Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dajana

euthyrox co to za lek ?

Polecane posty

Gość Bezuna
a czy ktoras z was miala jako jeden z objawiw niedoczynnosci tarczycy problem z zoltymi dlonmi, stopami czy twarza? a bolace /trzeszczace stawy? ja mam problem z zoltawa czasem mnie, czasem bardziej skora i jestem ciekawa czy ktokolwiek ma podobne symptomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
witam mam takie pytanie: ostatnio robilam sobie badania m. in. na tsh. Wynik mialam 5,16 (mam 23 lata). Norma obok podana byla do 5,6. Dodam, ze jak robilam badania bylam przeziebiona (przez 2 poprzednie dni mialam tez goraczke). Dostalam skierowanie do endokrynologa. Pojechalam i lekarz jak tylko zobaczyl ten wynik powiedzial "niedoczynnosc tarczycy - leczenie do konca zycia". Zapytal mi sie jeszcze czy wypadaja mi wlosy, jestem senna albo mam obfite miesiaczki. Powiedzialam ze nie, bo faktycznie jakos nie zauwazylam nic dziwnego w dzialaniu mojego organizmu (wszystko wydaje mi sie takie jak zwykle). Ale i tak powiedzial ze niedoczynnosc i zapisal mi tabletki euthyrox. Bez zadnych dodatkowych badan. Kazal mi zaczac brac od jutra a za miesiac przyjechac na usg. Co mam o tym myslec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jakaś dziwna ta norma
ja mam 28 lat i "moja" norma tsh to max 4,1 i już jak miałam 3,9 zaczęłam brać euthyrox, ale inne badania potwierdziły, że mam chorobę Hashimoto. Dziwne, że Twój lekarz nie zlecił innych badań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
no wlasnie dlatego sie zaczelam zastanawiac czy od razu brac te tabletki euthyrox, bez dodatkowych badan itp. a czy fakt ze bylam chora podczas badan mogl miec wplyw na wyniki tsh? moze powtorzyc to badanie jeszcze raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
ja sie w ogole bardzo boje tej niedoczynnosci. przeraza mnie branie tabletek przez cale zycie. czy to wiaze sie z jakimis dodatkowymi ograniczeniami? Nie mozna czegos jesc, pic, brac tabletek anty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość blyp
a jak sie bierze ten euthyrox to jak np planuje sie impreze to mozna w ten dzien po prostu nie wziac tej tabletki i normalnie pic alkohol? Albo jak np jakies tabletki przeciwbolowe zwiekszaja dzialanie tego leku to mozna np wziac polowe dawki euthyrox zeby to sie wyrownalo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moja endo ma taką politykę
że nie straszy i nie sieje paniki, a na moje pytania o ograniczenia diety itp. zawsze odpowiada, że w granicach rozsądnej normy nie trzeba rezygnować z niczego. o ile się bierze lek zgodnie z zaleceniami i ma wyniki w normie. Nie wiem jak jest przy ostrej niedoczynności z tsh kilkanaście, może wtedy faktycznie czegoś tam nie można. Ja mam cały czas poniżej 4, ale biorę codziennie Euthyrox 25. Na początku też przerażała mnie wizja brania leku do końca życia (w dodatku dawka będzie się zwiększać), ale po roku już o tym nie myślę, tylko rano biorę tabletkę i pamiętam, żeby przez jakiś czas potem nie jeść. Co do interakcji z innymi lekami to nie wiem, bo nic innego nie biorę, nawet przeciwbólowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hazus
do kala1010 sama miałam podobnie, z tym ze były u mnie wszystkie objawy tarczycy włącznie z takimi drobiazgami, a nikt nigdy tego nie zauważył ;) moja lekarka dala mi eutyrox a dopiero w czasie brania go robiłam dokładniejsze badania. jeśli tsh jest złe to na pewno jest to niedoczynność, dalsze badania określają tylko jaka. Nie ma żadnych specjalnych ograniczeń, na początku brania tych tabletek możesz się źle czuć(objawy trochę jak przy menopauzie xD) ale mi to minęło po tygodniu, choć myślałam, że tego nie przeżyje. Jeśli chodzi o dietę, to jedynie soi należy unikać przy euthoryxie, choć wiadomo, że jak zjesz kotleta sojowego raz na rok to nic się nie stanie :p zresztą, większość ludzi nie jada soi i jej nie lubi więc nie ma z tym problemu, ja akurat miałam bo bardzo lubię soję i nie jadam mięsa ;p Jeśli chodzi o tabletki anty to możesz je brać, ale muszą to być specjalne z małą ilością hormonów, sama biorę od 2 tygodni Yasminelle i bardzo polecę te tabletki, bo przy niedoczynności ludzie często tyją, a po tych tabletkach nie tyjesz i nie zatrzymujesz wody, do tego mają najniższa na rynku dawkę hormonów więc dla tarczycowców są idealne. Jeśli zaś chodzi o branie tabletek to naprawdę można przywyknąć, połóż je koło łózka, mniej tam butelkę wody i łykaj ledwo otworzysz oczy, wtedy nie zapomnisz o nich. Z początku to trochę przeraża, sama to miałam, a miałam 19 lat gdy mi powiedziała lekarka, że tabletki do końca życia. Jednak po jakimś czasie traktujesz to jak codzienność. No i jak łykasz leki to wszystko jest z tobą ok, tylko co jakiś czas kontrola, więc to nie jest aż tak straszne i można to przeżyć.Pozdrawiam i życzę powodzenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hazus
Jeśli chodzi o te żółte stopy i ogólnie skórę to moja przyjaciółka miała takie objawy i okazało się, że ma jakąś chorobę, syndrom czegoś tam, w każdym bądź razie polega ona na tym, że co jakiś czas maasz jakby żółtaczkę, tylko, że ona mija. Np. przy za dużym wysiłku fizycznym, albo ostrej diecie i takich różnych bodźcach. W każdym bądź razie przy tej chorobie nie może ćwiczyć, odchudzać się, palić, pić, jeść smażonych rzeczy i takie tam... a jak coś z tego robi to wychodzi jej ten syndrom cały i może zamienić się w taka normalną żółtaczkę. A ona z kośćmi też miała coś często, proponowałabym pójść z tym do lekarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hazus
O i to jest minus, że nie można brać leków przeciwgorączkowych, przeciwgrzybicznych i masy innych... i co robić wtedy, przeziębię się i mam czekać miesiąc na endo, żeby mi powiedziała, czy mogę łykać gripex? czy to chodzi tylko o to, żeby nie łykac tych tabletek na raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do hazus mi lekarka endo powiedziała, że jak brać jakieś leki to tylko po przynajmniej półgodzinnej przerwie po euthyroxie, kiedyś zaś słyszałam że lepiej po ok 2 godzinach. obecnie jestem przeziębiona i wzięłam już parę na to leków: Maxflu,calcium,syrop na kaszel,echinacea, jedyne co mnie martwi to ścisk w gardle, którego do tej pory nie miałam. Czy może to być reakcja organizmu na euthyrox w połączeniu z lekami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam. ostatnio wykryto u mnie niedoczynnosc tarczycy. zupelnie nie pomyslalabym ze kiedykolwiek zostanie u mnie to wykryte.poszlam do endokrynologa z powodu nadmiernego przybrania na wadze (w ciagu niecalego roku przytylam z 53 kg na 82kg) poniewaz myslalam ze biorąc wczesniej tabletki antykoncepcyjne ze to one spowodowaly nadmierny przyrost masy ciala z powodu zle dobranych tabletek. przed wizyta u endo zrobilam badanie na TSH i wyszlo mi 4,3 a norma byla lekko ponad 4. pani doktor powiedziala mi ze to tarczyca. wole mam strasznie duze. przepisala mi euthyrox i powiedziala ze spokojnie schudne i dojde do tych 50 kg ktore wazylam przed choroba. tylko ja nie rozumiem jakim cudem jedzac jakies glupie tabletki moge zrzucic az 30 kg ;|? prosze o jaka kolwiek odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sam euthyrox cię nie odchudzi
o 30 kilo, musisz się za siebie ostro wziąć. I wątpię, zebyś miała wole, to raczej tłuszcz z kolejnych podbródków ci się odłożył :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość blyp
Ja biore regulon i on tez nie ma duzej dawki hormonow (0,15 mg dezogestrelu i 0,03 mg etinylestradiolu). Myslicie ze je bede mogla dalej brac przy niedoczynnosci? Bo na razie czekam na wizyte u ginekologa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
Ja byłam dzis u lekarza (biore euthyrox 50) i mi lekarka powiedziala ze jakies efekty uboczne tych tabletek moga sie pojawic jak bedzie nieodpowiednia dawka. A w ciazy mozna byc normalnie tylko przedtem trzeba zrobic badania czy tarczyca jest na dobrym poziomie. Podobno te tabletki nawet zabezpieczaja dzidziusia przed ewentualnymi jakimis problemami z tarczyca. Do tego wszystkie niemowlaki po urodzeniu maja dodatkowo badania na tarczyce. I tabletki antykoncepcyjne tez mozna brac normalnie bo one nie koliduja w zaden sposob z euthyroxem. Ogolnie pani doktor powiedziala mi ze przy tych tabletkach nie trzeba sobie stawiac zadnych ograniczen bo to sa naturalne hormony tarczycy tylko nie produkowane przez nia a dostarczane z zewnatrz. Wiec funkcjonuje sie tak jak ze zdrowa tarczyca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do kala
Moja lekarka mówi to samo. A te skutki nieodpowiednio dobranej dawki to np. 20 kg na plusie w miesiąc, co spotkało moją znajomą... kilka lat temu i do dziś zrzuca :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
no wlasnie :/ trzeba miec nadzieje ze nas akurat to nie spotka bo to masakra jakas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
Witam ponownie Czytam tu na tym forum ze od brania euthyroxu dziewczyny tyja, wypadaja im wlosy itp? Jak to jest możliwe? Bo przecież to są objawy niedoczynności tarczycy ale nie leczonej. To jak sie zaczyna brac ten euthyrox to wlasnie te objawy powinny ustepowac prawda (skoro tarczyca zaczyna funkcjonowac prawidlowo)? Czy te objawy są skutkiem złej dawki? Ale wtedy jest ona za duża czy za mała? Ja osobiscie nie mam zadnych objawow niedoczynności tarczycy, ale przepisano mi ten lek bo: - mam tsh 5,18 - podobno mam powiększone wole (ja tego nie widzę i nikt z moich bliskich też nie, ale 2 lekarzy powiedziało że są powiększone) Jeszcze nie zaczęłam brać tych tabletek. Czy wobec powyższego jak zacznę brać ten lek to te objawy mi się mogą pojawić? Mam przepisany eythyrox 50 (przez pierwsze 8 dni po 1/4 tabletki, potem przez 10 dni 1/2 tabl, a potem już cała). Moja lekarka ogólna mówi, że te objawy mogą się pojawić jak dawka będzie nieodpowiednia. A skąd ten endokrynolog wie jaka dawka będzie dla mnie dobra? Przepisze jakąs, ja przytyje i wtedy się okaże że ona nie jest dla mnie dobra? A ja zostanę z większą wagą tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monika______
kala, wypadanie włosów, tycie itp. to nie efekt brania tabletek, tylko niedoczynności lub niewłaściwie dobranej dawki (za niskiej, czyli powodującej pojawienie się objawów niedoczynności właśnie) te tabletki to nic innego, jak sztuczne hormony tarczycy czyli ich branie to zwyczajne uzupełnienie ich niedoboru w organizmie przy niedoczynności a dawkę lekarz ustala na podstawie badań poziomu hormonów we krwi - w idealnej sytuacji powinnaś ich dostawać tyle, żeby tsh było w okolicach 1, a ft3 i ft4 w górnej połowie zakresu normy więc to też nie będzie tak, że lekarz przepisz Ci coś "na oko" i potem może być niewesoło, bo się okaże, że to zła dawka dostałaś na początek niewielką dawkę, potem zrobisz badania i lekarz będzie ją odpowiednio zwiększał aż dojdziesz do tej właściwej dla Ciebie i niestety musi to trochę potrwać, bo w międzyczasie trzeba badać krew i sprawdzać, czy dawka nie jest już wystarczająca - za duża spowoduje objawy nadczynności tarczycy, a to nie są żarty, tylko wyniszczająca choroba generalnie radzę uzbroić się w cierpliwość : ) i bardzo dobrze, że dostałaś hormony zanim jeszcze pojawiły się u Ciebie objawy niedoczynności, ja nie miałam takiego farta niestety przy odrobinie szczęścia i dobrym leczeniu może nigdy nie odczujesz, że masz chorą tarczycę tylko bierz hormony regularnie i nie zaniedbuj wizyt i badań, a jak coś się zacznie dziać i lekarz nie będzie współpracował, to zmień go natychmiast - tyle mogę poradzić z własnego doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
dziekuje Ci bardzo za wyczerpujaca odpowiedz :) Właśnie najbardziej się bałam tego że teraz mi się nic nie dzieje a jak zacznę brać te hormony to zaczną mi się nagle pojawiać jakieś objawy. Ale dzisiaj zaczelam juz brac euthyrox. Lekarka mnie Uspokoila ze ten lek z niczym nie koliduje i ze to dla mojego dobra (i dobra przyszlego dzieciątka, które planuję mieć w przyszłości). Poza tym chyba faktycznie jak jest dobra dawka to nic nie powinno się dziac...Mam taką nadzieję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wesoła_czytelniczka
Cześć Kobietki! Wiecie, ja nigdy nie zastanawiałam się czy powinnam nie pić alkoholu czy też nie brać jakichś innych tabletek przy niedoczynności. Mam ją wrodzoną i lecze się całe zycie, czyli 25 lat. Rano automatycznie biorę tabletkę i tyle. A jak mnie coś boli czy jestem przeziebiona to normalnie biorę tabletki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe. Funkcjonuję zupełnie normalnie. Piję też alkohol na imprezie czy jak mam ochote na lampkę wina. A objawy to u mnie na pewno senność i ospałość, mam mało energii. Włosy raczej mi nie wypadaja, jedynie jak mocno rozczesuje czy przy prostowaniu sobiie pourywam ;) a waga na szczescie tez sie utrzymuje, nie miałam nigdy nadwagi, jasne, zdarza mi sie przytyc z 4 kg, ale któremu normalnemu zdrowemu człowiekowi nie przybedzie czasem pare kg? Kolejną wizytę mam w marcu, musze wiec poprosic lekarza o skierowanie na wszystkie badania bo tez chce miec w przyszłości dziecko, no i chcę mieć pewność co do wyników, utrzymywać je na odpowiednim poziomie. Nie przejmujcie sie tak bardzo braniem euthyroxu. Rano na czczo tabletka i nie myślcie o tym. Zresztą z czasem będziecie robiły to tak mechanicznie jak ja bo po prostu musicie i nie będzie o tym rozmyślać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kala1010
a słuchajcie dziwczyny niektore kobiety pisza ze to przez tabletki antykoncepcyjne nabawily sie niedoczynnosci. To mozliwe? przez tabletki mozna na nią zachorowac? Bo mi sie to troche dziwne wydaje (chociaz sama biore tabl anty od 2,5 roku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja biorę tabletki anty ale
ale u mnie to jest raczej kwestia dziedziczna - po babci mam problemy z tarczycą i ma je też mój brat (mamy dokładnię tę samą chorobę), który raczej tabletek anty nigdy nie zażywał :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hazus
Któras dziewczyna pisała tu, że przytyła ponad 30 kg w rok. hm. Generalnie przy tarczycy ponoć tyje się około 10 w ciągu roku (wychodzi mniej niż kilo miesięcznie, więc raczej zauważa się to po dłuższym czasie) więc wydaje mi się, że mimo wszystko jadłas trochę więcej, skądś te 30 kg musiało się wziąć, a tyje się nie przez samo tycie, tylk odlatego, ze metabolizm nie działa jak trzeba. Więc te 30 kg to kalorie które zjadłaś, jedynie twój organizm nie przetworzył ich jak trzeba. ja przytyłam sporo i zajęło mi to troche czasu. No i w międzyczasie dosadziłąm chińskimi specyfikami na odchudzanie co tylko pogorszyło mój stan :P Euthyrox 50 biorę już ponad miesiąc, od miesiąca biorę też antykoncepcyjne Yasminelle i nie dzieje się ze mną nic dziwnego, jedynie początki euthyroxu były nieciekawe. Wręcz schudłam, ale jadłam po prostu tyle co zwykle, czyli raczej niewiele a dość często. Pozatym ja jem z reguły warzywa. także bez żadnej dodatkowej diety tylko przy tabletkach schudłam około 6 kg, choć teraz mam sesję i nagle zaczełam jesc jak glupia, nie wiem zupelnie czemu ciagle jestem glodna. ale to mam nadzieje chwilowe. jedno pytanie do dziewczyn, ktore biora euthyrox juz dluzej, czy macie cos takeigo, ze gdy rano lykniecie tabletke to po jakiejs godzinie koszmarnie burczy wam w brzuchu? ja lykam euthyrox ledwo wstane, potem ubieram sie i jade do pracy. mija jkakies 1,5h od momentu kiedy wzielam tabletke i jestem tak glodna ze musze po prostu cos zjesc. tak koszmarnie glosno mi burczy w brzuchu i ssie jakbym od roku nic nie jadla! nigdy przedtem tak nie mialam, zastanawiam sie czy to normalne. to tak mocny rodzaj glodu jakbym naprawde od kilku dni glodowke miala..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KASILLA
CZY NADMIERNA PLACZLIWOSC,JEST NORMALNA PO TYM LEKU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hazus
ponoc jest normalna przy samej chorobie tarczycy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do hazus
Ja biorę euthyrox od roku, ale nie zauważyłam burczenia w brzuchu. Może dlatego że maksymalnie godzinę po leku jem śniadanie i nie wyobrażam sobie bez niego wyjść z domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hazus
ja zaczynam prace o 7, wiec jak wychodze to jest 6.. nie jestem w stanie nic zjesc o tej porze. przychodze do pracy i tu jem sniadanie, zreszta pracuje w cukeirni wiec mam swierze buleczki cieple rano ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hazus
świeże miało byc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×