Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ciekawa99

Jak to jest ze Świadkami Jehowy??

Polecane posty

czyli coś sie zmieniło....takie informacje nie wymyśliłam ja ale napisał człowiek znający kk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to chyba kiepsko znał, skoro to juz od tak danwa sie zmienił, a on nadal operowal bardzo starymi danymi. Moja komunia była 20 lat temu i zasady były takie jakie sa teraz i ja o tym wiedziala o ksiadz nie wiedzial. Dziwne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie staram się pokazać czyj kościól jest najlepszy, ale w związku z tematem eucharystii piszę o absurdach do jakich można dojść i samemu wpędzać sie w kozi róg i jak bardzo można się minąć z Prawdą głoszoną przez Zbawcę. nevadaaaa 🌻 jest tak jak piszesz WIARA W OFIARĘ ZMARTWYCHWSTAŁEGO PANA...DAJE WIECZNOSĆ Z NIM, zaden kościól, czy to protestancki czy katolicki czy prawosławny, ale On Zbawiciel Jezus Chrystus❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio to napisz o absurdach Twojego kosciola, pewnie tez by sie ich sporo znalazlo, jak w kazdym zreszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie dostrzegłam jak do tej pory....❤️ a już dobrych parę lat idę drogą którą jest Jezus Chrystus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pewnie raczej nie chcesz dostrzegac, jak kazdy człowiek w swoim kościele. Dobrej nocy zycze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Boanerges
_ulka_ - "Jest jedna Biblia, ktora zawiera 66 ksiąg." - Skoro lubisz retorykę to również retoryką odpowiem: Jest jedna Biblia, która zawiera 73 księgi. ;-) _ulka_ - "5 Ksiąg Mojżeszowych + 21 historycznych + 13 dydaktycznych =39 ksiąg Starego Testamentu, a więc bez apokryfów. "Zarys dziejow religii" to praca zbiorowa napisana przez 22 naukowców historykow i archeologów, także biblistow pod kierownictwem prof.dr Józefa Kellera, prof. dr Wieslawa Kotańskiego, prof. dr Witolda Tylocha i mgr Bogdana Kupisa." - Nie napisałaś czegoś czego ja bym już nie ujął a jedynie rozwinęłaś kwestie Kanonu Hebrajskiego. I co dalej? Nie odniosłaś się w ogóle do historii i powstania Kanonu. Nic nie podważyłaś ponieważ omówienie czym jest ten Kanon nie podważa tego iż chrześcijanie do roku 1534 nie używali Kanonu Hebrajskiego przez chrześcijan... ;-) _ulka_ - "Jeśli to do ciebie nie dotrze to ja już nic na to nie poradzę. " - Znów chcesz mi coś pokazać retoryką? Tak, ja dziękuję za takie "dowody" bez dowodów. ;-) _ulka_ - "Boa - po tym zdaniu widać jak mało wiesz o Biblii, szczególnie o kolejnych wydaniach Tysiąclatki " - A co ja niby wiem? a czego nie wiem? Widzę że masz dar Prorokowania :) - Kamelio nikt nie podważa tego że Chrystus Jest Drogą Prawdą i Życiem i Zbawił nas i w Nim mamy pokładać swą Nadzieję i w Jego najwyższym imieniu jest wszystko i mamy być Jego świadkami. Tego nikt nie neguje. My wierzymy po prostu że jest to Prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa. Nie wierzysz w to? Ok. Ja w to wierzę bo tak mówi Pismo i nie mówi o żadnym symbolu, a wręcz przeciwnie, ale niech Pan Cię Prowadzi tak jak uważa bo być może inna ścieżkę obrał Ci Chrystus :) I na zakończenie pamiętajmy kochać świadków bo choć trwają w religii fałszywej to sa to tacy sami ludzie grzeszący i kochani przez Boga jak my. :) Marana-Tha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
- Nie napisałaś czegoś czego ja bym już nie ujął a jedynie rozwinęłaś kwestie Kanonu Hebrajskiego. I co dalej? Nie odniosłaś się w ogóle do historii i powstania Kanonu. A do historii kościola w ogóle tez mi zaraz każesz się odnosic? Łoj, czlowieku. Rzecz dotyczy ksiag biblijnych i ich ilosci, a nie historii kanonow i historii Biblii w ogóle. Niczego nie rozwijalam - wymienilam tylko księgi i już. ;) Jest forum poswiecone Biblii i tam mozesz te wątpliwosci przedstawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio nikt nie podważa tego że Chrystus Jest Drogą Prawdą i Życiem i Zbawił nas i w Nim mamy pokładać swą Nadzieję i w Jego najwyższym imieniu jest wszystko i mamy być Jego świadkami. ❤️ ❤️ ❤️ 🌻 🌻 🌻 :):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Boanerges
To może ulka napisz dlaczego chrześcijanie przez ponad 1500 lat nie używali Kanonu Hebrajskiego czy też przez kilkadziesiąt lat zanim powstał Kanon Hebrajski na jakiej podstawie chrześcijanie posługiwali się księgami ST i jakie to były ;-) Dodam tylko dla osób postronnych informację (bo wydaje mi się, że chyba temat niektórych zainteresował), że księgi dzieli się na: - protokanoniczne - deuterokanoniczne - apokryfy I zgodnie z tym podziałem zalicza się do nich: Księgi Protokanoniczne: # Starego Testamentu: - Rodzaju (1 Mojżeszowa) - Wyjścia (2 Mojżeszowa) - Kapłańska (3 Mojżeszowa) - Liczb (4 Mojżeszowa) - Powtórzonego Prawa (5 Mojżeszowa) - Jozuego - Sędziów - Rut - 1 Samuela - 2 Samuela - 1 Królewska - 2 Królewska - 1 Kronik - 2 Kronik - Ezdrasza - Nehemiasza - Estery - Hioba (Joba) - Psalmy - Przysłów (Przypowieści) - Koheleta (Kaznodziei) - Pieśń nad pieśniami - Izajasza - Jeremiasza - Lamentacje (Treny) - Ezechiela - Daniela - Ozeasza - Joela - Amosa - Abdiasza - Jonasza - Micheasza - Nahuma - Habakuka - Sofoniasza - Aggeusza - Zachariasza - Malachiasza # Nowego Testamentu: Księgi Deuterokanoniczne: # Starego Testamentu: - 1 Księga Machabejska (1 Mch); - 2 Księga Machabejska (2 Mch); - Księga Mądrości (Mdr); - Mądrość Syracha (Eklezjastyk) (Syr); - Księga Tobiasza (Tb); - Księga Judyty (Jdt); - Księga Barucha Fragmenty uznawane za deuterokanoniczne: - z księgi Daniela: modlitwa Azariasza (Dn 3,24-90) i dwa ostatnie rozdziały (Dn 13-14); - fragmenty Księgi Estery w języku greckim # Nowego Testamentu - 2 List Piotra (2P); - 2 List Jana (2J); - 3 List Jana (3J); - List Judy (Jud); - List Jakuba (Jk); - List do Hebrajczyków (Hbr); - Apokalipsa świętego Jana (Ap). Księgi Apokryficzne: #Nowego Testamentu: - Ewangelia Tomasza; - Ewangelia Filipa; - Ewangelia Macieja; - Ewangelia Piotra; - Ewangelia Judasza; - Ewangelia arabska Jana; - Ewangelia Bartłomieja - Ewangelia Hebrajczyków; - Ewangelia Nazarejczyków; - Ewangelia Ebionitów. - Protoewangelia Jakuba; - historia dzieciństwa Jezusa będąca inną ewangelią Tomasza; - opowiadania o dzieciństwie Jezusa (gnostycka) - Ewangelia Barnaby; - Ewangelia Egerton (Papirus Egerton); - Ewangelia Gruzińska; - Tajemna Ewangelia Marka. - historia niepokalanego poczęcia Matki Bożej; - ewangelia o narodzeniu Matki Bożej; - o zaśnięciu Maryi; - lamentacje Matki Bożej; - Historia Józefa cieśli; - Żywot Jana Chrzciciela; - Opowiadanie o ścięciu Jana Chrzciciela; - Ewangelia Nikodema; - Ewangelia Gamaliela; - Ewangelia Marii Magdaleny; - Ewangelia Egipcjan; - Ewangelia Prawdy. - Dzieje Pawła; - Dzieje Piotra; - Dzieje Tomasza; - Historia polemik Piotra z Szymonem Magiem; - Dzieje Piotra i Pawła. - List Barnaby; - Listy Jezusa do Abgara; - List Pawła do Laodycejczyków; - List Pawła do Koryntian i Koryntian do Pawła; - Listy Pawła do Seneki (6 listów) i Seneki do Pawła (8 listów). - Apokalipsa Piotra; - Apokalipsa Pawła; #Starego Testamentu: - Księga Jubileuszów; - 3 Księga Ezdrasza; - 3 Księga Machabejska; - Apokalipsa Mojżesza; - Życie Adama i Ewy; - Testament Adama; - Wniebowstąpienie Izajasza. - Testamenty Dwunastu Patriarchów; - Psalm 151 i 4 dalsze; - Psalmy Salomona; - Modlitwa Manassesa; - 4 Księga Machabejska; - pisma dydaktyczne z Qumran. - Księga Henocha; - Wniebowzięcie Mojżesza; - 4 Księga Ezdrasza; - Apokalipsa Barucha; - Apokalipsa Abrahama; - Testament Abrahama; - Apokalipsa Eliasza; - Księga Eliasza; - Apokalipsa Sofoniasza; - Apokalipsa Ezechiela; - Księgi Sybillijskie. Jak widać księgi protokanoniczne wszyscy uznają zarówno NT jak i ST. Natomiast co do deuterokanonicznych protestanci odrzucają ST ale NT uznają choć wielu pierwszych protestantów którzy wprowadziło Kanon Hebrajski zaczęło odrzucać niektóre księgi NT należące do deuterokanonicznych np. List Jakuba Jana czy Apokalipsę. ;-) Z tego jednak się w kilkadziesiąt lat wycofano, tzn następcy. Dodać też należy, że księgi tzw "apokryfy" z samej racji że są w do takich zaliczane nie są uznawane automatycznie jako "fałszywe" jest to po prostu zbiór ksiąg nie mających wielu źródeł pobocznych i przez wielu część z nich jest klasyfikowana jako heretyckie ale nie wszystkie! Część z nich się traktuje jako źródła historyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Boanerges
Kamelia - oto jest pytanie! :) Nie podawaj linków do których aby przeczytać trzeba się zalogować ;-) Teraz nie mam czasu o tym pisać bo zaraz wyjeżdżam. Pozdrawiam serdecznie I na zakończenie pamiętajmy kochać świadków bo choć trwają w religii fałszywej to sa to tacy sami ludzie grzeszący i kochani przez Boga jak my. :) Marana-Tha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skąd wzięły się różnice w ilości ksiąg Starego Testamentu w Biblii protestanckiej i katolickiej? Autor: Robert Merecz Która więc jest słuszna? Kiedy ustalono kanon? Jakim Pismem Świętym posługiwał się Jezus? Już pierwsze spojrzenie na spis treści Biblii katolickiej i protestanckiej pokazuje, iż Biblia katolicka ma więcej starotestamentowych ksiąg (46) niż jej protestancki odpowiednik (39). Nasuwa się więc logiczne pytanie skąd ta różnica i która wersja jest prawdziwa. Chciałbym rozpocząć moją odpowiedź od zdefiniowania pojęcia, którym będę się posługiwał. Owe siedem ksiąg różniące nasze dwie wersje Biblii będę nazywał apokryfami (to zdradza moją protestancką perspektywę. Kościół katolicki (KK) nazywa te księgi deutero-kanonicznymi, natomiast apokryfami są dla niego te księgi, które są poza kanonem katolickim). Jest teoria, która mówi, że całe to zamieszanie z księgami Starego Testamentu wzięło się od tego, iż na przełomie er były dwa kanony: tzw. aleksandryjski i palestyński. Ten pierwszy był stworzony prawdopodobnie w Aleksandrii (Egipt), gdzie znajdowało się duże skupisko Żydów. Tam zresztą przetłumaczono Stary Testament na grekę, tworząc wersję zwaną Septuagintą. Drugi kanon natomiast był uznawany w Palestynie. Aleksandryjski kanon był obszerniejszy i to na nim bazuje kościół katolicki (aczkolwiek KK jest bardziej restrykcyjny niż Septuaginta, która ma 55 ksiąg). Argumentami za używaniem tego kanonu może być fakt, iż autorzy Nowego Testamentu cytując Stary Testament często używali jego greckiego przekładu, tj. Septuaginty. Faktem jest również to, że część chrześcijan pierwszych wieków jak i niektórzy z tzw. ojców kościoła uznawało apokryfy za natchnione. Później Augustyn jak i sobory, którym przewodniczył, również akceptowały poszerzony o apokryfy kanon. Jak jednak wspomniałem, istnienie kanonu aleksandryjskiego jest tylko teorią bazująca na IV-wiecznych kopiach Septuaginty. Część biblistów uważa, iż wątpliwym jest by Septuaginta pierwszego wieku zawierała apokryfy, z których część była pisana tuż przed powstaniem tego tłumaczenia. Ciekawym jest również fakt, iż Jezus i Jego apostołowie cytując różne księgi Starego Testamentu nigdy nie cytowali apokryfów. Kolejnym argumentem przeciwko tej teorii jak i przeciwko używaniu apokryfów jest to, że nawet Filon z Aleksandrii, znamienity myśliciel Żydowski żyjący na przełomie er, pomimo licznych starotestamentowych cytatów w swoich dziełach, nigdy nie cytował apokryfów. Podobnie i Józef Flawiusz, historyk żyjący w I w. n.e. nie cytuje apokryfów ale podaje liczbę natchnionych dla Żydów ksiąg – 22 (znany nam i używany przez Żydów kanon ma 24 księgi, gdzie „mniejsi prorocy” stanowią jedną księgę zwaną „Dwunastoma,” 1 i 2 Samuela stanowi jedną księgę, podobnie jak i Królewskie i Kronik, oraz Ezdrasz i Nehemiasz uznawane są za jedną całość [co daje 39 ksiąg kanonu protestanckiego]. Liczba 22 wymieniona przez Flawiusza wyjaśniana jest często widzeniem Sędziów jako jedno z Księgą Rut i połączenie Jeremiasza z jego Trenami). Nawet apokryficzna (w rozumieniu katolickim) 2 Księga Ezdrasza opisuje jak Ezdrasz spisywał pod Boże dyktando 24 księgi Starego Testamentu. Talmud (Baba Bathra) również wymienia tylko 24 księgi jako stanowiące kanon hebrajski. Innym argumentem przeciwko poszerzonemu kanonowi jest odrzucenie apokryfów przez rabinów Żydowskich którzy debatowali w Jamnie ok. 90 r. n.e. Wielu chrześcijan pierwszych wieków była przeciwna apokryfom. Sam Augustyn, choć opowiadał się za apokryfami zdawał się rozgraniczać ich znaczenie od znaczenia innych ksiąg kanonicznych. W „Państwie Bożym” pisząc o pewnym źródle z którego korzystał powiedział on tak: „... nie w Piśmie Świętym, które nazywane jest kanonicznym, ale w innej części, w której mamy również Księgi Machabejskie.” Być może z tego względu KK nazywa apokryfy księgami wtórnie kanonicznymi. Można by się spytać czy zatem należy czytać apokryfy. Moim zadaniem jest to ciekawa lektura dająca wiele wiedzy. Księgi Machabejskie na przykład, są niezastąpionym źródłem historycznych informacji na temat Izraela w drugim wieku p.n.e. Jednak próba czytania tych ksiąg w celu zdobycia właściwej wiedzy o Bogu i jego działaniu może nie być aż tak pożyteczna jak by się tego chciało, a w kilku przypadkach może być wręcz szkodliwa (sugerująca doktryny przeciwne reszcie Pisma Świętego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Boanerges
Kamelia ciekawy artykuł, po części potwierdza to co ja pisałem, ale ma wiele błędów (nie chce pisać że to manipulacje ;) ) albo wynika to z pewnej niewiedzy. Ale o tym za jakiś czas napiszę bo teraz wyjeżdżam a temu trzeba chwilkę poświęcić by wyjaśnić dokładniej to o czym owy autor pisze. Choć w dużej części się z nim zgadzam to jednak wymaga wiele tu omówionych spraw wyjaśnienia i to gruntownego. ;-) Być może poprzez google niektóre rzeczy łatwiej otworzyć bo przez tego linka nie dało rady :) Do niedługiego przeczytania. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jednak próba czytania tych ksiąg w celu zdobycia właściwej wiedzy o Bogu i jego działaniu może nie być aż tak pożyteczna jak by się tego chciało, a w kilku przypadkach może być wręcz szkodliwa (sugerująca doktryny przeciwne reszcie Pisma Świętego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
synod rabinów w Jawne (Jamne) z 90 r., Zydzi uznali za święte wyłącznie księgi Biblii Hebrajskiej. (wersja uznana przez kościoły protestanckie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego kanon palestyński (protestancki) 1.Jezus i nawiązania do kanonu. Kiedy Jezus mówi \"u mojzesza, u proroków i w psalmach[które nalezały do Pism]\" to mówi o kanonie palestyńskim. Po prostu w aleksandryjskim jest inna kolejność Zakon,Pisma,Prorocy. Jezus odwołuje się do kanonu palestyńskiego także w -> \"Poślę do nich proroków i apostołów, a z nich niektórych będą zabijać i prześladować, aby dopominano się od tego pokolenia o krew wszystkich proroków, wylaną od założenia świata, począwszy od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który został zabity pomiędzy ołtarzem i świątynią. \" (Łk 1:51-52) To kolejnośc męczenników i ksiąg w kanonie palestyńskim , od pierwszej księgi Rodzaju do ostatniej II księgi Kronik( 24:21). 2. Józef Flawiusz, znany wszystkim historyk żydowski, wykształcony jeszcze w czasach świątyni przed powstaniem, wyraża się o kanonie: \"Niema u nas jakiejś niezmiernej liczby ksiąg, któreby się z sobą nie zgadzały albo stały w sprzeczności. Jest ich tylko 22 [po naszemu 39 ; rozróżniamy np. 1 Ks. Król od II giej itd..] , a zawierają dzieje wszystkich wieków i słusznie uchodzą za boskie. Pięć z nich pochodzi od Mojżesza, a obejmują prawa i dzieje ludzkości od początku aż do śmierci Mojżeszowej i ogarniają czas około trzech tysięcy lat. Od śmierci zaś Mojżesza aż do zgonu Artakserksesa, następcy Kserksesa na tronie perskim, prorocy, którzy przyszli po Mojżeszu, opisali historję swych czasów w 13 księgach. Pozostałe cztery księgi zawierają hymny ku czci Bożej i rady życiowe dla ludzi. Od Artakserksesa aż do naszych czasów zostało wprawdzie wszystko spisane, nie jest to jednakowoż tak wiarogodne jak pisma poprzednie bo nie przechowała się dokładna proroków sukcesja\" 3. Artakserkses umarł w IV wieku p.n.e. Jest to powód Żydów dla którego nie przyjmowali za natchnione ksiąg powstałych w czasach Machabejskich, a więc po IV p.n.e. 4.4. Skąd kanon protestancki. Wynika to z przekonania że kanon palestyński był przyjęty za obowiązujący w pierwszych wiekach. Przykładowo jest tu podawane źródło z II wieku zachowane w dokumentach historyka Kościoła Euzebiusza cytującego list biskupa Melitona , który udał się do Palestyny aby tam sprawdzić kanon i zdaje relację: \"Otóż byłem na Wschodzie i dostałem się do miejsca, gdzie się to wszystko głosiło i działo; tam poznałem dokładnie księgi Starego Testamentu, a ich zestawienie Tobie posyłam: Oto ich tytuły: Mojżesza ksiąg pięcioro: Genesis, Exodus, Numeri, Leviticus, Deuteronomium; Jezus Nawego, Sędziowie, Rut, cztery Księgi Królewskie [czyli dwie Samuelowe i dwie Królewskie - przyp. aut.], dwie Księgi Paralipomenów [I i II Księga Kronik], Psalmy Dawidowe, Przysłowia Salomonowe albo Księgi Mądrości, Ekklezjastes, Pieśń nad Pieśniami, Job, księgi prorocze Izajasza, Jeremiasza, Dwunastu Proroków w jednej księdze, Daniel, Ezechjel, Ezdrasz [Ezdrasz i Nehemiasz]. Z tych ksiąg sporządziłem wypisy, które na sześć ksiąg podzieliłem\" Jest to niepełny tylko o dwie księgi kanon palestyński. Cały kanon podaje Orygenes i Hieronim. Podsumowując Kanon protestancki opiera się na przekonaniu że ustalili go zarówno Żydzi jak i był on przyjmowany w pierwszym Kościele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a mnie boli
najbardziej, że protestanci odrzucają prawdziwą ofiarę Jezusa Chrystusa czy słowa --------To jest ciało moje--------- a powołują się na listy. Dlaczego odrzucają najświętsze słowa samego Jezusa-samego Jezusa, ponoć kierują się tylko prawdą, a nie mogą pojąć prawdy. Mówią, że tylko Biblia a zaprzeczają sami sobie! Tu już ktoś pisał największym minusem protestantów jest wybranie zbyt uproszczonej drogi ----------prostej drogi, a wiara to kręta ścieżka i nie zawsze taka łatwa i prosta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
protestanci nie odrzucaja ofiary Pana Jezusa, wręcz uważają ze wiara w ofiarę jaką poniósł Pan jest podstawą zbawienia i życia wiecznego w Chrystusie Jezusie. Przeżywamy wieczerzę Pańska z wielką czcią i szacunkiem dla naszego Zbawcy czyniąc to na Jego Pamiętkę, jak polecił swoim uczniom i przyjaciołom. Wspominając to co zrobił Jezus 2000 lat temu na Golgocie. Jestem wdzięczna Panu i Bogu memu ze dla mojego zbawienia przelał swoją świętą krew, Ze Jego złamane ciało dało mi wiecznść i przebaczenie moich grzechów. Kocham mojego zbawiciela ze Jego święta krew zbawia oczyszcza i leczy ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mylisz się
Kamelia, bo na Mszy kat. jest zawsze w przeistoczeniu obecny Chrystus. realnie jest obecny w tym momencie, On sam o tym mówił a protestanciu odrzucają Jego wole-i mówią o suchych emblematach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wołali do Pana w niedoli swej, A on wybawił ich z utrapienia. Poprowadził ich drogą prostą, Aby mogli dojść do miasta zamieszkałego. (8) Niechaj wysławiają Pana za łaskę jego I za jego cuda dla synów ludzkich, Ps 107:7 Bw Jr 31:9 Bw \"Oto przyjdą z płaczem, a Ja wśród pocieszenia poprowadzę ich i zawiodę do strumieni wód drogą prostą Hbr 12:13 Bw "i prostujcie ścieżki dla nóg swoich, aby to, co chrome, nie zboczyło, ale raczej uzdrowione zostało."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bardzo jestes
w błedzie Kamelia, odrzucacie słowa samego Pana - to jest ciało moje ------ czasami trzeba czasu, zeby znalezc prawdziwa droge,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ale nie hostia
Na Boga. To gdzie jest krew w takim razie? Też w hostii? Bzdury? A co, protestanci nie spożywaja krwi i ciala Pana Jezusa? Spożywaja, wierniej niż katolicy. Bo Jezus bral kielich i mówil: Pijcie, oto krew moja. Robisz to? Pijesz krew? Dlaczego tylko ksiadz pije? Bo ty jestes niegodna tak jak swiadek Jehowy? A może kosciół poszedłby z torbami gdyby każdemu wińsko fundować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość katolik
a czy Jezusa jest mniej w jakiej części hostii? a może więcej w winie? ty bzdury wypisujesz, skoro negujesz słowa Jezusa emblematy--dobre- to brzmi jak jakaś tarcza na faruchu szkolnym, takie kupe lat temu nosili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do ...Ale nie hostia
to już przegięcie nazywanie katolików jehowymi spadaj buraku protestancie- widać jakiś godzien emblematów brrrrrrr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hehehehehehehehehe
cyt. Ale nie hostia Na Boga. To gdzie jest krew w takim razie? zadajesz pytanie jak jehowa hahaha ty a ciebie może ktoś zapytać gdzie jest sam Jezus, przecież tez Go nie widać. Zastanów się co piszesz bo daleko ci do prawdziwej wiary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tu
poruszamy sprawy SJ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×