Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

Gość czy JP2 też robił kupę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no takie dziwy
się dzieją w kościele protestanckim. A dopiero ktos pisał, że tytlko w katolickim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z tego co wiem to kształt reformacji angielskiej nadał król Henryk VIII, który zachował episkopalny ustrój Kościoła i wiele zasad katolickich. Kościół anglikański jest kościołem bardzo zbliżonym do koscioła katolickiego, ze swoją liturgią i wieloma dogmatami i nie ma on nic wspólnego z ewangelikalnymi wspólnotami opartymi na naukach czysto bibilijnych. Anglikanizm – odłam chrześcijaństwa (podobny do protestantyzmu), który powstał w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem. http://pl.wikipedia.org/wiki/Anglikanizm polecam wykres genetycznej klasyfikacji wyznań chrześcijańskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio mam pytanko polec biblie dla dzieci, niedlugo jade do Polski i chce kupic Jonatanowi jego pierwsza biblie. Narazie czytam mu z mojej :) I jak znasz jakies ksiazeczki dla dzieci godne polecenia to prosze o tytuly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio uzupełnię twoją wypowiedz o kościele anglikańskim z wikipedii, żeby nie było wątpliwości. Anglikanizm – odłam chrześcijaństwa (podobny do protestantyzmu), który powstał w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kościół Anglii (Church of England) jest kościołem państwowym. Najwyższą władzę zwierzchnią z prawem mianowania biskupów sprawuje król lub królowa. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Kościelne (Church Assembly). Kościół składa się z 42 diecezji i diecezji europejskiej, do której należy kapelania warszawska (sprawująca opiekę głównie nad przebywającymi w Polsce Anglikami i Amerykanami). Wewnątrz Kościoła anglikańskiego od XIX wieku wyróżnia się konserwatywny, zbliżony do katolicyzmu i kultywujący wspaniałą liturgię High Church, bardziej ludowy i bliższy kalwinizmowi Low Church oraz liberalny Broad Church. Obecnie Wspólnotę Anglikańską tworzy Kościół Anglii, Kościół Irlandii, Kościół Episkopalny w USA oraz szereg niezależnych kościołów (największe w dawnych brytyjskich koloniach). Co 10 lat kościoły należące do Wspólnoty spotykają się na konferencjach w Lambeth. Tradycyjny prymat we Wspólnocie należy do arcybiskupa Canterbury, prymasa Anglii. Obecnie Wspólnota przeżywa rozłam na tle stosunku do homoseksualizmu (kontrowersyjne ordynowanie w Kościele Episkopalnym homoseksualisty V. Gene'a Robinsona na biskupa New Hampshire). Innym źródłem napięć jest ordynowanie kobiet, które spowodowało przejście pewnej liczby kapłanów na katolicyzm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Flp 2:3 Bw \"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie.(...) (5) Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie solansz, ja nie będę się sprzeczać czy kościół anglikański jest bardziej kościołem katolickim czy protestanckim. Czytając o tym kościele wiem, ze nie do końca jest wierny tymu o czym Biblia mówi. Wręcz mocno odbiega od bibilijnych nauk. Ef 5:11 Bw Postępujcie jako dzieci światłości, (9) bo owocem światłości jest wszelka dobroć i sprawiedliwość, i prawda. (10) Dochodźcie tego, co jest miłe Panu i nie miejcie nic wspólnego z bezowocnymi uczynkami ciemności, ale je raczej karćcie,\" (12) bo to nawet wstyd mówić, co się potajemnie wśród nich dzieje. (13) Wszystko to zaś dzięki światłu wychodzi na jaw jako potępienia godne; (14) wszystko bowiem, co się ujawnia, jest światłem. Dlatego powiedziano: Obudź się, który śpisz, I powstań z martwych, A zajaśnieje ci Chrystus. i najważniejsze według mnie, ci aglikanie podobnie jak my wszyscy sami za siebie zdamy sprawę przed Ojcem w Niebie Ga 6:5 Bw \"Albowiem każdy własny ciężar poniesie.\"(...) (7) Nie błądźcie, Bóg się nie da z siebie naśmiewać; albowiem co człowiek sieje, to i żąć będzie. (8) Bo kto sieje dla ciała swego, z ciała żąć będzie skażenie, a kto sieje dla Ducha, z Ducha żąć będzie żywot wieczny Rz 14:12 Bw \"Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu.\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość które ewangelie
nazywane są synoptycznymi i dlaczego? Mam to w zagadnieniach egzaminayjnych i nie mam bladego pojcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość co wy gadacie
Dzięki. Myślałam ze to coś bardziej podchwytliwego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie :) Kamelio ❤️ Coraz bardziej nie mogę się doczekać niedzieli, ale wiąże się to ze stresem, dlatego, że nikogo tam nie znam. Właśnie przed chwilą rozmawiałam przez telefon z pastorem. Znam jak dotąd zaledwie kilku protestantów i zadziwia mnie, jak promieniują dobrocią - nawet gdy pisze się na forum czy mailowo. Mam jednak dylemat. Na miejscu mam Ewangelicznych Chrześcijan, za to w pobliskiej miejscowości - Chrześcijan Baptystów (do których mnie bardziej ciągnie). Nie wiem czy poznać kogoś z Baptystów w moim mieście i jeździć z nim na nabożeństwa (o ile by chciał mnie zabierać)? Mam mętlik w głowie. Może dlatego, że poznałam fantastycznego pastora u Baptystów, ma taką wiedzę i Ducha Bożego, że to jest niesamowite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego Kamelia według ciebie kościół anglikański jest cyt. "ze nie do końca jest wierny tymu o czym Biblia mówi."???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio link mi sie otworzyl, dziekuje za rade :) Lauriko rozumiem Twoj dylemat. Zupelnie sama w tlumie ludzi. Ja tez tak mialam trzy lata temu i na dodatek jak ktos do mnie zagadal to nie wszystko rozumialam. Na szczescie moj maz od poczatku chodzil ze mna na nabozenstwa (choc byl katolikiem) i pomagal mi troche w rozumieniu. Szczegolnie kazania byly dla mnie trudne, by wszystko zrozumiec. Najczesciej jak wszyscy sie smiali gubil mi sie watek. Ale zapisywalam sobie pytania i na koniec pytalam meza o co chodzilo. Dzis tez czasami tak mam :) ale juz bardzo rzadko. Mi sie wydaje to obojetne czy to baptysci beda czy inni ewangeliczni chrzescijanie. Wazne jest by w kosciele bylo gloszone zywe Slowo Boze. Sprobuj pojsc raz tu i raz tu, zobaczysz gdzie dziala Duch Bozy :) i gdzie lepiej sie czujesz. Dojazdy rzeczywiscie moga byc meczace. My mamy kilku czlonkow kosciola, ktorzy dojerzdzaja po 60 - 70 km i sa w prawie kazda niedziele. Ja mam tylko 13 km ale i tak niemoge sobie pozwolic na udzial w nabozenstwie we wtorki, bo po powrocie z pracy (tez dojezdzam) znow wsiadac w auto i jechac to troche za duzo. Za to slucham kazan i chaby jest ok. Mam nadzieje, ze wzrastam duchowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Solansz niegdy nie bylam na nabozenstwie w kosciele anglikanskim ale pracuje w Luteransko - Ewangelickim i czasami bywam na nabozenstwach i to nie jest kosciol calkowicie wierny biblii. Mysle ze Anglikanski jest podobny w formie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może jakieś szczegóły? Nie wiem jak tam nabożeństwo wygląda bo nigdy nie byłam, ale dlaczego nie jest zgodny z Biblią/>??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
np. chrzczone sa dzieci, kazania nie sa popierane cytatami z Biblii tylko mowia o tym, ze trzeba byc dobrym....itp czesto sa podpierane swieckimi opowiadaniami... Modlitwa polega na tym, ze ktos odczytuje tekst z kartki (a nie z serca). Odczytywany jest tekst biblijny przeznyczony na dana niedziele, kosciol nie aje sie prowadzic Duchowi Sw. och jeszcze by duzo by pisac jak pomysle to wiecej napisze cos nie moge sie skupic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiedys moj ulubiny pastor powiedzial, ze mozna poznac czy kosciol jest biblijny czy nie po tym gdzie stoi kazalnica. W kosciolach biblijnych kazalnica stoi na srodku, gdyz centrum nabozenstwa, centrum zycia kosciola jest Slowo Boze, w pozostalych jest z boku. Moze to nie jest calkiem miara ale czesto sie sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belaiza myslę, że kazalnica nie ma znaczenia gdzie stoi, ważne jaki do niej przywiązuje sie stosunek i co na niej się wygłasza. Podobnie chrzest dzeci, nigdzie nie jst napisane , że nie mozna chrzcic dzieci, wręcz przeciwnie, chrzczona ocałe domy- skoro całe domy to i dzieci. Dlatego jestem ciekawe czym oni "odstają " tak naprawde od chrześcijaństwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podobnie Słowo Boże- oczywiście powinno byc czytane z Pisma Świętego. ALe jeśli ktos czyta nawet z kartki to nie grzech. Liczy sie intencja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość znów ta najmadrzejsza
solansz a jaka ciekawska , wredny typ z ciebie solansz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość znów ta najmadrzejsza
a gdzie pisze by chrzcic małe dzieci ? no solansz odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powiedział, że wyprzedzą nas w drodze do nieba: nierządnice i tak dalej… To takie oburzajżce dla wielu, że nie liczę się krawaty, tytuły i stanowiska, lśniące buty z prawdziwej skóry i portfele wypchane dorobkiem życia. Powiedział, że tylko On jest drzwiami do nieba, tylko On i kropka! To takie oburzające dla wielu, że nie liczą się suknie wieczorowe i układy protekcja u znajomych świętych zza złotej bramy, koneksje z krewnymi, co znają się na teologii doskonale. Powiedział, że liczy się serce. Nic więcej! To takie oburzające dla wielu, że nie liczy się wystrój świętych przybytków, starania o pierwsze miejsce w synagogach i na placach, doświadczenie w płaceniu dziesięciny coniedzielnej. Powiedział, że „kto miłuje słów Jego przestrzega”. Trudne! To wręcz oburzające dla wielu, że nie liczą się zakurzone tomy ludzkiej mądrości, syzyfowe kamienie starań o lepszą przyszłość bez Jego Słów, że na nic wszystkie teorie stworzenia świata od nowa. Gdy On pochyla się nad człowiekiem Milkną nawet aniołowie Katarzyna Zychla (23) Bo przecież jam zawsze z tobą; Tyś ujął prawą rękę moją. (24) Prowadzisz mnie według rady swojej, A potem przyjmiesz mnie do chwały. (25) Kogóż innego mam w niebie, jeśli nie ciebie? I na ziemi w nikim innym nie mam upodobania! (26) Chociaż ciało i serce moje zamiera, To jednak Bóg jest opoką serca mego i działem moim na wieki. Psalm 73,23-26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jest taki cytat o skarbach by zbierac je w niebie a nie na ziemi ( jestem w pracy , więc nie podam dokładnie ) Kamelio prosze o pomoc z wersetem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mt 6:21 Bw (19) Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie je mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje podkopują i kradną; (20) ale gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie podkopują i nie kradną. Albowiem gdzie jest skarb twój - tam będzie i serce twoje."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×