Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Witaj Wiolu! Już kiedyś pytałam o poradę ale niestety nie byłaś w stanie mi odpowiedzieć, może teraz będziesz mogła mi coś poradzić. Dla przypomnienia: od grudnia 2006 jestem zatrudniona przez Agencję Pracy Tymczasowej, która niestety rządzi się swoimi prawami, a dokładnie obowiązuje ich USTAWA z dnia 9 lipca 2003 r.o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z dnia 22 września 2003 r.) w świetle, której \" Do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy\" (czyli nie mają obowiązku przedłużyć umowy w przypadku ciąży ) i tak niestety się stało. Umowa kończy mi się 30 czerwca, w tej chwili jestem w 6 miesiącu ciąży, a od lutego jestem na L4. W tym przypadku oczywiście składam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i do dnia porodu powinnam mieć wypłacane pieniążki z ZUSU, o ile dobrze rozumiem. Jeżeli się mylę to proszę o korektę. Co do tego czy będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński - niestety nigdzie nie mogę się dowiedzieć i nikt za bardzo nie jest zorientowany, zwłaszcza gdy padają magiczne słowa Agencja Pracy Tymczasowej ;( W związku z zaistniałą sytuacją mam kilka pytań: 1. Czy w okresie kiedy jestem na L4 czy świadczeniu rehabilitacyjnym opłacane są jakieś składki - czy nadal mam tytuł osoby ubezpieczonej? 2. Czy jest jakaś możliwość aby przez okres tych 3 miesięcy które zostały do porody samemu opłacać sobie składkę chorobową aby uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego? 3. Jeżeli po urodzeniu dziecka we wrześniu będziemy starali się z mężem o becikowe, ale to drugie, to za jaki okres będzie brany pod uwagę dochód? 4. Mąż prowadzi działalność gospodarczą, ja po urodzeniu dziecka zostaję bezrobotna - na jakiej zasadzie ubezpieczone jest dziecko, czy z ubezpieczenia męża? 5. Czy mężowi na działalności gospodarczej przysługują jakieś świadczenia z tytułu urodzenia dziecka- jeżeli ja nie będę miała prawa do zasiłku macierzyńskiego? 6. I chyba ostatnie- czy po zakończeniu umowy powinnam zarejstrować się w UP? Jeśli tak czy nie koliduje to z świadczeniem rehabilitacyjnym? I cy będzie należał mis ie zasiłek dla bezrobotnych? Może ktoś jeszcze był w podobnej sytuacji, bardzo będę wdzięczna za każdą udzieloną poradę. Wiolu wiem, że znasz się dobrze na tych wszystkich sprawach, poradź proszę co w tym przypadku byłoby najkorzystniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Z rehabilitacyjnym nie jestem pewna na 100%, zobacz http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435 Ustanie zatrudnienia powoduje koniec ubezpieczenia chorobowego, ale jest również art. 21 ustawy zasiłkowej, mam nadzieję, że będzie Ci się należał. Niestety przy macierzyńskim jest wyjątek likwidacja upadłość pracodawcy art 30 ustawy zasiłkowej, ale o Twoim przypadku nic nie widzę. http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431 W związku z zaistniałą sytuacją mam kilka pytań: 1. składki nie są opłacane, jest to tzw okres bezskładkowy 2. nie wiem dokładnie, ewentualne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, tak czy siak, dobrowolne ubezpieczenie – okres karencji 6 m-cy 3. za rok 2007 4. męża 6. jeśli będzie należał ci się zasiłek dla bezrobotnych, tracisz prawo do rehabilitacyjnego trudno coś poradzić, jak na osobę współpracującą przy działalności męża masz za mało czasu, a z tego co widać macierzyński nie będzie Ci przysługiwał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję, choć za bardzo mnie to nie pociesza ;( O tym świadczeniu rehab. jest informacja że przysługuje osobie ubezpieczonej, czyli po ustaniu zatrudnienia ja nie jestem już ubezpieczona, więc chyba logicznie myśląc też nie będzie mi się należał ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
też mam pytanie, rozpoczęłam prace w czerwcu...bardzo chciałabym wziąć kilka dni urlopu pod koniec sierpnia...na ile dni mogę liczyć po niecałych 3 miesiącach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość meguszek
Prosze o pomoc....otoz jeste w 6 miesiacu ciazy, moja umowa bylpodpisana do konca lipca 2008, wiec zostanie przedluzona do dnia porodu. Rozumiem, ze przysluguje mi zasilek macierzynski (18 tyg) i chcialam zapytac jezeli np po 6 tyg pojde do nowej pracy to czy ten zasielk nadal bede mogla pomimo tego do 18 tyg pobierac???? dziekuje za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ghgiiiii
Meguszek Jesli to twoja pierwsza praca, to 1 sierpnia bedzie ci przyslugiwaly 3 dni, 1 września będzie ci przyslugiwalo 4,5 dnia. Vinga nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ghgiiiii
zamiana :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Vinga35
Vinga35 też mam pytanie, rozpoczęłam prace w czerwcu...bardzo chciałabym wziąć kilka dni urlopu pod koniec sierpnia...na ile dni mogę liczyć po niecałych 3 miesiącach? "W roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pierwszą pracę w swoim zyciu, nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (podstawa prawna: K.p. art. 153 paragraf 1)" więc, jesli: 1. jest to twoja pierwsza praca, jestes absolwentką studiów wyższych i rozpoczęłaś ją 1 czerwca 2008 nabywasz prawo do urlopu z upływem 30 czerwca w wysokosci 1,66 dnia odpowiednio: 31 lipca nabywasz prawo do 3,33 dniach 31 sierpnia do 5 dni 2. jesli pracę rozpoczęłaś innego dnia niż 1 czerwca, to licząc miesiąc za dni 30 analogicznie 1/12x20.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej wioletta, ja tez poprosze o pomoc, zaszlam w ciaze w lutym, pracowalam na umowe zlecenie od zeszlego roku do kwietnia tego roku, po czym 1 kwietnia otworzylam bedac jzu w ciazy dzialalnosc gospodarcza.jak nalicza mi sie wysokosc macierzynskiego? i czy to prawda,ze musze miec 6 oplaconyhc skladek zus by wogole go dostac? czy skladki placone na umowie zlecenie przed kwietniem sa do tego doliczane?bardzo dziekuje ci za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grzeg21
Witam. Czy ktoś może się za mnie zwolnić z pracy (cały etat - umowa na czas nieokreślony) gdy ja jestem na zwolnieniu lekarskim?? NIe ma mnie w kraju a muszę sie zwolnić i nie mogę tego zrobić osobiście. Czy może to zrobić np. żona??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do grzeg21
Umowę możesz rozwiązać korespondencyjnie, lub np. podanie/wniosek/prośbę wysyłasz żonie, ona zaś dostarczy pracodawcy.Najlepiej za porozumieniem stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Green_Gable musisz 6 miesięcy być ubezpieczona (chodzi o działalność), jest to ubezpieczenie dobrowolne dlatego tak. No oczywiście przez te 6 miesięcy musisz iołacać składkę na ubezpieczenie chorobowe http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
meguszek Należałonby to w ten sposób potraktować. Macierzyński jest z tytułu pierwszego zatrudnienia. Na jego wypłatę nie ma wpływu podjęcie nowego zatrudnienia. Tak więc, moim zdaniem możesz pracować i do końca otrzymać macierzyński.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Aga 5 Od razu macierzyński (na umowę o pracę oczywiście), 6 m-cy wychowawczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Wioletta! Mam problem a ponieważ jestem totalnie już zagubiona z tym wszystkim postanowiłam napisać..moze Ty będziesz w stanie mi coś doradzić. Sprawa wyglada tak: Jestem zatrudniona w bardzo dużej firmie na umowe o prace na czas nieokreślony. 19 sierpnia kończy mi się urlop macierzyński, a ponieważ moja córcia ma poważną dysplazję stawu biodrowego co 2 goziny muszę z nia cwiczyć, dlatego nie nadaje sie jeszcze do złobka. Lekarz poinformował mnie ze moze dać mi zwolnienie na opiekę nad dzieckiem na okres 60dni< z tego co wiem 80% płatne> (Płaci za to firma czy zus?) Oprócz tego zostało mi 9 dni urlopu wypoczynkowego z zeszłego roku i 20 dni z bierzacego. Moje pytanie jest takie: Czy po macierzyńkim odrazu z marszu bedę miała wolne ze wzg na urlop wypoczynkowy i potem dopiero przejsc na te 60 dni zwolnienia ze wzgędu na opiekę nad małą czy najpierw moge mieć zwolnienie odrazu po macierzyńskima a potem wykorzystać urlop wypoczynkowy? I jakich formalnosci musze dokonać w firmie z tego tytułu?Czy wczesniej muszę o tym wszystkim powiadomić kadry w firmie? I jeszcze jedno jeśli pozniej bym chciala np przejść na kilka miesięcy urlopu wychowawczego to kiedy musze to zgłosić? Ehhh..troszke to chyba zagmatwane ale prawda taka ze nie moge isc od razu na wyochowawczy bo nie damy sobie rady na bezpłatnym urlopie. Będę bardzo wdzieczna za jakąś poradę. Pozdrawiam serdecznie Iza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Izulka-1 (Płaci za to firma czy zus?) - ZUS Z MARSZU NALEŻY CI SIĘ USTAWOWO TJ PRACODAWCA ZOBOWIĄZANY JEST UDZIELIĆ, A JAK BĘDZIE PRZERWA TO NIE MUSI, MOŻE ZGODNIE Z PLANEM URLOPÓW .... OTRZYMUJESZ DRUCZEK OD LEKARZA NA OPIEKE I ZANOSISZ PRACODAWCY WYCHOWAWCZY – 2 TYGODNIE WCZEŚNIEJ WNIOSEK, LUB ZA ZGODĄ PRACODAWCY JUŻ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beti***
_doris_26 - też jestem zatrudniona w agencji pracy tymczasowej i też jestem w ciąży. Trochę się dowiadywałam i zasiłek macierzyński przysługuje Ci gdy w momencie porodu jesteś zatrudniona, jeśli nie to do porodu płaci Ci zus jeśli masz ciągłość zwolnienia. Jak to jest ze świadczeniem rehabilitacyjnym to nie wiem, ale może warto iść do zusu i dowiedzieć się u źródła. Choć faktycznie jeśli chodzi o agencje pracy tymczasowej to jest spore niedoinformowanie i też spotkałam się że wielkie oczy robią i zdziwienie co to za twór. A może warto porozmawiać z pracodawcą żeby przedłużył Ci umowę o te kilka miesięcy to wtedy macierzyński dostaniesz. I tak to zus płaci nie on.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witajcie, proszę pomóżcie, bo się pogubiłam... jestem w 5tc, od 1 czerwca mam podpisaną umowę o pracę na zlecenie, która kończy się z końcem miesiąca, i może być przedłużana co miesiąc. Czy w przypadku pracy na zlecenie przysługuje mi zasiłek macierzyński? ile miesięcy muszę przepracować aby mieć prawo do takiego zasiłku? a jeśli podjęłabym teraz pracę z umową \"o pracę\", a nie na zlecenie to ile miesięcy musiałabym przepracować aby dostać zasiłek?? bardzo dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość na umowie o pracę od razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
na zleceniu musisz miec placoną składkę na ubezpieczenie chorobowe przez 6 m-cy zacząć nalezy od tego, że nie zawsze ta składka jest płaocna, bo jest dobrowolna Na umowę o pracę - macierzyński od razu sie należy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam mam pytanie co w takiej sytucji tzn. jak może pracodawca się zachować , czy cofnie urlop bez problemu czy mogę mieć problemy? mianowicie....byłam na zasiłku rehabilitacyjnym (zus), zasiłek dobiegł końca , a ja niestety nie wyrobiłam się w czasie minimum 6-ciu tygodni i złożyłam później wniosek o przedłużenie świadczenia (pracodawca o tym nie wie)tzn. świadczenie miałam do 1.06.08 i do tego dnia nie dostałam wexwania z zusu, po czym poprosiłam w pracy przełożonego o urlop wypoczynkowy( bałam się nieobecności w pracy w oczekiwaniu na wezwanie do zusu), którego mi udzielił warunkowo od 2.06.08 tzn. mam w trakcie dostarczyć ważne badania lekarskie...w trakcie czyli juz po wyrażeniu zgody na urlop (warunkowo) dostałam wezwanie na komisję do zusu....i tak się składa ,że tę komisję mam dwa dni przed wyznaczoną wizytą u lekarza na badania kontrolne do pracy...w związku z tym jeśli lekarz orzecznik uzna , iz dalej jestem nie zdolna do pracy co wtedy , jak się może zachować pracodawca, a jak jeśli lekarz orzecznik uzna ,że jest już lepiej i mogę wrocić do pracy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klara12345
Mam pytanie: Jestem osoba samotnie wychowująca dziecko. obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który kończy mi sie w listopadzie, jestem zatrudniona na pół etatu.Czy przysluguje mi kuroniówka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oscypka
jestem mama, ktora ma wlasna firme i zatrudnia pracownikow. wlasnie jeden pracownik złozyl mi wypowiedzenie za porozumieniem ze stron. ma jednak niewykorzystane 2 tygodnie urlopu. slyszlalam ze za ten okres musze zaplacic dodatkowa skaldke do zus. jak to jest? z gory dziekuje pani wioletko za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KS.
Witam , mam pytanko - otóż jestem nauczycielka , umowę drugą na czas okreslony mam do 31.08.08r.ale w wymiarze 11/18 etatu i lada chwila powinnam urodzic dziecko czyli na poczatku lipca.Rozumiem ,ze po urodzeniu bedzie mi przyznawany urlop macierzynski przez 18 tyg.czyli do około 7-10 listopada ale chodzi mi o 2 MIESIĄCE WAKACJI czyli 8 tygodni nie wykorzystanego urlopu wypoczynkowego który będzie mi dyrektor musiał wyplacic po urlopie macierzynskim czyli w listopadzie i grudniu bo jestem do 31sierpnia naormalnie zatrudniona a i tak wakacje bym miała będac na macierzynskim lub nie.Dyrektor juz zaznaczył , że mnie nie zatrudni od nowego roku szkolnego choc nie wiem czy to zgodne z przepisami. Prosze o odpowiedz na te dwie kwestie 1) czy musi mi zwrócic pieniadze za 2 miesiace wakacji (jako urlop wakacyjny który wszystkim nauczycielom przysługuje) i czy przed czy po macierzynskim 2) czy może mnie zwolnic z pracy gdy urodzę np.07.07.08r czyli na poczatku lipca czy musi zatrudnic ( a jestem nauczycielem kontraktowym więc druga umowa chyba musiałaby byc na czas nieokreslony)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kuroń
Kończy mi się wychowawczy,a przed nim miałam przepracowane 7 miesięcy.Orientuje się ktoś czy macierzyński liczy sie do kuroniówki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo proszę o pomoc: Pracuję na umowę na zastępstwo za pracownika. Ta dziewczyna złożyła podanie o urlop wychowawczy do 30 września 2008 roku. Ja mam termin porodu 28 października 2008 roku. Więc moje pytanie brzmi: 1. Czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński? 2. Czy jeśli pracodawca przedłuży mi umowe jeszcze o ten miesiąc (bo prawdopodobnie dziewczyna przedłuży prośbę o urlop wychowawczy) to dostanę zasiłek macierzyński? 3. Jeśli jednak dziewczyna wróci 1 pażdziernika a ja nie moge liczyć na zasiłek macierzyński, to czy mogę się starać o kuroniówkę lub jakieś inne zapomogi? Dodam, że dochód w naszej rodzinie przekracza 504 zł, więc rodzinny odpada. Z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasai_pelasia
Witam! Jestem cały miesiąc na zwolnienu 100% płatnym. Dostałam w tym miesiącu tylko pensję a nie dodano mi nadgodzin. A z tego co piszecie to powinnam dostać średnią z 12 m-cy. Czyli pensja + nadgodziny? ( bo to mi się wlicza wszystko jak dostaję pita) Czy tak? Jakie przepisy o tym mówią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do KS
KS. Witam , mam pytanko - otóż jestem nauczycielka , umowę drugą na czas okreslony mam do 31.08.08r.ale w wymiarze 11/18 etatu i lada chwila powinnam urodzic dziecko czyli na poczatku lipca.Rozumiem ,ze po urodzeniu bedzie mi przyznawany urlop macierzynski przez 18 tyg.czyli do około 7-10 listopada umowę masz do 31.08.2008-> do tego też czasu otrzymasz urlop macierzyński, pozostała część będzie wypłacona jako zasiłek macierzyński przez ZUS (chyba, że dostaniesz nową umowę) ale chodzi mi o 2 MIESIĄCE WAKACJI czyli 8 tygodni nie wykorzystanego urlopu wypoczynkowego który będzie mi dyrektor musiał wyplacic po urlopie macierzynskim czyli w listopadzie i grudniu bo jestem do 31sierpnia naormalnie zatrudniona a i tak wakacje bym miała będac na macierzynskim lub nie.Dyrektor juz zaznaczył , że mnie nie zatrudni od nowego roku szkolnego choc nie wiem czy to zgodne z przepisami. Zgodne. Nie ma takiego obowiązku. Prosze o odpowiedz na te dwie kwestie 1) czy musi mi zwrócic pieniadze za 2 miesiace wakacji (jako urlop wakacyjny który wszystkim nauczycielom przysługuje) i czy przed czy po macierzynskim moim zdaniem ekwiwalent za niewykorzystany urlop- przy rozwiązaniu stosunku pracy 2) czy może mnie zwolnic z pracy gdy urodzę np.07.07.08r czyli na poczatku lipca czy musi zatrudnic ( a jestem nauczycielem kontraktowym więc druga umowa chyba musiałaby byc na czas nieokreslony) masz umowę do 31.08.08- do tego czasu cię nie zwolni, bo będziesz przebywała na urlopie macierzyńskim. Kolejnej umowy nie musi podpisać, ale może. Może to być zarówno umowa na czas nieokreślony, ale i na określony, zwłaszcza, ze nie masz całego etatu- zgodnie z -art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, jednolity tekst: Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KS.
Dziękuję bardzo za odpowiedz , pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do kasai_pelasia
wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie uzyskanej, w miesiącu w którym je uzyskałaś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×