Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kareczka

MAJ 2008- kontynuacja

Polecane posty

Zupka ze szpinakiem od 6 miesiąca Gotowałam ją często, bo Miki miał braki żelaza, a jak wiemy szpinak zawiera ogromne ilości tego pierwiastka. Składniki: po jednej sztuce: marcheweczka, ziemniak, ugotowany wcześniej kawałek piersi indyka lub kurczaka, gałazka szpinaku, może być ewentualnie mrożony. Przygotowanie: Wszystkie składniki wrzucamy do gotującej wody, i gotujemy do miękkości. Można też ugotować warzywa na parze i dodać oddzielnie ugotowane mięsko, dolać wody, masełko lub oliwę z oliwek i zmiksować. Zupka z buraczkiem od 7 miesiąca Składniki: * 2 marchewki * 1 pietruszka * 1 buraczek * 1 łyżeczka oliwy z oliwek * 1 filet z indyka (ugotowany wcześniej) * kaszka kukurydziana * woda Przygotowanie: Warzywa obrać, pokroić w kostkę wrzucić do wrzącej wody z dodatkiem oliwy i gotować do miękkości. Zmiksować razem z wcześniej ugotowanym indykiem. Dodać kaszkę (ugotowaną tuż przed podaniem) do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przestudzić i podać dziecku. Jarzynowa z żółtkiem od 6 miesiąca Składniki: 1/2 marchewki, pietruszki, selera, kalarepki, buraka, ziemniaka Około 250 g chudego mięsa (np. filet z indyka) 5 łyżeczek błyskawicznej kaszki kukurydzianej lub kleiku ryżowego łyżeczka masła żółtko Przygotowanie: Obrane, umyte i pokrojone warzywa zalej wrzątkiem i gotuj pod przykryciem do miękkości (ok. 20-30 minut). Następnie przestudź i zmiksuj na papkę (możesz również przetrzeć przez sitko). Dodaj masło i połowę żółtka. W osobnym garnuszku ugotuj kawałek mięska, drobno posiekaj i dodaj do przygotowanej papki warzywnej. Ponownie zmiksuj. Dosyp kaszkę lub kleik (błyskawiczny, nie wymagający gotowania) i dokładnie wymieszaj. Krem z brokułów od 6 miesiąca Składniki: 50 dkg brokułów łyżka wywaru z warzyw łyżka oliwy z oliwek 50dkg piersi z indyka (wcześniej ugotowanej) Przygotowanie: Umyć brokuły, wrzucić do gotującej wody i gotować 20 min. Następnie dolać łyżkę oliwy z oliwek i wywar z warzyw oraz pierś z indyka i gotować 5 minut. Zmiksować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kawałek piersi z indyka lub kurczaka (kurczak uczula, więc polecam indyka) ryż jabłko Mięsko wrzucamy do garnka, gotujemy ze 20 minut. Następnie wsypujemy ryż i gotujemy aż będzie miękki czyli ok.20-25 minut. W połowie tego czasu wrzucamy połówkę dużego lub całe małe jabłko obrane ze skórki i wydrążone. gotujemy ąz wszystko będzie miękkie. Można dodać odrobinę soli lub cukru. Ugotowaną zupkę zmiksować. Ugotowałam to kiedyś Nikolce jak miała 7 miesięcy. Poszliśmy na długi spacer i po powrocie trzeba było szybko coś upitrasić. Robi się to w niecałą godzinę. Mała 320 ml wdmuchnęła w minutę i krzyczała o więcej. Uwielbiała tą zupkę. Bananowy deserek od 6 miesiąca Składniki: * 1 łyżka ugotowanego ryżu * 1 łyżka jogurtu * 1 mały banan Przygotowanie: Ugnieć banan i zmieszaj z jogurtem oraz ugotowanym ryżem. Zamiast banana można użyć utarte jabłuszko. Dla dzieci nie cierpiących na alergie od 7 miesiąca Składniki: - 3 łyżki ryżu - pół łyżki kaszy kukurydzianej - 3 plasterki banana - 2 łyżeczki soku pomarańczowego - 3 winogronka - kilka jagódek -1 łyżeczka cukru trzcinowego Przygotowanie: Ryż i kaszę gotować osobno w nieosolonej wodzie. Owoce opłukać. Z winogrona usunąć pestki i obrać skórkę. Owoce i cukier zmiksować na papkę. Ryż wymieszać z kaszą i z owocową papką. Polać sokiem z pomarańczy. Kisiel mleczny z żółtkiem od 6 miesiąca Składniki: * mleko modyfikowane * woda ok. 135ml * łyżeczka mączki ziemniaczanej * ½ żółtka Przygotowanie: Umyj starannie jajko, sparz wrzątkiem i oddziel żółtko od białka. Podziel żółtko i przygotowaną wodę na dwie części. Połowę porcji wody wlej do garnuszka i postaw na ogniu. Dodaj mączkę ziemniaczaną i mieszając gotuj na małym ogniu. Następnie dodaj połowę żółtka, dobrze je rozprowadź, mieszając, zagotuj jeszcze raz. Do drugiej części wody wsyp mleko (wg proporcji zamieszczonych na opakowaniu). Połącz razem kisiel i mleko. Przelej do miseczki i ostudź. Podawaj dziecku z sokiem owocowym. Duże jabłko 2-3 łyżki kaszki kukurydzianej sok jabłkowy dla niemowląt Obrane i pokrojone jabłko dusić na małym ogniu w niewielkiej ilości wody. Dodać kaszkę kuurydzianą, dokładnie zamieszać i gotowe. Do smaku można dodać odrobine cukru lub sok jabłkowy dla niemowląt. Zamiast jabłek można też użyć malin, a po 7 miesiącu gruszek lub moreli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANIA OD 5 M-CA(BUTLA) LUB OD 7 M-CA(PIERŚ) Zupki robi się bardzo podobnie. Generalnie ugotować wszystko, zmiksować razem, do ciepłego dodać tłuszcz(masło, oliwę lub olej sojowy), dodać kleik(ryżowy lub kukurydziany) i wymieszać, przełożyć do słoiczków. 1.MARCHEWKA - marchew (kilka małych lub 2-3 średnie) - kleik ryżowy -1 łyżeczka oliwy z oliwek lub masła -woda Ugotować obraną marchew w niewielkiej ilości wody, zmiksować lub przetrzeć przez sitko. Dodać kleik(tyle by uzyskać pożądaną konsystencję), wymieszać, podgrzać i dodać masło lub oliwę. 2.BROKUŁY -kilka różyczek brokuła -woda - kleik ryżowy Ugotować brokuły do miękkości, zmiksować(można dodać wodę z gotowania) i dodać kleik ryżowy. 3 ZUPKA JARZYNOWA 1 (podstawa) -ziemniak -marchewka - pietruszka(kawałeczek) - por -seler(ostrożnie- może uczulać) -masło lub oliwa z oliwek -kleik ryżowy lub kukurydziany Ugotować wyszorowany ziemniak w łupince, a osobno ugotować marchew, por wraz z selerem i pietruszką. Zmiksować jarzyny wraz z wodą z gotowania i obranym ziemniakiem, w razie potrzeby zagęścić kleikiem(niekoniecznie) dodać oliwę lub masło i podgrzać mieszając by składniki dobrze się połączyły. 4.ZUPA ZIEMNIACZANKA - 2 ziemniaki -2 szklanki wywaru z warzyw(por, marchew, pietruszka, seler) Obrać ziemniaki, pokroić w kostkę i ugotować w wywarze z jarzyn. Zmiksować. 5.ZUPA BROKUŁOWA -1 marchewka -100gram brokuła - 1 łyżeczka oliwy - 1 łyżeczka kaszki ryżowej Ugotować marchew marchew i brokuła(osobno z dodatkiem oliwy) zmiksować, dodać kaszkę, wymieszać. 6.MUS JABŁKOWY - 1 duże słodko-kwaśne jabłko - sok jabłkowy klarowny - kleik ryżowy Jabłko obrać, pokroić w kawałeczki, ugotować w niewielkiej ilości wody by zmiękły, zmiksować, dodać kleik ryżowy i sok klarowny do smaku. 7.ZUPKA JARZYNOWA Z BURACZKIEM -1/2 buraka -marchewka -1/2 ziemniaka -1/4 pietruszki - 1łyżeczka masła(lub oliwa z oliwek) - 2 łyżeczki kleiku ryżowego Ugotować warzywa, zmiksować z dodatkiem wywaru z gotowania (ale nie z ziemniaka), podgrzać i dodać tłuszcz. Jeśli trzeba dodać kleik dla uzyskania odpowiedniej konsystencji. 8.ZUPA JARZYNOWA Z KALAFIOREM I BROKUŁEM - marchew - kalafior - brokuł - oliwa z oliwek - kleik ryżowy Gotujemy marchew, brokuła i kalafior. Miksujemy wraz z wodą z gotowania, dodajemy oliwę i w razie potrzeby zagęszczamy kleikiem ryżowym. 9)ZUPKA Z CUKINII Ugotowałam na masełku 5 marchewek,1 ziemniaczka i pod koniec gotowania dodalam kilka plasterkow cukinii.Na koniec kasze jaglana i na malym ogniu gotowałam Az napecznieje.W innym garneczku gotowałam piers z indyka (kawałeczek) razem z natka selera i pietruszki oraz porem.Nastepnie zmieliłam warzywka i włożyłam do sloiczko czesc zupki a do pozostałej czesci dodalam miesko i zmiksowałam i tym sposobem mialam 2 rodzaje zupek za jedzym razem,miesna i bezmiesna Cukinia jest polecana od 5 miesiaca,bardzo zdrowa i smaczna,nadaje słodkawego smaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANIA OD 6 M-CA(BUTLA) LUB OD 8 M-CA(PIERŚ) Wprowadzamy dodatek mięsa bez wywaru(indyk, królik, kurczak, jagnięcina, ewentualnie cielęcina) 1.ZUPKA Z MIĘSEM BEZ WYWARU -100 gram kurczaka lub indyka -1 marchewka - 1 gałązka selera naciowego - 2 gałązki natki pietruszki -2 szklanki wody Ugotować osobno mięso, a osobno warzywa(poza natką). Zmiksować razem z natką pietruszki i wodą z gotowania warzyw. 2.ZUPKA Z KURCZAKIEM -marchew - ziemniak -mięso z piersi kurczaka - seler -pietruszka - oliwa Ugotować osobno mięso, a osobno warzywa. Zmiksować z dodatkiem wody z gotowania warzyw. Podgrzać i dodać odrobinę oliwy. Wymieszać. 3.ZUPKA Z KRÓLIKIEM - marchew - ziemniak - por - mięso z królika(ok. 100 gram) - kleik ryżowy - olej sojowy - pietruszka Ugotować osobno mięso i warzywa. Zmiksować wraz z wywarem z jarzyn, podgrzać i dodać olej, wymieszać z kleikiem aż do otrzymania pożądanej konsystencji. 4.INDYK W JARZYNACH -marchew -ziemniak -mięso z piersi indyka(100 gram) - groszek zielony -olej sojowy - por - kleik ryżowy lub kukurydziany Ugotować osobno warzywa, a osobno mięso. Zmiksować z dodatkiem wywaru jarzynowego, podgrzać, dodać olej, wymieszać, dodać kleik i ponownie wymieszać. 5.KURCZAK Z JABŁKAMI - marchew (350 gram) -mięso z kurczaka(100gram) - świeża kukurydza ugotowana do miękkości lub mrożona i ugotowana (200gram) - masło 1 łyżeczka -kleik ryżowy zależnie od konsystencji(ok.2,5 łyżki) -sok jabłkowy przecierowy lub zrobiony własnoręcznie z kwaskowych jabłek(do smaku- próbować!) Ugotować osobno marchew, osobno kurczaka. Zmiksować razem z kukurydzą. Podgrzać i dodać masło. Wymieszać tak by się rozpuściło. Dodać sok jabłkowy do smaku. Dodać kleik według potrzeby. Jeśli za gęste można dodać nieco wody. 6.JAGNIĘCINA Z KASZĄ -marchew(300 gram) -ziemniak (1 niewielki) - mięso jagnięce(ok.150gram) - por (kawałeczek białej części) - groszek zielony świeży lub mrożony (2 łyżki) - pietruszka(1/4 z ilości marchwi) - kasza jaglana( 2 łyżki) - olej sojowy (1 łyżeczka) - kleik kukurydziany( 2łyżeczki) - sok jabłkowy do smaku Ugotować osobno marchew, osobno ziemniak w łupinie(wyszorowany), osobno por z pietruszką i zielonym groszkiem(groszek dodać pod koniec gotowania gdy pietruszka będzie już miękka), a osobno mięso. Ugotować kaszę jaglaną Zmiksować warzywa z mięsem i kaszą. Podgrzać, dodać olej i doprawić sokiem jabłkowym do smaku. Jeśli za gęste dodać wody. 7.INDYK KALAREPKĄ - marchew 250 gram - mięso z piersi indyka 100gram -kalarepka 200 gram - olej sojowy lub oliwa z oliwek - kleik ryżowy Ugotować osobno marchew, kalarepkę, osobno mięso. Zmiksować razem, podgrzać i dodać tłuszcz. Zagęścić kleikiem ryżowym lub kukurydzianym. MOZE KOMUS SIE PRZYDA BO MI TAK...:)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANIA OD 7 M-CA ŻYCIA DO DIETY DZIECKA MOŻNA WPROWADZIĆ WYWAR Z MIĘSA, ½ ŻÓŁTKA CO DRUGI DZIEŃ MOŻNA ZAMIENNIE Z MIĘSEM LUB DODAĆ DO ZUPKI, A TAKŻE GRUSZKI I MORELE Pod koniec 7 m-ca nie miksujemy już wszystkiego na jednolitą papkę, ale rozgniatamy widelcem, lub drobniutko siekamy tak by pobudzić naukę żucia i gryzienia(nawet jeśli dziecko nie ma jeszcze zębów). W przypadku gdy maluch ma problemy i krztusi się, ponawiamy próbę za kilka dni. 1.ROSOŁEK Z KURCZAKA Z RYŻEM - marchew 1 duża - kawałeczek kurczaka ok.100 gr - ugotowany ryż 1 łyżka - olej sojowy1 łyżeczka -por, seler, pietruszka po niewielkim kawałeczku - natka pietruszki do smaku Ugotować jarzynki wraz z mięsem(poza natką pietruszki), zmiksować całość wraz z wodą z gotowania i ryżem(pod koniec 7 m-ca nie miksujemy ryżu by uczyć dziecko gryzienia), dodajemy olej i drobniutko posiekaną natkę pietruszki. 2.ROSOŁEK Z INDYKA Z KASZKĄ KUKURYDZIANĄ - marchew 1 duża - kawałeczek indyka ok. 100 gr - kaszka kukurydziana 1 łyżka - róża brokuła - cebula ¼ małej - pietruszka kawałeczek - olej sojowy - natka pietruszki do smaku Ugotować mięso( w połowie gotowania dodać jarzyny, czyli marchew, pietruszkę, cebulkę, a na końcu brokuła). Jeśli kaszka kukurydziana nie jest ekspresowa to wsypać 1 łyżkę do wody z gotowania(jarzyny i mięso odcedzić) i ugotować kaszkę do miękkości. Zmiksować mięso z warzywami dodając wodę, olej, a na końcu kaszkę, doprawić posiekaną natką pietruszki. 3. ROSOŁEK Z CIELĘCINĄ I RYŻEM - marchew 1 duża - kawałek cielęciny(od szynki) ok. 90 gram - ugotowany ryż 1 łyżka - brokuł róża - cebula ¼ - seler kawałeczek - pietruszka 1 cała niewielka - olej 1 łyżeczka - natka pietruszki do smaku Ugotować jarzyny wraz z mięsem, najpierw mięso, gdy zmięknie dodawać kolejno marchew marchew z pietruszką, selerem, następnie cebulę, a na końcu brokuł. Zmiksować razem z wodą z gotowania. Dodać ryż, olej i posiekaną natkę pietruszki. 4. ZUPA POMIDOROWA Z RYŻEM(pomidory mogą uczulać) - marchew 1 szt. - kurczak ok. 100 gr - ryż 1 łyżka ugotowanego - por kawałeczek - pietruszka ½ - olej 1 łyżeczka - natka pietruszki do smaku - koncentrat pomidorowy 1 łyżeczka Ugotować rosołek z kurczaka, marchewki, pietruszki, pora. Do gorącego dodać koncentrat pomidorowy i zagotować. Zmiksować razem, dodać ryż, olej i posiekaną natkę pietruszki. 5. POTRAWKA Z INDYKIEM - marchew 1 szt. - ziemniak 1 niewielki - filet z indyka ok. 100 gram - brukselka 3- 4 sztuki - kaszka kukurydziana 1 łyżka - olej 1 łyżeczka Ugotować rosołek z indyka, marchwi oraz brukselki, dodać ugotowanego w łupince i obranego ziemniaka. Zmiksować razem. Można też wyjąć mięsko i drobniutko posiekać. Ugotować kaszkę kukurydzianą lub dodać do gorącej zupki (jeśli ekspresowa), dodać olej i wymieszać. 6. POTRAWA Z INDYKIEM I POMIDORAMI - pomidor sparzony, obrany, bez pestek - filet z indyka ok. 100 gram - marchew 1 duża - por, seler po kawałeczku - pietruszka ½ - olej sojowy - kleik ryżowy Ugotować indyka do miękkości, dodać marchew, por, seler, pietruszkę(pod koniec gotowania), a na końcu pomidora. Zmiksować razem, dodać olej i kleik ryżowy. 7. DESER JABŁKOWO-GRUSZKOWY - 1 duże jabłko - 1 gruszka - sok gruszkowy do smaku - kleik ryżowy lub kukurydziany Owoce umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne. Pokroić w kawałki i poddusić ok. 5 minut z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Zmiksować wraz z kleikiem ryżowym i sokiem gruszkowym. Z biegiem czasu wystarczy rozgnieść owoce widelcem by przyzwyczajać dziecko do żucia. 8. DESER JABŁKO-MORELA - 1 duże jabłko - 2 morele - sok jabłkowy do smaku - kleik kukurydziany Morelę sparzyć i obrać ze skórki, jabłko obrać. Pokroić owoce na kawałki i poddusić z dodatkiem niewielkiej ilości wody przez ok. 5 minut. Zmiksować i dodać sok jabłkowy do smaku, jeśli trzeba zagęścić kleikiem. 9. DESER GRUSZKOWY - 2 gruszki - sok gruszkowy klarowny - kleik ryżowy lub kukurydziany Gruszki obrać, wykroić gniazda nasienne, podgotować z niewielką ilością wody przez kilka minut. Zmiksować lub rozgnieść widelcem, dodać sok do smaku i kleik w razie potrzeby. 10. KISIEL OWOCOWY Z SOCZKU - ½ butelki soczku - 1łyżeczka mąki ziemniaczanej - 50-60 ml wody - ewentualnie odrobina cukru Zagotować wodę z ewentualnym dodatkiem cukru, w chłodnym soczku rozmieszać mąkę ziemniaczaną i wlać do gotującej się wody. 11. DESER BANANOWO- JABŁKOWY - 1 banan - 1 jabłko Owoce obrać, pokroić na kawałki, chwilkę podgotować(max 5 minut) z dodatkiem wody. Zmiksować. 12. ZUPKA NA ROSOLE - ¼ marchwi - ½ małego ziemniaka - 2 róże kalafiora - ¼ pietruszki - ¼ pora - 1 łyżeczka oliwy lub oleju słonecznikowego - 1łyżeczka płatków ryżowych - mięso drobiowe(kurczak, indyk) ok. 100 gram Gotujemy mięso z jarzynami, dodajemy płatki ryżowe lub kaszkę kukurydzianą i gotujemy ok. 20 minut do miękkości. Mięso siekamy, jarzyny rozgniatamy widelcem. Do gorącego dodajemy olej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANIA Z GLUTENEM OD 10 MIESIĄCA 1.DANIE INDYK Z KASZĄ - 2 marchewki - 100 gram indyka - kawałek pora - spora różyczka brokuła - 2 średnie ziemniaki - kilka strączków fasolki szparagowej - 1 pietruszka - 1 łyżka koncentratu pomidorowego - 1 łyżka oleju sojowego - kasza jęczmienna ugotowana osobno(zawiera gluten) Ugotować zupkę z podanych składników, a osobno kaszę. Zmiksować warzywa poza marchewką i indykiem, które rozgnieść widelcem, a mięsko rozdrobnić na włókienka(jeżeli maluch chce jeść niejednolitą konsystencję), dodać ugotowaną kaszę w ilości wedle uznania i wymieszać. 2.KURCZAK Z RYŻEM I WARZYWAMI - 2 marchewki - 100 gram kurczaka - 2 ziemniaki(średnie) - natka pietruszki - kilka strączków fasolki szparagowej - mała cebulka - koncentrat pomidorowy(1 łyżeczka) - 1-2 pieczarki(można nie dodawać) - ugotowany ryż Ugotować warzywa, mięsko (i pieczarki) z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Zmiksować lub rozgnieść widelcem. Polać gotowym sosem ugotowany wcześniej ryż. 3.KURCZAK W POTRAWCE - 3 marchewki średnie - kawałek pora - 100 gram kurczaka - 2 łyżki zielonego groszku - 1 kalarepka(obrana) - 1 pietruszka - natka pietruszki do smaku - 1 łyżka oleju - ugotowany ryż - do zagęszczenia można użyć kaszki pszennej(np. 8 zbóż Nestle) Ugotować jarzyny, zmiksować lub rozgnieść widelcem, dodać posiekaną natkę pietruszki i wymieszać z ryżem. 4.KRUPNIK NA CIELĘCINIE - 2 marchewki - 1 spory ziemniak - 100 gram cielęciny - kawałek pora i selera - 1 pietruszka - olej sojowy - mała cebulka - koperek (może być suszony) - natka pietruszki posiekana - kasza jęczmienna(ilość wedle uznania) - kaszka pszenna (ewentualnie do zagęszczenia) Ugotować zupę na mięsie i warzywach, zmiksować lub rozgnieść. Można zasypać kaszą podczas gotowania, albo ugotować kaszę osobno i dodać do gotowej zupki. Do smaku posypać koperkiem koperkiem natką pietruszki. 5.ZUPA POMIDOROWA Z MAKARONEM - 2 marchewki - 100 gram indyka - 1 pietruszka - 1 łyżka koncentratu pomidorowego - niewielka cebulka - niewielka róża brokuła - 1 łyżka oleju - natka pietruszki do smaku - makaron w kształcie malutkich gwiazdek lub zacierka(do kupienia w każdym markecie) Ugotować warzywa na mięsie, zmiksować lub rozgnieść, posypać natką pietruszki, dodać ugotowany drobny makaron w ilości wedle uznania. 6.INDYK Z MAKARONEM - 2 marchewki - 100 gram indyka - 2 niewielkie ziemniaki - 1 łyżka koncentratu pomidorowego - kawałek selera - niewielka cebula - masło (1 łyżeczka) - makaron gwiazdki lub zacierka Ugotować warzywa, zmiksować, dodać makaron(ugotowany). 7.WARZYWA ZE SCHABEM - 3 marchewki - 1 pietruszka - 100 gram schabu - 2 łyżki zielonego groszku - 2 ziemniaki - 1 łyżka oleju - makaron gwiazdki lub zacierka Ugotować zupkę i zmiksować lub rozgnieść widelcem. Dodać makaron i gotowe. 8.ZUPA JARZYNOWA Z MAKARONEM - 2 marchewki - 1 ziemniak - 100 gram kurczaka - 2 łyżki zielonego groszku - makaron w kształcie gwiazdek lub zacierka - olej Postępowanie jak wyżej 9.JARZYNY Z SZYNKĄ I MAKARONEM - 2 marchewki - koncentrat pomidorowy(1łyżeczka) - 2 łyżki kukurydzy - 1 mała cebula - 80 gram niepeklowanej(!) szynki drobiowej lub wieprzowej - makaron gwiazdki lub zacierka - olej Ugotować zupkę, zmiksować lub rozgnieść widelcem, dodać ugotowany makaron i pokrojoną w kosteczkę szynkę. Wielkość listków szynki wedle uznania dziecka. Jeśli szynka zawiera skórkę należy ją usunąć. FAJNY LINK http://www.dzieckook.pl/kuchnia/index.php3?name=welcome

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. 1. Kisiel żurawinowy (piersią od 7 m-ca, butelką od 5 m-ca) Skład: 100 g żurawin, 20 g cukru, 10 g mąki ziemniaczanej, 200 ml wody. Przepis : żurawiny po umyciu rozgniatamy i wrzucamy do gotującej się wody wraz z cukrem. Po krótkim czasie gotowania przecieramy przez plastikowe sitko. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w niewielkiej ilości zimnej wody. Powoli mieszając wlewamy do gotującej się wody. Gotujemy. 2. Przecier z malin (piersią od 6 m-ca, butelką od 5 m-ca) Skład : ½ szklanki malin, 2 łyżki kleiku ryżowego Przepis: miękkie dojrzałe owoce płuczemy wrzątkiem. Przecieramy maliny i dodajemy kleik ryżowy delikatnie mieszając. 1. 3. Przecier z czarnych jagód (piersią od 6 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: 200 g czarnych jagód, 3-4 łyżeczki przegotowanej wody (20ml). Przepis: jagody myjemy ,płuczemy następnie sparzamy wrzątkiem. Owoce ścieramy na miazgę, dodajemy wodę, mieszamy i przecieramy przez sito. 2. 4. Przecier z jabłek (piersią od 7 m-ca, butelką od 6 m-ca) Skład: 100 g jabłek (słodkie i soczyste) , ½ łyżeczki cukru, 2 łyżeczki wody. Przepis: jabłka myjemy i obieramy oraz ścieramy na tarce. Mieszamy z przegotowaną wodą oraz cukrem. Jest to wspaniałe danie deserowe. 5. Puree z jabłka i gruszki (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: 1/3 jabłka, ½ miękkiej gruszki, 2 łyżki przegotowanej wody. Przepis: owoce płuczemy, obieramy ze skórki, kroimy na cienkie plasterki. Wkładamy do rondelka i dusimy na wolnym ogniu w 2 łyżkach wody przez 10 min. Po rozgotowaniu owoce rozcieramy i miksujemy. Wspaniałe jako deser – dodatek do biszkopta lub kaszy manny. DESERY 1. Deser morelowo-jabłkowy (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: średnie jabłko (80g), morela (50g), 1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej , woda (50g). Przepis: jabłko myjemy, obieramy i kroimy w ćwiartki usuwając gniazda nasienne. Morelę obieramy i usuwamy pestkę. Po zagotowaniu wody wrzucamy owoce i gotujemy do miękkości. Ugotowane owoce miksujemy dodając mąki ziemniaczanej (wcześniej rozprowadzonej w wodzie). Po rozmieszaniu gotujemy. Studzimy i dajemy dziecku. 2. Kisiel z wiśni (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ szklanka wiśni, 2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej, 2 łyżeczki cukru, 50ml wody, 50ml mleka następnego. Przepis: wiśnie myjemy, płuczemy , usuwamy pestki , a następnie wkładamy do wrzątku , dodajemy cukier i przecieramy przez sitko. Po przygotowaniu mąki ziemniaczanej w 2 ml zimnej wody wlewamy na wrzący przecier owocowy. Ciągle mieszamy doprowadzając do wrzenia. Po ostudzeniu podajemy polanym mlekiem następnym przygotowanym zgodnie z opisem na opakowaniu. 3. Biszkopt bezglutenowy (piersią od 9 m-ca, butelką od 9 m-ca) Skład: 4 jaja, szklanka cukru pudru (120g), 1/3 szklanki maki ziemniaczanej (60g). Przepis: jaja ubijamy dokładnie z cukrem pudrem, dodając mąkę ziemniaczaną. Mieszamy delikatnie i układamy na formę wysmarowaną masłem, posypaną mąką ziemniaczaną. Pieczemy w dobrze rozgrzanym piecu. Podajemy do deseru między posiłkami. Przechowujemy pod szkłem. 4. Budyń bez mleka (piersią od 9 m-ca, butelką od 9 m-ca) Skład: butelka soczku owocowego dla niemowląt, 1-2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 1-2 łyżeczki kleiku kukurydzianego, łyżka wody. Przepis: soczek wlewamy do garnka i gotujemy. Dodajemy mąkę ziemniaczaną wymieszaną z wodą. Gotujemy aż zgęstnieje. Mieszamy dokładnie z kleikiem. Podajemy na zimno. 5. Ciasto bananowe (piersią od 10 m-ca, butelką od 10 m-ca) Skład: kg bananów, szklanka płatków owsianych, kilka łyżeczek mąki pszennej razowej, łyżka miodu, 4 łyżki ziaren słonecznika, 4 łyżki rodzynek, łyżka oleju. Przepis: banany obieramy, odcinamy końcówki oraz rozcieramy drobno widelcem na talerzyku. Dodając pozostałe składniki dokładnie mieszamy. Układamy na blaszce pokrytej olejem i otrębami. Pieczemy 30 min. w temperaturze 150 stopni C. 6. Deser jabłkowo-ryżowy z jogurtem naturalnym (piersią od 11 m-ca, butelką od 11 m-ca) Skład: 3 łyżeczki kleiku ryżowego, ½ średniego jabłka, 2 łyżki naturalnego jogurtu, łyżeczka cukru, 50ml wody. Przepis: jabłko myjemy, obieramy i ścieramy na tarce. Następnie gotujemy wodę z cukrem do której dodajemy utarte jabłko i kleik ryżowy – wszystko mieszając. Podajemy na talerzyku z dodatkiem jogurtu. 7. Deser owocowy z jogurtem (piersią od 11 m-ca, butelką od 11 m-ca) Skład: ½ średniego jabłka, ½ średniej gruszki, 2 śliwki, łyżka naturalnego jogurtu, 50 ml szklanki wody. Przepis: owoce myjemy i obieramy ze skórki (śliwki nie wymagają obierania). Kroimy je na niewielkie cząstki i wrzucamy do wrzątku. Gotujemy pod przykryciem 10-15 min. Po ugotowaniu miksujemy. Podajemy z jogurtem. 8. Placuszki marchewkowo-owsiane (piersią od 12 m-ca, butelką od 12 m-ca) Skład: 3 marchewki, ½ szklanki płatków owsianych, ząbek czosnku, cebula, sól ,pieprz, łyżeczka mąki sojowej, ½ łyżeczki tymianku, łyżka oleju. Przepis: marchewkę, cebulę , czosnek obieramy i ścieramy na drobnej tarce. Dodajemy namoczone we wrzątku płatki owsiane oraz przyprawy i olej. Wytwarzamy formę placków i smażymy na patelni. W przygotowaniu można warzywa i przyprawy zastąpić rodzynkami bądź innymi suszonymi warzywami. 9. Naleśniki bezglutenowe (piersią od 12 m-ca, butelką od 12 m-ca) Skład: 200ml rozpuszczonego Nutramigenu, ½ szklanki mąki kukurydzianej, sól, oliwa z oliwek do smażenia lub olej rzepakowy. Przepis: dokładnie przygotowujemy ciasto (konsystencja gęstej śmietany). Smażymy małe cienkie naleśniki na niewielkiej ilości oleju. Naleśniki podajemy z owocami lub farszem mięsnym. Do ciasta można dodać ½ rozmąconego jajka. SOKI 1. Sok marchewkowo-jabłkowy (piersią od 6 m-ca, butelką od 5 m-ca) Skład: średnia marchew, średnie jabłko. Przepis: marchew i jabłko myjemy, obieramy i płuczemy. Ścieramy na tarce. Wyciskamy sok na sitku pogrążonym w szklance. 2. Kompot z jabłek (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ średniego jabłka, 2 płaskie łyżeczki cukru, 100ml wody. Przepis: jabłko myjemy, obieramy i płuczemy. Wodę gotujemy z cukrem i dodajemy podrobione jabłko doprowadzając do rozmięknięcia. Przecieramy przez sitko. Podajemy jako deser z biszkoptami lub jako napój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POTRAWY MLECZNE 3. 1. Kaszka kukurydziana na mleku modyfikowanym (butelką od 6 m-ca) Skład: mleko następne płynne 150g (np.Bebiko2, Nan2), 2 łyżeczki kaszki kukurydzianej, 1/5 szklanki wody (50g). Przepis: kaszkę pozostawiamy na godzinę w zimnej wodzie aby nasiąkła. Następnie gotujemy przez 25-30 min. Przygotowujemy porcję mleko zgodnie z przepisem na opakowaniu. Do ugotowanej kaszki dodajemy przygotowane mleko, mieszamy. Przed podaniem sprawdzamy temperaturę. 2. Kaszka ryżowa z mlekiem (butelką od 7 m-ca) Skład: 180 ml mleka modyfikowanego następnego w postaci płynnej, 5 łyżeczek kaszki ryżowej błyskawicznej. Przepis: mleko przygotowujemy według zaleceń na opakowaniu. Po odmierzeniu kaszki ryżowej dodajemy do mleka i gotujemy. Ostudzone podajemy dziecku. 3. Kisiel mleczny (butelką od 7m-ca) Skład: 80 ml mleka następnego, 4g mączki ziemniaczanej, 1 żółtko. Przepis: mleko następne przygotowujemy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. W części zimnego mleka rozmieszamy mąkę ziemniaczaną i żółtko. Wlewamy na pozostałą ilość wrzącego mleka, i ciągle mieszając zagotowujemy. Kisiel możemy podać polany sokiem owocowym lub owocami z cukrem podanymi obok kisielu. 4. Pasta z twarogu (butelką od 8 m-ca) Skład: 40g twarogu, 50ml mleka następnego. Przepis: twaróg roztarty na gładką masę połączyć z ciepłym mlekiem. Papka może być samodzielnym posiłkiem lub jako dodatek do śniadania lub podwieczorku. 5. Kasza manna na mleku modyfikowanym (butelką od 10 m-ca) Skład: 7 miarek mleka następnego, 180 ml wody, 3 łyżeczki kaszy manny, 2 płaskie łyżeczki cukru. Przepis: wodę zagotowujemy a następnie ostudzamy. Do części wody dodajemy kaszę i cukier, gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu kaszy. Pozostała ilość wody służy do rozprowadzenia mleka. Łączymy z ugotowaną kaszą manną. POTRAWY Z JAJKIEM 1. Kisiel mleczny z żółtkiem (butelką od 7m-ca) Skład: 20 g mleka następnego, 100 ml wody, łyżeczka mączki ziemniaczanej, ½ żółtka. Przepis: wodę zagotowujemy i po schłodzeniu rozprowadzamy mleko. W pozostałej ilości wody rozprowadzamy mączkę ziemniaczaną i żółtko mieszając starannie doprowadzamy do gotowania się. Łączymy z rozprowadzonym mlekiem. Podajemy z sokiem owocowym. 2. Kleik ryżowy z żółtkiem i jabłkiem (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: 5-6 łyżek kleiku ryżowego lub kaszki, jabłko, łyżeczka oliwy z oliwek, pół żółtka, 100ml wody. Przepis: jabłko myjemy, obieramy i trzemy na tarce. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy. Następnie chłodzimy i dodajemy kleik ryżowy i ½ żółtka. Mieszamy i gotujemy. Po zagotowaniu dodajemy oliwkę lub masło. 3. Lane kluski (butelką od 7 m-ca) Skład: 100g mleka modyfikowanego płynnego, 5g mąki kukurydzianej, żółtko. Przepis: mleko przygotowujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Żółtko łączymy z mąką i 2 łyżeczkami wody na jednolitą masę , następnie wlewamy cieniutkim strumieniem na wrzące mleko, zagotowujemy. Kluseczki powinny być bardzo miękkie. 4. Papka warzywna z żółtkiem (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ marchewki, 2 różyczki kalafiora, ½ małego ziemniaka, łyżeczka masła, 100ml wody. Przepis: warzywa myjemy, ziemniaka i marchewkę obieramy i płuczemy. Wodę gotujemy i wrzucamy warzywa doprowadzając do miękkości (ok. 20 min). Dodajemy ugotowane żółtko, masło i wszystko miksujemy. Gotujemy i po schłodzeniu podajemy. 5. Zupa jarzynowa z żółtkiem (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ¼ małej marchwi (30g) , ½ małego ziemniaka (20g), ¼ korzenia pietruszki (20g), plaster małego selera (20g), łyżeczka masła, 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego, ½ żółtka, 120 ml wody (uzupełniać w czasie gotowania). Przepis: warzywa myjemy ,obieramy i płuczemy. Jajko sparzamy wrzątkiem, oddzielamy białko od żółtka i dzielimy żółtko na dwie porcje. Warzywa kroimy, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu 20 min. Ugotowane warzywa przecieramy lub miksujemy. Dodajemy kleik ryżowy, masło i żółtko, mieszamy i zagotowujemy. Przed podaniem sprawdzamy temperaturę. 6. Bukiet warzyw z jajkiem (piersią od 11 m-ca, butelką od 11 m-ca) Skład: 2-3 gałązki kalafiora, mały ziemniak, ½ marchewki, jajko , 2 łyżeczki masła, ½ łyżeczki posiekanego szczypiorku. Przepis: warzywa gotujemy w lekko osolonej wodzie. Jajko po sparzeniu roztrzepujemy widelcem. Na spodek wkładamy łyżeczkę masła , wylewamy roztrzepane jajko i umieszczamy w rondelku z wrzącą wodą do ścięcia się. Następnie podrobione warzywa i ścięte jajko układamy na talerzyku z dodatkiem masła, posypane szczypiorkiem. Podajemy dziecku rozgniecione widelcem. 7. Jajecznica na parze ze szczypiorkiem (piersią od 11 m-ca, butelką od 11 m-ca) Skład: 1 jajo, 2 płaskie łyżki masła, łyżeczka posiekanego szczypiorku, łyżeczka mleka. Przepis: szczypior myjemy i drobno kroimy, parzymy wrzątkiem przez 1 minutę. Gotujemy wodę w garnku. Spodeczek smarujemy masłem i wstawiamy do garnka z wrzątkiem. Na spodeczek wbijamy jajko i starannie mieszamy do ścięcia się białka. Przed podaniem posypujemy szczypiorkiem. ZUPKI 1. Pierwsza zupka marchewkowa (piersią od 5 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ średniej marchwi (60g), mały ziemniak (30g), łyżeczka oliwy lub świeżego masła, 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego, 100 g wody . 1 porcja = 150 g Przepis: warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, a następnie kroimy drobno w kostkę. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy pod przykryciem, najlepiej ok. 30 min. Miękkie ugotowane warzywa miksujemy lub przecieramy przez sitko. Następnie łączymy z wywarem i kleikiem, doprowadzamy do zagotowania. Dodajemy oliwę i mieszamy. 2. Pierwsza zupka jarzynowa (piersią od 7 m-ca, butelką od 5 m-ca) Skład: ½ małej marchwi (40g), mały ziemniak (30g), ¼ korzenia pietruszki (15g). Przepis: warzywa myjemy, obieramy i płuczemy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości (20-30 min). Uzupełniamy wodą podczas gotowania. Ugotowane warzywa miksujemy lub przecieramy przez sitko, a następnie łączymy z wywarem i kleikiem ryżowym. Gotujemy całość mieszając dodajemy oliwę. Po schłodzeniu podajemy dziecku. 3. Zupa marchewkowa z mlekiem modyfikowanym (butelką od 5 m-ca) Skład: ½ małej marchwi (50g), średni ziemniak (70g), łyżeczka kiełku ryżowego, 60g mleka modyfikowanego następnego, 60 ml wody. 1 porcja = 180 g Przepis: warzywa po umyciu i obraniu kroimy w drobną kostkę. Wkładamy je do wrzątku i gotujemy ok. 20 min. Miękkie ugotowane warzywa miksujemy lub przecieramy przez sitko, dodajemy kleik i zagotowujemy mieszając. Przygotowujemy mleko zgodnie z przepisem na opakowaniu. Zmiksowane warzywa dokładnie mieszamy z mlekiem modyfikowanym i podgrzewamy zupę. Przed podaniem należy sprawdzić temperaturę. 4. Zupa jarzynowa z buraczkiem (piersią od 6 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ marchwi (30g), ½ ziemniaka (20g), ½ pietruszki (20g), ½ buraka (20g), łyżeczka świeżego masła , 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego, 120 ml wody uzupełnianej podczas gotowania. Przepis: warzywa myjemy, obieramy, płuczemy i kroimy. Następnie wkładamy do wrzącej wody do ugotowania ok. 20 min. Po ugotowaniu warzywa przecieramy przez sitko , dodajemy kleik, mieszamy i doprowadzamy do gotowania. Następnie dodajemy masło i studzimy. 5. Zupka jarzynowa z cielęciną (piersią od 7 m-ca, butelką od 6 m-ca) Skład: 2 łyżki kleiku kukurydzianego, 20g cielęciny, 100g wody, 1/5 małej marchwi (20g), ½ małego ziemniaka (20g), ½ małej pietruszki (20g), brokuły (20g), seler (10g), łyżeczka oleju sojowego lub oliwy z oliwek. Przepis: warzywa myjemy ,obieramy, płuczemy a następnie drobno kroimy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy do miękkości (20 min). Miksujemy. Osobno ugotowane mięso drobno siekamy. Następnie mięso, kleik z warzyw oraz oliwę dodajemy do wywaru z ugotowanego mięsa. Mieszamy gotując. Po ostygnięciu podajemy dziecku. 6. Zupa jarzynowa z cielęciną i kleikiem (piersią od 7 m-ca, butelką od 6 m-ca) Skład: ½ małej marchwi, mały ziemniak, ½ pietruszki (20g), 2 łyżeczki kleiku ryżowego, łyżeczka masła, 120 ml wody, 20 g cielęciny. Przepis: warzywa myjemy, obieramy i płuczemy. Cielęcinę czyścimy z błon i wkładamy do wrzącej wody , gotujemy do miękkości. Osobno ugotowane warzywa dodajemy do kleiku i mięsa. Wszystko miksujemy. Dodajemy masło i ponownie gotujemy. 7. Zupa jarzynowa z kaszką kukurydzianą i masłem (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ małej marchwi, mały ziemniak, ½ pietruszki, 2 łyżeczki kleiku ryżowego, łyżeczka masła, 120ml wody, 20g mięsa cielęcego. Przepis: kaszkę kukurydzianą zalewamy chłodną przegotowaną wodą 30ml. Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy i wkładamy do wrzącej wody. Dodajemy kaszkę kukurydzianą i lekko mieszając gotujemy ok. 20 min. Po ugotowaniu miksujemy ,dodajemy masło i ponownie zagotowujemy. Studzimy i podajemy dziecku. 8. Zupa jarzynowo-fasolowa (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ¼ małej marchwi (20g), ½ małego ziemniaka (20g), ½ małej pietruszki (20g), 5 strączków fasolki szparagowej, łyżeczka oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek, 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego, 100-120 ml wody. Przepis; warzywa myjemy, obieramy i płuczemy. Odcinamy końcówki fasolki i usuwamy włókienka. Kroimy i wrzucamy do wrzącej wody gotując do miękkości (20 min). Ugotowane warzywa przecieramy przez sitko lub miksujemy. Dodajemy kleik ryżowy, oliwę i mieszamy doprowadzając do zagotowania. Studzimy przed podaniem. Możemy ewentualnie dodać 10 g ugotowanej , dobrze posiekanej piersi indyka, kurczaka lub cielęciny. 9. Zupa marchewkowo-ziemniaczana z żółtkiem (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ marchwi (60g), ziemniak (50g), łyżeczka posiekanego pora (70g), łyżeczka kleiku kukurydzianego, łyżeczka masła, 100ml wody, ½ żółtka. Przepis: marchewkę i ziemniaka myjemy, obieramy i płuczemy. Por po umyciu drobno kroimy. Do zagotowanej wody wrzucamy pokrojone warzywa i gotujemy około 20 min. Ugotowane jajko obieramy – oddzielając białko od żółtka. Żółtko dodajemy do zupy i dokładnie miksujemy. Później dodajemy masło i kleik, mieszamy i gotujemy. Po schłodzeniu podajemy dziecku. 10. Zupa z brokułów (piersią od 9 m-ca, butelką od 9 m-ca) Skład: 100ml wody, łyżka ugotowanych brokułów, łyżka nestle sinlac, łyżka ugotowanego zmielonego mięsa. Przepis: brokuły gotujemy do miękkości. Następnie wkładamy do czystej wyparzonej miseczki i trzemy je na gładką masę. Dolewamy ostudzoną wodę w której były gotowane , wsypujemy nestle sinlac i mieszamy. Do zupki dokładamy ugotowane zmielone mięso. 11. Zupa wielowarzywna (piersią od 10 m-ca, butelką od 10 m-ca) Skład: 2 marchewki, pietruszka, ¼ selera, ¼ małego pora, gałązka kalafiora, 1/8 główki kapusty, 3 pomidory, 3 ziemniaki, 3 łyżki oleju ,sól, 3 łyżki soczewicy, pieprz, natka pietruszki, koperek, litr wody. Przepis: warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, drobno kroimy. Do garnka wlewamy olej i dodajemy pokrojone warzywa oraz niewielką ilość wody. Dusimy 5 min. po czym dodajemy obrane ze skóry pomidory, opłukaną soczewicę i wodę. Gotujemy do miękkości. Studzimy i podajemy dziecku. 12. Zupka jarzynowa z olejem sojowym (piersią od 12 m-ca, butelką od 10 m-ca) Skład: marchewka, kalafior, pietruszka, 5g ryżu lub kaszki kukurydzianej, 3g masła, łyżeczka cukru, 150ml wody. Przepis: warzywa myjemy, płuczemy i trzemy na tarce lub drobno kroimy. Wkładamy do wrzątku i gotujemy pół godziny do miękkości, a następnie odcedzamy. Wypłukany ryż dodajemy do wrzącego pozostałego wywaru i gotujemy 15-20 min. Warzywa przecieramy przez sitko ,łączymy z ugotowaną kaszą lub ryżem. Dodajemy olej sojowy ,cukier i zagotowujemy. JARZYNKI 1. Papka z kalafiora lub brokuł (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: 6 łyżek kalafiora lub 2-3 gałązki brokuł, łyżka mleka modyfikowanego następnego, łyżeczka świeżego masła. Przepis: warzywa myjemy ,płuczemy, wodę gotujemy. Kalafior lub brokuły wrzucamy do wrzątku i gotujemy do miękkości. Ugotowane warzywa odcedzamy, rozcieramy lub ugniatamy ,dodajemy mleko i masło, podgrzewamy mieszając. Papkę podajemy z ugotowanym i drobno posiekanym chudym mięsem (2 łyżeczki) . 2. Papka z ziemniaków (piersią od 10 m-ca, butelką od 10 m-ca) Skład: ziemniak średniej wielkości (80g), mleko modyfikowane następne, 5g masła. Przepis: ziemniaki czyścimy, cienko obieramy, starannie płuczemy, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy pod przykryciem do miękkości. Ugotowane ziemniaki odcedzamy, rozcieramy lub rozgniatamy dodając mleko i masło , podgrzewamy mieszając. Papkę podajemy z ugotowanym mięsem lub pulpetem i jarzynką. JARZYNKI Z MIĘSEM 1. Zupa jarzynowa z mięsem bez rosołu (piersią od 7 m-ca, butelką od 6 m-ca) Skład: ½ pietruszki (25g), ½ marchwi (15g), ziemniak, łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju sojowego, 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego, 100 ml wody, chude mięso z piersi kurczaka lub indyka (20g). Przepis: warzywa myjemy, obieramy, płuczemy, następnie wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Miksujemy warzywa, później mieszamy z kleikiem. Mięso gotujemy osobno przez ok. 20 min. Po ugotowaniu rozdrabniamy drobno siekając nożem. Do zupy dodać posiekane mięso a po zagotowaniu dodajemy oliwę. Po wymieszaniu podajemy dziecku. 2. Jarzynka kalafiorowa z mięsem na rosole (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ¼ marchewki (25g), ½ małego ziemniaka, ¼ pietruszki (9g), ¼ małego pora (9g), 2 gałązki kalafiora (20g), łyżeczka oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek, łyżeczka płatków ryżowych, 120ml wody która uzupełniamy w trakcie gotowania, 20g cielęciny lub mięsa z drobiu. Przepis: warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, mięso płuczemy. Warzywa i mięso kroimy, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy przez ok. 15 minut. Dodajemy płatki ryżowe lub kaszę kukurydzianą. Gotujemy na małym ogniu aż do miękkości jeszcze przez ok. 20 min. Ugotowane warzywa, mięso i ryż miksujemy. Zmiksowaną zupę zagotowujemy. Dodajemy oliwę lub olej. Mieszamy , sprawdzamy temperaturę i podajemy dziecku. 3. Papka warzywna z kurczęciem (piersią od 7 m-ca, butelką od 7 m-ca) Skład: ½ marchewki, ½ ziemniaka, 2 różyczki brokuł, łyżeczka oleju sojowego, 20g surowego mięsa, 100 ml wody. Przepis: warzywa myjemy, marchew i ziemniaki obieramy, płuczemy. Kroimy je na drobno i wrzucamy do zagotowanej wody. Gotujemy do miękkości ok. 20 min. Na koniec gotowania wrzucamy brokuły. Ostatecznie miksujemy i dodajemy olej, ponownie doprowadzamy do zagotowania. Po ostudzeniu podajemy łyżeczką. OBIADKI 1. Mięso z kurcząt z jabłkiem (piersią od 7 m-ca, butelką od 6 m-ca) Skład: średnie jabłko (80g), łyżeczka kleiku ryżowego, 25 g piersi z kurczaka, łyżeczka świeżego masła , 60-70 ml wody, Przepis: jabłko płuczemy, obieramy po usunięciu gniazda nasiennego kroimy na ćwiartki. Do zagotowanej wody wkładamy jabłko doprowadzając do rozgotowania. Przecieramy jabłko przez sitko. Mięso gotujemy osobno, a następnie drobno siekamy i mieszamy z musem jabłkowym. Wszystko mieszamy z kleikiem ryżowym. Dodajemy masło i doprowadzamy do zagotowania. Po schłodzeniu podajemy dziecku łyżeczką. 2. Przecier ryżowo-mięsny z jabłkiem (piersią od 7 m-ca, butelką od 6 m-ca) Skład: średnie jabłko, łyżeczka masła, 3 łyżeczki kleiku ryżowego, 15g piersi z kurczaka, 20 ml wody Przepis: jabłko obieramy pozostawiając miąższ. Wkładamy do wrzątku aż do rozgotowania. W tym czasie przygotowujemy mięso , po ugotowaniu drobno siekamy. Do rozgotowanego jabłka dodajemy mięso, kleik ryżowy i masło. Wszystko mieszamy i gotujemy. Dodajemy wodę do uzyskania odpowiedniej konsystencji. 3. Pulpety z cielęciny i kaszki manny (piersią od 10 m-ca, butelką od 10 m-ca) Skład: ¼ małej marchwi (25g), ½ pietruszki (25g), ½ łyżeczki pokrojonego w kostkę selera, 4 łyżeczki surowej mielonej cielęciny, 2 łyżeczki kaszy manny (10g), pół łyżeczki zielonej pietruszki ,1/2 surowego żółtka, 150ml wody. Przepis: mielimy cielęcinę i dodajemy żółtko oraz drobno posiekaną pietruszkę wraz z kaszą manną. Po dokładnym wymieszaniu formujemy kotlety (3-4 sztuki). Warzywa po umyciu, obraniu i płukaniu kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do wrzącej wody doprowadzając do zagotowania. Następnie wkładamy kotleciki i gotujemy pod przykryciem ok. 25-30 min. 4. Kotlecik z groszkiem (piersią od 12 m-ca, butelką od 12 m-ca) Skład: 70g piersi z kurczaka, plaster żółtego sera, 1 łyżka mrożonego zielonego groszku, łyżeczka bułki tartej, łyżeczka zielonej siekanej pietruszki, ½ łyżeczka oliwy. Przepis: pierś z kurczaka myjemy, tniemy na drobne fragmenty i miksujemy. Groszek gotujemy i mieszamy z mięsem, dodajemy pietruszki, łyżeczkę bułki tartej i niewielką ilość wody. Dodajemy przyprawy do smaku. Po wymieszaniu formujemy 2 kotleciki. Układamy na folii wymoszczonej masłem, układamy jeden na drugim, pomiędzy wkładając plasterek sera, przykrywamy plasterkiem sera i polewamy oliwą. Zawijamy w folię i wstawiamy do piekarnika na 15 min. i to juz wszystko wiecej nie bede

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobra to tyle bo mnie zaraz pogonicie tak zawalilam forum...ale mysle ze fajnie druknac i miec w zasigu reki to :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobra koniec tego bo mnie zaraz pogonicie tak Wam forum zawalilam ale sobie pomyslalam ze fajnie takie cos wydrukowac (tylko moze posegregowac jakos po swojemu) i miec po reka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no żurkowa fajnie:) dzięki:) a i jeszcze jedno jak zakupisz te ekologiczne warzywa to napisz jakie i dokładnie gdzie, do wrocka mam niecałe 40 km więc może podskoczę:) a na razie kupne zupki daję ale za dwa miesiące będę gotować, na razie mam taki zapas słoiczków że starczy właśnie na 2 miesiące :p a słoiczki sobie zostawiam i później gotową zupkę do słoiczka i do zamrażarki:) a teraz jakoś mi się wydaje że te nieprzespane nocki to może i zęby bo juz ewidentnie czuję dwie górne jedynki a bardziej tą prawą, tzn nie widać ale jeszcze trochę i wylezą :p moja teraz lezy w samy bodziaku i za stopki się trzyma i sobie gada, ale do buzi jeszcze nie wkłada, chyba jeszcze na to nie wpadła:) to mam kupic materac pianka-kokos-gryka?? j

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żurkowa ale zapodałaś:)) super te przepisy, szkoda, że ja nie mam skąd brać warzyw:((( może się skuszę na jakiś warzywniak ale boję się trochę, Właśnie na stronie odnośnie żywienia niemowląt zobaczyłam, że takie dziecko jak mój powinno zjadać dziennie 4 razy po 180 mleka, a mój jak zje 3 razy po 180 to jest święto, do tego zjada obiadek 130ml i deserek jakieś 70ml, a i na noc dostaje mleko z kaszką sinlac, mam wrażenie, że on za mało je, może zęby mu będą wchodzić, martwi mnie to troche, że tadek niejadek z niego rośnie, :(((( ja wczoraj pojechałam do pediatry zapytać się o to wzmożone napięcie mięśniowe i nie było naszego lekarza więc poszłam do innego i kobieta mnie tak w biegu przyjęła, że byłam w szoku, nawet nie zapytałam o wszystko bo normalnie mnie prawie wygoniła, powiedziała, że jest ok ale nie wiem czy można jej wierzyć skoro ledwo na niego spojrzała, będę musiała iść jeszcze raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kareczka nie przejmuj się moja je mniej i żyje :p:p tzn mleka wypija zazwyczaj ok 100ml no i do tego było kaszka, deserek lub obiadek ale na razie zrezygnowałam ze słoiczkó i daje rano mleczko pźniej kaszka i tak na zmianę i Karola pytanie do Ciebie - czy jak mała zje 2-3 porcje kaszki dziennie tak ok 120 ml to jej nie zaszkodzi? bo mlczka w dzień raczej nie chce a jak zrobię kaszkę to je:) no i jak nie daje słoiczkó to kupy rzadkie ale dalej zielone?? a kaszkę robie na mleku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stelka --> Na moje oko dokładnie tak. zizusia --> Jak do prac kuchennych to najlepiej dziecko na plecy wsadzić, żeby nie poparzyć przy okazji mieszania w garach. Tylko do MT (mei tai, to dziecko powinno już chyba umieć samo siedzieć, bo tam jest bardziej pionizowane niż w chustach. Ja chyba tez takie cudo kupię niedługo, bo wątpię czy opanuję sztukę plątania plecaczka, a M tym bardziej. a na razie myślę jeszcze o chuście typu \"pouch\" (chusta \"kieszonka\"), bo jak mam ponosić małą przez 10 minut po domu to mi się nie chce wiązanki plątać, a poucha się zarzuca na siebie i wsadza dziecko, tylko trzeba pewnie trochę asekurować jedną ręką. Takie coś wygląda jak opaska i się dobiera do siebie rozmiarem. A propos rozmiaru - ja chudnę w oczach. Już ważę mniej niż przed ciążą - ok 53kg i waga dalej spada (jeansy też) ;P Trzeba by kupić coś na mniejszy tyłek.. Z warzywami też będziemy mieli problem. Zaufanego warzywniaka nie mamy. Porobię jeszcze rozeznanie, no ale boję się że mi powiedzą że mają super zdrowe warzywka tylko po to żeby złapać nową klientkę. W końcu powiedziec można wszystko :( Sklep z warzywami ekologicznymi się znajdzie, ale cholernie daleko od nas - już widzę jak dymam razem z małą ponad godzinę w jedną stronę (autobusem czy tramwajami) żeby kupić 3 marchewki ;P A lodówkę póki co mam do dupy - jest mały zamrażalnik, ale słabo trzyma i ciągle trzeba rozmrażać. czyli na początek chyba będę kupować słoiczki, ale potem chciałabym sama pichcić chociaż główne dania. Żurkowa --> Super te przepisy :) Acha - zęby chyba nam też powolutku idą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny a jakie dajecie kaszki? bo ja z Bobovity mleczno-ryzowa--teraz z malinami a wczesniej mial z bananami je bardzo chetnie-100ml mu robie--zwykle tak po porannej dzemce Karola a co Ty sadzisz o tych kaszkach?pisalas same pozytywy o Sinlacu ale jego chyba trzeba na mleku, a ja do tej pory jeszcze nie odciagalam mleka a mieszanek tez nie kupuje wiec pozostaja mi kaszki juz na mleku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zurkowa suuuuper przepisy--na pewno skorzystam--nawet nie wiedzialam ,ze od 6 mz. mozna szpinak--wlasnie tydzien temu kupilam cala reklamowke-zagotowalam,wycisnelam i pomrozilam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anik sinlac na wodzie jak najbardziej można:) ja daje kaszkę ryzowo-kukurydzianą a czasami dodawałam owoce jak jabłuszko itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cyna - Ja też mam problem ze spodniami, przed ciążą ważyłam 56 teraz 50 - 51, kupiłam sobie nowe spodnie ale już mi lecą z tyłka. Ciekawe jak długo to potrwa bo już mi żebra widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jak mój mały dostaje na noc sinlac to mogę mu jeszcze w ciągu dnia dać jakaś kaszke? no i jak on dostaje nutramigen to czy mogę mu dać taka na mleku gotową czy raczej robić na nutramigenie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No właśnie- Sinlac na wodzie to pełnowartościowy posiłek, a jak dodasz jeszcze trochę owoców to już w ogóle. Jak karmisz to nie ma potrzeby wstawiać mleka modyfikowanego. Cyna, ale jak kupisz warzywa to w lodówce spokojnie tydzień albo i dłużej możesz je przechować. W końcu w chłodni to one całą zimę będą przechowywane... Żurkowa to super!!! Jakoś nie chciało mi się wierzyć że we Wrocławiu nie ma sklepu z warzywami eko, skoro w Białym jest ich kilka :P :P :P :P :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A można dawać sinlac na wodzie z butli na noc i dodac do tego pare kropel jakiegoś soczku??? bo na opakowaniu jest przepis na taką papkę co się je łyeczką, a ja mojemu dodawałam pare łyżek do mleka, a teraz jakbym zrobiła na wodzie sinlac do picia z soczkiem??????? co myślicie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bo ja już głupia jestem to sinlac na wodzie tak, a do mleka modyfikowanego też można, tak??? no i Karola ile razy dziennie mała może jeść kaszkę? nie chce na razie słoiczkow dawać, a tak samego mleka nie zawsze chce, wczoraj dostawała tylko mleko i kaszkę, a raz kaszkę z jabłuszkiem i w sumie ładnie spala bo od 20 do 24, zjadła trochę się pokręciła, potem jedzonko o 5 i spanie do 7, ciekawe czyn jak ze mną będzie spała to też tak ładnie:p:p i wracając do tej wrażliwej skóry, wiem że to nie boli, ale jak skórę ma taką to czy może być uczulona na jakieś pokarmy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O rety - Żurkowa, nieźle:D:D:D ja znalażłma cos takiego (dla cycusiowych dzieciaczków): ROZSZERZANIE DIETY NIEMOWLĘCIA KARMIONEGO PIERSIĄ NOWY SCHEMAT ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KARMIONYCH PIERSIĄ ORAZ ETAPY WPROWADZANIA NOWYCH PRODUKTÓW JAK POZNAĆ, ZE DZIECKO JEST GOTOWE DO WPROWADZANIA NOWOŚCI? - samodzielnie siedzi - samo wkłada rączki i przedmioty do buzi - ma wykształcony chwyt precyzyjny - zanikł odruch wypluwania - jest zainteresowane tym , co jedzą dorośli JAK WPROWADZAĆ NOWE PRODUKTY? - wprowadzamy stopniowo 2-4 łyżeczki jednorazowo - zwracamy uwagę na samopoczucie dziecka Kolejne produkty wprowadzamy nie częściej niż 5-7 dni (przez ten czas podajemy te same produkty - obserwujemy dziecko pod kątem alergii, wysypki itp. wychodzą 4-5 dniach od wprowadzenia jednego produktu) Nowy produkty wprowadzamy po skończonym 6 miesiącu życia!! 6 MIESIĄC POSIŁKI: - Karmienie piersią na żądanie, - Zupa -przecier 1 raz dziennie - Kleik ryżowy 1- raz dziennie KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW: 1. Gotowany ziemniak (najlepiej na parze) wymieszany z mlekiem matki (około 5 dni) 2. Marchew ( najlepiej z upraw ekologicznych lub słoiczkowi) (około 5 dni) 3 . Zupka - zmiksowana marchew i ziemniak (około 5 dni) 4. pietruszka korzeń – dokładamy do zupki z ziemniaka i marchewki (około 5 dni) 5. koper – najlepiej włożyć jedno źdźbło do gotujących się warzyw i potem zmiksować (nie siekać) 6. jabłko początkowo słoiczkowe, potem tarte świeże (np. po 10 dniach, odkąd dziecko je warzywa) 7. kleik ryżowy UWAGI: Przed wprowadzeniem nowych produktów przed każdym nowym posiłkiem podajemy pierś zaczynamy od dodania di zupki ugotowanej kaszy mannej (1/2 łyżeczki przez pierwszy miesiąc). Gotujemy w proporcjach 100 ml wody, 1 płaska łyżeczka. Od 7 miesiąca ilość zwiększamy do 1 łyżeczki. W tym czasie nie podajemy innych produktów zawierających gluten, aby organizm przyzwyczaił się do glutenu zawartego w kaszy. Nietolerancja glutenu ŕ stolce śluzowate, z domieszką krwi, tłuste. Ze względu na kwaśny odczyn stolców przy nietolerancji glutenu pupa może się bardzo szybko odparzyć. Marchew ze względu na obecność azotanów również może powodować uczulenia. Dlatego zaleca się kupowanie marchwi z ekologicznych upraw (jeśli nie to słoiczkowe), Jakakolwiek wysypka związana z nowymi produktami wychodzi po 4-5 dniach, dlatego ważne jest niewłączanie w tym czasie więcej niż jednego produktu ( lepiej nie podawać początkowo zupek słoiczkowych kilkuskładnikowych, bo nigdy nie będzie wiadomo co zaszkodziło). Do końca 1 roku życia staramy się nie używać soli, oraz w miarę możliwości gotować jarzyny na parze. Początkowo nie robimy zupek na wywarze. Początkowo przy wprowadzaniu nowych produktów, w stolcach mogą pojawiać się nie strawione resztki nowych produktów. Przetwory owocowe podajemy na kocu, gdy dziecko przyzwyczai się do smaku warzyw. Odwrotnie może zasmakować w słodkim smaku owoców i nie będzie zbyt chętnie jadło zupek. Owoców nie podajemy więcej jak 100 ml dziennie. Uwaga jabłuszko może zabarwiać stolce na zielono, jest to objaw naturalny! Koper także może wyjść nieprzetworzony w stolcu - nie przejmować się! 7 MIESIĄC POSIŁKI - Karmienie piersią na żądanie, - zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem (bez wywaru) z kaszą manną i z 1/2 żółtka raz w tygodniu zamiast mięska. - kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy - sok owocowy klarowny jednoskładnikowy (nie więcej niż 150ml dziennie) zamiennie herbatka owocowa KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW: 1. mięso (indyk lub królik) gotowane osobno, bez warzyw 2. oliwa z oliwek 3. dynia 4. brokuły (jeśli dziecku nie smakują nie zmuszać!) 5. pietruszka natka 6. banan 7. czarne jagody (słoiczkowe lub mrożone) 8. gruszki 9. ½ żółtka jajka 1 raz w tygodniu do zupki (zamiast mięsa) 10. Kasza kukurydziana, chrupki kukurydziane UWAGI Początkowo dodajemy ½ łyżeczki zmiksowanego mięska do zupki i stopniowo zwiększamy do 2 łyżeczek (10g), Mięsko dajemy w zupce co drugi dzień. Zamiennie jak nie dodajemy mięska dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek. Jest bardzo zdrowa dla niemowląt. Przetwory owocowe nie więcej niż 150 ml jednorazowo. Dynia może być przetworzona, nie dosładzana. Banan może zabarwiać stolce na ciemno – nie przejmować się tym. Żółtko (1/2 z jaja kurzego lub całe z jaja przepiórczego) z jaja ugotowanego na twardo zamiast mięska raz w tygodniu . Jeśli dziecko było uczulone na jaja to jajko wprowadzamy dwa miesiące później, lub po konsultacji z pediatrą. Jaja przepiórcze są zdrowsze dla dzieci niż kurze! Kaszka kukurydziana, choć bezglutenowe, czasem może uczulać – zmiany na skórze! Chrupki kukurydziane 2-3 sztuki, dajemy do łapki, zachęcamy dziecko do gryzienia. Kleją się do dziąsełek> Podajemy bez względu na to, czy dziecko ma ząbki. 8 MIESIĄC POSIŁKI: - Karmienie piersią na żądanie, - zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem (bez wywaru) z kaszą manną i z 1/2 żółtka zamiennie - kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy - sok owocowy (klarowny przecierowy nie więcej niż 150ml) lub przecier owocowy (nie więcej niż 200ml), zamiennie herbatka owocowa, woda mineralna przegotowana KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW: 1. Kurczak wiejski 2. morele (świeże, słoiczkowe) 3. brzoskwinie 4. kalafior 5. kalarepa 6. kaszki owocowe 7. ½ żółtka 2-3 razy w tygodniu UWAGI Kurczak – jeśli mamy możliwość to kurczak wiejski. Kurczaki hodowlane – unikać zwłaszcza jeśli chodzi o dziewczynki – zawierają hormony i potem jest to powodem zbyt szybkiego dojrzewania!. Owoce nie więcej niż 200 ml jednorazowo. Surowe owoce można ugotować i dodać do kaszki. Zupki powinny zawierać grudki (można wszystko pognieść widelcem, mięso bardzo drobno posiekać) Uwaga ! Dzieci odśluzowywane po porodzie mogą mieć problem z gryzieniem na tym etapie życia. 9 MIESIĄC POSIŁKI: - Karmienie piersią na żądanie, - obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem 1/2 żółtka do potraw codziennie5 - kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki; - przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 200ml), zamiennie herbatki owocowe, woda mineralna przegotowana KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW: 1. pomidory 2. pieczywo 3. biszkopty 4. ryż (płatki ryżowe na wodzie lub mleku modyfikowanym) 5. kisiel z owocami 6. ½ żółtka codziennie 7. wieprzowina 8. cielęcina 9. kasza jaglana 10. 10 seler 11. fasolka szparagowa 12. śliwki 13. wywar mięsny (warzywa gotujemy razem z mięskiem) UWAGI Owoce nie więcej jak 200 ml jednorazowo. Mięso do 15 g. Pomidory bez skórki można dodawać do zupek bez pestek (pestki pomidorów najbardziej uczulają). Tak samo na kanapki!!!. Biszkopt najlepiej upiec samodzielnie (ile razem ważą jajka (zawsze najlepiej zważyć) np.(2 jajka - 10dag) w skorupkach, tyle samo dodajemy mąki (10 dag) i cukru (10 dag), żółtka miksujemy z cukrem dosypujemy mąkę, pianę bijemy na sztywno wszystko łączymy i pieczemy w temp. 180 stopni). Kisiel - najlepiej zrobiony samodzielnie z owoców nigdy z torebki! Najprościej zrobić z bobofruta ( Boboftuta o dowolnym smaku wlać do garnka i zagotować , a małą ilość soku odlać do szklanki i dodać mąką ziemniaczaną (2-3 łyżeczki), wymieszać, Jak sok zacznie się gotować wlać sok z mąką , mieszać, aż do zgęstnienia). Kasza jaglana posiada bardzo dużo wapnia, warto ją podawać dzieciom . Uwaga seler jest silnym alergenem! 10 MIESIĄC POSIŁKI: - Karmienie piersią na żądanie, - obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem. żółtko do potraw zamiennie - kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, - przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 200 ml), zamiennie herbatka owocowa, woda mineralna przegotowana KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW: 1. Jogurt naturalny (owocowy), danonki 2. masło 3. twarożek 1-2 razy w tygodniu 2 łyżeczki 4. truskawki 5. maliny 6. por 7. ogórki kiszone 8. całe jajko 9. chuda wędlina 10. galaretka owocowa UWAGI Podajemy nie tylko zupki, ale i drugie dania. Warzywa można podawać także surowe, dobrze rozdrobnione. Warzywa w zupie możemy trzeć na drobnej tarce (nie jest ważne to czy dziecko ma zęby czy nic, zdarzają się dzieci w tym wieku jeszcze bez ząbków). Galaretka z soku dla niemowląt ( przyrządzamy jak kisiel tylko zamiast mąki dodajemy żelatynę. Wędliny chude! Truskawki zawsze podajemy początkowo gotowane, potem próbujemy świeże, uwaga truskawki uczulają! 11 MIESIĄC POSIŁKI: - Karmienie piersią na żądanie, - obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem, ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko 3-4 razy w tygodniu - produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir - kilka razy w tygodniu) - przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 200ml ), zamiennie herbatka owocowa, woda mineralna przegotowana KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW: 1. Szpinak ( nie zmuszamy!) 2. Botwina 3. Buraki 4. Kaszka krakowska 5. Kaszka gryczana 6. Drobny makaron ( może być domowy) 7. Cebula (szczypiorek 8. Ryby 9. Wołowina 10. Całe jajko 3-4 razy w tygodniu UWAGI Zupy możemy zagęszczać śmietaną, ryby początkowo wprowadzamy słodkowodne, potem morskie 12 MIESIĄC - Karmienie piersią na żądanie, - obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem, ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko 3-4 razy w tygodniu - produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir - kilka razy w tygodniu) - przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 200 ), zamiennie herbatka owocowa, woda minerana przegotowana KOLEJNOŚĆ WPROWADZANIA PRODUKTÓW: 1. ostrożnie wprowadzamy cytrusy 2. soja 3. kluseczki 4. pieczywo wszelakie 5. dieta przypomina lekkostrawna dietę dorosłych UWAGI: Podawanie cytrusów rozpoczynamy od niewielkiej ilości soku cytryny dodawanej do potraw UWAGI OGÓLNE Wraz ze zwiększająca się liczbą posiłków, systematycznie będzie spadać ilość karmień piersią. Można niektóre zastępować mlekiem modyfikowanym, np. początkowo wieczorem jeśli mama, chce z zakończyć karmienie. Wówczas dobrze zerknąć na schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, w zakresie uzupełniania podawania płynów dziecku. Soczków przecierowych w zasadzie nie powinno się podawać do końca pierwszego roku życia, a jeśli się na nie zdecydujemy, to w małych ilościach, lub rozcieńczone wodą. Niestety bardzo zamulają żołądek i sprawiają, ze dziecko ma słabszy apatyt. Początkowo wprowadzamy jednoskładnikowe soki klarowne. Potem przecierowe (maja więcej składników odżywczych). Nie wolno podawać dzieciom czarnej herbaty!!! Podobno nawet do 10 roku życia, ma właściwości pobudzające (teina). Należy unikać napojów słodzonych zawierających duża ilość barwników, dodatków do żywności, konserwantów min. Jupików, Hoopków i tym podobnych...są bezwartościowe! Wodę mineralną podajemy dziecku przegotowaną do skończenia pierwszego roku życia. Dziecko od początku uczymy jedzenia przy stole, albo w krzesełku do karmienia. Nie zabawiamy dziecka w czasie jedzenia, nie chodzimy za dzieckiem z jedzeniem, Musi odróżniać zabawę od posiłku. Bezpośrednio przed posiłkiem nie należy dziecka poić, żołądek się zamuli i dziecko nie zje. Warto dziecko przyzwyczaić do smaku wody mineralnej niegazowanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Justa super porady teraz to widzę jak mam robić.Narazie podaję od 2 dni kleik z moim mlekiem ale chyba robię to żle bo z tego co piszesz to najpierw cyc a potem kleik tylko jak ja mojemu dam cyca to ton potem tego kleiku nie ruszy chyba że po 1,5 godzinie.To odciąganie mleka to mnie najbardziej dobija bo ja max wyciągne na szybko 100ml :( chyba wystarczy co??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dziewczyny:) Widzę że ostro jedziecie już nowymi pokarmami:D Ja już wróciłam z tej Irlandii i się ogarnęłam i już przyzwyczaiłam, że jestem tu.Miesiąc swoje robi było super zwłaszcza że chata pełna ciągle była. Ja wyjechałam chora i wróciłam chora, normalnie odpędzić się nie da od tych choróbsk:/ Mały ma katar ale i tak śmigamy po dworze.A co niech się hartuje:) Dziś był u nas gastroenterolog bo zaczęłam się martwić i dostaliśmy skierowanie do kliniki ale tak czy siak trzeba było czekać miesiąc :/ więc zdecydowaliśmy się na prywatną wizytę.Lekarz nas a właściwie mnie uspokoił i powiedział że Hubek jest w górnych granicach normy i jego ulewanie jest fizjologiczne.Przepisał nam Nutramigen ( żeby spróbować bo Bebilon Pepti też jest ok) no i dietę refluksową i plus terapię pozycyjną.Zobaczymy jak będzie. Ja muszę się zabierać za pisanie mgr, ochotę to może mam, ale czasu jakoś brak.No nic trzeba go znaleźć:) Żurkowa gdzie znalazłaś ten sklep z warzywami?? Dziewczyny a czy słoiczki są niedobre?? Jeśli chodzi o szczepienia to ja tam opóźniam jak mogę, teraz też później pójdziemy bo Mały ma katar. Pozdrawiam gorąco 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stelka: no bylam w tym sklepie ale powiem Ci ze drogo kurcze... 1 kg ziemniakow 3 zl, 0,5 kg burakow 3,5, por malutenski 3 zl, jajka 10 szt - 12 zł !! a u Was po ile sa takie rzeczy ekologiczne?? oj a moj NIki je 4 razy ale po 210 wody i 7 miarek, 6 miare o 180 wody to malo dla niego a moj kaszki nie chce, w ogole z lyzeczki to tak sobie woli smoka... cyna- jak Ci fajnie, ja tez bym chciala wazyc mniej niz przed ciaza.. Mija na poznańskiej 20A a czemu opozniasz szczepienia??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to znowu potrzebuję Waszej pomocy. Właśnie odkupiłam od znajomych używany laktator Aventu i brakuje w nim instrukcji - za cholerę nie wiem jak to poskładać. Zastanawiam się też czy nie brakuje zaworka, bo mam takie małe gumowe \"cośtam\" nawet 3 szt i pasuje do dziury ale nie ma otworu, czyli wygląda jak zaślepka :o Czy któraś z Was ma może skaner i mogłaby mi zeskanować instrukcję jak to złożyć? A ze szczepieniem to cyrk mamy. termin na jutro rano, więc dzwonię dziś dopytać o rodzaj szczepionki, bo za pierwszym razem kupiliśmy Hexę a za drugim już nam dali bez żółtaczki (czyli Infanrix też ale IPV + Hib). No i nic się nie dowiedziałam, bo nie ma tej jednej \"pani od szczepień\" :o A ja bym chciała wiedzieć czy możemy teraz Hexą czy się uprą znowu na IPV i wezwą za miesiąc na żółtaczkę, a to bez sensu przecież chyba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja nie uwazam ze słoiczki sa złe .Ja jade na słoiczkach bo nie mam czasu gotowac małej i osobno jeszcze nam szczególnie ze młoda niewiele je to taki słoiczek mam na jedno posiedzenie i jest ok. ja kupuje słoiczki wszystkich firm i młoda zajada, nie bardzo lubi soczki i owoce ale pomału jej troche przemycam i jest ok Wydrukuje sobie te wasze przepisy i jak bede miała wolny czas do dyspozycji to moze cos kiedys upichce .A o kurczakach to nie wiedziałam ze dziewczynkom powinno sie ograniczac i tak pewnie teraz bede starszej mniej dawac bo tak to drób u nas ciagle na tapecie bo szybko i smakuje wszystkim. Majce tez chyba zeby ida bo powodz wszedzie i pcha tak gryzag do buzi i jezdzi nim po dziasłach wkurzajac sie przy tym niemiłosiernie. Własnie posmarowałam jej dziasła dentinoxem z lodówki i troche sie wyluzowała i bawi sie spokojnie tzn oglada z Wika shreka. ja tez schudłam ale dzieki temu zakuoiłam sobie pierwsze w moim zyciu spodnie rurki - jestem bardzo zadowolona ale musze sie teraz pilnowac - bo cos mi ostatnio kremówki posmakowały i od tygodnia codziennie jedna wciagam a nie chciałabym zeby spodnie poszły w odstawke bo do nich dokupiłam sobie jeszcze kozaki i torebke wiec szkoda by mi było taki wydatek w szafie trzymac. Ja cały weekend spedzam na urodzinach jutro mamy a pojutrze chrzesnicy do tego przyjezdzaja do mnie goscie i beda nocowac bo mama wszystkich nie pomiesci u siebie wiec moge przez weeken nie zagladnac - tym samym zycze wam miłego wolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×