Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość do Nuvola
Nie możesz mieć zwolnienia tylko na jedno miejsce pracy! Za to sa duże konsekwencje. Jak masz zwolneinie, tzn., ze nie mozesz pracować i za to dostajesz kasę. Co za ludzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asiajano
Witam, mam pytanie: obecnie jestem na urlopie wychowawczym (1,5 roku) bezpłatnym, w kwietniu kończy mi się umowa o pracę i nie będzie ona przedłużona. Jęśli zarejestruję się w Urzedzie Pracy czy bedzie mi przyslugiwał zasiłek dla bezrobotnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak zwykle niezorientowana
czy zasiłek rodzinny wypłacany przez MOPS podlega opodatkowaniu i czy powinnam go ująć w rozliczeniu rocznym PIT-37 ? Jeśli tak, to na jakiej podstawie, bo nie dostałam żadnego PIT-11 z MOPS-u ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nuvola
Dziękuję za odpowiedź. Jak jestem chora to dla mnie jest jasne, że nie mogę pracować w ogóle. Ponieważ jest to dla mnie całkiem nowa sytuacja- sądziłam, że z opieką na chore dziecko jest inaczej i w momencie kiedy po pracy wraca mąż, to rozwiązuje problem- a pracujemy w tych samych godzinach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja mam takie pytanie
jestem zatrudniona od maja 2006r do maja tego roku na umowe o prace. termin porodu mam na sierpień. w tej firmie dwie pierwsze umowy są na 2 lata trzecia na czas nieokreślony. jeśli pierwsza kończy mi się w trakcie ciąży to mogą mi drugą dać do czasu porodu czy muszą na te dwa lata? z góry dzięki serdeczne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do a ja mam takie pytanie
Do dnia porodu muszą (jesli umowa konczy Ci się po 3 miesiącu ciąży). Na 2 lata to tylko ustalenia firmy, mogą je modyfikować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do asiajano
Tak.Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 asia_s Dodatek do zasilku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym 400zł, dodatek do rodzinnego dla samotnie wych.170zł 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Nuvola Nie jestem pewna ale chyba opieka nie koniecznie, ale zwolnienie na Ciebie powinno być również z tytulu działalności. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 kalkulka Niestety dla bezrobotnych nie wiem. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 BeataW 33 dni od pracodawcy jest regulowane kodeksem pracy, a Ty będąc na zleceniu nie podlegasz pod kodeks pracy. Dobrowolnie opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, odpowiedzialna za ewentualne otrzymywanie kasy za zwolnienie. I uwaga masz okres wyczekiwania 6 m-cy płacenia składek, wcześniej świadczenie nie przysługuje. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 marz28 Nie bardzo wiem o co pytasz? Jeśli jest wszystko w porządku i stosunek pracy istnieje to jest wszystko ok. Jeśli prowadzicie z teściem wspólne gospodarstwo domowe, powinnaś być ubezpieczona jako osoba współpracująca a nie pracownik. Jeśli nie powadzicie, jest ok. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 zus**** Będzie płatne tylko za jeden dzień i nie zgadzam się, wcale nie jest to bez sensu, skoro jest osoba do opieki. Niestety nieznajomość prawa nie usprawiedliwia. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 asiajano nie wiem 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 jak zwykle niezorientowana nie podlega, nie powinien 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 a ja mam takie pytanie Zgodnie z prawem wystarczy jak dadzą do dnia porodu. Jeśli jednak mają jakiś wewnętrzny regulamin powinni się go trzymać. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To ja mam 2 pytania :) 1. czy urlop wychowawczy jest płatny czy bezpłatny? i 2. jestem w mcu ciąży. Pracuję na umowe na czas nieokreślony. Chciałaby załozyć swoją działalność i otworzyć sklep internetowy, ale nie rezygnować z pracy. słyszałam , że będę musiała sama płacic sobie składki Zus. Kto zapłaci za moje ewentualne zwolnienie lekarskie i urlop macierzyński? Zus czy pracodawca? I co z tym wychowawczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak zwykle niezorientowana
dziękuję bardzo 🌻 złota z Ciebie kobieta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nuvola
Dzięki- L4 to zrozumiałe. Opiekę byłam pierwszy raz w życiu 4 dni. A pracuje od 12 lat. Na zwolnieniu też byłam jedynie raz no i przed porodem, dlatego nie mam kompletnie pojęcia. Dlatego Ci dziękuję bardzo za porady- jestem pomimo wszystko żółtodziobem w tym wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martas_sa
jeli sié jest na L-4 spowodu ciázy i po 33 dniach wypaca ZUS wynagrodzenie to w takiej wysokoci jak na umowie czy innej ? I czy na urlopie macierzyskim te ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do martas_sa
Tak zus wypłaca 100 % kwoty jaką masz w umowie i na urlopie macierzyńskim też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta kadrowa
martas_sa jeli sié jest na L-4 spowodu ciázy i po 33 dniach wypaca ZUS wynagrodzenie to w takiej wysokoci jak na umowie czy innej ? I czy na urlopie macierzyskim te ?? Takie jak miałaś podczas tych 33 dni od pracodawcy ( w dużym uproszczeniu). Otrzymujesz od ZUSu zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Jestem w ciąży, termin porodu mam na 10 listopada. Umowa na czas określony (to już druga) kończy mi się w sierpniu br. Mam zaległy urlop z 2007 i z bieżącego roku. Wymiar urlopu 26 dni/rok. Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu , czy powinien mi dać umowe na czas nieokreślony? Czy jeśli dostanę aneks z inf. o przedłużeniu umowy do dnia porodu, będę mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego, czy tylko dostanę zasiłek? Czy po zakończonym okresie pobierania zasiłku będę mogła wykorzystać zaległy urlop, czy pracodawca powinien wypłacić mi ekwiwalent? Czy urlop macierzyński wlicza się do lat pracy, jeśli chodzi o emeryturę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pitulina25
Witam serdecznie:) Mam kilka pytań w chwili obecnej jestem na urlopie macierzyńskim do 17maja tego roku i co dalej?? gdzie załatwiać wychowawczy?? jakie dokumenty bedą mi potrzebne?? ile wynosi urlop wychowawczy płatny?? pozatym z momentem porodu skończyła mi sie umowa o pracę i w tej chwili jestem tak jakby bezrobotna czy jesli będe miała przyznany urlop wychowawczy moge być zarejestrowana jako bezrobotna i pobierać z tego tytułu zasiłek czy juz nie?? pozdrawiam serdecznie i z góry dziekuję za odpowiedź:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta kadrowa
Witam! Jestem w ciąży, termin porodu mam na 10 listopada. Umowa na czas określony (to już druga) kończy mi się w sierpniu br. Mam zaległy urlop z 2007 i z bieżącego roku. Wymiar urlopu 26 dni/rok. Czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu , czy powinien mi dać umowe na czas nieokreślony? przedłuży do dnia porodu nie powinien, ale może jeśli podpisze z Tobą kolejna umowę to na czas nieokreślony, chyba że będzie przerwa między drugą a trzecią umową będzie dłuższa niż miesiąc Czy jeśli dostanę aneks z inf. o przedłużeniu umowy do dnia porodu, będę mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego, czy tylko dostanę zasiłek? tylko zasiłek po zasiłku macierzyńskim możesz się starać o zasiłek dla bezrobotnych ( o ile będziesz bezrobotna) Czy po zakończonym okresie pobierania zasiłku będę mogła wykorzystać zaległy urlop, czy pracodawca powinien wypłacić mi ekwiwalent? ekwiwalent, ale możesz wybrać do dnia porodu zaległy powinnaś wybrać do 31 marca bieżącego roku Czy urlop macierzyński wlicza się do lat pracy, jeśli chodzi o emeryturę? urlop tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta kadrowa
Witam serdecznie Mam kilka pytań w chwili obecnej jestem na urlopie macierzyńskim do 17maja tego roku i co dalej?? gdzie załatwiać wychowawczy?? jakie dokumenty bedą mi potrzebne?? ile wynosi urlop wychowawczy płatny?? pozatym z momentem porodu skończyła mi sie umowa o pracę i w tej chwili jestem tak jakby bezrobotna czy jesli będe miała przyznany urlop wychowawczy moge być zarejestrowana jako bezrobotna i pobierać z tego tytułu zasiłek czy juz nie?? nie ma takiej możliwości jeśli jesteś bezrobotna, to nie należy Ci sie urlop wychowawczy powinnaś się zarejestrować w Urzędzie Pracy albo mąż powinien cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w swoim zakładzie pracy jeśli macie niskie zarobki możesz się starać o zasiłek rodzinny - 48 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość weac
Mam pytanie jeśli dziecko karmi sie piersią i korzysta sie z przerwy w pracy z tego tytułu to do jakiego wieku dziecka przysługuje ta przerwa? I gdy dziecko skończy rok to co jaki czas powinno sie przedkładać zaświadczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta kadrowa
weac Mam pytanie jeśli dziecko karmi sie piersią i korzysta sie z przerwy w pracy z tego tytułu to do jakiego wieku dziecka przysługuje ta przerwa? I gdy dziecko skończy rok to co jaki czas powinno sie przedkładać zaświadczenie? nie ma ograniczeń co do wieku, teoretycznie nawet nie ma wymogu zaświadczenia, zaświadczenie jest potrzebne jak zażąda tego pracodawca,że nadal karmisz, jak skończysz musisz o tym pracodawcy powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość weac
Jolanta kadrowa dzięki a mi w pracy powiedzieli że teraz jak dziecko ma rok to musze donosić zaświadczenie co miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta kadrowa
Jesli pracodawca tego żąda, to musisz donieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wizir
Witam, Niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży, i właśnie mija pierwszy miesiąc. Moja mama cały czas mówi coś o zasiłkach macierzyńskich bądź wychowawczych, i chciałam się dowiedzieć coś więcej na ten temat. Obecnie jestem zatrudniona na umowę na zlecenie, studiuję zaocznie i jestem zarejestrowana na gospodarstwie rolnym rodziców, czyli przynależę do KRUS-u i tam opłacam składki Chciałam się dowiedzieć co mi się należy, z jakich zasiłków mogę skorzystać przed bądź po urodzeniu dziecka ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Magda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do wizir
Niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży, i właśnie mija pierwszy miesiąc. Obecnie jestem zatrudniona na umowę na zlecenie, studiuję zaocznie i jestem zarejestrowana na gospodarstwie rolnym rodziców, czyli przynależę do KRUS-u i tam opłacam składki Chciałam się dowiedzieć co mi się należy, z jakich zasiłków mogę skorzystać przed bądź po urodzeniu dziecka ? Z umowy zlecenia niestety nic. Z KRUSU jednorazowy zasiłek macierzyński w wysokosci bodajże 2 tyś+ "becikowe"+ tzw. drugie becikowe(w zależności od dochodów) "zasiłek macierzyński przysługuje, jeśli okres podlegania temu ubezpieczeniu wynosi co najmniej 1 rok bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Do wymaganego rocznego okresu ubezpieczenia nie wlicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, nawet gdy zainteresowany nie nabył prawa do analogicznego świadczenia z tego ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek ten przysługuje im łącznie. O zasiłek macierzyński może zatem ubiegać się także ubezpieczony rolnik - ojciec dziecka, o ile to on złoży wniosek i skrócony akt urodzenia dziecka, z którego będzie wynikało, iż jest ojcem dziecka.) ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikom) w przypadku urodzenia dziecka przysługuje zasiłek macierzyński, który jest jednorazowym świadczeniem finasowanym wyłącznie z ich składki płaconej na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Z kolei z tytułu urodzenia dziecka ubezpieczonym zarówno w KRUS jak i w ZUS przysługuje na ogólnie obowiązujących zasadach wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych jednorazowa zapomoga w kwocie 1000 zł. Dodatkowo osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego, a więc te, w których dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł, mogą również skorzystać z prawa do dodatkowej kwoty 1000 zł becikowego, czyli z dodatku z tytułu urodzenia dziecka." urlop macierzyński, wychowawczy-niestey nie. Tu masz link do wniosku: http://www.krus.gov.pl/fileadmin/(moje_dokumenty/dokumenty/bip/form/swiad/sr-24.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wizir
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź !! Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dobrze, że jest tu osoba, której można się poradzić, która służy pomocą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pitulina25
Witam serdecznie Mam kilka pytań w chwili obecnej jestem na urlopie macierzyńskim do 17maja tego roku i co dalej?? gdzie załatwiać wychowawczy?? jakie dokumenty bedą mi potrzebne?? ile wynosi urlop wychowawczy płatny?? pozatym z momentem porodu skończyła mi sie umowa o pracę i w tej chwili jestem tak jakby bezrobotna czy jesli będe miała przyznany urlop wychowawczy moge być zarejestrowana jako bezrobotna i pobierać z tego tytułu zasiłek czy juz nie?? nie ma takiej możliwości jeśli jesteś bezrobotna, to nie należy Ci sie urlop wychowawczy powinnaś się zarejestrować w Urzędzie Pracy albo mąż powinien cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w swoim zakładzie pracy jeśli macie niskie zarobki możesz się starać o zasiłek rodzinny - 48 zł ************************************************************************************* wogóle niema szansy na wychowawczy czy jak się zarejestruje w urzadzie pracy to moge się strać?? jestem już zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego mojego męża zasiłek rodzinny mamy już przyznany:(:(:( bardzo prosze o odp bardzo mnie zaniepokoiła pani odp bo nikt mi o tym nie powiedział:(:(:(:(:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitulina25: mam tą samą sytuację. Umowa wygasła z dniem porodu. Obecnie jestem na macierzyńskim i myślałam, że swobodnie dostanę wychowawczy. A tu się okazuje, że mi się nie należy bo trzeba być w nieprzerwanym stosunku pracy na umowę o pracę, conajmniej pół roku przed wychowawczym! Czyli pracodawca musiałby być tak dobry i podpisać z nami umowę, jeszcze minimum na pół roku, od dnia porodu. Inaczej nie da rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, ja mam pytanie ad zwolnienia lekarskiego. Obecnie jestem już ponad miesiąc na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, w tym 2 tydonie pobytu w szpitalu. Jak długo można byc na zwolnieniu lekarskim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam!! do14 kwietna jestem na macierzyńskim a od 15 do 16 wzielam opieke na dzieckiem a potem od 17 chcialam isc na wypoczynkowy zaległy i biezacy... odpowiedz pozytywna dostałam na opieke a 17 mam przyjsc do pracy.. czy w tej sytuacji kp art163 par3 ze bezposrednio po macierzyńskim nalezy mi sie i pracodawca nie moze odmówc wypocynkowego mnie jesscze obowiązuje?? czy bezposrednio to chodzi o to ze niewróciłam do pracy , czy ze w nastepnym dniu po macierzyńskim ---chyba babola strzeliłam ze najpierw wzielam 2 dni opieki a nie wypoczynkowy--- jak to odkrecic??? przypuszczam ze chce mnie sie pozbyc... co mam w tej sytuacji zrobic??? do kiedy musi mi dac zaległy urlop?? moze tak go przycisne?? błagam o pomoc bo terminy gonią ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×