Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość rottana

przyszłe mamusie 2013r. Zapraszam:)

Polecane posty

Gość mamucha83
ale dzis goraca dyskusja byla :) ja daje bebilon 1 kupuje puche 800g bo to najtaniej wychodzi viola, kropelka- dobrze jest dawac mluchom mm stoniowo sciagac swo pokarm i dolewac stuczne njpierw wiekszosc mamusiowego a pozniej odwrcac proporcje b tak nagle z doskoku to nie wskazane wiec viola moze dlatego maly lakal :) a jak moja nie moze zrobic kupy kilka dni to ja rozgrzewam pieluszke zelazkiem i przykladam do brzuszka, masuje (robie koleczka plcami wokol pepka zgodnie ze wskazowkmi zegara) robie nozkami rwerek albo takie cwiczenie gdzie sie kieruje przeciwny lokiec do kolanka ( prawy do lewgo itd :)) i to zazwyczaj pomaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no goraco sie u Was zrobilo ale nadrobilam zaleglosci w czytaniu ale juz nie mam sily nadrabiac w pisaniu, jedynie co to viola ale masz synka fajnego. ładniutki,minka groźna hehehe i jaki pulchny . Ja jak bylam na wizycie w szpitalu tak mnie zostawili i dzis wyszlam ,dlatego tak zaleglosci mam , ale gorzej wyszlam zmeczona po tym pobycie niz przed , ale b ynajmniej smieje sie , ze zapoznalam sie z terenem przed porodem , zatrzymali mnie zeby monitorowac dzidzie bo powiedzialam im ze troche slabsze ruchy czulam , ale nie sadzilam ze z tego zrobia takie wow A jak juz lezalam wieczorek tak fikala ze hoho miala jeden dzien lenia a ja musialam gnic tam , no ale lepiej jeden raz za duzo niz jeden za malo... no i mala wazy juz 3300!!!!!! a to jeszcze dwa albo 3 tyg do porodu... ale powiem wam ze z opieki jestem zadowolona , a na sali nawet lezaly ze mna jeszcze dwie inne polki :) dzis jestem padnieta i wykonczona .... a mama mnie jeszcze pociesza jak rozmawiam z nia i mowi'' sapiesz jak lokomotywa'':P:) hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lilka wózek wybralas najlepszy z tych wszystkich , a i pamietam jakis watek o kremach nie ma co sie sugerowac , ze jedne dziecko uczulilo nivea a drugie np babino ( przyklad taki) wiec nie kupuj inne hurtowo tylko bedziesz musiala wypróbować co dla twojej dzidzi najlepsze:) widzisz tak jak pisala mamucha i rottana maja inne przeciwne opinie alezadna nie jest bledna :) a ktoras jeszcze pisala co napupe ja na razie kupilam bepanthen bo mi szwagierka mi polecila podobno super , tylko zeby go nie zalowac , no i mam jeszcze sudokrem w razie ''wu'' a i puder alantan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viola----> zaprosilam cie do znajomych na fb. sliczny pultasek:-) a ja swojego pochwalilam i dzisiaj mialam ciezka noc. wczoraj caly dzien tak twardo spal ze obudzic go nie moglam i w nocy sie to nam odbilo. co 1.5-2godziny mi sie budzil:-/ o masakra... dobrze ze przynajmniej zasypial. teraz na razie od 9 nie spi. mam nadzieje ze dzisiaj w dzien nie bedzie tyle spal i noc przespimy:-) karmienie piersia i karmienie butla ma swoje wady i zalety. jedno i drugie mam na mysli. ja nawet nie wiem czy moj by chcial z butli jesc. na razie jest dobrze i mam nadzieje ze te pol roku wytrzymam. denerwuje mnie ze mnie zalewa, ze nie moge nigdzie wyjsc itp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamucha83
rottana- dokladnie i to i to karmienie ma swoje wady i zalety glowna wada mm jest jego cena :) i tepo z jkim maluchy po nim rosna i przybierja (dzis moja byla mierzon i wazona- 65cm i 6700- sporo) a glowna wd cycka jest ze ne bardzo jest sie jak wyrwac gdziekolwiek bez dziecka dlatego najlepiej zeby dziecko znlo i cyca i butle ktora mozna stosowac np na noc lub w awaryjnych sytuacjach- takie jest przynajmniej moje zdanie :) lilka0 gratuluje zakupu wozk wkoncu sie udlo :) viola0 slodki ten twoj maluch- konkret chlopak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a a jesli chodzi o zasypianie przy cycu to moj zasypia czasami. ale jak sie naje to sam puszcza i w tedy go odbekne i spi dalej i go klade do lozeczka albo do mnie do wyra. a czasami lezy sobie i sam zasypia bez lulania. kolysac nie kolysamy zeby pozniej nie miec przejebane zeby nie bylo ze nie mozna go zostawic na chwile:-) mamucha---> ciezko polaczyc cycka i butelke bo butelkowe dzieci nie maja cierpliwosci pozniej do piersi tj. dziewczyny pisza. wiec jak laczyc to tylko odciagac i podawac. a na karmieniu piersia najwieksza wada jest wyjscie gdzies, aczkolwiek i tak nie chcialabym tego robic. jakos nie potrafie Bartka zostawiac na dluzej z kims:-D reszta to blachostki ktorych ma sie dosc jak jest sie zmeczonym:-D brzoskwinka---> dobrze ze wszystko ok. lepiej dmuchac na zimne. no i przynajmniej zapoznalas sie z odzialem:-D lilka---> fajny wozek:-) ja swoj zmienie na wiosne jak sie cieplej zrobi. teraz bedzie w sam raz bo ma duza gondole ciepla a tak po za tym bez rewelacji:-/ ale jak sie nie ma co sie lubi:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spakowalam do szpitala na wyjscie dla mloego body z długim rekawem jedno na 56 drugie na 62 cm, pajaca, spiochy i kaftanik, do tego czapeczka, kombinezonek z kapturkiem i rekawiczkami, pieluszke flanelowa, krem na buzke i kocyk. Wystarczy na przetransportowanie mlodego? Nie chce go za bardzo ubierac zeby sie nie zapocil w samochodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lilka - my kupiliśmy bebilon ha 1 ale niewiem czy nie zrobiliśmy błędu bo w szpitalu podawali nan pro i mogliśmy kupić to samo... może stąd trochę tego płaczu było. co do wyjścia ze szpitala to miałam body z długim rękawkiem, półspiochy, kaftanik welurowy, śpioszki welurowe, kombinezon, czapeczka cienka i grubsza i w nosidło i na to kocyk i pieluszkę na buźkę jak wyszliśmy na dwór. rottana - zaakceptowa łam zaproszenie :) a powiedz mi pijesz jakieś herbatki na laktacje?? mamucha - no własnie myślę o ściąganiu żeby też może sie go więcej zrobiło w tych cycach... ja sie wczoraj zawzięłam wieczorem i jak go przystawiłam o 18.30 to pół godz ssał i ssał, potem go wykąpaliśmy no i dostał drugiego cycka bo był niespokojny ale jak sie okazało to chyba bolał go brzuszek przez to że kupki nie mógł zrobić, dostał trochę wody przegotowanej i ok. 24 zrobił kupkę, dostał 45ml mm i poszedł spać no ale obudził sie o 3.20 i do 6.30 nie spał znów :/ dałam mu cyca i znów 45ml mm i tak sobie myślę że chyba za mało tegfo sztucznego no bo w koncu w tych moich piersiach nie ma niewiadomo ile tego mleka bo są malutkie. teraz o 11 dostał cyca i 90ml mm i poszedł ładnie spać. nawet zasnął sam w łóżeczku :) tylko niewiem co z tym zasypianiem :( bo kurcze w nocy on usypia mi na rękach przy noszeniu, a nad ranem uśpiłam go w tym nosidełku-bujaczku... była dziś położna i powiedziała że skoro on taki duży to mam dawać więcej tego mm to może wtedy będzie spokojniejszy i będzie ładnie zasypiał. ja powiem wam że ten początek jest naprawdę trudny :( w nocy mam kryzysy jak on nie śpi i nie śpi, wyrzucam sobie że mogłam zacząć karmić tylko piersią, że może to mm jest nie dobre, że może daje go za mało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a i jeszcze mamy karmiące piersią - jecie wszystko?? oczywiście oprócz ostrych potraw i wzdymających?? owoce, czekoladę, smażone?? my w szpitalun dostaliśmy w niedziele de'volaia na obiad :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamucha ciekawy pomysł z dolewaniem tego mleczka. a tak na marginesie tego płynu do mycia używasz? https://www.e-apteka-niezapominajka.pl/kosmetyki/11945-pharmaceris-b-baby-zel-do-mycia-ciala-i-glowy-dla-dzieci-300-ml-.html brzoskwinka obrze ze takie wow zrobili, gdzie indziej by cie pewnie odeslali ze panikujesz;/ tak jak mowisz lepiej 1 dzien za duzo nic za malo;D i prawda że zapoznałaś się z oddziałem ja tego nei zrobiłam i jak weszłam na porodówke to byłam przerażona;/ rottana ja tez zamierzam pol roku karmic cyckiem, taki mam szczytny plan;D choć słyszałam ze optymalnie jest karmić rok, a Ty po pół roku wracasz do pracy czy tak sobie postanowiłaś że pół roku i koniec? p.s. dobrze jest przeczytać że kogoś jeszcze denerwuje jego własny brzdąc, myślałam że tylko ja taka jestem:p viola witam w klubie nieprzespanych nocek nie wiadomo z jakiego powodu tylko ja akurat karmie tylko piersią:) a mam to samo:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viola---> nie nie pije zadnych herbatek na laktacje, ale tobie polecam, bo moja personalna ostatnio mi mowila ze pila 2 dziennie i tyle jej sie pokarmu zrobilo ze nie wiedziala co z tym robic:-D a to ze masz male piersi nie znaczy ze bedziesz miala malo pokarmu, o tym juz wczesniej pisalam po rozmowie z polozna jak mi opowiadala ze kobiety z wielkimi piersiami mialy malo pokarmu a te co mialy male to az tryskalo:-D musisz jakos to ruszyc zeby wiecej sie produkowalo i wazne zeby maly ciagnol z cyca a nie laktator. kropelka---> nie nie wracam do pracy. po prostu taki czas jest zalecany a ja mysle tez o swoich piersiach. po pol roku nie beda jak dawniej a co dopiero po roku:-D no i dziecko zacznie zabkowac, wole nie myslec co bedzie sie w tedy z sutkami dzialo. dla tego tak mysle pol roku i basta:-) no chyba zeby nie wiem co sie stalo:-) lilka---> pozniej pokaze bo teraz pisze z fona i nie chce mi sie szukac na nim zdjec:-) a jesli chodzi o ubranka to mi sie wydaje ze wystarczy w zupelnosci:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viola---> a no i jem wszystko ale z umiarem wiadomo. i obserwuje czy cos mu szkodzi czy nie ale jak na razie nic sie nie dzieje. dzisiaj na obiad placki zjadlam ziemniaczane. na razie powiedzialam sobie ze bede unikac ostrych potraw i tych wzdymajacych. kurcze spiaca jestem... ta noc dala mi w kosc. szybko spac pojde. zieeeew... maly spi, moj przyjdzie z pracy to go rozkokosi zeby troche nie spal:-) ja nie mam sily, plery mnie nawalaja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mnie coś głowa zaczyna boleć... chyba ciśnienie spada :/ ja nie jem wszystkiego, mam zamiar powoli jeść wszystko ale póki co jak ona jest taka malutka to wolę się przemęczyć, nie jem chleba tylko gryzkę, nie jem nic smażonego jak narazie, no i praktycznie zupy czy sosy bez przypraw jakiś, tylko troszkę soli i pieprzu ziołowego :) zupę zaprawiam mlekiem i najczęściej teraz robię ją na indyku :) ostatnio były pierogi u teściów i też nie jadłam bo grzyby i kapusta w środku :/ wolę wstrzymać się trochę i mieć spokojną głowę... chociaż jak czytam o tym jedzeniu podczas karmienia to w sumie można jeść wszystko :) co do sztucznego mleka to w szpitalu też podawali jej nana a ja jak wróciłam do domu to akurat w aptece nie było go i pani dała mi mleko humana, jadła go 2 razy i już później sam cycek został :) nie wiem czy wam pomoże ale ja teraz wziełam się na sposób i jak w nocy się budzi to karmię ją z jednego, zmieniam jej później pieluszkę i dojada się już z drugiego cyca, odbeknie i zasypia :) miała parę razy tak że jak się obudziła to nie spała z 1,5 może 2 godziny no ale mam nadzieję że to nie bedzie za częste :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Codo laktacji to nam polozne na zajeciach mowily ze warto pic 2 butelki piwa karmi. Nie na raz oczywiscie tylko saczyc sobie caly dzien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja nadal zapakowana:-/ czytam was caly dzien ale nie bardzo mam o czym pisac. Wczoraj panikowalam bo mala szalala a mi jakby rozrywalo krocze i nie moglam spac ale juz dzis jest ok. Oj ja karmi nie rusze za zadne skarby. Raz w ciazy sprobowalam i nie zasmakowalo mi wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agusia mi tak mały szalał wieczorem ok 21 w poniedziałek a we wtorek o 6 rano odeszły mi wody:D a czy wy drogie mamuśki i ciężarówki stosujecie jakieś kremy ujędrniające lub antycellulitowe które możecie polecić? bo ja już zaczynam myśleć o podreperowaniu mojej figurki, szczególnie obwisłego brzuszka i cellulitu na tyłku..najchętniej już pykałabym brzuszki ale dopiero 2 tyg po porodzie..;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tez daje Bebilon 1, Mamucha a ile wychodzi za 800? ja w aptece kupowalam do tej pory i mi dawali tylko mniejsza puszke. Ja juz dalam maluszkowi wode przegotowana, rumianek i nic. podalam niedawno w koncu polowe czopka glicerynowego i zobaczymy. sprobuje jakby co tez z ta rozgrzana pielucha. rowerek nozkami robilam, masowalam brzuszek i niestety nie pomagalo. nie wiem co tam sie zrobilo, zatkalo heh a ten bepanthen to taki zwykly moze byc na pupe? bo kupilam ta masc na swoje sutki, ale ze nie karmie juz piersia to moze wykorzystalabym na pupke? waszym maluchom po kaZdym jedzonku sie odbija?bo mojemu rzadko sie odbija.. Viola niestety poczatku sa trudne, dla kazdej z nas pewnie. mnie teraz doluje to ze nie wyproznia sie, czasem sie prezy, robi czerwony na buzi i mi go tak szkoda. i mysle, ze moze cos ja jem nie tak, ze nie moze zrobic kupki itp. chociaz dzis w nocy ladnie spal, czasem go poboli i poprezy sie. jej jak ja bym chciala zeby zrobil ta kupke :) bym sie cieszyla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamucha83
kropelka- tak to ten plyn i jest super ja sciagalam laktatorem i pilm herbatki- przerobilam pare rodzjow i wg mnie najleiej dziala herbatka (lub kawka) bocianek viola jak chchesz maego kamic swoim to dawaj cycka lakatorem nie bardzo rozkrecisz laktacje na tym etapie tak mi sie wydje- laktatory sa super jak sie rozkreca na poczatku laktacje i pzniej do sciagania tego co dzidzi nie zje kup sobie herbatki i przystawiaj maluch do cycka do poru moja jest na mm i do tej pory zaluje troche ze nie na cycku dobrze ze na moim byla ok 2 miesiace chociaz z 2 str mm daje wiecej niezaleznosci no i jak dziecko raz zje to jest spokoj na 3-4h z jedzeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rottana - a jeśli można zapytać: wogole nie wracasz do pracy czy trochę później?? no to zakupie sobie tą herbatkę i będę pić i zobaczymy rezultaty :) tak tak będę starała sie go przystawiać jak najwięcej ale narazie dopóki mam ile mam tego mleka to będę dawać też mm. aha no własnie czytałam że jeść można praktycznie wszystko i smażone i wogole tylko nie przyprawiać za mocno. moje konto - może to i sposób, spróbuje dziś najpierw jednego cyca a potem drugiego na dopicie, bo niby sie mówi żeby dawać jednego do końca ale skoro to może byc sposób to trzeba go wypróbować :) lilka - karmi?? hmm mi też średnio smakuje... agusia - no proszę, twój mały też uparciuch no no :) ale przyjdzie ten czas, ta chwila i będziesz już mamusia :) a tu sie w sumie zrobił temat mamusiek to nie dziwie ci sie że nie masz co pisać :) Mój synuś śpi też od 2,5 godz i chyba go wybudzę żeby nakarmić bo jadł ok. 4 godz temu, a może w nocy będzie lepiej wtedy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kropelka-mam nadzieje ze samoistnie sie ruszy. Naczytalam sie ze to dziecko sie dusi tj okreca pepowina i schizy mialam ale dzis sie ladnie rusza i jestem spokojna. Ja stosuje balsam bielenda-pomaranczowa skorka mimo iz cellulitu nie mam ale jest rowniez na rozstepy i mi pomaga. Staly sie mniej widoczne i nowych brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
głodek - to mój mały w konu w nocy dwie kupki zrobił :) ale dziś mi położna mówiła że na mm to może robic co 2-3 dni i moze mieć z tym kłopoty, bo na cycku to robi nawet do 6 razy dziennie. no własnie jak on sie robi taki czerwony i tak płacze wniebogłosy to tak mi żal, w pierwszą noc to sobie nawet popłakałam razem z nim... bepanthen tak tak to ten sam co do sutków :) mojemu też nie zawsze sie odbija, jak nie odbija długo albo uśnie mocno to kładę go na boczku w łóżeczku. mamucha - no taki mam zamiar, zobaczymy jak mi pójdzie z tym rozkecaniem tej lakatcji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agusia teraz my w kolejce do rozpakowania :D ja wlasnie slyszlalam gdzies albo czytalam o tym ze przed porodem juz samym dziecko potrafi byc bardzi aktywne. Tak karmi, ten ochydny napój piwny, tez tego niecierpie :P Kurcze tak siedze czytam o tym karmienia, odbijaniu, bekaniu, kupach itp. Mam nadzieje ze po porodzie to sie wszystko w instynkcie macierzynskim ogarnie bo narazie to przerazona jestem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lilka-no kolej na nas:-) ja najbardziej boje sie karmienia bo jak tak czytam to kazda ma problemy jakies z tym. Mroz straszny u nas sie robi az strach nos wystawic z domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamucha to kupie se ten płyn ze wzg na to że jest wydajny, bo ja używam oilatum, ale nie ma żadnego dozownika i ostatnio mi się pół wylało bo potrąciłam ręką;/ mnie położna też mówiła o karmi ale nie piłam viola mój też się robi taki czerwony i płacze za każdym razem jak zmieniam mu pieluche;/ i przy kapaniu. ja też kładłam małego na boku bo tak mi najszybciej zasypiał ale położna mi powiedziala ze to niezdrowo dla bioderek;/ agusia i lika czekamy na was;D strasznie jestem ciekawa waszych wrazen poporodowych;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurcze tak piszecie o tym szpitalu itd. już nie mogę sama doczekać kiedy to będzie już:) Lilka 8 dobry wybór, jak przyjdzie to daj znać jak się sprawuje wózeczek. Ja chyba zrezygnuję z tego knorr baby monaco bo jak w innym temacie dziewczyny zwróciły uwagę nie ma on pompowanych kół i to może być problem. ale w sumie poszperałam więcej na tej stronce i znalazłam też w bardzo dobrej cenie inny wózek, który też ma pompowane kółka http://www.goonis.pl/wozek-wielofunkcyjny-knorr-baby-alu-fly-swing.htm Cena myślę bardzo przystępna, bardzo mocno się nad nim zastanawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kropelka ja sama nie wiem co mam myslec narazie pewnie stres sie zacznie jak juz po terminie bedzie i wtedy sie bede zastanawiala jak t jest :) ja sie ciagle łudze nadziejami ze mi ładnie pojdzie porod bo tam gdzie ide rodzic u bardzo wielu kobiet połozne chronia krocze i sporadycznie nacinaja. Ja dzisiaj sobie zrobilam plan porodu musze tylko wydrukowac. sliwkamona- a ten wozeczek ma skretne kola bo mi dziewczyny slusznie zwrocily uwage ze to wazne w wozkach bo sie ltwo prowadzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja pisalam o tym laktatorze by kropelka sprobowala sciagnac by zobaczyc czy w ogole leci jakis pokarm i ile go ma skoro malutki krzyczy, moze niedojedzony jest. a jak najbardziej jestem za karmieniem piersia tylko. mamucha a czemu przerwalas karmienie tylko piersia? A moj maluszek w koncu zrobil kupke!!! i to duza!! ale po tym czopu dopiero.. mam nadzieje, ze dalej bedzie normalnie robil.. :/ ja staram sie jak najwiecej dawac swojego pokarmu sciagnietego jemu.nie zawsze uda mi sie 80ml sciagnac to dokarmiam z 30ml, to czasem z 60, a w nocy daje calosc jak nie sciagne. Lilka hehe na razie sobie czytasz, my musimy "walczyc" z tym wszystkim :) i martwimy sie o swoje maluchy i uczymy wszystkiego :) ja zadowolona jestem z tej kupki hehe taka mala rzecz a cieszy :) ale i on spokojniejszy :) tylko oby dalej je sam robil.. Dziewczyny, ktore jeszcze nie urodzily-walczcie od poczatku o karmienie piersia i nie podawajcie butli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qazwsx1991
ZAFASOLKOWANE: Nick......cykl starań......termin porodu.........tydz. ciąży.......płeć.. agusia18204....................20.01.2013...........34.. .....dziewczynka lika1987........................30.01.2013............37 ...........chłopiec brzoskwinka2220...2.........10.02.2013.......... 35......dziewczynka mini93.........................19.04.2013............26.. .....dziewczynka. anusiak181........1.............24.04.2013...........23. ..........chłopiec qazwsx1991.......1.............03.05.2013............27.. ..dziewczynka june_mommy.......1............22.06.2013.........16.. ................ masiaczka..........0............04.04.2013...........28.. .... chłopiec MAMUSIE: Nick..........data porodu........waga......wzrost........imię........... mamucha83......18.10.2012.....2600.......51......Matylda< Papi88............21.12.2012.....3660.......53......Oskar kamilki09.........06.01.2013.....3750.......58......Zuzan na Głodek86........07.01.2013......3450......57......Bartuś moje konto......08.01.2013.....3630......54......Marysia kropelka6983...09.01.2013......3450.....54......Piotruś rottana..........12.01.2013......3600......57......Bartosz viola..............18.01.2013.......4900......57......Filip< br />

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×