Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

ANGELCARE BEWEGUNGSMELDER sa rozne typy, nowsze starsze, polaceja rowniez uzywane, ja myslalam o kupnie w EBAY .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny a ja mam pytanie do was , orientujecie sie może w sprawie karty wędkarskiej w niemczech, czy zdaje się jakiś egzamin tak jak w polsce czy wystarczy złożyć wniosek i sie dostaje kartę tak jak np. w holandii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AnnaSz. ja obywatelstwo niemieckie mialam juz´od dziecka, wiec mysle, ze mi latwiej bylo, a jak to zaczac w Twoim przypadku niestety nie wiem. Ale jak sie dobrze orientuje to w twoim zawodzie powinnas prace dostac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Aniu. Niemiecki oczywiscie konieczny. Zapisz sie szybko na jakis dobry kurs. Mama napewno na poczatek pomoze Ci wszystko zalatwic. Wiec tylko odwagi :D za rok Cie tu widzimy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anna podstawowe pytanie czy masz niemieckie obywatelstwo,? Bo wtedy osiedlenie jest o wiele łatwiejsze, jeżeli nie masz to musisz występować o te wszystkie pozwolenia na pobyt i na pracę, ale to wszystko już pisały dziewczyny, musiałabyś przeglądną topik od początku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podstawy niemieckiego znam a prace moge podjac inna to podciagne sie z niemieckiego jestem dobrej mysli ,nie wiem tylko jak zalatwia sie mieszkanie i szkole dla dzieci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basia ja wiem wszystko o wedkarstwie :P Trzeba zdac egzamin. Moj maz robil kurs ale nie trzeba koniecznie kursu miec, choc po nim latwiej jest zdac. Egzaminy sa w jakies okreslone dni w calym landzie, czyli np 21 stycznia o 10.30 i wszyscy w calym landzie maja ten termin, tak by nikt nie mogl sciagac. Pytania sa testowe. Za lowienie oczywiscie sie placi, czyli wykupuje karte. Moj maz kupuje karte roczna na jedno jezioro, jesli chce gdzies indziej lowic to musi wykupic karte dzinna, lub roczna. za kazdy fragment rzeki lub jezioro trzeba placic osobno. Nie wiem czy liczy sie karta zrobiona w Polsce ale moge zapytac i co do cen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam z popoludnia juz prawie. :) :) :) Kassay.....te linki sa de BEST. A te male spiewaja przecudnie, nie moglismy z moim uwierzyc ze to one spiewaja. Cos pieknego. Co do dzieci: to zauwazylam u mojej kolezanki,ktora ma rocznego syna, ze krzeselko te wysokie naprawde sie przydaje. Duza wygoda. I dziecko masz pod reka, i ono ciebie widzi. Niestety lece dalej obiadek gotowac, bo moja corunia musi wczesniej zjesc. Gra dzisaj w Volleyball- Damenmanschaft. Tak na szybko jeszcze.. Witaj AnnaSz.....🖐️ mieszkanie musisz poszukac i sobie wynajac (spoldzielnie tez maja i wynajmuja), ogloszenia w gazetach, lub mozesz szukac przez internet: meinestadt.de. szkola- Jak sie zameldujesz to amt sam przesyla papiery do szkoly, zgodnie z wiekiem twoich dzieci i ktora jest najblizej twojego domu. Wtedy idziesz je tam zameldowac. Tak bylo w naszym przypadku. Ale my nie chcielismy takiej opcji, wiec umowilismy sie na rozmowe z rektorem gymnasium, ktore nam polecono. (moja corka miala 12lat jak tu przyjechala, wiec powinna isc teoretycznie wtedy juz do 6kl.) Rektor przejrzal jej ostatnie swiadectwo i zgodzil sie ja przyjac jako Gastschulerin (ucznia goscia), do 5kl. Nietety tak, bo: -od 5kl zaczyna sie gimnasium -musiala zostac rok cofnieta , aby nauczyc sie jezyka, bo go nie umiala A poza tym taki jest tez przepis na Bayern. Dzieci ktore nie mowia po niemiecku, zawsze do tylu o rok, aby sie go nauczyly. No i tak moje dziecko dostalo rok , w zawieszeniu :) Jesli chodzi o podstwowke, to jest prosciej. Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wypytalam sie jeszcze meza odnosnie karty wedkarskiej. Kurs + ksiazki + egzamin kosztowal ok 130€ Jak sie ma karte zrobiona w Polsce to mozna tu lowic (na Bawarii tak jest) jesli sie ma zameldowanie w Polsce. Jesli ktos sie tu zamelduje to ma jakis czas rok moze dwa, by zdac egzamin, do tej pory moze z Polska karta lowic. Ponoc Bawarski egzamin jest najtrudniejszy i dlatego z bawarska karta mozna wszedzie lowic ale z na Bawarii z innymi nie bardzo. Tu duzo ludzi robi kursy w Austrii, taniej i duzo latwiej ale niestety moga tylko w Austrii lowic z tymi kartami. Ponoc inne landy maja mniej regorystyczne przepisy. Sniegu u nas co niemiara, wlasnie pojezdzilismy sobie na saneczkach, a wlasciwie na pontonie super. Jeszcze kilka razy zjade z gorki i juz sobie zima moze isc za morze :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AnnaSz twoja mama będąc tu 12 lat na pewno wie wiele więcej od niejednej z nas ;-) a w jakim wieku są twoi synowie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wg mnie szalenie ułatwia życie taki foteli kołyska do samochodu, szczególnie jak jest zintegrowany z wózkiem i mozna go wpiąć do stelaża po wyciagnięciu z sam. i heja zwłaszcza zimą nie naraża się wtedy dziecka za zawianie przy przekładaniu z fotelika do wózka . Moze to teraz już standard ale ja przy pierwszym miałam zwykły fotelik samoch. i napociłam się niewąsko przy zakupach, wizytach u lekarza i nie tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no a na później to kojec! dla mnie był niezastąpiony- w końcu nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy dzidzia popełznie - czasem wystarczy na chwilkę się odwrócić ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasiu - czsc sie tam przeklada na warunki niemieckie:) Nie moge tu jedynie fridy dostac i paklanek (woreczkow na pieluszki) ale sa secjalne kosze na pampersy, ktorre redukuja zapach, swietne i podreczne:) REszta jest podobna jak w Pl, ja jestem leniuszkiem i ulatwiam sobie zycie jak moge;) wiec szukam praktycznych rozwiazan:) wiec te rady Ci sie przydadza:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kassay........ ja tez uwielbiam Bollywood. I z tego powodu zrobilam calej rodzince prezent: bilety na musikal Bollywood w Monachium, 25 luty. Zapraszam :) :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaiza moj mąż polskiej karty wędkarskiej nie ma , ma tylko holenderską jak narazie. Anna tutj może coś wyczytasz o osiedleniu się w niemczech www.sozpol.eu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to pewnie na poczatku bedzie mogl lowic z jakis rok albo 2, a potem zrobi tu egzamin. A w jakim landzie bedziecie mieszkac? moze tam sa troche inne przepisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gingera Jo 24 ma racje z tym fotelikiem, ja kupilam w polsce wozek DELTIM, kombi, czyli byl gleboki, spacereowka i fotelik z adapterem na wozek, ssssuuuuper vwygodnie, no i fajnie jest miec spiworek z dziurka na szelki, taki, zeby mozna bylo dziecko w foteliku zapiac :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a tak po za tym, to ja juz po obiadku.... najadlam sie i ruszac sie nie chce, a trzeba na spacer wyjsc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moi synowie maja 8 lat i roczek.Amama niezbyt orientuje sie w tych sprawach choc tyle juz tam mieszka i caly czas mi kreci w brzuchu dziure ze musze nauczyc sie niemieckiego super a przeciez nie musze isc do pracy koniecznie juz w swoim zawodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pewnie, ze nie musisz ale to fajny zawod i jak zaczniesz gdzie indziej pracowac to zapomina sie powoli wszystko. Moze tak na rok gdzie indziej, by podszlifowac jezyk :) no i czym szybciej tu przyjedziesz tym lepiej dla dzieci i Ciebie wiec do roboty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no zawod jest ok tylko nie mam stazu i teraz odnawiam papiery bo nie pracowalam w zawodzie pozatym na wakacje pojade do mamy to ja przycisne tylko nie wiem jak jest tam z praca ale jestem dobrej mysli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no zawod jest ok tylko nie mam stazu i teraz odnawiam papiery bo nie pracowalam w zawodzie pozatym na wakacje pojade do mamy to ja przycisne tylko nie wiem jak jest tam z praca ale jestem dobrej mysli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limes-piekary slaskie a te kalendarzyki ,musisz wejsc na stronke ustawic urodzinki i potem beda linki do wklejenia na topik...:)tak jak ja mam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×