Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość AnSlo

Polacy w Slowenii

Polecane posty

Gość kamci
Witajcie!! Mam jedno pytanko. Czy ktos z Was jest zorientowany w temacie: jak otrzymac slowenskie obywatelstwo?? Chodzi mi mianowicie o to, czy mozna posiadac podwojne, czy trzeba sie zrzec polskiego?? Bede wdzieczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No niestety, ale jesli chcesz mies slowenskie to musisz sie zrzec polskiego obywatelstwa... Slowenia nie pozwala na podwojne obywatelstwo, chyba ze masz rodzicow z roznych krajow, w tym jednego ze Slowenii. Wtedy nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość srebrzysty
Hm, a po co sie zrzekac ? (oczywiscie nie oczekuje odpowiedzi, zastanawiam sie tylko) Moja znajoma wychodzac przed laty za Niemca i po kilku latach spedzonych w Niemczech przyjela obywatelswo niemieckie a zrzekla sie polskiego. Po kolejnych dwoch latach wziela rozwod i a po kolejnych 3-4 wymyslila powrot do Polski. Ma teraz problem, tzn nie za duzy, w sumie to jedna Unia ale jednak. PS: zaproponowalem ze sie z nia ozenie, ale po to zeby tez przyjac obywatelstwo niemieckie ale okazalo sie ze to ona chciala wyjsc za mnie zeby wrocic do polskiego, wiec sie nie dogadalismy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamci
Ciekawa historia :). Taki jest niestety wymog otrzymania pracy, we wszystkich instytucjach w Slowenii. Chcac nie chcac nie mam za duzego wyboru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Halo??? Kto Ci powiedzial, ze musisz miec slowenskie obywatelstwo, by pracowac tutaj????? Jakis idiota.... Sory, ale wiekszej bzdury nie slaszalam. Nic podobnego!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba, ze chcesz pracowac w jakims ministerstwie lub w wojsku... W tym przypadku nie wiem, moze trzeba miec obywatelstwo slowenskie. W kazdej innej instytucji pracujesz jako Polka i koniec. Bez zadnego wymogu zmieniania papierow...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamci
Wlasnie o to chodzi, ze to praca w instytucji panstwowej. Tak mi powiedziano, poza tym troche przegladam ogloszenia i faktycznie maja taki wymog. Zwariowac idzie z tymi wszystkimi formalnosciami, a do tego o prace tak ciezko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No, masz racje- ciezko z ta robota, choc na serwisie mojedelo ogloszen mnostwo. Przejzyj tam, moze cos znajdziesz... Pozdrawiam i zycze powodzenia!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość srebrzysty
kamci, a jakie masz doswiadczenie ? Mowisz plynnie po slowensku ? Skad jestes? Nie pytam z ciekawosci tylko, kto wie, moze bede mogl jakos pomoc. Bez zadnych gwarancji w tym momencie oczywiscie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To ja też się zgłaszam jako bezrobotna ale pracy szukająca (wytrwale, acz bezskutecznie...) młoda konserwatorka zabytków z doświadczeniem zawodowym... pozdrawiam! ps. Kamila, damy radę! zobaczysz będzie praca!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamci
Hej. Ja jestem z okolic Maribora. Mysle, ze ze slowenskim nie mam juz wiekszego problemu. Mieszkam juz tutaj 3 lata. Jesli chodzi o doswiadczenie -praca w ZUS w Polsce i troche ok. roku w biurze tu w Slowenii. Skonczylam zarzadzanie i marketing na PŁ. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gath
Szanowni Państwo, W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, mam przyjemność poinformować w imieniu ks. Andrzeja Goska , że w sobotę 3 kwietnia, o godzinie 12.00 w kościele Sw. Mikołaja w Dol. Logatcu (Notranjaska cesta 6), odbędzie się święcenie pokarmów - specjalnie dla społeczności polskiej w Słowenii. Serdecznie zapraszamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slovenika
Wszystkim Polakom w Słowenii życzę zdrowych, radosnych, prawdziwie wiosennych Świąt Wielkiej Nocy :) slovenika.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolJan
Drogie rodaczki i drodzy rodacy zamieszkali w Słowenii! W czwartek 16 kwietnia nuncjusz apostolski w Słowenii odprawi o godzinie 18.30 w Katedrze św. Mikołaja w Lublanie mszę w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku. Myślę, że powinniśmy my w niej wziąć udział w jak największej liczbie. Janusz Klim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolJan
Sprostowanie!!! Msza w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku odbędzie sie na pewno w czwartek o 18.30, jednak nie 16, ale oczywiście 15 kwietnia!!! Przepraszam za pomyłkę. Janusz Klim P.S. Proszę o przekazanie informacji o mszy naszym rodaczkom i rodakom, z którymi macie kontakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AMBPOL
Szanowni Państwo, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie ma przyjemność zaprosić mieszkających w Słowenii Polaków, osoby polskiego pochodzenia oraz ich słoweńskie rodziny na kolejny Piknik Polski. Spotkanie odbędzie się w dniu 12 czerwca 2010 r. (sobota), od godziny 12:00, przy Hotelu Polevo w pobliżu miejscowości Vinja Gora. Serdecznie zapraszamy Paweł Majewski Konsul

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamci
Hej!! Czy wybiera sie ktos z okolic Maribora na piknik 12-tego??? Mamy wolne miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moil Mili! Pewnie wszyscy wiedzą i pamietają, ale tak sobie pomyślalam (poruszona rozmowami na wczorajszym naszym pikniku), że jednak na wszelki wypadek napiszę na forum: Otóż w przyszłą niedzielę mamy wybory prezydenckie! Napewno nie wszyscy z nas mogą byc w tym dniu w Polsce, ale nic straconego :-) Każdy kto nie będzie w tym dniu w kraju niech się nie martwi - dobra wiadmomośc jest taka, że możemy głosować tutaj - w naszej ambasadzie w Lublanie. Wystarczy wejść na stronę naszej ambasady (http://www.lublana.polemb.net/), w linkach po lewej stronie odszukac ten z tytułem "Wybory Prezydenta" (nie jest to trudne bo jest to pierwszy z linków:) i potem tylko, zgodnie z zamieszczoną instrukacją, wypelnić formularz zgłoszeniowy. Banalnie proste, a tyle korzyści:) No, to do zobaczenia za tydzień w Ambasadzie:) Dobrego tygodnia (ponoć mają być burze). Pozdrawiam! Marysia ps. Pospieszcie się, bo choć ilość miejsc w Ambasadzie wprawdzie nie jest ograniczona, to czas zgłoszenia swojej swojej obecności, jest! Do środy o ile się nie mylę (a jeśli się mylę, to niechaj mnie ktoś poprawi i doinformuje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość srebrzysty
MarRok - dzięki za przypomnienie, tak się właśnie zastanawiałem jak technicznie najłatwiej się zarejestrować a tu "bang" i znalazła się podpowiedź i w efekcie będzie oddany jedan głos więcej. Nie wiem tylko czy kandydaci na których nie zagłosuję, też się ucieszą :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolOla:)
Witajcie! Jeśli jedzie ktoś z Was z Warszawy do Lublany, albo ogolnie Słowenii w okolicach 5 lipca ( 6 musze byc w Lj), dajcie znac prosze, i tak samo w druga strone, moge wracac 6 lub 7 lipca, ostatecznie 8. Moze ktos z Waszych znajomych sie wybiera w jedna albo druga strone w tych dniach? Pozdrawiam wszystkich dawnych znajomych i całą polonie słoweńską! Ola G. moj nr. kom. +48 66 444 82 82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam dwa pytania, a mianowicie czy wybiera się ktoś do Polski (Śląsk) w okolicy 18-19 lipca? No i muszę się zainteresować możliwością głosowania w Lublanie, bo akurat tam będę w czasie II tury wyborów. Pozdrawiam serdecznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fajnie, że Was przyszło tyle zagłosować:) Mam nadzieję, że zobaczymy się również w czasie drugiej tury:) Pytanie mam jeszcze do Adama jadącego lipcową porą do Ojczyzny. Piszesz, że bedziesz przejezdżał, przez Śląsk, co jak wnioskuję oznacza, że jedziesz jeszcze daaaaaaalej. Chciałabym Cię podpytać czy może w kierunku bardziej Wrocławia, czy bardziej Krakowa? Pozdrawiam serdecznie! Marysia (mari.szmatula@gmail.com)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dpdadam
bardziej w stronę Krakowa :-) Pozdrawiam Adam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! jestem studentką na UniMB i bede potrzebowala dostac sie na początku lipca do Słowenii, czy jest osoba która moze dysponuje wolnym miejscem w samochodzie ? , oczywiscie zapłace etc. przjeazd autobusem , pociagiem jest dosc drogi a mi zalezy na w miare tanim polaczeniu . pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytajaca pytaniami 555
Witam. Mam nadzieje ze byc moze tutaj dostane jakies porady albo info. Moze zaczne od tego ze w chwili obecne mieszkam w anglii z moim slowenskim narzeczonym. On namawia mnie zeby za pare lat przeprowadzic sie do slowenii jako ze on do uk miloscia nie grzeszy, ja od pewnego czasu tez juz niespecjalnie. W slowenii nie bylam nigdy. I o ile przprowadzka do kraju anglojezycznego nie stanowila problemu (jako ze jezyk znam plynie) o tyle mam obiecje dotycznace slowenii. Czy jest mozliwosc znalezienia pracy gdzie moglabym porozumiewac sie po ang, ? Jak wyglada zycie, praca, (materialnie i socjalnie). Czy ciezko jest sie 'zaklimatyzowac' ? Jakiekolwie uwagi i info beda mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość srebrzysty
Jeżeli wybierasz się do Słowenii dopiero za kilka lat, to "przyduś" nieco swojego słoweńskiego narzeczonego, żeby Ci dał korepetycje ze słoweńskiego. Szybo się powinnaś nauczyć, mimo że pokrewieństwo z polskim jest raczej luźne. Co do porozumiewania się od ulicy i sklepu zaczynając a na urzędach kończąc to z angielskim spokojnie dasz sobie radę. Niestety, jeśli masz zamiaru być dyrektorem generalnym jakieś zagranicznej firmy tutaj, albo niezależnym programistą itp. to musisz się nauczyć słoweńskiego. Inaczej o pracę będzie bardzo trudno. Nie wiem jakie są Twoje kwalifikacje ale jako obcokrajowcowi może być ci ciężko znaleźć pracę jeśli nie jesteś co najmniej specjalistą średniego szczebla. Nie, żeby jakieś specjalne restrykcje były ale jako, że kraj niewielki, to i rynek pracy nie jest zbyt duży i dynamiczny a pracownicy raczej są lojalni więc i wolnych miejsc nie przybywa jak grzybów po deszczu. Zresztą jak wszędzie - z pracą nie jest najłatwiej. Zresztą jeśli mówimy o perspektywie kilku lat, to nie wiemy do końca o czym mówimy, bo prawdopodobieństwo, że Europa w przeciągu 3-5 lat nie będzie już taka sama ani ekonomicznie, ani politycznie jest bardzo duże. Co do samej Słowenii: kraj fantastyczny. Wsiądź w samolot z narzeczonym i przyjedź na tydzień albo chociaż na przedłużony week-end to się natychmiast przekonasz, że Słowenia jest fantastyczna: położenie, krajobrazy, spokój, świetne jedzenie, ludzie też są raczej przyjaźni. Tempo życia jest dość spokojne, a może inaczej powiedziawszy "dynamika życia jest dość stabilna" :-) (Inna sprawa co sami Słoweńcy na ten temat mówią) I tak można by długo, ale mimo że Słowenia jest w sumie super, to raju na co dzień nie ma (czyli samo życie, jak wszędzie). Podstawa to język i kwalifikacje zawodowe a aklimatyzacja przyjdzie bardzo szybko, zwłaszcza że chyba nie masz problemów ze zmianami otoczenia (skoro wyjechałaś do UK). Jedna dodatkowa uwaga: "spektakularną karierę" trudno tu zrobić z powodów jak wyżej (ciasny rynek, prawie każdy każdego zna więc wiadomo ...) ale może wcale nie tego szukasz. Pozdrawiam Srebrzysty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytajaca pytaniami 555
dziekuje za odpowiedz. moje wyksztalcenie to sztuki piekne (BA i MA uzyskane w anglii) wiec jestem po prostu artystka z wyksztalcenia i z tym raczej wiazalabym kariere , nie ma pojecia jak to by moglo w slowenii wygladac.. ( a anglii np moge ubiegac sie o stanowisko assystenta na uczelniach artystycznych ale w SLO chyba musialabym do tego znac slowenski?) Pytalam o jezyk jako ze (o dziwo) ciezko mi sie uczyc jezykow slowianskich moj umysl od razu przestawia sie na polski). Opanowalan angielski do perfeckcji, i wloski bardzo dobrze ale jak mam sie uczyc jakiegokolwiek innego slowianskiego jezyka to mam blokade. No ale coz.. Jezeli ktokolwiek ma jakiekolwiek doswiadczenie z praca/rynkiem artystycznym w slowenii - piszcie bardzo prosze :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uuuf
Slowenia to przepiekna...mala dziura i chociaz przepiekna to jednak wciaz dziura... Tak filozoficznie mnie natchnelo po kilku latach zycia tutaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich serdecznie, od jakiegos czasu poszukuje informacji na temat zycia w Słoweni i natrafilam na Wasz watek, a ze panuje tu mila atmosfera zwracam sie do Was z prosba o pomoc. Moj chlopak jest wrecz zakochany w Sloweni i dosc skutecznie mnie tym zaraza :) Planujemy wyjazd z Polski i chcielibysmy zamieszkac w tym pieknym kraju, dlatego prosze o kilka informacji dotyczacych zycia codziennego. Jak wyglada sprawa wynajecia mieszania, ceny, warunki, czy dam rade zalatwic to przez internet czy dopiero bedac na miejscu? Czy jest mozliwosc znalezienia pracy na miejscu? (zaznaczam, ze nie planujemy wyjazdu w celach typowo zarobkowych, a chcielibysmy tam zyc, mieszkac pracowac tak jak tutaj w Polsce) Jacy sa ludzie? Czy mozna sie tam "dobrze czuc"? Prosze o rady, wskazowki, wszystko co powinnam Waszym zdaniem wiedziec. Z gory dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×