Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość alla07

drętwienie rąk - pytanie

Polecane posty

Gość Anulinaa
Mnie też drętwieje lewa dłoń ,ale tylko podczas snu.Ponieważ mam chory kręgosłup (dyskopatia szyjna,zwyrodnienia,skrzywienie piersiowego) to ta dolegliwość automatycznie przypisywana jest do kręgosłupa,tak bez dodatkowych badań.Nie bardzo jestem przekonana ,tym bardziej ,że od czasu do czasu z drugą ręką dzieje się to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość roseee
mnie od boreliozy drętwieją, bo zaatakowały kleszcze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja tylko ja
nie wiem czy ktos jeszcze tu zaglada, ale ja mam podobny problem.. od jakis 2 miesiecy dretwieje mi raz na jakis czas, niespodziewanie, mały palec u lewej reki..strasznie to nieprzyjemne. troche boje sie, ze moge miec te ceśnie czy coś tam z nadgarstkiem, a mam dopiero 19 lat. czy to moze byc tylko niedobór magnezu, witamin, i ogolne przemeczenie? ... pozdrawiam wszystkich serdecznie, a temu palantowi, ktory sie smieje, ze rece trzeba uciac..życze, zeby raz nie przespał całej nocy z powodu tak głupiej rzeczy. palant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja tylko ja
znowu ja;).. znalazłem cos bardzo ciekawego na jednej stronie. mnie bardzo to cieszy ze względu na moja dolegliwość.. moż komuś tez to sie przyda... w kazdym razie "zespół cieśni nadgarstka", czy jakkolwiek to sie nazywa NIE OBJAWIA SIE DRETWIENIEM MALEGO PALCA. Drętwienie nigdy nie dotyczy małego palca. ... jak narazie ja sam spróbuje magnezu itp itd..mam nadzieje, że to wystarczy. pozdrawiam. http://medycynasportowa.magicsport.pl/1079,zespol,ciesni,nadgarstka.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kate-kasiek86
JEJKU JAK DOBRZE WIDZIEC SWOICH.TEZ MAM TEN SAM PROBLEM.W NOCY DRETWIEJA MI OBIE RECE OD JAKIS 2 MIESIECY.NA POCZATKU MYSLALAM,ZE ZLE SPIE,ALE TO NIE TO.PRAWIE W KAZDEJ POZYCJI DRETWIALY I BOLALY...SZCZEGOLNIE DLONIE.BUDZE SIE I NIE MAM W NICH CZUCIA.TO JEST PRZERAZAJACE.POZATYM MAM PROBLEMY Z KRAZENIEM KRWI.MAM ZAWSZE ZIMNE DLONIE I STOPY.DO TEGO DOCHODZI JESZCZE REUMATYZM,KTORY MAM OD DZIECKA.MAM 21 LAT,A CZUJE SIE JAKBYM MIALA 50.ZACZNE BRAC WAPNO I POTAS JAK TUTAJ DORADZACIE,A JESLI TO NIE POMOZE TO UDAM SIE DO LEKARZA,BO MOZE TO FAKTYCZNIE COS Z KREGOSLUPEM,KTORY TEZ MI NIERAZ DAJE W KOSC..SZCZEGOLNIE KIEDY PROWADZE AUTO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witajcie, TO MOZE BYC SPOWODOWANE ZESPOŁEM CIEŚNI NADGARSTKA. MAM TO NA OBU NADGARSTKACH, CHODZE NA REHABILOTACJE TZN MASAŻ WIRORY,LASERYI NIE NOSZE CIĘŻARÓW I POWOLI USTEPUJE. ALE RADZE SIE WYBRADC DO CHIRURGA,CZASAMI KONCZY SIE TO OPERACJĄ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tado75
witajcie! około 2miesięcy temu zaówazyłem że mi drętwieją dwa palce lewej ręki!(ten mały i nastepny).byłem z tym u lekarza i u kręklarza ,powstawiał to co było do powstawiania , ale i tak nie pomogło !!!brałem również zastrzyki oraz masaże ,i nic!!!!!!!!!!!!lekarz powiedział że mam sie przyzwyczajać,bo to tak już jest,a ja mam dopiero33 lata!!!!!!!!!! prosze o kontakt z kimś kto miał coś podobnego,może by mi pomógł!mój nr gg. to 2028125

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mi tez drętwieje
palec w lewej ręce.od wczoraj.wczesniej mi drętwiały obie ręce bo pracowałam fizycznie przy krowach:)nabawiłam się zapalenia stawów.obecnie pracuje w biurze.teraz czekam do piątku i jak nie przejdzie to do lekarza idę. bo biorę wolne w pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
też miałam takie dretwienia. Bierzcie wit b12 !!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kotka64
Potrzebne są takie dyskusje i myśle, że u jednych to jest spowodowane stresem u innych znów ciężką pracą , a jeszcze u innych kręgosłupem. Każdy sam mniej więcej powinien poobserwować siebie, pobrać witamin z grupy B magnezu , wapnia i jeśli to nie pomoże porobić wszystkie badania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jokoona34
Witajcie.Dzisiaj weszłam na Waszą stronkę o drętwieniu rąk...Jak Wy,mam podobny problem z tym że ja mam go drugi raz w okresie 2lat.Pierwszym razem moje drętwienie,pieczenie,palenie i bóle dłoni zaczęło się na św.Bożego Narodzenia 2005r.Ten problem towarzyszył mi przez prawie pół roku,koszmar!!!Gdzie ja nie byłam...internista,laryngolog,neurolog,chirurg,reumatolog,a nawet byłam wysłana do psychiatry,że niby moje dolegliwości to symulacja.Co do leków,to byłam królikiem doświadczalnym(leki p/bólowe i p/zapalne,FEBROFEN,KETONAL,COXTRAL,APO-NAPROXEN,FLAMEXIN,DICLORATIO UNO,a nawet leki podobne do morfiny-NEFOPAM i.t.p),robiłam RTG kręgosłupa i kręgów szyjnych,rezonans magnetyczny,miałam nastawiane kręgi-troszkę pomogło,ale nie do końca.Ile w tym okresie miałam nie przespanych nocek to trudno mi zliczyć,ze łzami w oczach to opisuję,bo taki ból miałam,po nocy z rana nie mogłam utrzymać szklanki,nie czułam noża w ręku,nie mówiąc o pisaniu długopisem,klikaniu na klawiaturze,cerowaniu ubrań,to wszystko sprawiało mi silny ból i trudności.Ale jak nie wiem skąd się tego nawabiłam,tak nie wiem jakim cudem samo mi przeszło(piszę samo,bo na miesiąc sama odstawiłam wszystkie leki).Do tej pory bo do X.2007r.miałam spokój.Od X.07r.mam znowu to samo,ale nie chodzę już po lekarzach,nie biorę żadnych leków jedynie ibuprom,ketonal w silnych bólach i drętwieniach i czekam...czekam aż samo minie,godząc się z tym i cierpiąc.Pozdrowionka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kręgowiec
Jakiś czas temu trafiłam na to forum, wyżaliłam się i na koniec stwierdziłam, że pewnie Ci co się wyleczyli tutaj nie trafiają. Dlatego teraz, gdy czuję sie lepiej, chcę się z Wami podzielić swoimi uwagami. Te dolegliwości mogą być naprawdę z bardzo róznych przyczyn i nikt nie powinien bezkrytycznie powielać leczenie kogoś, komu się udało. Niestety trzeba przejść masę badań - przede wszystkim trzeba trafić do dobrego lekarza, a jak wiadomo o takiego nie jest łatwo. Nie warto bez potrzeby szpikować się lekami przeciwbólowymi, bo walczymy tylko ze skutkiem, a nie z przyczyną. Zanim udacie się do chirurga, aby zoperować zespól cieśni nadgarstka (na tym forum wstecz jest to dokładnie opisane!) proponuję najpierw odwiedzić dobrego reumatologa. U mnie właśnie te objawy były spowodowane zmianami reumatycznymi (RZS - reumatoidalne zapalenie stawów), ale nie miałam wystarczająco jasnych objawów, aby byle jaki lekarz się na tym poznał. Gdy już miałam nóź na... no, nie gardle, ale na nadgarstkach :)), to jeszcze wyszukałam ciekawą lekarkę z zakresu reumatologii i ta obejrzawszy moją teczkę(!!) z badaniami stwierdziła, ze jeszcze tu czegoś brakuje. Zleciła dwa badania w kierunku RZS i wyszły dodatnie. Teraz jest dobrze, ale biorę odpowiednie leki. Zlekceważenie takich dolegliwości może się bardzo źle skończyć - jeśli to zespół cieśni - brak rehabilitacji i/lub operacji może doprowadzić do zamartwienia nerwu nadgarstka, a w efekcie duże problemy z ręką. Jeśli to RZS - zaniedbanie może doprowadzić do zwyrodnień i bolesnych zniekształceń kości stawowych itd, itp. Ja też mam zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego - to szyjny może być odpowiedzialny za drętwienie rąk. Trzeba zastosować odpowiednią rehabilitację lub pływanie. Mnie pomogła gimnastyka metodą McKenziego - niektórzy rehabilitanci ją znają - jest to dostosowanie bardzo prościutkich ćwiczeń do danej osoby. Życzę wszystkim zdrowia i mam nadzieję, że już mi nie wrócą te straszne nocne koszmary spowodowane drętwieniem rąk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Tez mi dretwieja rece, mam tez czesto bolesne kkurcze nog, np czuje takie igielki jakby oblepialy noge i przez kilka minut nie moge ruszyc noga. Troche sie uspokoilam czytajac ze inni maja tez tak jak ja i sie budza ze zdretwialymi dlonmi, wiec to na pewno nic powaznego. Nie chce wymawiac tego slowa.......sm.....stwardnienie rozsiane. Z tego co przeczytalam to jeden z objawow poczatkow tej choroby. Dretwienie konczyn. I ta straszna choroba dotyka w najczesciej ludzi mlodych w wieku 18-35 lat. Ale jak przeczytalam ile z nas to ma, to sie uspokoilam. W naszym wypadku to niedobor np magnezu, spanie na rece, niedokrwistosc itp. Niewykluczone ze jest to tez spowodowane dlugim siedzeniem przed komputerem. Uspokoilam sie, bo skoro tak wiele z nas to ma, to nie jest to nic powaznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość exandrex
Mam problem drętwieje mi u lewej ręki mały palec i od małego palca do końca dłoni, odrętwienie mam w dzień i w nocy non-stop, na początku sam palec mi drętwiał a teraz poszło dalej, nie wiem co mam robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość urwam
ja mma 22 lata. Od pewnego casu zaczał zamazywać mi sie wzrok np po nocy, i od skosków cisnienia. Potem miałem problem z drętwieniem mięśni nóg i rąk. Teraz dretwieją mi ręce w nocy. Miałem już badania wykonywane na to ale nic nie wykazały. Kończyny i mięsnie na pewno drętwieją od mózgu. chodz u innych mogą też od kregosłupa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ikokoshaleen
Od kilku dni drętwieje mi palec lewej ręki,właściwie to on jest non stop zdrętwiały.Tak czuje ze to sie rozszerza coraz bardziej na drugi palec i w kierunku dłoni. Przeczytałam tu całe forum i kilka osób tez widzę ma ten problem. Zaznaczam ze nie pracuje cięzko i jak dotychczas byłam zupełnie zdrowa. Sądziłam ze taka pierdoła to sama przejdzie. Zaczne brac ten magnez i wit B zobaczymy jakie beda efekty. Moze to faktycznie jakas nerwica , ale zawsze bylam nerwowa wiec skąd nagle teraz by miały byc takie objawy. jak mi cos pomoze to napisze tu na forum moze sie komus to przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szukam pomocy___
Witam wszystkich, mój problem polega na tym, że od pół roku strasznie bolały mnie nogi w nocy (kości) i ogólnie kości po całym organizmie, przestraszylo to moją mame, która kazała mi iść do lekarza, no więc poszłam badania krwi wyszły ok, potem wysłano mnie do chirurga, który zlecił RTG - niby wyszło dobre ale coś mu sie tam nie podobało, zrobił mi jeszcze badania krwi na choroby reumatyczne i tu również nic nie wyszło, przerażona udałam się do kolejnego chirurga, który również to widział (jakby zmiany)i zlecił kolejne RTG - tym razem ponoć wyszło ok. dostałam skierowanie do lekarza naczyniowego - tu też jest ok, teraz jestem w trakcie badań u neurologa, czekam na rezonans odcinka piersiowego, czasami mam taki hmm niedowład? zdrętwienie tej jednej nogi na której miałam zmiane i boli, jak chodze, jak stoje to potrafi mi zdrętwieć i nie moge ruszać (aż sie niekiedy wystrasze) jak dotykam to również mam dziwne wrażenie, że boli mnie piszczel :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tado75
witajcie ludziska!Miesiąc temu pisałem że drętwieją mi dwa małe palce u lewej ręki! pisze tu znowu bo mi przeszło i chce sie z wami podzielić tą wiadomością,żebyście wiedzieli że to może przejść!!!! tak więc zaczne od początku. drętwienie zaóważyłem jakoś w listopadzie,myślałem że może źle spałemi że samo przejdzie,ale nie przechodziło więc poszedłem do lekarza przepisał mi tabletki przeciwbólowe (diclac ,mydokalm i naproxen i wit. b1),nie przeszło.po miesiącu przepisał mi zastrzyki 5szt.wit.b12 carboxylaza i jeszcze coś ale nie pamiętam!była poprawa jak brałem je,a jak sie skończyły to wszystko wróciło do normy!poszłem znowu i dostałem drugą serie tych samych zasrtzyków plus rehabilitacja połoczona z jonoforezą!do końca mi nie przeszło,ale było o niebo lepiej!:) po tej rehabilitacji zaczołem regularnie brać witamine (b complex i magnez)i po miesiącu ok. widze że jest ok:) i oby tak zostało!!!!!!!!!! tak więc LUDZISKA JEST NADZIEJA!!!!!!!!!!!! jak ktoś chce wiedzieć jeszcze coś to jest mój tel.602 536 434

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SaYmoN
WITAM!! Ja mam podobny problem...napisze tak w skrocie....jadac autem rozbolala mnie glowa, jeszcze przed jazda ...dodam ze duzo jezdze....nagle zaczely mi dretwiec palce...po chwili...reka cala...po jakiejs chwili zdretwiala mi lewa strona twarzy i najgorsze ze zdretwial mi tez jezyk!!!??:| Masakra ne poleca...niewiem od czego to czy to moze byc z przemeczenia ...czuy brak magnezu(juz zaopatrzylem sie w witaminy i mineraly) Barzfop prosze o pomoc czy to moze newiem cos z krazeniem sercem czy cisnieniem PROSZE o ODpowiedz!!! POzdrawiam wszystkich drekowcow:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AGERSIK
TAK MI TEŻ DRĘTWIEJĄ RĘCE I NOGI NOCĄ,A NIEDAWNO BYŁAM U LEKARZA BO MYŚLAŁAM ŻE TO SERCE ,MIAŁAM TEŻ BÓLE PO LEWEJ STRONIE KLATKI PIERSIOWEJ I LEWEJ RĘKI,ALE WYSZŁO NA TO ŻE TO KRĘGOSŁUP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agate
Czesc!!!! Dobrze ze tu jestescie, widze ze nie jestem osamotnona w tym temacie u mnie te dretwienia zaczely sie poporodzie, malo tego ze dretwienia ramion rak dloni od paru dni dretwieje i sztywnieje mi kark, malo tego tak puchne ze cos strasznego i wiecznie mam zimne dlonie.Po pierwszym porodzie lekarze zrzucli to na miano tego ze mialam cesarke a co za tym idzie zostal mi podany epidural w okolicach kregoslupa i ich zadaniem to bylo tego przyczyna i po u[plywie pol roku mialy te bole ustapic a tu pech jestem obecnie po drugim porodzie juxz ponad 5 miesiecy i dalej boli jak nie wiem co i coraz mocniej czasami nie mam sily dziecku butelki z piciem podac bo po prostu nie daje rady jej chwycic w place.I tak mecze sie z ta dolegliwoscia juz ponad 3,5 roku i po takim czasie udalo mi sie zmusic w koncu mojego lekarza na wyslanie mnie na jakiekolwiek badania i we srode ide na MRI glowy i odcinka szyjnego zobaczymy co wykaze. Mam nadziej ze w koncu mi pomoga i bede miala szanse wyspac sie bez bolu. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agate
Czesc!!!! Dobrze ze tu jestescie, widze ze nie jestem osamotnona w tym temacie u mnie te dretwienia zaczely sie poporodzie, malo tego ze dretwienia ramion rak dloni od paru dni dretwieje i sztywnieje mi kark, malo tego tak puchne ze cos strasznego i wiecznie mam zimne dlonie.Po pierwszym porodzie lekarze zrzucli to na miano tego ze mialam cesarke a co za tym idzie zostal mi podany epidural w okolicach kregoslupa i ich zadaniem to bylo tego przyczyna i po u[plywie pol roku mialy te bole ustapic a tu pech jestem obecnie po drugim porodzie juxz ponad 5 miesiecy i dalej boli jak nie wiem co i coraz mocniej czasami nie mam sily dziecku butelki z piciem podac bo po prostu nie daje rady jej chwycic w place.I tak mecze sie z ta dolegliwoscia juz ponad 3,5 roku i po takim czasie udalo mi sie zmusic w koncu mojego lekarza na wyslanie mnie na jakiekolwiek badania i we srode ide na MRI glowy i odcinka szyjnego zobaczymy co wykaze. Mam nadziej ze w koncu mi pomoga i bede miala szanse wyspac sie bez bolu. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agate
Czesc!!!! Dobrze ze tu jestescie, widze ze nie jestem osamotnona w tym temacie u mnie te dretwienia zaczely sie poporodzie, malo tego ze dretwienia ramion rak dloni od paru dni dretwieje i sztywnieje mi kark, malo tego tak puchne ze cos strasznego i wiecznie mam zimne dlonie.Po pierwszym porodzie lekarze zrzucli to na miano tego ze mialam cesarke a co za tym idzie zostal mi podany epidural w okolicach kregoslupa i ich zadaniem to bylo tego przyczyna i po u[plywie pol roku mialy te bole ustapic a tu pech jestem obecnie po drugim porodzie juxz ponad 5 miesiecy i dalej boli jak nie wiem co i coraz mocniej czasami nie mam sily dziecku butelki z piciem podac bo po prostu nie daje rady jej chwycic w place.I tak mecze sie z ta dolegliwoscia juz ponad 3,5 roku i po takim czasie udalo mi sie zmusic w koncu mojego lekarza na wyslanie mnie na jakiekolwiek badania i we srode ide na MRI glowy i odcinka szyjnego zobaczymy co wykaze. Mam nadziej ze w koncu mi pomoga i bede miala szanse wyspac sie bez bolu. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość radwan
Witam wszystkich. Chcialbym podzielic sie nieco swoja wiedza na ten temat. Otoz jestem masazysta jednak moja praca jest nietypowa, poniewaz zajmuje sie leczeniem kregoslupa za pomoca masazu. Jest to metoda raczej nieznana, a konkretnie stosuje ten masaz zamiast opercaji na kregoslupie. Jesli mowimy o dretwieniu palcow w nocy i nie tylko to na 85% jest to spowodowane od kregoslupa. W przypadku ciesni nadgarstka ciezko jest wogole cokolwiek zrobic bez operacji przynajmniej narazie. Wracajac do dretwienia palcow metoda, ktora stosuje tzw. masaz chinski dziala w 98%!!!! Jesli ktos z Was ma problem prosze pisac mr20@orange.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość meg27
Witam mam ten sam problem. Od kilku dni zdrętwialy mi 2 palce lewej ręki- najbardziej ten mały i obok serdeczny tak do połowy- moge nimi ruszac ale nie czuje dobrze dotyku nimi zwlaszcza tym małym i jest taki zimny-tez sie boje że mi to nie przejdzie zaczełam zazywac witaminy- a rzeczywiscie boli mnie troche kark cos przy szyi i długo siedzialam nieraz przy komputerze i sie boje ze to nie przejdzie- nawet nie mam ubezpieczenia zeby isc do lekarza- umowa o dzielo- a teraz to mnie nie zatrudnia pewnie jak nawet nie moge szybko pisac -masakra- i tez sie dziwie bo mam dopiero 26 lat albo juz i nigdy takiego czegos nie mialam- a dodam ze to mnie tak nie boli ze w nocy moge spac ale no prawie wogule czucia nie mam w tym malym palcu-i takie igielki badz zimno.Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieje ze nam to przejdzie ze sie wyleczymy :) gg345737

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Cole
MANEZ i jeszcze raz MAGNEZ Mailem taki sam problem - drętwienie rąk, kłucie w okolicy serca. Dręwienie nie raz budziło mnie w nocy. Kilka miesięcy temu zacząłem pracę (po 12-14h na dzień) do tego w sobotę i niedzielę silownia lub impreza. Organizm był widocznie przemęczony, a podobno właśnie zapasy magnezu w takich sytuacjach drastycznie się zmiejszają. Zacząłem brac magnez w kapsułkach i po dwóch dniach wszystkie objawy ustały. Zobaczymy co bedzie dalej ale na razie wszystko gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Leticja
Witam ....ostatnio bolą mnie bardzo mięśnie rąk ...może ktoś wie z czego ten ból się wziął...czasami nie mogę kubka z herbatą podnieść...lekarz przepisuje tabletki przeciw bólowe, pomaga tylko chwilowo a nie leczy z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość OMIEG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość OMIEG
To drętwienie i bóle pleców i karku może być wynikiem fibromialgi.Wyczytałam o tym w Claudii.podają tam lek Myalgin-ok.38 zł.-30 tabl.Ale ja nie używałam więc nie wiem jaka jest skuteczność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bory
Jestem tu na Forum pierwszy raz , z mrowieniem i dretwieniem mam podobne dolegliwosci .Nie jestem sam ,jestem z Wami łącząc sie w przyjazni z ludzmi cierpiacymi . Gdy podejme jakięś leczenie opisze swój przypadek, uczac sie od Was zaaplikowałem sobie MAGNEZ I WITAMINY i to od dzisiaj ...Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×