Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Słoneczko_86

Zapalenie ucha, Perlak, Tympanoskleroza, Otoskleroza i wszystkie inne schorzenia

Polecane posty

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego (PZUŚ) jest stanem chorobowym, który można rozpoznać jeśli stwierdzi się współistnienie trzech objawów: pogorszenie słuchu, wycieki z ucha pojawiające się okresowo lub stale, trwały ubytek błony bębenkowej. W zależności od lokalizacji tego ubytku, PZUŚ można podzielić na dwa rodzaje: "bezpieczne", czyli proste, przewlekłe, ropne zapalenie ucha środkowego przebiegające z ubytkiem w części centralnej błony bębenkowej oraz tzw. "niebezpieczne" PZUŚ przebiegające z ubytkiem w częściach brzeżnych błony bębenkowej z tendencją do próchnicy kości i do powstawania perlaka. Ten drugi rodzaj zapalenia obarczony jest wysokim ryzykiem wystąpienia różnych powikłań i dlatego wymaga zawsze leczenia chirurgicznego. W przypadkach zapalenia prostego takiego niebezpieczeństwa nie ma i oprócz leczenia zachowawczego możliwe są różne operacje plastyczne mające na celu poprawę słuchu. Co to jest perlak? Najkrótsza definicja perlaka brzmi: "zła skóra w złym miejscu". Należy pamiętać, że w przebiegu PZUŚ perlak jest tworem pochodzenia zapalnego, nie mającym nic wspólnego z nowotworem. Jego typowymi cechami są: stały wzrost i powiększanie się, niszczenie struktur sąsiadujących (kosteczki słuchowe, kości czaszki, struktury nerwowe) oraz skłonność do nawrotów przy niecałkowitym usunięciu. Jak powstaje perlak? Do dzisiaj nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale przyjmuje się, że czynnikami odpowiedzialnymi za jego powstawanie są nawracające ostre infekcje ucha środkowego lub też przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego prowadzące do mikrouszkodzeń błony bębenkowej. W połączeniu z nieprawidłową czynnością trąbki słuchowej, z utrzymywaniem się podciśnienia w obrębie jamy bębenkowej istnieją dobre warunki do wciągnięcia błony bębenkowej do wnętrza jamy i tworzenia swoistego rodzaju kieszonek. Przekroczenie przez skórę naturalnej granicy, jaką jest błona bębenkowa, powoduje, że zaczyna ona przybierać nowe cechy takie jak zdolność do nawarstwiania się naskórka i niepohamowanego rozrostu. Bardzo rzadką formą perlaka jest jego postać wrodzona rozwijająca się z resztek płodowych. Jego nazwa związana jest z białym kolorem przypominającym perłę. Jakie są czynniki predysponujące do powstanie perlaka? Czynniki te można podzielić na wrodzone oraz nabyte. Do pierwszej grupy należą różne wady w obrębie twarzoczaszki, np. rozszczep podniebienia czy zespół Downa, a do czynników nabytych należą: długotrwały przerost migdałka gardłowego, trudności w oddychaniu przez nos i przewlekły stan zapalny zatok nosowych. Jakie są objawy PZUŚ z perlakiem? Objawy te nie są zbyt dokuczliwe, bo najczęściej to utrzymujący się wyciek z uszu i postępujące zaburzenia słuchu. Przy długim przebiegu choroby mogą się pojawić tzw. zaostrzenia procesu zapalnego, dające objawy w postaci zawrotów głowy, bólów ucha i głowy, nudności oraz wymiotów. Wystąpienie tych zaostrzeń jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego. Długotrwały okres choroby i niepodjęcie odpowiedniego leczenia prowadzi do głębokiego niedosłuchu lub głuchoty. Jakie są możliwe powikłania PZUŚ z perlakiem? Stopniowe rozprzestrzenianie się tkanki patologicznej może doprowadzić do odsłonięcia opon mózgowo-rdzeniowych, czemu towarzyszyć może zapalenie ich, jak i przejście zakażenia na tkankę mózgowia. Te groźne dla życia powikłania mogą nie wystąpić, jeśli zostanie podjęte odpowiednie leczenie PZUŚ. Jakie leczenie stosuje się w PZUŚ z perlakiem? W tym rodzaju PZUŚ każdorazowo wskazane jest leczenie operacyjne z całkowitym usunięciem perlaka oraz okolicznych, zniszczonych tkanek kostnych. W etapie późniejszym, po uzyskaniu trwałego wyleczenia, można również przeprowadzić operacje poprawiające słuch. Zdarzają się jednak nawroty perlaka i dlatego tak ważne są okresowe kontrole laryngologiczne. Wszystkie operacje uszne wykonywane są z użyciem mikroskopu operacyjnego, w dużym powiększeniu, zapewnia to uzyskanie jak najlepszych wyników leczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość barbara03
czytam, czytam i czytam. Wiem jedno w czasie zabiegu chcę być uśpiona, nic nie widzieć, nic nie słyszeć, nic nie czuć i obudzić się już po wszystkim. Słoneczko podziwiam Cię, może gdyby to był jedyny sposób odzyskania słuchu to też bym się zdecydowała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ucho
Wyciągnięto mi dzisiaj wewnętrzny opatrunek z ucha. Potem ssakiem i jakimś narzędziem pod mikroskopem lekarz pogrzebał trochę w uchu. Zapytałem się jak to wygląda, odparł, że dobrze. W uchu mam podobno włożoną jeszcze jakąś folię. Za 3 tygodnie ponownie zawitam do kliniki na kontrolę. Mam jeszcze przepisane krople Proxacin 0,3% ale nie wiem czy będę ich używał. Nie wiem po co w ogóle mi je przepisano od razu po operacji skoro miałem w uchu cały czas opatrunek. Słyszę lepiej, szczególnie tony niskie. Przedtem prawie w ogóle ich nie słyszałem, jedynie coś w rodzaju jakby w gary ktoś stukał. Oczywiście dopiero badania słuchu pokażą tak naprawdę o ile się polepszyło i w jakim zakresie częstotliwości. Jeszcze trochę sączy się czasem z tego ucha. Ale u mnie to normalne. Jak 2 lata temu niechcąco zalałem ucho wodą to sączyło się chyba z 3 miesiące. Zauważyłem, że w klinice sporo ludzi leży na perlaki. Nawet dzieci je mają. Ja na szczęście nie miałem perlaka pomimo 30 letniego zapuszczonego ucha. To chyba jakiś cud. A smaku dalej nie czuję na prawym boku języka. Chyba już tak mi zostanie. Ech... Jedno zrobią, drugie zepsują... Ciekawe czy te zaburzenia równowagi miną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam towarzyszy nie doli. Tak sobie czytam te posty z ostatniej strony. Cieszy mnie ze wielu z was robi postepy i cieszy sie z ich effektow i ma nadzieje na lepsze jutro - tak trzymac. Dobrze ze zyjemy w erze technologi i wysokiego rozwoju medycyny. Gdyby nie to bylo by chyba po nas. Niby to Perlak nie jest nowotworem ale niestety zachowuje sie jak on. Wyniszcza wszystko co spotka na swojej drodze .I tak samo twierdzi moj lekarz ze nie ma co sobie zartowac z ta choroba. Lekcewazenie perlaka graniczy z igraniem z ogniem. Wszyscy perlakowcy wiedza jakie spustoszenia moze powodowac i co z wiazku z tym nmoze nastapic . I najlepiej brac sprawe w swoje rece jak najszybciej sie da. Niestety czasam trzeba poswiecic jedno aby uzyskac drugie- to jest cena jaka trzeba placic. Ale warto bo zawsze po burzy nadchodzi slonce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość barbara03
Przeczytałam uważnie opis TK, który niedawno otrzymałam do rąk własnych, cyt.:"Masy śluzowo - wysiękowe wypełniają cavum i antrium mastoideum ze sklerotyzacją piramidy kości skroniowej po prawej stronie, prawidłowo powietrznych komórek nie staiwrdza się. W jamie bębenkowej ucha prawego śladowa powietrzność w części dolnej, powietrzny także początkowy odcinek trąbki Eustachjusza. Kosteczki słuchowe całkowicie otoczone opisanymi masami, przemieszczone obwodowo bez cech ścieńczenia (nie uwidoczniono jednoznacznych cech ich destrukcji)." Badanie TG sprzed 8 lat wykazywało cechy procesu perlakowatego, wg. tego jednoznacznych cech procesu perlakowatego nie uwidoczniono. Nigdy nie chorowałam na lewe ucho, od kilku lat nie mam sączenia z ucha, może to jednak nie perlak. Tak czy siak zdecydowałam się, jeśli lekarz każe, poddam się operacji, na szczęście do wizyty zostało tylko 2 tygodnie. Najgorzej, że ucho i kość skroniowa od czasu do czasu mnie bolą. Nic na to nie biorę bo ucho jest suche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barbaro Najważniejsze jest to że w końcu zaparłaś się...już się nie poddasz i ufasz swojemu lekarzowi :D Tak trzymaj! Co ma być to będzie...najważniejsze to poddać się ewentualnej operacji jeśli zajdzie taka konieczność. Teraz już wiesz że nie można niczego odkładać na pózniej! Ps. Taki opis na gg ustawił sobie mój 14-sto letni bratanek : ""Postanowiłem że od jutra nie będę odkładał niczego na pózniej :-))"" uuuu....ponadczasowe to to coś ..hahahahahahahahahahaha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Ucho ja również po operacji straciłam smak po stronie operowanej, po tygodniu zaczęło nieznacznie ustępować. Dziś od zabiegu minęły dwa miesiące i jeszcze nie jest w 100 % dobrze ale wraca do normy. Ostatnio na wizycie kontrolnej lekarka powiedziała, że wiele osób tak ma i że te zaburzenia mogą się nawet utrzymywać pół roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ucho Że co że jak ?! Masz zamiar nie brać przepisanych Ci kropli ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slawek10
czy ktos po myringoplastyce słyszy lepiej niż przed operacją?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slawek10
witaj ucho a co miałes za zabieg i gdzie robiony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj "sławek10" ...po myringoplastyce powinno się (teoretycznie) słyszeć lepiej :P Ja nie odpowiem na Twoje pytanie bo oprócz plastyki bębenka zrobiono mi za jednym zamachem rekonstrukcję kosteczek słuchowych...a więc nie wiem "czyja" to wina że lepiej słyszę :P A "Ucho" się podłamał i wcale nic nie "mówi"....jeśli chodzi o przeprawy "Ucho" to warto "sławku10" poczytać kilka stron wstecz :P Pozdrawiam :classic_cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i jest super ?! Krew człowieka zalewa gdy mu kochane choróbsko spokoju nie daje ... Są wyniki TK :( Badanie KT wykonane techniką HRCT na części skaliste kości skroniowych wykazuje stan po radykalnym zabiegu ucha środkowego po stronie prawej - w dużej jamie powietrznej nie stwierdza się zmian o charakterze tkankowym. Po stronie lewej - poszerzona jama bębenkowa i zachyłek nadbębenkowy co wykazuje stan po radykalnym zabiegu ucha lewego. Uwaga : po stronie lewej zachyłek nadbębenkowy - bezpowietrzny, wypełniony masą tkankową - konieczne dorobienie zdjęć techniką "okna kostnego" - prosimy o kontakt telefoniczny. Wnioski - Obraz KT wskazuje na perlaka ucha lewego. .... To tyle jeśli chodzi o KT ... komentarz myślę że zbędny ... W końcu minęło "tylko" 5 lat ... znów czeka mnie operatio radicalis auris media sin. ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy się spodziewałem ... niestety Tak Czy mnie zaskoczył ... też niestety Tak Człowiek sobie myśli ... minęło kilka lat - no to chyba będzie dobrze ... Najdziwniejsze że 0 (zero) objawów - ani wycieku, ani bólu ... brr... zabiegu to ja się nie boję, ale te katusze pooperacyjne a zwłaszcza opatrunki ( ten pierwszy) przy moim niskim progu bólu ;( Znów będę mdlał ... wolałbym popłakać ... Heh ... zabieg u prof. Szyftera w Poznaniu ... może uda się załatwić video z zabiegu ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Perlak_18
Witam ! Moja dzisiejsza obecność na forum wskazuje iż jestem jużw domu ;) A moja obecność w domu wskazuje na to iż jestem po "operacji" Co mnie cieszy .. Wtorek operacja .. jakies 4h a dziś wypis. Rozmawiałem z moim doktorkiem mówił że wszystko poszło ładnie i że zrobili mi tak że będe mógł pływać itp .. jednym słowem woda nie będzie mi wpływała do ucha ;) Co oznacza że zrobili mi nową błonę bębenkową z uwaga .. mięśnia skroniowego hii.. Co do operacji to miałem mega perlaka lak to jeden z doktorków powiedział perlak że hoho ! Na szczęście strzemiączko w całości zostało a spodziewali się tylko podstawy i to mnie trzyma przy słuchu .. Kwalifikuje się za 6-8 miesięcy na kolejną operacje tym razem na rekonstrukcje kosteczek słuchowych.. Mają nadzieje , ja także że będe lepiej slyszał.. Jak narazie boli ;/ czasem nawet strasznie ! Muszę jakieś tabletki kupić ! W zwiazku z tym że mam nacięcie za uchem mam pytanie do tych ktorzy też tak mieli .. jak Wam się to goiło ? Szybko i ładnie bez śladu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perlak_18 No pięknie - gratuluję :D:D:D Szczerze Ci powiem, albo raczej napiszę ja przy wypisie ze szpitala miałam szwy od razu ściągane, więc u mnie to troszkę szybciej trwało - goiło się elegancko. A ból po operacji to normalka, bo w końcu było nieźle naruszane w nim podczas operacji :D:D:D To teraz już z górki powinno być.:):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chora na uszy od zawsze
DO Perlaka: JA miałąm cięcie a szwy wyciągali po 7 dniach. Muszę przyznać, że nie bolało w ogole - ani przy ściąganiu, ani wcześniej. Od mojej ostatniej operacji mineło jednak już prawie 2 mieiące a ja wciąż mam nie do konca czułe ucho. Ale dla pocieszenia: zaraz po operacji nie maiąłm czucia w małżowinie wcale. Wszystko jednak potrzebuje troche czasu i mam nadzieje, że za jakiś czas wróci do całkowitej normy. Mnie wszystko zagoiło się ładnie ale pozostały takie małe guzki - ale to norma podobno - skóra się tak zrosła. Dla mojego szczescia te dwa guzki są w miejscah zupełnie niewodcznych, przykrywają je włosy a poza tym lekarz kazał masować i mówił, że się rozejdą z czasem. I już wiem, że są mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perlak_18 Witaj!!! Cieszę się że już po wszystkim :D U mnie rana też ekspresowo się goiła ; ale na jednym uchu miałam naklejoną specjalną taśmę zamiast tradycyjnych szwów...i jej ściągnięcie po zagojeniu polegało na zmyciu jej benzyną ; także nic mnie nie bolało. A drugie ucho miałam "zszyte" metalowymi klamerkami i wyciągnięcie ich też nic bolało. A że miałam wielokrotnie cięte za uszami to i zahaczyłam też o tradycyjne szwy....i nie było żadnych problemów :D Dziś za uszami mam niewidoczne kreseczki...całkiem przy małżowinie :P Także się nie martw ..będzie cacy :P :D Ps.Mnie też profesor mówił że będę mogła normalnie pływać (moczyć głowę)....ale niestety mój jeden bębenek znowu się rozpadł a drugi załatwił mi nie doświadczony konował. A więc marzenia o beztroskim pływaniu pękły jak bańka mydlana :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slawek10
własnie wrociłem z Kajetan bo byłem na zdjeciu opatrunku i szwów. Poszło szybko i fachowo,ale najważniejsze że lepiej słysze!!!!!!!!!!!!! Teraz czekam na wizyte w sierpniu na badanie audiometryczne,mam znowu tam jechac. Jest super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość laura12338
Proszę mi napisać co to jest sklerotyzacja i bezpowietrzność prawego wyrostka sutkowatego.Nadmieniam, że często mam kłucia w prawym uchu.Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laura12338 Sklerotyzacja to zmiany zwyrodnieniowe w kości. Bezpowietrzność prawego wyrostka sutkowatego oznacza, że jamy powietrzne w/w wyrostka wypełnione są tkanką (powinno być w nich powietrze) ... Wnioskuję że postawiono diagnozę Perlak ? (objawy typu bezpowietrzność na to wskazują) a Sklerotyzacja może być związana z destrukcją kości przez Perlaka. Bardzo dużo powie tutaj wynik Tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości ... Czeka najpewniej zabieg Antromastoidektomii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laura12338: Też mam ten sam problem co Ty. Niestety u mnie po RTG wtedy skończyło się właśnie na wspomnianej przez 'Mlodya' operacją - Antromastoidekotmią ( polega na otwarciu wyrostka sutkowatego i usunięciu jego zawartości). Teraz po dwóch latach od usunięcia perlaka na opisie TK też miałam napisane o wyrostku itp. Mlodya: Niekoniecznie od razu Perlak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość laura12338
diagnozy nie mam postawionej gdyż wizytę w Kajetanach wyznaczona mam 5 lipca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
muska wiem...wiem... Podałem tylko najczęstszy przypadek ... Inne przyczyny to : Nieprawidłowe wykształcenie się struktur wyrostka (wady wrodzone) Krwiak pourazowy Otoskleroza ( zmiany zapalne) Guz / Nowotwór Trochę mnie tylko dziwi, że rozpoznano sklerotyzację, a nie ma opisu postaci bezpowietrzności (tkanka miękka czy "tylko" produkty zmian zapalnych kości) - albo KT niedokładne (KT LR) względnie zwykły rentgen ... albo kiepski radiolog ( to się ostatnio nie zdarza - nie dopuszczają kiepskich do tak drogiego sprzętu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich. Juz bedzie mijal czwarty miesiac po mojej operacji i jak narazie nie moge narzekac na efekty zabiegu. Ciecie za uchem praktycznie nie widoczne zagoilo sie wspaniale. Mialam zalozone szwy i plastry a sciaganie nic nie bolalo , a tak wogole to nie czulam nic .Gdyz w tym czasie moje ucho bylo zdretwiale a nawet chcialoby sie powiedziec martwe . No - ale na dzien dzisiejszy wszystko wrocilo do swojej normy. Za tydzien czeka mnie kolejna wizyta kontrolna zobaczymy co mi ciekawego powie moj doktorek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość laura12338
tomografia głowy wykazała .Sklerotyzacja i bezpowietrzność komórek prawego wyrostka sutkowatego.Poza tym układ kostny bez cech zniszczeń.W obrębie ucha środkowego nie stwierdza się patologicznych obszarów.Układ kosteczek słuchowych zachowany.Neurolog skierował mnie do laryngologa i powiedział że nie wie co to jest.Jednak ciągle mnie kuje ucho i bardzo mnie boli głowa.Nie ma żadnych wycieków z ucha to być może nie poważnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli jednak raczej stan zapalny ... Silny odczyn zapewne jest przyczyną chronicznego bólu głowy, a pogarsza się przy niskim ciśnieniu i gorszej pogodzie ? Tak czy siak ... Antromastoidektomia. Jeśli ognisko nie jest bardzo rozległe, wtedy wykonana zostanie Attykoantromastoidektomia ( parę postów wcześniej wyjaśniałem co to jest)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlodya: Czyli myślisz o zapaleniu wyrostka sutkowatego czy o ostrym zapaleniu ucha środkowego??? :P:P:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×