Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zadaniazmatematyki

dzisiaj znowu rozwiążę zadania z matematyki

Polecane posty

Gość chemiaaaaaaaad
oki:) wielkie dzieki:*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co do konkstrukcji pięciokąta foremnego w okręgu oto link http://pieski_shih_tzu.republika.pl/pieciokat.jpg rysujesz sobie okrąg, oczywiście z zaznaczonym środkiem 360stopni dzielimy przez 5=72stopni otrzymujemy kąt środkowy takiego pięciokąta rysujesz sobie dowolny promień tego okręgu (u mnie narysowany zielonym kolorem) i w dokładnie taki sam sposób jak u mnie rysujesz kąt 72 stopnie (musisz do tego użyć kątomierza) jak widać na okręgu masz już dwa punkty, mierzysz je cyrklem i kolejno dalej odmierzasz tą odległość na okręgu jak zrobisz idealnie dobrze wszystko to odmierzysz na okręgu pięć punktów które łącząc dadzą pięciokąt foremny ale jeśli chodzi o tą konstrukcję to jak widać potrzebny jest tu kątomierz i napewno ciekawszą konstrukcją jest podana ta na stronie wikipedii do której dałam Ci linka, napewno ta bez kątomierza bardziej spodoba się nauczycielce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rafał199999
Poprosze o rozwiązanie zadań;-) Z góry thx 1.wyznacz pozostałe wierzchołki trójkąta równobocznego wpisanego w okrag o równaniu x^2+y^2-2x+4y=4,jeśli jednym z nich jest punkt A=(1,-5) 2.Wyznacz punkt P jednakowo odległy od prostej l:y=-2 F=(0,2).Ile jest takich punktów i gdzie lezą? 3.Sprawdź bez rysowania wzajemne połozenie prostej y=4x-6 i okręgu (x-1)^2 + (y+3)^2=16 4.Dane są równania dwóch wysokości trójkąta CD:y=x+3, BE:y=-2x-3 oraz wierzchołek A=(5, 1).Wyznacz współrzędne wierzchołków B, C tego trójkąta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dane są równania dwóch wysokości trójkąta CD:y=x+3, BE:y=-2x-3 oraz wierzchołek A=(5, 1).Wyznacz współrzędne wierzchołków B, C tego trójkąta narysuj sobie rysunek zaznacz na nim wszystkie punkty masz wysokości zatem pamiętaj by zaznaczyć kąty proste, jest to bardzo potrzebne :) wysokość CD jest prostopadła do boku AB zatem możemy napisać wzór prostej prostopadłej do AB y=x+3 prosta do niej prostopadła ma wzór : y=-x+b by obliczyć b podstawiamy współrzędne punktu A 1=-5+b b=1+5 b=6 zatem wzór prostej AB to y=-x+6 wysokość BE jest prostopadła do boku AC zatem napiszę wzór prostej prostopadłej do BE y=-2x-3 prosta do niej prostopadła ma wzór y=1/2 x+b by obliczyć b podstawiam współrzędne punktu A 1=1/2 * 5 +b 1=5/2 + b b=1-5/2 b=1-2,5 b=-1,5 zatem wzór prostej AC to y=0,5x -1,5 w punkcie B jak widać na rysunku przecinają się dwie proste prosta AB oraz prosta BE przyrównam do siebie oba wzory tych prostych i obliczę w ten sposób współrzędne punktu B -x+6=-2x-3 -x+2x=-3-6 x=-9 y=-x+6 y=-(-9)+6=9+6=15 zatem punkt B ma współrzędne B(-9,15) w punkcie C przecinają się dwie proste prosta AC oraz prosta CD znowu przyrównuję do siebie wzory tych prostych x+3=0,5x-1,5 x-0,5x=-1,5-3 0,5x=-4,5 /* 2 x=-9 y=x+3 y=-9+3=-6 zatem punkt C ma współrzędne (-9,-6)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2.Wyznacz punkt P jednakowo odległy od prostej l:y=-2 F=(0,2).Ile jest takich punktów i gdzie lezą? napisane jest tu, że jednakowo odległy od prostej i jest podany wzór y=-2 a następnie jest podany punkt F i nic o nim nie pisze czy tu nie powinno być "jednakowo odległy od prostej y=-2 i od punktu F(0,2) " ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3.Sprawdź bez rysowania wzajemne połozenie prostej y=4x-6 i okręgu (x-1)^2 + (y+3)^2=16 y=4x-6 podstawiam to równanie prostej do równania okręgu : (x-1)^2 + (y+3)^2 = 16 (x-1)^2 + (4x-6+3)^2=16 (x-1)^2+(4x-3)^2=16 x^2 - 2x +1 + 16x^2 - 24x + 9 =16 17x^2 -26x +10=16 17x^2 - 26x +10 - 16=0 17x^2 -26x -6=0 obliczajac deltę tego trójmianu kwadratowego dowiem się ile mamy punktó w przecięcia : delta= (-26)^2 -4 * 17 * (-6)= 676 +408=1084 delta>0 zatem mamy dwa punkty przecięcia zatem prosta przecina ten okrąg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1.wyznacz pozostałe wierzchołki trójkąta równobocznego wpisanego w okrag o równaniu x^2+y^2-2x+4y=4,jeśli jednym z nich jest punkt A=(1,-5) czy do tego zadania masz może odpowiedź? bo wyszły mi punkty, ale z pierwiastkami zatem zastanawiam się czy są dobre ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1.wyznacz pozostałe wierzchołki trójkąta równobocznego wpisanego w okrag o równaniu x^2+y^2-2x+4y=4,jeśli jednym z nich jest punkt A=(1,-5) wpiszę swoje rozwiązanie na wszelki wypadek już :P najpierw przekształcę sobie równanie okręgu tak by poznać środek tego okręgu i promień x^2 + y^2 -2x +4y=4 (x^2 -2x) + (y^2 +4y)=4 (x^2 - 2x +1)-1 +(y^2 +4y+4)-4=4 (x-1)^2 + (y+2)^2 -5=4 (x-1)^2 + (y+2)^2 =9 zatem znam już środek S(1,-2) i promień r=3 znając promien mogę obliczyć długość boku tego trójkąta równobocznego,bo wiadomo, ze promień okręgu opisanego na trójkącie równobocznym jest równy 2/3 wysokości tego trójkąta r=2/3 h 3=2/3 h 9/2 = h 9/2 = a pierw3 /2 /*2 9=a pierw3 /* pierw3 9pierw3=3a /:3 a=3pierw3 zatem mam promień okręgu oraz długosć boku kwadratu pozostałe wierzchołki tego trójkata są odległe od punktu A właśnie o a=3pierw3 i od punktu S o promień r=3 co daje nam układ równań : (x-1)^2 + (y+5)^2 = (3pierw3)^2 (x-1)^2 + (y+2)^2= 3^2 x^2 - 2x +1 + y^2 + 10y + 25=27 x^2 - 2x + 1 + y^2 + 4y + 4 =9 od pierwszego równania odejmuję drugie i zostaje mi : 6y + 21=18 6y =18-21 6y=-3 /:6 y=-1/2 zatem wiem, że drugie współrzędne punktów B i C to -1/2 do równania okręgu podstawiam podstawiam y=-1/2 (x-1)^2 + (y+2)^2 = 9 (x-1)^2 + (-1/2 +2)^2 = 9 (x-1)^2 + (3/2)^2 = 9 x^2 -2x +1 +9/4 -9=0 x^2 -2x - 23/4=0 delta= (-2)^2 -4 * 1 * (-23/4)=4 + 23=27 pierw(delta)=pierw(27)=3pierw3 x1=(2-3pierw3)/2 x2=(2+3pierw3)/2 zatem dwa pozostałe wierzchołki tego trójkąta mają współrzędne [ (2-3pierw3)/2, -1/2] oraz [ (2+3pierw3)/2 , -2/3]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierwszy raz się spotkałam że ktoś podskakuje tu jeszcze i myśli, że jest niewiadomo kim, ja się nie przejmuję, to nie ja na tym wszystkim tracę ja swoją wiedzę mam i chcę przekazać a jak ktoś uważa, że mi łaskę robi pisząc tu swoje zadanie to już jego problem bo widocznie z taką osobą jest coś nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomyłka, klikłam zle klawisz :P powinno być : zatem dwa pozostałe wierzchołki tego trójkąta mają współrzędne [ (2-3pierw3)/2, -1/2] oraz [ (2+3pierw3)/2 , -1/2]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rafał199999
w tym punkcie zgadza sie..;p pisze jednakowo odległy od prostej l:y=-2 i punktu F=(0 ,2) a co do zadania :.wyznacz pozostałe wierzchołki trójkąta równobocznego wpisanego w okrag o równaniu x^2+y^2-2x+4y=4,jeśli jednym z nich jest punkt A=(1,-5) mam takie wytyczne:Wyznacxzenie prostej AB y=-x+6, wyznaczenie współrzędnych punktu B B=(-9, 15), wyznaczenie równania prostej AC y=1/2x - 3/2, wyznaczenie współrzędnych punktu C C=(-9, -6)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wpisanego w okrag o równaniu x^2+y^2-2x+4y=4,jeśli jednym z nich jest punkt A=(1,-5) mam takie wytyczne:Wyznacxzenie prostej AB y=-x+6, wyznaczenie współrzędnych punktu B B=(-9, 15), wyznaczenie równania prostej AC y=1/2x - 3/2, wyznaczenie współrzędnych punktu C C=(-9, -6) taka odpowiedź nie może być dobra bo te punkty wcale nie tworzą trójkąta równobocznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rafał199999
B=(2-2\3pier3)/2, -1/2 C=(2+3pier3)/2, -1/2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2.Wyznacz punkt P jednakowo odległy od prostej l:y=-2 i od punktu F=(0,2).Ile jest takich punktów i gdzie lezą? zatem mam punkt P (x,y) ma być on jednakowo odległy od podanej prostej i od podanego punktu zatem liczę odległość punktu P(x,y) od punktu F(0,2) d=pierw[(x-0)^2 + (y-2)^2]= pierw[x^2 +y^2 - 4y +4] teraz oblicze odległość punktu P(x,y) od prostej y=-2 zapisuję tą prostą w postaci ogólnej 0x+y+2=0 i obliczam odłegość : D=[ |0*x+1*y+2| ] /[pierw(0^2 +1^2)]= |y+2|/1=|y+2| odległości te mają być równe zatem d=D pierw=|y+2| podnoszę obie strony do drugiej potęgi x^2+y^2 -4y +4=(y+2)^2 x^2 + y^2 - 4y +4=y^2 +4y +4 od obu stron odejmuję y^2 x^2 -4y +4 = 4y +4 od obu stron odejmuję 4 x^2 -4y = 4y 8y=x^2 y=1/8 x^2 takich punktów jest nieskończenie wiele i leżą one na paraboli y=1/8 x^2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rafał199999
Zadaniazmatematyki czy mogłbym poprosic twoje gg? Jestes świetna z matmy.chciałbym z toba porozmawiac;) albo odezwij sie na 9012714 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ghghhggh http://forum.matematyk.edu.pl/viewtopic.php? f=14&t=601&start=0&st=0&sk=t&sd=a dlaczego w zadaniu 4 jest b, w zadaniu 13 jest c, a w zadaniu 15 d?????? proszę o wyjaśnienie... jeśli chodzi o zadanie 4 to Jacek zdecydował się rozwiązywać zadanie z nieparzystych stron czyli musimy poznac ile tych nieparzystych stron jest począwszy od strony 15 a skończywszy na stronie 53 od 15 do 53 mamy zadań : 53-14=39 ale zaczynamy od nieparzystej i kończymy na nieparzystej gdybyśmy zaczęli od nieparzystej a skończyli na parzystej to ilość nieparzystych to byłaby dokładnie połowa tyle samo nieparzystych będzie od 15 do 54 mamy stron 54-14=40 40:2=20 nieparzystych jest 20 czyli rozwiązał 20 zadań oczywiście prościej byłoby wypisać wszystkie nieparzyste liczby od 15 do 53 czyli : 15,17,19,21,23,25,27,29,31,33,35,37,39,41,43,45,47,49,51,53 tu dokładnie widać, że jest to 20liczb jeśli chodzi o zadanie 13 : zapamiętał kąty 120, 80, 55,10 wiemy, że był tu trójkąt rozwartokątny i ostrokątny skoro trójkąt rozwartokątny to jednym z jego kątów jest napewno 120 stopni czyli teraz sprawdzamy jaki jest drugi kąt tego trójkąta rozwartokątnego 1) gdyby to było 80 to byłoby to nieprawdą bo 120+80=200 (a jak wiadomo suma trzech kątów w trójkącie jest równa 180) czyli 80 odpada, zatem 80 jest to kąt trójkąta ostrokątnego 2) gdyby było to 55, to 120+55=175 czyli trzecim kątem tego trójkąta byłoby 5 czyli zarówno 55 jak i 10 byłyby kątami trójkąta ostrokątnego i wtedy trzeci kąt musiałby wynosić 180-55-10=115 vo byłoby nieprawdą bo to nie byłby wtedy trójkąt ostrokątny 3) gdyby było to 10 to trzeci kąt trójkata rozwartokątnego wynosiłby 180-120-10=50 czyli do trójkąta ostrokątnego należałyby kąty 80 i 55, czyli trzeci kąt wynosiłby 180-80-55=45 i to będzie nadal trójkąt ostrokątny zatem najmniejszy kąt trójkąta ostrokątnego to 45stopni jesli chodzi o zadanie 15 : zrobiłam sobie taki rysunek, na którym widać rozpisane liczby tak by właśnie wyszła maksymalna ilość różnych sum jak widac sumy wynoszą w kolumnach od 0 do 9 a w wierszach od 9 do 18 czyli mamy sumy od 0 do 18 czyli 19 różnych sum oto link do mojgo rysunku : http://pieski_shih_tzu.republika.pl/sumy.jpg chodzi w tym zadaniu o to że ogólnie w wierszach możemy otrzymać sumy od 0 do 19, a w kolumnach sumy od 0-9 zależy nam by otrzymać jak najwięcej różnych sum (widać ze od 0 do 19 jest 20 różnych sum) ale taka maksymalna ilość przypadków nie zajdzie bo jeśli w kolumnie będziemy mieć sumę 0 to nigdy w wierszu nie otrzymamy sumy 19 (bo będzie już zero w każdej kolumnie czyli maksymalnie będzie suma 18) a jeśli w wierszu będziemy chcieli mieć sumę 19 to nigdy w kolumnie nie otrzymamy sumy 0 (bo otrzymują sume 19 w wierszu będą to same 1 czyli w każdej kolumnie będzie już 1)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tututu
podziwiam, naprawde , ze chce Ci sie rozwiazywac te wszystkei zadania o ktore Cie ludzie prosza. i gratuluje wiedzy:) myslalam ze jestem dobra z matmy ale jak patrze na te Twoje rozwiazania to az mi glupio tak myslec;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziękuję ;) dla mnie to tylko przyjemność i przede wszystkim sama ćwiczę, w końcu przed maturą każde kolejne przerobione zadanie zbliża do lepszego wyniku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tututu
dziewczyno Ty juz nie masz czego cwiczyc;d zaloze sie ze bedziesz miala wynik bardzo zblizony do max pkt jak nie wlasnie samo max;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tututu
masz racje. w takim razie cwicz sobie:) i powodzenia na maturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kwadrat i sześciokąt foremny mają równe pola. Ile razy dłuższy jest bok kwadratu od boku sześciokąta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kwadrat i sześciokąt foremny mają równe pola. Ile razy dłuższy jest bok kwadratu od boku sześciokąta? bok kwadratu : a pole kwadratu : P=a^2 bok sześciokąta : b Pole sześciokąta : P=6 * b^2 pierw3/4 mają równe pola zatem : a^2 = 6 * b^2 pierw3/4 a^2 = b^2 * 6/4 pierw3 a^2=b^2 * 3/2 pierw3 pierwiastkuję obie strony : a= pierw [b^2 * 3/2 pierw3 ] a=b * pierw[3/2 pierw3] a=b * pierw3/pierw2 * pierw3 a=b * pierw(6)/2 * pierw3 bok kwadratu jst pierw(6)/2 * peirw3 większy od boku sześcianu foremnego (albo jako odpowiedź można podać pierw[ 3/2 pierw3]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×