Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość AnSlo

Polacy w Slowenii

Polecane posty

Gość gruenoire
Witam, jestem jednym z wielu studentow z Polski bedacych na wymianie w Ljubljanie. Jest nas naprawde sporo tutaj. Bardzo nas irytuje ze musimy studiowac po slowensku. Bylismy przekonani ze wyklady beda po angelsku ale tutaj na miejscu sie okazuje, ze jest to sporadyczne i praktycznie ludzie tylko z jednego kierunku social sciences maja ,,normale,, wyklady. Troche mnie to dziwi poniewaz zaobserwowalem ze slowency calkiem calkiem mowia po angelsku. Nie to co w Polsce. Pozdrawiam forowiczow. Swietny temat Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość awia.irena
Marcin! Wszystkiego najlepszego z okazji Imienin. Irena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gruenoire
Dziekuje Ireno, jestes pierwsza osoba dziasiaj ktora zlozyla mi zyczenia. Niestety ta tradycja w Polsce obchodzenia imienin umiera smiercia naturalna. Pozdrawiam w ta zlotojesienna pogode dziasiaj w Ljubljanie Marcin (solenizant ;p)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolJan
Zapraszam na koncert polskich koled i pastoralek w wykonaniu mlodziezowego choru "Batuta" z Szemuda na Kaszubach, ktory odbedzie sie w piatek 4 grudnia b.r. o godz. 19.30 w kosciele Marije Pomočnice na Rakovniku w Lublanie (ul. Rakovniška 6). Po koncercie przejdziemy do sali probostwa na spotkanie oplatkowe. Spotkanie bedzie "skladkowe". Serdecznie wszystkich pozdrawiam, Janusz Klim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie Rodacy! czy ktoś z Was tańczy może tango argentyńskie tu, w Słowenii? czy możecie polecić jakąś szkołę? nauczycieli? miejsce? serdecznie pozdrawiam! Marysia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
WesoŁych Swiat:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość awia.irena
>Pogodnych Swiąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2010 życzy , dla wszystkich rodaków ze Słowenii , Irena z Ljubljany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
czesc:) Mam pytanie- pisaŁ ktos z Was moze egzamin ze sŁowenskiego? Jesli tak i macie jakies przykladowe testy- przyslijcie, prosze:) Ja znalazŁam na internecie tylko jeden, a nie wybieram sie na kurs tylko od razu na egzamin. I jesli macie namiary na jakikolwiek podrecznik sŁowenskiego dla obcokrajowcow byloby super. Moje zrodla z gramatyka dawno temu sie skonczyŁy:) Poza tym... pozdrawiam i SZCZESLIWEGO NOWEGO ROKU z Ptuja zycze ja- Kasia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mama, pisalam i ksiazki posiadam,,, Ale teraz jestem w domku-Polska i jak przyjade do Slo w styczniu to dam Ci znac.. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
oo, super:) dzieki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
halo halo...:) jestem w pracy i troche mi sie nudzi. Szkoda, ze forum zamiera:( Pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość awia.irena
Fajna praca że się nudzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość srebrzysty
Fajna praca że się nudzi ? Raczej fatalna Jak się w pracy nudzi to nic tylko musi to byc urząd państwowy, albo związek zawodowy. Pewnie w czasie pracy koleżanka z nudnej pracy pisze na forach zjadliwe posty o kapitalistach, co to za dużo zarabiają a nic nie robią, tylko człowiekowi życie utrudniają. A tak bardziej serio i bardziej życiowo: mnie się też czasami nudzi w pracy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja to bym chciała pracy jakiejkolwiek - co się nudzi, czy co się nie nudzi...byleby była...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gasmej
Witam wszystkich. Wprawdzie nie mieszkamy w Slowenii ale wybralismy sobie kosciolek na Jeziorze Bled na miejsce slubu. I w zwiazku z tym pytanie. Czy ktos sie orientuje czy w poblizu jest jakas polska parafia gdzie moznaby bylo ''wypozyczyc'' ksiedza. Z gory dziekujemy za wszelkie podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polskiej parafii to w ogóle w Słowenii nie ma, ani niestety polskiego duszpasterstwa, ale za to jest ksiądz i to całkowicie polski:) Na stronie ambasady jest gdzieś link z adresem "naszego" księdza Andrzeja Goska. powodzenia! A swoją drogą kiedy pierwszy raz zobaczyłam kościółek na wyspie, pomyślałam sobie:"ach, jakie piękne miejsce na ślub":)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A oto i namiary na naszego kochanego duszpasterza :-) ks. Andrzej: ksandmax@o2.pl Przy okazji, Andrzeju, pozdrowienia z zasypanej śniegiem Warszawy!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maylin
srebrzysty- biuro rachunkowe:) Jak sie macie? Nie moge sie doczekac wiosny. Teraz tak jakos... teskno za Krakowem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość awia.irena
a tam tęgie mrozy i gdzieniegdzie bez prądu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dpdadam
Witajcie We czwartek 04 lutego najprawdopodobniej bede jechal z Ljubljany do Krakowa. Jak ktos chcialby sie zabrac (max 2 miejsca) albo chcialby zebym cos zabral w najblizsze okolice Krakowa albo przejazdem na Slask to zapraszam. Wyjazd ok 15.00 wiec "dostawa" ok polnocy (jak sie pogoda nie wscieknie :-) Czy ostatecznie bede jechal, bede wiedzial do wtorku wlacznie Pozdrawiam Adam e-mai: adwar@poczta.fm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lili13
Oddaj swoj glos w 5 sekund! Witam wszystkich, biore udzial w konkursie sieci marketow SPAR i potrzebuje wiele glosow do 15 lutego... na moja torbe na zakupy mozesz zaglosowac na stronie http://www.spar-natecaji.si?idC=3&id=14557 klikajac na slowo GLASUJ. Oddaj kazdego dnia jeden glos! Jesli mozesz przeslij ten link mailem twoim znajomym i kolegom, kolezankom w pracy, na GG, Facebook etc. (obecnie jestesmy na 10 stronie) Dziekuje bardzo i pozdrawiam goraco Dorota

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam wszystkich, wlasnie zawitalam do mariboru, prawdopodobnie na stale, jak kilka moich poprzedniczek na forum- moj chlopak jest slowencem:) nie znam jezyka, ale planuje intensywny kurs, zobaczymy... kazdy polski kontakt w mariborze bedzie bardzo cenny piszcie prosze na maila pozdrawiam karolina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj po drugiej stronie Karolina! po drugiej stronie Alp, ma się rozumieć. nie trać pieniędzy na kurs! z tego co sama się orientowałam jakieś 4 miesiące temu, to takie kursy są masakrycznie drogie. Postaraj się z swoim Lubym przestawić z angielskiego (bo tak się pewnie porozumiewacie) na słoweński. Jeśli nie znasz jeszcze języka nic a nic, to zaczynajcie od takich prostych codzienności, na które nie potrzebujesz dużo odpowiadać. Samo przyjdzie, zobaczysz! A otoczona ze wszech stron językiem szybciutko chwycisz! dużo optymizmu i powodzenia! Marysia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj Karolcia, ja jesten troche dalej, bo w Ljubljance... Ale napewno spotkamy sia na polski pikniku w czerwcu, prawda? No a co do kursu- prawda jest, ze kosztuje, ale zareczam Ci, ze nawet najlepszy chlopak nie nauczy Cie tego, czego Cie naucza wyspecjalizowane do tego osoby. Wielu wydaje sie, ze slowenski jest prosty, bo taki podobny do polskiego. No wiec nie jest prosty- musisz wiedziec, ze jezyk slowenski mowiony i pisany to totalne dwie rozne rzeczy. Jesli zamierzasz podjac jakas prace i zdarzy Ci sie, ze bedziesz musiala napisac jakies podanie czy inny "dopis", to moze byc bardzo ciezko. Uwierz- sprawdzilam na sobie. Ale przestawcie sie z angielskiego na slo- to zawsz cos da! Powodzenia i se vidiva!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość srebrzysty
Kajsa ma rację! Mogę na swoim przykładzie (nieco odwróconym tylko) mogę potwierdzić: nawet najlpesza dziewczyna nie nauczy cię tego co przeszkolone specjalistki :-) Ale pozostając przy języku: nie taki łatwy, a podobieństwa nawet te pozorne, czasami bardziej przeszkadzają niż pomagają, warto więc mieć kogoś, kto poświęci Ci i Twojej nauce np 2 x 1 godzinę w tygodniu, to czego się nauczysz będziesz mogłą praktycznie szlifować z chłopakiem. Z doświadczenia: nauka tylko z kimś bliskim nie zawsze jest efektywna. Ale to zupełnie inna opowieść :) Pozdrawiam i czuj się dobrze w Słowenii - to wspaniałe miejsce. srebrzysty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak... z tymi kurasmi faktycznie bywa roznie, ale wyglada na to, ze uda mi sie zalatwic prywatne lekcje, wiec moze nie bedzie tak zle:) a moj chlopak niestety najlepszym nauczycielem nie jest;) w tej chwili bardziej glowe mi zaprzataja formalnosci jakich musze dopelnic, zeby zostac tu legalnie...jak to wyglada w praktyce? dzieki za powitanie:) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Caro, idz do swojej "občiny", wlasciwie to Luby ma isc z Toba i w dziale dla cudzoziemcow poprosisz o pobyt (jakies tam papierki dosteniesz do wypelnienia) i dostaniesz pozwolenie na pobyt,chyba najpierw na 5 lat, dostaniesz nr EMŠO (nasz PESEL) i davčna številke (nr podatnika). I zamelduj sie tymczasowo albo na stale, jak wolisz. No i to chyba wsjo. Zreszta w tych občinach ja sie spotkalam z wielka pomoca, poszlam tam totalnie zielona,a wszystko zalatwilam w 1 dzien. Powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jakali
hej,hej, i ja mam pytanie w zwiazku z powyzsza debata...jestem w Slowenii juz czas jakis, tzn od lipca (pozdrowienia dla MarRok, z ktora przyjechalam jednym autobusem :) i bylam na "občinie" w Ajdovscinie, bo stamtad jest moj Jani i powiedziano mi ze nie moge sie zameldowac dopoki nie bede miala zatrudnienia...?? a to prawda?? Kajsa, jakie ty masz z tym doswiadczenia??mi przedstawiono to w taki sposob, ze formalnie nie moge byc na utrzymaniu mojego Slowenca:),jesli nawet mam milion euro na swoim koncie to i tak musze miec sama dowod na srodki utrzymania w postaci udokumentowanych miesiecznych wplywow, czyli byc zatrudniona. W skrocie odprawili mnie z kwitkiem:// jak to wygladalo w waszym przypadku?? pozdrawiam...elo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość awia.irena
Rzeczywiđcie! Przepisy ze starej JUGO. Kiedyś też miałam ten problem. Nie można być na utrzymaniu męża! Mężatka z dwojgiem dzieci 8 lat czekałam na legalizację i pobyt stały a z Polski mnie wysiudali. Okropne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×