie pamietam tytulow, ale fajowe byly wszystkie. A chyba moha krolowa wszechczasow byla Joanna Chmielewska. Dzikie bialko, Klin klinem itd... stare dobre PRL-owskie podziemie... Kocham ta babke. Genialny humor. I podobalo mi sie, ze glowna bohaterka to byla sprytna inteligentna i przedsiebiorcza kobietka!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oooo, ale sie bajkowo zrobilo :) Ja w sumie jako dziecko nie lubilam Muminkow ... chyba mnie ten ich filozoficzno-mroczny klimat przerastal, nie wiedzialam za bardzo o co chodzi, wiec nie ogladalam zbyt czesto. Ale teraz przez przypadek wpadlo mi \"Lato Muminkow\" (po angielsku) w lapy i jakos sentymentalnie do tego, jak widzicie, podeszlam :D Dzieci z Bullerbyn uwielbialam, ten przytulny nastroj, potem byl Lotta z Ulicy Awanturnikow :D Karolcia byla cudowna :) W ogole to skandynawskie bakjki maja swoisty dziwny nastroj, jedne mniej drugie bardziej ... nawet Dzieci z Bullerbyn mimo niesamowitejprzytulnosci mialy w sobie cos takiego ... ale przynajmniej to byly opowiesci realistyczne ... natomiast jak sie puscic w Doline Muminkow i takie inne basniowe dziwy, to juz kosmos :D Wczoraj wieczorem bylam z moim Tygryskiem na spacerze i tak sie rozgadalismy o Muminkach (tzn. ja, bo on sie nie zna na Muminkach, pewnie w Anglii nie pokazywali :( ), ze nawet sie chyba troche zainteresowal ;) Reign of Light - dzieki za te teksty :D Niektore fragmenty sa rozbrajajace :) Tak sie zaczytalam, ze az nie poszlam na lancz :D GNU - tez nie wiem, czy Charlotte\'s Web jest w wersji polskiej, ale to przecydna ksiazeczka :) Bardzo milutka. Mialam na studiach przedmiot Literatura Dziecieca, wiec troche \"ichnich\" bajek przeszlo mi przez rece. Ale byly tez klasyki typu Tajemniczy Ogrod, O czym szumia wierzby. Ale w ogole nie mialam pojecia, jak babki (moje wspol-studentki) miedzy soba sie rozgadywaly o ksiazkach z dziecinstwa, bo oni faktycznie czytaja zupelnie inne rzeczy ... Dlatego potem zachowuja sie, jakby byli z innej bajki ;) Nie mowie tego w zlym sensie, tylko po poprostu ze jest to element tej amerykanskiej innosci. Teraz w bibliotece codziennie przechodza i przez rece dziesiatki a moze i setki ksiazek dla dzieci i sa one zupelnie inne. Czasem jednak trafi sie klasyki, np. Moominsummer Madness ;) Aggaa - tez zycze Ci naprawienia sytuacji mezowskiej ... a spotkania z kolezankami i tak najlepsze sa bez facetow ;) Keeping up appearences po prostu kofam :D Funkia - ach, Polyanna! Girl of the Limberlost nie znam ... Anie odkrylam dosc pozno (pozne lata nastolenie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
>>Reign..DOSZLO!! dzieki wielkie!!!czytam..jestem cala w 7 niebie :-D >>bagatelka...dzieki dzieki..juz jest lepiej. To sie wszystko bierze z tej jego stresujacej pracy...jak bylismy w Polsce to bylo idealnie, niestety trzeba powrocic do rzeczywistosci, a to bywa trudne. No to wieczor mam z Ania..z Avonlea... :-D..zebyscie mnie teraz widzialy..siedze cala uhahana...(jak sie pisze uhahana?) buziaki 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bielefeldzianka
Witajcie wszyscy rodacy!! Ja od 20 lat mieszkam w Niemczech w Bielefeld nie ma czemu zazdoscic. Tu coraz gorzej wlasnie zwolnili mie z pracy mam 44 lata czy znajde prace niewiadomo.Mam dwoje dzieci i jedna wnoczke ma 3 latka. Od poczatku zle tu wystartowalam nie uznano mi szkoly z Polski bo niemialam niemieckich papierow.Tak naprawde kleska wlasnie musze oposcic mieszkanie bo sie roztaje z ponem z ktorym zylam 4 lata.Pech. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bielefeldzianka - witaj na topiku :) nie zalamuj sie, przychodz do nas ponarzekac, bo my lubimy pocieszac (innych i siebie nawzajem ;) ) ... Miejmy nadzieje, ze Twoje klopoty, a zwalilo sie tego na raz niezle, pomalu zaczna sie rozwiazywac ... trzymaj sie dzielnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Musierowicz to byla, oczywiscie , ale to pozniej i ona byla z Poznania i pisala o Poznaniu wiec jak mowila, ktorymi ulicami Borejkowie chodzili to ja mialam przed oczami a jak czasami jechalam na Stare Miasto to sobie myslalam: o, pewnie w tej kamienicy oni mieszkali...haha A z filmow klasycznych to udalo mi sie ostatnio przez emula sciagnac ,,POTOP\'\' moj ukochnay film wszechczasow i moj maz sie bardzo zdziwil jak zobaczyl na co ja tak wyczekiwalam i po nocach sciagalam;) Na ebayu nie ma polskich ksiazek, kto wie gdzie mozna tanio, nawet uzywane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Natkosia> a sprawdzalas juz na amazon.com? Mam 2 \"samotnosci w sieci\", ktorymi obdarzono mnie hojnie urodzinowo kiedys tam hehe jesli jeszcze nie czytalas, moge podeslac;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Wam:) Nie lubilam nigdy Muminkow-jakies takie byly bez duszy-za to dzieci z Bullerbyn -czytalam sto razy-ale bym sobie teraz poczytala-uwielbialam ich przygody-wszytko tam bylo takie realistyczne:)I takie swojskie-domowe:) Uwielbiam tez Chmielewska i Musierowicz. U mnie wszystko ok:) Mysle o zostaniu flight attendant-(napalilam sie na ta prace bo tu jest latwiej sie dostac)ale musze jeszcze pol roku przepracowac tu gdzie pracuje.Zobaczymy jak to bedzie. Pozatym chetnie bym sobie zapalila papierosa i wypila Zywca-tesknota nadchodzi.Do Polski dopiero chyba na wiosne polece. Pozdrawiam wszytkich:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc... bajkowo sie zrobilo??? wczoraj skonczylem czytac \"Ksiega Tysiaca i Jednej Nocy\"... okazalo sie ze to zupelnie cos innego niz ta \"Ksiega..\" ktora mam w Polsce, taka sprzed kilkudziesieciu lat, bardzo gruba, z kolorowymi ilustracjami.. Natomiast to co czytalem teraz to tylko 44 pierwsze noce i jak sprawdzilem w sieci to wydawnictwu zabraklo poweru, zeby reszte wydac.. a szkoda.. wracajac do \"Ksiegi..\" to przeczytalem ja prawie jednym tchem... bogactwo i kwiecistosc jezyka, wiersze na kazda okazje cytowane przez bohaterow opowiadan, wreszcie erotyka, ktorej nie pamietam z tej duzej \"Ksiegi..\" (bede musial porownac oba wydania.. :D) \"Nie ma w swiecie pisarza, ktory by nie umarl, Ale czas to, co po nim zostalo, ochrania. Nie napisz reka swoja zadnej rzeczy, ktora Nie cieszylaby ciebie w chwili zmartwychwstania.\" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bagatelka - no, cos w tym jest. ja dopiero teraz odkrywam ksiazki, ktore czytaja tu dzieci.. ksiazki uwazane za klasyke.. i tak sobie pomyslalam, zbilizaja sie, co prawda za pol roku, urodziny siostrzenicy meza, wiec chcialam znalezc dla niej \'dzieci z bullerbyn\', przeciez to piekna ksiazka, a milo by bylo, gdyby dziewczyna poznala troche klasyki europejskiej.. dlatego pliz, jesli znajdziecie namiary na ta ksiazke po angielsku, dajcie mi znac:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×