Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gamna

Clostilbegyt i bromergon - moze sie uda

Polecane posty

i jeszcze jedna rzecz, o czym wspominala juz nadwislanka: \'\'Istotny jest stosunek stężeń obu gonadotropin. W przypadku prawidłowego cyklu stosunek LH:FSH jest bliski 1, w niewydolności przysadki ulega zmniejszeniu poniżej 0,6, a w zespole policystycznych jajników (PCOS) wzrasta powyżej 1,5. Wynik może zależeć od metody badania.\'\'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki serdeczne.wygląda na to,że FSH jest w porządku, ale LH odbieram dopiero w pon a we środę gin. I wszystko się okaże. jestem w 8dc wzięłam 4 tab Clo i bromek.Zaczęłam odczuwać nieznaczne skutki uboczne,ale da się funkcjonować.Kupiłam tez testy owul zaczne od 11dc,myślę,że to dobry czas. A potem ta przyjemna strona medalu,zacznę staranka. Cieszęsię,że mogę się z Wami podzielić swoimi dylematami, pytaniami,bo nie mam nikogo,kto chciałby choć troszku mi pomóc,oprócz męża oczywiście. DZIĘKI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marleneczka, ja uważam że powinnas mieć robione USG czyli obserwację cyklu. To by dało odpowiedz czy masz owu. czy nie. Nie wiem co Ci doradzić jeszcze. Ja mam robione USG od 6 miesięcy. Kwas foliowy dobrze brać, chociaż ja nie pamiętam kiedy ostatnio brałam bo często zapominam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziółka: dzieki za info:):) troszke tych badan jest ja juz mam zrobione: przeciwciala IgG przeciwciala IgM TSH FT 3 FT 4 PRL jutro ide na badanie progesteronu zobaczymy.... szacha: pozno masz to owu!!!!!ja tez mam cykl bez CLO ale mysle ze mialam owu 17dc jezeli w ogole mialam bo nie bylam na USG ani nie stosowalam testow owulacyjnych.....hmm ciekawe zycze zebys zaskoczyla:) zreszta kazdej tego zycze i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nick...........Miasto.........1dc........Termin @......Czas staranek Nadwiślanka........70 km od W-wy.........20.12......18.01....30m-cy K***............60 km. od Bydgoszczy...?......?......17m-cy Agawa81..........Wa-wa.........01.12...........02.01.... ......11m-cy Limako............Wrocław.........2 dc........11.01...........18 m-cy marzenaaa........Zawiercie.......20 dc.......28.01...........13m-cy Gabonik............Bielsko-B........08.12......05.01.... ......32m-ce gnieszka........60km od Szczecina..21.12........17.01.....16m-cy ziolka..............Lublin..........12.01...........12.0 2..........20 m-cy Szacha.............Toruń.........26.12..........26.01... .. .........15m-cy lojka32............Głogów...........31dc..........15.11. ...........12m gamna.........tuz obok gdanska......................17m-cy do 09.2006

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny robicie bład w tabeli piszemy dzien cyklu a nie date pozdrawiam:):) prosze szybciutko korygowac;):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzena- z tym dniem cyklu to byłby problem...kiedyś chyba nadwislanka sugerowała ze to wymaga codziennych zmian aby miało to sens i miała racje!...no a wiadomo ze tabelka codziennie się nie ukazuje :) ;) pójdzmy na kompromis dla kogo wygodniej jest codziennie aktualizowac niech to robi ale wpisanie daty też jest jakąś inf. - szybciutka matematyka i też można sie doliczyc :) ..ja przyznam kiedyś tak jak Ty robiłam ale po czasie \"opcja z data\" wydała mi się wygodniejsza ;) u mnie 5 dc- i @ juz mnie prawie opuściła - od dawien dawien mam 5-dniowe okresy i ostatnio raczej obfite ! a jak jest u Was ? znam dziewczyny co mają tylko 3 dni (i trochę im zazdroszczę) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marzenka-taki byl wlasnie zamysl tabelki, zeby codziennie nie korygowac. Ten pomysl przyznam sciagnęłam z innych topików. Tam są 2 metody. Albo podaje sie dlugośc cyklu, albo dzień spodziewanej @. A skrót \"1dc\" oznacza, kiedy zaczęła się @. Podając dzień spodziewanej @ latwo policzyc dlugosc cyklu. tak jak mówi Gaonik, kto chcemoze aktualizować codziennie tabelkę. Jak komu wygodniej. zauważyłyście, ze limako miala na 11 stycznia@???? Moze jej nie dostala:) Ciekawe co u niej. Limako:):):):) Aggi-jeśli w cyklu bierzesz CLO, które samoistnie wywołuje owu, to nie wiem czy jest sens robienia dodatkowo testów. Zazwyczaj przy CLO jest monitoring USG, który najlepiej pokazuje kiedy jest owu. A rozumiem, ze CLO bierzesz i będziesz w okolicach owu robic USG? Myslę, ze najlepiej Ci szacha powie jak to jest z testami, bo w tym cyklu robila testy i była dodatkowo na USG. Zapytaj ją może. Dziewczyny, dobrze, że przypomniałyście te dane z FSH i LH. Musze srawdzic jaki mam ten stosunek, bo juz 2 razy robilam te hormonki i nie pamietam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć, koleżanki. U mnie bez zmian dziś USG i dowiem się czy pękł pęcherzyk. Dziwne ale mam przeczucie że nie, biorę do gin. Pregnyl bo może się przyda. Co do testów owulacyjnych to jestem z nich zadowolona ale mi się nie sprawdziło w tym cyklu. Podobno nie wolno robić z porannego moczu bo fałszuje wynik, a ja tak robiłam. Wychodziły mi 3 dni pozytywne z rannego moczu a owu. nie było. Najlepiej robić testy i mierzyć temp. Ja tak zrobiłam i nie żałuję bo dzięki temu poszłam do gin. i okazało się że owu.nie było. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najpierw tabelka bo zapomnialam: Nick...........Miasto.........1dc........Termin @......Czas staranek Nadwiślanka........70 km od W-wy.........20.12......18.01....30m-cy K***............60 km. od Bydgoszczy...?......?......17m-cy Agawa81..........Wa-wa.........02.01...........03.02.... ......12m-cy Limako............Wrocław.........2 dc........11.01...........18 m-cy marzenaaa........Zawiercie.......20 dc.......28.01...........13m-cy Gabonik............Bielsko-B........08.12......05.01.... ......32m-ce gnieszka........60km od Szczecina..21.12........17.01.....16m-cy ziolka..............Lublin..........12.01...........12.0 2..........20 m-cy Szacha.............Toruń.........26.12..........26.01... .. .........15m-cy lojka32............Głogów...........31dc..........15.11. ...........12m gamna.........tuz obok gdanska......................17m-cy do 09.2006 U mnie dziś 17dc i ide do gina sprawdzic czy po zastzryku pecherzyk pekl. Mysle, ze tak bo robilam od niedzieli testy owulacyjne i w niedziele byla ledwie widoczna linia, w poniedzialek po zastrzyku juz troche lepsza ale tez nie rewelacyjne za to we wtorek wieeeelka, ciemna krecha no i wczoaraj juz znacznie slabsza wiec owulacja byla. Na nic nie licze w tym cyklu bo juz za czesto sie nastwialam. Przynajamniej mam sie cieszyc z owulacji. Bez Clo i samo uroslo. Trzymama za wszystkie mocno kciuki. Bedzie dobrze!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agawa81 nie można robić testów owulacyjnych po Pregnylu bo on fałszuje wynik, po Pregnylu zawsze wychodzi pozytywny test owulacyjny i ciążowy. Przypuszczam że pęcherzyk pękł jeśli miałaś podany Pregnyl ale na przyszłość pamiętaj, że szkoda kasy na robienie testów przy Pregnylu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny macie racje z tabelka:) niech kazda robi tak jak jej wygodnie;) pozdrawiam czekajac na dobre wiesci:D Limako no wlasnie czemu sie nic nie odzywasz?? czyzby........:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szacha dzieki za informacje jednak ja nie dostalam Pregnylu tylko inny srodek o innym skladzie i wlasciwosciach - podbno- tak mi lekarz dziś powiedział. Powiedział również, że te srodki tez potrafia przeklamywać testy choć nie zawsze wiec tak czy siak robienie testów owulacyjnych było bez sensu. Na przyszłośc bede wiedziała. W każdym razie pęcherzyk pękł. Jeśli nie będzie efektu w tym miesiącu to w przyszłym HSG i badanie wrogości śluzu żeby nie tracić czasu jak to określił mój doktorek :) Pozdrawiam Was wszystkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam agawa- trzymam za ten cykl...zawsze jest nadzieja! u mnie 6dc i @ już nie ma no ale do owu jeszcze trochę (kto wie ile!?) no bo cos ostatnio mnie zaskakuje! jak na razie samopoczucie mam takie sobie no bo same wiecie jak leki nie pomagają to czasem przechodzi się lekkie załamanie...no i mnie ono dopadło...bo tak liczyłam na odrobinę spadku prl a tymczasem....no nic mimo wszystko dalej działam może mimo wszystko kiedyś się uda... rzczywiscie Limako miała miec @ 11.01...czyzby ...ale póki nie mamy od niej wieści mozemy tylko przypuszczać Limako odezwij się co tak u Ciebie nowego!? pozdarwiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agawa jedziemy na tym samym wózku. Ja byłam dzis u gin. Pęcherzyk nie pękł i dostałam Pregnyl (pęcherzyk miał 20 mm). We wtorek znów na USG sprawdzić czy już pękł. Jeśli w tym cyklu nie wyjdzie mam robione HSG a mój mąż badanie nasienia. Kurcze tak się boję takich zabiegów ,więc proszę niech już w tym cyklu zaskoczę. Ja mam dziś kiebski dzień, jakoś mi tak smutno, może ta głupia pogoda tak działa. Idę już spać. Zapomniałam : dziś staranka zawieszam i zacznę dopiero jutro, bo już nie mam ochoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość betka32
witam was serdecznie. :):):) Dawno mnie tu nie było ale dzisiaj ponownie tu zaglądam, bo nie wiem jak to jest z tymi hormonami a konkretniej to z wynikami na nie. Chciałabym sobie zrobić wyniki hormonów we własnym zakresie ale nie wiem który kiedy. Przed chwila dzwoniłam do swojego lekarza to kazał mi przyjechać do niego po wczesniejszej rejestracji, ale do niego więcej nie pojadę bo przepisał mi Clo bez kontroli ( mam sie zgłosic do niego za 4 cykle). Znalazłam innego lekarza w swojej (o dziwo) miejscowości który wykonuje USG i u niego będę się chyba leczyć. Ale wróćmy do konkretów. Prosze powiedzcie kiedy jakie wykonuje się wyniki? Jak pójdę do nowego gina to już będe miała wyniki w kieszeni i będe o jeden cykl do przodu. Znalazłam w necie coś na ten temat, ale kilka różnych wersji i tak np. w 3dc LH, FSH, TSH, estradiol w 4dc prolaktyna progesteron 7-8 dni po owulacji a jeszcze testosteron, T3, T4 ( chociaż nie wiem co to znaczy):) Aha i jeszcze jedno: czy jak ma sie kilka włosków wokół sutka to tez wina jakiegoś hormonu? Nic mi lekarz nie powiedził to nie wiem.:( proszę pomózcie, tak bardzo na was liczę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny odebrałam dzisiaj wyniki badania: progesteron -wynik w surowicy 12,7 ng/ml badanie wykonane w 21 dc!!!! jak myslicie dobry wynik czy zły bo norm nie podali a na necie rozne są opinie:(:( pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzena- znalazłąm to na innym topiku - Progesteron: -faza folikularna: 0,25-0,54 ng/ml; - owulacja: 0,25-6,22 ng/ml; - faza lutealna: 1,5-20,0 ng/ml - menopauza: < 0,41 ng/ml - ciąża: Itrymestr 12,26-81,80 ng/ml; II trymestr: 11,11-81,40ng/ml; III trymestr: 39,30-387,8 ng/ml skoro 21 dc to faza lutealna chyba więc wszystko ok wg mnie :) u mnie jak na razie przygotowania do owu ale marne szanse z ta prl bo nadal 48 ng/ml -jak długo potrwa to \"zrzucanie\" jeej do normy! jednak co organizm to inna reakcja...... betka32- co do terminów badań hormonów- są różne opinie na ten temat- co lekarz to mówi co innego proponuję zapytać w laboratotium -tam powinny wiedziec jakie terminy się stosuje najcześciej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabonik: dzieki wielkie troszke mnie uspokoiłas:) jestes jak chodząca encyklopedia;D nie załamuj sie w kazdym cyklu jest szansa:) a noż się w tym uda:) goracą Ci tego zycze i przesyłam pozdrowionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam dziewczyny, tu sie jescz enie udzielałam ale dzis szukam szperam i was odkryłam :) na poczatek do Gabonika - tez walcze z prloaktyna (od 3 lat) - co odstawiam leki skacze, a teraz mimo wyników oki - 18,7 we wrzesniu i dalszym stosowaniu bromka wzorsły do 35 ( i tka dobrz ebo miałam na początku lecznia 12x ponad norme)...wiec dawka została zwiększona..ponco przysadka lubi czasem ześwirować - ale co pozytywne bromek wpływa dobrze na owu...podobno!! Marzena - progesteron wg norm oki, ja wlacze z jego zbyt niskim poziomem, teraz mam niecałe 11 co miesci sie w normie, ale według pani doktor jest ciut za mały zbey byc pewnym bezpiecznego zagniżdzenia ewentualnej fasolki, dlatego poleciła luteine na 2 faze cyklu od 15-26 dnia i test, jesli positiv albo niepewny brac dalej... :) Mam nadzieje, ze nie obrazicie się że tak się wtrąciłam :) Pozdrawiam 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzena- ciesze się ze sie uspokoiłas! :) Vall- 3 lata mówisz -ja zaczynałam od 100 ng/ml (5 c-cy ) i spadek na 48 ale ostanio cos stanęlo w miejscu bo 2 m-ce temu też tak miałąm...co do owu chyba rzeczywiście ma wpływ- bo odkąd zaczęłąm łykac bromek zawsze mam owu (tak mi się wydaje) jeśli chodzi o progesteron to póki prl jest za wysoka on będzie zbyt niski- to jest taka zależnośc odwr. prop. :) gdzieś tak wyczytałam ze jak prl wys. to prog. niski póki nie zbiję prl ja nawet nie badam progesteronu.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no ja mam prikaz od mojej doktorki badać i jedno i drugie.... :) Ja mam owu od czerwca, po 2,5 roku kuracji w końcu sie pojawiła, tlyko ze z atrakcjami - bóle okołoowulacyjne koszmarne jajników, krzyża, nudności - nie znałam tego wczesniej, ale 6 lat prania antytabsów, potem leczenie prl... nie dawąły na to szans..teraz podbno mam się cieszyć, ze owu jest a nie narzekać!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziś 10dc,zrobiłam test owu i IIkreski,do dość wcześnie ale powtórzę jutro i spróbuję staranka. we środę gin i wiem przynajmniej więcej niż za pierwszyn razem.Teraz bedę inaczej z nim rozmawiać i przynajmniej wiem o co pytać i co wymagać. A czy PRL 11,82ng/ml to dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aggi: w normie tylko sie cieszyc:) Vell: fajnie ze sie wtracilas i dzieki za odpowiedz jak jest nas wiecej to razniej:):) jak mozesz to opisz nam krocitko o twoich przygodach ze staraniami itd:) jesli masz ochote oczywiscie:) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzenaaa: dzięki za odpowiedź,nie mam takiej wiedzy jak Koleżanki, ale dzięki Wam wiem więcej i czuję się pewniej:). Jeśli chodzi np o moje doświadceznia, to są b krótki, można powiedzieć,że dopiero raczkuję. Staram się 7m-cy.żadnych wcześniejszych doświadczeń z gi nie miałam, a już o bromku i Clo to tak naprawdę dowiedziałm się z forum( o takich istotnych szczegółach),mam nadzieję, że po następnej wizycie i interpretacji moich wyników dowiem się więcej co ze mną będzie dalej. Ale póki co mam nadzieję ,że kolejny @nie przyjdzie. Tak się pocieszam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marleneczka777
ja jestem jeszcze bardziej raczkujaca od ciebie,i mam pytanie co to jest PRL?Tez wiekszasc dowiaduje sie tu wlasnie z tego forum dzieki wam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PRL
to jest hormon, cała nazwa to prolaktyna. jeśli jej poziom jest za wysoki mogą być problemy z zajściem w ciążę i na to właśnie bierze się bromergon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzenaaa... ja w sumie sama nie wiem czy starc sie czy nie... teoretycznie powinnam zaczac póxnym latem -wteyd planujemy slub. Ale.... Lecze sie od ponad 3 lat - tzn szukając powodów migren okazało sie, że mam bardzo wysoka prolaktyne (12x norma) - odstawiłam piguły anty..nie myslam wtedy o dzieciach... zaczełam kuracje bromergonem... przez rok małe postępy, zmiana leków..w koncu po póltorka roku wynik w normie..odstawiłam bez kosultacji z lekarze, bo źle znosiłam leki...po 3 miesiącach znowu skok prl..zminiłam lekarza..usłyszłam,z e o dzieciahc to moge pomarzyć..wtedy cos we mnie pękło.. zaczełam od nowa leczenie... znowu zminiłam lekarza...od lutego zesżłego roku znowu jade na bromku... w czerwcu dostałam satrsznych bolesci i koszamrnych anstrojów i plamień- okaząło sie, że mam się cieszyc -owulacja powróciła w końcu!! 2,5 roku to trwało...ale niestety z nieciekawymi dodtakami..pokazął się torbiel na jajniku, ale wynikał z niepękających pęcherzyków... i jakis dziwnych przyczyn - po @ zniknał... od tatej pory dodtakowo jem castagnus -ziólka niby ale na humory i pms dobrz erobia, dodatkowo pomagają na prloaktyne i progesteron. Z tym ostatnim róznie zmam porblem, bo przy wysokiej prl, jest zwykle zaniski na ewnetualne zagnieżdzenie fasolki. Pani doktor powiedizła, ze trzeba by dodatkowo zazywac luteine jelsi chce dzidzisua. Zdeycdowął ze jescz enie - był wrzesień. prolaktyna wbadnaiahc wyszła w normie...kntorla w grudniu - prl znowu podskoczyła, progesteron jak pisałam ciut sie porpawił, ale nadal musiałbym się dodatkowo wpsomagać.... Nastrój na dzidzie cały czas mi toawrzyszy..jestem ze sowim anrzecoznym juz 10 lat, mieskzmay ze soa tez dośc ługo, zdecydowalismy sie na ślub...ale po ostatniej wizycie ( w zeszła śorde) u lekarza mam wątpliwości czy zwlekać. Tak to mnie iwecje wygladało -wizta: Na początek dobre, pozytywne informacje : wykresy , ktore robie od sieprnia celem kontorli czy owu wystepuje są robione dobrze :) i są bardzo “ładne” – piękne dwufazowe – wprost idealne :) Ja tak myslalam, ale cchciałam usłyszeć to od pani doktor :) Dalej – moje boleści okołoowulacyjne, nudności etc. moga mieć 3 żródła: 1/ taka moja natura i jedynym lekiem na uniknięcie tych bóli to wstrzymanie owulacji, czyli antykoncepcja (czego nie moge – z uwagi na prolaktyne i nie chce z uwagi na planowaną dzidzie); 2/ może to byc jakies zapalenie bakteryjne którego nie widac, ktoree w cytologii nie wychodiz – mam zrobić, żeby wykluczyć (albo potwierdzić) wymaz w kierunku chlamydii, ureaplazmy (czy cos podbnego) i mycoplasa (nazyw mogłam pomyslić); 3/ endometrioza stan jescze łagodny 1 lub 2 bo zmian w jajnikach nie widać – a dlasze diagnozowanie to hsg (drożność) i gfłównie laparoskopia – ale to moża zalecić dopiero po roku bezproduktywnych starań – bo to jest dowód. NA moje pytanie czy dlasze odkładanie nie sprawi, że będzie teudniej: \"im człowiek starszy tym trudniej, no ale jestem w miare młoda\" – więc to ja musze zdecydować. POza tym progesteron mimo porawy niski – więc jeśli podejme decyzje o starniach (kiedys) to mam zazywać luteine od 15-26 dnia, 26 dc test, jeśli wyniki positiv , albo niepewnym zazywać dalej..i tak co cykl… jesli test negatyw odtswiamy luteine dostajemy@. Co do Castagnusa – można go zażywać tak jak ja to robie – czyli co 3 miesiące, 1 cykl przerwy i od nowa. Ale kazała mi jeśc go więcej nie 1 ale 2 tabletki. Przysadka troche ześwirowała stąd produkacja prl podwyżsozna – dlatego dawka bromka wzrosła o pół tablety rano :( Ale ponoc bromek w ewentualnych starnakach (prędzej czy poźniej) nie przeszkadza!! No więc mętlik mam jescze większy… musze zrobić ten wymaz..zeby wyklucz…a endo…sie okaże jak nic nie wyjdzie ze staranek…no wiec nie wiem czy czekac, czy próbowac..bo jak sie oakze ze to ta ostatnia opcja, najczarniejsza to moze byc za poźno :( I bądz tu mądry i pisz wiersze!! ehhhhhhhhhhh p.s. 10 dc -usg - pęcherzyk w wlewym jajniku 15 mm, wieć jest ok!! No i co wy na to..co poradzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marleneczka777
Dzieki wielkie za szybka odpowiedz.Ja dopiero mam nastepna wizyte,dopiero wtedy gdy moj maz bedzie po wizycie u urologa.Jednak juz mnie lekarka uprzedzila ze chyba trzeba bedzie podac hormony,jednak nierozumiem dlaczego kobiety ktore biorom po kilka miesiecy hormony,maja owulacje niezachodzom w ciaze.Jestem bardzo szczupla i gin powiedziala ze czesciej kobiety o mojej posturze maja problemy z zajsciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marleneczka777
Mam pytanie moze dla was smieszne poniewaz widze ze juz wiecie na temat staran naprawde wiele,oco to chodzi z tym pecherzykiem??Mieszkam w niemczech i jeszcze nieznam na tyle jezyka zeby zapytac sie oto dokladnie gin tutaj,zreszta jak tu czekac na nastepna wizyte spokojnie skoro tyle pytan mi chodzi po glowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×