Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Słoneczko_86

Zapalenie ucha, Perlak, Tympanoskleroza, Otoskleroza i wszystkie inne schorzenia

Polecane posty

Zgodnie z opisem KT - Zapalenie wyrostka sutkowatego. Osobiście (również w literaturze) nie spotkałem się z "suchym" zapaleniem ucha środkowego, a takich objawów nie podaje. Wprawdzie Przewlekłe może być długooo suche, ale zawsze bierze początek w niedoleczonym ostrym, względnie powikłania wirusowe (np. grypa) co na początku objawia się wyciekiem. Poza tym charakterystyczne kłucie, spotykane właśnie w obrazie stanu zapalnego wyrostka ... zapewne połączone jest to z bólem po jednej stronie, promieniującym na kość skroniową względnie na kości szczęki (uwaga na zęby)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perlak 18 Ogromnie sie cieszę, ze tak bardzo Ci się poszczęściło i trzymam kciuki za Twój słuch!! Mlodya Przepraszam, ale muszę Cię znów poprawić: Nie otoskleroza a tympanoskleroza w niej mamy stany zapalne ucha, otoskleroza to wina strzemiączka a przyczyny jej nie leżą w żadnych stanach zapalnych a w zmianach hormonalnych czy tez jest genetycznie uwarunkowana :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Słoneczko ... Tympanoskleroza to schorzenie ucha środkowego, w którym dochodzi do odkładania się złogów soli wapnia w błonie bębenkowej... a otoskleroza to tworzenie się nowej kości które m.in. powoduje fiksację strzemiączka ... Oczywiście nie spieram się co do diagnozy ... każdy jest omylny :) A stan zapalny w większości przypadków jest pierwotnym czynnikiem chorobowym a nie wtórnym ... oczywiście o ile wystąpił ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Perlak_18
Hej ! Dzisiaj jestem po pierwszej samodzielnej zmianie opatrunku pooperacyjnego .. Szczerze mówiac mam pewne watpliwosci .. Slyszy mi sie ciezko ale to pewnie przez saczyki ktore niestety musze miec jeszcze przez 2,5 tygodnia bo sa nasaczone jakimiś maściami .. W starym opatrunku ktorego dzis zdjalem (szpitalnego jeszcze) Zauwazyłem krew taką bardziej wodnistą a w małżowinie miałem zaschnieta warstwe krwi .. Okolice ucha napuchnięte przez to miewam uczucie sztucznego ucha :| Ból nie jest dokuczliwy aczklwiek jestem na pyralginie ból się nasila przy wysiłku jakim kolwiek .. Schylanie się też jest tego typu wysiłkiem. Więc preferuje zalecenia szpitala czyli oszczedzający tryb życia i siedzenie w domu przez 7 dni.. Aaa i doliczyłem się szwów ich ilość wynosi 8;) Wtorek bądź środa ściaganie szwów ^. Nie dziwią mnie moje dolegiwości opisywane wyżej bo przecież to dopiero 3 dzień po operacji a wkońcu nieźle tam mi mieszali (Czytałem opis operacji który dostałem do domu-pozniej postaram sie przepisac:)) Na koniec dodam tylko że wydaje mi się z pozoru że moje nie operowane ucho także wydaje się jak bym gorzej słyszał ale może przez to że trudno się słucha jednym uchem tym bardziej że w operowanym mam szumy i to dość mocne. Jestem dobrej myśli i mam nadziję że to z czasem wszystko minie i bedzie git !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z całego serca pragnę Wam złożyć życzenie wielkanocne! A więc Wszystkim Wam życzę... Mazurków dwie tony, jajek jak balony, kiełbasy wędzonej, dużo chrzanu do niej, słońca wiosennego, uśmiechu promiennego, wesołego zająca co śmieje się bez końca, szczerbatego barana, co beczy od rana oraz mokrego ubrania w dzień polewania !!!! No i oczywiście duuużo sił na walkę z chorobą :) :) :) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, oczywiście - otoskleroza nie ma nic wspólnego ze stanem zapalnym - są to dwie różne jednostki chorobowe i obie mogą mieć miejsce niezależnie. Natomiast rozważałem przypadek podany przez laura 12338 - co do sklerotyzacji wyrostka nie mam wątpliwości interpretacyjnych, natomiast zastanawiało mnie co może być przyczyną bezpowietrzności wyrostka w takiej konfiguracji ... nie żebym uprawiał czarnowidztwo, stan zapalny - to ta "delikatniejsza" próba interpretacji. Z okazji nadchodzących świąt Wielkanocnych życzę wszystkim forumowiczom zdrowia, zdrowia i zdrowia ... Niestety większość odwiedzająca ten temat takowego (zdrowia) nie posiada, wobec tego dla tych osób życzenia osiągnięcia stanu zdrowia satysfakcjonującego w stosunku do możliwości . 3 maj cie się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
słoneczko - zgadzam się z tobą, że w otoskleroza nie implikuje stanu zapalnego, moja interpretacja możliwych powodów bezpowietrzności wyrostka to oczywiście domysły - należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia wielu różnych schorzeń - choćby w przypadku podanym przez laura 12338 (moim głównym podejrzanym jest wciąż perlak) - sklerotyzacja kości sama nie jest powodem zaistniałej bezpowietrzności ... Zapewne jak już pisałem dużo powiedzą wyniki KT HR w projekcji czołowej Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych, życzę wszystkim forumowiczom zdrowia, zdrowia i zdrowia ... Tym którzy go nie posiadają (chyba większości odwiedzających ten wątek) życzę osiągnięcia stanu was zadowalającego w stosunku do obecnego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesołych Świąt też Wam życzę, ale o Dyngusie to życzę by był symboliczny, bo chyba zdrowie naszych uszu jest tu i teraz najważniejsze! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesołych Świąt! Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego, a przy tym wszystkim stołu bogatego. Mokrego dyngusa, smacznego jajka, i niech te święta będą jak bajka. Obfitych łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego oraz pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych z radosnym „Alleluja" życzy wszystkim - Słoneczko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość laura12338
Witam niestety ale nie czekam do lipca jak pisałam ,jadę prywatnie 9 kwietnia bo coraz gorzej się czuje .Drętwieje mi prawa strona twarzy nie mogę dobrze kręcić głową i mam coraz silniejszy ból ucha.Chciałabym już wiedzieć co mi jest naprawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj laura... Prawdopodobnie doszło do porażenia nerwu twarzowego (częściowego) Nerw ten przechodzi m.in. przez piramidę kości skroniowej ... porażenie może wynikać ze stanu zapalnego w przypadku operacji laryngologicznych w okolicach wyrostka sutkowatego i ucha wewnętrznego (ślimak, błędnik) należy się liczyć z możliwością uszkodzenia / podrażnienia w/w nerwu. Objawy mogą być różne ... u mnie to tylko lekko opadnięta jedna powieka Najczęściej podrażnieniu ulegają nerwy ruchowe odpowiedzialne za mimikę... Podrażnienie z reguły mija, po ustaniu stanu zapalnego ( do 2-3 miesięcy ) ... Opis w wikipedi ... http://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_twarzowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Perlak_18
Chciałbym życzyć Wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt z całego serca ;* Ja się denerwuje bo słabo mi się słyszy na nie operowane ucho ! ;( A tydzień temu po czyszczeniu było tak pięknie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość laura12338
Witam mlodya dziękuje za odpowiedzi .Jak sądzisz, może zbiera się tam tylko ropa i po podaniu antybiotyku wszystko przejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lauro.... Ropa to "tylko" efekt stanu zapalnego ( dokładniej dotyczy to zapalenia tkanek miękkich gdy mają tam dostęp bakterie tlenowe ) Zapalenie kości to już dużo poważniejszy stan ... Jeśli chodzi o wyrostek sutkowaty, jest to zamknięta przestrzeń i stan zapalny pochodzi z reguły od sąsiednich struktur ... Ropa raczej nie ma gdzie się tam gromadzić / wytwarzać ponieważ bakterie tlenowe nie mają się tam jak dostać. Jeśli chodzi o twój stan ... to zalecam wizytę na dyżurze laryngologicznym - nie ma co czekać ( chodzi o to porażenie - jeśli dojdzie do zapalenia nerwu to brr...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W przebiegu ostrego zapalenia ucha środkowego w okresie od 2 do 3 tygodniu od jego rozpoczęcia , w przypadku zjadliwego zakażenia (nawet kilku dni) , nieprawidłowego leczenia ,braku odpływu treści ropnej z uch środkowego ,przy malej odporności ogólnej i miejscowej dochodzi do przejścia stanu zapalnego na tkankę kostna przegródek kostnych i warstwy korowej wyrostka sutkowa tego . Tak powstaje właściwe zapalenie wyrostka sutkowatego . Flora bakteryjna w zapaleniu wyrostka sutkowatego jest podobna do flory stwierdzanej w ostrym zapaleniu ucha środkowego . Z powodu zaburzeń w odżywianiu błony śluzowej i tkanki kostnej wyrostka dochodzi do zmian zakrzepowych w małych naczyniach i niszczenia tkanki kostnej przez osteoklasty(ostitis mastoidea) i powstania zbiorowiska ropy . Proces zapalny może dotyczyć tylko grupy komórek (zapalenie ograniczone) lub obejmować cały wyrostek (zapalenie rozlane) . Zapalenie w dobrze powietrznym wyrostku sutkowatym rozwija się szybko ,dając pełny obraz chorobowy . Objawy wyrostka mało pneumatycznego ,wywołane przez pałeczkę zapalenia płuc typu III mogą być mało wyrażone . Objawy zapalenia wyrostka sutkowatego można podzielić na ogólne oraz miejscowe .Objawy ogólne są w początkowym okresie choroby mało typowe . Ciepłota ciała jest nieco podwyższona , pojawiają się bóle głowy po stronie chorego ucha i bolesność uciskowa wyrostka . Z czasem ból w obrębie wyrostka nasila się ,staje się tętniący,promieniujący w kierunku czoła , potylicy , oka . Samopoczucie chorego jest złe , występuje bezsenność oraz brak łaknienia . Błona bębenkowa jest pogrubiała , wypuklona , zaróżowiona . Po wykonaniu paracentezy wypływa bardzo obfita , gęsta , tętniąca treść ropna . Jeżeli wejście do jamy sutkowej jest zamknięte błona bębenkowa jest jedynie zaczerwieniona w części wiotkiej i tylnych kwadrantach ,może również nie wykazywac żadnych zmian . Przewód słuchowy zewnętrzny jest zwężony a jego tylno-gorna ściana opadnięta . Zapaleniu towarzyszy w zasadzie znaczne upośledzenie słuchu typu mieszanego , spowodowane obrzękiem błony śluzowej jamy bębenkowej . W zależności od zajęcia procesem zapalnym grup komórek obraz kliniczny jest różny : - najczęstsza postacią występującą zwłaszcza u dzieci jest zapalenie pozamałżowinowe (mastoiditis auricularis ) z wytworzeniem ropnia podokostnowego na „planum mastoideum . Poprzez szew łuskowo sutkowy u dzieci ropa z jamy bębenkowej może łatwo przechodzić na tę okolicę także bez zajęcia wyrostka sutkowatego . Wyrostek jest tkliwy na ucisk , skóra nad nim wykazuje ciastowaty obrzęk z chełbotaniem . Małżowina uszna odstaje i ulega przesunięciu ku przodowi i dołowi . Okolica załamka za małżowina uszna jest na ogół wolna . -także często u dzieci w wypadku zajęcia komórek jarzmowo-skroniowych tworzy się ropień w okolicy dołu skroniowego , powodujący obrzęk przed i ponad małżowina uszną z obrzękiem powiek oraz szczękościskiem ( mastoiditis temporo zygomatica) . -objęcie stanem zapalnym tylno-górnej ściany przewodu słuchowego zewnętrznego doprowadza do tzw . mastoiditis Gelle. Przewód słuchowy jest znacznie zwężony , a jego tylno-górna ściana opadnięta . - w wypadku rozległego upowietrznienia szczytu wyrostka , wytworzone zbiorowisko ropne przebija się na dolno-przyśrodkowa powierzchnie wyrostka ,dając ropień opadowy wzdłuż mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego (mastoiditis Belozdi).Charakterystyczna jest tu bolesność szyi podczas poruszania głową . Przy ucisku na szyję poniżej szczytu wyrostka może się zwiększyć ilość wydzieliny ropnej w przewodzie słuchowym . - zajecie komórek powietrznych poniżej jamy sutkowej doprowadza do przebicia się tresci ropnej poprzez cienka blaszkę kostna wcięcia wyrostka wzdłuż mięśnia dwubrzuścowego na boczna ścianę gardła . Niszczenie Komorek okołozatokowych powoduje powstanie ropnia podokostnowego okolicy wypustu żylnego (mastoiditis Citteli) . -w wypadku połączenia komórek wyrostka sutkowatego szlakami komórkowymi ze szczytem piramidy kości skalistej, dochodzi do zmian zapalnych w obrębie szczytu. Ze względu na utrudniony odpływ ropy z tej okolicy, powstaje ropień zewnątrzoponowy lub rozwija się zapalenie opon miękkich. W wypadkach typowych powstaje zespól objawów Gradenigo czyli ból głęboko w oczodole, niewielkiego stopnia objawy septyczne oraz utrzymujący się ropotok z ucha. W około 30% przypadków dochodzi do zajęcia nerwu odwodzącego. Podrażnienie zwoju półksiężycowatego prowadzi do silnego bólu szczytu głowy i zębów. Spotyka się także przemijające porażenie nerwu III, VII i objawy przedsionkowe. W przypadku, gdy piramida jest budowy gąbczastej, dochodzi do zapalenia szpiku kostnego. W przebiegu mastoiditis haemorrhagica powstaje nieduży obrzęk błony śluzowej, znaczne przekrwienie i obfity krwisty wysięk w komórkach wyrostka sutkowatego. Ten rodzaj zapalenia rozwija się wcześniej w przebiegu ostrego zapalenia ucha środkowego, manifestuje się burzliwym przebiegiem klinicznym oraz powikłaniami wewnątrzczaszkowymi. W mastoiditis coalescens rozwój choroby jest powolny z mało zaznaczonymi objawami ogólnymi. W przypadku diagnostyki RTG stosujemy zdjęcia Schullera i Stenversa. W późniejszych okresach zapalenia stwierdza się zmniejszona powietrzność wyrostka oraz odwapnienie, z tworzeniem się jam odpowiadających ropniom. W rozmazie krwi stwierdza się wysoka leukocytozę oraz przyspieszenie opadania krwinek. Rozpoznając ostre zapalenie wyrostka sutkowatego należy różnicować je z zapaleniem naczyń chłonnych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego, którego objawy różnią się tym, że słuch jest zachowany, ból powstaje nagle a ciepłota ciała jest tylko nieco podwyższona, ogólny stan chorego jest dobry. Do objawów należą także odstawanie oraz przesuniecie ku górze małżowiny usznej. Pomocne jest wykonanie zdjęcia RTG kości skroniowej. Zapalenie wyrostka mogą przypominać kilaki, nowotwory, promienica. Ropień podokostnowy wyrostka może naśladować bole mięśniowe, a ropień przebijający się do przestrzeni przygardłowej powinno się różnicować z ropniem okołomigdałkowym. Rokowanie : dobre. Leczenie: - wykonanie szerokiej paracentezy - leczenie zachowawcze polegające na podawaniu antybiotykow po oznaczeniu oporności flory bakteryjnej, - można wykonać nakłucia lub nacięcia ropnia podokostnowego - stosowanie okładów z płynu Burowa, Zapalenie wyrostka sutkowatego uważa się za wyleczone wówczas, gdy ustąpi obrzęk, ustąpi ropienie z ucha, poprawi się słuch, obraz krwi i ogólny stan chorego. Wskazania do leczenia operacyjnego: - przypadki o przebiegu podostrym lub nawracającym z ciężkim stanem ogólnym chorego, z dużym zniszczeniem elementów kostnych, z rozległym ropniem podokostnowym, porażeniem nerwu twarzowego, z narastającym niedosłuchem, brakiem poprawy w obrazie krwi lub objawami powikłań wewnątrzczaszkowych. Wykonuje się wówczas antrotomie lub antromastoidectomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młodya Ty powinieneś iść na medycynę :P :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laura12338: Muszę ci tu napisać, że przechodziłam już zapalenie wyrostka sutkowatego z bezpowietrznością itp. i niestety w moim przypadku skończyło się to na operacji, a doskonale zdaje sobie sprawę co Ty teraz przeżywasz. Uważam podobnie jak Mlodya, że powinnaś się jak najszybciej udać na dyżur Laryngologiczny, bo to może być ryzykowane czekać do piątku :). Mlodya to świetnie opisał - widać, że w tym siedzi - posłuchaj tu nas i wybierz się na konsultacje, a nóż widelec okaże się, że to przejściowy stan!:) Buziaki! :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Perlak_18
Ja też przeżywam tu ... ;( W lewym uchy sączyki pooperacyjne jeszcze 2,5 tyg ! Do tego opatrunek po operacyjny we wtorek ściaganie szwów .. ale to pikuś ! Prawe ucho prawie zdrowe i w dobrym stopniu nim słysze ! A tu od 2 dni ucho jakoś zapchane i do tego czasem pobolewa! Ledwo co się mogę dogadać z otoczeniem ;/ Głupio się czuję .. dobrze że jutro już niedziela bo we wtorek jade do doktorka to pogadam co mi się tam dzieje ;/ Ręce opadają uszy także ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja i medycyna hi hi hi hi ... panicznie boję się widoku krwi ... i operacji Cóż ... przemawia przez mnie co najwyżej osobiste doświadczenie wielu tu opisanych schorzeń ... choruję dobre 30 lat i wciąż mnie moje uszy potrafią zaskoczyć :( W lipcu kolejna operacja ... ale czy ja narzekam ? nie ! taki podpis słoneczka ... wiem że mam dużo ... a mógłbym mieć dużo mniej ...dlatego wciąż się uczę, czytam i męczę lekarzy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z okazji swiat wielkanocnych zycze wam: Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego a przy tym wszystkim stołu bogatego. Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pozdrawiam wszystkich z chorymi uszkami,a szczegolnie Sloneczko ,Mar76 Muske ,tez oczekuje na kolejny zabieg rekonstrukcji kostek ,chcialabym to miec za soba ,i odczuc jakas mala poprawe, drugie uszko tez do zabiegu za rok ,oj sie troche rozkleilam,ale wiem ze nie mozna tak ,biore sily z Was , i obiecuje ze nie bede sie juz rozczulac nad soba , przylaczam sie do Was i juz mi lepiej ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Qrerra
Ja pamiętam jak moja mama miała zapalenie ucha co jej polecił sasiąsiad który także przechodził przez tą gehennę http://www.allegro.pl/show_item.php?item=982483569 Mamusia kupiła i jak reką odjoł do dzisiaj stosujemy profilaktycznie w domu i złoto jak i srebro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ucho
Ucho coraz lepiej, prawie już nie cieknie. Mam tam podobno jeszcze jakąś folię, może to od tego. Za dwa tygodnie kolejna kontrola. Zanik smaku na prawym boku języka jest jakby trochę mniejszy ale jeszcze dość mocno odczuwalny. Zaburzenia równowagi też trochę się zmniejszyły. Mam zaproszenie na imprezę za kilka dni. Oczywiście nie pójdę z wiadomego powodu. Fajnie słychać tony niskie teraz już na stereo :) Nie pamiętam żebym tak kiedyś tak słyszał na to ucho. Niestety ubytek słuchu jest, na moje ucho ok. 20-30%. Chciałbym w końcu wznowić trening siłowy i pójść na imprezę ale jak na razie boję się ryzykować. Muszę dbać o ucho. Na kontroli się zapytam co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ucho
Ucho coraz lepiej, prawie już nie cieknie. Mam tam podobno jeszcze jakąś folię, może to od tego. Za dwa tygodnie kolejna kontrola. Zanik smaku na prawym boku języka jest jakby trochę mniejszy ale jeszcze dość mocno odczuwalny. Zaburzenia równowagi też trochę się zmniejszyły. Mam zaproszenie na imprezę za kilka dni. Oczywiście nie pójdę z wiadomego powodu. Fajnie słychać tony niskie teraz już na stereo :) Nie pamiętam żebym tak kiedyś tak słyszał na to ucho. Niestety ubytek słuchu jest, na moje ucho ok. 20-30%. Chciałbym w końcu wznowić trening siłowy i pójść na imprezę ale jak na razie boję się ryzykować. Muszę dbać o ucho. Na kontroli się zapytam co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drogi Qrerra ... Nie będę polemizował na temat skuteczności działania tego rodzaju środków Owszem ... wiadomo już że jony srebra działają bakteriobójczo .... niemniej większość z nas jeśli chodzi o zapalenie ucha ... przechodzi albo przewlekłe, na które raczej takie środki nie pomogą ( i nie tylko one, a do tego ucho przewlekłe samo w sobie nie jest gehenną ... bo praktycznie nie boli ), albo w przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego ... dzisiaj panują bakterie typu E.Coli lub gronkowiec względnie pałeczki ... brr... W większości przypadków zapalenie ucha jest niegroźne ... pod warunkiem że nie ma perforacji błony bębenkowej ... uff.. już po świętach :) znów praca, praca.praca ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Perlak_18
Margottt ... Czyżby obustronne perlakowe zapalenie ucha ? Bo takądiagnoze u mnie postawiono ... Dlatego też czekają mnie jeszcze 3 operacje ... a dzisiaj mija tydzień od pierwszej ! :) Kolejna za 6-8 miesięcy 'rekonstrukcja kostek' mówią że po ten operacji będe zadawalająco słyszał ! (Dzięki Boguu!)... Dziś byłem na zdjęciu szwów, poszło gładko (10 szwów , wczesniej pisalem chyba ze 8 ale ktos zle mi policzył, sam doliczylem sie 10) Kolejna wizyta za tydzien, i wtedy zobacza co z tym sączkiem Teraz się martwię o prawie zdrowe ucho .. Jak pisałem stwierdzono obustronnie Perlaka więc zdrowym nie mogę go nazwać.. z tym że na to ucho (nieoperowane) Słyszałem jak na moje bardzo dobrze a choroba występuje tylko w przewodzie słuchowym ! Teraz od operacji drugiego ucha to ucho jest jakoś zapchane ! Tak mi się ciężko słucha że trace cierpliwość .. dziś Pani doktor nic mi nie poradziła mam kropić ucho cerumex-em tak jak 2 tyg temu i za tydz podczas kontroli wyczyszcza mi to ucho pod mikoskoperm (odkurzaczem). Wrrrr !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Perlak_18
PS. I tu zwracam sie do Was z pytaniem .. Czy miał ktoś podobny przypadkem ? Wiecie co moze być przyczyną takiej nagłej głuchoty ? Wiem że ktoś mówi głośno wiem że tv leci na całą rurę ale uwierzcie nie rozumie co sie do mnie mówi ! Nawet jakby to miał być postęp choroby to przecież z dnia na dzień bym nie stracił tak słuchu przez perlaka który w dodatku rozpoznało tylko TK miesiąc temu oraz ostatanie wizyty podczas ktorych doktorki mowili że to nie jest tak źle .. wieć szukam przyczyny ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perlak_18 Przyczyny tak nagłego upośledzenia słuchu mogą być różne ... Najczęstsze przyczyny ... jeśli chodzi o przewodnictwo powietrzne: - blokada błony bębenkowej lub jej perforacja - unieruchomienie układu kosteczek (kowadełko, młoteczek, strzemiączko) - blokada na wysokości okienka owalnego ( miejsce przekazywania drgań przez strzemiączko do ślimaka ) Przyczyną może być woszczyna, perlak, stan zapalny ... Zapewne dowiesz się po czyszczeniu pod mikroskopem ... ( czy po zaaplikowaniu kropelek jest chwilowo lepiej ? - u mnie tak działało gdy miałem blokadę kosteczek przez perlaka )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Wszystkich już "po" świętach :classic_cool: U mnie po staremu...czyli nic strasznego się nie dzieje z uszami :D :D :D czyli jest git :D :D :D Tylko mam jeden mały problemik,któremu na imię NOS :O ...ten cholerny katar brrrr Ale z pomocą wody morskiej jakoś panuję nad nim :P Widzę że Ucho w końcu zauważył poprawę....i mówię Ci gościu CIERPLIWOŚCI :P ....skoro już są zmiany na lepsze tzn.że wszystko minie i zapomnisz o niedogodnościach :P Qrerra.....szuka Frajerra :P :P :P :P Perlak_18 nie martw się na zapas....bo osiwiejesz w młodym wieku i głupio będziesz wyglądał :P ....wystarczy że na mnie mówią siwa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przewlekle Wysiękowe Zapalenie Ucha Środkowego Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego (PWZU) jest to stan chorobowy, w którego przebiegu dochodzi do pojawienia się płynu w części ucha, za błoną bębenkową. Doprowadza to przede wszystkim do jej unieruchomienia, która zamiast przekazywać dźwięk da lej przez kosteczki słuchowe do ucha wewnętrznego, blokuje jego przejście. Objawem jest pogorszenie słuchu, a konsekwencją może być trwałe uszkodzenie struktur ucha środkowego. Jakkolwiek PWZU może występować w każdym wieku, jest to stan typowy dla dzieci w wieku od l do 7 roku życia. Jakie są przyczyny PWZU? Do dzisiaj nie wyjaśniono jeszcze jednoznacznie, jakie są przyczyny prowadzące do powstawania tej choroby. Wśród czynników, które mogą mieć istotne znaczenie, wymienia się przede wszystkim nieprawidłową czynność trąbki słuchowej, nawracające, ostre żapalenie ucha środkowego i alergię. Trąbka słuchowa jest strukturą łączącą jamę bębenkową z częścią nosową gardła i jest odpowiedzialna za wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym i oczyszczanie jego wnętrza. Upośledzenie jej funkcji następuje najczęściej u dzieci w przebiegu przerostu migdałka gardłowego, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych i przewlekłej niedrożności nosa. Nawracające, ostre zapalenia ucha środkowego mogą prowadzić do utrzymywania się stanu zapalnego błony śluzowej jamy bębenkowej i najbliższych okolic. Występowaniu tych nieprawidłowości sprzyja obniżenie sprawności układu odpornościowego, objawiające się różnymi formami alergii. Jaki jest mechanizm powstawania PWZU? Wystąpienie wyżej podanych nieprawidłowych mechanizmów prowadzi do powstania przewlekłego podciśnienia w strukturach ucha środkowego; błona śluzowa wyściełająca jamę bębenkową ulega przebudowie - pojawiają się, nieobecne w warunkach prawidłowych, gruczoły wydzielające śluz oraz duża ilość nowych naczyń krwionośnych. Bakterie i wirusy chorobotwórcze dodatkowo sprzyjają i podtrzymują stałą progresję zmian. Następstwem tego jest pojawienie się płynu wysiękowego, który szczelnie wypełnia wnętrze jamy bębenkowej. Wydzielina taka może być bardzo gęsta, wręcz kleista, co niezwykle utrudnia jej usunięcie albo też wodnista o barwie żółtawej. Kiedy dochodzi do częstego pękania drobnych naczyń krwionośnych to krew miesza się z wysiękiem i daje zabarwienie ciemne, czasami aż czarne. Jak wykryć PWZU? Dziecko jest zbyt małe, by samo mogło poskarżyć się na pogorszenie słuchu. To na barkach rodziców, opiekunów i lekarzy spoczywa odpowiedzialność za wykrycie lub wysunięcie podejrzenia tej choroby. Naszą czujność muszą zwrócić takie objawy, jak: głośniejsze nastawianie radia i telewizora, prośby o stałe powtarzanie zadanych pytań, czy też odwracanie głowy i nasłuchiwanie jednym uchem. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja laryngologiczna i przeprowadzenie odpowiednich badań. W gabinecie laryngologicznym konieczna jest dokładna ocena błony bębenkowej oraz części nosowej gardła. W dalszym etapie wykonuje się badania słuchu przy pomocy audiometrii tonalnej i audiometrii impedancyjnej. Należy podkreślić bardzo dużą przydatność, zwłaszcza tego ostatniego badania. Jakie leczenie stosujemy w PWZU? Jako że przyczyny powstawania tego schorzenia nie są jasne i przypuszcza się, że istotny jest udział wielu czynników sprawczych, dlatego też postępowanie jest wielokierunkowe. W pierwszym etapie wdraża się leczenie przeciwzapalne, antyalergiczne oraz mukolityczne. Jeśli w chwili wykrycia schorzenia stwierdza się obecność gęstego płynu w jamach bębenkowych połączonego z obustronnym niedosłuchem, od razu przystępuje się do postępowania chirurgicznego. Obejmuje ono poprawę drożności i czynności trąbki słuchowej poprzez usunięcie migdałka gardłowego. Wykonuje się również nacięcie błony bębenkowej (paracenteza), odessanie zalegającego wysięku i założenie dreników wentylacyjnych. Co to są dreniki wentylacyjne? To niewielkie plastikowe przedmioty, przypominające kształtem i wyglądem szpulkę do nawijania nici. Umieszcza się je w błonie bębenkowej, co umożliwia odpowiednie przewietrzanie jamy bębenkowej, jak i odpływanie nipeprawidłowej wydzieliny. Założenie dreników wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu mikroskopu operacyjnego. Jak długo trwa leczenie? Czas leczenia zależy od długości trwania choroby i od nasilenia zmian miejscowych. Średnio dreniki wentylacyjne utrzymuje się przez okres 6-9 miesięcy i przez ten czas dodatkowo podaje się preparaty farmakologiczne. Konieczne są również okresowe badania kontrolne w poradni laryngologicznej. Czy dreniki wentylacyjne są dużym ograniczeniem dla dziecka? Dreniki są bardzo małe i lekkie, nie są widoczne z zewnątrz, nie stanowią żadnego ograniczenia w zabawie, o ile nie dotyczy to zabawy w wodzie. Posiadają one otwór, przez który woda z przewodu słuchowego zewnętrznego mogłaby dostać się do jamy bębenkowej. Dlatego u dzieci z drenikami wentylacyjnymi obowiązuje zakaz kąpieli. Podczas mycia się i mycia głowy należy stosować odpowiednie zabezpieczenia w postaci stoperów do przewodów słuchowych zewnętrznych. Dlaczego należy leczyć PWZU? Jednym z trwałych następstw nie leczonego PWZU jest uszkodzenie błony bębenkowej i kosteczek słuchowych, co może prowadzić do upośledzenia słuchu w stopniu średnim. Tego typu niedosłuch może utrudniać kontakty z rodziną, rówieśnikami, a także prowadzić do gorszych wyników w szkole. Dlatego należy dążyć do wdrożenia leczenia proponowanego przez lekarzy, ażeby zlikwidować niedosłuch i dać dziecku szansę prawidłowego rozwoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×