Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość AnSlo

Polacy w Slowenii

Polecane posty

Gość dpdadam
wg tego co twierdzi ministerstwo transportu to dopiero od 1 lipca i tygodniowe po 15 EUR. Nie wiem czy to aktualne bo slyszalem jakis czas temu (na dodatek jednym uchem wiec nie wiem czy obiecanki cacanki czy rzeczywista radosc) W tej chwili jest po staremu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mmojarch
Hej! Okazalo sie ostatnio, ze musze przetlumaczyc sobie notarialnie jakies papiery dot. szkol, ktore konczylem. Szukalem tlumacza i zlapalem sie za glowe. Za przetlumaczenie wszystkiego musialbym zaplacic grubo ponad 400 euro. Moze ktos zna jakiegos taniego tlumacza przysieglego? bylbym wdzieczny. Maciek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AgSo
Tlumacz przysiegly w Ljubljanie-pani Jolanta Kozak: (01) 25 10 706, 041 606 180

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mmojarch
Dzieki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AMBPOL
Wybory do Parlamentu Europejskiego Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie uprzejmie informuje, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 7 czerwca 2009. Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej w ciągu jednego dnia, bez przerwy, między godziną 8.00 a 20.00 czasu miejscowego. Obwodowa komisja wyborcza w Lublanie mieścić się będzie w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie, ulica Bežigrad 10. Dalsze, szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Ambasady: www.lublana.polemb.net Marcin Masiulanis Konsul

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
witam:) Wszystko wskazuje na to, że od wakacji dołączę na stałe do "polskiej ekipy" w Słowenii. Jestem w związku ze Słoweńcem. Mieszkamy jeszcze w Polsce, ale on musi w czerwcu wracać do kraju, a ja nie wyobrażam sobie związku na odległość. Jak pewnie sami wiecie to nie jest prosta decyzja. Znam tylko angielski (słoweński wydaje mi się językiem nie-do-nauczenia:), właśnie kończę studia i boję się, że nie znajdę pracy, osiądę na laurach i będę chciała wracać. A z drugiej strony chciałabym chociaż spróbować. Jak tam jest? Można się tak "po prostu" przestawić? Jak wy wspominacie pierwsze miesiące? Pozdrawiam gorąco, Kasia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość srebrzysty
Tu w Slowenii jest tak samo jak tam w Polsce. Tylko trzeba sie przygotowac na roznice wynikajce z efektu skali. Slowenia jest tak ze 20 razy mniejsza od Polski i to wplywa na pewne aspekty zycia: mniejsza nerwowosc ale tez mniejsze tempo. Czasami trzeba duzo cierpliwosci zeby sie doczekac na zalatwienie tego. Moje wrazenie po przybyciu tutaj bylo, ze wszyscy jacys tacy senni (bardziej temperamentni sa Slowency w oklolcach Mariboru). Poza tym cisza, spokoj i porzadek. Ludzie w sumie mili i chetni do pomocy czy kontaktow ale sami raczej niczego nie inicjuja. Z angielskim sobie wszedzie poradzisz ale bez znajomosci slowenskiego ciezko bedzie o prace. Slowenia ma dwa wielkie plusy: kuchnia i polozenie geograficzne- wszedzie jest blisko: Wlochy, Chorwacja, Austria a i sama Slowenia oferuje wiele atrakcji. Z Ljubljany nie musisz sie meczyc 400 km zeby pojezdzic na nartach - wystarczy kilkadziesiat minut. Jesli ktos woli morze to tez ma blisko. Minusy: slowenskie piwo, wysokie mandaty i male zaplecze kulturalno rozrywkowe (Warszawa, Krakow, Wroclaw czy Gdansk to inna liga) pod tym wzgledem Ljubljane porownalbym do - nomen omen - Lublina. No, moze troche przesadilem. Ogolnie jest OK i mozna sie szybko przyzwyczaic - zakladajac ze ktos moze wytrzymac bez polskiego normalnego piwa, a z kiszona kapuste uzna kapuste w occie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A dla mnie Słowenia to istny raj..... bezstresowe, piękne i słoneczne miejsce (kapustę dobrą też się znajdzie ;-) ). Faktycznie, po angielsku dogadasz się prawie wszędzie, ale słoweński wcale nie jest \"nie do nauczenia\", wystarczy odrobina zaangażowania i chęci, a nie obejrzysz się, jak będziesz gadać w tym fajniutkim języku! Tym bardziej, że będziesz miała w domu Słoweńca, który z pewnością będzie Ci służył w nauce pomocą. Większość zależeć będzie od Ciebie samej - jak z góry założysz że \"tu\" jest nudno, to nudno będzie, jak zorganizujesz sobie sprawnie życie, to będzie fajnie - jest tu nas garstka Polaków, nie damy Ci zginąć, zanudzić się, popaść w deprechę czy takie tam, he he he..... Jak będziesz już w Słowenii - właśnie, w jakim mieście będziesz mieszkać??? - daj znać, zorganizujemy jak zwykle babskie zapoznawcze spotkanko na kawie, pogadamy o \"życiu\" na obczyźnie :-) Pozdrawiam, Gosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
Dzięki za słowa otuchy:) Całe szczęście, że w okolicach Mariboru ludzie bardziej temperamentni bo ja zakotwiczę w Ptuj. O ile zakotwiczę:) Ostatnio w moim życiu bardzo szybko się wszystko pozmieniało i ta decyzja o wyjeździe nawet mnie samą jeszcze szokuje (nie myślałam o tym wcześniej). Jednocześnie coraz bardziej się cieszę! Pod koniec maja jadę na kilka dni zrobić sobie taki pobyt "zapoznawczy" no i przede wszystkim poznać rodzinkę:) Dziwne to życie.... brałam pod uwagę wyjazd zagranicę, ale Słowenia? hehe:) Bardzo się cieszę, że trafiłam na to forum. Dam znać w okolicach 3 czerwca jak było "u teściów":) Pozdrawiam, K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość supermajolka
witam, mam pytanko dotyczące głównego ronda w mariborze. czy jeżeli jadę bocznymi drogami i ostatecbzie wjeżdźam na to ondo, to czy przejazd przez nie jest płatne, to znaczy czy trzeba wcześniej kupić winietkę, aby przez nie przejechać? z góry dziekuje za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam!mieszkam z chlopakiem w sloveni juz kilka miesicy,wszystko jest ok ale brakuje polskiego towarzystwa heh jezeli ktos mialby ochote wyskoczyc na jakies piwko dajcie znac mieszkamy w okolicach ljubljany...piszcie na madzia100588@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! Poczytuję sobie już od jakiegoś czasu co się dzieje u Polaków w Słowenii. Już niedługo sama dołączę do Waszego grona - w lipcu przeprowadzam się do Ljubljany. Bardzo się cieszę z tego powodu (mój chłopak jest Słoweńcem, a ja, tak jak i Kasia nie wyobrażam sobie związku na odległość, stąd decyzja o wyjeździe:) Cieszę się przeogromnie, a jednocześnie boję się i żal mi opuszczać kochany Wrocław. No i nie znam jeszcze języka, nie wiem jak poradzę sobie ze znalezieniem pracy... Liczę na pomoc i zapoznawcze spotkanie na kawie:-) a może ktoś wie coś o pracy dla konserwatora zabytków i osóbki o artystycznych zainteresowaniach ? :-) pozdrawiam! Marysia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karola005
Hej! Może przypadkiem ktoś wybiera się z Polski do Ljubljany w okolicach 4 czerwca i ma wolne dwa miejsca? Będę wdzięczna za info. Pozdrawiam Karolina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja tylko turystycznie
Witam, mam pytanie do tych, którzy zdążyli już poznać Słowenię i mogą coś polecić. Otóż w sierpniu będę miała możliwość spędzić kilka dni w tym kraju i chciałabym wiedzieć gdzie pojechać, co zobaczyć, czy są jakieś punkty obowiązkowe. Jak wygląda sprawa z przemieszczaniem się po kraju bez samochodu, noclegi, co trzeba zjeść itp. Będę wdzięczna za info, oczywiście zaopatrzę się w przewodnik, ale chciałabym poczytać opinie osób rzeczywiście tam mieszkających.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
wróciłam wczoraj i... o rany, zakochałam się w tym kraju:) Ptuj śliczny, a Piran taki, że mogłabym już dzisiaj tam zamieszkać:) pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ha! ha! :) nic dziwnego - to przecudne miejsce!!! Ja byłam w Słowenii pierwszy raz niespełna rok temu i zakochałam się na amen. To pierwszy kraj w którym byłam i w którym czułam, że mogę zamieszkać. Dużo podróżowałam \"na stopa\" po Europie i w wielu miejscach czułam się dobrze i tak, że mogłabym w nich pomieszkać przez jakiś krótki czas. Jednak w Słowenii to było odkrycie! tam po raz pierwszy poczułam, że nie "mogłabym" pomieszkać, ale CHCĘ zamieszkać i to nie na tylko jakiś tam krótki czas (choć chyba i nie na zawsze). Czuję się tam bardzo dobrze:) Uważaj Maylin zakochanie w Słowenii \"grozi\" zakochaniem w Słoweńcu:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moi Mili! W lipcu planuję przeprowadzkę (już chyba to zresztą pisałam) i w związku z tym mam do Was - przebywających już w Słowenii dłużej, pytanie. Jakie formalności trzeba załatwić po przyjeździe? gdzieś się zapisać, zarejestrować, "zalegalizować" pobyt? czy trzeba mieć jakieś specjalne pozwolenia o pracę? co muszę załatwić i gdzie w związku z opieką medyczną, ubezpieczeniami, etc. Jeśli macie jeszcze jakieś porady i sugestie odnośnie spraw urzędowych do załatwienia przed przeprowadzką, tu w Polsce, to też piszcie. Jestem w takich sprawach zupełnie jeszcze zielona...;-) Proszę pomóżcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc,Czy ktos moze wraca z Polski w poniedzialek,wtorek tj 15-16 czerwca i może jedzie przez Krakow lub okolice bo chetnie bym sie zabral-Pozdrawiam, Łukasz Jemioło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maylin
hehe... zakochanie w Słoweńcu wyprzedziło nawet zakochanie w Słowenii:) Odnośnie formalności, nie wiem nic poza tym, że powinnaś zadzwonić do oddziału NFZ i wypytać "na okoliczność", czyli zapytać o potrzebne dokumenty do wydania zaświadczenia o ubezpieczeniu w kraju- Europejskiej Karty Zdrowia. Potem im to zanosisz, a oni wydają Ci taką plastikową małą kartę. Tutaj masz link do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale na tej stronie jest też parę innych informacji. http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolJan
Czy ktoś planuje przyjazd sanochodem z Polski do Słowenii w tygodniu od 28 czerwca do 4 lipca i ma wolne jedno miejsce? Pozdrawiam forumowczów! Janusz Klim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dpdadam
Jest bardzo duza szansa ze bede wracal 29 czerwca z Krakowa do Ljubljany. Musze to jeszcze potwierdzic: do 18.czerwca bede wiedzial diolkadnie co i jak. Problem moze byc z godzina wyjazdu: jesli bede jechal to "wystartuje" nie pozniej noiz o 6:00 Dam znac we czwartek 18-go czy bede jechal. Pozdrawiam Adam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki Maylin za info o NFZ...moja przeprowadzka już niedługo :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moi Mili! Mam bardzo ważne pytanie! czy ktoś z Was wybiera się z Polski do Lublany w pierwszej połowie lipca(po 11 lipca) i ma miejsce w aucie ? Ja jestem z Wrocławia ale mogę dojechać gdzieś na trasę w razie potrzeby. Bardzo proszę o odpowiedź! Pozdrawiam serdecznie! Marysia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam miłośników Słowenii i od razu polecam swoją skromną osobę:) Dominika Pawlak - licencjonowana przewodniczka po stolicy Słowenii (Lublanie) - pilotka wycieczek krajowych i zagranicznych - opiekunka kolonijna dzieci i młodzieży - absolwentka filologii słowiańskiej (słoweńskiej) pawlak.dominika@gmail.com pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
witam:) mam prośbę- jeśli macie jakieś materiały do nauki języka w plikach, proszę- podeślijcie:) Grzebię wszędzie gdzie się da, ale podręczników (oczywiście) nie ma. Przynajmniej nie w Krakowie. Słownik tylko ang-slo, a ile można wałkować "zwroty podróżne". Trochę gramatyki udało mi się znaleźć, ale im więcej tym lepiej:) jeśli znacie jakieś strony (mogą być po angielsku) przyślijcie:) Pozdrawiam, Kasia:) PS. przeprowadzka 1 sierpnia:) już się nie mogę doczekać:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dorcis
Witajcie, W najblizszy weekend (piatek popoludniu-wyjazd, powrot niedziela wieczor) wybieram sie do Polski, bede jechac przez Wieden, Brno, Katowice. Jesli ktos ma ochote pojechac to prosze o kontakt: 041 996 625. Pozdrawiam Dorcis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jakali
Strzala Polakom w Slowenii :)) Ano dowiedzialam sie ze jest nasze forum i bardzo mnie to cieszy:) Wlasnie rozpoczynam kolejny etap swego zycia w Ljubljanie i otwarta jestem na wszelkie nowe znajomosci, pomysly itp. Moze jakies spotkanie integracyjne?? PS. Wnioskuje ze MarRok to Marysia ktora poznalam w autobusie, daj kontakt do siebie kochana:)) Pozdraiwam wszystkich, pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A-Team Recruitment
A-Team Recruitment is an international recruitment company supplying the best solutions in recruitment business in Europe, Australia and New Zealand. Do you know well Slovenian language? If so, boost your career with one of the most prestigious international companies providing consulting, technology and outsourcing services. We offer you excellent job opportunities in Business Process Outsourcing (BPO) Center in Poland. Senior Accountant / Slovenian Speaker Location: Warsaw, Poland Responsibilities: • providing a point of contact for all finance related queries to the Clients, • coordinating tasks regarding to Accounts Payable, Accounts Receivable and Buy Center, • ensuring accurate balance sheet accounts reconciliation and inter company reconciliation process, • preparing and posting journal entries, • ensuring completion of close process in an accurate and timely manner, • preparation of accruals, pre-paid releases, posting of bank transactions, • performing a high level review of both B/S and P/L for obvious errors, omissions or inconsistencies, • managing the preparation of all compliance documentation, • ensuring SOX compliance within the team, • supporting audit of financial statements as required. Requirements: • fuent Slovenian, • very good English writing and speaking skills, • at least 3 years of experience in a similar role, preferably in BPO, • master’s degree (preferably in accountancy, finance or economics), • good knowledge of local GAAP, SOX control and reporting standards/procedures, • good knowledge of MS Office (especially Excel), knowledge of ERP (SAP, Oracle) is desirable, • good analytical and problem solving skills, • experience in new process implementation, • team management experience, • excellent communication and interpersonal skills, • strong organizational, multi-tasking and time-management skills. We offer: • challenging and rewarding job in a leading multinational company, • career development opportunity, • competitive salary and benefits (medical cover, fitness voucher), • assistance with relocation to Poland and attractive relocation package. If you would like to apply for the above position please send your CV in English at: karolina.jarosinska@ateam.pl Please add the following clause to your application: I hereby agree to process my personal data included in my job application due to recruitment process (according to Law on Personal Data Protection from 29 August 1997 (Dziennik Ustaw No.133, item 883).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×