Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ciekawa99

Jak to jest ze Świadkami Jehowy??

Polecane posty

zamulista pani - to ty chyba niedokładnie czytałaś Ewangelie, bo jakoś nie dziwi cię, dlaczego Chrystus przyjął chrzest, który jest na odpuszczenie grzechów? Mk 1:4 \"Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów\" - to Chrystus musiał się nawracać? Dz 2:38 potwierdzają, że chrzest jest \"na odpuszczenie grzechów waszych\". Jakoś nie zauważyłam, żeby Jezus tego potrzebował, a jednak powiedział \"Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe\" Mt 3:15. Podobnie Maria postępowała, wypełniała po prostu wszystko to, do czego zobowiązywało ją Prawo Mojżeszowe. Doczytaj sobie łaskawie, dlaczego to Żydzi poddawali noworodki obrzezaniu. Poza tym, ofiara kobiety, która urodziła dziecko, składana była dla oczyszczenia z rytualnej nieczystości, przepisy w tym zakresie zawarte są w 12 rozdziale Księgi Kapłańskiej. Zanim Chrystus rozpoczął swą działalność, zarówno On, jak Maria robili to, do czego zobowiązywało Prawo. W tym obrzezanie, pielgrzymki, rytualne oczyszczenie. Dlatego Paweł pisał w liście do Galatów: \"4 Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, 5 aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.\"\ Nie wiem, jaką religię wyznajesz i w sumie g... mnie to obchodzi, ale nie znam takiej, która opierając się na Nowym Testamencie zezwalałaby na wyrażanie się o Marii per \"maryśka\". ŚJ, którzy nie darzą Marii takim szacunkiem, jak KK, wyrażają się o niej: \"W Piśmie Świętym czytamy, że Bóg Wszechmocny szczególnie pobłogosławił tej młodej kobiecie, wybierając ją na matkę Jezusa.\" - to jest cytat z oficjalnej strony ŚJ. To samo Pismo stwierdza: \"Oto bowiem błogosławić mnie odtąd będą wszystkie pokolenia\". A nie wycierać sobie nią gębę jak pierwszą lepszą. A jak można urodzić dziecko i być cnotką - jakoś można, ŚJ nie negują bynajmniej dziewictwa Marii jeśli chodzi o narodzenie Jezusa. No chyba, że dla ciebie dziewictwo łączy się tylko z przerwaniem błonki, na temat której, nota bene, nie pisze się w NT. Pisarze wczesnego chrześcijaństwa, kiedy żywa była tradycja ustna, wspominają o dziewictwie nawet po porodzie, jeśli już się tak czepiasz tej błonki. Równie nielogiczne jest to, że Jezus poczęty został bez udziału jakiegoś faceta, przyjął chrzest na odpuszczenie grzechów, że został obrzezany, chodził na pielgrzymki do Jerozolimy na święto Paschy. Nielogiczne jest też, że ktoś chodzi po wodzie, umiera, a potem zmartwychwstaje i przechodzi sobie przez ściany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a mi się wydaje że Jezus stał się pełnią jak pokonał śmierć-zmartwychwstał i wstąpił do nieba. Jezus był bezgrzeszny podobnie jak i Maryja. Maryja nie mogła być grzeszna i urodzić Jezusa to by się dopiero nietzrymało. Maryja (z tego co ja wiem) była wolna od grzechu pierworodnego ona już od poczęcia była wyznaczona na matkę Jezusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tylko jako dziecko bralam Biblie tak doslownie... Nie moglam wtedy zrozumiec dlaczego Pan Bog pozwala (czy wrecz zyczy sobie) skladania ofiar ze zwierzat :( Pozniej dopiero zaczelam to traktowac jako symbole. A juz napewno nie bralabym dziewictwa Maryji az tak doslownie :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak to przecież Bóg wg prawa Mojżeszowego kazał składac ofiary ze zwierzat i Żydzi je składali więc jakie to symbole są?? nagie fakty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dla mnie to symbole... Bo ja wierze w dobrego, milosciwego Boga, a nie okrutnego. Stworzyl zwierzeta, nie po to by skladac je na ofiary :O Ofiary to sie skladalo bogini Kali :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kwiat wisielców - no to muszę cię rozczarować, Żydzi składali ofiary krwawe według przepisów Prawa w Księdze Kapłańskiej. Działo się tak do 70 r. n. e. (z wyjątkiem niewoli babilońskiej), czyli do zburzenia drugiej świątyni w Jerozolimie. To nie były żadne symbole, tylko prawdziwe ofiary. Ponieważ Pismo zabrania składania ofiar poza świątynią, więc po jej zburzeniu, głównie za sprawą rabina Jochanana ben Zakkaj, wprowadzono zmiany, powołując się m.in. na księgę Ozeasza 14:3. Zastąpiono ofiary krwawe modlitwą, dobrymi uczynkami i studiowaniem Tory - tak zapisano w Talmudzie i tak jest do dziś. Dokładnie jak to ja Toja napisała - takie są nagie fakty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesz... ludzie czesto rozne rzeczy sobie wymyslali i tlumaczyli to roznymi boskimi prawami (patrz: sieta inkwizycja, wyprawy krzyzowe) Ja wierze w cos innego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, ale w przypadku ofiar akurat nie było miejsca na domysły ani interpretacje. Księga Kapłańska napisana jest jasno i nie pozostawia miejsca na wątpliwości, łącznie z takimi szczegółami, jak ukręcanie łebka gołębiowi, które części ciała mają być spalone i w jakim miejscu, które miejsce ma być kropione krwią i tak dalej. To trochę co innego, niż posługiwanie się metaforami, by uzasadnic np. palenie na stosach: J 15:6 \"Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie.\" (Brrr robi mi się słabo na samą myśl, straszne czasy) W Księdze Kapłańskiej takich metafor po prostu nie ma. Przepisy postawione jasno, tak ma być i koniec. I było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czyli naklanianie Abrahama do zabicia wlasnego jedynego syna to symbol, a zabijanie zwierzat to juz nie...? :P A jakby ktos nie byl w stanie zabic zwierzecia (patrz - ja) to bylby gorszy, bo nie wykonal rozkazu Boga... Nic mnie nie przekona do uwierzenia, ze Bog chce, zeby zwierzeta byly zabijane i skladane w ofierze. Jakiekolwiek zapisy :P Napisac mozna wszystko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja mysle-----> juz nie przesadzaj, ze bezgrzeszna Maryja bylaby dla siebie zbawieniem.... troche dziwnie to brzmi. Osoba bezgrzeszna NIE potrzebuje juz zbawienia, bo jest juz zbawiona. Przez tegosamego Jezusa. Rdz 3,15: Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę» Plan zbawienia od samego poczatku przewidywal Matke i jej potomstwo. Rola Maryji w tej calej historii bylo wydanie na swiat tego, ktory ukreci glowe wezowi. Ona, ktora zyla w skrajnej nienawisci z wezem, musiala byc jego przeciwienstwem, aby sprostac tej walce- musiala byc calkowicie czysta i bezgrzeszna, aby wykonac plan zbawienia i byc realnym zagrozeniem dla niego. W przeciwnym wypadku diabel (badz co badz bardzo potezny aniol, mistrz kusicieli) szybko by sobie i z nia poradzil. A przeciez Maryja miala niezmiernie wazne zadanie- miala wydac na swiat Syna Bozego! Od samego poczatku plan Bozy przewidywal, ze Syn Maryji wybawi ludzi, nie zas ona sama. W sumie to bylo dowodem jawiekszej milosc Boga do ludzi. Co innego, jakby ofiarowal za nas wybrana przez siebie kobiete, a co innego jest jak ofiarowal siebie sam! NIe uwazasz? Ofiarowanie czlowieka, jak jakiegos zwierzeciea ofiarnego, byloby w moich oczach dosc watpliwe- na zasadzie: ja was wybawiam, ale cierpi kto inny..... Jezus, Syn Bozy, byl najwyzsza ofiara przeblagalna jaka mozna sobie wyobrazic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezus dał się ochrzcić zeby wskaząć nam drogę. Tego typu pytań można zadawać więcej, a najważniejsze by brzmiało dlaczego Jezus jako Bóg przyszedł na świat i przybrał postać człwoeika? Dlaczego Jezus umarł skoro jest Bogiem? itd itd .... wszystko co robił Jezus miało jeden podstawowy cel, pokazać nam drogę do zbawienia. A Maria przecież nie wiedziała jakie plany ma w stosunku do niej Bóg dlatego robiła wszystko zgodnie z prawem, z prawem wg którego była wychowana, przecież nie mogła nagle przy objawieniu stać się jakąs zuchwałą kobietą, bo Bóg ją wybrał. Bo gdyby tak sie stało to nie została by wybrana na Matke Jezusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwiat wisielców - po pierwsze to było inne prawo, inne wychowanie, inna rzeczywistość. Podstawowy błąd to porównywanie tego że Ty teraz byś nie zabiła zwierzęcia. Mylisz pojęcia chyba. Fakty są takie że zabijali zwięrzęta i składali je w ofierze na chwałe Boga i to są fakty żadne symbole, symbolem może być obraz przedstawiony przez age. \"ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę\" Jeśli chodzi o Abrahama i jego syna to była próba dla Abrahama, on nie miał go zabijać, tylko Bóg chciał go wypróbować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiem co to bylo z Abrahamem... Tyle, ze On juz Go prawie dzaiabnal... A jakby Mu sie tak szybko reki nie udalo cofnac...?? To by bylo zabojstwo dla Boga. I w to nie wierze. Poza tym bedac czlowiekiem nie uwazam sie za lepsza od zwierzecia. I nie widze ronicy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zamulista pani
Brawo "a ja mysle"to sie nazywa zdrowe podejscie do sprawy!!!sluszne,logiczne i oparte na biblii rozumowanie przyjete z pokora ducha!wlasnie skad ten kult maryski w waszym kosciele bo toc ona boga nie urodzila tylko jego syna.Bo chyba nie powiecie ze Jahwe jezus i duch swiety przez 9miesiecy rozwijali sie w brzuchu marii,i w tymze to czasie rzadzili swiatem i niebiosami?bo skoro trojca to jedno to chyba tak to nalezy rozumowac? hm???? do aga1979cooooo?pelna laski=bezgrzeszna???????skad tys to wziela kobieto?od swietego olaboga???to jest twoja intempretacja niczym poparta!blogoslawiona to inaczej szczesliwa!i male sprostowanie swiat zostal zbawiony przez syna bozego ze nie przez boga bo to przed swoim ojcem musial jezus wykazac swoja lojalnosc nie przed soba samym,to wole swojego ojca jezus musial wypelnic a wola jego co do swojego syna bylo by ten oddal zycie za grzechy calego swiata bysmy mogli dostapic wybawienia w tym stac sie tez wybawieniem dla marii bo przed smiercia jezusa nikt nie dostapil wybawienia,takze mariia nie!a skad wzielam ze" swiat mial byc zbawiony przez doskonalego czlowieka??czy tasz ty ta biblie i takich prostych rzeczy nie wiesz?to ja ci powiem w mysl zasady z 5moj.19,21zycie za zycie,oko za oko,zab za zab,reka za reke,noga za noge"dlatego jezus musial przyjsc bo nie bylo po adamie az do jezusa zadnego czlowieka bez grzechu doskonalego.Jezus musial oddac rownowartosc ofiary zycie jakie utracil adam jezus odzyskal,zaden ludzik ani zadne zwierze tego nie moglo dokonac.Jezus wypelnil i dopelnil prawo.2patasz dlaczego jezus dal sie ochrzcic?bo taka byla wola boza!heb10:7oddal zycie za grzechy nie swoje tylko calego swiata1piotra2;22-24 "on grzechu nie popelnil,ani nie znaleziono zdrady w ustach jego" "on grzechy nasze sam na cieleswoim ponioslna drzewo,abysmyobumalszy grzechom,dla sprawiedliwosci zyli.jego since uleczyly was"i teraz bardzo wazne1jana1;7 "jesli zas,chodzimy w swiatlosci,jak on sam jest w swiatlosci,spolecznosc mamy z soba,i krew chrystusa ;Syna jego,oczyszcza nas od wszelkiego grzechu"a to ciekawe? a wy twierdzicie ze maria juz wczesniej przed smiercia jezusa byla bez grzechu??????????????to pewnie biblia klamie??ach no jasne!to wasz kosciol mowi prawde a biblia sciemnia! Chce tylko nadmienic ze SJ nie jestem i nim nie zamierzam zostac.Wy tylko widzicie 2religie katolicka i swiadkow jehowy,tymczasem ja jestem protestantka haaa i co wy nato?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zamulista ---> Wyznawca jakiejkolwiek wiary bys nie byla kiepskie dajesz jej swiadectwo :O Skad w tobie tyle jadu, frustracji; ze o urazaniu uczuc religijnych innych nie wspomne :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chyba protestantką wszystkiego, ale nie wyznawcą Kościoła Protestanckiego. bo jeśli tak to chyba doktryny tego Kościała również nie poznałaś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja mysle---> co do Maryi: \"blogoslawiona miedzy niewastami\" i \"laski pelna\" to dwie odrebne sprawy, ktorych ja ze soba nie mieszalam. To pierwsze dotyczy- jak sama zauwazylas- zaszczytu kobiety- matki (zdanie to zostalo wypowiedziane przez Elzbiete). To drugie swiadczy o szczegolnej lasce danej Maryi, ktora przygotowala ja na przyjecie Boga. Katolicy widza w tej lasce bezgrzesznosc (w ktorej zawiera sie rowniez dziewictwo). To prawda- nie powinnismy czcic Maryi na rowni z Bogiem. Powinna byc ona dla nas raczej drogowskazem do Jezusa. Jednakze Pismo sw. wspomina o tym, ze Maryja zajmie szczegolne miejsce w historii zbawienia: \"Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia\". Maryja byla kims wazniejszym od wszystkich innych ludzi- nawet od apostolow. Ap 12,1: \"Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.\" To ona jest nam dana jako znak na niebie. Dlatego nalezy jej sie szczegolna czesc. zamulista pani----> zwykle spotykalam sie z ludzkimi protestantami. W mojej miejscowosci kwitnie duch ekumeniczny. Ale ty niestety nie dajesz najlepszego swiadectwa o twojej wierze, moja ty siostro odlaczona. A moze sie pochwalisz, jaki odlam protestantyzmu reprezentujesz? Chetnie z toba podyskutuje, ale tak dlugo, jak bedziesz obrazac moja wiare, bede cie po prostu ignorowac. :) kwiat wisielcow---> czy jestes wegetarianka???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zamulista pani
aha aga jesli uwazasz ze ten werset z apokalipsy dotyczy marii to ja ci zacytuje kolejny z tych wersetowczyli 12;17"I zawrzal smok gniewem na niewiaste,i odszedl,aby podjac walke z reszta jej POTOMSTWA ,ktore strzeze przykazan bozych i trwa przy swiadectwie o Jezusie"czyli jednak maria miala potomstwo?a tak apropo tego przez ciebie zacytowanego wersetu uderzajace podobienstwo opisu znalazlam w Izajasza54;rozdziale ,zachecam do przeczytania wszystkich i zadanie sobie pytania czy w tym wypadku tez jest mowa o marii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przecież katolicy nie czczą Marii na równi z Bogiem. Oddaje się jej cześć, ale nie robi się z niej jakiejś bogini. Weźcie nawet najpopularniejszą modlitwę \"Zdrowaś Mario\" Zdrowaś Mario, łaskiś pełna, Pan z Tobą (Łk 1:18) Błogosławionaś między niewiastami i błogosławiony Owoc Twego żywota Jezus (Łk 1:42) Święta Mario, Matko Boża, MÓDL się za nami wszystkimi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen. To jest przecież prośba o wstawiennictwo, o MODLITWĘ za nas, a nie żeby ona dała nam coś osobiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwiat wisielcow---> tak dlugo, jak nie jestes wegetarianka, nie powinnas oburzac sie na ofiary ze zwierzat. Przeciez kazda szyneczka pochodzi z biednej swinki ;) A ofiary ze zwierzat byly tez spozywane- nikt miesa nie wyrzucal, ani nie palil. Zabijanie zwierzat jest bardzo ludzka i normalna rzecza. Tobie to sie moze w glowie nie miesci, ale wystarczy zobaczyc, jak sobie zyja rolnicy- tam zabijanie zwierzat stoi na porzadku dziennym. Takie zycie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aga---> Nie oburzam sie ;) Po prostu wirze, ze Bog by nikomu nie kazal zabijac nic i nikogo dla siebie :) Dla swojego widzimi sie... A jest roznica w zabijaniu (a tym bardziej w hodowli - ale to nie na temat troche...). Zreszta zwierzeta siebie nawzajem tez zabijaja. Mnie po prostu wkurza okrucienstwo ludzi :( I naprawde - pierwsze slysze o spozywaniu ofiar. Na serio? Poza tym jak jem mieso to nie znaczy, ze wlasnorecznie zabijalm zwierze :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja myślę - ja się już momentami zastanawiam czy Ty sobie jaja robisz czy tak naprawde piszesz. Jezus jest Bogiem. Urodził się z Maryji i Ducha Św jako Bóg - Człowiek. Bóg jest jeden w trójcy Bóg Ojciec Syn Boży i Duch Święty. Ale Maryja też jest bez grzech - dalej nieruzumiesz? tłuczemy Ci to już chyba 3 stronę. Zresztą możesz sobie uważać jak chcesz. Dla Ciebie może być Maryja zwykła, ale dla mnie jest bez grzechu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a i jeszcze jedno a ja myśle to Ty ciągle zadajesz dziwne pytania? Nie ja. Nie wiem skad Wam się to się wzieło że co poniektórzy myślą że Maryja jest czczona na równi z trójedynym Bogiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja myślę - czyż ty nie piszesz w jedneym zdaniu tego samego ??,,, Widzisz Ago jaka jest niekonsekwencja wsrod katolikow,zobacz ty mowisz ze nie powinno sie jej czczic(mowisz jako katoliczka,przyznajac ze jednak ludzie ja czcza),a za chwilke inna z katoliczek twierdzi ze katolicy wcale jej nie czczą. ------------------------------------------------------- Chodzi o to że katolicy nie czczą Maryji na równi z Bogiem... rozumiesz?? ----------------------------------------------------------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja myślę - ależ sama sobie odpowiedziałaś na to pytanie :) cyt: \"Jesli cos jest wolą Boga to tak jest i koniec i nie ma co zadawac pytan\"... Spróbuję ci jutro trochę naświetlić katolicki punkt widzenia, dziś już nie mam na to czasu. Nigdzie nie twierdziłam, że katolicy nie czczą Marii, tylko że nie czczą jej na równi z Bogiem, a to różnica. Podobnie jak różnicą jest prosić o łaskę Boga, a prosić Marię o modlitwę \"nami grzesznymi\" - modlitwę do Boga. Na temat figurek już rozmawialiśmy i wydawało mi się, że wyjaśniłam rzecz wystarczająco, dwukrotnie zresztą, o ile pamiętam. I tak się nie dogadamy, to oczywiste, podobnie jak ja nigdy nie zrozumiem, dlaczego Jezus mialby być archaniołem i dlaczego jednym z argumentów na to jest to, że \"zstąpi z głosem archanielskim\", choc w tym samym wersie robi to z trąbą Bożą, a jednak nie czyni Go to Bogiem. Nie zrozumiem też, dlaczego władza w Niebie mialaby być oddana archaniołowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja sobie nie musze odpowiadac na to pytanie. Każdy katolik również Ci obecni tutaj powiedzą Ci że jest Ona bezgrzeszna. Ja Ci to mogę unaocznić tylko w ten sposób Pierwsze objawienie Ducha Św. ma miejsce podczas chrztu Jezusa. Wówczas Duch Św. objawił się pod postacią białej gołębicy. Jezus nazywa Go \"Duchem-Pocieszycielem\" (por. Ap 12, 10de) oraz \"Duchem Prawdy\" (por. J 15, 26-27) i obiecuje go zesłać na apostołów jako pomoc po swoim Wniebowstąpieniu. Wydarzenie to miało miejsce pięćdziesiąt dni po Jego śmierci (zob. Zesłanie Ducha Świętego), kiedy Duch objawił się poprzez języki ognia nad głowami apostołów oraz przez podmuch silnego wiatru, który nawiedził pomieszczenie w którym przebywali. Odtąd apostołowie odważnie rozpoczęli głoszenie Ewangelii na całym świecie, co trwa po dziś dzień. Dodatkowo Jezus przyrzekł, że w chwili prześladowań Duch pomoże stawić czoła wrogom (por. Mt 10, 19-20). \"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego\" (Mt 28, 19) A to jest już Twoja sprawa czy uważasz że Maryja jest bezgrzeszna czy nie, ale cały Kościół Katolicki uważa ją za bezgrzeszną. Nazywamy Ją różnymi imionami, np. Najświętsza Maryja Panna, gdyż spośród wszystkich ludzi na świecie była, jest i pozostanie najświętsza. Dlaczego? Ona już od chwili swego poczęcia w łonie matki, świętej Anny, była wolna od dziedziczenia grzechu pierworodnego ze względu na to, że miała zostać Matką Boga-Człowieka. W swym życiu osobistym nigdy nie popełniła najmniejszego grzechu i to jest drugi powód Jej niezrównanej świętości. Ze względu na Jej doskonałość (Niepokalane Poczęcie, osobistą bezgrzeszność) i godność Bożej Rodzicielki, Maryja — spośród wszystkich ludzi — jest duchowo najbliżej Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Jest szczególną Orędowniczką i Pośredniczką między nami, grzesznymi, a Panem Bogiem. Teologi nie ukończyłam żeby się w to zagłębiać, Tobie by się to może przydało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dalsza odp co do tego Ducha Świętego „Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania. Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie” (KKK 1213) Chrzest św. jest sakramentem, w którym przez polanie wodą i wymówienie słów sakramentalnych człowiek otrzymuje odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów przed chrztem popełnionych oraz staje się dzieckiem Bożym i otrzymuje życie wieczne. Ustanowił go Chrystus i „powierzył wraz z Ewangelią swojemu Kościołowi, gdy polecił Apostołom: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19). Poprzez chrzest święty ludzie wchodzą do wspólnoty Kościoła, uczestniczą w powszechnym kapłaństwie, stają się uczestnikami Bożej natury, a wszczepieni w Chrystusa, w jego misterium śmierci i zmartwychwstania przechodzą ze śmierci grzechu do życia w łasce. „Kościół, otrzymawszy polecenie Chrystusowe głoszenia Ewangelii i udzielania chrztu, już od pierwszych wieków chrzcił nie tylko dorosłych, lecz także niemowlęta. Zawsze bowiem uważał, że według słów Pańskich: ‘Jeśli się ktoś nie odrodzi z wody i Ducha Świętego, nie może wejść do królestwa Bożego’ (J 3, 5), dzieciom nie należy odmawiać chrztu, ponieważ chrzci się je w wierze tego właśnie Kościoła, wyznawanej publicznie przez rodziców, przez chrzestnych i przez innych uczestników. Dla dopełnienia całej prawdy sakramentu trzeba, aby dzieci były potem wychowywane w tej wierze, w której zostały ochrzczone” Chrzest jest początkiem nowego życia – życia we wspólnocie z Jezusem i z wszystkimi, którzy w Niego wierzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×